Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Voor eenige dagen redde een handelaar te Sédan, de heer Jules Varinet, met eigen levensgevaar, een soldaat, Jie, zich in de Maas badende, bijna verdronk. Hij ontving tot belooning zijner menschlievendheid het kruis van burger lijke Eerdiensten van den Keizer van Duitsehland, maar zond het terug met een geleidenden brief, die hierop neder- kornt: „Als ik een Beijer heb gered, dan deed ik het omdat het mijn pligt was, niet om een decoratie te ont vangen, zelfs niet van de Pruissische burgerlijke orde. Zoo gij de daad wilt beloonen die ik verrigte door u een soldaat iveêr te geven, daar ik hem het leven redde, geef dan den laatsten Franschman, dien gij als krijgsgevangene in zeker heid houdt, de vrijheid weder. Man voor man; gij zijt er mij een schuldig; ik eiscli hem op." Ongetwijfeld zal de Keizer, in zijne edelmoedigheid en ouder de gegeven om standigheden, aan het geuite verlangen gehoor geven. Jl. Zaturdag werden te Trouville proeven genomen met achterlaadkanonnen, vierponders en zevenponders; de draagwijdte van dit- geschut is, naar men zegt, 6000 meters. In het geheel werden veertig schoten gedaande kogels troffen echter niet hun doel: een schip in zee. Negen kanonnen, waaronder een stalen, alsmede een mitrailleuse het stelsel Reffye zullen eerstdaags beproefd worden. Een Russisch generaal, een Amerikaansch artillerie-officier, de Engelsche generaal lord Lucan en de Oostenrijksche militaire attaché waren bij de proefnemingen genoodigd. Thiers moet zeer tevreden zijn; hij had plaats genomen zeer digt bij een der kanonnen en vijftien officieren stonden achter hem. Hij droeg een bruinen overjas, tot den hals Jigtgeknoopt, een grijze broek met breede strepen, een vilten hoed en hield zich zoo stijf als had hij de Pruissische [arde gediend (schrijft een correspondent der Köll. Zeit.); ij droeg geen ridderorde en naar het scheen heeft hij ook, rat dit punt betreft, Napoleon I tot model genomen, telken keer wanneer een schot zich liet hooren, nam hij ladelijk zijnen stok onder den arm en zette den verrekijker voor de oogen, om de uitwerking van het schot na te gaan. i zeer aanzienlijke menigte bevond zich op het strand gaf door hare houding blijk van buitengewone sympathie nor den president der republiek. De jongste Komische revue van de Parijsche Illus- ration draagt tot motto: L'em.... prunt c'est la pair. Engeland. weet dat de Amerikaansche burgers geen titel of «reteeken mogen aannemen, v.óor welk motief of van wie ook. H. M. de Koningin heeft daarom aan den heer Henri ilanley, wien zij een sprekend getuigenis van sympathie geven voor zijn 'onverschrokkenheid in dè opsporing dr. Livingstone, haar portret geschonken, omzet met He liamanten en vergezeld van een 'eigenhandig geschreven brief, is een inschrijving geopend door de dagbladen om en heer Stanley een pleizierjagt met stoomvermogen aan bieden, dat den voortaan historischen naam van Ujiji il dragen. ij - Tengevolge van de hooge prijzen der steenkolen heeft Grreat Western Railway Company zich genoodzaakt sen twee werkplaatsen te sluiten, waardoor 500 man tie sten werk zijn. Er is echter gebrek aan veldarbeiders de «r den oogst; deze lieden verdienen 18 a 20 shillings ig, i week voor het graanmaaijen. lat - Volgens berigten uit New-York, door den Times mede- ;en deeld,zou admiraal Semnes, bevelhebber van de Alabama, ter sliet gouvernement der Vereenigde Staten hebben aange lat 1® haar alle documenten af te staan, die betrekking hebben ree dat schip en andere kruisers.' Men verzekert, dat die ne üen niets bevatten, wat compromitterend is voor de ■oh gelsche regering. Volgens den Washingtonschen corres- :ng ndent van den New-York Herald is men tot de ont- lig kking gekomen, dat Napoleon III de Zuidelijken niet en. shts verzocht schepen in Frankrijk te bouwen, maar dat de hun zelfs alle gemakken aanbood om ze in Fransche De 'ens uit te rusten. Op verschillende plaatsen in Schotland is de aardappel- uitgebroken. Men vreest, dat de geheele oogst zal ioren zijn. - Te Neuburg ging de heer Coxeter met den heer ing 'ockmorton om duizend guinjes de volgende wedding- ;r). >p aan. Ten 5 ure 's morgens bragt laatstgenoemde ren 1 den eerste twee schapen, waarvan deze hem des avonds oor 9 ure een rok moest hebben gemaakt. De schapen igdpden geschoren, de wol gesponnen, het garen geweven, doek vervaardigd, geverwd en geperst en ten 4 ure den kleêrmaker gegeven, en 20 minuten voor 9 ure de heer Coxeter aan den heer Throckmorton den :de geheel gereed, waarmede deze in eene bijeenkomst van 5000 menschen verscheen. De beide schapen ■'I® gebraden en met het noodige bier aan de fabriek en. ®fers gegeven. De weddingschap was gewonnen in den ;nd Tan 13 uren en 20 minuten. Duitsehland en Oostenrijk. Twee advocaten te Hamburg hebben tot de Duitsche ^geleerde faculteiten de vraag gerigt: of „de vergunning °prigting van onzedelijke établissementen met de rijks- afwet vereenigbaar is of niet." Het hoofd der politie te ""hnrg, zoowel als de procureur-generaal en de senaat 141 hadden namelijk bij eene aanvraag om permissie tot van een publiek huis verklaard, geen termen te om de vergunning te weigeren. Daarop hebben k advocaten de faculteiten over de zaak geraad- en hierop alsnu het eenstemmig antwoord ontvangen, vergunning in tegenspraak is met de duidelijke be ogen der rijksstrafwet. Alleen bestond er verschil van 'den omtrent de kwestie, of de reeds vroeger geves- 'e naar het oordeel der faculteiten lijnregt in strijd 9e wet toegelaten houders van zoodanige huizen n niet als strafbaar moesten beschouwd worden. De premie van 100 thaler, door een ingezetene te «wg bij het begin van den oorlog uitgeloofd op de ""ienueming van den eersten Franschen generaal, is' ;en uitbetaald aan den korporaal Bretholz te in het district Stemberg, wegens het gevan- ist- 3M lij len dig iun ens te iden de - gen nemen van generaal Montaigu, bij den aanval van het Sleeswijk-Holsteinsch korps op de Fransche kavallerie in den slag bij Mars la Tour. Vele dergelijke premiën zijn tot nog toe onuitbetaald gebleven, omdat het nog niet kon worden uitgemaakt, wie ze werkelijk verdiend hebben. Op een uitnoodiging van de Oud-Katholieken in Oostenrijk en Hongarije, zal de aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Loos, na het congres der Oud-Katholieken, hetwelk in het laatst van September te Keulen wordt gehouden, Weenen bezoeken. Ook het kerspel in Bohemen en Opper- Oostenrijk zal door hem worden geïnspecteerd. Daar op het congres te Keulen ook de kwestie der keuze van bisschoppen tot een beslissing zal komen, zal deze reis waarschijnlijk mede de wijding van een Katholieken bisschop voor West-Oostenrijk ten doel hebben. Italië. In den Corrière van Milaan leest men het volgende met betrekking tot den verscbrikkelijken orkaan, die daar onlangs heeft gewoed: Niemand te Milaan herinnert zich een dergelijk schouw spel; de astronoom Capelli zelfs, die reeds vijf-en-dertig jaren te Brera het Bulletin météorologique redigeert, heeft nooit iets van dien aard bijgewoond. Het schouwspel was verschrikkelijk en tevens grootsch. Gelukkig echtpr duurde het slechts één uur. De wind loeide op ontzettende wijze; ten half twee ure begon het te donderen; de natuur scheen alle electriciteit te ontladen, die zich gedurende verscheidene dagen had opgehoopt. De kracht van den wind was van dien aard, dat de zwaarste boomen ontworteld werden en de regen den grond niet kon bereiken. Men merkte het vreemd verschijnsel op van een horizontalen regenstorm. Van het Scala-plein zag men een enorme waterkolom tot de hoogte van twee verdiepingen en opgevoerd boven de Porta Nuova. De Corso der Porta Romana, de straat Larga, de schouwburg-Canobbiana zijn overstroomd. Maar het meest heeft de oude openbare tuin geleden. De prachtige olm, de schoonste boom van geheel Milaan, vóór drie eeuwen geplant door aartshertog Ferdinand, is niet meer; de orkaan heeft hem ontworteld en tegen den grond geworpen. De platanen, die zeer zwak van wortel zijn, hebben meer dan de andere boomen te verduren gehad; 50 zijn op het lazareth neergevallen. Het slotplein is in een meer veranderd; de zwaarste boomen werden gebroken, de dunnere stammen naar den grond gebogen, om zich weder op te heffen en nogmaals omgebogen te worden; de schouwburgen, de barakken, de zoo talrijke gebouwen op dit plein, allen hebben min of meer geleden. Een der torentjes van het observatorium van Brera is door den wind meêgevoerd en neergeworpen in den planten tuin, waar het eenige schade heeft veroorzaakt. Het torentje van met een koperen dak voorzien en had 2| meter middellijn. Slechts zeer weinig ongelukken hebben plaats gehad. Een stuk kristal, in het huis Galliet Rosa nedergevallen, heeft een pakkendrager verwond. Eenige personen, door den orkaan overvallen buiten de Garibaldipoort, zochten een onder komen in een nabijgelegen hoeve; een hunner wilde zijn weg vervolgen met zijn ezeldeze werd gedood, terwijl de meester een been brak. Daarentegen worden verschillende comische gevallen medegedeeld. In het Politeama was men heel rustig aan het repeteren van de opera Jone\ eensklaps verdween het dak. Men kan zich voorstellen den schrik der als oude Pompejers gecostumeerde zangers, die, terwijl zij voorstellen moesten onder den grond begraven te zijn, gevaar liepen in de lucht geslingerd te wordenhet omgekeerde van hetgeen met Pompeji geschiedde. Bij het paleis van justitie zocht de schildwacht een schuilplaats in zijn wachthuisje; de wind gooit dit omver en de schildwacht ligt er onder. Gedurende langen tijd bleef hij alzoo onder zijn huisje als in een doodkist begraven. Te la Vetera heeft de orkaan meer slagtoffers gemaakt. Het water heeft aldaar de kelders van het halgebouw vernield en groote schade veroorzaakt. Amerika. Heden zal te New-York een standbeeld worden opge- rigt voor Walter Scott. Die dag is, gelijk men weet, des dichters geboortedag. Als een staaltje van Amerikaansche wijsheid verdient vermelding de stelling van het Kennebeck Journal: „Voor het land is het nog beter dat het Grant tot president heeft, al was hij eiken dag stomdronken, dan Greeley, al ge bruikte hij niets dan water." De Press, die te Philadelphia verschijnt, geeft de volgende schets van de wijziging in de openbare meening der democraten ten opzigte van den candidaat voor het presidentschap Greeley: Januarij. Die oude idioot Greeley. Februarij. De zonderling Greeley. Maart. De oude Horace Greeley. April. Horace Greeley. Mei. De heer Horace Greeley. Junij. De eerlijke oom Horace. Een ander blad, the true Bourbon, vervolgt deze schets aldus: Julij. De wijze van Chappagna. Augustus. De hoop des lands. September. Greeley, de staatsman. October. De banierdrager der democratie. November. De president Greeley. Te Topilejo, in Mexico, leeft een 130jarige grijsaard, die zijn akker zelf nog bebouwd. Hij is nog in het bezit van zijn volledig gebit en van zijn hoofdhaar, 't welk wit en wollig is als katoen. Zeilklaar liggende en vertrokken Sohepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming: 10 Aug. 14 Aug. Baphaël. G. Molenaar. Cura^ao. 12 14 Nieuwendam. E. Jaski. Montevideo. 14 Aug. Jan van Brakel. D. de Boever. Padang. 14 Galilei. B. S. v. d. Meij. Soerabaija. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 13 Aug. Padang Packet. J. Mondt. Duinker&Goedk. Passaroeang. 14 MariaA.C.Elizab. H.Beeders. Hoogl.&v.Herw. Macasser. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Juno. J. Bell. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. A. B. Ealck. H. J. Hut. Lovisa. Hout. Amons& Co. Lymplia. J. Allum. Drammen. v. Vliet Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 12 12 Windrigting en Kracht. nwtn. Ik. nno. 0.2„ nno. 0.7 Barometer mm. Stand. Afw. 768.35 768.72 768.32 Thermometer C. Stand. I Afw. 7.83 8.18 f 7.78 17.0 16.1 16.8 - 2.8 - 1.7 - 2.9 öu n 03 -a g Toestand van de zee. 0.77 0.71 0.72 Vlak. Weersgesteldheid: 14 Aug. 12 u. Helder, ligtbew., mooiweer. 16 Aug. 8 u. Helder, stil, schoonweer. 16 Aug. 12 u. Helder, ligtbew., schoonweer. PEB TELEGEAAF. Paarden f a Ossen a Stieren -120 al50 Gelde-Koeijen -170 a290 30 Kalf-Koeijen -196 a280 Vaarzen -165 a210 Hokkelingen - 36 a 48 5 Nucht.Kalveren- 16 a 29 VetteBammen - 36 a 50 600 Schapen - 24 a37I Lammeren f 18 a 24 4 Bokk. en Geiten - 2 a 7 25 MagereVarkens- 18 a 30 75 Biggen - 8 a 14 Eenden c. a 60 Kippen - 40 al50 Boter per kop - 85 alOO Kaas per K.G. - 40 a 45 Kip-Eijeren per 100 -800 a Bend-Eijeren a Ilededeelingen, ontleend aan liet verslag van den toestand der provincie Noordholland in 1871, gedaan aan de Provinciale Staten door de Gedep. Staten van dat gewest. Vervolg.) In 1871 hadden strandingen plaats: te Egmond-binnen 1, te Helder 3, te Schoorl 1, te Terschelling 1, te Texel 2 en te Vlieland 3. Te Terschelling werd 1 lijk, dat op het strand was aangespoeld, begraven, te Texel 5 lijken. Als zuivere opbrengst van verkochte, ongereclameerde strandvonderij-goederen is in 1871 in 's Rijks kas gestort door den burgemeester: van Heemskerk 82.82, van Helder 2373.73, van Terschelling 182.77, van Texel 229.51, van Urk 50.14, van Vlieland 146.86L van Zijpe 45.55te zamen 3111.38|. Volgens het verslag der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij zijn in 1871 door de booten dier maatschappij 11 pogingen tot redding gedaan, waarvan 6 met gewenscht gevolg; 58 personen zijn daardoor van den dood gered. Sedert de oprigting der maatschappij bedraagt het getal der door hare bemiddeling geredde personen 2049. In het verslag wordt, bij de vermelding van het redden der bemanning van het Amerikaansche fregatschip General Chamberlain de opmerking gevoegd, dat door deze gebeur tenis de doelmatigheid bevestigd werd van het hier ter plaatse aanwezig zijn van eene grootere boot dan de gewone. Vroeger toch konden geene reddingen zoover in zee plaats hebben. Er werden in 1871 geene nieuwe booten aangeschaft. Onderscheidene nieuwe hootshuizen werden geplaatst. Velzen kwam in het bezit van een vuurpijl-toestel en 12 scaphanderB. Sedert 1864 zijn door de maatschappij nieuw aangeschaft 12 booten, 9 wagens, 9 vuurpijl-toestellen, waarvoor ruim 42,000 werd besteed. Met de booten werden overal zooveel mogelijk proef- en oefeningstogten gedaan. De vuurpijl-toestellen zijn in 1871 niet tot redding aangewend. De maatschappij ontving verschillende giften en legaten tot een gezamenlijk bedrag van 7725. Het contingent voor de ligting der nationale militie van 1871 was in de navolgende gemeenten aldus: Alkmaar 40 man, Anna Paulowna 8, Barsingerhorn 8, Broek op Lan- gedijk 3, Callantsoog 1, Harenkarspel 6, Heerhugowaard 8, Helder 49, Koedijk 3, St. Maarten 5, Nieuwe Niedorp 5, Noordscharwoude 2, Oude Niedorp 5, Oudkarspel 2, St. Pancras 3. Petten 1, Schagen 6, Terschelling 6, Texel 21, Vlieland 3, Wieringen 9, Wieringerwaard 4, Winkel 5, Zuidscharwoude 4, Zijpe 15. Tegen de uitspraken der militieraden zijn door 157 personen bezwaren bij Gedep. Staten ingebragt, namelijk 148 wegens geweigerde of verleende vrijstelling ter zake van ligchaamsgebreken, waarvan er 29 zijn toegestaan en 119 afgewezen (5 als te laat ingediend) en 9 wegens ge weigerde of verleende vrijstelling om andere redenen, waarvan er 1 is toegestaan, 5 betreffende broederdienst en 3 betreffende de vrijstelling als eenige wettige zoon zijn afgewezen. i De sterkte der schutterijen in Noordholland op 31 Dec. 1871 wordt aangewezen als volgt: Rustende schutterijen actief 3442, reserve 2774, totaal 6216 man. Dienstdoende schutterijen actief 7032, reserve 5185, totaal 12,217 man. Algemeen geheel 18,433 man. Het aantal officieren bij de rustende schutterij is 81, dat bij de dienstdoende 125. Aan 15 personen is toegekend het eereteeken voor eer volle, langdurige, werkelijke dienst bij de dd. schutterijen. Scherpschutterskorpsen bestaan te Alkmaar 1, te Amster dam 4, te Haarlem, Helder, Hoorn, Langedijk, Schagen, Velzen en Weesp ieder 1. De vereeniging te Langedijk schijnt hare ontbinding te naderen, die te Schagen kwijnt. De vereeniging Pro Patria te Amsterdam, wier oefeningen door den lsten luit. der mariniers J. A. Zaal worden geleid, neemt toe in ledental. Deze provincie telt 397 kerkelijke gemeenten, 463'kerk- gebouwen en 553 dienstdoende leeraren. Ondeiacheidene-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3