Benoeming-en, enz. Frankrijk. Bonden in beide landen krachtig werkzaam waren geweest om eene vredebreuk te verhoeden. Hij stelde op deze ver gadering eene motie van verzoening voor tusschen Duitscliers en Franschen, die bij beiden levendigen bijval vond. Deze conferentie zal, naar de Standaard verwacht, een uitgangs punt van nieuwen bloei ook voor onze Jongelings-ver- eenigingen zijn. Misschien zullen sommige onzer lezers zich herinneren dat, reeds geruimen tijd geleden, in de Haarlemmer Courant eene .oproeping voorkam van personen, voerende den nakm van De Gruijtter, Gruthern of Gruyter. De aanleiding daartoe was, naar men thans van zeer geachte zijde verneemt, de volgende,: Rnim een eeuw geleden, overleed in eene der provinciën, die thans uitmaken het koningrijk België, een zekere heer de Gruijter, kinderloos, nalatende een kolossaal vermogen. Nu waren, naar het schijnt, van de personen, die als erf genamen konden optreden, sommige Roomsch-Catholiek, andere Protestant. Althans, in het testament kwam eene bepaling voor, waarbij de Roomsch-Catholieke erfgenamen van de nalatenschap werden uitgesloten. Men weet niet, wie benoemd werden tot executeuren. De erflater had echter goedgevonden in een volgend artikel te stipuleeren, dat het gedurende zijn leven door hem bewoond kasteel moest onveranderd blijven; tot zelfs 't aantal bedienden mogt niet verminderd worden, alvorens de verdeeling van de nalatenschap had plaats gevonden. Welnu tot dusver is dit laatste artikel van het testament stiptelijk nageleefd, en is het kasteel nog altijd in den toestand waarin het zich bevond toen de eigenaar stierf; terwijl ook het in zijne livrei gekleede bedienden-personeel, hoewel in den loop des tijds zeker reeds dikwijls verwisseld, nog steeds aanwezig is. Maar wat uit dit feit is af te leiden: De verdee ling van de kolossale nalatenschap is tot nu toe niet geschied zoodat nog steeds de nakomelingen der regthebbende erf genamen te vergeefs op de hun toekomende aandeelen wachten. Verscheidene aanzienlijke familiën van ons land moeten bij deze affaire belanghebbenden zijn. Men verzekert, dat zij voornemens zijn langs regterlijken weg hunne aanspraken te doen gelden. (N. Rott. Crt.) Ter gelegenheid van de aanstaande landbouwtentoon stelling te 's Hage zal waarschijnlijk Oscar Carré met zijn circus daar ter stede voorstellingen komen geven. Naar het U. D. verneemt, zal de heer H. Loos, aartsbisschop van de oud-Roomsch-Catholieke clezery in het aartsbisdom Utrecht, zich in de volgende maand naar Keulen begeven, om aldaar het congres van afgevaar digden en geestelijken van de oud-Roomsch-Catholieken bij te wonen. Op een stuk bouwland, groot 2 hectaren 28 aren, van den heer J. Straver, burgemeester te Meeuwen, op den Biesheuvel, zijn door 38 personen, waarvan 8 beneden de 15 jaren, op één dag 85 hectoliters zaad uitgedorscht, waarvoor gewoonlijk 3 dagen benoodigd zijn. Voorwaar een teeken, dat er in deze dagen van onwil nog trouwe arbei ders gevonden worden, die onder goede behandeling lust te over hebben om flink voor hun meester de handen uit den mouw te steken. Dingsdag a. s. zal op het kerkhof te Souburg door Nederlanders en Vlamingen een obelisk ter gedachtenis van Marnix van St. Aldegonde worden geplaatst. Bij den landbouwer v. J., te Gellicum, heeft vrouw Fortuna in de vorige week een onverwacht, maar welkom bezoek gebragt. Bij het maken van een nieuwen vloer zag de zoon des huizes bij een schop aarde een zilveren muntstukmen zette daarop het graven voort en ondekte, dat daar veel geld verborgen is. Het waren enkele goud stukken, meestal zilveren munten uit den tijd der Repu bliek, vooral Zeeuwsche rijkdaalders en drieguldens. De hoeveelheid der som wordt verschillend opgegeven, maar bedraagt toch eenige duizenden. Te oordeelen naar eenige familie-overleveringen is het geld waarschijnlijk in het laatst der vorige eeuw in den grond begraven, om het voor de Engelsche en Fransche troepen te verbergen. Men schrijft uit Zwolle, dd. 30 Augustus: „Werkstakingen en ongeregeldheden nemen in Overijssel eer toe dan af. In Enschedé en Borne zijn ernstige too- n'eelen voorgevallen, zoodat een gedeelte der sterke magt uit het meer rustige Almelo naar Enschedé is vertrokken." Het tweede eeuwfeest van Groningen's ontzet in 1672, werd Maandag avond op waardige wijze ingeleid door het opvoeren in den schouwburg van: „Het beleg der stad Groningen in 1672," geschiedkundig tooneelspel in drie bedrijven, door A. Hoetink, door de rederijkerskamer „Lulofs." Woensdag morgen te 9 uur werd het feest aangekondigd door kanonschoten van den vestingwal aan de zuidzijde der stad. Yan 8 tot 9 uur liet het carillon van den Martinitoren zich hooren, afgewisseld door volksmelodiën, uitgevoerd op den eersten trans van dien toren door het muziekkorps van het 5de regiment infanterie uit 's Bosch, kapelmeester Henri Pusch. Ten 91 ure werd het feest godsdienstig gewijd door een gewone godsdienstoefening. Bij de Hervormden trad in de Martinikerk als feestredenaar op dr. C. H. v. Herwerden. Te 1 uur kwam een pleiziertrein met feestgenooten uit Holland aan, bestaande uit p. m. 450 personen. Tot 2 uur liet de muziek zich hooren op de groote markt. Tusschen 4 en 5 ure zette een groote feestelijke optogt, voorstellende handel en nijverheid, kunst en wetenschap, zich in beweging, voorafgegaan door bovengenoemd muziekkorps. Alles werd besloten door een rij van rijtuigen en wagens, waarin deputatiën uit onderscheidene vereenigingen, den handelsraad, enz. met banieren, vaandels en attributen. Terwijl deze optogt in statige orde langs de straten trok en de duizenden bij duizenden toeschouwers opgetogen stonden over de prachtige uitvoering, waarbij de stad soms baadde als in een zee van licht, prijkte op de onbe- plante Ossenmarkt, georneerd en geïllumineerd, de buste van Karei Rabenhaupt, bevelhebber der stad tijdens het beleg. Ten 9 uur werd in de Korenbeurs aan de Visch- markt door genoemd muziekcorps een druk bezocht concert gegeven, dat algemeen uitmuntend voldeed. Yan de aangeboden gelegenheid om het academiegebouw, het museum voor natuurlijke historie, den botanischen tuin, de rijks hoogere burgerschool en het groene weeshuis te bezigtigen, werd dien dag een ruim gebruik gemaakt. De stad is in feestdoschde versieringen, alom op de smaakvolste wijze aangebragt, laten niets te wenschen over. Overal heersclit een uitmuntende stemming en tot in den nacht wordt de feestviering der juichende menigte ongestoord voortgezet, die men den volgenden dag heeft hervat. Terwijl te Groningen alles vreugde ademde, en dui zenden langs de versierde straten togen, voor een goed deel réunisten, zich verheugende in het onderling weder zien, had in de Noorder-kazerne aldaar een tooneel plaats van geheel anderen aard. Een infanterist, vroeger reeds in Oost-Indië gediend hebbende en die, naar men zegt, allesbehalve afkeerig was van het gebruik van sterken drank, heeft daar, zonder aanleiding van diens zijde, onver hoeds een milicien doodgeschoten. Het geweer in de voornaamste Europesche staten. De luitenant-kolonel Capdevielle, van het 38ste regiment infanterie in Frankrijk, heeft een belangrijk werk geschreven over de bewape ning en bijzonder over de geweren, in de voornaamste staten, van Europa aangenomen. Het volgende is door het U. D. daaraan ontleend: Engeland. Het geweer van Henry Martini met neerslaande kamer, lost 12 schoten in de minuut. Het gewigt van de patroon is 37.7 gram; die van het wapen, zonder bajonet, 4.224 kilogram. Het draagt 1200 meters. De volstrekte afwijking is 0.58 op 600 en 1.30 op 1.200 meters afstand. Oostenrijk. Het nieuwe Oostenrijksche geweer is dat van Vernolt een geweer met laadcilinder, dat 9 schoten in de minuut lost. Het gewigt van de patroon is 32.5 gram en dat van het wapen, zonder de bajonet, 4.048 kilogram. Het draagt van 1000 tot 1200 meters. Beijeren. Het Werdeigeweer, met neerslaande kamer, lost 11 schoten in de minuut. Het gewigt van de patroon is 35.2 gram; dat van het geweer, zonder bajonet, 4.400 kilogram. Het draagt 900 meters. De volstrekte afwijking is 0.65 op 400 meters afstand. België. Het Albini-geweer lost 7 schoten in de minuut. Het gewigt van de patroon is 39.8 gram; dat van het wapen, zonder bajonet, 4.225 kilogram. Het draagt 1000 meters. Nederland. Het Beaumont-geweer (met grendelbeweging) lost 12 schoten in de minuut. Het gewigt van de patroon is 34 gr. dat van het wapen zonder bajonet, is 4.350 kilogram. Het draagt 1.200 meters. Italië. Het Carcano-geweer, een tot naaldgeweer veranderd wapen, lost 8 schoten in de minuut. Het gewigt van de patroon is 41.6 gr.; dat van het geweer, zonder bajonet, 4.628 kilogr. Het draagt slechts 600 meters. Frankrijk. Het Chassepot-geweer lost 12 schoten in de minuut. Gewigt van de patroon is 32.5 gr.; dat van het wapen, zonder bajonet, 4.034. De dragt wordt geacht niet meer dan 1.200 meters te zijn, hoewel kolonel Capdevielle na het doen van ver schillende scliootshoekmetingen heeft verzekerd, dat het chassepot tot op een afstand van 2.770 meters kan dragen. Tot 1.200 meters is de volstrekte afwijking: 0.20 op 200 meters, 0.42 op 400 meters, 0.70 op 600 meters, 1.30 op 800 meters en eindelijk 2.03 op 1.200 meters. Pruissen. Dreyse's naaldgeweer lost 5 schoten in de minuut. Het gewigt van de patroon is 40.5 gram; dat van het wapen zonder bajonet 5.020 kilogram. Het draagt 600 meters ver en de verkregen volstrekte afwijking is 0.49 op 400 meters en 0.92 op 600 meters. Rusland. Het Karl-geweer is een tot naaldgeweer veranderd wapen, dat 7 schoten in de minuut lost. Het bezit geen veilig- heidsmst. Het gewigt van de patroon is 43.3 gramdat van het wapen, zonder bajonet, 4.777 kilogram. Het draagt 900 meters. Uit de onderlinge vergelijking dier verschillende wapens blijkt, dat alleen het Engelsche Henry-Martini-geweer en het Nederlandsche Beaumont-geweer met het Chassepot-geweer kunnen vergeleken worden, maar geen van beiden overtreft het model van 1866. Eene Bijdrage tot de geschiedenis der Internationale. De Kölnische Zeitung kondigt een geschrift aan, 't welk eerstdaags te Leipzig verschijnen zal: „Eene Bijdrage tot de geschiedenis der Internationale," welks schrijver, naar zij meenen, uit bijzonder goede bron geput heeft. Volgens dat geschrift, heeft de Internationale nog lang niet die uitbreiding gekregen, welke veelal ondersteld wordt; een Weener blad schatte onlangs het aantal leden der Inter nationale op ver over de 2 millioen, waarvan 800,000 op Frankrijk, bijna evenveel op Engeland en 300,000 op Duitschland zouden komen. De schrijver der „Bijdrage" meent, dat de Internationale in haren bloeitijd in Frankrijk op zijn best 40,000 leden zal geteld hebben; nu de vereeniging in Frankrijk verboden is en in het geheim werkt, valt het moeijelijk iets met zekerheid omtrent haar ledental te melden. In Engeland telde de Internationale in het begin van 1871, volgens eene opgaaf van het bestuurslid Hales, 8000 contribuerende leden. De schrijver meent, dat deze persoon de beteekenis zijner vereeniging zeker niet verkleind zal hebben. Daarbij zijn natuurlijk niet medegerekend de leden der talrijke Trade-Unions, al beoogen deze ook tot op zekere hoogtë hetzelfde doel als de" Internationale. Naar verhouding van de grootte der landen heeft de Internationale den meesten omvang verkregen in Spanje, België en Zwitserland. Toch durft het genoemde geschrift niet aannemen, dat zich in Spanje 80,000 werklieden aan de vereeniging zouden hebben aangesloten. Het ledental in Zwitserland schat de schrijver op 14,000, dat in België op hoogstens 25,000. In het laatstgenoemde land echter zijn vele leden, die wel de voordeelen der vereeniging wilden genieten en toegetreden zijn in de hoop van alles te- verkrijgen wat men hun voorspiegelde, maar die, hetzij omdat zij gezien hebben, dat zij bedrogen zijn, hetzij omdat zij liever willen ontvangen dan geven, niet contribueren. Zoo telde men in 1870 slechts omstreeks 12,000 betalende leden in België. In Italië en Denemarken heeft de Internationale nog weinig veld gewonnen; in het laatstgenoemde land echter sedert 1870 meer dan vroeger, zoodat in het begin dezes jaars eene strike te Kopenhagen ontstond, die van de Internationale uitging. Eene vergadering, welke toen in de open lucht gehouden werd en aan stalten maakte om de eischen der werkstakenden met geweld door te zetten, werd door de militaire magt uiteengedreven, en de raddraaijers werden in hechtenis genomen. In Nederland en Portugal bezit de Internationale, volgens den schrijver, een nog niet noemens waard aantal aanhangers. Van Rusland weet de „Bijdrage tot de geschiedenis der Inter nationale" niet veel mede te deelen; de schrijver doet echter opmerken, dat de „communistische leer tot verbetering der werelji in vele opzigteu in Rusland een voorbereiden bodem gevondj heeft en dat het in 1871 te Petersburg behandelde proces-Netchijj heeft doen zien, hoe diep die leer reeds in verschillende klas» der bevolking wortel geschoten heeft. Over Polen sprekende, vooral in aanmerking de Poolsehe emigranten. Bij deze heeft Internationale vele aanhangers gevonden en het ligt nog versch het geheugen, welk eene voorname rol door Polen in de Parijsj Commune is gespeeld. In Duitschland telt de Internationale formeel niet meer 4 omstreeks 1000 leden. De sociaal-democratische partij onder Bei en Liebknecht echter moet als eene afdeeling der Internatfoaj beschouwd worden, wel te onderscheiden van andere sociail democratische vereenigingen, die met de partij van Bebel en Lij knecht voortdurend overhoop liggen. Bekend zijn de congres der genoemde partij. Op haar laatste congres vertegenwoordigt 55 afgevaardigden met 79 mandaten voor 85 plaatsen omstr»! 10,000 partijgenooten, waarvan echter niet meer dan 6000 betalen! leden waren. De 300,000 Duitsche leden der Internationale, waarr< gewag is gemaakt, bestaan derhalve slechts in de verhitte tf beelding van sommige schrijvers; maar ook het cijfer van 28,01: hetwelk in sommige berigten wordt opgegeven, acht de schriji der „Bijdrage" overdreven. In Oostenrijk en Hongarije vond Internationale in de meeste fabriekplaatsen ondersteuning bij plaatselijke sociaal-democratische vereenigingen, die in verbindi stonden met de partij van Bebel en Liebknecht. Ten vorij jare heeft de Oostenrijksch-Hongaarsche regering termen gevoni om eene geregtelijke vervolging in te stellen tegen de aanvoer!; der bedoelde vereenigingen, die met ligte straffen voor de besck digden eindigde. Sedert dien tijd hebben die vereenigingen I» werkzaamheid ten minste in het openbaar gestaakt; de schrijn gelooft, dat de meeste zich ontbonden hebben en dat de aanvoer!: voor het oogenblik officieren zonder soldaten zijn. Ten slotte komt nog in aanmerking de uitbreiding der Internatioa in de Vereenigde Staten. Cijfers omtrent het ledental worè niet opgegeven; er schijnen thans 50 sectiën in verschillen! steden der Vereenigde Staten te bestaan, welker leden echter biji uitsluitend uit de laagste klassen der werklieden bestaan. Hom in vele berigten hoog wordt opgegeven van de werkzaamheid Amerikaansche sectiën en van haren meer en meer veldwinnek invloed en deze sectiën, volgens sommige berigten, met de Fenis in verbinding zouden staan, gelooft de schrijver toch, dat arbeidsloonen in Amerika te hoog zijn voor allen, die bekn zijn en werken willen om aan de Internationale in de Vereeni Staten eene groote toekomst te durven voorspellen. De vand afkomstige berigten, zegt hij, moeten met voorzigtigheid ontvau; worden. Vele zeer kleine zaken treden in Amerika met grot naam opdat behoort tot den daar te lande gebruikelijken humk De Kölnische Zeitung weet voorts, maar daarbij niet putto uit de bovengenoemde „Bijdrage," te verhalen van verdeeldW in den boezem der Internationale zelve. Karl Marx zou tegen aanstaande te 's Gravenhage te houden congres zijn, en niet alt hij en zijne aanhangers, maar nog eene andere groep van Engel leden der Internationale, aangevoerd door een voormalig lid Parijsche Commune, Vésinier. Dit schijnt overigens het eet punt van overeenstemming te zijn tusschen die twee groef want in een dezer dagen te Londen door Vésinier opgerigt tl la Fédération, wordt Karl Marx hevig aangevallen en van verrs der vereeniging beschuldigd; hij zou, volgens dat blad, de geschiede der vereeniging, hare statuten en eene lijst harer agenten aai spion der Pruissische politie hebben -uitgeleverd. (Haarl. G f k c d v rt ie d< ui 4 •VI ht IÉ zo mi co de Aü nu Wi' vei bes en dei age die, spii del: ope bed don gen 1e tuss Liv den schi onn doo In de orde van de Eikenkroon zijn benoemdtot officier IV, Doorman, kapt. bij het reg. grenadiers en jagers; I. des A» van der Hoeven, lid en secretaris van het centraal comité van Nederl. Weerbaarheidsbondmr. W. L. Schilfer, kapt.-komm. Vereeniging tot onderlinge oefening in den wapenhandel te i niugen; mr. D. P. H. Aberson, majoor-komm. van het Artilla Vrijkorps te Helder; jhr. J. T. H. van der Feltz, lid der re_ commissie voor den derden nationalen schietwedstrijd op de lï selsche heide; tot ridder G. A. Schoehuizen, secretaris voormelde commissie. De luit. ter zee 1ste kl. J. G. J. Spanjaard en de off. van 3de kl. W. Schoondermark, laatst behoord hebbende tot het esa in Oost-Indië en van daar, wegens langdurig verblijf, deu2SJi in Nederland teruggekomen, worden met dien datum op non-j viteit gesteld. Tot burgemeester der gemeenten Vinkeveen en Wavervea benoemd de heer T. A. O. de Ridder Fz., onder toekenning eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Hoogwoud en 0p« Buitenland, hem Na stelt toas In dat val de t eenij bars klaa vijar der hadc van tij verlc de bezie Brig Ki te I autoi kracl Door Le Temps wordt medegedeeld, dat de langdm proefnemingen met verschillend geschut, welke in laatsten tijd te Trouville gehouden werden, geleid hel j.- tot de definitive keuze van een aan de kulas geladen broi p- zevenponder tot model voor de artillerie. De patrooi j van eene metalen huls voorzien. La Gazette des Tribunaux deelt mede, dat de Pt sche politie er dezer dagen, na eene langdurige en ijvei surveillance, in geslaagd is in de wijk Yaurigard de fl ve name lithografische werkplaatsen op het spoor te kon waarin de eerbaarheid- en zedekwetsende platen vern buisv digd worden, in welke gedurende den laatsten tijd a ,0»r dan ooit te Parijs handel is gedreven. De politiea niet alleen den teekenaar, een nagenoeg 60jarig ai gdoo die gedurende den opstand der Commune een zekere aan te Parijs heeft gespeeld, in hare magt gekregen, t welkt ook beslag gelegd op al het materiëel der clandesti m gi steendrukkerij, op al de voorhanden zijnde clichés eigen een groot aantal platen, die gereed lagen om in de wat verkc ling te worden gebragt. Te Saint-Germain leest men op een kermist „Dumolin, die, drie jaar geleden, op ditzelfde 6 onder de toejuichingen van het publiek, een levenden t van 2 opat, eet nu dagelijks een levenden ouden rat op, nende met den staart. Het dier zal ten acht ure p's gegeten worden." De Civilian verzekert, dat er bij de posterijen1 groot getal vrouwen in dienst gesteld zal worden. Si zij nn ganse waart bebbe lande grend

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2