DuitscMand en Oostenrijk. Zwitserland. Egypte, vermindert de vraag naar werk, en daardoor zullen de loonen weder dalen. Maar men kan de zaak ook van een ander gezigtspunt bezien. Indien het aantal werklieden eens belangrijk toenam, zou er van werkstaking geene spraak meer zijn, en de ondervinding heeft geleerd, dat hooge loonen altijd leiden tot vroege huwelijken en ver meerdering van geboortenwanneer aan de arme volksklassen meer geriefelijkheden zullen te beurt vallen, zal de zucht tot landverhuizing afnemen; de verbeteringen op hygiënisch gebied zullen de sterfte onder de kinderen der arbeidende klasse doen afnemen; de mededinging der Vereenigde- Staten en der koloniën zal toenemen, en welligt zal, even als vóór 300 jaren, op sommige plaatsen het bouwland in weiland veranderd worden. Dit alles in aanmerking genomen, zal het de vraag zijn, of de arbeidsmarkt alsdan even hoog blijven zal, en daarom is thans gematigdheid wenschelijk bij hen, die er naar streven, die markt in handen te hebben. Daarentegen moeten zij, die klagen, zich wel goed bedenken voordat zij het spel opgeven. De werkman ten platten lande behoort te bedenken, dat, indien hij in den oogsttijd vrij onbeperkte voorwaarden stellen kan, zulks in den winter niet wezen zal, als wanneer hij van de gunst van zijnen baas afhangt. De werkgevers daarentegen behooren te bedenken, dat de kern der mede dinging juist hierin bestaat, dat een ieder, binnen erkende perken, volkomen het regt heeft om te streven naar zijn eigen doel, ook al berokkent dit anderen overlast of nadeel. Maar aan de behoefte aan arbeid kan op eene andere wijze worden tegemoetgekomenals het vleesch te duur is, moet men geen vleesch eten, met den arbeid is het eveneens als hij zoo duur mogelijk is geworden, moet hij alleen voor het hoog noodige bewaard blijven. Spilzucht is eene Engelsche fout, en bezuiniging, indien mogelijk, is ook in dezen ten allen tijde verstandig. De beroemde zangeres Christina Nillson is dezer dagen te Londen in het huwelijk getreden met den heer i(Z August Rouzeaud. Geen vorstelijke bruiloft kon met groo- 1 ter pracht worden gevierd. De getuigen der bruid waren prinsen en ambassadeurs. Bruidsjuffers waren de Prinses Catharina Poniatowski, freule Cavendish Bentinck, de mes Florence de Breton, freule Cato Yivian en freule Venetia Cavendish Bentinck. De plegtigheid werd gevierd in de oude abdij van Westminster, het panthéon van Enge land, met alle buitengewone formaliteiten, die anders slechts voor den hoogsten adel zijn gereserveerd. De bruidskorf prijkte met de kostbaarste geschenken van vrienden en lewonderaars, aan wier hoofd de Prinses van Wallis stond, en was letterlijk overladen met diamanten, paarlen en jnweelen, waarvan een enkel stuk een fortuin vertegen woordigde. Dit feit is te merkwaardiger, omdat kort geleden leze vrouw nog in een armoedig jurkje, bibberende van koude, in de straten van Stockholm op de viool stond te krassen en den voorbijgangers een gift afsmeekte. Het Britsch Medical Journal zegt, met opzigt tot de zwempartij van Johnson, dat niemand 12 uren in het water doorbrengen kan met 60 gr. warmte, welke in eene groote hoeveelheid steeds afwisselend water, zooals de zee in het eene voortdurende verlaging van 40 gr. warmte op ■ank het ligchaam veroorzaakt, dat ongeveer 90 graden Fahr. gd zi; bevat. De spierkracht moge toereikende zijn om 12 uren te zwemmen, doch zonder een zeer buitengewoon toestel tot instandhouding der warmtegraad van het ligchaam, is eizigi het ondoenlijk, zegt genoemd blad. Twee leden van de regtbank te Norwich, de heer Bignold en Blake, geraakten in den vorige week in de regtszaal handgemeen. De eerste noemde den ander „een .dwaas oud man"waarop de tweede den eerste voor „een a "lafaard" uitmaakte enz. enz. Van woorden kwam het daden en straks zag men de beide magistraten in een woedende worsteling over den grond rollen. De heer overwon, en moest, ter voorkoming van bloedver gieten, bij de rokspanden door een zijner collega's van de tegenpartij worden afgetrokken, „'t Gevecht" zoo meldt .de Times „werd niet hernieuwd ofschoon de heer Blake er zich over beklaagde, dat Bignold, terwijl hij op den grond lag, geschopt had „als een wilde." 't Geval doet niet weinig van zich spreken. Uit Parijs wordt aan Daily News berigt dat aldaar er i boterfabrieken bestaan, die van meel, reuzel, spek en gele verfstoffen, welke schadelijk zijn, zoogenaamde boter ver- tande vaardigen, die in kleine vierkante potten en mandjes gepakt, buiten Parijs gezonden en alsdan weder te Parijs ingevoerd wordt. Bij het octrooi ontvangen zij den stempel van Bretagne boter," die alsdan tegen twee a drie francs per pond wordt verkocht. In Londen vindt men „Bretagne boter" (Brittanny butter) in menigte te koop tegen ander halve shilling het pond. Het verbreken van engagementen scheen in den laatsten tijd in Engeland eene epidemische ziekte te zijn geworden. Tallooze processen waren er aanhangig over het verbreken van trouwbeloften en de jury's deden hun uiterste best, om het kwaad met wortel en tak uit te roeijen, door overtreders schadevergoedingen te laten betalen, die hun Misschien voor altijd van den lust tot vrijen zullen genezen. Het waren malle processen, waarbij geheele manden vol filets doux, tot groot vermaak van het publiek, werden voorgelezen. Men hoorde de gekste dingen; in de meeste gevallen scheen het schrikkeljaar te zijn geweest en hadden Je meisjes letterlijk de jongens tot het aanknoopen van het eugagement overgehaald. De Daily News wijst er op, dat de wettelijke verpligting °m schadevergoeding voor een verbroken trouwbelofte te betalen, tot allerzotste toestanden aanleiding geeft. „Als gij uiet trouwen wilt," zegt het blad, „eerst je geld tellen en dan ben je vrij." De vrouw zegt dan feitelijk: „de beurs of liet leven! Trouw mij, het kan mij niet schelen welk een afkeer gij van mij hebttrouw mij, onverschillig welke id redenen dit, na onze kennismaking, hebben onmogelijk ge maakt of leg een pleister van klinkende munt op mijn verscheurd gemoed. De vrouw, die echter het diepste door nuj doe ir v» tevei ltatec eid, d.Dj in ran ondi n u! ,nd i hee eerlij i rui 'ouw er Nek en rang at d order ;eeft er e stad. gezel Iboui stellii stdroi ivond in celvai ware rijl rolkii ;en t uit; ïten regt rklied koop iet t( mits sluit® Zal een trouwbreuk wordt getroffen, vindt bij de wet geen baat, want deze zou liever sterven dan de regtbank in den arm nemen, om geld uit den zak van hem, die haar gevoel verscheurde, te kloppen. Hoe moet men een meisje leeren kennen? Door enga gement; doch nu moet men ook, vóór men zijn hart aanbiedt, zijn beminde eerst tot een voorwerp van naauw- gezette studie maken. Men moet haar schoolmakkers ondervragen, haar broeder uithooren, haar meid omkoopen, de praatjes van haar mededingster angstvallig wikken en wegen, haar gelaatstrekken onder alle omstandigheden naauwkeurig bestuderen, en valt dan alles goed uit, dan is het eerst tijd om met een voorstel voor den dag te komen, vooral niet eer, want is eenmaal de kogel door de kerk, dan is het trouwen of betalen, dat je de tranen over de oogen loopen. Het blad weet een beter middeltje, dat toch een palla dium voor het verscheuren van damesharten is. Hij, die zin in een meisje heeft, deponere bij een notaris een geldsom, evenredig aan zijn vermogen. Trouwt het paar, dan wordt het hun dadelijk na hun huwelijk te huis gestuurd. Raakt het engagement af, dan is het sommetje tot een pleister voor het verscheurde hart der dame bestemd. Op deze manier worden tijdroovende processen uitgewonnen, men behoeft geen proceskosten te betalen, de paren staan niet meer ten spot voor het publiek, en de regters behoeven hun auditorium niet meer aan het lagchen te maken door het voorlezen van minnebriefjes. (D.) Betreffende de komst van de Keizers Alexander en Frans Jozef wordt medegedeeld, dat de Czaar te Berlijn met den grootvorst-troonopvolger en Prins Wladimir den 5 dezer zal aankomen, 's namiddags 2| ure, terwijl de Keizer van Oostenrijk den volgenden avond zal arriveeren met den Kroonprins van Saksen, waarmede hij de reis van Dresden naar Berlijn aanvaardt. Te Berlijn wil men stellig weten, dat Keizer Frans Jozef op zijne terugreis een bezoek zal brengen aan Prins Frederik der Nederlanden op diens landgoed Muskau in Silezië. (Arnh. Crt.) Het Pruissische militaire muziekkorps, dat aan het muziekfeest te Boston deelgenomen en daarna een kunstreis door de Vereenigde Staten heeft gedaan, heeft geen slechte zaken gemaakt. Na aftrek van alle onkosten is voor ieder lid der kapel omstreeks 1000 dollars overgebleven. Uit het kanton Freiburg wordt het volgende gemeld „Een uit de eedgenootschappelijke dienst huiswaarts keerende soldaat, had in de vreugde, den ouderlijken haard weder te zullen zien, wat al te veel geproefd. Twee spot vogels uit zijn dorp vonden hem totaal beschonken aan den weg liggen. Zij pakten hem op, en sleepten hem in het nabijgelegen huis van een vriend. Daar scheert men hem den baard af, en ontdoet hem van het weelderige haar, steekt hem, nadat men hem ontkleed heeft, in een capucijner-pij, en brengt hem op een wagen naar het eenige uren van daar gelegen monniken-klooster, voorgevende dat men den beschonken capucijner aan den weg gevonden heeft, en men hem, óm publiek schandaal te vermijden, eene schuilplaats in het klooster zou verleenen, tot hij zijn roes had uitgeslapen. Natuurlijk wordt aan dit verlangen voldaan. De verbazing van den ontwakende over zijn ge daante-verwisseling kan men zich voorstellen. Hij maakt alarm. De verzekering, dat hij een uit de dienst ontslagen soldaat is, een boerenjongen uit dat dorp, wordt niet geloofd. De monniken houden hem nog voor beschonken, en raden hem aan nog eens weêr op 't eene oor te gaan leggen. Hij wordt driftig, woedend en begint op de monniken los te slaan. Deze gelooven thans, dat hij door delirium tremens aangetast is. Hij wordt overweldigd, gebonden en in eene cel opgesloten. Nu wordt hij rustiger, en beproeft of hij het met mooije woorden verder kan brengen; hij verzoekt den pastoor van zijn gemeente te laten halen, die consta teren kan wie hij is; de pastoor komt en herkent hem terstond als een schaap van de aan zijne hoede toever trouwde kudde. Daarmede is echter de geschiedenis nog niet uit: soldaat en monniken hebben tegen de spotvogels, die men op het spoor gekomen is, eene aanklagt ingediend." Aangaande de geruchten eener expeditie tot verovering van Abessinië, welke door Munzinger-bey op last van den Onderkoning van Egypte zou zijn ondernomen, worden aan de Kölnische Zeitung de volgende inlichtingen uit Alexandrie toegezonden, welke, naar de correspondent daarbij voegt, aan eene zeer betrouwbare bron zijn ontleend: „Reeds sedert geruimen tijd werd er geklaagd dat de kooplieden van Massowah, welke op Abessinie handel dreven, daar te lande werden beroofd en dat Abessinische roover- benden plunderingen op Egyptisch gebied pleegden en de kudden der bevolking wegroofden. Toen de regering van Egypte bij den Keizer Johannes aandrong op teruggave der geroofde goederen en voorwerpen, ontving zij ten ant woord dat hij, geen heer des lands zijnde, buiten magte was om aan dat verlangen te voldoen. In deze omstandig heden begreep de Egyptische regering dat zij zelve zorgen moest voor de bescherming harer onderdanen; zij legerde op drie verschillende punten der grens een bataillon wel gewapende troepen, welke mogelijk een eindweegs in het vreemde land zijn getrokken, omdat de grensscheiding in deze streken niet met zooveel juistheid bepaald is als in Europa. Dit is echter alles. Aan veroveringsplannen van den Khedive kan te minder gedacht worden, dewijl het te vermeesteren land weinig waarde bezit en de Egyptische regering reeds de handen vol heeft aan de zorg voor de ontginning en ontwikkeling van de verwijderde zuidelijke deelen van haar gebied." De omtrent deze zaak met veel overdrijving in omloop gebragte geruchten waren, zoo als de correspondent mede deelt, afkomstig van zendelingen van verschillende kerk genootschappen, van welke de een daarmede hetgeen hij hoopte en de ander hetgeen hij vreesde uitdrukte. Een telegram uit Kaïro van 28 Augustus meldt, dat de Koning van Abbessinië vijf legerkorpsen, elk van 3000 man, gevormd heeft, waarvan een onder de bevelen staat van Adjag-Kagro, het opperhoofd dat zeven maanden geleden de Egyptische grenzen schond en de stammen plunderde. Uit vrees voor nieuwe invallen heeft de Egyptische regering een vierde bataillon naar Massowa gezonden; de troepen hebben echter in last gekregen in een verdedigende houding te blijven. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). -O a a> Uren. J Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.,' procent, j Toestand van de zee. V GO Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 wzw. 8k. 759.29 - 1.55 17.2 - 1.5 0.72 weingolv 2 12 ztw. 2.2„ 761.79 f 0.94 18.9 j 0.3 0.77 Slechtw. 3 8 zo. 1„ 757.87 - 3.01 17.7 t 1.3 0.88 Vlak. 3 12 zo. 0.7 757.38 - 3,50 21.4 3.0 0.76 Weersgesteldheid: 1 Sept. 12 u. Bewolkt, winderig, mooiweer, 2 Sept. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 8 Sept. 8 u. Ligtbewolkt, helder, mooiweer. 3 Sept. 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. Het Congres der Internationale te 's Hage. He grootheden der Internationale zijn in den loop van jl. Zaturdag en Zondag te 's Hage aangekomen. De meesten namen hun intrek in de rij grootere en kleinere logementen, die zich van het hotel Pico naar en langs het Zieken uitstrekt. Velen hunner, doch niet allen, waren van een blaauw lintje in het knoopsgat als herkennings- teeken voorzien. Naar men verneemt, kwamen Gerhard en van der Hout benevens eenige andere Amsterdamsche Internationalisten Zondag morgen per Bijnspoor van 9.45 u. aldaar aanzij werden opgewacht door drie personen, waarvan twee met het blaauwe lintje voorzien. De Hollandsche spoor van vier uren bragt voorts Zondag middag een groot getal mannen der Internationale aan, die uit Frankrijk, Engeland en België kwamen en waaronder ver scheidene blouse-mannen werden opgemerkt. Verder verneemt men, dat Zondag avond reeds in de Lombard straat een vergadering moet zijn gehouden tot verbroedering der schismatieke fractiën met het bestuur. Naar het schijnt bestaat vooral oneenigheid over de vraag of de afgevaardigden der fede- ratiën, wier quota's niet gestort zijn bij den algemeeneu raad, zullen worden toegelaten om aan de stemmingen deel te nemen. Werd die vraag ontkennend beantwoord, dan zouden die afge vaardigden zich van het congres afscheidenin het tegenovergesteld geval zou de algemeene raad worden gewijzigd. Maandag zou bij het onderzoek der geloofsbrieven over dat punt worden beraad slaagd. In welken zin beslist is, kan men echter niet mededeelen want op de vraag van den verslaggever, om toegang tot de zittingen te erlangen, werd geantwoord dat de vergadering van dien dag geheim zou zijn, doch dat er openbare zittingen zouden plaats hebben, waar de tegenwoordigheid der pers werd gewenscht. De vergadering, die Maandag morgen gehouden werd, begon te 10 uren en was ten ruim 2 uren geëindigd, 's Avonds zal wederom eene geheime vergadering gehouden worden. Waarschijnlijk zal Dingsdag ochtend een vergadering plaats hebben, die voor de ver tegenwoordigers der pers toegankelijk zal zijn. In de Lombardstraat waren in den loop van den geheelen dag een aantal personen verzameld, die uit nieuwsgierigheid de Inter nationalisten gadesloegen wanneer zij zich op straat vertoonden. Velen hunner hebben dat model-socialisten voorkomen, vooral aan de Duitschers zoo eigen. Lange baarden, brillen en hooge Tyroler- hoeden zijn het meest karakteristieke in hun uiterlijk. Dan zijn er kleine magere Franschen met hoogst onschuldige gelaatstrekken, en andere met lange golvende zwarte haren of buiten-models bakke baarden. Van tijd tot tijd houden ze aan de deur, waar twee politie-agenten en een inspecteur de wacht houden, een praatje of wandelen een eind de straat op. De meesten hebben boeken en papieren onder den arm. Roode dassen zijn sporadisch. Zeer vele journalisten van buitenlandsche bladen van alle kleuren bevinden zich in de residentie. Uit Frankrijk weten wij dat de heeren Limousin, Fribourg, J. Blanc en P. Lanjalley dagbladen vertegenwoordigen. Ook het blad le Frauqais heeft een verslaggever gezonden. Een Parijsch politie-commissaris met agenten houdt het oog op de verdachten die hier mogten aanwezig zijn. Wat de afgevaardigden betreft, uit Madrid zijn er drie aange komen uit Barcelona twee, daaronder bevindt zich de schoonzoon van Karei Marx, Paul Lafargue. Amerika is vertegenwoordigd door Dereure. Engeland door den algemeenen raad en door de leden der sectiën. Frankrijk, Zwitserland en België door leden van den raad; de afgevaardigden van Duitsebland zijn uit Leipzig, Mainz en Berlijn afkomstig. Odger uit Engeland bevindt zich nog niet hier. Zweden en Denemarken zijn nog niet vertegen woordigd. Ook uit Italië zijn geen afgevaardigden aangekomen men weet dat op het congres van Rumanië besloten is, dat te Neufchatel een tegeneongres tegen het Haagsche zal worden gehouden. Uit Nederland zijn de leden van het bestuur der federatie aan wezig. Het aantal afgevaardigden is op het oogenblik 40een grooter aantal wordt verwacht. Het bovenstaande moge strekken tot bevrediging der nieuws gierigheid onzer lezers, waaraan wij ook verder met betrekking tot de Internationale zooveel mogelijk zullen voldoen. Wij hebben genoeg vertrouwen in het bij' meer dan een gelegenheid gebleken gezond verstand van de arbeidende klasse, om van de publicering der ongerijmde leerstellingen, die ongetwijfeld op dit congres zullen worden vernomen, geen gevaar hoegenaamd te duchten. De Neder- landsche arbeiders weten, ook zonder dat zij er door hoogdravende artikelen aan herinnerd worden, dat het deze vereeniging van buitenlanders om alles behalve verbetering van hun lot te doen is. En de Internationale zal zich door oneenigheid in eigen boezem, waarvan de volgende dagen hoogst waarschijnlijk zullen getuigen, in Nederland voor goed onmogelijk maken. Zonder schroom geven wij daarom aan haar handelingen publiciteit. (Vad.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3