Binnenland. Benoemingen, enz. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Augustus. Dezer dagen werd het gerucht verspreid, dat de Onder koning van Egypte bezig was om het nabijgelegene Abessinië te veroveren, ten einde het bij zijn rijk te voegen. Latere berigten doen echter blijken, dat het maatregelen van voorzorg zijn geweest, waartoe de Onderkoning zijn toevlugt heeft moeten nemen. Stammen, aan Egypte cijnsbaar, werden door strooptogten uit het naburige land bedreigd en dit maakte eenig vertoon van magt dringend noodzakelijk. Volgens berigten uit Engeland is men er eindelijk in geslaagd om de oproermakers te Belfast tot ontzag voor de militairen te dwingen. Omtrent het spoorweg-tractaat, onlangs tusschen Duitsch- land en Rusland gesloten, verneemt men, dat van de mogendheden, die in der tijd te Londen het protocol betreffende Luxemburg's onzijdigheid geteekend hebhen, alleen België en Rusland nog niet hebben geantwoord op de aan hen gedane mededeeling van 't tot stand komen der overeenkomst. Terwijl Italië en Oostenrijk eenvoudig te kennen gaven, dat zij 't tractaat niet in strijd achtten met het genoemde protocol, antwoordden Nederland en Engeland, dat zij hunne goedkeuring afhankelijk maakten van de overeenstemming der overige garanderende mogend heden. Frankrijk nam geheel en al eene afwachtende, houding aan. Jl. Maandag zijn in Frankrijk de zittingen der departe mentale raden geopend. Naar 't schijnt zal het er in die vergaderingen wel heel kalm toegaan. Men schijnt niet te vreezen, dat de wetsbepalingen, die het behandelen van poli tieke aangelegenheden verbieden, zullen worden overtreden. Gisteren morgen is alhier in bijna 84jarigen ouderdom overleden de heer A. Boomsma, die van 1810 tot 1865 de geneeskundige practijk alhier uitoefende, gedurende eene reeks van jaren lid van den gemeenteraad, eerst assessor, daarna wethouder, herhaalde malen waarnemend burgemees ter en jaren lang president der plaatselijke schoolcommissie was en in dit langdurig tijdsverloop in onderscheidene be trekkingen der gemeente de belangrijkste diensten bewees. Geboren in deze gemeente, had de overledene haar gekend als een klein en weinig beduidend dorp, en had hij baat- zien ontwikkelen tot de derde gemeente in zielental dezer provincie. Door zijn lidmaatschap van onderscheidene be sturen heeft hij daarop een belangrijken invloed uitgeoefend. Tot aan zijn dood, die door eenige jaren van rust werd voorafgegaan, bleef hij in zijne geboorteplaats en in zijne plaatsgenooten een levendig belang stellen, en terwijl hij het geluk smaakte tot aan het einde van zijn leven zijne gewone helderheid van geest te behouden, bleef hij ook in die jaren van rust den gang van zaken met belangstelling gadeslaan. Hoezeer zijne vroegere patiënten den ouden geneesheer vereerden, bleek o. a. bij 't neerleggen zijner betrekking, toen ze hem uit warme erkentelijkheid eene gouden medaille aanboden. Wij zotiden niét handelen in den geest van den overledene, indien we hier uitweidden in zijn lof als mensch en burger. Eenvoudig als hij was, toonde hij zich nimmer een vriend van lof en praal, 't Best vereeren we zeker zijne nage dachtenis door zijne voetstappen te drukken in werkzaam heid en getrouwe pligtsvervulling, in eenvoudigheid des harten, in belangstelling omtrent anderer welzijn. Langs dien weg zal hij, ook nog na zijn heengaan van deze aarde, nuttig zijn door 't voortreffelijk voorbeeld dat hij ons achterliet. Zr. Ms. stoomschip het Loo is den 19 dezer bewesten Bevezier ten anker gekomen wegens harden oostenwind. Genoemd stoomschip zou den daarop volgenden dag de reis naar Nieuwediep voortzetten. Door eene commissie bestaande uit de heeren J. van Dienze hoofdingenieur van den waterstaat, D. Grothe hoog leeraar aan de polytechnische school, Houwens ingenieur van het stoomwezen, A. Sol officier-machinist, Crommelin en Mohr commissarissen der stoomvaart-maatschappij Nederland, geadsisteerd door de gezagvoerders en hoofd machinisten derzelfde maatschappij de heeren E. Oort, B. II. Braat, J. Graat en M. Laureij, is dezer dagen een naauw- keurig onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van het breken der schroefvinnen van het stoomschip Prins van Oranje. Jl. Dingsdag avond is alhier van Yarmouth ter reede aangekomen de Noord-Duitsche oorlogstoomboot Pomme- rancia, kommandant Hoffman. Na het innemen van victualie is genoemden bodem héden naar Helgoland gestoomd. Te Spanbroek is jl. Zaturdag feest gevierd. De heer P. F. van den Steen, die 29 jaren aan het hoofd van het bestuur der gemeente heeft gestaan, meende voor die betrekking te moeten bedanken; de ingezetenen vernamen dit besluit met leedwezen; want den man, die zooveel goeds heeft tot stand gebragt, hadden zij nog gaarne eenige jaren aan hun hoofd gezien. Dat leedwezen verkeerde echter in vreugde toen men vernam, dat de zoon, de heer H. J. K. van den Steen, de plaats van den vader zou vervullen. Spoedig was men algemeen in beweging om die ingenomenheid en blijdschap door uiterlijke teekenen aan den dag te leggen. Bij zijne terugkomst uit Haarlem, werd hij aan de grens der gemeente opgewacht door eene talrijke eerewacht te paard, gevolgd door de feestcommissie, be nevens een aantal belangstellenden. Bij zijne aankomst werd hij toegesproken door den voorzitter der feestcommissie. Daarop zette de stoet zich in beweging en trok in de beste orde de gemeente door. Uit alle huizen wapperde de vaderlandsche driekleur en de feestcommissie, daartoe in staat gesteld door de burgers, had gezorgd voor eere poorten, illuminatie, enz. Na den afloop van den optogt werden allen, die daaraan hadden deelgenomen, door den burgemeester uitgenoodigd zich te begeven in het ruime schoollokaal, daartoe zeer doelmatig ingerigt. Op de gulste wijze werd daar een ieder onthaald en tot in den morgen werd daar het feest voortgezet. Wij hebben reeds melding gemaakt van de ontaarde moeder, die door de arrondissements-regtbank te Amster dam wegens mishandeling van haar vijfjarig kind veroor deeld is. Het „Paleis voor Justitie" wijdt eenige regelen aan de bewering, dat dit „een zeldzaam geval" is. Het mag waar zijn, zegt het blad, dat het geval zelden ter kennis des strafregters komt, zeldzaam is het geval zelve werkelijk niet. Men behoeft slechts de straten en wegen te bewandelen, om getuige te zijn van de wijze, waarop velen uit de lagere standen zich niet ontzien in het open baar hunne kinderen ligchamelijk te kastijden. Bij de drukkende hitte is een kleine, snakkende naar een weinigje vrijheid en frissche lucht, de onderaardsche kluis, die velen te Amsterdam nog tot woning verstrekt, ontloopen en de moeder, die het kind alleen heeft achtergelaten, ontmoet het op de straat. Eenige onbarmhartige stompen op rug en borst, eenige schoppen, vergezeld van de afschuwelijkste scheldwoorden, drijven het arme schaap naar huis, en wat er nu in huis nog volgen zal, dat kunt gij u voorstellen, wanneer gij het sidderende kind om erbarmen hoort schreijen: „ach moeder, ach moeder, houd op, sla mij niet meer, ik zal het nooit weer doen!" Dikwijls waren wij getuigen van zulke tooneelen, en dan hadden wij slechts een troost „arme kleine, gij zult wel niet zooveel pijn gevoelen, als onze kinderen, indien zij eens op dezelfde ruwe wijze be handeld werden, als gij; immers, van uwe eerste jeugd af, zijt gij er aan gewoon geraakt, geslagen en mishandeld te worden. Gij zijt reeds verhard in het leed!" Doch welk een droeve troostGij zijt reeds verhard in de pijn, gij gevoelt zoo fijn niet meerde onbeschaamdheid uwer ouders heeft u gevoelloos gemaakt! Gevoelloos! ja, maar niet alleen voor u zeivenook voor anderen. Gij beseft ook niet meer, welk leed anderen door uw handelingen onder vinden, en wat uw ouders op u hebben toegepast, dat past gij later op uwe kinderen en op uwe mqdemenschen toe! "Wel een gewigtige taak, nog door de school te vol brengen, vóórdat zij in alle rangen en klassen der maatschappij het menschelijke in den mensch zal hebben doen ontkiemen en zich ontwikkelen. Dat is de groote roeping van de school der toekomst. Maar hoe moeijelijk is het haar gemaakt, waar zij binnen haar muren een bevolking ont vangt, die niet naar woorden en overreding, maar slechts naar slagen gewoon is te luisteren. De ouders behandelen hun kind in huis als een redeloos dier: hoe zal het naar den onderwijzer hooren, die het in de school als een mensch wil en moet behandelen? Welk een moeijelijke taak heeft die school, waar zoo verdierlijkte individuën tot haar gezonden worden!" Tot commandant der brandweer te Amsterdam is benoemd de heer P. W. Steenkamp, 1ste luit. der artillerie bij de torpedo-compagnie te Brielle. In de fondsveiling van de firma de Erven Bohn, te Haarlem, is het regt van uitgave der Camera Obscura, van Hildebrand, voor de aanzienlijke som van twaalf duizend gulden overgegaan aan de Erven Bohn, en van Beets Gedichten, voor vijf duizend gulden aan den heer Kirberger. De politie te Haarlem heeft jl. Dingsdag eene belang rijke aanhouding gedaan, door een beruchten paardendief te arresteren, die in het laatst der vorige maand bij Vlaar- dingen en in het begin dezer maand te Nijmegen paarden uit de weide heeft gestolen. Vanwege de 's Gravenhaagsche vereeniging tot bescher ming van dieren is door den hoofdcommissaris van politie aldaar uitgereikt de medaille der vereeniging in brons aan den agent van politie M. Kortman, voor de vele bewijzen van dierenliefde en ware dierenbescherming, door hem in verschillende omstandigheden in die betrekking aan den dag gelegd. Den heer Becht, directeur van de kapel der Haagsche schutterij, is eergisteren middag een jammerlijk ongeluk overkomen. Hij had aan den wedstrijd op de Wieselsclie heide deelgenomen en wilde zijn geweer schoon maken, toen het zich daarin bevindende schot, dat de heer Becht niet vermoedde, los ging en hem aan het hoofd zwaar kwetste. Hoewel de lijder niet buiten gevaar is, hoopt men op zijn behoud. Naar het Vaderland verneemt zullen weldra in commissie naar Engeland vertrekken de generaal-majoor Schönstedt benevens de kapitein bij den generalen staf Kromhout. Zij zullen gaan kampeeren met het Engelsche leger in de vlakte van Salisbury; daarna zal de kapitein Kromhout in Engeland achterblijven ten einde onderscheidene kustbevesti- gingen in oogenschouw te nemen. De N. Rott. Crt. bevat een artikel van den heer A. Rutgers van der Loeff, te Leiden, over het te stichten asyl te Brielle. Er is zegt hij wel genoeg geld bijeen om een gesticht voor oude zeelieden te bouwen, maar niet. om arme oude matrozen daarin te onderhouden. De heer van der Loeff stelt voor, oud en jong te veranderen en een kweekschool te stichten, waar successivelijk een vijftigtal leerlingen gedurende ettelijke maanden worden opgenomen en niet alleen verpleegd, maar ook (waarop het vooral aan komt) opgeleid en volgens de beste methode onderwezen en geoefend kunnen worden, practisch of theoretisch, in alles wat tot de elementaire kennis en geschiktheid van visscbers en visschersmatrozen behoort. Ook tegen dit plan bestaan financiële bezwaren, maar zij zullen veel gemakkelijker te overwinnen zijn. Uit New-York worden aan de N. Rott. Crt. nog ver scheidene bijzonderheden medegedeeld omtrent de feestelijke ontvangst van het stoomschip Ariadne uit Rotterdam in die haven, en den optogt, bij die gelegenheid door eenige honderden Hollanders in de Amerikaansche wereldstad vroeger Nieuw-Amsterdam gehouden. Nabij City Hall had o. a een roerend schouwspel plaats. Een achtenswaardige bejaarde dame, zittende voor een raam in Park Hotel, hoort het Wien Neêrlandsch bloed, en zij die op 14jarigen leeftijd Holland verlaten en sedert dien tijd dit lied niet meer gehoord had, werd zóó levendig getroffen, dat zij, vergezeld van haar zoon, naar den optogt snelde om op de geliefkoosde Nederlandsche vlag een "kus drukken. Moeder en zoon volgden den optogt en blevi eenige uren aan het feest deelnemen. Van geloofwaardige zijde wordt aan den MaasboJ verhaald, dat niet lang geleden drie personen, die ziet de Loge te Dordrecht tot vrijmetselaars zouden laten aanneng tengevolge van in de Loge ondervonden schrik ziek huis gegaan, en gedurende drie weken ziek geweest zij. Zij moeten dientengevolge van hun plan om vrijmetseli te worden afgezien hebben. Men zegt, dat de Fransche minister Jules Sim» binnen kort in Nederland zal komen en dan ook de tentoo: stelling van hulpmiddelen bij het onderwijs te Utrecht in oogenschouw nemen. De tweede lucifers-fabriek te Breda nadert ook ht voltooijing. Men meldt uit Eindhoven, dd. 19 dezer: „In navolging van groote steden, waar men gewpotï met de kermis een zoogenaamd kermis-deuntje voor; jeugd heeft, zoo was dit -hier ook met de afgeloopen kern het gevalwaar men kwam of niet, men hoorde niets tot vervelends toe, dan: O moeder die zeeman, Die zeeman doet mij de dood weer an. Op zich zeiven beschouwd is dit een onschuldig vermt voor de jeugd, maar de meer gevorderde jeugd maakt maar al te dikwijls misbruik van. Zoo was het ook Zondag in de kerk. Of dit nu nog onder den indrukt de sedert 4 weken afgeloopen kermis, dan wel uit de gesloten kermis van de naburige gemeente Helmond m weet ik niet, maar zooveel is zeker, dat toen de redens op den kansel, in het volle zijner rede was, op eens troep brooddronken geloovigen de kerk binnenkwamen „O moeder die zeeman", enz. Het is te hopen, dati daders van deze kwajongensstreek, die niet onbekend zj hunne welverdiende straf voor deze godsdienststoornis li zullen ontgaan, want wij betreuren zulke laagheid, bij we; gezindheid die ook moge voorvallen." (Arnh. Ci Jl. Donderdag nacht zijn de twee einden van internationalen dijk, waardoor de zeearm het Zwin voor zeewater wordt afgesloten, vereenigd en daardoor honderden hectaren land op Nederlandsch en Belgi grondgebied voor cultuur geschikt gemaakt. De aansluit van den dijk moest met groot beleid en in betrekkei korten tijd gedurende de eb en voor het opkomen van! volgenden vloed plaats hebben. Volgens het Journal Bruges, werden de werkzaamheden dien nacht, door t weder begunstigd, zonder eenigen tegenspoed ten einde gebi Naar het Vaderland verneemt, is de pas gelegde reeds weder doorgebroken en zou het groote inspann vorderen om dien vóór den winter te herstellen. Eene les voor moeders. de sch het Fr: hui ove De naa hee yan E van de 1 It voet of o maa 50 j van midc straf eerst aard van in c Inspi onde plaat *oop „Wil je 't wel eens laten, ondeugende jongen roept mevroai1 p.unf uit tot haar kleinen jongen, die met een stok in een emmer»: ,-i slaat, zoodat hij zich door en door nat maakt„wil je 't wels J laten! Wacht, ik zal het aan papa zeggendie komt dadelijk tte P Kareltje kijkt schuw naar alle kanten om; papa kan naar berekening vooreerst nog niet komen, want die moet altijd twaalf uur aan het geregtshof wezen, en het is nu pas tien en dan? Ja, als papa thuis komt, dan is mama Karei ondeugendheid al lang vergeten. Kareltje speelt nu rustig en bekommert zich niet in het. minste om de moederlijke bedreig Dit voorbeeld is geheel en al uit het leven gegrepen; het na ons opmerkzaam op een fout, die verreweg de meeste mod tegenover hare kinderen begaannamelijk „alles aan papa te Dit kleine proefje van moederlijke opvoeding staat niet zoo zich zelf, als menigeen geneigd zou zijn te gelooven; intege» men kan dagelijks bijna overal hooren, hoe de moeder hare klei door angst voor papa bang zoekt te maken en tot gehoorzaal dikwi tracht te brengen. Iedereen zal echter bij nader inzien hei dat van een dergelijke methode niets goeds te verwachten is; ten eerste verliest de moeder, die alle bestraffing van zich afschi spoedig alle autoriteit tegenover hare kinderen; ten tweede daardoor ook tnsschen vader en kind eene onnatuurlijke verbo» in het leven geroepenwant het kind, dat zijn vader als boe of afstraffingsmachine gaat beschouwen, zal langzamerhand i liefde voor hem verliezen, en meer en meer van hem vervn worden. Dit zal te eer het geval zijn bij de tallooze kind: die hun vader slechts op zekere uren van den dag, met drinken of middagmaal, in den familiekring zien en de thans vaders hebben hunne bezigheden buitenshuis om dan de voor alle misdrijven, dien dag begaan, te ontvangen. Uit die zwakheid of onhandigheid van de moeder ontstaat een wanverhouding voor het geheele leven, en in de jeugd maar al te dikwerf aldus het zaad voor latere tweedragt familie gestrooid. Hoe menigmaal zou een ligtzinnig zoon vai verderf gered zijn, wanneer hij liefde in plaats van vrees voor vader gevoed had Daarom zij de moeder er op bedacht, met liefde en g: maar evenzeer zoo noodig met ernst en gestrengheid haar overwigt ,te behouden, opdat zij hare kinderen achting inboea en verder ze niet door overdreven vrees van hun vadei vreemde. (I)e Huisvrouw). volgt lis v vreec militt was een verte herke e: in he ges tol der d eenige lieden aanva gedee r De kapt.-luit. ter zee J. J. Boelen wordt met den laatsten t eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomschip 0 van Antwerpen, en dat bevel wordt met den 1 Sept. a. dragen aan den kapt.-luit. ter zee J. W. Binkes. De kap ter zee J. J. Boelen is op zijn verzoek, ter zake van ongescbib voor de militaire dienst, ten gevolge van in en door de dieas stane ligchaamsgebreken, met den 1 Sept. aanstaande op ptf gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van en met ingang van dien datum is bevorderd: tot kapt.-luit.t0 de luit. ter zee 1ste kl. K. C. Bunnik; en tot luit. ter zee W de luit. ter zee 2de kl. J. C. de Ituijter de Wildt. De adelborsten 1ste kl. L. G. Krol, B. J. G. Volck enC. de Groot Stiffrij, de beide eerstgenoemden. dienende aan boore' het wachtschip te Willemsoord en laatstgenoemde aan bood' het schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, worden met den Is® dezer op non-activiteit gesteld. Voorts worden met den 1 geplaatstaan boord van het wachtschip te Willemsoord, de beuo9 adelborsten 1ste kl. K. W. H. Goetz, A. H. Hoekwater, H. W. J. de Bruijne, G. J. Sluijterman, W. H. Hofstede en J huis Suermondt; aan boord de benoemde adelborsten 1ste over een z huizei oudac zich t die d: men i a 9 ïen, c kan h afgewi let m De burger bladen lerinn net ev ïjterman, vv. tl. tiotsteue en van het wachtschip te Hellend e kl. J. P. van Itossum, F. B. let n fabrik; van al van e scheid: thans de la: gewon en va: cavalei

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2