Binnenland. /S en overvloed gevonden. Dien weg moet het op, ook in Nederland. Landverhuizing is het eenige redmiddel van het oude en overbevolkte Europa, 't Past ons niet te klagen over gebrek aan werk en gebrek aan brood, zoolang onze aarde nog plaats aanbiedt voor miljoenen bij miljoenen. Aan volgende eeuwen de vraag, wat er gebeuren zal, als de thans eenmaal beschikbare plaats eenmaal bezet is. Voor ons bestaat die vraag niet, en voor de vraag, die thans de gemoederen zoo zeer bezig houdt, biedt de land verhuizing de oplossing. Ons Volk is weinig genegen om elders te zoeken wat het hier te lande niet vinden kan. 't Is hokvast; 't schijnt liever in Nederland half genoeg, dan elders volop te willen eten. Dat is misschien zeer nationaal, maar zeker niet zeer verstandig. De landverhuizing heeft leiding, aanmoediging en onder steuning noodig. Tot nog toe heeft zij ons slechts burgers gekost, die lang niet van middelen ontbloot waren. Zal zij komen ten bate van hen, die het noodige missen, die anderen letterlijk in den weg leven, dan moeten vermogenden en deskundigen zich de zaak aantrekken. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Augustus. Te Belfast, in Ierland, hebben in de laatstverloopene dagen ernstige ongeregeldheden plaats gehadte betreurens waardiger zijn die onlusten, omdat verschil in godsdienstige denkwijze daartoe aanleiding schijnt gegeven te hebben. Verwondert men zich wel eens over de felheid waarmede de godsdienstoorlogen der 16de eeuw werden gevoerd, de oproeren in Ierland, uit verdeeldheid tusschen Protestanten en Catholieken ontstaan, doen zien, dat de 19de eeuw in hare tweede helft uit dezelfde bronnen nog onverdraag zaamheid weet te putten. De Keizers-bijeenkomst te Berlijn geeft bestendig stof tot bespreking. Na al de vermoedens en gissingen, daar omtrent geuit, begint men meer en meer tot bezinning te komen en te gelooven, dat de groote heeren hoegenaamd geene voornemens in den zin hebben tot wijziging der kaart van Europa, tot verandering van den regeringsvorm in eenig land van ons werelddeel. Naar 't schijnt was men aanvankelijk ook in Engeland met vrees bezield voor die zamenkomst, althans de Daily News vond dezer dagen aanleiding om het ligtgeloovig publiek ter dezer zake gerust te stellen. In het Vereenigd Koningrijk heeft nu onlangs de eerste parlements-verkiezing met geheime stemming plaats gehad. De candidaat der liberalen behaalde de zege, echter slechts met eene meerderheid van 80 stemmen. De omstandigheid, dat de gekozene, de heer Childers, lid is van het ministerie, geeft aan de conservative bladen gereede aanleiding om te wijzen op den geringen invloed, dien het ministerie bij de kiezers bezit. De maand Augustus is in gewone tijden de maand van rust voor de staatslieden en vorsten. Vandaar dat het politiek nieuws in dat deel des jaars in den regel weinig belangrijk is. Thans zijn onderscheidene vorsten op reis, vertoevende buiten 's lands, of op hunne buiten- en bad plaatsen. Ook de meeste ministers zijn verre van hunne departementen en de oude heer Thiers zelfs, gewoon aan het vuur der partijen in de Nationale Vergadering, verlustigt zich thans met de artillerie-vuur-proeven te Trouville. Jl. Zondag voormiddag zijn twee infanteristen alhier, badende aan het strand der Noordzee, verdronken. Zij behoorden tot de compagnie, die jl. Woensdag hier tijdelijk in garnizoen was gekomen. mijnen togt ontmoette, beschrijven. Nu moeten wij weg, de paarden worden ongeduldig en de guard stoot ten derdemaal in zijn hoorn. Het instappen geschiedt hier niet op dezelfde wijze als dit in vroegere jaren bij ons het geval was, waar de postiljon de namen der reizigers achtervolgens opriep en deze een voor een hunne plaats innamen. Dit oproepen wordt hier als „to mucli trouble" beschouwd. Een ieder stapt maar in en zoekt zijne plaats. Ik wjst dat de mijne op de linkerzijde, op de voorlaatste bank en vlak bij het raampje was; zoo dacht ik maar door het raampje te kruipen, waarbij ik echter bijna den nek gebroken had. „All right," klonk het van binnen uit den wagen; „all riglit," zeiden de leider, de drijver en de guardnog eens hoorden wij den hoorn; de, jongen die de voorste paarden bij den toom hield, liet los en week ter zijde, en met een driewerf hoerawaarop nog drie hoera's volgden, vertrokken wij als de wind, nagekeken door de bewoners van Wellington, welke vreesden dat wij in een der afgronden, die den weg op beide zijden begrenzen, zouden teregtkomen, daar de paarden buitengewoon wild en schichtig waren. Doch weldra bekoelde hun moed toen zij zagen welk een zwaren, moeijelijken arbeid zij hadden te volbrengen; toen zij een pad voor zich zagen liggen, dat kronkelend naar den top van den berg geleidde, naar een top, oogenschijnlijk onbereikbaar voor een gevaarte als dat in hetwelk wij gezeten waren. Lang was die top ook onbereikbaar, de kloof, die over dien berg geleidde naar het daar achter liggende dal, ouoverkomclijk voor wagens en karren. Menige boer, die ik op mijnen weg ontmoette, vertelde mij hoe hij vijftien of zestien jaar geleden, aan den voet van den berg zijne kar uit elkander had genomen en stuk voor stuk, den berg op, langs Bainskloof in het volgende dal gedragen had, om haar daar weder in elkander te zetten. Menig vriend bleef daar beneden staan om den afscheidsgroet te ontvangen, welke hem van den top af, nog toegewuifd werd, want daarboven werd eenige minuten stil gehouden om den paarden wat rust te gunnen, om den reiziger nog eens den aanblik zijner vrienden toe te staan, om hem een blik te laten werpen op het zoo even verlaten dal. Heerlijk is die aanblik, die den reiziger geboden wordt door die rijk bevolkte dorpen, welke, gelegen tusschen uitgestrekte goud gele korenvelden, zich bijna verbergen in het lommer van amandelen en vijgeboomen, die Kaapstad en omliggende dorpen omringen. Nogmaals sprak toen eene stem in mij„blijf in dat Eden, zoek niet een paradijs in die wildernis, welke tot heden slechts bewoond werd door de wilde horden en de zonen van Cham, den jongsten zoon van Noach." Maar te vergeefs kwam die waarschuwing; te laat prees ik het Eden waaruit ik mij zeiven verbannen had, Jl. Zaturdag overleed in het Marine hospitaal alhier de heer J. W. Kelk, gepensioneerd officier van gez. 1ste kl. bij de zeemagt. Sedert 1851 werd hij aldaar verpleegd. Morgen zal het stoffelijk overschot met militaire honneurs ter aarde worden besteld. In het laatst dezer maand wordt Z. M. de Koning van HD. reis in Zwitserland, op het Loo verwacht. Op den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, 4 Sept. a. s., zou Z. M. in de resihentie zijn teruggekeerd. Bedankt voor het beroep naar Rotterdam door den heer K. F. Creutzberg, pred. te Arnhem. De statuten van het „anti-schoolwetverbond," bevatten o. a. het volgende: Het doel van het anti-schoolwet-verbond is: het ver krijgen van eene wijziging van artikel 194 der Grondwet, waardoor het vrije onderwijs regel en het staatsonderwijs aanvulling kan worden. De leden verbinden zich tot zamenwerking voor het in artikel 1 uitgesproken doel. Zij onderteekenen de volgende verklaring De ondergeteekende.... wonende te.... verklaart dat, tot verkrijging van eiken afdoenden waarborg van gewetens vrijheid in zake het onderwijs, onverwijlde wijziging van artikel 194 der Grondwet noodzakelijk is, waardoor het vrije onderwijs regel en het Staats-onderwijs aanvulling kan worden; dat eene nieuwe wet op het lager-onderwijs, op dit beginsel gebouwd, die het goede van de thans bestaande wet behoudt en hare gebreken wegneemt, de wet van 13 Aug. 1857, Staatsblad No. 103, zal moeten vervangen, en dat hij met de leden van het anti-schoolwet verbond, opgerigt 25 Julij 1872, tot bereiking van dit doel: herziening van artikel 194 der Grondwet, wenscht zamen te werken. De leden betalen jaarlijks een bijdrage van 50 cent. Tot leden worden ook vrouwen aangenomen. Er zal jaarlijks minstens een algemeene vergadering in Utrecht gehouden worden. Met de leiding der zaken van het verbond is een hoofd bestuur belast. Het bestaat uit zeven leden, te verkiezen door de algemeene vergadering. De zetel van het hoofd bestuur zal te Utrecht zijn, waar minstens drie zijner leden zullen moeten gevestigd zijn. Middelen door het verbond aan te wenden zijn: a. het bewerken der publieke opinie; b. het petitionnement bij de overheid; c. het oefenen van invloed op de verkiezingen. Tot het petitionnement bij de overheid zal niet worden overgegaan dan bij besluit van een algemeene vergadering, en in geen geval vóór het aantal leden van het verbond tienduizend zal bedragen. Een voorstel daartoe zal niet worden behandeld tenzij uitgaande van of overgenomen door het hoofdbestuur. Yan goed ingelichte zijde verneemt men het volgende omtrent den stand van den NoordhollandschFrieschen spoorweg. Op grond der algemeene belangstelling en in het volste vertrouwen op het welslagen der zaak heeft het comité de vergoeding der kosten op zich genomen van het opmaken der volledige plannen, het doen van opmetingen, het opmaken van de noodige gegevens en financiële bere keningen, indien namelijk het bedrag der gevorderde in schrijvingen niet mogt worden volteekend. Met die werk zaamheden wordt alsnu dadelijk aangevangen, om de verlangd wordende stukken zoodra mogelijk te kunnen inzenden aan de hooge regering, aan de betrokken provinciale en andere besturen. De gevorderde inschrijvingen zijn 2,400,000 met een millioen subsidie, en het ingeschrevene bedraagt thans p. m. 2,000,000 met 22,851 subsidie. Zoodra voor het volle bedrag in aandeelen en subsidie is ingeschreven, heeft er geene vergoeding plaats, maar blijven de voorloopige kosten voor rekening der ondernemers en is de uitvoering der zaak verzekerd. want voorwaarts ratelde de wagen.... Bainskloof in. Op de linkerzijde verhief zich een rots nog eenige honderden voeten over het acht voet breede pad, dat aan de andere zijde begrensd werd door een afgrond, waarin het oog slechts duizelend kon blikken. Diep, diep daarin stroomde een riviertje, welks aanzijn ons slechts te kennen werd gegeven door zijnen zilver- achtigen glans. Langs de wanden van den afgrond groeiden prachtige bloemen en planten, wier kelken en bladeren zacht heen en weder werden bewogen door den zefir, die, helaas, te dikwerf in een orkaan veranderd, den mensch dood en verderf toezendt, alsof deze hier den dood nog niet genoeg in het aangezigt had. Eén enkele plant of steen, die de paarden doet verschrikken, en de wagen, vee en mensch, stort in den afgrondéén enkele steen scheurt zich los van de massa, en alles wordt verpletterd door zijn gewigt, begraven onder het navollende puin. Is het derhalve te verwonderen, dat de reiziger hier droomend opwaarts en naar beneden ziet, zonder zich te verheugen over de schoonheden der natuur, die hem hier zoo ruimschoots worden aangeboden? Naauwelijks ziet hij ze; vol angst- buigt hij zich naar regts en links, om het evenwigt van den wagen te bevorderen vooruit of achteruit om, bij het oprijden van een nieuwen heuvel, den paarden de taak te vergemakkelijken, of, bij het dalen, het te snelle rollen van den wagen te verminderen. Nog hooger wordt de wagen naar boven getrokkennog dieper wordt de gapende afgrond en eensklaps staat de wagen stil voor een bijkans loodregten muur, terwijl de weg er zich regthoekig om voortbeweegt. De lucht is ijler geworden en eene koude rilling overvalt den mensch, die om zich henen ziet. Het oog ziet geen viervoetig dier, want zelfs de steenbok zoekt niet deze oorden; geen lieflijk gekweel vergast het oor. Doch daar boven zit een fiere adelaar, op den hoogsten top, en blikt trotsch naar beneden op den nietigen mensch, die zelfs tot in zijn rijk waagt door te dringen. De aasvogel omkreitst u, verwachtende dat gij in den afgrond zult nederstorten, om zich op u te storten en u te verscheuren. En aan den rand des afgronds glinsteren de oogen van de, onder de langwerpige bladeren der hier weelderig groeijende hottentotsvijg verborgene, slang. „Wee hem die haar te veel nadert!,, Hier stapt de reiziger uit den wagen, en de drijver begeeft zich naar de voorste paarden, grijpt ze bij het gebit en geleidt ze, op deze wijze, met den wagen naar de andere zijde van den rotsklomp, terwijl de reizigers te voet volgen. Door een bangen zucht ontlast zich hier het bedrukt gemoed. Met welgevallen volgt het oog het zacht glooijend pad, met welgevallen blijft het rusten op de in het dal verspreide farms. (Wordt vervolgd.) gee vei Dn ver geg Bili sötó 0n beti gen aut< liet te te i den Dra krijg aanr kran een of ii nitoe gesla en 1 godsc uit c strooi lectei De gras-industrie op Texel is tlians in vollen j Er wordt gemaaid, gevischt, gedroogd, geperst en verzendt zoo veel mogelijk en verschaft brood aan hónderd® gezinnen. Dezen gunstige toestand heeft men te danki aan de hh. Koning Co., die de persing van dit artii voor het eerst invoerden, tengevolge waarvan het zeegrai thans verzonden wordt door gansch Europa, tegen billijks vracht. Aan P. Blokker, een der werklieden in de „Noordholland", te Edam, werd jl. Yrijdag een aangenamedai bereid. Hij was toen 60 jaren in die fabriek werkzaal geweest en ontving, nevens hartelijke gelukwenschen van zijne mede werklieden, een fraai geschenk. Het hoofd firma (wed. van der Voort Co.) de heer F. C. J van Amsterdam, sprak hem op treffende wijze toe ei schonk hem een sierlijken fauteuil benevens een gescheil in geld. Des avonds werden de jubilaris en zijne echtgenoot met eenige vrienden feestelijk onthaald. - Tot benoeming van een kommandant der brandwea te Amsterdam, worden voorgedragenP. W. Steenkamp, lste luit. der artillerie bij de torpedo-compagnie te Brielle; J. C. de Ruyter de Wildt, luit. ter zee 2de klasse, riddet der Militaire Willemsorde en F. A. van Braam Houckgeesl kapt. bij het korps mariniers, ridder der Militaire Willemsorde. Jl. Zaturdag is te Amsterdam een ijsselijk ongelnj gebeurdWilhelmus Mekke, een knaapje van ongeveer jaar, was voor het eerst na herstel van een hevige ziekte, het roodvonk, op de straat, en speelde met een vlieger, bij gelegenheid van zijn herstel en van zijnen verjaardag door zijnen vader geschonken. Door eene noodlottig! beweging achterwaarts viel het kind in een openstaande! brandput in zijne onmiddelijke nabijheid, en toen men met veel moeite er uit had gehaald, was hij een lijk. (Am.C, Bij de heeren Blikman en Sartorius te Amsterdan ligt een adres aan den raad ter teekening, dat reeds vai een groot aantal onderteekeningen voorzien is. wordt door bezoekers der groote koopmansbeurs op wenschelijkheid aangedrongen van vervroeging van beursuur, zoodat het gesteld worde van half twee tot ba drie of van twee tot drie ure, in plaats van zooals van drie tot vier ure des namiddags. De sedert kot toegepaste wijzigingen in de uren van vertrek der maken, volgens adressanten, de gestelde wijziging in litl beursuur thans mogelijk. De Haagsche graveur-medailleur van Z. M. Koning, de heer S. de Vries, heeft aangekondigd de uitga* van een gedenkpenning, ter viering van het zilveren e der Hollandsche Maatschappij van Landbouw (2130 Sept 1872). De proefafdruk van die medaille voldoet in hoe mate, te meer daar de prijs der exemplaren in zilver, 'brons en in wit metaal bijzonder billijk is gesteld en ah ieder belangstellende in's lands agricultuur zich gemakkelijl een dergelijk herinneringsmetaal in de volgende maand kunnen aanschaffen. De inteekening staat tot 1 Sept. ope bij den heer de Vries voornoemd. (D.) - Voor het gedenkteeken ter herinnering aan de fee viering op 1 April jl. te Rotterdam, is reeds ƒ5000 ontvang Men weet dat dit gedenkteeken zal bestaan in een drilt- fontein. Met de uitvoering zal men wachten tot mei eenigzins gevorderd is met de gemeentelijke drinkwater leiding. Jl. Vrijdag is op het Haringvliet bij Hellevoetsluii beproefd de monitor de Haai, aangebouwd bij de stoomboot maatschappij op Feijenoord. Deze proefneming is in opzigten gunstig geslaagd. Jl. Zaturdag overleed te Utrecht jhr. mr. P. A, van Oosthuyse van Rijckevorssel van Rijsenburg, raadshei in het prov. geregtshof aldaar en schoolopziener in h 2de district dier provincie. Een groote menigte was jl. Zaturdag te Utrecll™ tegenwoordig bij de ter aarde bestelling van het stoffel? overschot van den heer Jacobus Eliza de Man, gepei neerd schout-bij-nacht, lid van het Hoog Milit. Geregtst adjudant des Konings in buitengewone dienst, ridder n de Militaire Willemsorde 3de kl. en van den Nederlak schen Leeuw, kommandant van het Legioen van Eer t ridder van de Bath-orde. De heer mr. Fabius, lid van lif Hoog Militair Geregtshof, herdacht in eene welsprel rede de roemvolle loopbaan van den overledene. Hij innerde hoe de overledene in 1830 zijn loopbaan in lands dienst als adelborst begon en ging vervolgens loopbaan na, de diensten herinnerende door den heer Man het allereerst bij de correspondentiedienst op de Schel in 1832, later in Oost- en West-Indië, Engeland, in Oostzee, te Medemblik, als lid yan het Hoog Militai Geregtshof en elders bewezen, waarbij de expeditie nas Borneo en die naar Japan met nadruk vermeld wenkBoe', Na zijn terugkeer uit Oost-Indië werd de heer de Man' eerste bevelhebber op 't oorlogschip Metalen Kruis; Konings verlangen was het, dat steeds een schip dien. ras: '®ele: zou dragen. Bij die gelegenheid ontving de heer de Ms|v n van het hoofdbestuur van „het Metalen Kruis" een beker, en na zijn terugkeer te Batavia van het oorlog terrein van wege hetzelfde bestuur een prachtige vis vergezeld van een dichtstuk van den heer Burlage. Deze expeditie, die in 1864 plaats had, en waarbij zeemagt roemrijk medewerkte met de Engelsche en Era sche, bezorgden de heer de Man de Engelsche Bath-o« en het Fransche Legioen van Eer, terwijl de Koning b tot zijn adjudant benoemde. Men meldt uit Zwollerkerspel, dd. 16 dezer: In afgeloopen nacht heeft het hier sterk gevroren, zoo zeil Jeroen dat men beducht is dat de boekweit daardoor geleden heeif Het was in den vroegen ochtend zou koud, dat menscte die zich naar de markt te Zwolle begaven, het niet op 4 wagens konden houden, maar er bij moesten gaan -In de Prov. Gron. Crt. vinden wij het berigt, dat;P de onlangs gehouden tentoonstelling te Hoogezand landbouwers F. Nienhuis te Kalkwijk en J. Berg te Saff meer een span paarden verkocht hebben voor de som van 1850. Toevallig hadden beiden ieder een Ij11' gelijk paard op de tentoonstelling, hetgeen de opmerkzaam De kt se onthei van gi De t w laatste verran De liet es terugg Oos der ti ucliii len 1 worde jinnei .eize d onmid telegr; len B Vol vaartu gunste j [Men »jn, v Hoe »ena ran irgerli aan h Do aan e glaasje dagbis zullen De en za tonde; en dai overdi Tan ri on enz. Ij len

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2