Binnenland. nieuwste ontwerp 14 mijlen langer is dan volgens het oude; dat, zonder den zeeweg, het tracé van het oude comité, Leeuwarden-Stavoren-Enkhuizen-Alkmaar en Amsterdam 112, dat van het nieuwe, Grouw-Hindeloopen-Medemblik, Enkhuizen en Amsterdam, 120 mijlen lengte heeft; het laatste, gaande over slapper gronden en met grooter schade- snijding, geraamd op 15 miljoen, een cijfer dat latere teleurstelling doet verwachten, dewijl voor het kortere en den aanleg meer gunstige oude ontwerp niet minder dan 16 miljoen is geraamd. HELDEK en NIEUWEDIEP, 24 Augustus. Zoo nu en dan verneemt men van onderscheidene kanten, dat het in ons werelddeel toch zoo heel rustig en kalm niet is, als de toestand van vrede ons zou doen vermoeden. In Oostenrijk-Hongarije heeft de regering moeten besluiten om een congres van geestelijken te doen uiteenjagen, omdat het geweigerd had den regerings-commissaris toe te laten. De Spaansche regering neemt maatregelen om een aanval op het eiland Cuba met kracht af te weren. Op dat schoone, vruchtbare eiland zijn al sedert lang veler oogen met groote begeerlijkheid gevestigd geweest. Belfast is nog niet geheel tot rust. Wel zoeken de militairen aan de vecht partijen tusschen burgers en burgers een einde te maken, maar plunderingen hebben er nog steeds plaats. Geen wonder dat verscheidene gezinnen een rustiger plekje gaan opzoeken. De scheidsregters te Genève houden belang rijke zittingen, doch vorderen veel van 't geduld van allen, die met belangstelling de uitspraak dezer vierschaar verbeiden. Overigens bevat de staatkundige geschiedenis van den dag weinig of geene tijding van eenig algemeen belang. Alleen nog dit: Grootvorst Constantijn van Rusland heeft eergisteren te St. Petersburg met eene plegtige rede het Internationale Congres voor de Statistiek geopend en Milan IV Obrenovitch, hospodar van Servië werd dezer dagen meerder jarig verklaard en werd door het feestvierende volk een „welkom op den troon" toegeroepen. Zr. Ms. stoomschip het Loo, onder bevel van den kapt. luit. ter zee Rijk, is heden alhier aangekomen. De mailboot Conrad is heden namiddag van hier naar Batavia vertrokken. Gisteren avond is met den trein, die hier ten 7 u. 40 m. aankwam, in hare garnizoensplaats teruggekomen de 4de compagnie van het 1ste regiment vesting-artillerie, onder bevel van den kapt. Alting von Geusau. Sedert den 29sten der vorige maand heeft die comp. te Zeist gekampeerd en aan de oefeningen met het geschut deelgenomen. Jl. Donderdag avond is aan de steenglooijing alhier opgevischt het lijk van een der beide militairen, die 11. Zondag bij het baden zijn verdronken. Bedankt voor het beroep naar de Herst. Luth. gemeente alhier door den heer G. Limperg, pred. te Medemblik. Beroepen te Andijk de heer A. M. E. Jungius, pred. te Hekelingen. De N. R. Crt. verneemt dat de regering dezer dagen concessie heeft verleend aan den heer Fraser, voor een stoomvaartverbinding van Nederl. Indië met Australië, een zaak waarvoor sedert jaren, op de Koloniale begrooting een post voor memorie was uitgetrokken. De overeenkomst moet bereids geteekend zijn, terwijl het te verleenen subsidie op de Nederl. Indische begrooting voor 1873 zal worden gebragt. De dag van gisteren is voor de bewoners van het eiland Texel een niet onbelangrijke dag geweest. De dringende behoefte aan telegrafische verbinding met den vasten wal is bevredigd, de kabel is gelegd, het eerste berigt is overgeseind. Wij behoeven niet te verzekeren hoezeer ons die gebeurtenis genoegen doet. Bestonden in gemeenten van veel mindere beteekenis reeds verscheidene jaren telegraafkantoren, Texel, dat 's winters vaak zoo groote behoefte heeft aan telegrafisch verkeer, omdat dan de gemeenschap met den vasten wal verbreken is, Texel zag reeds jaren lang naar dat gemeenschapsmiddel uit. De tot stand gekomene verbinding drage bij tot bevordering van handel en vertier op het welvarende eiland! In vroeger tijd was Texel slechts door een zeer naauw vaarwater van Holland's vasten wal gescheiden. De grootere afscheiding, door storm en watervloed ontstaan, is thans door stoom en tele grafie voor 't verkeer zoo goed als onschadelijk gemaakt. Jl. Woensdag avond is de vader uit het Burger weeshuis te Alkmaar, met den laatsten spoortrein, geheel spoorloos afgereisd. Naar men zegt, zou de reden gezocht moeten worden in onzedelijke handelingen, ten gevolge waarvan eene zijner kweekelingen sedert vier dagen in het gasthuis wordt verpleegd. (D. v. 's Gr.) De gemeenteraad van Amsterdam heeft hare goedkeuring gehecht aan de voordragt tot oprigting van een gebouw voor de Academie van Beeldende Kunsten, op den Buitensingel over de Hollandsche gasfabriek. Veroordeeling van dieren vond zelfs nog in 't eind der 16de eeuw plaats: „Op den 25 Mei 1595 werd binnen Leiden, op den eisch van Meester Loth Huijgens Gaal, eischer causd officii, de hond van Jan Janssen van der Poel, bij vonnis van schepenen der stad Leiden, doende regt uit naam van de hooge overigheid en graaflijkheid van Holland en West- Vriesland, gecondemneerd om geleid en gebragt te worden op het plein van Gravestein (alwaar men gewoon is de boosdoeners te straffen), om aldaar door den scherpregter met den koorde aan de galg te worden gehangen; en wel over en ter zake dat gezegde hond, op Zondag 9 Mei 1595, heeft gebeten het kind van Jacob Janssen van der Poel, terwijl dit kind was spelende bij zijnen oom, en hebbende een stuk vleesch in de hand, naar hetwelk gemelde hond grijpende, het voorzeide kind heeft gebeten, en alzoo eene wonde geïnfligeerd in den tweeden vinger van de regter- hand, doorgaande van het vel tot in het vleesch, zoodat het bloed ten wonde uitliep, en dat het kind kort daarna door schrik is overleden. Zijnde opgemeld vonnis aldus gewezen op den dag en datum als boven, in openbare vier schaar present alle de schepenen." (P. v. J.) Te 's Hage werd gisteren aanbesteed het graven van de kanalen, en het maken van de daarmede in verband staande werken, ten behoeve der duinwaterleiding. Er waren zes billetten van inschrijving ingekomende laagste inschrijver was de heer F. A. van Malsen, aldaar, voor 233,326; de hoogste inschrijving bedroeg 352,000. Jl. Donderdag had te 's Hage onder voorzitterschap van generaal-majoor van der Hart Beek, inspecteur-gene raal der fortificatiën, aan het ministerie van marine de eerste zitting plaats eener commissie, zamengesteld uit officieren van de zee- en landmagt, om te onderzoeken welke van onze zeegaten en rivieren door torpedo's moeten worden verdedigd en onder het beheer van welk depar tement, Oorlog of Marine, die torpedo's in oorlogstijd in de onderscheiden vaarwaters zullen moeten worden gelegd. Later zal ook die commissie de verschillende stelsels van torpedo's voor elk vaarwater in het bijzonder nagaan. Dat het steken van vliegen of wespen voor paarden dikwijls slechte gevolgen kan hebben, daarvan hadden wij jl. Zondag weder een voorbeeld in het volgende ongeluk. Op de hoogte der Halsche barrière werd het paard van den heer R. v. d. V., dat met den heer jhr. A. V. en den koetsier in een tilbury over dien weg reed, door deze insecten aangevallen, waardoor het aan het slaan geraakte, zoodat het zich erg verwondde, een poot brak en men het fraaije ros jl. Maandag heeft moeten doodschieten. De tilbury is mede grootendeels verbrijzeld, terwijl de koetsier, uit het rijtuig geworpen, zich insgelijks ernstig bezeerde. Jl. Dingsdag overleed te Tilburg de heer B. J. Mutsaers, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, komm. der orde van de Eikenkroon, oud-lid van Gedep. Staten vau Noord brabant. Te Zevenbergen is een bruiloftspartij in een vecht partij ontaard, tengevolge waarvan een der genoodigden in een zorgwekkenden toestand moet verkeeren. Jl. Woensdag stond voor het Prov. geregtshof te Arnhem in appèl teregt Karei Jacobs, oud 18 jaren, metselaar te 's Heerenberg, ter zake van het plegen van ongeregeldheden te 's Heerenberg op 1 April jl. De aanklagt was, dat hij in den avond van dien dag aldaar: 1. loopende met een opgewonden troep ingezetenen van Emmerik, door wie, onder andere gewelddadigheden en baldadigheden, eene menigte glasruiten in het sociëteits gebouw waren ingeworpen, gaande langs het huis van den kastelein dier sociëteit, tegen die lieden had geroepen „hier, hier, hier, hier" of „hier woont Berendsen," met de bedoeling om zoodoende die woning aan te wijzen, ten einde aldaar door de Emmerikers ook glasruiten zouden inge worpen worden, hetgeen tengevolge had, dat werkelijk onmiddelijk daarop door een uit den troep met een steen, door een ander met de hand een glasruit werdingeslagen 2. gaande langs de woning van den metselaar van Onzen- oordt, met gelijke bedoeling en tenzelfden einde tegen dien troep had geroepen: „daar woont ook een Geus, dien moeten we ook hebben!" De regtbank te Zutphen had die bewijzen als bewezen aangenomen, ze gekwalificeerd, als: medepligtig aan opzettelijke verbreking van afsluiting en het in het openbaar opruijen van personen tot het plegen van opzettelijke verbreking van afsluiting, hetwelk zonder gevolg is gebleven, en den beklaagde veroordeeld tot een half jaar cellulaire gevangenisstraf en betaling van twee geldboeten, een van 25 en een van 100, met sub sidiaire gevangenisstraf van drie en zeven dagen cellulair. Van dit vonnis in zijn geheel waren èn de beklaagde èn de officier van justitie in appèl gekomen. Dezelfde getuigen als in eersten aanleg werden gehoord, terwijl ten verzoeke van den verdediger mr. E. Scheidius 4 getuigen a décharge werden gehoord. De advocaat-generaal rekwireerde niet-ontvankelijkverkla- ring van het appèl, voor zooverre betreft het 2de punt van veroordeeling, aangezien bij het in deze toegepaste artikel 1 der wet van 16 Mei 1829 (Stbl. no. 34) tegen dat misdrijf slechts geldboete tot een maximum van 100 gulden is bedreigd; voorts vernietiging van het overige deel van het vonnis wegens gebreken in den vorm, doch veroordeeling tot dezelfde straf als door den eersten regter was uitgesproken. De verdediger refereerde zich wat de gevraagde niet-ontvan- kelijkheid betrof aan de prudentie van het Hof, betoogde dat het bewijs van de schuld des beklaagden aan het hem ten laste gelegde feit niet was bewezen, en concludeerde mitsdien tot vrijspraak in zooverre. Het Hof deelde dit laatste gevoelen, sprak Jacobs voor dit gedeelte vrij en verklaarde hem en den officier ten deele niet-ontvankelijk. Jacobs zal dus door betaling eener boete van 100, of subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen cellulair, boeten voor de wijze waarop door hem op 1 April jl. werd feestgevierd. (Arnh. Crt.) Jl. Donderdag zijn in het kamp bij Milligen aange komen 2 officieren van den generalen staf van het Deensche leger, ten einde de groote manoeuvres bij te wonen. Uit Zwolle wordt aan de Standaard gemeld: In het voorjaar werden door mevrouw douairière Backer alhier aan allen, die zich daartoe bij haar aanmeldden, kosteloos verschillende soorten van bloemzaden uitgereikt. Van dat heusche aanbod werd door de volksklasse nog al veel gebruik gemaakt, en zooals thans blijkt, niet zonder vrucht. Er is namelijk van de gekweekte bloemen een tentoonstelling gehouden in het gebouw der manége, daartoe welwillend door het gemeentebestuur afgestaan. Het was een verrassende aanblik, al die frissche en soms waarlijk prachtige bloemen te zien, die met teedere zorgvuldigheid, misschien hier of daar op een dakkamertje, of voor het venster van een behoeftig gezin gekweekt waren. De fraaiste exemplaren werden bekroond. Waarschijnlijk zullen er aan eenige inzenders kleine gratificatiën vereerd worden. Jl. Woensdag is te Meppel eene vergadering van het hoofdbestuur der Schippers-Vereeniging „Schuttevaêr" ge houden, waarin onderscheidene belangrijke punten ten nutte van scheepvaart en handel zijn behandeld. Onder anderen is besloten tot het indienen van een breed gemotiveerd adres aan de bevoegde magt, met het verzoek, dat uit voering worde gegeven aan do verpligting van liet bestuur der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij, 'wat aangaat den aanleg van eene voldoende haven hij de Oranjesluizen tot berging van ruim 300 schepen. Het congres van dansmeesters, hetwelk in onze dagbladen werd aangekondigd, heeft ook de aandacht de buitenlandsche bladen getrokken. De Pall Mali Gazette schrijft daarover. „Een congres van Nederlandsche dansmeesters heeft onlangs te Amsterdam plaats gehad. Een groot aantal punten werden op de vergadering besproken, en o. a. besloten om eene vereeniging van dansmeesters op te rigten, die ten doel heeft de kunst te verheffen tot eene hoogte, die zij nooit had bereikt. De Hollandsche dagbladen zijn zeer ingenomen met dit plan en brengen den oprig'ters van dit congres hulde, dat zij het initiatief genomen hebben om die gelukkige gedachte in praktijk te brengen. Het denkbeeld, zeggen zij, is te prijzenswaardiger omdat de Nederlandsche mannen en vrouwen niet gewoon zijn de vlugheid van de gazelle met de bevalligheid der sylphide te vereenigen. Zij gaan zelfs nog verder en dringen er bij de dansmeesters op aan geen tijd te verliezen om hun arbeid over de grenzen hunner kunst uit te breiden. Wat is natuurlijker, zeggen zij, dan de kunst van den dansmeester Over te brengen op staatkundig gebied? De meeste kwestiën kan den dag zijn eenvoudige vraagstukken van evenwigt, en onder de diplomaten, staatslieden en publieke personen uit alle landen vindt men er een groot aantal, die het middel vinden om de wereld bij voortduring te verbazen door hunne entrechats en andere passen." De gewezen Koning van Hannover heeft een zoo buitengewoon rijke collectie zilver, als tafelserviezen enz. enz. dat hare wederga schaarsch gevonden zal wórden. De Engelsche kroonbezittingen echter doen niet voor die van den ex-Koning onder. Het koninklijk tafelzilver in Windsor wordt op eene waarde geschat van ongeveer 20 millioen gulden. Een gouden servies voor 130 couverts is afkomstig uit den tijd van George IV. De Spaansche armada, Indië, Birma, China leverden hun contingent. Er zijn 30 dozijn borden, waarvan de metaal waarde per stuk is 325 gulden. En toch is deze verzameling slechts een deel van den goud- en zilverrijkdom der Engelsche kroon. In den Tower te Londen bevindt zich nog een massa tafel zilver, drinkvaten enz., die mede een zeer aanzienlijke waarde vertegenwoordigen. Te Bucharest heeft zich den 25 Julij een zonderling verschijnsel voorgedaan. Het was er zeer warm en de lucht was zuiver en onbewolkt. Des avonds ging iedereen een luchtje scheppen; alle tuinen waren vol dames en heeren, siaanw de eersten veelal in ligte japonnetjes, zelfs in het wit en gedecolleteerd. Tegen negen uur bemerkte men echter een wolkje aan de lucht en een kwartier later begon het te regenen. Er vielen echter, o schrik! geen waterdroppelen het waren wormen, ter grootte van vliegen. Een consulair rapport over den toestand van Jeruzalem zegt, dat bijna nergens minder handel of nijverheid heerscht dan in die stad. De bevolking wordt op 18,000 zielen geschat, waarvan 5000 Mahomedanen, 8 a 9000 Israëlieten en de overigen Christenen zijn. De voornaamste industrie is het maken van zeep en van zoogenaamde Jeruzalemsche waren, rozenkransen, kruisen, enz., meestal van paarlemoer en olijvenhout, die aan de pelgrims verkocht worden, die jaarlijks ten getale van 6 a 8000 de heilige stad bezoeken. Geen mijnen worden ontgonnen, ofschoon zwavel, bitumen en zout aan de oevers der Doode Zee in overvloed voor handen zijn. Het volk houdt zich bijna uitsluitend met landbouw en veeteelt bezig. De rijweg tusschen Jaffa en Jeruzalem is niet voltooid, en wat er van afgewerkt is wordt verwaarlooosd. De weg naar Jericho is hersteld „op kosten eener dame." Volgens den Japan Herald is de benoeming van Japansche gezanten bij de hoven te Parijs en te Londen geschied, met het oog op het besluit van den Mikado om, na van zijne reis door zijn rijk te zijn teruggekeerd, aan Europa een bezoek te brengen. Drie oorlogschepen zullen den Mikado op zijn togt naar het Westen vergezellen. Binnen weinig tijd^zal er een groote uitbreiding gegeven worden aan het telegrafen-net op Japan, waardoor het vooruitzigt bestaat, dat spoedig alle plaatsen van eenig belang onderling in telegrafische gemeenschap zullen zijn. moe gen sclll een mis: en en missi PP1' pleiz voorj «en die gul(!< gevoe wit iet l reken aak espre waf jkwei sighi feit lopje itwoo msch zelfs ut t •r ve Wig' de aai mper stoons 1,60 i lacht Iteken )e he Ital erhoc Ie ln: gep Oost-, tine-e sche herj enoei Iets voor Bloemenliefhebbers. itelijk iderlani hoen L. So fit be Julij bëëinc atra, iik van ekenis u, i midde kract igen lans i Ite b VOlgl ezer, zaken idheid ielinge od gei at tus lenomi '9 attent volger Batak itsehe k kan Lac «en in idsch k ilgens ged r Lai üoir mg vs de Naar aanleiding van het uitdeelen van bloemzaden aan behoeftigen, hetwelk te Zwolle heeft plaats gehad, deelt Semper Yirens het volgende mede: „Wat er al niet gedaan wordt voor die bloemenWat een moeite en zorg om ze den winter door te krijgenwat een loopen en bedelen om wat zaad en wat aarde in 't voorjaar! Wat een jalousie als de een er meer of mooijere heeft dan de ander! Wat een pogingen in 't werk gesteld om elkaar te overvleugelen, en aan den anderen kant, om elkaar den weg af te snijden, om deze of die plant ook te krijgen! Wat mooije bloemen vaak; wat flinke planten somwylen, en toch, wat gebrekkige middelen om ze op te kweeken en te bewarenDat vereischt zorg, onafgebroken zorg en opmerkzaamheid tegader. Hebt ge daar wel eens op gelet, lezer? Wat zegt ge? Is 't niet de moeite waard? Kunt ge ze tienmaal mooijer op de markt, in uwen tuin of bij uw vriend zien? Vergis u niet; in vele gevallen is dit waar, maar zeldzaam zijn de voorbeelden toch ook niet, dat gij ze te vergeefs zoo mooi zoudt zoeken op de markt, in uwen tuin, bij uwen vriend, 't Zijn geen curieuse planten. Volkomen waar; 't is 't meest gewone goedje: Fuchsia's, Waterloo-Geraniums, Hozen, Capsicum-boompjes en, onder de eenjarige planten: Oost-Indisobs O Kers, Convolvulus, Afrikanen en zoo meer. Zevstaan achter ea voor de vensters, in bloemhekjes, klein en groot; deze laatste zoo groot somwijlen, dat ze tuinen gelijken; ze staan in de goot, ja, tot boven op het dakvenster, zoodat zelfs op sommige plaatse» politie-verordeningen noodzakelijk werden, omdat de voorbijgangers gevaar liepen van, bij winderig weer, zulk een pot op het hoofd te krijgen. En op die ongeschikte bewaarplaatsen ziet ge niel zelden planten van zeer fraaije cultuur, ziet ge er somwijlen, dif gij den eigenaar benijdt. Vraag hem maar niet hoe bij die zoo rende, bevom ld was. doel ilttjelen huan; wkrijge ij, waa '»geroi van rrsteunir fctzelfde ondi lezittii lies wer binnen «dra de Ie» naar opzi. i die dan wi noodig Lirs i, :li. i ges

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2