1872. N°. 97. Woensdag 14 Augustus. 30 Jaargang. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. Binnenland. Ier. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPEII COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per Irsvartaal1.30. M franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentïën: Yan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 20 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. t Marseille 15 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. „au Brindisi 22 Aug, 's avonds 6u. 25 m. West-lndië: viaSouthatnpton 15 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4Sept., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. a viaZW&t 22 Aug., 's m. 6u. 25 m. HELDER en NIEtl WEDIEP, 13 Augustus. Blijkens het verslag, dezer dagen door den minister Grant Duif in het Britsche Lagerhuis uitgebragt omtrent den toestand der Engelsche koloniën, verkeeren die bezittingen, althans wat het financiële aangaat, in een gunstigen toestand. Over de beide vorige dienstjaren is een batig saldo aan lig, en ook dit jaar zullen de uitgaven niet onbelangrijk loor de inkomsten worden overschreden. Blijkbaar heerscht er dus welvaart in de Britsche koloniën en bestaat er geen reden tot ontevredenheid jegens het bestuur der volks- De Carlistische woelingen in Spanje kunnen nu als voor ed geëindigd worden beschouwd. Drie der voornaamste aanvoerders, Estartus, Vila de Prat en Poses de San Martin lebben de wapens nedergelegd. De zamenkomst der Keizers te Berlijn wordt alsnog druk sproken. Sedert jaren zijn die vorstelijke bijeenkomsten :el geschikte gelegenheden tot bespreking, terwijl ieder er naar goedvinden uit kan opmaken wat hem belieft. Een sterksprekend bewijs daarvan vinden we in de omstandigheid, dat van de zijde der Bonapartisten wordt gemeld, dat ook Keizer Napoleon aan die bijeenkomst deelnemen zal. Dat let plan tot zijne herstelling op den Franschen troon daar- Tnede in verband zou staan, dit behoeft niet afzonderlijk te wrden verzekerd. Er behoort moed toe om zoo iets te rerzekeren in de verwachting dat er geloof aan zou worden plagen. Zoo dwaas zullen toch de Keizers niet zijn om ach in Frankrijk's binnenlandsche staatkunde te mengen om de rustelooze, waaghalzige politiek van Napoleon log eens te doen zegevieren. De zamenkomst van het Folkething en Denemarken adert; de regering gevoelt zich daartegenover niet zeer haar gemak. Bij de verkiezingen wordt de oppositie ijkbaar aanmerkelijk versterkt; de strijd in de kamer zal alvew r dus zeer waarschijnlijk heftig worden. De koninklijke boodschap, waarmede dezer dagen het Iritsche Parlement is gesloten, wijst op de gelukkige op- ossing van het geschil met Noord-Amerika voor zoover Ie eisch tot vergoeding van indirecte schade betreft; zij 6,ft .,3» ,30. !0tl OOE lliei N. vit kilo? 0 Kil Maria '®heugt zich over de vrijwillige verklaring der scheidslieden, j. ts Se dit gedeelte van den eisch uitdrukkelijk buitensloot, brood )e bepalingen van het tractaat met Washington, die betrek- 1 ig hebben op Canada, worden door de regering ten spot Geboomte in het Noorderkwartier. Kleiji Keitó Den reiziger, die ons gewest benoorden het IJ bezoekt, treft de M.o willoosheid van het landschap. Maakt hij den tocht van Amsterdam Bloi iar het Nieuwediep per stoomboot langs het Kanaal, dan bieden ts, (D. m slechts de plantsoenen van Purmerende en Alkmaar eenige b. Bli wisselinghier en daar mogen zich bij eene boerenwoning enkele in, g« lomen en een boscbje van kreupelhout verheffen, het kan den Eratli stalen indruk van boomloosheid, reeds in het kale Waterland en lt daaraan grenzende Zeevang ontvangen, door Sckermèer en Zijpe dagi tet verminderd en door het Koegras ten slotte duchtig versterkt, C.tut uitwisschen. Per spoorweg is de indruk aanvankelijk beter ren. w lang deze Kennemerland doorsnijdt, bieden de bosschen en nffêl i^ntingen van Watervliet, Scheibeek en Akrendam, de Beverwijk o in Heemskerk, Assumburg en Marquette, Nijenburg (Heyloo) en de Alkmaarder Hout eene aangename verscheidenheid, maar w0 «Moorden Alkmaar schijnt zich eene oneindige groene grasvlakte o - breiden, slechts hier en daar aan den gezichtseinder door j (en dijk beperkt. In den Heerhugowaard snelt men nogmaals eenige, 1 ddtrig verminderende, hakbosschen van laag hout voorbij, maar 1 bet station Noordscharwoude achter den rug, dan grijnst weder van f«e®loon5g8 vlokte den reiziger tegen. T ui ra' ontbreken van boomen ontneemt aan onze rijke, zoo vruchtbare Wil en bouwlanden bezittende, van uitmuntende land- en water- M tbi* ?00rsne(len provincie veel van de bekoorlijkheid, welke b. v. bos SJ Zuidholland eigen is; dat belet haar te zijn een der schoonste tU :otinc'<in van ons land, waarheen de vreemdeling zich voelt aan- jj ('r°kkea en waar het verblijf hem aangenaam is. Maar men tlioeft geen vreemdeling te zijn om op te merken, hoe de aan- m 'pigheid van boomen bet landschap verfraait. Wij willen daartoe val' i Wi'zen °P c'e genoemde landgoederen en beplantingen, noch ,n. jp 1 ™e plantsoenen, die Alkmaar, Hoorn en Purmerende omringen, LfeB bewandele slechts het rijk belommerde stukje wegtusschen i o iHt en de Rijp, of de vroolijke Oostzijde van Zaandam, (in meer dorp dan stad), of de polders Beemster en Purmer, *el de dorpen Obdam, Watweide, Wognum, Zwaag, Westwoud, uitvoer gebragt en zullen geen hinderpaal meer zijn voor de welwillende verstandhouding der beide rijken. Omtrent de opzegging van het handelstractaat met Frankrijk deelt de koninklijke boodschap mede, dat de Fransche regering latere wijzigingen heeft beloofd; de regering der Koningin zou zich bij de onderhandelingen over deze allerbelangrijkste aangelegenheid alleen laten leiden door de ernstige begeerte om het oog gevestigd te houden op de billijke eischen van de Britsche onderdanen, en zij steunt hierbij op de vriend schappelijke gevoelens, die de beide landen zoolang hebben verbonden, en op het geloof aan de groote zedelijke en stoffelijke voordeelen, die moeten voortvloeijen uit de vrije handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Tot heden was Engeland het veilig toevlugtsoord van alle schelmen, die op het vasteland misdaden gepleegd hadden. De gevallen hebben zich voorgedaan, dat een dief door den bestolene in Engeland werd opgezocht en er eene woordenwisseling tusschen hun beiden plaats haddoch de dief werd door de Engelsche politie beveiligd tegen persoonlijke onaangenaamheden van de zijde des verongelijkten. Dit zal nu anders worden. Engeland sluit links en regts contracten van uitlevering; dat met Duitschland is reeds in orde, die met ons land en andere staten zijn nu bijna gereed. Het wordt er niet beter op voor de schelmen! De telegraaf spant overal netten om hen heen; de politie wordt hoe langer zoo meer uitgeslapen en nu ontneemt men hen nog hun laatste toevlugtsoord! Een van beiden zal gebeuren, óf de heeren moeten hun beroep laten varen, óf de gevangenissen zullen nu eerst propvol worden. Maakten wij in ons vorig nummer melding dat de heer E. Oort zijn ontslag had genomen als gezagvoerder van de mailboot Conrad, thans vernemen wij dat hem de betrek king is opgedragen van generaal-agent der Stoomvaart- Maatschappij Nederland, ter vervanging van den heer E. Yos, wien eene dergelijke betrekking te Hamburg is aangeboden. Zr. Ms. stoomfregat Admiraal van Wassenaer heeft jl. Zaturdag een klein defect aan de machine bekomen en zal derhalve nog eenige dagen ter reede blijven liggen om het te herstellen. Jl. Zaturdag avond vertrokken van hier eenige leden van het artillerie-Vrijkorps naar de Wiesselsche heide, ten einde aldaar deel te nemen aan den nationalen schietwedstrijd. Op a. s. Donderdag zal van hier vertrekken naar Milligen het 3de bataillon van het 7de reg. infanterie, ten einde in het kamp aldaar gedurende eene maand te verblijven. De magazijnsknecht G. L. van 's Rijks Marinewerf alhier is, wegens diefstal van vlaggedoek, tot een halfjaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Jl. Zaturdag is hem dit vonnis voor het front der verzamelde werklieden van de werf voorgelezen. Het is opmerkelijk, uit hoeveel streken van ons land sedert eenige weken berigten inkomen nopens stellig dolle of vermoedelijk dolle honden, die dieren en ook menschen hebben gebeten. Zoowel in Limburg als in Drenthe en Venhuizen, Hem, vooral Ooster- en Wester-Blokker, alle in den vetten omtrek van Hoorn, in het afgelegen en weinig bezochte Drechterland, dat aan de gansche provincie een goed voorbeeld heeft gegeven, eerst door het verbeteren, vervolgens door het beplanten van vele zijner wegen. En dat laatste wenschen wij, als wij ons beklagen over het gemis van boomen in uitgestrekte gedeelten van ons gewest. Aanleg van bosch zou, behalve op de schrale duin- en geest gronden, eene dwaasheid zijnhet goede land is te duur om het de geringe winsten van boschland te doen voortbrengenwij zien integendeel gedurig gronden, die vroeger te slecht werden geacht om te beweiden of te bebouwen, zelfs den duinzoom in Kennemerland van het hout ontblooten en tot wei- of bouwland maken. Maar juist dit verbreekt de verhouding in ons landschap des te meer, en doet het beplanten der wegen wenschelijk achten. De groote weg van Alkmaar naar den Helder kent slechts eenig struikgewas in de Zijpe, die van Alkmaar naar Hoorn slechts eenig geboomte nabij beide steden, de gansche, voor het grootste gedeelte slaper zijnde, Westfriesche omringdijk, de eindelooze rechte wegen in de Schermeer, Heerhugowaard en Wormer, in de Zijpe (de Ruigeweg uitgezonderd), Wieringerwaard en andere zeepolders, de wegen om Schagen, die van Alkmaar naar Bgmond en Bergen, de Zaan- landsche Communicatieweg worden door geen boom overschaduwd, de weg tusschen Edam en Oosthuizen kent zelfs geen struik. Kunnen gemeente- en polderbesturen (wij denken hier in de eerste plaats aan de rijke polders Schermer en Wieringerwaard) geene verbetering in dezen toestand brengen Slechts op weinig plaatsen zal de primitieve staat van zaken nog bestaan, volgens welken ieder landeigenaar een aan zijn grondbezit geëvenredigd gedeelte' weg moet onderhonden, en haast wel overal het bestuur over dijken en wegen in handen zijn van gevestigde collegiën, die de macht hebben om tot het beplanten te besluiten, terwijl de ingezetenen wel zóó welvarend zijn om, even goed als in Drechter land, de kosten te dragen. Dat onze landbewoners van houtgewas niet afkeerig zijn, maar het beminnen, daarvan getuigen de aan plantingen om hunne woningen, welke echter meestal, door onver- Groningen en ook elders komen die gevallen voor. Wel worden dan op de meeste plaatsen de honden tijdelijk vastgelegd, maar van algemeen werkende maatregelen is ook ten aanzien van deze gewigtige zaak tot nu toe in ons land geen spraak. Toch schijnen zulke algemeene maat regelen juist bij eene ziekte als de hondsdolheid noodzakelijk. Als wij wel geïnformeerd zijn, moet het geneeskundig staats- toezigt reeds vóór geruimen tijd en herhaaldelijk op dus danige regeling hebben aangedrongen, maar tot nog toe zonder gevolg. (N. Rott. Crt.) Bedankt voor het beroep naar Gorinchem door den heer G. de Boer, pred. te Ouderkerk aan den IJssel. Men schrijft ons van Texel, dd. 12 dezer: „Een 9jarige knaap te Oosterend had dezer dagen de baldadigheid om een wagen, geladen met hooi, waarvan zich de eigenaar voor een oogenblik had verwijderd, door een lucifer in brand te steken. Gelukkig ontdekte men terstond het gevaar, en kon men daardoor nog tijdig genoeg met den wagen buiten het dorp komen, waardoor de wagen voor vernie ling werd gespaard. Het hooi was inmiddels deels verbrand, deels onbruikbaar geworden. Het veelbelovende jongske, dat zich, naar men zegt, wel aan meerdere euveldaden schuldig maakte, is intusschen naar elders overgebragt, waar het misschien zal gelukken hem betere begrippen in te prenten. Men meldt van Terschelling: Een aantal ingezetenen heeft zich bij adres tot de Hooge Regering gewend, om in het bezit te komen van een telegraafkantoor; geheel afge scheiden van het vasteland, heeft deze 3170 zielen uitma kende bevolking er het grootste belang bij, om telegrafisch daaraan te worden verbonden. Ook de belangen van handel en scheepvaart maken het wenschelijk; immers, ingeval van strandingen en averijen, welke het onvermijdelijk gevolg dikwijls zijn van gewoed hebbende stormen, die ook stoornis brengen in de geregelde postcommunicatie over de eilanden, is het als van het hoogste gewigt te beschouwen, dat eige naren en assuradeuren van vaak kostbare ladingen, onmid- delijk door den telegraaf in kennis worden gesteld van het gebeurde. Vlieland bezit een telegraafkantoor, aan Texel is er een toegezegd, ondanks zijne nabijheid aan den vasten wal en verbinding door een stoombootdienst. Nu heeft Terschelling, zoo geheel geïsoleerd, wel eenige aanspraak, dat ook op zijne algemeene en bijzondere belangen worde gelet. Te Amsterdam is op het door den heer P. Bekker te Groningen daartoe genomen initiatief eene vergadering gehouden van dansmeesters. Er werd besloten tot oprigting eener Nederlandsche Dans-onderwijzers-vereeniging, die ten doel heeft verbetering en eenheid te brengen in het dansen en die kunst tot een betere hoogte te verheffen. President is de heer P. Bekker, terwijl te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Zaandam bestuursleden en commissarissen zijn gekozen. Aard en strekking der vereeniging zullen weldra met de reglementen ter kennis van het publiek worden gebragt. Naar de Amst. Crt. verneemt is jl. Zondag in dehoofd- standige behandeling, een droevig voorkomen hebben. „Maar de zeewinden, weet u, daar hebben wij hier altijd mee te kampen; het hout wil hier niet vooruit." Op dit bezwaar zouden wij kunnen vragen, of de proeve met goede, aan den bodem geëigende boomsoorten genomen, of de jonge boompjes wel goed behandeld zijn (waaraan doorgaans zoo ontzaggelijk veel ontbreekt), maar wij zullen liever de onjuistheid dezer bedenking in het licht stellen. De prachtige weg van den Haag naar Scheveningen is daar om ieder te overtuigen, dat de zeewind geen beletsel voor onzen boomgroei is. Slechts de uiterste rijen hebben de spits af te bijten, maar strekken de volgende tot voldoende bescherming. En wil men zich naderbij biervan nog sterker overtuigen, aan den Helder, waar het bestuur zoo veel zorgt draagt om de gemeente door beplanting te verfraaijen, kan men in de Dijkstraat zien, hoe slechts 3 of 4 boomen noodig zijn om de volgende welig te doen tieren De eendenkooien, welke men hier en daar nog in het vlakke veld vindt, strekken overigens ten bewijze, dat eene zorgvuldige beplanting zeer goed slagen kan. Waar men voor den zeewind bevreesd is, beplante men allereerst de oost- of zuidbermen der slaperdijken, beginne men steeds op de luwste plekken en ga men van de kom der gemeente oost- of zuidwaarts op; maar hoe meer algemeen de zaak wordt aan gepakt, des te meer zal het bezwaar verdwijnen, daar boomregels tot beschutting kunnen strekken van andere, die er vrij aanzienlijke afstanden van verwijderd zijn. De ruwe zeewind, gedurig door geboomte gebroken, zou zich veel minder doen gelden dan thans het geval is. Ter bescherming van bet jonge gewas is het dienstig, het zóó dicht bijeen te planten, dat men, wanneer het voldoende opschiet, beurtelings 1 of 2 boomen verwijderen kan. Tot die weder uit te roden boomen kan men zich ook bedienen van soorten die spoedig opschieten, zooals Italiaansche en Canadasche populieren. Slot volgt.) Niet slechts in de Dijkstraat, ook de plantsoenen om de Wester- kerk, nabij het station en de Laan om 's Rijks werf hadden door den correspondent kunnen genoemd worden. Red.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1