30 Jaargang. 1872. N-.120. Zondag 6 October. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. STATEiN-GENERAAL. Benoeming-en, enz. chap 6,n Mat ngcüj tn di 'O, 1 kil# stil» HELDERS! HE EN MEHWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." m prt tteKi .alver Scha in pij L a 68 en Ij Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatujrdag namiddag. Abonnementsprijs per Irwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 00 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend delbi 1 kilq VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: 'Naar Oost-lndië: via Triest 15 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. ,z Marseille 10 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 17 Oct. 's avonds 6u. 25 m. West-lndië: via.Southampton 15 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Nov., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. au» via Triest 7 Oct.,'s m. 6u.25m. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 8 OCTOBER 1872, des AVONDS ien ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den B October 1872. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: ptiji 1. Kapport omtrent het onderzoek der begrooting voor 1873 en daarmede in verband staande besluiten tot heffing van belastingen. J, Verlenging der concessie voor het houden der Bank van Leening. i 3. Vacature gemeente-apotheker, i. Mededfeling van ingekomen stukken. Kievil :6 Bi 101 a kw. c., a ilogn rN"* HELDER en NIEUWEDIEP, 5 October. Staatkundig nieuws van eenig aanbelang is er niet veel. De heer Gambetta heeft in de jongstverloopene dagen door de verkondiging zijner bijzondere meeningen te Grenoble nog al wat geschrijf uitgelokt. De Fransche ministers dweepen in 't geheel niet met de staatkundige leerstellingen van volbloed-republikein en men gelooft dat de heer Thiers ook niet lang meer goede vrienden zal blijven met den Gambetta. Deze bereist evenwel een groot deel des f 11,- lands en vindt schier overal zeer veel sympathie. Zelfs de maires en gemeenteraden halen hem vorstelijk in. Tusschen de Turken en de Montenegrijnen is eene botsing mark ntstaan, waarhij zelfs verscheidene dooden zijn gevallen. de li )e reg ring te Constantinopel heeft hare ernstige onte- '/jj! tedenheid betuigd aan den vorst van Montenegro over het eV ebeurde en maatregelen geëischt, waardoor de herhaling l an zulke gebeurtenissen zouden worden voorkomen. Wordt Tieraan geen gehoor verleend, dan zou het niet vreemd ójn als de Turksche troepen hevel ontvingen om het vor- aling endom binnen te rukken. De vrees is alzoo niet ongegrond :en i Mor het ontstaan van ernstige verwikkelingen in het Oosten, den. Voor de bewoners van Elzas-Lotharirigen is de dag van lg™ Oct. een zeer gewigtige geweest. Op dien datum toch Joorl rerden degenen, die zich niet voor het behoud der Fransche lationaliteit hadden verklaard, regtstreeks Duitschers, de Rslaji e£ten eli pligten van dat rijk aanvaardende. Het schroefstoomschip Cura9ao zal met den 15 dezer alten dienst gesteld, en de kapt. ter zee C. J. Damme, net dat tijdstip, eervol over het bevel van dien bodem 2 0( ntheven en op nonactiviteit gesteld worden. Zr. Ms. rammonitor de Haai is jl. Woensdag met «merkelijke schade aan de machine te Hellevoetsluis 811 annengesleept. Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo zal hij gunstige elegenheid morgen van hier vertrekken, met bestemming aar Curaipao. Hat état-major is zamengesteld als volgt: A. B. D. Rijk, kapt.-luit. ter zee, commandant; K. A. takman Bosse, luit. ter zee 1ste kl., 1ste offic.A. E. hkenbout Schokker, D. J. W. A. G. Coops en A. J. luits. ter zee 2de kl.K. G. F. Sloos, offic. van ezondh. 2de kl.D. A. v. d. Laan, offic. van adm. 2de kl. De mailboot Conrad is Donderdag jl. 's morgens 8 Br te Batavia aangekomen en heeft de reis alzoo gemaakt n nog geen 40 dagen. Alles was wel. De Commissie voor de volksvoordragten alhier heeft 11 hare jl. Donderdag gehouden vergadering besloten ge- talende het aanstaande wintersaisoen vijf voordragten te "ganiseren. De eerste zal plaats hebben op Vrijdag 1 No- 'ember e. k. Zij verheugt zich in de medewerking van onder- dieidene personen en vereenigingen, die hunne hulp heb- «n toegezegd. De entrée-prijs blijft op 5 cents bepaald; 63{j sdere voordragt zal door muziekuitvoering worden op- fluisterd. Het is op die wijze te verwachten, dat de fflbachts- en werklieden in deze gemeente, ten wier behoeve toegangsprijs zoo laag is gesteld, even als in het vorige tar van deze gelegenheden om nut en genoegen vereenigd e vinden, een druk gebruik zullen maken. Gisteren vierde de hoofd-agent van politie C. Dienaar Wachtenis van zijn 35jarige getrouwe dienstvervulling bij e gemeente-politie alhier. Met genoegen vernemen wij, het hem op dien dag niet heeft ontbroken aan blijken ,an waardeering. - De leening der Indische Droogdokmaatschappij 'niet volgeteekend. 30|J 26 26: 18 41j 98j 86} 74i 93| 248} 2191 101 280 59d 59 64 568 156} 51} 86 91} 72} 721 741 diep. Uit het 28ste jaarverslag der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank blijkt o. a., dat in ons land, met eene bevolking van ruim 3| millioen zielen, jaarlijks 35,000 drankpatenten worden uitgegeven, makende alzoo op iedere 100 zielen een drankwinkel en de bevolking van elke woning gemiddeld op 5 personen tellende, op de 20 huizen een drankverkoopplaats. -Zestal hij de Evang. Luth. gemeente te 's Hage J. Bakker, te Vlissingen; J. A. Böhringer, te Maastricht; H. F. Grottendieck, te Alkmaar; H. O. Lohr, te Kampen; K. Scharten, te Leeuwarden, C. L. W. Westhoff, te Utrecht. Tot lid van den gemeenteraad te Enkhuizen is gekozen de heer C. A. de Koningh, met 91 van de 110 stemmen. Men schrijft uit Beverwijk aan de N. Rott. Crt. „Het ruwe weder van de vorige week heeft aan de zee- werken van het Noordzeekanaal enorme schade toegehragt. Vooral de Zuiderdijk heeft veel geleden, terwijl ook uit de borstwering op den Noorderdijk een groot stuk weggeslagen is. Naar men verzekert, zouden wel 200 betonblokken geheel verloren zijn, terwijl vele aan stukken geslagen of omgekanteld zijn. Een gedeelte van den dijk is verzakt, terwijl andere gedeelten wêer links en regts overhellen. Naar de Kleine Crt. verneemt, kan alles wat dezer dagen in verschillende dagbladen gemeld werd, omtrent eene voorgenomen reis van Prins Hendrik, minstens voorbarig genoemd worden. De Dordtsche Crt. verneemt thans echter nader, dat Z. K. H. Prins Hendrik het plan heeft opgevat om tegen het einde van December de reis met de mailjjoot de Koning der Nederlanden, gezagvoerder Braat, mede te maken. De Prins zal te Suez of te Port-Saïd aan wal stappen en van daar de terugreis waarschijnlijk over land aanvaarden. Jl. Donderdag is te 's Hage aanbesteed het maljen van den onderhouw, twee poorten en de brug over de spoorweg haven bij Fijenoord, gemeente Rotterdam. Minste inschrijvers de heeren j. L. van den Steenhoven Co., te Dordrecht; lste perceel voor 88,900, 2de perceel voor 163,096. Het dezer dagen verschenen programma van het „Haagsche genootschap tot verdediging van de Christelijke godsdienst" vermeldt, behalve de reeds medegedeelde be krooning van dr. J. Hartmann, predikant te Widdern, de navolgende door het genootschap bij herhaling of voor ;het eerst uitgeschreven prijsvragen: I. Met het oog op het jongste concilie te Rome, vraagt het genootschap: „Eene geschiedenis van het begrip der Pauselijke onfeilbaarheid in zijn oorsprong en voortgaande ontwikkeling, van den daartegen gevoerden strijd en zijne verheffing tot dogma, met aanwijzing der vermoedelijke gevolgen hiervan, inzonderheid voor de Roomsche kerk zelve." II. Daar in de laatste halve eeuw de Christelijke zending onder de Heidenen, Mohammedanen en Joden zich zoozeer heeft uitgebreid, doch haar door velen wordt tegengeworpen, dat het Christendom niet voor alle volken geschikt is, door anderen, dat althans de tot hiertoe gebruikelijke methode aanmerkelijk zou behooren gewijzigd te worden, zoo vraagt het genootschap„Wat leert de geschiedenis der zending aangaande de bestemming en geschiktheid van het Christen dom om de algemeene wereldgodsdienst te worden? En welken invloed moet de tot dusver verkregen ondervinding voor de toekomst op de methode der zending hebben?" III. Het genootschap verlangt: „Eene kritiek van het wijsgeerig pessimisme van den jongsten tijd." IV. „Eene populaire verhandeling, waarin de voor naamste der hedendaagsche stelsels van zedeleer worden uiteengezet, met aanwijzing van hunne verhouding tot het Christendom." V. „In welke verhouding tot godsdienst en zedelijkheid staan de nieuwere theoriën, van Darwin en anderen, over de afstamming des menschen?" De antwoorden op de eerste vier vragen worden inge wacht vóór 15 December 1873, die op de vijfde of laatste vraag vóór 15 Junij 1874. Nadere bijzonderheden zijn te vinden in het programma zelf, waarvan exemplaren, op franco aanvrage, verkrijgbaar zijn bij den secretaris des genootschaps, prof. A. Kuenen, te Leiden. (Amst. Crt.) Te 's Hage is gisteren aanbesteed het bijbouwen van localen aan het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar. Minste inschrijver was de heer D. A. Braakenhurg te Haarlem voor 20,220. Burgemeester en wethouders van 's Hage hebben hun praeadvies uitgebragt omtrent de verschillende hij den raad ingekomen adressen betrekkelijk de kermis. Op het request om de kermis op Zondag avond te moeten sluiten, adviseeren B. en W. afwijzend te beschikken, omdat zij de kermisvermakelijkheden op Zondag avond niet als nadeelig voor den godsdienstzin beschouwen. Den wensch naar hervorming der kermis, achten B. en W. zeer verklaar baar, maar niet ligt te verwezenlijken. Behoudens zeer enkele maatregelen, die ze gaarne in overweging zullen nemen, is B. en W. geen middel tot die hervorming hekend. Wat de afschaffing der kermis betreft, zijn B. en W. van oordeel, dat, zoolang het aantal deelnemers aan de kermis, uit alle standen, zoo groot blijft, er voor hen geen goede grond kan bestaan, om de kermis" te doen ophouden. Hoezeer een groot getal ingezetenen van Delft, bij gemotiveerd adres, den heer van Kuyk hebben verzocht om zijn burgemeesterschap toch te blijven waarnemen en zich niet geheel op te offeren aan het vaderland, met voorbijgaan van zijn vaderstad, hoewel dit is geschied, zal men voorzigtig doen, indien men zich geen overdreven idee vormt van het wonen in Delft. Dieverij, inbraak en roof zijn er aan de orde van den nacht, zoodat vele bewo ners der vorstelijke grafplaats tegenwoordig met revolvers in den zak loopen, en zoo iets is op zich zelf reeds iets verschrikkelijks. Zoo'n eerzame bewoner van het Oud-Delft of de Koestraat heeft nooit dan uit de Haarl. Crt. geweten wat stelen en inbreken was, en thans... het gaat zoo maar gedurig voort met rooven en inbreken, en, trots het bezit van het puik aller burgemeesters, willen de schelmen zich niet laten vangen. Niets ontzien ze, de onverlatenDaar zijn ze ingebroken bij mevrouw Storm van der Chijs, de vermaarde philantro- piste, die uit ondervinding, mijnheer! kan spreken. „Tijdens mijn verblijf in Amerika" is haar in den mond als bestorven, en zoo iets te kunnen zeggen, beteekent iets; maar het beteekent veel meer, dat zij die reis zoo op eigen risico, zonder mannelijk sauvegarde en in het belang aller philan- tropbische inzigten deed. Amerika is bij uitnemendheid het land der dieven en opligters, doch in dat land der vrije misdaad is mevrouw Storm van der Chijs niet gebeurd, wat haar overkwam in het lijkachtige Delft. Inbraak,.... ongeveer 500 gestolen,.... overigens niets ontvreemd; kortom, het waren gerotineerde dieven, die hier hun hand werk dreven, 't Is niet onmogelijk, dat mevrouw Storm weer van huis was en tusschen allerlei manvolk disputeerde of disputen aanhoorde op een congres of vereeniging. (Fr.Ct.) De algemeene vergadering der Nederlandsche veree niging tot afschaffing van sterken drank zal gehouden worden te Utrecht, op Dingsdag en Woensdag 8 en 9 dezer. Behalve over twee wijzigingen in het algemeen reglement, zal de alge meene vergadering te beraadslagen hebben overtwee voorstellen van het hoofdbestuur, luidendeDe algemeene vergadering besluite tot het rigten van een adres 1. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, daartoe strekkende, dat Z. Exc. allen invloed gelieve aan te wenden, opdat het openbaar onderwijs, en inzonderheid de Staatsschool, dienstbaar worde gemaakt tot waarschuwing dei^.jeugd tegen de besmetting van den sterken drank, en 2. aan den Minister van Justitie, ten einde van Z. Exc. de noodige voorschriften mogen uitgaan, opdat de tabellen der geregtelijke statistiek voortaan zoo worden ingerigt, dat zij van jaar tot jaar een getrouw begrip geven van het aandeel, dat de sterke drank heeft aan de bemoeijenissen onzer politie en justitie. In een particulier telegram meldt men uit Londen aan de N. Rott. Crt. het volgende: „De scheurmakers der Internationale uit Engeland, Neder land, België, Zwitserland en Spanje, die gelijktijdig tegen standers van Marx en voorstanders- der Commune zijn, zullen dezer dagen een nieuw congres bijeenroepen. De plaats van bijeenkomst is nog niet vastgesteld." Jl. Woensdag had op 't Spijk, onder de gemeente Herwen en Aerdt, een treffend ongeluk plaats. De 18jarige zoon eener weduwe, een geladen geweer door een doorn- heg willende krijgen, nam daartoe het geweer bij den loop, waardoor de haan aan een takje moet gehaakt hebben, zoodat ket schot afging. De jongeling kreeg het schot in de borst en was kort daarna een lijk. Tot lid van de Provinciale Staten in Zeeland is gekozen de heer mr. J. G. van Deinse. Als een voorbeeld van buitengewone vruchtbaarheid wordt gemeld, dat door den heer H. D. Hoogeveen te Smilde, van 2 hectoliter aardappelen in dezen herfst het 50voudige, dus 100 H.L. is geoogst. Tweede Kamer. Bij de Kamer is ingekomen het gewijzigd wetsontwerp tot wering van besmettelijke veeziekten. Tegen Maandag middag 1 ure zijn vele kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld, waaronder dat betrekkelijk de dotatie aan de dochters van wijlen mr. Thorbecke. De luit. ter zee lste kl. T. C. Gobée wordt met den 31 dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van onder equipagemeester der Marine bij 's Rijks werf alhier en op non activiteit gesteld, terwijl die betrekking met den 1 Nov. wordt opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. E. L. baron van Heec- keren van Walien.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1