Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. de j, A. M. Mathon en J. C. Veenhuijsen, en aan boord van het 9ohroefstoomschip Citadel van Antwerpen, de benoemde adelborsten 1ste kl. B. H. Zimmer, C. F. W. K. Happé en C, M. Kooij. De lnit. ter zee 2de kl. D. G. Brand, dienende aan boord van liet wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Sept. daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. P. Hovy. Aan den generaal-majoor bij het leger in Nederl. Indië D. L. de Brabant, thans op non-activiteit, is, op verzoek, eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst, met behoud van regt op pensioen en onder dankbetuiging voor de vele gewigtige en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Tot student bij de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd de lieer J. Rentmeester, van Alkmaar. Er zal te Parijs een tentoonstelling worden gehouden van nuttige en schadelijke insecten. Men schrijft uit Trouville: „Graaf de Yallon, die in de zaak van het Russische jagt betrokken is, zal waar schijnlijk in regten vervolgd worden. De zoons van den heer Errazu (de twee Mexicanen) hebben Trouville, en Frankrijk zelfs verlaten. De jonge Russen hebben vóór hun vertrek uit deze zeeplaats hunne verontschuldigingen over het voorgevallene aan den heer Thiers doen toekomen. De commissaris van politie (wiens houding in deze zaak, naar men verzekert, door den heer Thiers geenszins is goedgekeurd) is verplaatst." Te Pau (Beneden-Pyreneën) overleed dezer dagen de heer mr. Henri Box, oud-referendaris bij het ministerie van Justitie te 's Gravenhage. De nieuwe bill tot betere voorkoming der vervalsching van eetwaren, dranken en medicijnen ontving dezer dagen de koninklijke sanctie. Zij bepaalt in hoofdzaak 't volgende Ieder, die moedwillig in eenig ten verkoop aangeboden voedings- of geneesmiddel, andere stoffen, hetzij schadelijke of onschadelijke, mengt of doet mengen, zal voor de eerste maal gestraft worden met eene boete van niet hooger dan 50 p. st., en voor de tweede maal met eene gevangenisstraf niet meer dan zes maanden. Wie voedings- of genees middelen verkoopt, die hij weet dat vervalsclit zijn, is strafbaar met eene boete van hoogstens 20 p. st., voor de eerste maalen bij eene tweede overtreding van gelijken jebn aard zal de regter den naam, de woonplaats en 't misdrijf lonlj ior ten ndei rmaa akt >ok ikvs le l lens d i i.Ci an voi eei elgii sluiti kkeii ran rnal >r van den schuldige op diens kosten kunnen openbaar maken, in een dagblad, of gelijk hij anders oirbaar zal achten. Inspecteurs zullen ten allen tijde eenig artikel aan een onderzoek kunnen doen onderwerpen. Op verschillende plaatsen zijn scheikundige experts aangesteld, door wie ieder kooper 't chemisch gehalte van deze-of-gene waar zal kunnen laten verifiëeren. Deze experts zullen op gezette tijden van hunne bevindingen verslag moeten indienen bij de plaatselijke overheid. Aan de Times wordt over de politie te Berlijn het rouw' lerwi web tb tar ij ltijii «dgende geschreven: De politie helpt hier bijna evenveel, tien 'ig Ireij et nu mos) zeg?" t zot egent e klei zaan! rboui boei ind ervra kinde iet li le m de staat gd igt n VOO! Mei uw). sten Cil rapt- schiki liensl i pel ,n lit. ta »M nC. boorf bood en lil1 Sept' ben"' B.Ü il.it evof' >ls vroeger de nachtwacht te Londen. Mishandelingen van vreedzame lieden komen telkens voor in deze beschaafde militaire stad en de dieven zijn vermakelijk onbeschaamd. Een laar dagen geleden werd ik wakker gemaakt door een dief, die bedaard het raam van mijn slaapkamer inklomhet was reeds klaar dag, en het logement, waar ik woon, was een der drukste van Berlijn. Toen ik dat aan een agent vertelde, vroeg hij mij niet, of ik den dief zou kunnen herkennen, maar zeide hij doodbedaard, dat zoo iets zeer dikwijls gebeurde en dat ik niet met open ramen moest beseé slapen, als ik niet bestolen wilde worden. De bedienden in het logement vertelden, dat er soms kamers geheel leeg gestolen waren. Eenige avonden geleden werden op een le si jjgj. drukste pleinen van de stad vier jonge Zweden zonder aanleiding door vier Berlijners aangerand. De jonge lieden verweerden zich echter wakker en namen twee hunner aanvallers gevangen. -De bedorven lucht in de beste gedeelten der stad gaat alle beschrijving te boven. Het is niet lang geleden, dat men alle vuilnis op straat wierp thans rot al het vuil in een stilstaande gracht. Als men over de brug van de Postdammer Strasse kijkt, ziet men een zwarte brei, waaruit vergiftig gas opstijgt, dat in de huizen dringt en gezonde kinderen tot bleeke, magere, oudachtige wezens maakt. In die gracht is een sluis, waar zich de vaste massa opeenhoopt en hier beginnen de kanalen, die de Thiergarten van water moeten voorzien. Dan heeft men nog de open goten, waarin de stinkende zwarte modder 9 duim dik staat. Geen woorden kunnen de ongezonde gelaatskleur der inwoners beschrijven, noch de vrees van iboea hen, die weten dat de cholera in zulke plaatsen onbeperkt kan heerschen. Reeds zijn er talrijke gevallen van diarrhee, afgewisseld door allerlei booze zweren en ontstekingen. Onder de herten in het Home-park te Kingston is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Jl. Woensdag duurde het oproer te Belfast nog voort. De welvarendste stad van Ierland verkeert in vollen burgeroorlog, daar hebben op het oogenblik tooneelen plaats, duivelsche tooneelen, zegt een der Engelsche bladen, die aan de tijden van den No Popery-opstand herinneren, met dit onderscheid evenwel dat de Catholieken "et even goed plunderen en verwoesten als het Protestant- sche gepeupel. Alle winkels zijn gesloten en het gansche: verkeer staat stil in eene stad van 175,000 inwoners, die het middenpunt is van den linnenhandel en de katoen- fabrikatie van Ierland, en in wier veilige haven de schepen van alle natiën plegen te ankeren. En dit allés tengevolge van een stelselmatig aangekweekten godsdiensthaat. Ver scheidene huizen zijn reeds vernield en plundering schijnt 'hans het eenige doel der oproerlingen te wezen. Volgens the laatste berigten evenwel is het thans wat rustiger geworden, dank zij de pogingen der buitengewone constables en van de in grooten getale aangerukte infanterie en cavalerie. Volgens den te Dublin ge vestigden berigtgever der Londensche Times, bewijzen de ongeregeldheden te Belfast, dat de intrekking der wet, welke in Ierland het houden van partij-optogten verbiedt, eene gevaarlijke proefneming is geweest. Toen den 12 Julij en den 12 Augustus de demonstratiën der Protestantsche Oranje-mannen geene vijandelijkheden van de zijde der Roomsch-Catholieker. hadden opgewekt, beschouwde men dit als een eerste bewijs, dat de afschaffing dier wet een verstandige maatregel is geweest. Maar op den 15 Augustus en de volgende twee ■dagen hebben de Oranje-mannen zich niet zoo verdraagzaam getoond; zij hebben het houden van Roomsch-Catholieke demonstratiën met geweld pogen te verhinderen. Welligt is dit voor een niet gering deel hieraan te wijten, dat de Oranje-mannen bij hunne demonstratie de Roomsch-Catho lieke wijken en daardoor het geven van aanstoot zooveel mo gelijk hebben vermeden, maar dat Roomsch-Catholieken op den 15den, bij wijze van uittarting, tot plaats van zamenkomst een gedeelte der stad hebben gekozen, hetwelk bijna uit sluitend door de geringere klasse der Oranje-mannen bewoond wordt. JI. Zaturdag, Zondag en Maandag zijn te Exeter en te Maidstone naar aanleiding van de invoering der nieuwe wet op den verkoop van sterke dranken (volgens welke wet alle koffijhuizen en tapperijen te elf ure des avonds moeten gesloten worden) ongeregeldheden voorgevallen de vensterglazen der bakkers- en slagterswinkels zijn ingeworpen; thans is de goede orde hersteld. In het begin van September zullen 20 regerende vorsten te Berlijn zamenkomen; namelijk alle Hertogen en Groothertogen en waarschijnlijk ook een of twee Koningen. Generaal Uhrich heeft een werk geschreven, dat eerstdaags het licht zal zienDocuments relatifs au siège de Strasbourg, waarin hij een uitvoerig verhaal geeft van de belegering der vesting. Door dit werk zullen, naar men meent, verscheidene onbekende bescheiden aan het licht komen. Het werk is opgedragen aan de bezetting van Straatsburg. Men zal zich herinneren het tragische uiteinde van den Oostenrijkschen generaal der artillerie, vrijheer von Evnatten, die na den Italiaanschen oorlog van groote opligterij beschuldigd, zichzelven in de gevangenis om het leven bragt. Op aanklagt van een hotelhouder te Weenen zijn dezer dagen zijn weduwe en dochter in hechtenis genomen wegens bedriegelijk schuldenmaken. De Weener dagbladen deelen omtrent deze veel geruchtmakende zaak mede, dat deze beide dames zich reeds in verscheidene hotels hadden opgehouden en zonder betalen vertrokken waren. Voor den commissaris van politie verklaarde de weduwe, dat zij het voornemen niet had gehad iemand te benadeelen, doch als zij schulden gemaakt had, dit had gedaan in het zekere vooruitzigt ze te kunnen betalen, zoodra hare zaken geregeld zouden zijn. Sedert 1867, toen het haar toegekende pensioen werd ingetrokken, dagteekende haar ongelukkige toestand. Ofschoon hare dochter de renten van een kapitaal van 10,000 gulden genoot, waren zij op dat oogenblik zonder geld en voor den volgenden nacht zonder onderkomen; beiden zagen er daarenboven zeer armoedig uit; haar schoenen en kousen waren vol gaten, haar kleederen versleten en vuil. Voor eenige dagen werd melding gemaakt van eene geestverschijning in den Hofburg te Weenen. Men beweerde dat die geest een jeugdig geestelijke was, tot het personeel van den aalmoezenier belioorende; thans wordt eene andere lezing medegedeeld. Een particulier correspondent schrijft omtrent het voorval: „Ik kan u uit eene allezins geloofwaardige bron mede- deelen, dat het spook niemand anders is geweest dan.... een lid der keizerlijke familie, namelijk de groothertog Johan van Toskane, een jongman van ruim 21 jaar, kapitein in dienst bij de Oostenrijksche artillerie. Volgens de door mij ingewonnen informatiën had deze eene vertrouwelijke kennismaking aangeknoopt met eene hofdame uit de hoogste aristocratie des lands, gravin PDeze dame wilde hij een bezoek brengenmaar hoe dit te doen zonder herkend te worden? Daarop toch moest hij niet alleen om zicli zelf, maar ook om harentwil bedacht zijn. Hierdoor is hij op het denkbeeld gekomen van zich te verkleedenmaar nu had hij voorzeker niets ongelukkiger kunnen bedenken dan te verschijnen in de gedaante van een spook, waardoor natuurlijk in den hofburg eene algemeene sensatie moest worden te weeg gebragt. Hij is ook van zijn nachtelijk avontuur slecht afgekomen, want werkelijk heeft hij een bajonnetsteek in de zijde gekregen en het heelt zich ook bevestigd dat hij zich naar het J ezuïtenklooster heeft laten overbrengen. Op dit oogenblik ligt hij daar nog ziek." Een treurige geschiedenis. Jl. Zondag morgen bevond ik mij met drie mijner kinderen aan het strand, nabij het wrak dat aldaar gesloopt wordt, toen omstreeks ten half 12 ure aldaar twee soldaten kwamen om zich te baden. Weinig dacht ik er op dat oogenblik aan, dat die beide jeugdige menschen zoo spoedig daarna in doodsgevaar zouden verkeeren. Hun geschreeuw, meende ik, was gekkernijik hoorde de een den ander toeroepen: „hou je goed!" doch vermoedde nog geen gevaar. Eensklaps kwam er iemand in grooten haast toegeloopen, die zich een eind weegs te water begaf om de drenkelingen te redden; doch zijne pogingen moest hij opgeven: hij kon niet zwemmen. Helaas, ik kan het ook niet en beide militairen vonden den dood in de golven! Huiswaarts keerende dacht ik er aan, hoe wensehelijk het zoude zijn, dat tot behoud van menschenlevens op plaatsen waar zoo vaak gevaren dreigen, reddingmiddelen mogten aanwezig zqn. Konden niet, zoo dacht ik, op het strand op eenigen afstand van elkander palen geplaatst zijn, ieder voorzien van een ringvormigen redding boei, met het opschrift: Tot Redding. Bij bruggen en sluizen zouden ze evenzeer goede diensten kunnen bewijzen. Hoe vaak toch verkeert ook daar niet menig mensch of kind in levensgevaar De ondergeteekende hoopt, dat tot dit nuttig doel de hand aan 't werk worde geslagen. Gaarne wil hij inlichting geven aan belangstellenden nopens de inrigting van eenvoudige redding middelen. De kosten tot verwezenlijking van het voorgestelde doel zullen zeer gering zijn, vooral in vergelijking van de enorme uitgaven voor werktuigen om menschenlevens te vernietigen. Helder, 19 Augustus 1872. J. VAN OTTEREN. Mijnheer de Redacteur! Voor de vele lezers, die ge vooral telt onder de veeboeren in ons district, is eene beschrijving van het volgende instrument stellig belangrijk. Voldoet het aan de eischen, dan zal het zeker met graagte door alle koemelkers worden aangeschaft. Koemelkers. De koe wordt door middel van dit allereen voudigste werktuigje in 3 a 4 minuten volkomen uitgemolken. De hoofdvoordeelen zijn daarbij: 1. Het gaat van zelf, wanneer het maar eerst aan de speenen verhonden is, wat men gerust een jongen die niets van melken weet kan laten doen. 2. In 3 a 4 minuten is de koe schoon uitgemolken, hoe taai zij ook moge zijn. (In dat geval zijn de zilveren melkpijpen geheel overbodig geworden). De koe heeft het liever, dan met de hand te worden gemolken. 3. Ingeval de uijers zeer of gevoelig zijn, is het eene ware weldaad voor het arme beest. 4. Het bespaart zooveel arbeidsloon en tijd, het is zoo goedkoop en duurzaam, men melkt er zoo zindelijk mede, dat het werk tuigje slechts meer bekend behoeft te worden, om ook hier algemeen in gebruik te komen. Het is a f 5,10 te bestellen bij E. H. Crone te Amsterdam, N. Z. Voorburgwal, G 207. Beschrijving. De koemelker is niets dan vier stompe, van boven gesloten, aan de zijden met gaatjes voorziene holle, nieuw- zilveren buisjes; zij zijn zoo dun, dat er de koe nooit lek van kan worden, een paar duim lang, en passen elk op een gomelastieken buisje. Om het morsen te beletten, zijn de 4 gomelastieken buisjes van onderen losjes aan elkander verbonden. Gebruik. De buisjes worden een voor een in de speenen gesehoven, nadat men daar even aan getrokken heeft. De melk vloeit onmiddelijk en na vier minuten kan men met de hand geen droppel meer namelken. Het zou kunnen gebeuren, dat de koe bij eene allereerste proef neming hare melk wat optrok. Zij laat het evenwel, zelfs de eerste maal, altijd lijdelijk toe. Men spoelt de pijpjes na gebruik met water schoon. Door een landman uitgevonden, wordt de koemelker onder de veehouders reeds met veel bijval ontvangen en bevelen sommigen, die hem al een paar jaar gebruiken, het al hunne vrienden aan, ook tot zekerheid voor het volkomen uitmelken, waardoor zij op den duur ook meer melk hebben. Het kleine dagelijks terugkeerende verlies, dat bij liet melken met de hand niet is te voorkomen, wordt maar al te dikwijls voorbijgezien. Niet alleen de koe is blij dat zij beter, sneller en aangenamer gemolken wordt, maar ook de meiden en knechts, dat zij van dit vervelende, zware werk af zijn. Zegt het voort! Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). m 5 3 bD Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.J procent. Toestand van de zee. E3 -«! Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 otn. 1.4k. 762.59 f 1.93 19.5 f 0.1 0.90 Slechtw. 22 8 ono. 1.6„ 761.38 f 0.70 19.0 t 1.6 0.88 Sleehtw. 22 12 no. 3„ 761.58 f 0.90 19.5 t 0.2 0.92 wein golv Weersgesteldheid: 21 Aug. 12u. Ligtbew., beneveld, mooiweer. 22 Aug. 8 u. Helder, beneveld, mooiweer. 22 Aug. 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. "Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 20 Aug. 21 Aug. Helena&Henriëtte. C. Heiner. Macasser. 22 22 ii Medea. C. T. Geraud. Bordeaux. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. MichaelTresschow. C.S.Larsen. Fredrikstad. Hout. Amons&Co. Aleida Maria. lt. "Verbeek. Riga. Helena. J. T. Teensma. Helsingfors. v. Vliet Co. Southwick. J. Lilley. Newcastle. Steenk. Duinker&Goedk. Carbon. G. Reston. ZurMühlen&Co. Wynyard. R. Robson. Seaham. Duinker&Goedk. Palmyra. W. A. Chesnaye. Sunderland. de Vries Co. Henr.Gerard.Sus. P. J.Dam. Sundswall. Hout. Amons&Co. Otto. C. J. Hansen. Riga. v. Vliet Co. GoedeVerwachting. D. Dekker. Pikala. Blikman Co. Margaretha. J. Auensen. Soderhamn. v. Vliet Co. Laura. J. Anderseu. Predrikstad. Amons Co. Niord. J. Dahl. Kaskoe. Emauuel. J. G. Jacohsen. Helsingfors. Blikman Co. Pem Sostre. S. Jonassen. Riga. u v. Vliet Co. Londonderry. W. Slater. Seaham. Steenk. Duinker&Goedk. Brotherly Love. J. Moffet. Newcastle. Solon. T. Jorgensen. Sundswall. Hout. v. Vliet&Co. Eliëzer. P. C. Hageman. Ornskuldvick. Amons Co. Zeehond. J. W. Visser. Riga. ii Tvende Brödre. E. Winsness. Drammen. Castor. P. A. de Boer. Lissabon. Stukg. ZurMühlen&Co. PER TELEGRAAF. 1 Paarden f 160a Ossen 135al76 Stieren - 110al80 Gelde-Koeijen 140a300 49 Kalf-Koeijen - 200a260 Vaarzen - 120al80 Hokkelingen - 30a 50 Nucht.Kalveren- 20a 36 VetteRammen - 30a 36 880 Schapen - 18a 39 Lammeren f 16 a 24 3 Bokk.enGeiten - 4 a 7 20 MagereVarkens- 18 a 26 70 Biggen - 8 a 14 Eenden c. a 18 Kippen - 50 al60 Boter per kop - 95 a Kaas perK.G. - 86 a 50 Kip-Eijeren per 100 -326 aS50 Eend-Eijeren a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3