1872. N°. Woensdag 4 September. 30 Jaargang Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. oren HËLDE11SCME m NIEUWEMEPEi COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per hwartaal1.30. %i franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS I Naar Oost-lndië: via Triest 17 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 12 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. u Brindisi 5 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: viaSouthampton 15 Sept., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Sept., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Sept., 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Sept.,'s m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER ter openbare kennis, dat in de plaats van B. E. Wielick Commissaris voor bet toezigt op den vischafslag en de keuring nu den viscli in deze gemeente, voorloopig voor den tijd van zes pianden, is benoemd S. J. GROEN, wonende aan de Hoofd gracht alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, lm 2 September 1872. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWE DIEP, 3 September. De aanstaande parlementaire veldtogt in Spanje geeft thans, nu de verkiezingen voor de Cortes aldaar zijn afge- loopen, gereedelijk stof tot beschouwing en bespreking. Niet eenstemmig zijn de verwachtingen omtrent den afloop vin den strijd. Ofschoon de ministers in de Kamer de meerderheid op hunne hand hebben, voorziet men toch, dat zij groote bekwaamheid en moed zullen hebben ten toon te spreiden, om in den kamp tegen hunne tegenpartij niet het onderspit te delven, lïeeds wordt door vrienden van het ministerie tot geduld oefenen aangespoord, omdat igelijk het programma van het nieuwe bewind in zoo korten tijd kan worden uitgevoerd. Het Keizers-congres te Ischl is aanstaande en veler nandaeht is er op gevestigd. Uit Amerika hebben voortdurend de berigten nieuws te lerhalen omtrent de presidents-verkiezing. In de laatste zijn die tijdingen steeds minder gunstig voor den eer Horace Greely, hoewel ook tegen zijn concurrent den eer Grant vrij ernstige beschuldigingen worden ingebragt. Irant is, zoo verzekert men, voluit een soldaat, die van iets zooveel afweet dan van het kommanderen en het gelioor- amen. Aan het hoofd der republiek geplaatst, regeert hij nar als een bataillon soldaten, zonder eerbiediging van iiderer meening, zonder nadenken over eigene fouten en lisslagen. In zijne houding tegenover de buitenlandsche mrtei logendheden mist hij alle goede vormen en het zoo noodig iplomatiek beleid. Daarbij bestaat bij hem veel aanzien tfraii 10. f20, nks, f5! MSI Oi 4,20. erN; m 1401] ipei Brieven uit Kennemerland. IX. Alkmaar, 1 September. De kermisgangers vieren hun laatsten dag en de bonden, die, ra gevolge van bet voor dol houden van een paar uitgelaten nikkers, een maand lang gemaskerd hebben moeten gaan, hunne emjding. Menscli en dier verheugt zich dus, ook uw berichtgever, as het alleen daarom, dat die vervelende meid het van nacht jen zal, die tot hare moeder schreit om den zeeman die baar ra dood aandoet, maar gedurig door een nieuwen klaagzang blijk ;eeft, dat zij zeer taai van leven is. Van gemeentewege was de kermis ditmaal niet aangekondigd, 40, tiaar de spellelul en kramers hebben zoo min als de liefhebbers ÏD' nu tijd vergeten, het weder is op de gewichtige Vrij- en Zater- agen, al liet zich ook een dreigende donderslag hooren, gunstiger tweest dan de .weerglazen deden vreezen, en het beeft niet aan ib.'l teenden van buitenlieden ontbroken, die de najaarskermis voor neringdoenden een gulden tijd doen zijn. En van die buiten- in moet bet komen, met kermis zoowel als in gewone dagen. kermisgangers moeten voornamelijk in de arbeidenden en dienst- - klassen worden gevonden en deze vinden eiken Zondag zoo veel ;e k' gelegenheid om hun geld te verteeren, dat er voor extra-tijden niet 'eel kan overschieten. De meer gegoede klassen zijn minder kerm is- en ons gemeentebestuur heeft haar ditmaal een cadeautje 1 toegedacht, dat bet restje lust wel moest doen vergaan. Verbeeld i: 11. Woensdag beeft het bij den Raad de begrooting voor 1873 1, tot een bedrag van f 147,757.715, en daarbij voorgesteld directe belasting van f 23,50.0 tot f 30,000 te verboogen, ei1 »an bet personeel 50 in plaats van 25 opcenten te beffen, JWdjt de druk der ingezetenen met ongeveer f 15,000 zal ver ia ai» nraajd Worden. Maar ik mag bet dagelijksch bestuur hiervan geen 'erwijt maken. Met 1 April van bet volgende jaar moet de heffing tor waagreebten beperkt worden tot eene vergoeding der onkosten, J'lke de gemeente zich voor de kaasmarkt getroost; hoe belangrijk Sc ook mncen ziin. komen zii niet, in aanmerking bii de som M ook mogen zijn, komen zij niet in aanmerking bij de som p. m. f 35,000, welke de waaggelden doorgaans opleveren. Kil' Die verandering moet strekken ter voldoening aan het bepaalde bij gemeentewet, waarvan Alkmaar tot nog toe tijdelijke vrijstelling W bekomen. Als vrijhandelsman moge men vermindering of des persoons en cadeaux versmaadt hij niet. Voor de negers koestert hij weinig sympathie. De heer Greely, geplaatst tegenover een candidaat tegen wien zulke gewigtige bezwaren worden ingebragt, moet waarlijk al heel weinig gunstige hoedanigheden bezitten als hij verslagen wordt door een candidaat met die anticedenten. De oefening in het vuur, jl. Zondag op Kijkduin gehou den door de 1ste compagnie der dienstdoende artillerie schutterij alhier, heeft uitmuntende resultaten opgeleverd. Onder kommando van den kapitein C. D. Zur Mühlen werden 44 schoten gedaan met het kanon van 9 centi meter. De schijf, op 800 passen geplaatst, werd achtmaal doorboord, terwijl de uitwerking der overige schoten mede getuigden van eene juiste rigting. Nog een tweetal dezer oefeningen, eene met de 2de compagnie en de laatste met de officieren, onderofficieren en korporaals, zullen gehouden worden, en we twijfelen niet of ook deze zullen de bewijzen leveren, dat de gehouden exercitiën in den afgeloopen zomer niet zonder vrucht zijn geweest. De majoor-kommandant sprak de manschappen na afloop dezer eerste ernstoefening toe met een woord van dank voor hun betoonden ijver. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de majoor Troester van het 3de batt. 7de reg. infanterie, in het kamp te Millingen van het paard gestort en aan de gevolgen overleden is. Volgens telegram van jl. Vrijdag is de mailboot Conrad, van hier naar Batavia, in de namiddag van dien dag Gibraltar gepasseerd. Blijkens achterstaande advertentie zal de Burgerkring Harmonie eerlang eene tooneelvoorstelling geven ten voor- deele van de weduwe Schenk, te Huisduinen, die met haar groot gezin in kommervolle omstandigheden verkeert. Aan sporing tot deelneming zal in dit geval wel overbodig zijn. Jl. Zaturdag is op het Koegras een boerenwoning met aangrenzende schuur door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. De geheele oogst, die zeer aanzienlijk moet geweest zijn, alsook de meubelen en het huisraad, bijna alles is verbrand. Daar er niet dan op verren afstand een brandspuit was, kon er niet aan blusschen gedacht worden. Een en ander was slechts gedeeltelijk geassureerd. De gemeenteraad van Noordscharwoude heeft in zijne jl. Donderdag gehouden zitting het tractement van den hoofdonderwijzer aldaar tot 800 en dat van den te benoemen hulponderwijzer tot 400 verhoogd. Voor laatstgenoemde betrekking op eene bezoldiging van 350 had zich geen enkele sollicitant aangeboden. Men schrijft ons Yan Alkmaar, dd. 2 dezer: „Op de paardenmarkt alhier waren 287 paarden en 15 veulens aangevoerd. De handel was geauimeerd. Voor afschaffing van tollen en marktgelden heel mooi vinden, men had ter wille van zoodanige theorie Alkmaar, dat zijn waagrecht van Prins Willem I ontvangen heeft ter belooning der tijdens het beleg in 1573 betoonde dapperheid en van andere aan den lande bewezen diensten, behoorlijk moeten schadeloos stellen. Nu daar niet aan gedacht is, beschouwen de Alkmaarders bet voorschrift der gemeente wet als regeeringsbemoeizucht met de plaatselijke buishouding niet alleen, maar als eene onrechtvaardigheid. Intusschen rest bun niet anders dan de schade te betalen, onzen gemeenteraad om de stedelijke uitgaven zooveel mogelijk in te krimpen. In zulke omstandigheden mag men vragen, of bet verantwoord is f 2500 te besteden voor een muziekcorps, boe aangenaam het bezit daarvan ook zijn mag; of eene subsidie van f 4000 aan bet burgerlijk armbestuur, waarop de kerkelijke liefdadigheid bet meer en meer laat aankomen, niet te hoog is; of men moet voortgaan met jaarlijks f 2500 te besteden tot wederinkoop eener inschrijving op het Grootboek, in 1865 verkocht om werken te bekostigen, vrucht baarder dan dergelijke inschrijving? Tot die werken behoorde ook het fraaie gebouw der Rijks hoogere burgerschool, welke onlangs een triumf behaald heeft, wel waardig er op te wijzen. Na een vijfjarig bestaan kon zij voor het eerst een drietal harer leerlingen aan bet provinciaal eind examen doen deelnemen, met het gevolg, dat deze niet slechts slaagden, maar tegenover ruim 40 mededingers de nummers 1, 2 en 3 behaalden. Op het gebied van bet lager onderwijs zijn door den gemeenteraad besluiten genomen tot het benoemen van één hulponderwijzer voor elke 70 leerlingen, tot het afschaffen der kweekelingen en tot het opheffen der normaallessen, waarvan laatstelijk slechts door 3 a 4 jongelieden werd gebruik gemaakt. Het onderwijs brengt mij tot de schoolfeesten, op bet landgoed van den beer van Eoreest onder Ileyloo gevierd door 500 leerlingen der Zondagscholen, en hier ter stede door 466 leerlingen der openbare scholen, die in den loop van een jaar niet meer dan 3 schooltijden verzuimd hadden, terwijl zij, van wie geen enkel verzuim was aangeteekend een boekgeschenk ontvingen. Laatstbedoeld feest, uitgegaan van het Schoolverbond en opgeluisterd door muziek en vuurwerk, zon op het Doelenveld plaats hebben, maar moest om den lievigen regen in de zaal van den beer Vervloet voortgezet worden. De regen is echter ook met loffelijke onpartijdigheid neergestroomd op de, van een nabijgelegen locaal verstoken leer lingen der zondagscholen, zoodat professor Doedes hierin geene goede paarden werden hooge prijzen bedongenze variëerden van f 45 tot 625 voor een paard en van f 65 tot 82 voor een veulen. Verder waren ter markt 7 vette koeijen van 270 tot 320, 79 vette kalveren van 40 tot ƒ105, 4 nuchtere kalveren van 16 tot 21, 860 schapen van 29 tot 41, 36 vette varkens van 56 tot 66 c. per kilogr." De Standaard kan met zekerheid berigten, dat de pogingen, door de commissie van het Alg. Evang. Nation. zendingsfeest aangewend, om zich eenige leden uit het zuiden des lands (Zeeland en Noordbrabant) te assumeren teneinde ;in die streken van tijd tot tijd zendingsfeesten te organiseren, met den gewenschten uitslag bekroond zijn. Men mag dus in 1873, behalve in het centrum en in het noorden des lands, ook een Nationaal zendingsfeest in het zuiden verwachten. Het Prov. geregtshof te Amsterdam heeft gisteren, in hooger beroep, uitspraak gedaan in de zaak der vijf Edammers, die door de arrond.-regtbank te Hoorn waren veroordeeld, deels tot een gevangenisstraf van 1 maand, deels tot eene van 7 dagen, ter zake van het inwerpen van glasruiten en van moedwillige mishandeling, gepleegd op 1 April jl. wegens het door sommige ingezetenen van Edam niet tijdig uitsteken van de nationale driekleur of van het dragen van oranjelint op den Brielschen herinnerings dag. Het Hof heeft, overeenkomstig het rekwisitoir van het Openbaar Ministerie, het vonnis der regtbank ver nietigd wegens schending van vormen, maar op nieuw regt doende de beklaagden zelfs tot eene eenigzins hoogere straf veroordeeld dan de door het O. M. geëischte eenvoudige wijziging der bij vonnis opgelegde gevangenisstraf in eene cellulaire opsluiting voor de helft van dien tijd. Het Hof overwoog dat aller schuld was bewezen aan het moedi willig en in onderling overleg verbreken van afsluitingen en dat de eerste drie hunner tevens schuldig waren aan het moedwillig mishandelen van een persoon. Het hóf veroordeelde de beklaagden H. B., P. D. en P. F. tot eene cellulaire gevangenisstraf van 21 én de beklaagden H. M. D. en C. B. tot eene van 15 dagen. (Amst. Crt.) Jl. Zaturdag had te Amsterdam de jaarlijksche wed strijd plaats van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging. De prijs der stad Amsterdam voorjagten, boeijers enz. (pleiziervaartuigon) van 10 meters en daar boven, een met zilver gemonteerde bokaal op zilveren plateau, werd behaald door het schokkeijagt Henriëtte, van J. A. Vos te Dordrecht. Gisteren is, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure, in de Hertenkamp nabij Haarlem, de aangekondigde, van de Hollandsehe Maatschappij voor Landbouw, afdeeling Haarlem en omstreken uitgaande tentoonstelling van paarden, vee enz. gehouden. Het eenigzins oneffen terrein van den stof voor eene conjectuur kou vinden. Een treurige indruk heeft het in bet burgerweeshuis voorgevallene veroorzaakt, waar de vader de zedelijkheid der meisjes beleedigd heeft, zoodnt de rechtbank zijne vervolging en aanhouding gelast heeft. In uw blad voud ik daaromtrent medegedeeld, dat de schuldige met den laatsten spoortrein vertrokken was ('t was met de nachtboot, maar dit verschil beteekent niets) en dat een der weesmeisjes tengevolge zijner handelingen in bet gasthuis ver pleegd werd. Dat is eene grove onwaarheid, welke gij gelukkig niet van u zeiven, maar aan bet beruchte leugenblad ontleend hebt, dat omtrent Alkmaarsche zaken al evenmin te vertrouwen is als omtrent andere. Blijven mijne brieven u te lang uit, put dan s. v. p. uit de Alkmaarsche Courant; er verschijnen bier nog wel 2 andere bladen, maar deze beschouwen de dingen dóór eigenaardig gekleurde brillen en melden alleen dat wat in bun kraam te pas komt. En soms dat niet eensna de feestviering van 1 April dorst de alleen-nationale Nieuwe Alkmaarsche Courant zich van onze feestvreugde afmaken met de woorden„uw bericht gever was elders." Een bewijs, dat de redacteur zijne taak niet ernstig opvat of zijne verplichting jegens zijne geabonneerden niet begrijpt. Sedert eenige jaren bestaat bier eene vereeniging, gesticht door den lieer de Jóng van Beek en Donk, thans procureur-generaal in Overijssel, ten doel hebbende om, door bet bijeenbrengen van wekelijksehe besparingen, tegen den winter in het groot en daar door voordeeliger, levensmiddelen in te slaan en naarmate van ieders inleg en verlangen te verdeelen. Met steeds toenemend ledental en succes beeft deze „voorzorg"-vereeniging onder de arbeidende klasse gewerkt. Thans is eene andere arbeidersver- eeniging opgericht, tot onderlinge ondersteuning in geval van ziekte, hetgeen volkomen duidelijk is, en tot „verbetering van den stoffelijken en zedelijken toestand van den werkman," betgeen niet onduidelijk is, maar veel beteekeuen kan. Ondèrtüsschen, al moge er onder de eerste leden eene enkele schuilen, die wat te driftig in zijn ijver is, met genoegen mag geconstateerd worden, dat het bezadigde, verstandigde element de overhand heeft. Om dezen brief vol te maken wil ik bier nog bijvoegen, dat, binnen een paar weken hier 3 nieuwe koffiehuizen, verrezen zijn, geen kroegen, maar beusche koffiehuizen, 't Is mij een raadsel waar de klanten van daan moeten komen. En dat in dezen tijd, nu alles opslaat, nu hooger belastingen dreigen, nu de hoop op goede en goedkoope aardappelen wederom teleurgesteld isLacij t

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1