Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. ziekte op een hevige wijze aangetast, met het treurig gevolg, dat jl. Maandag de man en het oudste kind en jl. Zaturdag nog twee kinderen aan de ziekte zijn bezweken. De beide eerste poklijders, welke hersteld zijn, waren ingeënt, de overige niet. Gisteren morgen overleed te Utrecht zeer onverwacht de gepens. schout-bij-nacht, J. E. de Man, ridder van de Militaire Willemsorde 3de klasse, komm. en ridder der Bath-orde in Engeland. De overledene, die daar de alge- meene achting genoot, had op schitterende wijze het Neder landsch eskader voor de jongste expeditie naar Japan met beleid en den roemvollen Nedcrlandschen naam met eere gehandhaafd. Hij was thans lid van het hoog milit. geregtshof. - Het elfde Nederlandsch Nationaal Zangersfeest, door de liedertafel Aurora te Utrecht in 1873 te geven, zal plaats hebben op 20, 21 en 22 Junij. Reeds zouden zich 25 liedertafels tot medewerking hebben aangemeld. Het getal zangers wordt op 800 berekend. Men berigt aan het Utr. Dagblad dat de effecten, in der tijd aan mejonkvrouwe v. W. te Utrecht ontstolen, jl. Dingsdag morgen uit Amerika in drie pakketten per post terug zijn ontvangen, aan 't adres van de heeren Vlaer én Kol, en verder aan freule v. W. Het vervelendste van het gansche kamp, zoo meldt men uit de Wiesselsche heide aan het U. D., is het voort durend getrom en getoet op de trompetten, bij preferentie zoo valscli en onharmonisch mogelijk. Dit leven duurt tot laat in den avond en 's morgens ten half vijf ure zijn die liefhebbers al weêr aan het werk. Overigens gaat alles ordelijk en geregeld zijn gang en is de bediening in de cautine goed, terwijl de tafel voor een kamp en bij zooveel bezoekers zeer goed is. De heer Boer uit Rotterdam heeft er eer van. Vooral het eten voor de manschappen a 25 ets. per dag wordt, zeer geprezen. Er zijn wel pruttelaars, maar dat schijnt zonder reden. Te Zierikzee is jl. Zaturdag eene vergadering gehou den tot bespreking van het belang eener verbinding van Schouwen en Duiveland aan den vasten wal van Noord brabant, door middel van een spoorweg van Brouwershaven langs Zierikzee naar Zevenbergen. Het onderzoek in de zaak van den heer Joost (bij het verlaten der Kust van Guinea door een toevallige om standigheid vermoord) is afgeloopen, zoo als blijkt uit een schrijven, dat de Arnh. Crt. ontvangen heeft. De jury heeft drie personen schuldig verklaard; zij zijn veroordeeld om opgehangen te worden. Men vreest, dat dit ophangen niet -rustig zal afloopen. Het comité /Arnhem" van het Roode Kruis zal binnenkort te Arnhem voor jeugdige, gezonde en krach tige vrouwen, meisjes en mannen de gelegenheid openstellen, zich kosteloos in het verplegen van zieken te oefenen. Voorts is het voornemens hen, die voldoende bewijzen van geoefendheid geven, in staat te stellen terstond tegen een geëvenredigde belooning dienst te verrigten. Aan de theologische school voor Chr. Gereformeerden te Kampen zijn in 1872 17 candidaten tot de H. dienst toegelaten, waarvan het meerendeel reeds is geplaatst. Als voorbereiding voor die school zal aldaar een gymnasium gebouwd worden, waarvan de kosten zijn begroot op 100,000. Men spreekt er van, dat de baan is geopend, om leeraren der afgescheidene gemeenten te beroepen in vacaturen bij de hervormden. (U. D.). Naar men verneemt zijn de werken, die door de Maatschappij tot. landaanwinning op de Friesche Wadden, ter verbinding van het eiland Ameland met den vasten wal, worden aangelegd en ten vorigen jare tot 3200 meter afstands v:an den oever van Ameland waren gevorderd, thans tot ruim 5000 meter verlengd. Ook aan de zijde der Friesche kust zijn de rijsdammen, waarmede in April jl. een aanvang werd gemaakt, reeds tot 2500 meter afstand gevorderd. De laatste geul in de rigting der verbinding werd in de vorige week met zinkstukken afgesloten. De vader en moeder uit het diaconiehuis te Harlingen, oud respectivelijk 68 en 62 jaren, zijn door de diakenen, uit verschil van kerkelijk inzigt, op 1 Oct. a. s. ontslagen de oudjes zijn liberaal, diakenen orthodox. (V.) Volgens de jongste brieven uit Japan neemt de spoor weg, die van Yokohama naar Yeddo geopend is, zoozeer op, dat er drie nieuwe treinen daags zijn bijgevoegd, ofschoon de vrachten buitengewoon hoog zijn. Het Japansche bewind heeft in het openen van ëene spoorweggemeenschap geene aanleiding gezien tot eene feestviering. Den 12 Junij jl. stoomde de eerste trein zonder omslag weg; hij legde den afstand van 17 Engelsche mijlen (51 uur) in 34 minuten af. Algeni. Vergadering del Maatscli. Tot Nut van 't Algemeen. Deze bijeenkomst werd jl. Dingsdag te Rotterdam aangevangen onder voorzitting van den heer Joost van Vollenkoven. Uit liet rapport is het volgende ontleend: De nu 88jarige Maatschappij telde ten vorigen jare 14,788 gewone en 565 eereleden; dit is 176 leden meer dan een jaar vroeger. Opgeheven is het departement Venlo met 7 leden; nieuwe departementen zijn ontstaan: Borculo (12 leden), Amerongen (17), westelijk Schouwen (18), Terborgh (8), Renesse (9) en Noorddijk (35); het getal departementen is thans 318. Wat het financiële betreft, wordt gezegd dat de geldmiddelen voldoende waren voor de veipligtingen der Maatschappijmaar er was toch eene meerdere uitgave, dan de ontvangsten, van f4244.93J, omdat de vergadering in de laatsfe jaren wel wat veel geëischt heeft, zoo voor de reis kosten der afgevaardigden als voor allerlei subsidie aan departementen. Doch het laat zich aanzien dat de uitgaven dit jaar niet minder zullen zijn. Men vernam dan misschien obk niet met onverdeeld genoegen, dat in vorige jaren meermalen op vermindering werd aangedrongen, opdat de departementen toch wat voor eigen uitgaven zouden overhouden, hetgeen vooral voor kleine departementen nog al van belang is dat de bijdrage voor de algemeene kas werd verhoogd en wel met een betrekkelijk groot bedrag, namelijk het werd gebragt van f 1,55 op f2. Aan legaten zijn ontvangen f800 van wijlen dr. A. Hoffman, te Velsen, en f 17,000 als deel der nalatenschap van wijlen mr. A. C, Wijckerheld Bisdom, lid der arrondissements-regtbank te Leeuwarden. In de plaats der aftredende leden van het hoofdbestuur de Hoop Scheffer en Ras, zijn gekozen prof. A. D. Loman en mr. J. C. de Vries. Het verslag zal zoo spoedig mogelijk aan de leden worden verstrekt. Het eerst was aan de orde het rapport van de commissie voor de onderwijzers-bezoldiging. De conclusie stelde 2 punten ter goedkeuring: 1. dankbetuiging aan allen, die geholpen hebben om de zaak onder de algemeene aandacht te brengen; 2. door het hoofdbestuur een adres te doen rigten aan de regering, namens de Maatschappij verzoekende: dat dë regering, op de voorwaarden door haar noodig geacht, eene som beschikbaar stelle, om daaruit uitkeering te doen aan gemeenten tot verhooging van onderwijzers- jaarwedden. Dit onderwerp heeft geheel de zitting ingenomen. Na een kruis vuur van bestrijding op allerlei gronden en verdediging daartegen met den gewonen aanvoer van amendementen, werd eindelijk een amendement van het departement Zeist, strekkende om het tweede punt aldus te stellen: „het verzoek dat de regering het initiatief neme om het minimum der bezoldigingen te regelen bij de wet op f 700 voor hoofdonderwijzers en f 350 voor hulponderwijzers," als het verst strekkende, eerst in stemming gebragt en aangenomen met 413 tegen 291 stemmen, waardoor alle andere amendementen en het originele punt 2 tevens zijn vervallen. Na de afmattende werkzaamheid aan dit onderwerp gewijd was de tijd te ver ver streken om nog andere aan te vangen en werd de zitting ten 3 ure gesloten. Des avonds weid den afgevaardigden een zeer aangenaam en op wekkend genot bereid. De leerlingen der tooneelschool van de Maatschappij gaven in twee stukjes proeven van hunne vorde ringen. Critiek komt hier natuurlijk niet te pas, evenmin loffelijke als min prijzenswaardige vermelding is hierbij op de plaatsalleen zij vermeld, dat de dames Sablairolles en Stoetz zeer veel blijken hebben gegeven van mettertijd kunstenaressen van groot talent te kunnen worden, wanneer bij haar onmislcenbaren aanleg lust tot studie en ijver voor het doel dat zij beoogen, voortdurend op den voorgrond blijven staan en strikt worden in acht genomen. Opge voerd werden: „De twee helden" en „Een vrouwtje zonder wederga." In het laatste gaven ook de jongeheeren W. van Korlaar, A. Kiehl, W. Varber en N. Roeg proeven van het nut dat het onderwijs, door de Maatschappij aan hen verstrekt, bij hen heeft opgeleverd. Mej. Sablairolles vergastte tevens het zeer dankbare auditorium, waaronder men met genoegen vele dames opmerkten, op eenige liederen die zeer gevoelvol en met smaak door haar werden voor gedragen. Haar stem klinkt zeer zuiver, en om een kunstterm te gebruiken, sympathiek. Aan de voorstelling ging een hulde aan Jan Nieuwenhuizen vooraf, benevens het overhandigen van bouquetten aan den heer Joost van Vollenhoven, als voorzitter der 87ste algemeene verga dering, en aan den heer van Hees als secretaris, onder het voor dragen van toepasselijke door den'heer W. N. Peijpers vervaardigde versregelen. In de vergadering van Woensdag kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur, de strekking hebbende om te bepalen, dat aan het Nederlandsch Tooneelverbond, gevestigd te Amsterdam, uit de kas der Maatschappij eene subsidie worde verleend van f 10,000. In de omschrijving van dit voorstel worden medegedeeld de voor waarden waarop het wordt aangenomen, bepaaldelijk met het oog op de goede inrigting der Tooneelsohool. Dit voorstel lokte eene ernstige discussie uit, ingeleid door den heer Aug. Philips, namens het hoofdbestuur. Eenige afgevaardigden, waaronder vooral die uit Delft, spraken tegen het voorstel, dat evenwel ten slotte met 498 tegen 196 stemmen aangenomen werd. Het voorzitterschap werd na dé pauze gedurende eenigen tijd vervuld door prof. van Tienhoven, wijl de lieer van Vollenhoven door ambtsbezigheden verhinderd werd. Onder de volgende werkzaamheden kwam voor een voorstel tot wijziging der keuze van leden des hoofdbestuurs, ingediend door de departementen Leiden en Rotterdam. Na discussie werd echter eene motie van het departement Leeuwarden aangenomen, ten doel hebbende deze aangelegenheid nevens nog andere te renvoyeren naar de commissie voor de wetsherziening. Een voorstel van het departement Leiden, ter aanwijzing van Leiden als plaats voor de algemeene vergadering in 1873, wordt bij meerderheid van stemmen van de hand gewezen, zoodat die vergadering in genoemd jaar weder te Amsterdam zal gehouden worden. Hierna werd de vergadering gesloten. Nijverheids-Congres te Zwolle. Onder voorzitterschap van mr. D. J. baron Mackay werd eer gisteren te Zwolle de 21ste algemeene vergadering gehoudpn van de vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland. Den avond te voren had men den opgekomen afge vaardigden na een hartelijke ontvangst een rijtoer naar den Agnietenberg aangeboden, die echter door het minder gunstig weder gedeeltelijk mislukte. De voorzitter hield een breedvoerige rede ter herinnering aan het voornaamste wat in het afgeloopen vereenigingsjaar op het gebied der nijverheid hier te lande plaats vond. Daaronder stipt men aan de zaak der stoomverbinding met Amerika, de aanneming van het wetsontwerp tot afschaffing van de artikelen der strafwet, in verband gebragt met werkstakingen en de werking der raden van verzoening, de internationale tentoonstelling, de pogingen in het werk gesteld tot verbetering van het belastingstelsel, en eindelijk het verlies van Thorbecke, aan wiens nagedachtenis hulde werd gebragt. Uit het verslag, waarvan de secretaris enkele punten mededeelde, bleek o. a. dat de pogingen der vereeniging om eene vermindering van tarieven voor werklieden op stoombooten en spoorwegen te verkrijgen, nog niet tot den gewenschten uitslag hebben geleid. Nog deelde de secretaris mede, dat de volledige uitgave van het verslag omtrent de internationale tentoonstelling te Amsterdam in 1869 niet spoedig verwacht kan worden. Van welgemeende behartiging van het lot des arbeiders gaf de vergadering een blijk door grondige bespreking van punt 15 A, waarbij voorgesteld werd dat de vergadering als haar gevoelen zou uitspreken „Dat de enkele verhooging der werkloonen op zich zelve niet voldoende is, om in den finaneiëlen toestand van den werkman eene duurzame en vooruitgaande verbetering te weeg te brengen doch dat hiertoe tevens noodig is: betaling van het weekloon per stuk, ol waar dit niet mogelijk is betaling van een deel van het werkloon in den vorm van premiën voor meerderen ijver of bekwaamheid, of wel verdeeling der werklieden in klassen, naar mate hunner bekwaamheid." Hierover werd door verschillende afgevaardigden breedvoerig beraadslaagd, zoo zelfs dat de behandeling der overige punten tot de volgende zitting moest verdaagd worden. Ten slotte werd met 21 tegen 20 stemmen aangenomen een amendement van den heer Kuyper, (afgevaardigde van Amsterdam) strekkende dat de verga dering als haar gevoelen zou uitspreken; dat gelijkmatige loons- verhooging niet beantwoordt aan de verwachtingen, die vele werklieden er van koesteren, maar doodend is voor de ontwikkeling en ver meerdering van kennis. Voorts dat bij de loonsverhooging gelet moet worden op bekwaamheid, waarover het oordeel moet worden overgelaten aan de patroons. In deze bijeenkomst zijn tot leden van het hoofdbestuur benoemd de heeren M. L. Hermans en mr. W. O. T. van Óudheusden van 's Hage; J. A. van Hengst van IJselstein; P. C. Knijff, van Woerden en J. Swens, van Haarlem. De leden hebben zich dezen eersten dag, na bezigtiging van dsi constructiewinkel van de Staatsspoorweg-maatschappij, aan eet gemeenschappelijken maaltijd vereenigd. De luit. ter zee 1ste kl. J. M. Berends is, ter zake van zijn op den 21 Julij 1868 bij de krijgsverrigtingen tegen Kraeng Bonto Bonto in de noorder-districten van Celebes, gehouden gedrag, benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde. Tot inspecteur 3de kl. der reg. en dom. is benoemd de heet G. Y. Blaauw, ontv. der reg. en dom. te Doesburg. Tot hoofdonderwijzer in het huis van correctie te Hoorn is benoemd de heer v. d. Heijde, te Elburg. Gekozen tot lid der Prov. Staten in het district Eden, de heer W. E. I. baron van Wassenaer. dii to! I Z0! 10 011 vai gij we laa hei mij Kei stat met De Koning heeft den heer Sadoine, directeur-generaal der maatschappij John Cockerill, te Seraing, tot commandeur, en den secretaris dier maatschappij, benevens twee onder directeurs der fabrieken, tot ridder der Leopolds-Orde benoemd. Bovendien heeft Z. M. eene som van 5000 fr. aan den heer Sadoine ter hand gesteld voor het onderstands fonds der werklieden van de maatschappij. De Brusselsche dagbladen deelen eenige bijzonderheden mede omtrent etablissementen Cockerill, volgens welke deze eene uitge strektheid beslaan van 77 a 78 hectaren en den 30 Junij jl, aan 8712 werklieden arbeid verschaften, wier jaarlijksche verdiensten ongeveer 8 millioen fr. bedragen. Het aant in de verschillende werkplaatsen gebezigde stoomwerktuigen bedraagt 223, ter gezamenlijke sterkte van 4770 paarden, kracht. Het jaarlijksche steenkolen-verbruik beloopt nage noeg 300 millioen kilogram. Blijkens een briefin de Indépendance Beige uit Lissabon, dd. 2 Augustus, had aldaar de ontdekte politieke zamen- zwering ten doel het regerende vorstenhuis te verjagen en eene federatieve republiek tusschen Spanje en Portugal tot stand te brengen. Door de regering waren, zoodra de door haar ontdekt werd, terstond krachtige maatregelen genomen om de orde te handhaven. Daar de meerderheid der bevolking echter zoowel met het vorsten huis als met de bestaande instellingen in Portugal zeer tevreden is, dienden die maatregelen vooral om sommige personen, welke men van deelneming aan de zamenzwerin; verdacht hield, tegen de verontwaardiging des volks te eerete beschermen. De woning van den Spaanschen gezant werd om die reden door eene talrijke politiemagt bewaakt; eet dagblad had den gezant beschuldigd van de tusschenpersoot te zijn tusschen de Spaansche republikeinen en de Portu- geesche zamenzweerders, doch de diplomaat had in alle iama dagbladen eene verklaring doen plaatsen, waarin hij beschuldiging in sterke bewoordingen leugenachtig noemt en de verklaring aflegt dat hij, tusschen Spanje en Portugal de vriendschappelijkste en naauwste betrekkingen wenschende, even opregt wenschte dat beide landen hun onafhankelijt bestaan mogten behouden. Yódr de nationale vergadering van Frankrijk vacantie ien nam, heeft Marsel Barthe het voorstel gedaan een tweede tt kamer op te rigten. Zijn plan vond zeer veel tegenkanting, maar werd door anderen weder zoo gunstig ontvangen, dat het plan in November a. s. wel zeer intéressante debatten zal uitlokken. Dit lid der linkerzijde wil een tweede kamer gekozen op bijna dezelfde wijze, als thans het comité, de vergadering vertegenwoordigt, gekozen wordt. Twee honderd leden, door het lot aangewezen en om de drie maanden aftredende, zouden bij beurten een section de contrók vormen; daaraan zouden de beslissingen der vergadering voorgesteld worden, en indien de tweede kamer dit noodig vond, kon men het vraagstuk weêr in behandeling brengen. Deze voorgestelde organisatie komt wel wat overeen met de inrigting der Noorweegsche volksvertegenwoordiging. De Noorweegsche Storthing bestaat n. 1. uit twee huizen, wier leden bij dezelfde verkiezing worden gekozen en daarna in twee ongelijke groepen worden verdeeld. Drie vierden van vormen het Odelsting (lagerhuis of tweede kamer) en het overblijvend vierde deel, door de geheele Storthing gekozen, vormt het Laything (hoogerhuis of eerste kamer), »p Deze organisatie is blijvend voor den tijd van drie jaren en een veto van het Laything wordt steeds gevolgd door een zamenkomst van beide huizen, om door vereenigd debat de kwestie te beslissen. Ofschoon het stelsel zeer eenvoudig is, moet het veel beter zijn dan het plan van Mercel Barthe. Thiers heeft echter groote belangstelling 8' in dit voorstel getoond en zal direct of indirect een daarmede in verband staand voorstel doen wanneer zijne vacantie om is. Een paar vrolijke jongens te Parijs gingen voor een paar dagen op de Seine niet ver van Bas-Meudon roeijen. Ze namen een jonge mooije deern mee, die in duizend vreezen zat en zich aan de zijden van het bootje vast klampte. Juist daarom schommelden de jongens nu eens regts, dan weêr links. Ze gingen echter te ver en spoedig sloeg het bootje omver en zag men de drie jongelieden zinken. De jongens kwamen, als goede zwemmers, spoedig weêr hoven water, maar verdwenen op nieuw, toen ze hun gezellin niet zagen; daarna kwam een der roeijers nog eens boven, doch dook nogmaals om de beide anderen op te halen. Maar toen zag men niets meer. Bij onderzoek vond men later tusschen eenige gezonken bootjes, onder water, de drie lijken, met de handen en voeten in elkander gewrongen, 't Schijnt dat het meisje zich zóó vast aan haar redders had vastgegrepen, dat zij daardoor beider bewegingen belemmerde en met haar ook de jongelieden deed omkomen. Geen der slagtoffere van dit onheil had nog den leeftijd van 20 jaren bereikt. Volgens de Liberté, was Felix Pyat dezer dagen te Brussel, doch werd hem namens den burgemeester terstond verzocht die stad te verlaten. Men zegt, dat hij onder den naam van een Elzasser, Bantz, wiens papieren in zijn waren en met een Duitsch paspoort langen tijd, tot Maart 11., te Parijs vertoefde. In trofl kam van Een de milit Tlrïe zeer schfa digtg vlltei jardi d wat lelki lade! ioor !en iga 101' ratio] H. Ooi en 1 bi al dl G ir wi deel: a lie ikke: gels. nden kkin, chts hu: rens - kte tlore r rock P dei do< gel er d eden leider VM opri liginj ngen oelei je

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2