T 1872. N". 121. Woensdag 9 October. 30 Jaargang. k Een stap op den goeden weg, Ier, ie. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE E\ MEÜWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." gEgBgg3gKKgflfi*sr^:*a^y^^ Maai 19. 3. 0 maas: Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS! Naar Oost-lndiê: via Triest 15 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 10 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 17 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: \iaSouthampton 15 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Nov., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23Oct., 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 22 Oct., 's m. 6u. 25 m. f20,- iks. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een zeer gewichtig voorstel ingediend, vervat in een viertal nota's van wijzigingen in de begrooting van Neêrlandscli Indië voor het dienstjaar 1873. Zij wenscht n.1. de vermoedelijke overschotten der Indische dienst over de jaren 1868, 69 en 70, gezamenlijk ten bedrage van 18T75 miljoen, voor ongeveer 5^ miljoen toe te voegen aan de middelen onzer dienst van het loopende jaar, 10 miljoen te bestemmen tot aflossing der schuld aan de Handelmaatschappij en nage noeg 3 miljoen tot voorziening in behoeften van buiten gewonen aard in Indië, met namehet aanleggen van eene laven te Batavia, van werken tot beveiliging van Batavia Samarang tegen overstroomingen, van een vasten stuw dam met sluizen in de Sampeanrivier, het bouwen van een krankzinnigengesticht te Buitenzorg, het aanbouwen van 3 stoomschepen, het reorganiseeren van het bestuur der buitenbezittingen en het uitbreiden van het bestuurs- personeel ter oostkust van Sumatra. Dat alles is op verre aa niet voor 3 miljoen te verrichten of te bekomen; het bedrag betreft dan ook alleen wat men daarvoor in het volgende jaar denkt uit te geven, zelfs is de laatste post Voor memorie uitgetrokken. Drie miljoen voor buitengewone behoeften in Indië Welk een ongehoorde verspilling, niet waar? ten koste van jhet moederland, dat nog door een aanzienlijken schulden- y, last gedrukt wordt, dat zijn spoorwegnet nog niet voltooid 'ileeft, dat in weerwil der Indische bijdrage van 10 miljoen kwalijk het jaar weet rond te komen en vele dringende 'N.tieigen behoeften onvervuld moet laten! Zulk eene vrijge vigheid is ongehoord en in strijd met alle traditiën. En bovendien 10 miljoen te besteden, niet tot amortisatie van Nederlandsche, maar van Indische schuld, hoe komt men er toe? Wat doen wij met bezittingen in den vreemde, het niet is om de overschotten in onze schatkist te doen vloeien, onze lasten dragelijk te maken? Als de voordeelen van Indië ten bate moeten komen van Indië 30 zelf, wat nut geeft ons dan het bezit? Zacht wat! Gij ziet toch dat de minister, behalve de 10 miljoen, reeds als Indische bijdrage in onze loopende begroo- opgenomen, nog 5| miljoen uit de oude Indische overschotten aan onze middelen wil toevoegen? Des te erger; dan hinkt de minister op twee gedachten. Dat is niet radicaal. In zijn systeem past het, dat wij ons vergenoegen met de indirecte voordeelen, welke het handels lui ingee niem 6.' a 6,91 Haam kilo alvei ti lard. ning s en L Sk et, 8 Z.) ■n, (D Md# Qua en. 2 ja» i evenli inkelii Feh« öootji Dord1 We! ;hter' seling t. u dod P.T« verkeer met Indië ons verschaft, dat er van de kolonie niets voor het moederland overschiet. Daartoe hebben de liberalen immers sints lang getracht het cultuurstelsel te lopen. Maar die overschotten dan, onder liberaal bestuur, boven en behalve de gewone jaarlijksche bijdragen, verkregen, getuigen die van sloopzucht, van het streven om wat Indië oplevert door Indië te doen verbruiken, van miskenning der directe voordeelen? 't Is den liberalen niet te danken, dat die voordeelen g zijn blijven bestaanhadden de conservatieven hen niet tegengehouden, er ware van het cultuurstelsel niets over gebleven. Zie wat het in weerwil der radicale sloopzucht verschaft heeft, en reken wat het bij krachtige handhaving en uitbreiding had kunnen verschaffen. Misschien een tijd lang veel meer, indien althans de natie de stem van het ontwaakte geweten had willen ver smoren. Die stem doet zich luider en luider hooren, behalve in de gemoederen der conservatieven. Nu het liberale „wanbestuur" niet de door hen voorspelde nood- ottige gevolgen heeft gehad, erkennen zij hunne dwaling oonmet, maar beschuldigen zij de liberalen van inconsequentie. Neen, de liberalen zijn geene aanbidders van het cultuur stelsel, maar zij zullen het ook niet onberaden prijsgeven. Zij trachten het in de eerste plaats van overdrijving te zuiveren en voor de bevolking minder drukkend te maken. Zij meenen, dat het niet steeds zal kunnen blijven bestaan, maar, wijl er zooveel op geschoeid is, ook niet plotseling Vallen kan, zonder eene, ook voor de inlanders nadeelige, Kar* stagnatie te veroorzaken; maar dat men pogen moet, door £api® ontwikkeling der bronnen van welvaart, nieuwe middelen 308 o van inkomsten (zooals de landrente en bedrijfsbelasting) te scheppen, die in staat zullen zijn om tegen de geldelijke voordeelen van het cultuurstelsel op te wegen. Bureau: M O L E Si P L E Ilï, K0. 163. Naarmate die middelen toenemen, 'tgeen reeds in aan zienlijke mate geschiedt, zullen de verplichte cultures los gelaten kunnen worden. Dat is eene geleidelijke vervanging, die, de voorhanden miljoenen bewijzen het, aanvankelijk de beste vruchten draagt. Dat is niet radicaal, zooals de conservatieven het zoo gaarne doen voorkomen, maar liberaal. Evenmin willen de liberalen, wat ook de conservatieven beweren, de Indische baten alleen in het belang van Indië besteed hebben. Gelijk het eene gewest van ons vaderland, buiten verhouding tot zijne grootte en bevolking, meer aan de schatkist toevoert dan het andere, maar de overmaat van het eene ten goede komt aan de behoeften van het andere, zoo ook is er niets tegen, dat de overwinst van Indië ten goede komt aan de behoeften van het moeder land. Al hebben Nederland en Indië, wegens den verren afstand en de verschillende toestanden, bijzondere geldelijke administratiën, tegenover de schatkist zijn zij niet anders dan twee deelen van hetzelfde Rijk. Maar gelijk nu de opbrengst van het eene gewest niet zoozeer ten bate mag strekken van een ander, dat het er zelf onder lijdt, dat eigen behoeften over het hoofd gezien worden om anderer behoeften te bevredigen, zoo mag ook aan het schatten afwerpende Indië niet onthouden worden wat het noodig heeft. Jaren lang heeft de tactiek bestaau om de Indische behoeften te beperken en te miskennen, tot opdrijving van het door het moederland begeerde -batig slot. Dank zij de liberalen, is daaraan een einde gemaakt en zijn de Indische uitgaven belangrijk gestegen, hoewel de koloniën nog lang niet bezitten wat zij noodig hebben en waarop zij recht matig aanspraak mogen maken. Met waar genoegen namen wij dus kennis van het voornemen der regeering „om de overschotten uit vroegere diensten alleen te bestemmen tot voorziening in behoeften van buitengewonen aard, hetzij in Nederland, hetzij in Indië." In overeenstemming met dit voornemen stelt zij alsnu de bovengenoemde maatregelen voor, omtrent welker raadzaamheid kwalijk verschil van meening kan bestaan. Het doorloopend voorschot der Handelmaatschappij van 10 miljoen op de aan haar ter verkoop toevertrouwde producten is als waarborg dier soliede cn rijke instelling overbodig, de afbetaling geeft eene rentebesparing van 3^ ton. De haven- en rivierwerken te Batavia en Samarang zullen door ieder, die met de ellendige gelegenheid tot lading en lossing der schepen en met de gedurige over stroomingen aldaar, bij eigen ondervinding of door lezing der dagbladen, bekend is, als volstrekt noodzakelijk be schouwd worden. De uitbreiding van het bestuur op Sumatra en andere buitenbezittingen, waarvan de belangrijkheid dagelijks door uitbreiding van handel en landbouw stijgt, is evenzeer wenschelijk. 1 Wordt aan het voornemen der regeering nu en in het vervolg de hand gehouden, wordt dan ook het lang en schromelijk verwaarloosde onderwijs van de inlandsche be volking ter harte genomen, dan kan ons gezag een zegen voor Indië worden; dan zullen wij niet langer behoeven te blozen, als wij bedenken wat Indië voor onze Staatsbe- hoeften, voor onze spoorwegen, voor onze (van 35 tot 28 miljoen aan rente verminderde) schulden heeft gedaan, en hoe weinig wij het voor al die miljoenen in ruil hebben gegeven. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 October. Grant of Greeley dat is in Amerika nog altijd de groote vraag. De politieke hartstogt bereikt hier en daar het toppunt van razernij, ofschoon duizenden bij duizenden niet kunnen zeggen, wat Grant eigenlijk misdreven heeft, of waarom Greeley verdient de president der Unie te worden. Of de voornaamste stad der Yereenigde Staten bepaald vóór Greeley is, kan nog moeijelijk uitgemaakt worden, doch het is wel waar, dat er ten voordeele van dezen nog steeds raadselachtigen candidaat voor den presidentsstoel in New-York eene monster-demonstratie heeft plaats gehad, die al de kenmerken van een overwinningsfeest droeg. De Union-Square is de grootste opene plaats in New-York, die op den avond der meeting, bij het licht van fakkels, bengaalsch vuur, vuurpijlen en zwermpotten eene menschen- massa van omstreeks 40,000 zielen bevatte, die, zoo als de bladen der Greeley-partij vertellen, uit enthusiasme voor Greeley, uit ijver voor de democratische beginselen en om aan het volk te toonen, welken steun Greeley in de bevol king dezer reusachtige stad heeft, daar was bijeengestroomd. De bladen der Grant-partij steken den draak met deze bewering en zeggen, dat de bevolking van New-York uit alle wijken der stad was zamen gekomen, om een schitterend vuurwerk te zien. Inderdaad zullen deze bladen wel de waarheid gemeld hebben, als men bedenkt, hoe gaarne de groote massa het schouwspel van een vuurwerk geniet, en Prijs der AdvertentiënYau 14 regels GO cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend als men verder weet, dat in New-York nog nooit te voren een vuurwerk is gezien, zoo prachtig en groot, als dat men ter eere van Greeley ontstak. Veelkleurige vuurpijlen doorkruisten onophoudelijk de lucht, zwermpotten en fonteinen deden onophoudelijk een vuurregen van groene, roode, zilverwitte en oranjekleurige vonken over de toeschouwers want men kon deze 40,000 personen moeijelijk toe hoorders noemen nedervallen, en de vijf redenaars, die tegelijk spraken, hadden het ondankbaarste publiek ter wereld voor zich. Luchtballen werden er opgelaten, die insgelijks in verkwistenden overvloed gouden vonken deden regenen. Om het publiek toch te herinneren wat eigenlijk de" bedoeling was van het feest, liet men het dikwijls genoeg de namen van Greely en Brown, alsmede die van Kerman en Depend (de beide laatsten zijn de candidaten voor de hoogste regeringsposten in den staat New-York) in vurig schrift lezen en „bravo!" toeroepen. Eene lange fakkel- optogt, aan welken duizenden opgewonden Greeleyners deel namen, nam vervolgens de belangstelling der toeschouwers in beslag, welke optogt, door korte opschriften op de banieren en de transparanten, mèer zeide, wat de bijeen komst beteekende, dan de grootste redenaars, uit de verte overgekomen, dien avond hadden kunnen doen. Niettegen staande de 40,000 menschen op het plein, het prachtige vuurwerk, enz., deelden de Grantsclie bladen mede, dat de demonstratie volkomen mislukt was. Een Duitscher deed in de courant leukweg de vraag: „Hoe gaat het er dan wel toe, als eene demonstratie wel gelukt?" Bij al dien Amerikaanschen bluf vermeerderen de kenteeke- nen van Greeleys nederlaag. Wanneer een democraat een weddenschap van 10,000 dollars aangaat op de keuze van zijnen kandidaat, maar nu reeds 1000 dollars rouwkoop biedt, is het een even goed teeken als dat de ratten een schip verlaten. Ook meent men, dat zijne groote rondreis, 3000 Engelsche mijlen, die hij tegen het gebruik, als kandi daat-president gemaakt, en waarbij hij 200 toespraken gehouden heeft, hem niet veel zal baten. Het was geene kleinigheid, zelfs voor Greeley niet; overal waar de trein stopte, een toespraak te houden, meermalen onder regen en wind, 200 malen - over het zelfde themamaar Greeley hield vol. De scènes waren elkander vrij gelijk. Een enkelen dag slechts volgen wij hem. Den 18 September ging hij uit New-York. Te Newjersey nam hij gouver neur Randolph mede. Van daar ging hij naar Trenton, Mantua (waar hij een corps van sprekers en comitéleden opnam) en zoo naar Lancaster, 60 mijlen van Philadelphia. De volgende rede was te Harrisburg, weder 40 mijlen verder. Weêr voort naar Lewiston, 166 mijlen van Phila delphia. Het volk was bijeen en wilde, dat hij sprak. Te vergeefs zeide hij moede te zijn. Hij sprak slechts kort en Randolph zette het voort. Ten 10 ure 's avonds sprak hij te Altona onder een plasregen. Dat was de eerste reis- en speech-dag. Den anderen dag begon het te Pittsburg. Overal werd verteld, in afwisseling van woorden, wat iedereen in Amerika even goed weet. Heden middag is alhier aangekomen de mailboot Prins Hendrik, kapt. Hendriks, vertrokken van Batavia den 25 Augustus 11. -De mailboot Prins van Oranje is Zondag ten 10 ure voormiddag Dungeness gepasseerd; alles wel. Wij zijn verzocht mede te deelen, dat er gedurende de maand October des Woensdags avonds half zeven ure gewone godsdienstoefening zal gehouden worden in de Doopsgezinde kerk. Morgen (Woensdag) avond zal in het lokaal Tivoli alhier de jaarlijksche vergadering plaats vinden van het concert-gezelschap Apollo. Wij zouden van deze ver gadering waarscbijnlijk geen melding gemaakt hebben, ware het niet dat ons ter oore is gekomen, dat de finantiëele toestand dier vereeniging zeer ongunstig is. Het tegen woordige volijverige bestuur, dat met zoo weinig middelen zooveel heeft weten te geven, zal zich stellig niet disponibel stellen wanneer in die onhoudbare positie der kas niet wordt voorzien. Het aantal leden, dat naar men ons ver zekert in 1870 bijna 200 bedroeg, is thans tot 90 geredu ceerd. Merkwaardig is het, wij herhalen het, hoeveel het tegenwoordige bestuur met de weinige geldmiddelen gegeven heeft. De winterconcerten, ze waren in één woord buiten gewoon goed de solisten met zorg en smaak en afwisselend van instrument gekozen. Het orkest is bepaald vooruit gegaan. De daarop volgende zomer-concerten gaven mede stof tot algemeène tevredenheid. Wij hebben er menigen Zondag avond gejouisseerd, zoowel door het harmonie concert in den tuin als door het strijkconcert bij minder gunstig weêr in de zaal. Niettegenstaande de aanhoudende zorg en moeite van bet bestuur is Apollo kwijnende, en dat in eene gemeente van bijna 20,000 zielen, waar geen i enkele concurrerende vereening bestaat. Apollo's concerten zijn, naar onze wijze van zien, de eenige vereeniging

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1