Benoeming-en, enz. Buitenland, Frankrijk. Duitschland en Oostenrijk. Italië. Spanje. [INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. itei der oop ter- oor sten pet der ïede Islid riet al kort ïete j| a de innel trlog ider- Liake De dat ;nnes relijk Di estie, eerst hart Da maak )litie; A* (D.) tatea chijn- De luit- ter zee 2de kl. J. H. Wouters, den 2 dezer uit Oost- Indië wegens langdurig verblijf teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 2de kl. J. J. Hendriksz «n S. F. Kruyt, dienende aan boord van het fregat met stoomvermogen Admiraal ,aD Wassenaer en wachtschip te Hellevoetsluis, worden respectivelijk Bet den 30 Sept. en 15 Oct. op non-activiteit gesteld. Voorts wordt de off. van gez. 2de kl. F. H. L. Eoessingh van Iterson met den 1 Oct. a. s. geplaatst aan boord van het fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer* terwijl de off. van gez. 2de kl. C. H. Schröder en de off. van gez. 3de kl. G. Franken met laatstgemelden datum worden gedetacheerd bij liet hospitaal der marine te Willemsoord, ter voorbereiding tot het afleggen van bet examen voor hoogeren rang. De kapitein der genie J. II. Bolken is van Heusden naar hier verplaatst. Den lsten luit. P. W. Steenkamp, van het 1ste reg. vesting artillerie, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, en is hem vergunning verleend om de aetiviteits-uniform te blijven dragen, met inachtneming van het bepaalde bij Konbesluit van den 14 Aug. 1856, n°. 60. Bij de dd. schutterij te Enkhuizen is benoemd tot 2den luit. de leer H. J. Oosterveen. Oost-Indië. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland wegens ziekte, aan den baas-zeilenmaker bij het marine-etablisse ment te Soerabaija, J. van der Kemp. Benoemdtot kapt. ter zee bij het Indisch sedentaire zeewezen, directeur van het mariue-etablissement te Soerabaija de kapt.-luit. Ier zee bij het Indisch sedentaire zeewezen J. P. M. Willinck, laat stelijk directeur van het marine-etablissement op Onrust, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot 2de machinisten bij de •ouvernements-marine, de machinisten 2de kl. bij de Kon. Nederl. marine N. Biezeveld en P. Z. Berghtot bootsman bij de marine- magazijnen te Batavia, de bootsman bij het marine-etablissement op Onrust L. van Wijk; tot baas-zeilenmaker bij het marine-etablis- iiment te Soerabaija, de bootsman bij de marine-magazijnen te Batavia A. Eijkelenboom. Belast: met de waarneming der betrekking van bootsman bij het marine-etablissement op Onrust, de bootsman in het vaste korps dek- en onderofficieren bij de Kon. Nederl. marine J. J. Pas. langs in 3 :rd... uurl mden, rlijvei Een re uil vering Jl. Vrijdag heeft in de kerk der Dominicanen te Parijs een zeer bijzondere plegtigheid plaats gehad. Het is gewoonte bij de Dominicanen, indien een monnik zijn belofte verbreekt en liet klooster verlaat, dezen als over leden te beschouwen, niet alleen geestelijk maar ligchamelijk ran daar dat Vrijdag de begrafenis plaats had van pater Hyacinthe. In het midden van de geheele met zwart kkleede kapel, met waskaarsen verlicht, stond de open doodkist. De lijkdienst werd aangevangen en toen die op zekere hoogte was, werd de met zwart laken overdekte kist ontbloot en digt gemaakt, en de monniken schaarden ch om de kist en hieven het Kequiem aan, waarna de Jige kist in de kelders van de kapel werd geplaatst. Ongeveer een honderdtal, tot de Protestantsche ge- moei rindte behoorende veroordeelden ter zake van den Parijschen revait pstand, die gedeeltelijk nog in de gevangenissen der kust- kenei iaatsen verblijf houden, en gedeeltelijk reeds naar Nieuw- aar. Caledonië vertrokken zijn, hebben het verlangen naar een predikant en een onderwijzer van hun kerkgenootschap te ennen gegeven. De Parijsche Protestanten hebben, onder e leiding van den predikant de Pressensé, onverwijld eene ischrijving geopend, die binnen een kort tijdsbestek ver- ;erda theidene duizenden handteekeningen telde, en niet minder en v lan 150 predikanten en onderwijzers hebben zich bereid wisiti rerklaard om met hunne gezinnen naar de genoemde straf st 5 ;olonie te vertrekken. De heer de Pressensé heeft aan den ïheie President Thiers een op deze zaak betrekking hebbend plan angeboden, waaraan deze, naar gemeld wordt, zijne goed- keuring geschonken heeft, likta J'- Maandag zijn door den krijgsraad weder twee MIlt(! mrieuse helden van de Commune veroordeeld. Vel- laani tomme en Desfourneaux heeten die lui. De eerste was leidfa ijdens den opstand in het Jezuïtenklooster in de straat ewerii Faurigard ingebroken en dat wel, naar zijn voorgeven, om ke a en mis te doen lezen voor zijn in 1834 overleden oom en sprei khzelven onder bescherming van de paters te stellen. ll ra® let toeval heeft echter gewild, dat men in de woning van Felcomme een aantal gouden en zilveren voorwerpen vond, tal lie hÜ> waarschijnlijk uit piëteit, uit het klooster had meê- penomen. Toen de brave man zich tot acht jaren tucht- lle t. luisstraf hoorde veroordeelen, sloeg hij een kruis en zeide: veeli 'En dat alles ter wille van een oom, dien men liefheeft cetba si voor wien men een mis wil laten lezen." ui" Desfourneaux was een creatuur van Cluseret, die hem etrot ils ZOon liefhad, bij zijn staf plaatste en hem de kas van 'iet le militaire school toevertrouwde; doch, putte Cluseret ■klaas "1''n c''e kas, Desfourneaux niet minder. Men zag hem ligelijks in de eerste restauratiën dineren en de fijnste fijnen drinken. Hij hield equipage en ging nooit uit zonder nistis 6511 'jrtoni achter zich te hebben. Zoo verstaan de schreeu- mea, *ets onder de democraten de democratie. Desfourneaux ven# 'Aonk zich ook het kommandeurskruis van het Legioen crevtM van Eer. Na de nationale garden naar hun anderhalven geifi franc en de vrouwen in dienst der Commune op de vijf- ivonai en-2eventig centimes per dag te hebben laten fluiten en 1)"ti fingen, nam Desfourneaux, toen de troepen Parijs binnen- eD'j nikten, de geheele kas mede. Men heeft hem echter gesnapt ilisfi en '"j is nu tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Dezer dagen zijn 250 der uit Duitschland verdreven wori Wiïten te Parijs aangekomen. Die uit Elzas-Lotharingen -erkls njn gekomen, blijven in Frankrijk, de anderen gaan naar eniiSqïngeland en Italië. Lodewijk L. was gedurende vele jaren geëmployeerde i Seen bankiershuis te Parijs. Thans op het punt naar Mek ''seriand, zijn geboortegrond, terug te keeren, had hij vilM Hangs zijne vrienden aan een afscheidsdiner vereenigd; 9 waren vele gasten. Na den maaltijd kwam het gesprek 3. op de vrouwen, en de heeren waren alleruitbundigst den lof hunner geliefden. Lodewijk zweeg; blijkbaar hinderde hem dit onderwerp en, het niet kunnende keeren, stond hij van tafel op en ging aan het raam staan. Op dit oogenblik verscheen op den dorpel der zaal een jonge vrouw met loodkleurige, verwrongene trekken. Een knecht, die haar wilde tegenhouden, stootte zij weg; zij sprong op Lodewijk toe, trachtte hem meê naar buiten te trekken, maar deze verzette zich met alle kracht. De vrienden wilden tusschenbeiden treden, zegt de République Francaise, toen de vrouw, in woede, een scherp werktuig van onder haar kleed trok en Lodewijk in de borst stootte. De beweging was zóó snel, dat geen der omstanders ze had kunnen verhinderen. Lodewijk viel in de armen zijner gasten, die ter zijner hulp toeschoten. Intusschen was de vrouw ver dwenen. Eerst later, toen de gewonde verzorgd was, onder zocht men, wat van haar geworden was. Daar niemand in huis haar den trap had zien afgaan, vermoedde men, dat zij nog te vinden zou zijn, en inderdaad vond men haar op de plaats, bloedende en dood. Na de misdaad had zij zich uit een raam geworpen. Voor Lodewijk koes tert men groote vrees. Met de meeste zorg werd hij naar zijne woning vervoerd, rue de 1'Echiquier, op weinig schre den van het hotel waar de partij was. Het jonge vrouwtje was zes maanden zijne maitres. Des morgens had zij hem geschreven, hem eer te zullen vermoorden, dan zijn heen gaan te dulden. Onder voorwendsel, dat zij van hem zwanger was, bepaalde zij het tijdstip zijner ontmoeting in den avond. Marie Bertoux heeft in elk opzigt woord gehouden. Reeds vroeger is melding gemaakt van pogingen tot verbetering van het jammerlijk lot der tallooze vrouwen en meisjes, die in de groote steden van Engeland met naaldwerk haar stukje brood moeten verdienen. Dezer dagen nu werden, onder leiding van den heer Simpson, te Liverpool de eerste stappen gedaan tot oprigting van een zoogenaamd „Naaisters-instituut"eene vereeniging, die zich ten taak stelt om werk te verschaffen aan hen die 't zoeken, en ook om te zorgen, dat een groot gedeelte van het zuur gewonnen loon niet langer zal ten deel vallen aan de beunhazen, die in de meeste gevallen tusschen de werk geefster en de werkster transigeeren. De heer Simpson hing tijdens de vergadering weder eenige roerende tafereelen op van eerlijke armoede en blanke slavernij. Onder anderen bezocht hij twee hoogbejaarde vrouwen, die, zestien uren per dag werkende, niet meer dan 4 sh. 's weeks konden verdienen. Ook vier zusters, kinderen van gegoede ouders, die soms 24 uren aan één stuk moesten arbeiden, om 's wekelijks 1 p. st. te verdienen. De oudste dier vier vrouwen had nog maar korten tijd te leven; en zelden konden die onge- ukkigen eenig ander voedsel bekostigen, dan brood en thee. De Spenersche Zeitung meldt, dat dezer dagen het diploma van eere-burger der stad Berlijn geschonken is aan Prins Bismarck en aan graaf Moltke. In zijn antwoord op de tot hem gehouden toespraak zeide Bismarck o. a. „De bijeenkomst der drie Keizers zal overal aangemerkt worden als een den vrede waarborgende bekrooning van alle groote gebeurtenissen die in den laatsten tijd zijn voor gevallen. Het algemeen geloof aan vrede is voor de weder tot bloei gerakende nijverheid even belangrijk als voor het behoud van den vrede zelren. De beteekenis schijnt ook door de bevolking beseft en naar waarde erkend te worden. De keizerlijke gasten zijn hoogst voldaan over het hartelijke onthaal, hun te Berlijn ten deel gevallen." Moltke deed in zijn antwoord insgelijks uitkomen, dat het zwaartepunt der Keizersbijeenkomst is de bevestiging van het vertrouwen op vrede, waarin de natie te regt de waarde van het feit vindt. Keizer Frans Jozef verliet gisteren avond Berlijn. Bij gelegenheid van de monstertaptoe te Berlijn zijn door het gedrang 6 personen gedood en 23 zwaar gekwetst. Van de laatsten zijn nog 2 overleden. Het gegil en gejammer kon soms niet door de 1000 muziekanten en tamboers verdoofd worden. De gaslantaarns werden omvergedrongen. Geneeskundige hulp was niet te verkrijgen. De algemeene vergadering van Duitsche Catholieken heeft in hare jl. Woensdag te Breslau gehouden zitting besloten, de Duitsche Catholieken uit te noodigen om zoo dikwijls mogelijk de openbare gebeden voor de vervolgde kerk en de H. Vader bij te wonen; voorts heeft de ver gadering een voorstel aangenomen om een adres aan de te Fulda vergaderd geweest zijnde bisschoppen te rigten, hun de verzekering te geven van de onbeperkte trouw der adressanten jegens de kerk en hare herders, en hen te verzoeken om ondersteuning der pogingen tot oprigting van Catholieke vereenigingen. De Elzassers stellen zich voor een eeresabel aan te bieden aan mejufvrouw Lix, die zich gedurende den jongsten oorlog verdienstelijk gemaakt heeft in de gelederen der francs-tireurs van de Vogezen. Het derde Duitsche vrouwencongres zal op 10 en 11 October te Weenen bijeenkomen. De ingediende zeventien voorstellen hebben alle betrekking op verheffing van de vrouw zoowel op industriëel, geestelijk als staatkundig gebied. De dames zullen zich in het Duitsch, Fransch, Engelsch, Hongaarsch en Czechisch doen hooren. Een blad van Rome deelt de volgende bijzonderheden mede over het huwelijk van pater HyacinthePater Hyacinthe trouwt met eene Amerikaansche vrouw, weduwe Emilie Meriman, eene Protestante, tot het Catholieke geloof bekeerd. Mevrouw Meriman is ongeveer 35 jaar oud. Zij heeft in haar land eenige beroemdheid gekregen door letterkundige werken, verzen en romans, die, naar men zegt, niet onver dienstelijk zijn. Zij heeft een zoon van 16 jaar, die te Rome eenigen tijd het gesticht der broeders van de Fransche Christelijke scholen, op de Poliplaats, bezocht heeft. Het was om mevrouw Meriman te bekeeren tot het Catholicisme, dat pater Hyacinthe een zeer schoone redevoering gemaakt en uitgesproken heeft, die in het laatste deel der werken van den redenaar, te Parijs bij Sandoz en Fischbacher uitge geven onder den titelVoor de geloofsbelijdenis eener Protestante, verschenen is. Het huwelijk werd den 3 dezer 's morgens ingezegend, in de dekenij van Westminster, door den deken van Stanley. De kolonel Holis, particulier secretaris van den hertog van Montpensier, is jl. Woensdag te Merida door de burger wacht in hechtenis genomen. De ministeriële organen verzekeren, dat de regering de draden eener Alphonsistisch- Montpensieristische zamenzwering in handen heeft, waardoor de openbare rust bedreigd wordt. Eene bende van 50 Carlisten heeft de kazerne der gendarmerie te Salas de los Infantes, in de provincie Burgos, in brand gestoken. Er zijn troepen afgezonden om de brandstichters te vervolgen. De derde nationale schietwedstrijd heeft in de vorige maand op de Wiesselsche heide plaats gehad. Men herinnert zich, dat de laatst vorige wedstrijd aan de Bilt bij Utrecht en de allereerste te Waalsdorp nabij den Haag plaats vond. Hieruit blijkt dus, dat het bestuur van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond afwisseling bedoelt in de keuze der plaats, waar de seherpschutters naar de koninklijke en andere prijzen dingen. Mij dunkt, dat bestuur kon voor een keer ook wel eens hare aandacht vestigen op de zeer geschikte gelegenheid, die het schietterrein nabij liet fort Kijkduin alhier voor het honden van zulk een wedstrijd aanbiedt, 't Is niet ver van 't spoor gelegen, 't heeft digt bij een fort met kazerne en keuken en de gemeente zelve is voor de vreemdelingen, die in den regel zulk een kamp komen bezoeken, een bezoek ten volle waardig, vooral met het oog op de militaire en maritieme werken die men hier aantreft. Voor deze gemeente zou de keuze van haar als kampplaats niet dan zeer voordeelig zijn. Behalve de kamperende leden van scherpschutterseorpsen, zouden duizenden vreemdelingen hierheen komen, vooral als Z. M. de Koning, hetgeen wèl te wachten is, het kamp met H. Ds. tegenwoordigheid vereerde. Wel zou het der gemeente eenige geldelijke opoffering kosten, maar de voordeelen zouden, naar 't inzien van steller dezes, daartegen wel opwegen. Zulk een scherpschutters-wedstrijd duurt gewoonlijk acht dagen, en brengt nu een komenden «ofistrein op één dag reeds zoovele voordeelen aan, dat daarnaar door neringdoende ingezetenen ten zeerste wordt verlangd, hoeveel te meer moet zulks het geval wezen als dagen achtereen zoovelen, en daaronder vooral meer- gegoeden en aanzienlijken, naar deze gemeente henentrekken. Welligt als deze opmerkingen eens gelezen worden door het publiek, dat er invloedrijke personen gevonden worden, die de zaak ondersteunen en bevorderen daar waar het noodig is, zeker in 't belang van de plaats onzer inwoning. Nieumediep, 10 September 1872. P. Vrind balcker! Wil u er reis wat in uw krant late drukke, maar het mot niks koste, hoor, want ik bin maar een arbeijer, die hard mot werken voor men brood en voor dat mijner vrouw en zes kinders. Men maat Piet en ik verdiene zomerdag nog al ons kostje, vooral met hooijen en met den oogst, maar in deze dure tijd is toch de verdienste over het algemeen te veul om te sterve, te weinig om te leve. 't Is niet dan met krabbe en bijte dat we de lange, bange winter doorkome. Twee winters hebbe wij touw geplooze; al word er wijuig an verdient, dat is tog altied nog goed om voor gebrek bevreid te blieven. Dit jaar gaat het met het touwpluize al vreemt; sedert een week of wat is men er al mede begonne. Ze biede je twee gulde daags voor 't pluise van touwwerk. We begreipe niet hoe liet komd, dat men nu zooveel geit voor dat pluissen kan geeve. Piet zeit hij geloofd dat 't fopperei is van de Condormannen, maar ik zeg dat ik dat niet met em iens ben, 't is omrners anplakt, zoo dat ieder 't ken lezen. Op 't anplakbort komme toch gien lenges te staan. Nou het Trijnpeet me zeit dat heur kinders met het pluizen al aan den gang benne en 45 eenten voor een pak krijgge. Ieder die er nou wat verstant van het, kan wel wete dat het kokend onmogeleik is om op die manier 10 of 12 pop in de week te make. Piet het teuge me gezeid: al plakke ze nog 100 billette au, ik werk niet aan 't touw vóór dat de kouwe winter er is. Ik laat me niet bedotte van de Condor, die 12 voorwiele belooft, schoon hij wel weet dat je der niet meer dan 2 of 3 van verdiene ken. Hadde wij meer tijd om eens na den Burg te loope om daar infermaassie intewinne, och meneer, we zouwe uwé niet lastig falie, maar nou wilde we graag dat uwé het in de krant liet drukke, want komt er viad op, dat er zooveul geld geve word, dan gaan we maar zoo gauw mogelijk aan 't touw pluisen. Tessel, 9 Sebtember 1872. KEES. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 2 Sept. Willem v.d.Bey. A. de Jongh. Genua. 6 Ferdinand en Louis. Ph. Krul. Batavia. 6 Wildeman. A. J. Driest. Suriname. 9 Concordia. H. Uffen. Montevideo. Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Sept. FratelliGaggino. G. Guisto. Duink.&Goedk. Rangoon. PrindsOscarFredrik. P.Chrislopherseii. v.Vliet&Co. J. W. Beard. B.T.Carter. New-York. GallinoéBonsignore. A. llonsignore. ZurMühlen&Co. Akyab. Nederland. E. van Ingen. Hoogl.&v.Ilerw. Batavia. Georgies. N. G. Geanari. ZurMühlen&Co. Taganrog. Jan Pieterz. Koen. F. Ouwehand. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sophie. O. Knudsen. Svartvick. Hout. van Vliet Co. Ohio. C. Buil. Newcastle. Steenk. de Vries Co. Argo. W. T. Anderson. Duink.SiGoedk. George Smith. J. Marshall. Sunderland. ZurMühlen&Co. PEE TELEGRAAF. 6 Paarden f 80a200 3 Ossen - 170a220 6 Stieren - 160a225 46 Gelde-Koeijen - 165a290 ICalf-Koeijen - a Vaarzen - 100al35 Hokkelingen - 50 a 70 7 Nueht.Kalveren- 17 a 26 VetteEammen - 20a 40 1000 Schapen - 20a 40 a 26 34 15 Lammeren f 20 Bokk. en Geiten 16 Magere Varkens- 16 65 Biggen - 10 Eenden c. a 90 Kippen - 50 al50 Boter per kop - lOOallO KaasperK.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -350 a400 Eend-Eijeren a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3