Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Hertenkamp, met zijn zwaar en lommerrijk geboomte, en gestoffeerd door de tentoongestelde voorwerpen, door een ongewoon talrijk en uit verschillende standen zamengesteld publiek, door het muziekkorps der stedelijke schutterij, door cantines enz., bood bij een prachtigen zonneschijn, een in de hoogste mate schilderachtig schouwspel aan. Algemeen was de indruk, dat de tentoongestelde paarden, runderen enz. een uiterst keurige verzameling vormden. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Hage vierde jl. Vrijdag en Zaturdag haar vijf-en-twintigjarig bestaan. Jl. Vrijdag hebben de leden Haarlem bezocht en de waterbouwkundige werken bij Velzen in oogenschouw genomen. Jl. Zaturdag hielden de ingenieurs eene ver gadering in het lokaal van den Koninklijk Zoölogisch- botanischen Tuin. Ten twee ure werd in de Societeits- tent in het Bosch eene matinée musicale gegeven door Dunkler's kapel. Ten vijf ure vereenigden zich de leden aan een maaltijd in het Stedelijk Badhuis te Scheveningen. In de jl. Vrijdag gehouden vergadering van de Haagsche afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is o. a. uitgemaakt, dat ook vrouwen lid der afdeeling kunnen worden, dewijl geenerlei bepaling van het reglement zulks verbiedt. In die vergadering is voorts medegedeeld, dat het gemeente bestuur bij gelegenheid van de aanstaande tentoonstelling eene harddraverij met paard en cliais zal geven; dat het een prijs van 300 daarvoor beschikbaar heeft gesteld en dat de afdeeling zelve daaraan een tweeden prijs en eene premie heeft toegevoegd. Daily News zegt, dat het congres van de Internationale te 's Gravenhage, gisteren begonnen, waarschijnlijk tot en met Zondag zal duren. De president is nog niet benoemd. Door den algemeenen raad zijn afgevaardigd Milner, Mars, Wrobleski, Dupont, Cournet en Serallier. Verwante ver- eenigingen zullen vertegenwoordigd worden door Engels, Eccarius, Barry, Linguet, Ranvier, Johanned en Vaillant. De Amerikaansche sectie, die voor de emancipatie der vrouw agiteert, heeft dr. West gezonden. Welke politieke kwestiën er behandeld zullen worden, is nog onbekend. Waarschijnlijk zal er veel over de organisatie der Internationale zelf gesproken worden. De algemeene vergadering van de Nederlandsche ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank zal gehouden worden te Utrecht op 8 en 9 October e. k. De regelings-commissie voor den grooten internationalen tooneelwedstrijd te Gorinchem te houden, heeft in hare jongst gehouden vergadering besloten, het aantal voor stellingen te bepalen op 14. De namen der mededingende kamers, door het lot bepaald, zijn: Thalia, Dordrecht; Oefening baart Kunst, RotterdamVriendschap vereenigt ons, idem; de Wijngaard, Brussel; Aeschylus, Schiedam; de Genestet, Utrecht; Kunstmin, Dordrecht; Kunstmin, Rotter dam; Thalia, Amsterdam; Jan van Beers, Utrecht; Vrede en Vriendschap, Rotterdam; Rhetorica et Amicitia, Amster dam Hoop en Liefde, Antwerpen en Kunstliefde, Rotterdam. Jl. Zaturdag avond heeft zekere landbouwer J. v. D. die voor ruim 4 maanden zijne vrouw door den dood had verloren, twee zijner kinderen, oud 5 en 4 jaren, welke bij de weduwe M. op het Geldersche Spijker te Arnhem waren besteed, onder voorwendsel dat hij een ander kosthuis voor de kinderen had, medegenomen, en volgens verklaring van het oudste kind, hetwelk ten 9| ure bij gezegde weduwe doornat te huis kwam, eerst het jongste kind en voorts haar in het water (vermoedelijk in den Rijn) geworpen, waarna hij zelf de kinderen is nagesprongen. Door een gelukkig toeval heeft dit kind zich aan eenig voorwerp gegrepen en door middel daarvan den wal weten te bereiken. Achteruitgang in zijne zaken en angst dat hij dezen nooit weder te boven zoude komen, schijnen oorzaak te zijn van de rampzalige handelwijze. Onder toezigt der politie zijn tot heden vruchteloos pogingen in het werk gesteld het lijk van v. D.en diens kind op tevisschen. (Arnh.C.) Men meldt uit het kamp bij Millingen, dd. 1 Sept.: „Dat regen tot een van de groóte onaangenaamheden van het kampleven behoort, is dezer dagen ruimschoots ondervondengisteren toch kwamen de troepen doornat van de manoeuvres terug en ook heden heeft een gedeelte, terwijl het in opmarsch tot de parade was, een flinke bui gehad; die dienst werd toen afgekommandeerd, zeker tot teleurstelling van de kampbezoekers, doch niet van hen, die met de natte kleeding van gisteren moesten paradeeren. Kolonel Kirsch heeft wegens ziekte het kamp verlaten, terwijl majoor Troester, tengevolge van een val met zijn paard, in de ambulance is opgenomen. Wij hopen dat deze beide achtenswaardige hoofdofficieren weder spoedig in de gelegenheid zullen zijn het kommando van hun onderdeel op zich te kunnen nemen. (Vad.) Uit Enschedé schrijft men dd. 29 Aug. aan de Arnh. Crt.: „Ook hier hebben de fabriekarbeiders gisteren avond ernstige ongeregeldheden gepleegd. Zonder dat de minste opgewondenheid was te bespeuren, trokken zij in troepen door de stad, deden nu en dan een gemaakt ge schreeuw hooren en eindigden met het inwerpen van enkele glasruiten bij eenige fabrikanten. Nadat de schutterij onder de wapenen was gekomen, waren in korten tijd de straten schoon. Ongeveer ten 12 uur kwamen eenige huzaren aan uit Almelo en alles hleef verder rustig. Wij hebben geen woorden om onze droefheid over deze feiten uit te drukken. Waar toch is in ons geheele land eene plaats aan te wijzen, waar 't lot van den arbeider is als hier? Waar wordt voor den werkman zooveel gedaan als hier? Gebrek, zoo als elders, kent men hier niet. Op stoffelijk en zedelijk gebied beiden geven onze fabrikanten sinds jaren een navolgenswaardig voorbeeld aan alle fabriek- plaatsen in Nederland. En ondanks dat alles, dit schandaal! Ondanks dat, werden gisteren avond ruiten ingeworpen bij fabrikanten, die, zoo als ieder Enschedeesche fabriekarbeider weet, sinds jaren dag aan dag tijd en geld veil hebben voor het heil van hunne kinderen! Is dan de Enschedeesche fabriekarbeider zoo ondankbaar, zoo slecht? Och neen, waarde lezer; zonder enkelen uit, die met praten, liever dan met werken door de wereld willen, en gij hebt goed volk, maar het volk is dom en laat zich misleidenEr wordt voorgewend, dat het moeten werken op sommige feestdagen oorzaak is. En toch werkt men in andere fabriekdistricten van ons land op meer heiligendagen dan hier! Neen, waarlijk neen, zoo sterk is het godsdienstig bewustzijn hier niet ontwik keld! Er is kunstmatig, onheilig vuur op 't altaar. Misschien komen wij later hierop terug." De raad van Hindeloopen heeft, volgens een berigt aan het Dagblad, in zijn jongstgehouden vergadering be sloten om, behoudens goedkeuring van Ged Staten, weder voor ƒ50,000 deel te nemen ten behoeve van den Noord- hollandsch-Frieschen spoorweg. De groote optogt bij de feesten, dezer dagen te Groningen gehouden, stelde voor handel en nijverheid, kunst en wetenschap. Ze werd voorafgegaan door een muziek korps. Ziehier de voornaamste nummers: Een triomf- of vredewagen, getrokken door twee paarden; twee rijtuigen, waarin een deputatie uit de oud-strijders, die in de jaren 18131815 het vaderland hebben gediend; een wagen, bespannen met 6 paarden, van de vereeniging van hande laren; een wagen, bespannen met 8 paarden, van den heer W. A. Scholtens; een wagen, bespannen met 6 paarden, van de vereeniging „de Beurs" (de Graanhandel); een wagen, bespannen met 2 paarden, en daarop een schooner- schip, genaamdIk kick noch int, geheel opgetuigd, met de attributen van de zeevaart; een wagen, bespannen met 4 paarden, van de vereeniging der sigarenfabrikanten, vooraf gegaan door een banier, geheel van sigaren; een rijtuig, waarin een deputatie van handel en nijverheid; een feest- wagen, bouw- en schilderkunst voorstellenderijtuigen, waarin een deputatie uit de boekverkoopers en boekdruk kers, enz., voorafgegaan door een banierdrager en gevolgd door 40 gezellen, van welke 20 aan weerszijden der rijtui gen; de rederijkerskamer „1'ünion;" de vereeniging van oud-onderofficieren der dd. schutterij van Groningen en het Nederlandsche leger: een banierdrager (het beeld van Rabenhaupt voorstellende) met 2 slippendragers, benevens een banierdrager der vereenigingde vereeniging van timmer- en metselaars werkbazen „Vrijheid en Orde." Dit alles werd besloten door een rij rijtuigen en wagens, waarin deputaties uit onderscheidene vereenigingen, den handelstand, enz. met banieren, vaandels en attributen. De uitslag der groote harddraverij te Groningen was als volgt: Twintig paarden dongen naar den kapitalen prijs groot 400, die eindelijk laat in den avond na een hard- nekkigen kampstrijd werd behaald door de zwarte merrie Sophie, toebehoorende aan den heer T. Velstra, te Deinum, pikeur Wijbe de Boer; terwijl de premie groot 100 ten deel viel aan den bruinen ruin van den heer T. Ritzema, te Garsthuizen, pikeur Hendrik Luurts. Omtrent de Delische expeditie leest men in de Javasche Courant de volgende missive van den luitenant-kolonel- commandant, dd. Deli, 10 Julij: „Bij aankomst ter reede Laboean-Deli was de Marnix reeds aangekomen en had 75 man gedebarkeerd, die over verschillende plantages zuidelijk van de hoofdplaats Laboean-Deli waren verdeeld. De kapitein Koops heeft zich te Soengal versterkt en zooveel mogelijk detachementen naar de verschillende plan tages in den omtrek gezonden; enkele plantages zijn aangevallen en zonder hulp der militaire magt door de eigenaren verdedigd. Heden ochtend is noordwestelijk van de hoofdplaats eene kampong verbrandterwijl de controleur zoo even van den assistent-resident van Siak en onderhoorigheden, die zich te Soengal bevindt, het berigt ontving, dat enkele plantages den geheelen nacht gealarmeerd worden. Morgen ochtend te 5 uur begeef ik mij met twee compagniën op marsch naar Soengal om met den assistent-resident te aboucheren." Het regeringsblad voegt hierbij: „Te Penang (Straits Settlement) waren, blijkens een telegram van gisteren, 18 dezer, geene nadere berigten uit Deli ontvangen. Men verwachtte op den 20sten een stoomschip vandaar." De stoomboot Bienville, varende tusschen New-York en Aspinwall, is den 18 Aug. jl. op zee verbrand en daarbij zijn 30 menschen omgekomen. Hoe het schimmelen van augurken is te voor komen. Iedere huisvrouw weet, dat ingemaakte augurken niet zelden door schimmel bedorven worden, maar veelal is haar niet het middel bekend, om dit te beletten. Het vol gende is een probaat middel daartegen: men hangt een zakje, waarin men twee lood zwarten mostaard gedaan heeft, bij de augurkendeze zullen dan frisch en zonder schimmel blijven. Met ingang van den 1 Sept. 11. is de luit. ter zee 1ste kl. H. Hovy, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, op pensioen ge steld, en tot luit. ter zee 1ste kl. bevorderd de luit. ter zee 2de kl. D. G. Braud. De adelborst 1ste kl. C. N. A. de Groot Stiflry is, wegens on geschiktheid voor de militaire dienst, ten gevolge van in, doch niet door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, met ingang van 1 Sept. 11. voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld. De Temps behelst een brief van Hyacinthe, waarin hij meldt dat hij weldra in den echt zal treden en zijn huwelijk in het buitenland, waar hij de wettige formaliteiten zal in acht nemen, denkt te sluiten. Den 30 Aug. jl. heeft de derde krijgsraad bij verstek ter dood veroordeeldCluseret, generaal, Rezoua, kolonel, beiden in dienst der commune, en Levra^ais, lid der commune. De Parijsche boekdrukker Henry Pion heeft den ex- Keizer Napoleon IH, gewoond hebbende op het paleis der Tuileriën en thans verblijf houdende te Chislehurst, gei vaard tot betaling van 332,299.75 frs. voor het drukkei en afleveren van het werk Histoire de Jules Cesar. November zal de zaak behandeld worden. Volgens het Journal de la Marne is in den avou) van 28 Augustus een spoortrein Chalons gepasseerd, waart het eerste half milard tot betaling van het tweede gedeelte der oorlogskosten naar Strasburg werd gevoerd. Van bedrag bestond 32 millioen uit pruissische daalders en ba overige uit door Duitsche bankiers geaccepteerde wissels. De Engelsche regering tracht bij alle buitenlandse!# regeringen inlichtingen over de dronkenschap te verkrijger Ten dien einde heeft zij den Zwitsersc.hen Bondsraad de vol gende vragen gesteld: 1. of volgens de ondervinding geneeskundige practijk daar te lande de dronkenschap als een gevolg van verwarden toestand des geestes, of wel laatste als een uitvloeisel van het eerste is te beschouwen 2. of de Zwitsersche geneesheeren de meening zijn toe gedaan, om dronkenschap als eene ziekte te behandelen dan wel of zij die als een door de wet strafbare misdaai beschouwen? Daar de beantwoording dier vragen niet ir het bereik van den Bondsraad ligt, heeft deze haar aan kantons-regeringen opgedragen. Hierop heeft de regent; van Bern, na het advies ingewonnen te hebben der geneer kundige faculteit, de vragen op de volgende wijze beant woord. Het is door geneeskundigen vastgesteld, dat it vele gevallen de dronkenschap zonder twijfel een kenmei van beginnende geestesziekte is, terwijl in andere gevallet geesteslijden als gevolg van dronkenschap optreedt. R beantwoording der tweede vraag heeft de medische facultei geweigerd; daarom deelt de regering van Bern de lingen der strafwet mede, volgens welke uit dronkenschij voortvloeijende aanstootelijke handelingen met 40 fr. boete en bij herhaling met 8 dagen gevangenis gestraft wordti In de practijk ondergaan vele dronkaards, zelfs geen door gaande dronkaards, die straffen. Heeft de dronkensduj de verwaarloozing van stoffelijke familiepligten tengevolgi dan kan 2 jaren opsluiting in het werkhuis worden toi gepast. Is eenig vergrijp' aan het overmatig gebruik vt sterken drank toe te schrijven, dan bepaalt de wet, den dronkaard, behalve zijn gewone straf, ook twee jat lang de toegang tot de herberg zal verboden worda Overtreding van dat gebod heeft 20 dagen gevangenisstri tengevolge. Het vroeger voorbarig medegedeelde berigt, dat Koning» Victoria aan den onversaagden opspoorder van Livingstoti den energieken journalist Stanley, een geschenk zou hebbe gezonden, is thans bewaarheid. Een snuifdoos, met gesteenten bezet, is het aangenaam snuifje, dat de Koningi: der Britten voor den koenen reiziger heeft bestemd, dot wat meer waard is, door middel van den minister vi Buitenlandsclie Zaken heeft zij den heer Stanley tever haar dank doen overbrengen voor de gelukkige resultate die, dank zijner onverschrokkenheid en vasthoudendheid,! expeditie van den New-York Herald heeft opgeleverd, schrijven, dd. 27 Aug., luidt als volgt: „Met groote in nomenheid verwittig ik u door dezen, op last van 1 tanaa Koningin, van Harer Majesteits hooge waardeering van li let 1 doorzigt en den ijver, waardoor gij er in geslaagd zij levat. gemeenschap met doctor Livingstone te openen. H. M. i te zw daardoor verlost van den angst, dien zij, even als ha lot in onderdanen, voor het lot van den beroemden reizigi let oi koesterde. De Koningin heeft mij gelast u namens hai te danken voor de dienst die gij hebt bewezen, en daara toe te voegen Hr. Ms. gelukwenschen met den goed 0 uitslag der zending, die gij zoo onverschrokken hebt ondi nomen. Ook heeft H. M. mij den last opgedragen u I ]afaar( verzoeken bijgaand souvenir aan te nemen." Niemand i tot j ontkennen, dat Stanley de onderscheiding ten volle ha eM verdiend. Hoe dikwijls is reeds geklaagd over de ergerlij zachtmoedigheid van Engelsche regters tegenover de rui P handtastelijkhedendoor sterke mannen op vrouw en zwakken gepleegdToch treffen we alweder nieuw staaltje daarvan aan. Een zekere John Nel» was onlangs bezig eene jonge vrouw, die hij tegen dl grond geslagen had, te schoppen. Een voorbijgangi William Nankville, wil de vrouw ontzetten, en vat d laffen schurk bij den kraag. Deze echter was sterker d poterfs Nankville. Laatstgenoemde moest dus zijn ridderlijkhi verfstc boeten met mishandeling en 't verlies van een paar tandf vaardi. En Nelson? Nelson wordt door den regter veroordei huiten totzeven dagen gevangenisstraf! De Times geeft wordt. een hoofdartikel lucht aan zijn verontwaardiging over e «Breta vonnis, zóó schandelijk ongeëvenredigd aan de misdaad. P°ud Jl. Donderdag heeft lord Derby te Bury voorgezeti boter" aan een diner, hetwelk door de aldaar gevestigde Landboui halve Maatschappij bij gelegenheid der jaarlijksche tentoonstelli gegeven werd, en heeft, bij het uitbrengen van een feestdr® laatstei op den voorspoed dier Maatschappij, gelegenheid gevow geworc om eenige opmerkingen over de arbeiders-kwestie in 1 verbrei midden te brengen. „De overdaad van onze welvt 0 (zeide de graaf onder anderen) is metterdaad bezware de ove en belemmerend," en hij betoogde, dat vroeger de rijt werden aangemaand om werk te geven aan de bevolkt jjet maar dat er tegenwoordig twee werkgevers zijn tegen i iffes werkman, en in alle vakken, den landbouw niet uilj Toorge zonderd, de loonen gestegen zijn. Men moest trachten gevalle zaak kalm te beredeneren. De bazen hadden er regt de mej om zoo goedkoop mogelijk werk te krijgen; de werklie! engage daarentegen om hun werk zoo duur mogelijk te verkoof» j)e en beiden hadden, wettelijk en zedelijk, volkomen het tt om zich, elk voor hun eigen doel, te vereenigen, mits namelijk daardoor hen, die weigeren zich aan te slui® niet molesteren of tot overlast zijn." Maar, hierop kwam de verdere rede van graaf neder, zal dit gebrek aan handen blijven bestaan? Zali niet waarschijnlijk eene reactie komen? Dure arbeid redenei tot vermindering van verbruik leiden; verminderingmaakt verbruik stuit de productie; vermindering van product» v< lo an ee sp hu mi mi tol gel kis Sb als wei gen eve wei kan ziek wer h'j kan, ding perk eige: Maa worc men als 1 het h fout, allen Augi ter j prins Cath: taror Yene in de land, voor prijkt bewoi en v jnwee woorc deze koude zwem doorbi om sc betalen niet tr be het een af

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2