alkma arsche markt van gisteren. alkmaarsche markt van heden. A D VERTEIMTI iN. DANKBETUIGING. NiMLANDU TABAK s» SIGARESFABMBIt. CQU kj lalt] Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 13 Windrigting en Kracht. Barometer Stand. I Afw. zwtz. 2.4k. zto. 0.3 zwtz. 5„ 759.24- 1.68 758.66 - 2.27 758.22- 2.71 Thermometer 0: Stand. I Afw. 20.3 17.5 20.1 f 2.2 t 1.5 t 2.1 -SP'o Q5 Toestand van de zee. 0.83 0.91 0.S1 Slechtw. Vlak. weingolv nrij l dt sone de irtei lolt 3 vet! lei k rr< izet rprii Ceia Weersgesteldheid: 6 Sept. 12 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. 7 Sept. 8 u. Ligtbewolkt,beneveld,mooiweer 7 Sept. 12 u. Ligtbewolkt,beneveld,mooiweer Aangevoerd 563 stapels Kaas, wegende 110932 kilogram. Prijzen: Kleine f 39, Commissie f 39,50. Middelbare f 41,50. Laagste prijs f 20, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer 2274 hectoliters, waaronder 877 hectol. Tarwe, 232 hectol. Bogge, 150 hectol. Gerst, 293 hectol. Haver, 243 hectol. Mosterdzaad, 140 hectol. Koolzaad en 252 hectol. Erwten. Tarwe bij goede vraag f 11, een extra partij bedong f 12, Bogge f 7 a 8, Gerst 60 kilogr. f 5,25, 68 kilogr. f6,75, Haver met weinig vraag, 43 kilogr. f 3,15, 45 kilogr. f 3,30, 48 kilogr. f 3,50, Paardenb. ongeveer f 7, rood Mosterdzaad f 20,50, veel dito onverkocht, Koolzaad f 12,50, Karweizaad f 18,25, Erwten: Graauwe f 16,50, Kleine Groene f 10, Wijker Vale f9, Vale f 12, andere soorten niet gevraagd. 144 Magere Varkens - 18a 30 147 Biggen ben. 10 w.- 8a 14 6 Bokken en Geiten - 5a 7 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 80al00 6Paardenbov.'tjaar f 55al80 Veulens - a 24 Koeijen - 140a210 14 Nuchtere Kalveren - 14a 26 J 247 Schapen - 16a 38 Lammeren - a ddi iml oortl en lebl ren scbc :nfa id en Het Congres der Internationale te 's Hage. De Haarl. Crt. levert van de morgenzitting van Donderdag, :lke voor het publiek toegankelijk was, het volgende verslag: In de verwachting dat Donderdag eene openbare zitting der ternationale zou plaats hebben, bevonden zich reeds te half tien uur een groot aantal nieuwsgierigen voor het lokaal in de Lombard- straat, ten einde die bij te wonen. Men deelde hun kaartjes uit, isarmede zij te 10 uur toegang konden bekomen. Op dat uur werden dan ook de deuren geopend. Boven op de galerij waren ireserveerde plaatsen en eene tribune voor de journalisten, wier aantal vrij aanzienlijk was. Achter eene afscheiding, ter helft van de zaal, staat het publiek geschaard. Daarvoor zitten de leden ran het congres, ten getale van 50 ongeveer, aan tafeltjes, die in een kring geplaatst zijn. Aan de tafel van het bureau zijn drie 'ers1 tolken gezeten, die al het gesprokene in het Pransch, Duitsch en ïngelsch overbrengen en voorlezen. Om half elf ure werd de vergadering geopend door den heer hanvier met eene rede, waarin hij hoofdzakelijk het volgende zeide Burgers, leden en toehoorders! Waarom onze congressen sedert twee jaren niet konden plaats hebben, is een ieder bekend. De ite en grootsche gebeurtenissen, die in Prankrijk en voornamelijk te Parijs hebben plaats gevonden, maar vooral de offers, die men van ons verlangd heeft, de vervolgingen, waaraan wij daar en blootgestaan, zijn daarvan de oorzaak geweest. Hebben dan geen congres kunnen houden, de private conferentie, te wj enden gehouden, heeft niettemin geenszins de belangen der Inter zonale geschaad. Integendeel zij heeft onze Vereeniging vergroot versterkt; daaruit hebben wij nieuwe krachten geput. Hetzelfde tldt de lasterlijke aantijgingen, die wij hebben moeten aanhooren, vervolgingen, die men ons heeft aangedaan. Die vervolgingen ebben ons evenmin geschaad: zij zijn oorzaak geweest dat onze erbondenen zijn toegenomen, vooral onder de landbouwende klassen, 'aaronder men niet de minst verstandige werklieden telt. Wij allen, trots vervolgingen en lasteringen, onze taak voortzetten, otdat zij geheel en al vervuld zal zijn. (Toejuiching). Uit den rond van ons hart zijn wij dank verschuldigd en moeten wij ulde brengen aan het Nederlandsche volk, dat ons gastvrijheid ft geschonken, om het even of wij politieke vlugtelingen zijn niet. Met verachting denken wij daarentegen aan de infame Zusters, wie het masker thans is afgeligt, die de uitlevering :e wij erlangd hebben van de Communisten, o. a. den infamen Jules lebb ine en den verrader Trochu, terwijl wij wederom met genoegen ools wagen, hoe de Pederale Baad van Zwitserland weigerde de lugtelingen uit te leveren en Engeland te kennen gaf, dat, waar was een asyl voor de Bonapartisten, het ook zou zijn ra asyl voor de Communisten. Welke verschillen er ook in den oezem der vereeniging bestaan, laat ons eendragtig zamenstreven m het doel, dat wij beoogen, te verkrijgen; zweren wij allen niet zullen ophouden met werken vóórdat de dag is aangebroken, mi jmi rd. ;a, aan :ert rolgi Ita Tij larop wij geheel en al hebben verkregen wat wij wenschende Z.). len. i' n. Zffd te 1) «- Pl voor de gansche werkende klasse. Daama werd appèl nominaal gehouden. Vervolgens deelde het ncau mede, dat ontvangen was een brief van den Federalen Baad T Amsterdam, waarin de afgevaardigden worden uitgenoodigd, na tt congres eene ledenvergadering te Amsterdam te houden. Op '°rsoorstel van het lid Lafarre wordt met algemeene stemmen bepaald, t beslissing over deze uitnoodiging te doen plaats hebben in ,1D^ iheime zitting. n jj Nu wordt voorlezing gedaan van de notulen van het verhandelde bet laatst gehouden congres te Londen. Ia de toelichting tot een rapport, dat zelf niet voorgelezen Wilt, maar zal worden gedrukt, worden doorloopen de geschied- tundige feiten, die zich ontwikkeld hebben vóór, tijdens en na val van het keizerrijk en de September-regering, in verband ■t de handelingen van de Internationale en de vervolgingen, die steeds ondervond „van het meest verfoeijelijke despotisme." 'ie vervolging wordt als een derde Europesche oorlog geschetst, e Val ilirm wordt nog eens ontwikkeld, dat de bedoelde maatschappij tem® eea andere politiek heeft dan het doen verdwijnen van de wille- ïua. '^e grenzen, geene andere internationale politiek dan den avis. talrijke arrestatiën en vervolgingen in Frankrijk en inafflt "uitschland, met militair geweld, waaraan de Internationale tot I'ipuut strekte, konden niet verhinderen, dat zij steeds vooruit I '."S eD veld won. Noch de gevangene van Wilhelmshöhe met .e, v herhaalde plebiscieten, noch v. Moltke, noch von Palckenstein, as f0'1 Ton Bismarck vermogten de zedelijke kracht te doen ver- a Ugen door de brutale kracht. Zoo wordt ook gewezen op de WVerdrijving en ongerijmde wijze, waarop men hier en daar te werk "8 om te straffen hen, die tot de Internationale behoorden of ;a<lw; tarvan verdacht werden. Jongelieden in Oostenrijk moesten zich 131 o. laten welgevallen gevangenis met een vasten van één dag n I" maand. Voor het overige, het geweer moest alles beslissen r&W4 Ho toch vooral godsdienst, zedeleer en eigendom te redden. De handelingen van Bonaparte en zijne handlangers bij het plebisciet waren niets dan trouwelooze ondernemingen tegen de Fransche sectie der Internationale. Gladstone intusschen doet aan de Inter nationale meer dienst dan men denken zou door zijne vervolgingen in Ierland. De verschillende vervolgingen worden in verschillende deelen van het rapport allerscherpst belagchelijk gemaakt en Europesche donquichotteriën genoemd. De gedelegeerden werden ten slotte met vernieuwden aandrang opgewekt en aangemoedigd zich niet te laten ontmoedigen en, trots al die kleingeestige en bittere vervolgingen, voort te gaan, met de taak, die zij aanvaard hebben: te trachten verbetering te brengen in het lot van den werkman. Dit rapport, hetwelk tot geene beraadslaging aanleiding geeft, wordt bij zitten en opstaan goedgekeurd, waarbij nog geconstateerd wordt, dat enkele leden, die niet medestemden, een bepaald mandaat hebben van hunne sectiën. Hierna wordt door gedelegeerden uit verschillende landen de volgende motie voorgesteld, „Het congres der Internationale, te 's Gravenhage bijeenverzameld, drukt uit naam van de arbeidende klasse der gansche wereld zijne bewondering uit voor den helden moed der kampers, die voor de regten van het volk gevallen zijn, en brengt zijne broederlijke groete aan allen, die nog in den kerker zuchten, hetzij in Duitschland, Frankrijk, Denemarken of waar ook." Met acclamatie werd deze motie aangenomen. Een ander voorstel van een der leden strekte om aan de Haagsche werklieden hetzelfde voorregt te geven als aan de Amsterdamsche, door niet alleen bij dag, maar ook des avonds publieke vergade ring te houden, opdat die werklieden die zittingen ook zouden kunnen bijwonen. Mede bij acclamatie goedgekeurd. De president stelt thans voor, de openbare bijeenkomst tot Donderdag te verdagen en Vrijdag avond eene administrative ver gadering te houden. Dat voorstel wordt bestreden door van den Abeelen. Daarentegen stelt Sorges voor nu de openbare zitting te sluiten en een kwartier uurs te wijden aan administrative behande ling van zaken en dan de publieke vergadering te verdagen tot Donderdag avond. Nadat nog andere voordellen waren gedaan, is ten slotte besloten de openbare zitting te heropenen ten 4 ure. Nu rijst plotseling het lid Cournet op, en zegt: „Burgers, indien hier een zekere mijnheer Schram, Keizerlijk-Koninklijk consul van Duitschland, te Milaan, zich in de zaal bevindt om ons te bespionneren, dan verzoek ik hem zich na de zitting bij mij aan te melden. Zoo niet, dan verklaar ik hem voor een lallen spitsboef." De voorzitter deelt mede, dat van de Geneefsche Federatie is ontvangen eene betuiging van sympathie en (daarbij ingesloten) een brief van Haustin, waarbij deze verzoekt zijne groete over te brengen aan zijne vrienden van de Commune te Parijs. De zitting is hierna opgeheven. In de ten 4 ure geopende avondzittiug zijn vrij hevige discus- siën gevoerd, naar aanleiding van een brief van twee leden in het buitenland, die, zoo als uit het verslag der N. Bott. Crt. blijkt, eene opwekking bevatte om sterk te blijven tegen de bloeddorstige en wreede aanvallen tegen het proletariaat in de republieken onder nomen. Een en ander legt de Internationale den pligt op, om tot eene herziening der statuten over te gaan, al ware het om tegen alle verdere verdenking te worden gevrijwaard. De voorzitter wilde voorlezing doen geven van den brief, doch op grond van de uit voerigheid van dat stuk vroeg een der leden den brief niet in zijn geheel te doen vertalen. Na hevige discussiën werd besloten den brief in handen te stellen van eene speciale commissie. Op de publieke tribune werd waarschijnlijk gelagchen, althans de burger-president werd uitgenoodigd te waken tegen het lagchen en spotten aldaar. De voorzitter zeide, dat het niet betaamde daar te lagchen en te spotten; daarvoor waren nog genoeg plaatsen in den Haag. Daarna werd de beraadslaging over den algemeenen raad geopend. De N. Bott. Crt. deelt deze aldus mede Herman gaat na de werking der federatieve raden in verschil lende landen en de denkbeelden aldaar omtrent het doel van den algemeenen raad. In België verlangt men niet, dat die raad met uitvoerend gezag bekleed zij, en hij zet uitvoerig het verlangen der Belgische sectiën uiteen, om een vrijeren werkkring te hebben. Ten slotte verlangt hij daarom, dat het congres de statuten zal herzien ten opzigte van den algemeenen raad. Lafargue verlangt niet uit te weiden over zijn imperatief man daat, maar vraagt alleen de beslissing over de vraag: Moet de algemeene raad blijven bestaan, ja of neen? De debatten worden nu wederom afgebroken door een vrij leven dige discussie over den korteren of langeren duur van elke voor- dragt. Daarna vervolgt Lafargue zijne rede. Hij betoogt, dat zonder algemeenen raad geen Internationale denkbaar is en dat, zoo hij niet bestond, men hem in 't leven zou moeten roepen. De Inter nationale moet zich z. i. alleen op economisch terrein bewegen. Guillaume bestrijdt in eene uitvoerige rede het behoud van den algemeenen raad. Hij doet uitkomen de twee zienswijzen, die om trent de Internationale bestaan. Eenigen beschouwen haar als de schepping van een centraal bestuur, van een groep van mannen, die zich tot doel stellen de sociale leerstellingen voort te planten; anderen daarentegen zien in haar de natuurlijke uiting van de economische begrippen. De federatie der jura, die hij vertegen woordigt, heeft zich te beklagen over misbruik van magt van den algemeenen raad. Zij ziet in dat misbruik een gevaar voor de vereeniging, dat alleen kan en moet gekeerd worden, niet door bepaalde afschaffing van dien algemeenen raad, maar door de in voering van een ligchaam, dat louter werkzaam is als een bureau van correspondentie en statistiek, des noods onder den naam van algemeenen raad. Er zijn twee soorten van strijd te voeren, die niet zijn af te scheiden: een economischen en een politieken strijd; de eerste door middel van de grieven, de andere door het stellen van volkscandidaten voor de vertegenwoordiging en door revolutiën, zoo als in Frankrijk. In beide strijden kan de algemeene raad niet helpen. Wij willen geen orders ontvangen uit Londen; wij willen geen hoofdwij willen ieder zelfstandig haudelen Sorgues bestrijdt Guillaume. Hij betoogt de noodzakelijkheid van den algemeenen raad, van een hoofd, want zonder hoofd geen leiding, maar in het hoofd moeten hersenen aanwezig zijn, het hoofd moet krachtig zijn, en zoo de algemeene raad tot dusver weinig vermogt, het was omdat hij te weinig gezag, te weinig magt bezat. Moragaud sluit zich in eene rede in 't Spaansch geheel aan bij de zienswijze, door Guillaume ontwikkeld. De raad moet geen gezag hebben. Vermeerdering van zijn gezag zou oorzaak zijn, dat de Spaansche federatie zich terugtrok. Waar wij ons met zooveel kracht verzetten tegen tyrannie, moeten wij niet in eigen boezem ons door dwingelanden laten regeren. Die voor het behoud van den algemeenen raad stemmen, moeten de gevolgen daarvan voor zichzelf dragen. Ten half acht ure werd de zitting opgeheven. Vrijdag avond ten 6 ure zou wederom eene openbare zitting plaats hebben. Waarom is juist 's Gravenhage gekozen tot plaats van bijeenkomst voor het congres der Internationale? Op deze vraag geeft de thans in die stad vertoevende correspondent der Independance Beige het volgende antwoord: „Niet zonder reden koos Karl Marx 's Gravenhage: hij wilde Bakunine beletten de beraadslagingen der vergadering bij te wonen. Bakunine staat aan het hoofd eener groep, die den algemeenen raad vijandig is en Bakunine, als vlugteling, als uitgewekene in Zwitserland levende, kan de grenzen van het land dat hem gastvrijheid verleent niet overschrijden. Door Frankrijk mag hij niet komen, door Duitschland nog minder; in Duitschland is eene veroordeeling over hem uitgesproken, en daarenboven zou hij gevaar loopen naar Busland gehragt te worden, waar hij een doodvonnis heeft te ondergaan. Hoogstens zou hij, vermomd, door Italië kunnen reizen, van daar naar Spanje oversteken en na een nog al lange kustvaart in Nederland komen, maar deze togt zou veel kosten en het zou hem niet gemakkelijk vallen zich te ver mommen, want hij is de langste en dikste man op de aarde, en zijne gelaatstrekken, zijn voorkomen en zijne houding zijn zeer bekend. Karl Marx heeft goed geradenBakunine is niet tc's Hage." Een vertegenwoordiger der New-ïorksche secte, welke „de vrije liefde" wil, maar Karl Marx niet is toegedaan, werd verwijderd. De Babylonische spraakverwarring wordt als volgt geschetst: Gij vraagt een glas bier. Dadelijk wordt de bestelling twee-en-twintig maal vertaald, en morgen kunt gij er ook rekenen bediend te zijn. Eindelijk meldt de correspondent nog, dat de eigenaar van de zaal, waar de Internationale vergadert, Catholiek is. Een priester had hem trachten te bewijzen, dat zijn ziel er mede gemoeid was, als hij zijn lokaal aan de Internationalen verhuurde, maar de huurprijs (men zegt f 500) woog zwaarder dan de bewijsvoering van den priester. De oranjewimpels, bij gelegenheid van den verjaardag van den Prins van Oranje aan de vlaggen gehecht, die in het zonlicht bijna rood schenen, bragten eenige naïeve congresleden in verrukking. De wjjze van beraadslagen der Internationalen is, zegt het Vad., blij kens de beide vergaderingen van Donderdag niet zeer parlementair. Vindt een der sprekers tegenspraak, wordt door hoofdschudden mindere instemming te kennen gegeven, dan wordt de spreker kwaad, en zijne gebaren duiden ongeduld en moeijelijk verkropte woede aan. Zoo gaat het allen zonder uitzondering; de meest vreedzame afgevaardigde geraakt in zeldzaam hartstogtelijke beweging, wanneer hij het woord voert en zijne meening verdedigt of die van anderen bestrijdt. De voorzitter is zoo opgewonden als iemand; hij spreekt veel te vlug en paart aan een groote mate van ongeduld een zeer geringe geschiktheid om eene vergadering te leiden. Vandaar ook dat meermalen drie of vier personen tegelijk het woord voeren, of twee afgevaardigden onderling hardop van gedachten wisselen. De schel van den president is dan ook aanhoudend in de weer: telkens klinkt het signaal tot zwijgen, om een ander het woord te laten. De vervelooze tafels, de leuninglooze stoelen, de slecht gecon serveerde muren en paneelen, de vuile en onooglijke ramen, het akelige trapje van de journaliste- tribune, de warmte en benaauwd- heid in de zaal, het gedurig heen en weer loopen van het publiek, de weinige stilte, de overvloed van verslaggevers, alles bij elkaar genomen maakt de taak van hen, die het publiek van het voorge vallene op de hoogte willen houden, niet gemakkelijk. Als verslaggevers van buitenlandsche bladen noemt men nog, buiten de reeds vermelde, de heeren Charles Tardieu van de Independance, Henry Lacy van de Daily News en J. Blanc van de Opinion Nationale. Ook de Times, Avenir National en Soir wor den vertegenwoordigd. Op den 2den September 1872 overleed in de legerplaats bij Milligen, door een ongelukkig toeval, de Hoog Edel Gestrenge Heer W. G. P. TROESTER, Majoor bij het 7de Regiment Infanterie, in garnizoen te den Helder, in den ouderdom van 46 jaren. Volstrekt eenige kennisgeving. Op den 2den dezer overleed, heel plotseling, onze Broeder MATHEUS VISSER, Onder-Havenmeester te Rotterdam, in den ouderdom van ruim 39 jaren. E. LUITSZ. S. VISSER. P. VISSER. J. GROET—VISSER. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Bevallen van eene Dochter D. WALDENMAIER— LANGEREIS. Helder, 7 September 1872. Voor de vele bewijzen van belangstelling en medewerking, ondervonden in het langdurig lijden van mijnen waardigen Echtgenoot W. VLASBLOM, in leven Gepens. Adjudant- Konstabel bij de Koninkl. Ned. Marine, Sreng ik mijnen hartelijken dank aan het Geneeskundig Bestuur van 's Rijks Hospitaal, en inzonderheid aan den Wel-Ed. Gestr. Heer Dr. D. Hellema. Wed. W. VLASBLOM, geb. Hoen. In de HERST. EVANG. LÜTH. KERK zal morgen ten half elf uur optreden Ds. J. II. SCHWILL, en STIET Ds. G. W. Stemler, zoo als op het Predikbeurtenbriefje voorkomt. H.H. WINKELIERS. De ondergeteekende heeft de eer UEd. door dezen te berigten, dat hij van uitmuntend goede SIGAREN voorzien is, die met goed succès voor 5 en 6 a 10 Cents kunnen verkocht worden; tevens maakt hij UEd. opmerkzaam, dat hij van af heden ook de TABAKS- IAERVESIIJ geopend heeft en levert alle soorten van ROOK- en PRUIMTABAK tegen 1ste handsprijzen. Alle bestellingen worden met den meesten spoed franco aam huis bezorgd en voor comptante betaling wordt 2°/o toegekend. Ik heb de eer met de meeste hoogachting te zijn UEd. Dw. Dienaar, Kanaalweg, I 61. H. H. E. OSTENDORE.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3