Frankrijk. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. m m '!ar Rusland ebber Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. en telken 14 dagen de predikdienst ook in de Duitsche taal te vervullen. Eenige weken geleden werd gemeld, dat de onder wijzers in de danskunst eene vereeniging zouden oprigten. Thans blijkt, dat die vereeniging inderdaad bestaat en zich ten doel stelt „de zedelijke en beschaafde ontwikkeling der danskunst en baar onderwijs door eensgezinde zamenwerking te bevorderen." Volgens den correspondent van de Indépendance is dr. Carl Marx, die het congres der Internationale bijwoont, geheel in het grijs gekleed, hoed, jas en broek; ook zijn baard is grijs, maar zijn oogen en wenkbraauwen zijn git zwart. Hij is klein, maar stevig gebouwd, met een Socra- tischen neus. Hij ziet er uit als een heeren-boer. Onder de afgevaardigden zijn slechts weinig wezenlijke werklieden. De zaak Dikkeus. Voor de arrond.-regtbank, kamer van correctie, (voorzitter mr. C. Dronsberg, regters mrs. jhr. B. J. Ploos van Amstel en W. F. Dijkers), werd jl. Woensdag de zaak behandeld van Ewoud Barthold Folperus Dikkens, oud 40 jaren, laatst conducteur in dienst der firma van Gend en Loos, geboren en wonende te Amsterdam, gedagvaard ter zake van den belangrijken diefstal van geldswaarden en diamanten, gepleegd op 20 Mei 11. op den Rijnspoorweg tusschen Rotterdam en Amsterdam. Wij hebben in Mei dit geval aan onze lezers medegedeeld, voor zoover wij toen daartoe in staat waren, en opgenomen de ontvreemde waarde, bedragende p. m. f26,256 aan diamanten en p. m. f21,000 aan munt- en bankbilletten. 10 getuigen werden gehoord, waaronder een aantal commiezen en beambten der posterijen, uit wier ver klaringen blijkt, dat de brieven van Amsterdam met de gewone maatregelen van voorzorg in pakketten, verzegeld met het stempel „Postkantoor te Amsterdam" (volgens de bestaande reglementen), door de administratie te 's Hage verstrekt, waren verzonden per Rijnspoor met den trein die ten 8.30 van Amsterdam naar Rotter dam vertrekt; dat vijf dergelijke verzegelde pakketten waren gepakt in een zak, op de gewone wijze digtgebonden met een touw aan de uiteinden met een zegel bevestigd aan een plankje, waarop de plaatsen van bestemming waren aangewezendat de beambte, belast met het vervoer der brieven tusschen Rotterdam en Moerdijk op de boot bemerkte, dat de sluiting van den zak niet in be hoorlijken toestand verkeerde, maar zóó los was, dat men tusschen het touw en den zak, zonder het zegel te schenden, met de hand in den zak kon tasten; dat bij onderzoek aan den Moerdijk bleek dat het pakket, bestemd voor die plaats, geopend was, door het papier met de zegels er af te scheuren, zoodat de binnenlandsche niet-aangeteekende brieven er uit vielen, terwijl de aangeteekende, die er zich in moesten bevinden, vermist werden. Dadelijk werd daarvan per telegraaf aan de betrokken kantoren kennis gegeven. Men weet dat Dikkens dadelijk bij zijn aanhouden te Liverpool bekend heeft, dat hij de brieven en de diamanten heeft ontvreemd. Een omstandig verhaal werd ook thans door hem gedaan. Hij deelde mede, dat hij, na reeds te Amsterdam en te Harmeien, waar het kermis was en de trein op een anderen moest wachten, die twintig minuten later kwam, zoodat hij gelegenheid had om met eenige kennissen „de kermis op te gaan," verscheidene glazen bier en ook eenige bittertjes had gebruikt, waardoor hij in een min of meer opgewonden toestand was geraakt. Toen de trein weder van Harmeien vertrok had hij, die alleen belast was met het vervoer van goederen voor de expeditie van Gend en Loos, toevallig den brievenzak ontdekt, die zich zonder geleide bevond in denzelfden wagen, in de afdeeling bestemd voor de dienst der spoorwegmaatschappij, en daaruit de brieven en pakken met gelds waarde zich toegeëigend. Hoe hij er toe gekomen is begrijpt hij zelf niet; evenmin is hij er van bewust de zegels der pakketten te hebben verbroken; toen hij de hand in den brievenzak stak, heeft hij alleen het papier der pakketten verscheurd, zonder bemerkt te hebben dat ze met zegels waren gesloten. Telkens doet de herinnering aan vrouw en kiuderen, die hij even als zich zeiven zoo diep ongelukkig heeft gemaakt, hem in luide snikken uitbarsten. Hij geeft op een goede betrekking gehad te hebben in dienst van van Gend en Loos, daar hij f 2,25 per dag verdiende. Een conducteur van denzelfden trein, die reeds 8 jaren met hem bevriend was en van aandoening naauwelijks spreken kon, verklaarde dat hij wel bemerkt had dat Dikkens eenigzins gejaagd en opgewonden en geheel anders dan gewoonlijk was, en dat wel reeds vóór dat de trein Harmeien had bereikt; hij constateerde voorts dat de brievenzak zoo als gewoonlijk was nedergelegd in een goederenwagen en zonder geleide werd vervoerdDikkens was dan ook volstrekt niet met het toezigt belast. Na het plegen van den diefstal is de beklaagde, zoo verhaalt deze verder, mede- gereisd naar Rotterdam en van daar den volgenden dag over Breda naar Brussel, van waar hij weder naar Breda is teruggekeerd, altijd nog als conducteur der expeditie van Gend Loos. Te Breda, waar hij angstig begon te worden, heeft hij zoowel de diamanten als de bankbilletten, begraven op de Valkenberg, en die plaats met een steen bedekt, opdat hij die kon wedervinden. Daarna heeft hij nog eene week gereisd in zijne betrekking. Na verloop van dien tijd, toen er meer en meer over de zaak werd gesproken en hij bemerkte dat men hem verdacht hield, werd hij .zoo bevreesd voor ontdekking, dat hij besloot de wijk te nemen naar Londen. Na te Breda de ontvreemde zaken weer te hebben opgegraven, is hij naar Parijs vertrokken, daar hij meende dat hij dan niet ver van Londen verwijderd waste Parijs heeft hij plaats genomen naar Londen. Toen hij te Calais arriveerde en op de boot naar Dover wilde gaan, werd hem zijn naam gevraagd, dien hij naar waarheid opgaf. Op de boot bekroop hem dientengevolge zoodanig de vrees dat men reeds naar Dover zou hebben gete legrafeerd, dat hij liet pakje, waarin de diamanten, en veertig bankbilletten van f 1000 waren, in zee wierp. Te Dover echter werd zyne vrees niet verwezenlijkt; hij ging naar Londen en bleef in die stad, die hij „dacht dat tweemaal zoo groot was als Amster dam, maar die wel honderdmaal zoo groot is," gedurende vijf dagen daar rondzwervende zonder huisvesting, zonder een woord Engelsch te verstaan en dikwijls zonder eten, daar hij niet in staat was zich verstaanbaar te maken. In wanhoop kocht hij een pistool om zich daarmede van kant te maken, hetgeen hij thans betreurt niet gedaan te hebben. Een beambte aan een der vele stations, die, toevallig een weinig Duitsch verstond en wien hij zijn ver langen te kennen gaf om naar Amerika te gaan, beduidde hem dat hij dan eerst naar Liverpool moest reizen en van daar verder per stoomboot. Hij nam derhalve plaats naar Liverpool, waar hij weder in denzelfden toestand verkeerde als te Londen. Dagen en nachten achtereen zwierf hij rond, tot hij eindelijk een nachtkwartier vond waar hij zij- intrek nam en waar hij den volgenden dag werd gevonden door den commissaris van politie, mr. van Doesburgh, die hem was nagereisd. De bijzonderheden zijner arrestatie, hoe hij zich liet overreden om vrijwillig mede naar Holland terug te keeren, hebben wij in der tijd reeds medegedeeld. De president en ook de leden der regtbank trokken eenigzins in twijfel de waarheid van zjjne verklaring, vooral voor zooveel betreft het in zee werpen der diamanten en bankbilletten; zij meenden ook dat uit al zijne handelingen bleek dat hij wel degelijk met bepaald overleg den diefstal had gepleegd. Ernstig werd hij aangemaand de volle waarheid te zeggen en zijn gemoed te ontlasten, waardoor ook de mogelijkheid bestond om de toegebragte schade te herstellen. De beklaagde hield vol dat hij de geheele waarheid had gezegd en dat „al moest hij op het oogenblik sterven," hij niet anders kon zeggen dan hij had gezegd. Mr. P. Verloren van Themaat, subst.-oflic. van justitie, zal Dings- dag a. s. ten 1 ure zijn rekwisitoir nemen. (Amst. Crt.) Buitenland. De Fransche minister van Marine heeft een zeer gewigtig besluit genomen in zake de voeding der bemanning van de schepen op zee. De Hollandsche kaas zal namelijk vervangen worden door de sardine a 1'huile. Men zegt dat deze voedzaam, dadelijk ten gebruike gereed, zeer lang bewaard kan worden en gemakkelijk te vervoeren is. Boven dien is de maatregel zeer in het voordeel der Fransche visscherijen. De correctionele regtbank te Parijs heeft den apothekers leerling Jourdan tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van het schrijven van een brief aan von Bismarck, houdende aanvraag om 40,000 francs, onder bedreiging van den dood. Een van de oudste koffijhuizen te Parijs het Café Procope, opgerigt in 1689 door den Siciliaan, Franfois Procope, is dezer dagen weder voor een appel en een ei in andere handen overgegaan. In de 18de eeuw was dat koffijhuis, gelegen in de rue 1'Ancienne Comédie, het rendez-vous voor de wijsgeeren, tooneelschrijvers en andere mannen van wetenschap en letteren. Toen alle koffijhuizen niet meer waren dan dompige holen, was het Café Procope reeds bekend door zijn ruim lokaal en vooral door de geurige koffij die men er dronk. Piron dichtte er velen van zijn puntdichten, Yoltaire Dalenbert, JRousseau, Diderot speelden er altijd philosopherend een spelletje trik-trak en de eerste werd er de slaaf van de koffij, die hij een langzaam vergif noemde, zoo langzaam, dat hij er tachtig jaar bij werd. Men wijst nog de tafel, waaraan die heeren bij voorkeur zaten. Thans is het Café Procope een studenten-kroeg geworden van de minste soort. Zoo heeft alles zijn tijd van roem en van verval. Volgens de Liberté heeft de commissie, belast met het zamenstellen van een reglement op het uitbesteden van zuigelingen, haar taak volbragt. De verschrikkelijke sterfte van pasgeboren kinderen (in Parijs 33 pCt.) heeft de rege ring genoopt een reglement aan de Kamer voor te stellen, om zooveel mogelijk het verwaarloozen der kleinen te voor komen. Van de 55,000 kinderen, die in de laatste 12 maanden geboren zijn, werden er 20,000 uitbesteed, grooten- deels door tussclienkomst van daartoe bestemde administratiën. Bij sommige dier administratiën stierven 50 pCt. der aan haar zorg toevertrouwde kinderen. Pater Hyacinthe is den 2 Sept. jl. te Londen gehuwd met Emilia Jane, de dochter van mr. Amory Butterfield en weduwe van een Amerikaan mr. Edwin Ruthven Meritnan. Te Sheffield hebben de boeren den prijs van de melk verhoogd, tengevolge, zeggen zij, van de nieuwe wet, die het vervalschen zoo moeijelijk maakt. De rust is wel is waar te Belfast geheel hersteld, maar de naweeën doen zich nog in menigen kring gevoelen. De regtbanken hebben druk werk en houden zich thans bezig met het onderzoek in de zaak van M'Greary en Mossat, beschuldigd den agent van politie Morton doodgeschoten te hebben. De weduwe van den vermoorde heeft een vordering tot schadevergoeding van 3000 p. st. ingesteld, en de geheele som, voor vergoeding aangevraagd, bedraagt tot dusver 14,000 p. st. Men vreest echter, dat de tegenwoordige rust slechts tijdelijk zal zijn; geen der partijen is van haar onregt overtuigd, en men schijnt het bloedvergieten alleen uit magteloosheid gestaakt te hebben; geen gelegenheid om van wederzijdsclien haat te doen blijken, wordt ongebruikt gelaten. In Yorkshire heeft de runderpest zich geopenbaard. Van 22 stuks vee zijn 7 gestorven en de overigen afgemaakt. Men heeft maatregelen tot volkomene afzondering genomen. Jl. Donderdag namiddag ten 21 uur kwamen te Berlijn aan Keizer Alexander, de Grootvorst—Troonopvolger en Grootvorst Wladimirzij werden aan het station opgewacht door Keizer Wilhelm, den Kroonprins, de Prinsen van den bloede, waaronder ook de oudste zonen van den Kroonprins, de Groothertogen van Meckelenburg-Schwerin, Baden en Saksen-Weimar, de Hertogen van Coburg en Aulialt en vele andere vorstelijke personen; verder door Prins von Bismarck en de overige ministers, en door de burgerlijke en militaire autoriteiten. De eerste compagnie van het 4de regiment der garde was met het vaandel als eere- wacht voor het station geschaard, alsmede eene deputatie van het 1ste regiment Brandenburgsche lanciers, welks chef de Czaar is. Bij de aankomst van den trein speelde de muziek van het 4de regiment het Russische volkslied. Keizer Alexander, die, even als de Grootvorst-Troon opvolger de uniform van Pruissisch generaal droeg, den trein verlatende, omhelsde en begroette Keizer Wilhelm uiterst hartelijk, die de uniform van Russisch generaal droeg en omhelsde ook al de aanwezige Pruissische Prinsen. Keizer Wilhelm geleidde daarna zijnen keizerlijken gast langs de eerewacht door de feestelijk versierde wachtkamers van het stationsgebouw naar het rijtuig, waarin de twee Keizers met de Grootvorsten plaats namen, om zich door de met vlaggen versierde straten, door eene talrijke volks menigte luide toegejuicht, eerst naar het keizerlijk paleis, om de Keizerin te begroeten, en daarna naar het hotel der Russische ambassade te begeven. Aldaar aangekomen, ontvingen de twee Keizers de militaire eerbewijzen der voor het hötel geplaatste eerewacht eener cc® pagnie van het regiment „Keizer Alexander," waarna de Czaa; de compagnie voor Keizer Wilhelm deed defileren. Even najj de Czaar zich naar de voor hem bestemde vertrekbj begeven had, kwam Keizerin Augusta den Czaar ee bezoek brengen, hetwelk gevolgd werd door dat van 4 Kroonprinses en de overige Pruissische Prinsessen. ff[ half uur later bragt de Czaar een langdurig bezoek Keizer Wilhelm en vervolgens aan de Prinsessen van koninklijk Huis. Gisteren namiddag is Keizer Frans Jozef van Oostenrijl te Berlijn aangekomen. Het volk stond digt opeengedrongen in de straten, doo; welke de vorstelijke personen komen en gaan, deze geestdrift begroetende. De Duitsche en Russische Keizers, al de leden koninklijke familie en de aanwezige vorstelijke persong bezochten jl. Donderdag de opera. Vrijdag ochtend des Keizer Alexander alleen eenen wandelrit door den Thiergartei ontving daarna de veldmaarschalken Wrangel en Molt! en vele andere hooggeplaatste militairen, en verleende vei volgens audiëntie. Tegen den middag bragten K Alexander en de Russische Grootvorsten een bezoek aa Keizer Wilhelm en aan den Groothertog en de Grod hertogin van Baden en begaven zich daarna naar de kazen van het Keizer-Alexander-regiment, waar ook de Kroonprij tegenwoordig was. Na de aankomst van den Keizi van Oostenrijk zal een familie-diner plaats hebben, waaraj al de vorstelijke personen zullen deelnemen. De rijks kanseliers Bismarck en Gortschakoff hebben Donderd; reeds eene langdurige audiëntie bij Keizer Alexander gel» 1 hec bed f 6, 49 geel Gra and- Al 24 14: 247 J Dc welke In aar i straat waan rede jeresc aantal le zi van 1 een 1 tolken Engel Om Eanvii Sedert een twintigtal jaren is het gewoonte geworden de kinderen van de armenscholen van Kopenhagen uitstapje op het land te laten maken, niet van één dag, maar n een paar weken. Een oude schoolmeester Jacobi heeö de brave man kwam het eerst op dit denkbeeld. 1 wendde zich tot landeigenaars, boeren dorpspredikanten schoolmeesters op het platte land om huisvesting voor i leerlingen te verkrijgen; hij wist geld voor het vervoerp boot of per spoorweg bijeen te brengen en offerde zj [ntcn vacantie aan het genoegen der kinderen op. Zijn denkbra vond algemeen bijval en ondersteuning. Tegenwoordig ga er in de eerste week van Julij ieder jaar drie h vier duizea kinderen van de openbare scholen naar buiten, zelfs de meest afgelegene plaatsen van het landop alle middeli 6' van vervoer hebben zij vrije passage en de beamtti wedijveren met het publiek om de kleine reizigers voortl helpen. Kosteloos worden zij onder dak gebragt en s brengen zij nuttig een paar weken door, die zij anders bedompte woningen of op straat vermorst zouden hebk Bleek gaan zij op reis, met een gezonde kleur keeren terug, terwijl zij veel geleerd hebben, waarvan de set hun geen denkbeeld kan geven. Dit jaar gaf de tentorc! stelling aan de hoofdstad gelegenheid de gastvrijheid vijtmt het platte land te vergelden en nu zullen de kinderen dag in de stad komen doorbrengen. Uit Polen meldt men het volgende: 'i Zekere mevrouw Josepha van Dobrowolska is te ITi hallen, digt bij de Russische grenzen, wegens het in oml# '°B' brengen van valsche Russische banknoten gearresteerd. Een bedrag van 20,800 zilveren roebels werd bij I e vei dame gevonden. ebben Volgens haar zeggen was zij door Vorstin Oginska, j erbon boren gravin Plater, met de bezorging van deze waari won aan een te Wilna in het Krakauer hötel, kamer n°. °"en> wonende vrouw Wilhelmine, daar onbekend, belast. a' Vorstin Oginska, die in zeer hooge kringen verkeert f na in 1864 Litthauen te hebben verlaten, achtereenvolgf in verschillende hoofdplaatsen van Rusland, Turkije, Ita en Frankrijk haar domicilie heeft gevestigd, zou, volg iiDjste de gearresteerde, reeds sedert vier jaren op dergelijke wj erlang valsch papierengeld in Rusland in omloop gebragt hebb 'avre Vorstin Oginska behoort tot de aanzienlijkste Poolse etragei magnaten-familiën Van 30 Augustus tot 6 September 1872. ONDERTROUWDM. Selderbeek, voerman en H. Zwe wonende te Hindeloopen. D. Jacobs, koopman, wonende te en K. Snoek. P. Houtkoop, stoker bij de Marine en D. Schol P. Bakker, timmerman, weduwnaar van T. Wentel en M. Gri weduwe van J. Zaatman. GEHUWD: F. J. Egner en A. M. P. Gans. BEVALLENA. van Driel, geb. de Rover, (D.). E. P. Lafel geb. Collet (Z.). M. A. Annart, geb. Schutter, (D.). H. Dorsi geb. Kamp, (D.). A. C. Dunselman, geb. Hoogenbosch, E. A. H. Vinck, geb. Langkemper, (D.). M. Meijer, geb. SbjeiiLj"31 (D.). M. Bethlehem, geb. Langedijk, (D.). W. R. van Aal me geb. Suhren, (Z.). J. Haringbuizen, geb. Warnaar, (D.). M. Faure, geb. Hoogewoonink, (Z.). F. Overing, geb. Ibon, (Z.). Griek, geb. Weduwer, (D.). V. Wandel, geb. Klopper, (D.). OVERLEDEN: F. C. de Graaf, 3 jaren en 6 maanden, van der Poll, 36 jaren. F. Meerens, 35 jaren. T. Adriaans 11 weken. G. Mos, bijna 7 maanden. C. Veen, 11 jaren. Ingteli hgelar in asy oezem n bet zulli aarop tijheid Daarr Beau Amsl .„J1 cor °®orstel 11 i besl Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote VM* Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestem» Etn.anc 2 Sept. Willem v.d. Bey. A. de Jongh. Genua. 6 Ferdinand en Louis. Ph. Krul. Batavia, 6 Wildeman. A. J. Driest. Surina® Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart jj Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herk» ja° G. R. Greeve. Hoogl.&v.Herw. Tjilatjf :,,a 5 Sept. Mentor. 5 Nicot. A. van Det. qq. ZurMuhlen&Co. San»®! Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in Binnenhaven te lossen Schip. Houtvaart. Norge. LadyAnna. Gezagvoerder. M. E. Visser. O. Gullichsen. A. Rackley. Herkomst. Lading. Cargado"; nrvan Hout. Amons k' Nerva. Hernosand. Sunderland. Steenk.Dninker Nu w In di tordt, ii tundige b val ot de 1 ste ver yj fearin i eurige «beid. Whpunt en ine her T01 terdrijvi ng om i r&G:fk lal 9 maai toch

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2