Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Correspondentie. 279ste STAATSLOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. belastingen; drie succursalen der bank, een munt (Straats burg), twee tabaksfabrieken, zeven tabaksdepots, vier zout mijnen, 80 ijzermijnen en ijzerfabrieken, 160 spinnerijen, 315 lakenfabrieken, 105 porseleinfabrieken, 20 glasblazerijen, 345 brouwerijen; de oorlogs-schadevergoeding beloopt vijf milliarden fr.de steden hebben ongeveer 500 millioen fr. aan oorlogsschatting betaald; het onderhoud der bezet tingstroepen zal minstens ook 500 millioen fr. kosten, te zamen dus zes milliarden aan baar geld. Naar men wil wordt te Yersailles een tegenhanger van de vorsten-conferentie te Berlijn voorbereid. Thiers zou een officieel bezoek ontvangen van den Prins van Wallis en van den Russischen Kroonprins. De beide echtgenooten van de toekomstige souvereinen van Engeland en Rusland zijn zusters, gelijk men weet. De Prins van Wallis zou door een minister worden vergezeld, iets wat de staat kundige beteekenis van het bezoek zou verhoogen. Thiers en zijne wederhelft zijn met het bezoek van deze vorsten zeer ingenomen en ér worden maatregelen genomen voor groote feesten te Yersailles, te Parijs en op het kasteel van Fontainebleau. Tegen het einde van Oct. wordt dit bezoek verwacht. Thiers heeft in zijn onlangs te Havre gehouden aan spraak bevestigd, dat hij van de Keizers ven Rusland en Oostenrijk de meest bevredigende verzekeringen heeft ont vangen met betrekking tot het congres te Berlijn, waaraan deze vorsten niet zouden deelgenomen hebben, indien zij als een blijk van vijandelijke gezindheid jegens Frankrijk moeten opgevat worden. De generaals Chanzy en Ducrot hebben ieder het bevel over een legerkorps gekregen en wel respectivelijk over het 7de te Tours en het 8ste te Bourges. - Aan het ministerie van binnenlandsche zaken wordt een kwestie van etikette behandeld, welke men niet zonder uil lagchen bespreken kan en die toch niet zonder gewigt is. De heer Geoffroy, gezant, heeft namelijk per telegraaf instructie gevraagd over de wijze waarop hij zich voor den Keizer van China vertoonen moet. Deze eischt namelijk, de ambassadeurs der vreemde mogendheden, voor hem verschijnende, de klassieke pligtpleging van Ko-Teou moeten maken, bestaande in niet meer of minder dan negen be groetingen. La Vie Parisienne laat zich op den volgenden bitteren en heftigen toon uit over de bijeenkomst te Berlijn: „Dingsdag, 10 Sept. Vermaakt u, zeide Schahabaham lot zijn genoodigden, of ik laat u spiesen. Noem mij uw goeden broeder, zeide de Keizer van Duitschland tot den Keizer van Oostenrijk, geef mij een kus of ik wurg u. En daar hebben wij nu de akelige if, la liansworsterij van de bijeenkomst te Berlijn. Die arme ïg da Keizer Frans Joseph, de regtschapenste en eerlijkste der Souvereinen van Europa, gedwongen om zich in een Pruis- sische uniform te steken. Onder die verkleeding komt hij te Berlijn aan, passeert de revue over zijn Pruissisc.h regiment en deelt aan zijn Pruissische soldaten Oostenrijksche kruisen uit, Zou een stem in zijn binnenste hem niet toeroepen: „Die mannen waren te Sadowa!" Trekt er geen wolk voorbij 1 lijn oogen Ziet hij geen Oostenrijksch bloed op die uni- 'ÏZT formen, waarop hij met zijn hand Oostenrijksche decoratiën a J asthecht? Den 14 Oct. a. s. zal ter nationale drukkerij te Parijs B ,t rerkooping gehouden worden van oud papier, misdruk enz. mllDaaronder komen geheele stapels aanplakbilletten van de t Commune voorproclamatiën van Cluseret, Rossel, Deles- :luse en Raoul Rigault, bespottelijke of bloedige verorde- 'ingen, bombast en wat dies meer zij. De geheele hoop, j meent een Fransch blad, brengt welligt geen 100 fr. op, en het voegt er zuchtend bij hoeveel heeft dat scheurpapier laarentegen niet aan Parijs gekost! -uul Uit het onlangs verschenen verslag over de algemeene «toonstelling van 1867 te Parijs blijkt, dat de inkomsten 'e n het geheel bedragen hebben 26,114,662 fr., waaronder staatssubsidie van 6 millioen, een subsidie der stad 'arijs van gelijk bedrag, 935,950 fr. aan abonnementen, ,830,360 aan entrees, afbraak van het gebouw 1,011,779 11 rancs, enz. De uitgaven hebben bedragen 22,983,817 fr., en r>1 laaronder komen o. a. de volgende posten voor: bouwen 'an het paleis 11,783,024 fr.stellen der machineriën 1,347,557 fr., aanleg van het park 2,879,621 fr., medailles in belooningen 1,082,192 francs. Jl. Woensdag avond werd de scène van den Beer in den Schildwacht in de Variétés te Parijs opgevoerd. De «er, welke dien avond wat dartel van humeur was, stelde ich niet tevreden met de regterpand van den jas van den cteur af te scheuren, maar met een woesten greep van en der klaauwen, nam hij ook den geheelen pantalon mede. fen make zich een voorstelling van het gelach in de zaal. VPT1 U A r Haar de dames, die geen waaijer hadden, waren gedurende ienige seconden niet zeer on haar femak. ïerblj datii ide edie kent indtt ;adat de oi 'an li 3 non 'an 1 Broei nE. rtsbj wad jesè den chip iruggi ird n K. .rokoi van ert, emd sapeu outsl md i irn. de ha derlan der rd Ki ize vi chili p, Zljt ergei 3 pal i burj anacl l hebt le ov reenig i leger Rota rlog verl lettsti ies. iten vin vlak mige seconden niet zeer op haar gemak. In eene talrijk bezochte, jl. Donderdag avond te Londen gehouden, bijeenkomst van den Britschen federalen der Internationale is, naar de Times meldt, op voorstel van burger Hales, met eene zeer groote meerderheid aan- 1 genomen de volgende motie: „De raad werpt ver van i viclt de beschuldiging, op het congres te 's Hage tegen intij km gerigt door dr. Marx, die, bij gelegenheid dat hij de vlak toelating tot het congres bepleitte, van den door den Engel- den federalen raad uitgeworpen Maltman Barry, als t (Mi gelegeerde van eene te Chicago gevestigde Duitsche sectie esting gezegd heeft: „dat het eerder eene eer was, dan iets anders, rg, II geen aanvoerder te zijn van den Engelschen werkmansstand, iken1 'ermits de meeste dier aanvoerders omgekocht zijn." en vi "Wger Hales heeft; voorts een motie aangekondigd, waarin iatsbi 'erklaard wordt, dat dr. Marx niet langer waardig is lid ie ljfl Vjn de vereeniging te zijn, en burger Clarke heeft een ksc» ®°tie aangekondigd, inhoudende dat de handelingen van cbap? 'et congres te 's Hage onwettig zijn, als zijnde in lijnregten vaaik "rijd met de beginselen van de vereeniging. orw? L arl Marx heeft in den Corsaire een brief geplaatst, waarin n ui) ®j verklaart, dat hij er nooit aan gedacht heeft, zich aan de Internationale te onttrekken en dat het overbrengen van den algemeenen raad naar New-York door hem en verscheidene andere leden van den ouden algemeenen raad is voorgesteld. Voorts deelt Marx mede, dat Bakounin en Guillaume niet zijn uitgedreven als aanvoerders van eene zoogenaamde federalistische partij, maar dat hunne verwijdering is gemo tiveerd door het oprigten in den boezem der vereeniging van een geheim genootschap, het bondgenootschap van de socialistische democratie, dat de Internationale naar doel einden wilde drijven, die geheel in strijd zijn met hare beginselen. Nog meldt Marx in dien brief, dat het besluit van de conferentie van Londen, betreffende de politieke optreding van de werkende klasse, is goedgekeurd door de groote meerderheid van het congres, en dat de opname van dat besluit in de algemeene statuten door de .vergadering is aangenomen. De Engelsche sectie der Internationale heeft den 17 dezer het volgende programma aangenomenAlgemeen stemregt bij de verkiezing van staatsambtenaren en van régterlijke ambtenaren door geheime stemming; verpligt onderwijs op staatskosten; verbod van woeker; progressive inkomstenbelasting in plaats van indirecte belastingen. Gelijk we in ons vorig nummer meêdeelden dreigen de Londensclie lantaarnopstekers met eene strike. Zij klagen over 't slaafsche van hun werkkring, en over de gevaren waaraan zij blootstaan, zoowel van weer en wind, als van nachtelijke boosdoeners, „die het licht schuwen," en dus in den lantaarnopsteker een persoonlijken vijand zien. Wordt aan hunne eischen niet voldaan dan dreigen de mis noegden zullen zij Londen in tastbare duisternis laten, „zoo waarachtig als de lange avonden naderen." Gelukkig zegt de Daily News dat, wanneer deze ijselijke bedreiging mogt ten uitvoer gelegd worden, de Londensche huisvader van den nood eene deugd zou weten te maken, en zich niet schamen zou om zelf 't straatlicht vóór zijne woning te ontsteken. De werkstaking der bakkersknechts te Londen is bij minnelijke schikking geëindigd. Een spoortrein met een aantal bekende Engelsche concertzangers en vele muzikanten, die naar Worcester gingen, is in aanraking gekomen met een goederentrein; niemand werd gekwetst, doch alle instrumenten werden kort en klein geslagen. Edmond About is op zijn landgoed te Schlitterbach, nabij Saverne door een Pruissischen commissaris van politie in verzekerde bewaring genomen en door vier gendarmes naar Straatsburg gebragt. Hij was de schrijver van La question romaine en andere werken en brochures, waarmede hij de keizerlijke politiek diende en de denkbeelden verspreidde, welke Napoleon III wenschte gepopulariseerd te zienwij herinneren voorts dat About vervolgens als dagbladcorrespondent op het oorlogstooneel veel van zich spreken deed, en o. a. vóór den krijg schreef, dat de Franschen slechts een commiesbrood op de punt hunner bajonetten te steken hadden om het hongerlijdend Pruissiscli leger te doen overloopen en der gelijke fraaijigheden meer, tot dat hij het hazenpad koos zoodra hem bleek dat de vijand met geen blangue te ver slaan was. Niemand weet tot dusver welke de reden is der arrestatie. Thiers is onmiddelijk van het gebeurde onderrigt en reeds heeft de minister van buitenlandsche zaken, de Remusat, per telegraaf den Franschen gezant te Berlijn opgedragen om te vragen wat tot de aanhouding aanleiding heeft gegeven. De rekening van het te Boston gevierde „Internatio nale Vredes-jubilé" sluit met een tekort van 210,000 dollars. Tot dekking daarvan en ten einde een voegzaam honorarium te kunnen geven aan den directeur, den heer P. S. Gilmore, willen de ondernemers den 10 October een monsterconcert en bal geven, waarvoor 100,000 toegangs kaarten tegen 3 dollars zullen verkocht worden, zijnde die toegangskaarten tevens de loten eener loterij, waarin zes zesdegedeelten van het colliseum de prijzen zijn. In de American Manufacturer wordt berigt, dat er een nieuwe kleurstof ontdekt is, die volkomen de groene arsenik-verven kan vervangen, daar zij denzelfden gloed bezit. Van 11 tot 18 September 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Trijntje, dochter van Arie Koopman en Ariaantje Koorn. Frouwtje, dochter van Jan Gieles en Aapje van der Ploeg. Elisabeth Catharina Margaretha, dochter van Pieter Hendrik Schreuder en Barbertje Aafjes. Dienwertje, dochter van Simon Smit en Immetje Boersen. Frederik, zoon van Bernardus llalsema en Henderica van Kooten. Neeltje, dochter van Jan Ivooger en Martje Geus. Jacoba, dochter van Willem Schagen en Antje Gielepijn. Josephina Chvistina Maria, dochter van Johann Hermann Joseph Gatersleben en Theodora Josephina Johanna Hüvett. Almer, zoon van Johannes Eelman en Meinoutje Visser. OVERLEDEN: Gerrit Bakker, 73 jaren, gehuwd met Martje Lap. Wijntje Koorn, 30 jaren, gehuwd met Cornelis Bruin. Jan, 16 jaren, zoon van wijlen Jacob Bakker en Aaltje Kikkert. Antje, 16 maanden, dochter van Wouter Bakelaar en Rigtje Visser. Van 1 tot 15 September 1872. ONDERTROUWDPieter Jupijn, weduwnaar, 35 jaren en Neeltje Tehres, 24 jaren. GETROUWD: Willem Jansen en Trijntje van der Meulen. GEBOREN: Heertje, zoon van J. Geel en N. Kossen. Jan, zoon van P. Kruijer en M. A. Busscher. Catharina, dochter van P. Kossen en A. Kommandeur. Geertruida Elisabeth, dochter van J. Bes en A. Nottelman. Jacob, zoon van D. Vennik en G. van Twuijver. Neeltje, dochter van W. Tuijnman A. Tijsen. Dirk, zoon van P. Schoorl en A. Dekker. Jacob, zoon van C. Molenaar en C. Kater. OVERLEDENMaartje Klein, 61 jaren, weduwe van D. Mulder. Cornelis Kossen, 50 jaren, echtgenoot van T. Brouwer. Trijntje Oost, 64 jaren, echtgenoote van G. Boontjes. Neeltje, "5 jaren, dochter van Arend Dekker en Trijntje v. d. Aarde. Neeltje Delver, 33 jaren, echtgenoote van J. Rampen. Trijntje, 2 jaren, dochter van Gerrit Bos en Grietje Grin. Aafje, 7 weken, dochter van A. Kroon en M. Heddes. B. Van het gezondene zullen we gebruik maken. VIJFDE KLASSE. Vijfde lijst: No. 13865, 13953 en 15019 ieder ƒ1000; No. 5103, 6057, 7190, 17947 en 19251 ieder 400; No. 3733, 14067, 14527, 16185 en 16784 ieder 200; No. 325, 1165, 7337, 10437, 14457, 14800, 15134 en 19125 ieder 100. Zesde lijstNo. 1578 1500; No. 458 en 18194 ieder 1000; No. 2332 en 8649 ieder 400; No. 6381, 7534, 8542, 14313, 16791 en 17787 ieder 200; No. 3474, 4878, 5816, 8413, 10363 en 19637 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). a <L> P. CTren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.; procent. Toestand van de zee. O m Stand. Afw. Stand. Afw. 18 12 wtz. 8k. 750.9oj-10.10 16.1 - 0.4 0.77 Golvend. 19 8 wzw. 17„ 748.35 -12.64 14.3 - 0.1 0.68 Holwat. 19 12 wzw. 15„ 749.88-11.11 13.2 - 3.2 0.80 r Weersgesteldheid: 18 Sept. 12 u. Digtbewolkt, wind. 19 Sept. 8 u. Zwaar bewolkt, wind, regenb. 19 Sept. 12 u. Zwaar bewolkt, wind, regenb. Jongstleden nacht te lf uur een windstoot van 31 kilogram. Zeilklaar liggende on vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 2 Sept. Willem v.d.Bey. A. de Jongh. Genua. 6 16Sept.FerdinandenLouis.Ph. Krul. Batavia. 9 Concordia. H. Uffen. Montevideo. 12 CardenasPacket. C. Ouwehand. Havana. 16 Adelaar. D. T. Potjewijd. Messina. Vertrokken per Ferdinand en Louis: de bh. Petrus Swildens, O.-I. ambtenaar, echtg. en 3 kinderen; jhr. P. du Peijrou van Breugel en E. J. A. Heints. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 18 Sept. Pride of Wales. D. Morris. Duink.&Goedk. Rangoon. 18 Falcon. J. Sharman. Soerabaija. 18 ii Cyrene. R. Whidbey. Taganrog. 19 ,1 Vice-Adm.May. J. K. Annokkee. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Christiane. A. Schjewig. Drammen. Hout. van Vliet Co. Lympha. M. Norup. Nepthunes. L. Andreasen. Porsgrund. Amons Co. Sundswall. A. M. Gundersen. Sundswall. Bilboa. S. Clark. Bunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. PER TELEGRAAF. 11 Paarden f 100al90 Ossen - a Stieren - a 69 Gelde-Koeijen - 140a290 Kalf-Koeijen - a - Vaarzen - 110al40 10 Hokkelingen - 40a 70 7 Nucht.Kalveren - 16a 25 VetteRammen - 50al20 896 Schapen - 22a 40 lf a 30 a 6 a 30 Lammeren f 22 5 Bokk. en Geiten - 3 12 Magere Varkens 84 Biggen 30 Eenden 100 Kippen Boter per kop Kaas perK.G. Kip-Eijeren per 100 -350 a40Ö Eend-Eijeren a - 8 a 12 c. 50 a 70 - 50 al50 - 95 a 37 a47i West-Friesclie Correspondentie. IX. In mijn laatsten brief heb ik beweerd, dat hij, die geen rekening houdt met den onmiskenbaren zucht tot vermaak, die thans bij het volk heerscht, buiten den tijdgeest rekent. Ik wil daar nog eens even op terug komen. Van vele zijden wordt toegestaan, dat het volk in deze tijden meer dan ooit vermaken najaagt, maar wordt deze neiging als boven alles verderfelijk gebrandmerkt en als een kanker beschouwd, die de welvaart van den arbeider ondermijnt en in schrille tegen spraak is met zijn voortdurend geroep om hooger loon, wegens duurte der levensmiddelen. Oppervlakkig beschouwd is dit volkomen juist en zou het de plicht zijn eener welbegrepen filantropie, deze ziekelijke neiging tegen te gaan en bij iedere gelegenheid de arbeidende klassen te vermauen, toch vooral zuinig te zijn en te zien een stuivertje over te leggen voor deu kwaden dag. Alles heel mooi, maar.... de praktijk? Deze leert, dat de arbeidende klasse voor lang den brui heeft gegeven van dergelijke teemende filantropen, die, zoo als ze zeggen, en lang niet altijd ten onrechte, zoo vele vossen zijn, die de passie preêken. Men moet, ongekend, eens plaats weten te nemen onder de heffe des volks op een zoodanige filantropische volksvoorlezing, om te hooren, wat indruk ze maakt op het arbeidende publiek. Gemor en verzet wekken ze op. Gemor, omdat een braaf, vlijtig arbeider, die, door zwaren arbeid misschien, steeds zelf in de behoeften der zijnen heeft voorzien, het allesbehalve aangenaam vindt, als een leerknaap behandeld te worden, die men op banken plaatst, om naar de zedelessen te luisteren, die de eerste de beste dillettant-zedemeester, meestal een jong doctor of advocaat zonder praktijk, hem belieft op te disschen en verzet, omdat zijn praktische geest en gezond verstand hem doen gevoelen, dat de geachte spreker den spijker glad misslaat; omdat hij weet, dat het gemakkelijker is raad te geven, dan dien altijd in praktijk te brengen, en omdat ieder mensch een natuur lijken afkeer heeft van raadgevers, die zeiven niet bereid zijn metterdaad, dat is met eenige opoffering of ondersteuning hunner zijds, hem ter zijde te staan. Dergelijke voorlezingen zijn dan ook geheel uit den smaak geraakt en, wil men het volk er nog heenbrengen, dan mag men er minstens wel koffie met koek bijgeven. Maar moet dan de arbeidende klasse in haar zucht naar vermaak en uithuizigheid gesterkt en misschien wel opzettelijk gelegenheid gegeven worden, dien lust bot te vieren? Geenszins en toch.ja wel, nu en dan, maar onder voorbe houd, wel. Wat ik zeer afkeur zijn die gelegenheden, die spoorweg-onder nemingen en dergelijken in het leven roepen om de arbeidende

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3