1872. N". 103. Woensdag 28 Augustus. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binneniand. Ier, xr. men, 19,li £8. HELDERSCHE E.Y iYIEUWEDIEPER COURAXT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per hwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 13,41 F11,! G«k VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 3 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. t Marseüle 29 Aug. 's avonds 6 u. 25 m. u u Brindisi 5 Sept. 's avonds 6u. 25 m. West-lndië: via. Southampton 31 Aug., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Sept., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Sept., 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Sept.,'s m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Augustus. Uit Spanje wordt berigt, dat de jongstgelioudene verkie- ïingen voordeelig voor de regering zijn uitgevallen. Terwijl de Carlisten zich van deelneming aan de verkiezingen onthielden en de republikeinsche partij in de minderheid bleef, heeft het bewind verreweg de meerderheid in de Cortes behouden, 't Is te hopen, dat het kabinet zoo gelukkig moge zijn, om, op die wijze gesteund, rust en vrede te hergeven aan 't land, dat door inwendige verdeeld heid zoo lang en zoo wreed geteisterd werd. Berigten uit Genève verzekeren, dat de schadeloosstelling, door Groot-Brittannië aan de Vereen igde Staten te voldoen, door de scheidsregterlijke commissie op 4 millioen p. st. zou zijn bepaald. Latere tijdingen verklaren deze berigten echter voor onjuistvolgens deze mededeelingen zou die som zoo hoog niet zijn. De onlusten te Belfast zijn bedwongen en men heeft nu de schade berekend, door dit onzalig bedrijf teweeggebragt. Niet minder dan j- millioen guldens zijn er door plundering vernietigd. Met dit cijfer voor oogen mag men wel zeggen Zalig zijn de vreedzamen." Wanneer zullen de menschen eens ophouden elkander om hunne godsdienstige denkwijze minachten, te haten, te bevechten? Mogelijk als zij eens opmerken, dat er zelfs zooveel finantieële schade door ont staat, dat zij dan leeren begrijpen hoe dwaas zij handelen De krooning van vorst Milan IV van Servië, reeds in ons vorig nummer kortelijk vermeld, wordt door de bladen druk besproken. Men is eenstemmig in hulde aan het Gul regentschap, dat, tijdens 's vorsten minderjarigheid, de regering heeft uitgeoefend. Onder zeer gunstige omstandig heden aanvaardt de jeugdige hospodar de teugels van het 8, éi (f N.rit hanid f 1» '0 Kt alveiï Snol J, Arte» ouchii 0 jas en. een, ,1 jan 3 A« 56} 88} 30 85} 18} 41}t 91} 89} 93} 245} 252 229 221 100} 291} 60d OOrf 65lt m 261 6TU 161} 5 H Blieven uit het Noorderkwartier. «Tempora mutantur et nos mutamur in illis" zegt een Latijnsch spreekwoord, dat iu onze Nederlandsche taal getrouwelijk overgezet zijnde, beteekent: „De tijden veranderen, en wij veranderen in de tijden." Dit oude woord, dat door de ervaring bij de Latijnen Is tot een spreekwoord geworden was, is nog even waar als den voortijd. Onzen tijd met den tijd onzer vaderen vergelijkende, koezeer zijn niet alleen de tijden, maar ook de menschen ver anderd. Als onze groot- en overgrootvaders in de tegenwoordige wereld hun hoofd nog eens konden opsteken uit liunne graven, in onze wereld zouden zij hun wereld niet meer herkennen. Wat kun voldoende was, bevredigt ons niet meer; wat voor hen een ongekende weelde was, is ons een dagelijksche behoefte geworden; wnt zij nimmer hebben aanschouwd wordt door ons dagelijks gezien; wat verre boven hun begrip ging, wat ze onnatuurlijk achtten, wordt door ons gekend en doorzien, en maakt onze ver wondering niet meer gaande. Als, wij dan ook ons burgerlijk en maatschappelijk leven met het hunne vergelijken, dan moeten wij zeggen: „De menschen zijn veranderd en de menschen in de tijden." Wat kunnen wij niet alleen maar wat smaken wij dadelijk een genot in bet snel en gemakkelijk 'ervoer, waarvan onze voorvaderen niet het flauwste begrip hadden. Be wereld met al hare genoegens is door stoombooten en spoor wegen voor ons geopend, terwijl onze vaderen zich niet anders van de eene plaats naar de andere konden bewegen, dan loopende of °P den hotsenden en stootenden boerenwagen, of met den tragen en langzamen trekschuit. Wilden ze zieh op grootere afstanden kewegen, het ging met groote moeite en zware kosten gepaard; en om de wereld eens in te gaan om van haar te genieten en ,e leeren, rlat was aan een hoogst enkele onzer vaderen in het Noorderkwartier gegeven. Veertig jaren geleden zullen er minder geweest zijn, die Amsterdam gezien hadden, dan er nu zijn, die Amsterdam nog niet gezien hebben. Zijn dit voorrechten die we M ons gezellig leven genieten, in ons burgerlijk leven zijn de tijden niet minder veranderd en de voorrechten van geen geringer gewicht. Daarin genieten wij eene vrijheid en zelfstandigheid, waarvan onze ynderen nimmer gedroomd hebben. In vroegeren tijd konden de Wgezetenen eener plaats geen invloed uitoefenen op de regeering wan land, gewest en plaats. Gesteld eens: in den gemeenteraad was een onbezetten zetel, wat konden wij, eenvoudige burgers in den lande, doen om een raadslid in het gemeente-bestuur te verkrijgen, aan wien wij de belangen onzer gemeente gaarne zouden zien toe vertrouwd? Helaas, niets! Door de mannen op het kussen gezeten en aan de groene tafel geplaatst werd een voordracht fedaan, en in niet weinige gemeenten zijn bestuursleden gekomen, Waarmede de ontwikkeldste en beste gemeentenareu waarlijk niet bewind. De goede verwachting, die van. hem wordt ge koesterd, worde door zijn bestuur geregtvaardigd. De 21ste verjaardag van Z. K. H. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, tweede zoon des Konings, werd eergisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De miliciens der ligting 1868, ongeveer een maand geleden bij het detachement vesting-artillerie alhier in werkelijke dienst gekomen, zijn eergisteren morgen tot hunne haardsteden wedergekeerd. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de sub-commissie te Helder, voor een huldeblijk ter nagedachtenis van Thor- hecke, het plan heeft opgevat om nogmaals lijsten ter intee- kening daarvoor rond te zenden, en zulks tengevolge van bij haar ingekomen klagten, dat de eerste lijsten aan onder scheidene ingezetenen niet werden aangeboden. Begunstigd door fraai zomerweder, had jl. Zondag de derde huishoudelijke schietwedstrijd van het Artillerie-Vrij korps alhier plaats. De uitslag was als volgtop 200 passen lste prijs het werkend lid M. L. Beek, 2de prijs liet werkend lid C. Vis, 3de prijs de lste luit.—adj. J. H. de Meijer, 4de prijs de sergeant D. V. van Hoolwerff; op 100 passen: lste prijs de korporaal P. Oetelmans, 2de prijs het werkend lid J. J. T. van der Klaauw, 3de prijs het werkend lid A. de Waard. In de feestelijke bijeenkomst, des avonds van dien dag in Musis Sacrum gehouden, werden de prijzen en diploma's aan de overwinnaars uitgereikt, waarhij door den 2den luitenant J. Schuijt, president der regelings-commissie, een toespraak werd gehouden, ter herinnering ook aan het verjaarfeest van Prins Alexander en aan den lOOsten ver jaardag der geboorte van Koning Willem I. Aan de commissie tot regeling dezer wedstrijden werd voor hare veelvuldige bemoeijingen door den heer majoor-kommandant van het korps dank gebragt. Gisteren in den vroegen morgen is een marine-matroos in de gracht om 's Rijkswerf verdronken. Volgens een bij het departement van Marine inge komen berigt is het schroefstoomschip Curaijao, onder bevel van den kapt. ter zee C. J. Damme, den 29 Junij jl. in de Simonsbaai aangekomen en zou, na aldaar eenige her stellingen te hebben ondergaan, den 18 Julij daaraanvol gende de reis naar Nederland voortzetten. gediend waren. Hoe geheel anders is dat in onzen tijd geworden! Wij mogen ons zei ven besturen. Thans hebben wij het in onze macht aan wie we de belangen van land, gewest en plaats wenschen toe te vertrouwen. Zijn er leden in eenig hestnnr die ons ver trouwen niet wegdragen, of die aan de billijke verwachting, die we van hen koesterden, niet beantwoorden, de tijd hunner periodieke aftreding is aanstaande, onze bezwaren kunnen we door de vrije drukpers openbaren, en bij een nieuwe verkiezing wordt bun plaats ingenomen door personen, die meer ons vertrouwen bezitten en met wie wij in de burgerlijke zaken meer overeenstemmen. Gelijk het is met de besturen die ons regeeren, zoo is het ook met de vergaderingen, waarin wetten en besluiten worden besproken en aangenomen. Vroeger, in den tijd onzer vaderen, waren die vergaderingen met een „heilig dunkel" omhuld, geen blik kon door ons achter de schermen worden geslagen. Nu leven we in den tijd van openbaarheid. Over die openbaarheid wil ik nu schrijven. Met de regering van land en gewest zal ik mij niet bezig houden, ik verlang slechts het oog te vestigen op de besturen der gemeenten. Hoe zeer zijn in dit opzicht de tijden veranderd! Geen vergadering van een gemeenteraad, vooral niet een ver gadering waarin over finantiële zaken der gemeente besloten wordt, mag anders dan in het openbaar gehouden worden: elke openbare vergadering moet vooraf aan de gemeentenaren gepubliceerd worden en dit niet alleen, maar naar ik meen, moet de publicatie tevens de werkzaamheden bevatten, die in de te houden raadsvergadering behandeld zullen worden. Wat een open baarheid, waarvan onze vaderen niets wisten! Hoe zeer zijn dus de tijden veranderd. Dat er thans meer openbaarheid bestaat dan vroeger, zien we, want hoe menige gemeente is er, die in het een of ander dag- of weekblad niet alleen de besluiten in een raads vergadering genomen algemeen bekend maakt, maar een getrouw verslag geeft van hetgeen door elk der leden bij het behandelen der zaak gesproken is. Dat is een goede gewoonte, die thans nog maar door de grootere en voornamere gemeenten gevolgd wordt, maar die wel algemeen nagevolgd zou mogen worden, zelfs bij de kleinste en geringste gemeente in ons Noorderkwartier, opdat een ieder toch wat beter op de hoogte sta van hetgeen in de raadsvergaderingen verricht wordt. De tijden zijn veranderd, en wij ook wel in de tijden, maar waarlijk niet genoeg, we moeten nog veel meer veranderen zal het goed gaan. Het is niet te loochenen, in ons Noorderkwartier is meer politiek leven en politieke ontwikkeling dan voorheen. Maar bij lange na niet genoeg. Dat er politiek leven is, wordt bewezen door het bestaan van kiesvereenigingen. Maar dat het een zwak, kwijnend leven is, wordt ook bewezen, als we letten op het aantal leden dier kiesvereenigingen, en als we dan eens zien door hoe weinig leden de vergaderingen worden bezocht, dan moeten we zeggen: „Wat is het bij ons, niettegenstaande de tijden zoo Beroepen te Zutphen de heer P.vanSon, pred. teNijmegen Aangenomen het beroep naar de Doopsg. gemeente te Broek op Langendijk door den prop. S. Lulofs. Bedankt voor het beroep naar Halle (Gelderland) door ds. J. W. Lem, pred. te Sint Pancras. Morgen zal voor het Prov. geregtshof te Amsterdam teregtstaan Ewout Barthold Tolperus Dikkens, oud 40 jaren, laatst conducteur bij de expeditie van Van Gend en Loos, geboren t.e. Naarden, wonende te Amsterdam. Ten laste van den "beschuldigde wordt vermeld: dat hij in den avond van Maandag 20 Mei 1872 op den Rijnspoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam in een bagagewagen van den trein, welke ten 8.30 van Amsterdam vertrok, waarin hij zich bevond, als geleider der in dien wagen ver voerd wordende vrachtgoederen der expeditie van Gend en Loos, een der pakken van de brievenposterij, welke mede in denzelfden wagen vervoerd werden, geopend, het zich daarin bevindende pakket met brieven, bestemd voor het postkantoor MoerdijkAntwerpen, opengescheurd en daaruit arglistig weggenomen heeft hetafzonderlijk verzegeld pakketje, bevattende eene waarde van 47,000, welke hij zich be- driegelijk toegeëigend heeft. De algemeene vergadering van afgevaardigden der Christelijke Jongelingsvereenigingen uit alle landen, Donder dag jl. te Amsterdam gehouden, werd geopend met eene openbare feestrede in de Zuiderkerk, door ds. C. S. Adama van Scheltema, naar aanleiding van 1 Joh. II vs. 145; daarna werden de afgevaardigden in het lokaal Yliedzorg in de Plantage aldaar welkom geheeten, alwaar in vier talen gebeden en de vergadering toegesproken werd, afge wisseld door gezang, volgens het programma. Aldaar waren vertegenwoordigd 17 Engelsche vereenigingen, de West- faalsche en Oost-Pruissische jongelings-vereenigingde vereeniging van jonge kooplieden uit Bremen en Elberfeld, het Fransche jongelingsverbond, de vereenigingen uit Mon- tauban en Genève, uit New-York en Boston, het Belgisch jongelingsverbond en ongeveer 60 Nederlandsche vereeni gingen. Ook waren nog tegenwoordig prof. Schaf, uit New-York en prof. J. J. van Oosterzee, uit Utrecht. De jl. Vrijdag ten half tien ure geopende vergadering werd aangevangen met een korten bidstond door ds. Krum- maclier, uit Elberfeld, waarna Joh. X door genoemden heer gelezen en weder in vier talen gebeden werd, afgewisseld door gezang. zegenrijk zijn veranderd, nog allerongelukkigst gesteld. Ziende, dat wij bij de groote veranderingen des tijds zoo weinig zijn veranderd, legt dit geen gunstig getuigenis voor onze ontwikkeling af; het pleit er niet voor, dat wij het rechte besef hebben van onze burgerlijke voorrechtenen het getuigt het allerminst voor de liefde, die we ons vaderland toedragen. Waren de handelingen van gemeentebesturen vroeger met een „heilig dunkel" overtogen, hij, die het plattelandsleven niet kent, niet bij ervaring kent, zal licht meenen, dat thans de sluiers wel zijn opgeheven, en dat personen, die door de algemeene volkskeuze tot leden van het gemeentebestuur zijn benoemd, ook gaarne bereid zullen wezen openlijk rekenschap van het hun toevertrouwd meester schap te willen geven. Een zoodanig iemand dwaalt, hij weet niet hoe bang vele besturen zijn voor het openbaren der disoussiën en hesluiten in de raadsvergaderingen gehouden en genomen, en hoe menige handeling nog door gemeenteraden bedreven wordt tegen de letter en den geest der gemeentewet. Uit het vele, dat de ervaring in ons Noorderkwartier ons te aanschouwen geeft, wil ik een enkele vingerwijzing doen. Ik ken in ons Noorderkwartier eene gemeente, waar de gemeenteraad uit elf leden bestaat, dus een gemeente met een zielental boven de 3000. Het is een landbouwende en veeteelende gemeente, dus een gemeente die in een zeer groote mate de zegeningen geniet van de veranderingen der tijden; het is een plaats, die door de vrije handels- en scheepvaartwetten enorm in welvaart moet zijn toegenomen. Men mag dus verwachten dat in zulk een gemeente de richting van den tegenwoordigen tijd wel heerschend en over- heerschend wezen zal. In sommige opzichten schijnt het dan ook dat er vooruitgang en beschaving bestaat en op prijs wordt ge steld; want, naar ik hoor, bestaan er vier rederijkers-kamers (de vijfde, die nog wel de voornaamste geweest schijnt te zijn, is overleden). In die gemeente bestaat ook een kiesvereeniging, die zich ten doel stelt, geschikte personen voor den gemeenteraad aan te bevelen en op die wijze de belangen der gemeente te bevorderen. Deze kiesvereeniging, zoo heb ik gehoord, verlangt ook dat er meer openbaarheid aan hetgeen in de raadsvergaderingen geschiedt, gegeven zal werden en, naar ik1 hoor, heeft ze zich met het verzoek tot den raad gewend, dat het hem in zijne hooge wijsheid behagen moge een verslag in een der couranten mede te deelen, van hetgeen in de raadsvergaderingen bespftken en besloten is. Een hoogst billijk verzoek, naar het mij voorkomt. En hoe is het met dat verzoek afgeloopen? Na vele en belangrijke beraadslagingen is het met tien stemmen (het elfde raadslid wa3 'misschien niet tegen woordig of er bestond een ledige stoel) van de hand gewezen. Is het goed, is het verstandig zulk een verzoek van de hand te wijzen? Ik betwijfel het ten sterkste. Het kan niet anders, dan de reeds bestaande achterdocht tegen den raad zeer vermeerderen. (Slot volgt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1