Binnenland. STATEX-GEXERAAL. Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. teleurgesteld. Men zou nopens alle onderwerpen, welke voorziening-behoeven, toezegging willen ontvangen. Omtrent de schutterijen b. v. wordt niets beloofd, van herziening van ons gebrekkig belastingstelsel, tot verwondering van velen, volstrekt niet gerept, 't Zou onvergeeflijk zijn indien de regeering deze uit het oog verloor, 't is veeleer te denken, dat zij de herziening van den census daaraan wil doen voorafgaan. Van de nog aanhangige wetten op de besmettelijke ziekten, op de spoorweg-politie, op de naam- looze vennootschappen en de pensioenwetten is niets gezegd, zoodat het twijfelachtig is of het nieuwe kabinet ze hand haaft of intrekt. Baart het klein aantal beloften der troonrede hier en daar teleurstelling, wij vragen wat baat eene reeks van beloften, waarvan de vervulling voor een goed deel moet achterwege blijven De Nederlandsche en Indische begrootingen nemen geruimen tijd van den duur der zitting in beslag, tal van gedurig voorkomende kleine wetsontwerpen vorderen mede den hunnen. Indien de Kamers alzoo afwerken wat de regeering haar bovendien denkt voor te stellen, dan behoeft de lijst van werkzaamheden niet grooter gemaakt te worden en zal de nieuwe zitting niet onvruchtbaar zijn. Geschiedt er meer dan aangekondigd wordt, des te beter, 't is de natie liever dan het omgekeerde geval. Zij zal zich ver heugen als hare Vertegenwoordigers oprecht bezield blijken te zijn van de zucht om met de regeering ijverig samen te werken tot heil des vaderlands. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 September. De mailboot Prins Hendrik, kapitein J. Hendriks, is jl. Woensdag avond te 11 ure te Suez gearriveerd en is den volgenden morgen te 8 ure het Kanaal ingegaan. De Amerikaansche stoomkorvet Wachusett, komm. kapt luit. ter zee Swann, heeft gisteren morgen de reede alhier weder verlaten, koerszettende naar de Fransche oorlogshaven Brest. Een nieuwe slag heeft Prins Frederik der Nederlanden getroffen: zijn schoonzoon, de Koning van Zweden en Noorwegen, is jl. Woensdag avond overleden te Malmoë, waar hij zich tijdelijk ophield op de terugreis naar zijne hoofdstad, na om redenen van gezondheid eenigen tijd buiten zijne staten te hebben vertoefd. Geheel de Neder landsche natie neemt deel in de smart van den zwaar beproefden, diep geschokten grijsaard, en wenscht dat hij de kracht moge vinden om, getroost door het bezit zijner hem overgebleven dochter en haar gezin, dit nieuwe verlies, dat de herinnering aan zijne te vroeg ontslapen oudste dochter weder Ijij hem opwekt, met gelatenheid te dragen. Karei XV Lodewijk Eugenius, Koning van Zweden en Noorwegen, der Gothen en Wenden, was geboren 3 Mei 1826 en bereikte dus den ouderdom van 46 en een half jaar. Den 8 Julij 1859 was hij zijnen vader Joseph Frans Oscar I opgevolgd; hij werd gekroond in 1860, den 3 Mei te Stokholm (Zweden) en den 5 Augustus te Dront- heim (Noorwegen). Van 19 Junij 1850 tot 30 Maart 1871 was hij gehuwd met Wilhelmina Frederika Alexandrina Anna Louisa, Prinses der Nederlanden; na een gelukkigen 21jarigen ecbt, waaruit een dochter ontsproot, werd hij weduwnaar. Deze dochter, Louise JosephinaEugenia, geboren 31 October 1851, is sedert 28 Julij 1869 de gemalin van Christiaan Frederik Willem Karei, Kroonprins van Dene marken. De Zweedsch-Noorweegsche kroon gaat nu over op den oudsten broeder des overledenen Konings, Prins Oscar Frederik, Hertog van Ostgothland, geboren 21 Januarij 1829, sedert 6 Junij 1857 gehuwd metSophia Wilhelmina Marianne Henriëtte, Prinses van Nassau, ge boren 9 Julij 1836. Deze echt is met 4 zoons gezegend. Beroepen te Gorinchem ds. A. Couvée, te Barneveld. Door den bisschop van Haarlem zijn benoemd: tot pastoor te Zuidzijpe, in de plaats van den heer G. C. van Oorte, om ziekte tijdelijk buiten bediening, de heer P. A. de Bruin, kapellaan te Dordrecht; tot assistent te Oudorp de heer C. Wenker, priester uit het Seminarie; tot kapel laan te Nieuwkoop de heer J. Bakker, kapellaan te Haarlemmermeer. Onderscheidene omstandigheden doen vermoeden, dat bij den brand te Anna Paulowna op den 12 dezer, waarbij het woonhuis met den inboedel van H. C. van Mill, tapper en winkelier zijn vernield, brandstichting heeft plaats gehad. Te Amsterdam is jl. Donderdag de eerste steen gelegd van de nieuwe diamantslijperij. Te Haarlem overleed dezer dagen de heer S. J. Roosdorp, die jaren lang als stationchef te Amsterdam is werkzaam geweest. Een aardappelkooper te Leiden heeft in de staats loterij den prijs van 100,000 getrokken. De gelukkige bezat het lot geheel alleen. Volgens het Vaderland is de bekende Karl Marx voor nemens zich met zijne familie voorloopig te 's Hage metter woon te vestigen. Hij heeft op den stationsweg een huis gehuurd. Te Eindhoven is tot lid der Prov. Staten gekozen de heer W. Heuvelmans, te Middelbeers. Op het land van V. en Z. te Serooskerke op Wal- cheren werd een plant van een bruine boon uitgetrokken, aan welke 121 (honderd een en twintig) peulen of schokken zaten. Het hof in Gelderland heeft zekere van der Aar, uit Putten, die uit minnenijd een anderen persoon een zware verwonding had toegebragt, tot 6jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Ziehier volgens de Arnli. Crt. de aanleiding tot deze daad. Hij was namelijk sinds lang bekoord door de lonkende blikken van een scheelziende Puttensche schoone, toen deze als kost ganger een rempla^ant bij zich aan huis kreeg, die, volgens de beschuldigde, voor zijna kostvrouw dezelfde teedere ge voelens aan den dag legde als hij. In zeer beleedigende bewoordingen betuigde hij hierover een en andermaal zijn ongenoegen, totdat de rempla9ant, eindelijk boos geworden, hem te dier zake bij den kraag pakte en door elka&r schudde, of, zooals de beschuldigde opgaf, den neus aan het bloeden sloeg. Hierover ontstond bij dezen een wrok, welken hij maar al te spoedig zocht te koelen. Dienzelfden dag nog liet hij zich scheren, bij welke gelegenheid de barbier en diens vrouw zagen, dat hem een geopend knipmes uit den zak viel. Hiermede zeide hij dien avond nog een moord te moeten doen, waarop het echtpaar uit den scheerwinkel met onverstoorbaar flegma zeide: „als het ons maar niet geldt." De beschuldigde stak het mes weer in den zak en verliet daarop het huis, ver gezeld door den barbier, aan wien hij onderweg nogmaals zijn vijandige gezindheid tegen den remplaijant openbaarde en van wien hij afscheid nam bij een zijweg, voerende naar het huis der kostvrouw van den remplaijant, welken weg hij insloeg. Aan dat huis gekomen, begon hij weder de vrouw des huizes te beleedigen, waarop de reinpla^ant, die binnen was, buiten kwam en een ommezien later hevig uit zijn hand bloedde. Hij zeide, dat hij het mes in de hand des beschuldigde had zien flikkeren en tegelijkertijd verwond was. Een zeer ernstige verwonding was hem aan de pols toegebragt, tengevolge waarvan hij, na eerst te Putten verpleegd te zijn, eenige dagen later, toen hij voor de dienst was opgeroepen, in het hospitaal te Utrecht werd opgenomen, waar hij weken lang heeft gelegen; terwijl jl. Donderdag ter teregtzitting zijne hand nog verre van hersteld was. De ziekte, welke te Arnhem en naburige gemeenten hevig onder de varkens heeft geheerscht, schijnt gelukkig haar toppunt bereikt te hebben en is thans sterk aan het afnemen. Vele der aangetaste dieren zijn bezweken en die, welke herstelden, vermagerden erg en schijnen hunne groeikracht verloren te hebben. Wat de ziekte onder het rundvee, de tongblaar, betreft, deze heeft opgehouden te Arnhem te heerschen. Het Deventer Weekblad van jl. Donderdag bevat aan zijn hoofd een open brief aan dr. J. van Vloten, te Bloemendaal, waarin tot hem het dringend verzoek wordt gerigt om, indien het door de Deventersche regtbank tegen hem uitgesproken vonnis ook in nader beroep mogt worden bevestigd, de daarbij uitgesproken straf, hetzij gestreng of gering, niet door vertrek naar Zuid-Nederland te ontduiken, maar haar ridderlijk te ondergaan. Daarna zou de redactie van het Weekblad niets aangenamer zijn, dan de nu door haar opgevatte taak weder aan dr. van Vloten te kunnen overgeven. (Amst. Crt.) Ook voor den schuttersraad te Enschedé hebben schutters teregt gestaan wegens het niet onder de wapenen komen toen alarm geslagen werd. Tegen korporaal Huskus is degradatie en 25 boete, tegen den schutter Meister eene boete van 40 geëischt. Men zegt dat de sociëteit de Harmonie te Groningen in de feestweek aan entreé-geld en verteringen ontvangen heeft ruim 30,000 en dat zij daarvan een zuivere winst genoot van ongeveer f 8000. -In het klagtenboek der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht, leest men in dato 23 Aug. 1872: Op heden 23 aug. 1872 te Zefen uren namiddag met de trein van Deventer aangekoomen ben ik na Waardig Wiszelink door den Kollekteur Glass uitge Scholden voor Smouws. J. de W., Veejaars te Groot Straat. Elzasch Duitsch. Op uithangborden vooral is het in den Duitsch gemaakten Elzas zeer duidelijk welke vorde ringen de Duitsche taal onder de bevolking maakt. Naast het bord met het Fransche opschrift, leest men bij voorb. „reisbende herberche" voor „Herberge für Reisende," Bran- dewein, logirt vier Mann und fert" BranntweinLogis für Mann und Pferd). Zoo staat er in Straatsburg, bij de Metzgerpoort, op een uithangbord: ,/Logiert, Brandewein, Vein, Bier, duitsclie Virtschaft". Niet zelden ziet men in Elzas-Lotharingen het volgende opschrift: Hier loschirt man zu Pferd und zu Fusz" In den Monde illustré herinnert de heer Lépine, bij gelegenheid van de feesten te Berlijn, aan de feesten, die in 1856 te St. Petersburg gegeven werden ter eere van de krooning van Czaar Alexander II. Het banket werd den 28 Sept. gehouden op de vlakte van Petrowski. Dien dag had de Czaar op een uitgestrekt veld, van acht kilo meters in omtrek, 200,000 personen te eten gevraagd. Op tafels van een uur gaans lengte had men de geregten voor zoo vele monden opgestapeld. Er waren 1500 gebraden ossen, 4000 schapen, 100,000 kippen, 100,000 eenden, 4000 hammen, 100,000 roomkoeken en evenveel kalatchen geheele hoornen, aan welker takken saucijsen en gerookt vleesch hingen, en bij wijze van kersboomen versierd. Fon teinen van brandenwijn en wijn goten met breede stroomen haar inhoud uit; en om alles de kroon op te zetten, toen het oogenblik van vertrek was aangebroken, stegen ballons in de lucht en lieten gebakjes en suikergoed op de gasten regenen. Een voorbeeldige dochter in Albanië, Noord-Amerika, had een eisch van 10,000 dollars ingesteld bij de regtbank tegen haar eigen moeder, omdat deze haar liederlijk gedrag had verweten. De moeder werd tot betaling van de gansclie som veroordeeld. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 19 September. In deze zitting, die door alle ministers werd bijgewoond, werd door den heer de Vries, minister van Justitie het woord gevoerd. Hij leidde daarmede het ministerie bij de vertegenwoordiging in. Hij verklaarde dat het kabinet, hetwelk de beginselen omhelst van de meerderheid in de Kamers, trachten zal om door gemeen overleg de zaken, die het meest spoedeischend zijn, tot afdoening te brengen. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede komt in be handeling. Het bevat een weerklank op het koninklijk woord, en wordt na korte discussie aangenomen met algemeene stemmen. Bij 7 verklaarde de minister van Justitie, dat de regering afschaffing der plaatsvervanging bij de nationale militie zal voorstellen. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 19 September. De heer Dullert aan vaardt het voorzitterschap met eene toepasselijke rede. Na de lezing der missive, inhoudende het berigt van 't overlijden dei heeren Thorbecke, wijdt de voorzitter een woord van hulde aan de nagedachtenis van dien staatsman. De Kamer besluit tot het zenden van een brief van rouwbeklag. Eenige wetsontwerpen worden ter tafel gebragt en naar de afdeelingen verzonden. Zitting van Vrijdag 20 September. De minister van Financiën lieeft aan de Kamer de Staatsbegrooting aangeboden met eene redt waarin hij verklaarde dat de finantieële toestand reden tot tevreden heid gaf. De achterstand van vorige jaren is zeer gering. De opbrengst der middelen over den loopenden dienst wordt gerekend 5 millioen hooger te zijn dan de raming. De begrooting voor 1813 wordt geraamd: In uitgaaf op 961 millioen, waaronder 6 millioen buitengewons uitgaaf voor spoorwegen; de middelen bedragende een en negentig en een vijfde millioen, zoodat de gewone dienst sluit met eet batig slot van 2 ton, niettegenstaande de verhoogde uitgaven voot onderwijs, de stijging van den prijs der materialen, de verbetering van het postwezen en de telegrafie. Voorshands is het onnoodig om tot het sluiten eener geldleening over te gaan voor de voltooijing der spoorwegen. Op ultimo Aag. bezat de schatkist circa 40 millioen, gevormd uit de koloniale saldo's. Later zijn verschillende nieuwe uitgaven in het verschiet, dan komt de vraag in overweging, welke nieuwe hulpbronnen noodig zijn. De regering acht het ongeraden, met het oog op de jongste debatten over de inkomsten-belasting, om terstond weder nieuwe voorstellen tot belasting-hervorming voor te dragen. De minister is niet voornemens stil te zitten, maar onthoudt zich van elke toezegging. De voorzitter heeft nog medegedeeld, dat de commissie redactie gereed is met het ontwerp-adres van antwoord op di troonrede, dat naar de afdeelingen is verzonden. De begrooting zal gedrukt en eerstdaags worden rondgedeeld. Bij het wapen der infanterie is benoemd tot kolonel de luit.—kol. D. P. C. Pottgieter van Laar, comm. van het 5de regiment. De luits. ter zee 2de kl. F. J. Beekman en A. F. J. Frackers, dienende aan boord van het schroefstoomschip het Loo, word» met den 30 dezer op non-act. gesteld en met den 1 Oct. vervangei door de luits. ter zee 2de kl. D. J. W. A. G. Coops en A. E. Arkenbout Schokker; terwijl de luit. ter zee 2de kl. H. O. Feill met laatstgemelden datum geplaatst wordt aan boord van de monitoi Krokodil. Aan J. Prins is, onder dankbetuiging voor de door hem bewe langdurige diensten, op zijn verzoek eervol ontslag verleend auditeur bij den schuttersraad der dd. schutterij te Zaandam, a als zoodanig benoemd mr. W. Jager Gerlings. Tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voa het tijdperk der tegenwoordige zitting is benoemd mr. W. H, Dullert, lid dier Kamer. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt dat, ingevolge de bevelen des Konings, het hof den rouw zal aannemen wege» het overlijden van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegei, voor den tijd van zes dagen halven rouw en drie weken ligte: rouw, ingaande den 20 dezer. be W( 'Zï te mi en ,B mij eer ma; me! Y00 har keg een gez< steil is 1 buit moe ontv ffew Ier Ie v litijd [eled eijne lenni loch retei fat mtre aster De Onder geen stand klasseerden," of met lieden, als onder de te Parijs vindt men zooveel „gede- loen andere woorden zooveel verloope» lekrac fiacre-koetsiers. De heer Ducoux, mnne directeur der petites-voitures, telt reeds onder zijn perso- n e neel doctoren in de letteren, gefailleerde kooplieden, ges- i jor telijken, maar lang heeft het geduurd eer hij een notarii ad op den hok had. Sedert een paar dagen is er nu een it jkskr het gilde gekomen en wel een ex-notaris uit Bordeam Drie jaar geleden verkocht deze zijn kantoor ten gevold van huiselijke rampen, en hij heeft sedert de ongelooW lijkste avonturen en lotgevallen gehad. Hij is in dien til ziekenoppasser, kunstenmaker, apothekersbediende, bestell{ en ceremoniemeester bij de begrafenis-maatschappij gewes Hij heeft intusschen, ondanks alles, nog geheel het voor- egelst komen aan zijnen vroegeren stand eigen behouden, en i slke onafscheidelijk van zijnen witten das. Een der Fransche dagbladen deelt mede, dat ii November eerstkomende te Parijs een vonkel nieuw concoui Del geopend zal worden en wel met.... naaimachines. De os! reside werper van het plan is een schatrijk Amerikaan, die zij Onze kolossaal vermogen met het vervaardigen van naaimachiw bes verworven heeft. oortdi Dezer dagen is te Parijs op het plein der invaliedi etreft, een eigenaardige revue gehouden, namelijk over de straat oor d vegers van beider kunne. De ingenieur Naud was 3 chtinc inspecteur en gaf zijn hooge tevredenheid te kennen ofl eeft, - de houding der troepen en hunne wapens. eluk j De heeren Félix Voisin en d'Hanssonville zijn i omen Frankrijk van hunne reis naar Nederland en België terug ficieu gekeerd, waarheen zij door de commissie van enquête na orden het gevangenisstelsel gezonden waren om een onderzot itiën, in te stellen naar de werking van het cellulaire stelse ij eri In hun rapport constateren zij, dat in de beide door ht riende bezochte landen dit stelsel wordt toegepast, zonder i Bi bezwaren te ontmoeten, welke men er aan toeschrijft. 1 uien Nederland wordt het alleen toegepast op correctioneel 'is W veroordeelden, d. w. z. op gevangenisstraffen van korti Mlieid duurin België wordt op meer doortastende wijze gebrui den we er van gemaakt. In België is onlangs bij wettelijke vei *erden ordening 20 jaren dwangarbeid met 9 jaar en 10 maande wdeu cellulaire straf gelijk gesteld. Iflsgelv Volgens Figaro is door den uitgever van een Au1 jjigenis rikaansch dagblad die te Parijs zijne vrouw verloor en hai "ij uit aldaar ter aarde liet bestellen, het volgende grafschli net de geplaatst Ter nagedachtenis van Theodora, echtgenoot van.. uitgever-eigenaar van het dagblad Abonnementsprijs15 francs 's jaars, vooruit te betalen. Zij was een goede moeder, een trouwe gade. De bureaux der redactie zijn voortdurend gevestigd in de straat, No... tweede verdieping. Gelieve aan te kloppen. Vaarwel, diep betreurde en zielsgeliefde Vrouw! Niet geplaatste artikels worden aan de schrijvers ft teruggezonden. natiën s e zo* i ho *oord j Ped or are ge ;eregt team t "chieve degen] balvi m hei ihieve

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2