Benoeming-en, enz. STATE Y-(iE\ EIIA A L Buitenland. Frankrijk. Engeland. verdoolden te verzamelen, ze in kwartier te brengen en de vechtenden te scheiden, waartoe men detachementen infanterie en mariniers onder de wapenen had geroepen. Niet den 15 maar den 20 dezer zal de telegraafdienst van Texel naar den vasten wal voor het publiek worden geopend. Er loopt een gerucht dat de minister van Oorlog den ex-kapitein Jansen een betrekking heeft aangeboden. Wij deelen het gerucht slechts onder reserve mede, ofschoon de persoon, die ons het berigt heeft medegedeeld, gewoonlijk goed is ingelicht. Het komt ons echter onwaarschijnlijk voor, dat den heer Jansen een nieuwe rijksbetrekking zal worden gegeven, voordat hem alsnog eervol ontslag is verleend. Mogt het gerucht zich echter bevestigen, dan hopen wij dat aan die betrekking in elk geval een tractement zal verbonden worden, dat hem schadeloos stelt voor het stoffelijk nadeel, door zijn ontslag ondervonden. (Vaderl.) In de jl. Dingsdag daartoe opzettelijk bijeengekomen groote vergadering der Remonstrantsche Broederschap te Amsterdam is tot haren hoogleeraar benoemd de heer C. P. Tiele, pred. te Rotterdam. Het tweetal bestond uit den benoemde en dr. J. W. Bok, te Amsterdam. Beroepen bij de Herv. gemeente te Rotterdam de heer dr. Ph. J. Hoedemaker, pred. te Yeenendaal. Benoemd tot predikant te Sebaldeburen ds. P. Dam- sté Pz., pred. te den Hoorn op Terschelling. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te 's Hage ds. J. A. Böhringer, te Maastricht; ds. Grottendieck, van Alkmaar, stond mede op het drietal. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gem. te Emden door ds. J. P. Muller, te Zwartsluis. De gedenkdag van Alkmaars ontzet in 1573 is jl. Dingsdag aldaar op de gewone wijze door het uitsteken van vlaggen, het geven van volksspelen enz. gevierd. Naar de Haarl. Cour. verneemt, heeft een te Hoorn gehouden vergadering van belangstellenden in den gepro- jecteerden Noordhollandsch-Frieschen spoorweg, in plaats van een Igunstig eindresultaat op te leveren, tot een defi nitieve mislukking van het plan geleid, naardien zich de Friesche gedelegeerden terugtrokken. De heer Vignerolles zal voor zijne moeite beloond en de geheele zaak als niet gedaan beschouwd worden. Onlangs is te de Rijp een nuttige inrigting geopend, welker oprigting men voornamelijk aan de zorgen van den heer P. C. Mussert, directeur der werkinrigting aldaar te danken heeft. In vereeniging met den heer T. Ero, hulp onderwijzer daar ter plaatse, is door hem eene ambachts- of teekenschool geopend, die aanvankelijk een 20tal leerlingen van 12 tot 20 jaar telt. De inrigting voorziet in een bepaalde behoefte, en 't is te wenschen dat haar nut steeds meer gewaardeerd worde. Jl. Zondag is te 's Hage in het lokaal in de Lom bardstraat eene openbare vergadering gehouden van de Internationale, die door ruim 100 personen werd bijge woond. In die bijeenkomst is o. a. eene redevoering uit gesproken door Gerhard, die het onjuiste aantoonde van het beweren, dat op het jongste Congres de magteloosheid der Internationale zou zijn gebleken. Er hadden zich daar wel twee rigtingen vertoond, maar juist door de wrijving van verschillende meeningen ontstond kracht. Gerhard weidde voorts uit over het nut van het „Vereenigings- leven". Na hem voerde van der Hout het woord. Aan boord van de monitor Krokodil te Hellevoetsluis, s jl. Zondag door den officierskok met een scheermes een poging tot moord beproefd op den officiershofmeester. Door snel te bukken, toen de dader hem aanviel en poogde hem achterover te rukken, maar slechts den pet aftrok, is de bekomen verwonding gelukkig slechts ligt. (Amst. Crt.) Men schrijft uit Numansdorp, dd. 8 dezer aan het Vaderland: „De persoon, die op behendige wijze zich van de effecten van den heer H. heeft weten meester te maken, heeft getoond minder behendig te wezen, om ze van de hand te zetten. Verleden Donderdag vertoonde zich bij den heer de Waal, wisselaar te Rotterdam, een persoon, die hem een pak effecten overgaf ter waarde van ongeveer 50,000, in de hoop het bedrag daarvoor in ruil te zullen ontvangen. De heer de Waal, die spoedig achterdocht schijnt gekregen te hebben, nam de effecten tegen afgifte van een re<;u in bewaring. Daar de brenger hem gezegd had te Heerjansdam thuis te hooren en van de Wiel te heeten, was de heer de Waal zoo vóorzigtig naar genoemde plaats te reizen om daar informatiën in te winnen. Het bleek hem spoedig, dat daar niemand van dien naam woonde. Kort na zijn tehuiskomst ontving de heer de Waal berigt dat de effecten waarschijnlijk te Numansdorp ontvreemd waren. Jl. Maandag avond kwam 't geregt uit Dordrecht, ver gezeld door den heer de Waal» en diens zoontje. Vader en zoon herkenden onmiddelijk in zekeren Am. N., die reeds 7 jaar wegens diefstal in de gevangenis had doorge- bragt en op wien zware verdenking rustte, den brenger der effecten. Na een langdurig getuigenverhoor is de vermoedelijke dief naar Dordrecht getransporteerd. Te Tubbergen zijn uit een schaapskooi niet minder dan 25 van de 28 daar geborgen schapen ontvreemd. Door het Prov. Geregtshof in Overijssel is dezer dagen eene gehuwde vrouw wegens het wegnemen van drie turven, schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, en te dier zake veroordeeld tot eene cellu laire gevangenisstraf van 45 dagen. In de kerk te Staphorst heeft een ouderling, ten aanhoore der talrijk opgekomen schare, bij 't einde der godsdienstoefening op jl. Zondag morgen, den dienstdoen- den predikant, ds. Reinders, met luider stem toegevoegd „Gij kent God niet; gij moet niet alleen spreken over zijne barmhartigheid, maar Hen) ook voorstellen als een vertoornd regter." De leeraar, onvoorbereid op zulk een aanval, verliet zeer ontstemd het kerkgebouw. De toehoorders waren, naar men verzekert, verontwaardigd over de bru tale handeling van den waanwijzen ouderling. In de vorige week kreeg een landbouwer te Pieters- bierum een brandbrief, waarin hem gelast werd 200 bij zekeren boom neder te leggen. De ontvanger van den brief stoorde zich niet aan het dreigementdoch nu kwam er een tweede brief, en daar het onzen landbouwer nu toch wat al te kras begon te worden, stelde hij den burgemeester in kennis met de zaak. Thans werd besloten om een zak, niet met geld, maar met schelpen gevuld, op de aange duide plaats neder te leggen en inmiddels door vier veld wachters een oog in het zeil te doen houden. Dit geschiedde, de persoon in kwestie verscheen ook, doch zoodra zich de veldwachters vertoonden, koos hij het hazenpad. De politie hem na, de vlugteling over eene plank het pad op; een der veldwachters struikelde in de haast of door toedóen van den vlugteling, althans hij geraakte te water; de drie kameraden hielpen hem en inmiddels had de brandbrief schrijver gelegenheid om te ontkomen. (Amst. Crt.) Omtrent de steenkolen van het Ombilien-kolenveld heeft de luit. ter zee 1ste klasse Spanjaard een rapport over de op de Maas en Waal genomen proeven uitgebragt, dat in de Javasche Crt. is opgenomen, waaruit blijkt dat Sumatra kolen oplevert, die de vergelijking met de New- castle-kolen gerust kunnen doorstaan, ja, de voorkeur verdienen. Wij zien thans met verlangen het verleenen van concessie voor den aanleg van den spoorweg tegemoet, welke onmisbaar is om het kolenveld in exploitatie te brengen. Den 19 Aug. jl. is Z. K. H. Grootvorst Alexis, aan boord van het Russische oorlogschip Svetlana, te Batavia ter reede gekomen. De Prins heeft den volgenden dag incognito de stad bezocht. Den 21sten des morgens ging de gouverneur-generaal met vele autoriteiten den Prins aan den Boom begroeten en vertrok met hem naar Buitenzorg, waar dek avonds een bal te zijner eere werd gegeven. Den 22sten keerde de gouv.-gen. met den hoogen gast aldaar terug. Op het Koningsplein werd des middags een spiegel gevecht door de garnizoenen van Weltevreden, Rijswijk en Meester Cornelis geleverd, dat zeer goed geslaagd is. Op een gala-diner volgde een dansreceptie, die zeer druk bezocht werd. Z. Exc. leidde den 23sten den Grootvorst uit en gebruikte des namiddags het diner aan boord van het Russisch fregat. Den volgenden dag vertrok de Prins naar de Amour-rivier. Dezer dagen bevond zich iemand in de omstreken van Luik met zijn neef, een jeugdige Nimrod, vol edel vuur, op de jagt. De laatstgenoemde had een brief opengemaakt, en wierp de enveloppe in het kreupelhout. „Zie nu eens waaraan gij u blootstelt," voegde zijn oom hem toe, „onder stel dat een strooper de enveloppe, waarop uw naam staat, opraapt, en haar als prop gebruikt voor zijn geweer, waar mede hij mogelijk op een opzigter der jagt zal schieten. Er heeft een moord plaats gehad, een onderzoek wordt ingesteld, de prop wordt gevonden.... de prop waarop uw naam staat, en men wijst u als den moordenaar aan en men levert u aan de wet over! Ge verschijnt voor de regtbank, men ondervraagt u, ge raakt in verwarring, de uitspraak der jury verklaart u schuldig en danZie daar!De neef raapt de enveloppe op; hij had haar liever ingeslikt, dan haar te laten liggen. Lourdes. Lourdes, de hoofdplaats van het kanton, is zoo gezegd, een kleine stad, gelegen in de vallei van den Lavedan, aan den ingang van de bergengte. Zij schijnt daar te zijn geplaatst, om tot verbindingsteeken te dienen tussohen de vlakte en de bergen. De stad is leelijk, berookt en onregelmatig gebouwd, met naauwe kronkelende, slecht geplaveide straten. Ongeveer in het middenpunt vindt men een groot plein, de vergaderplaats van nieuwsbejagers en leêgloopers. Het eenige merkwaardige der stad bestaat in een versterkt kasteel, zich trots verheffend op de kruin van een steile rots, gelekt door de wateren van den stroom Gave. Dit kasteel, dat slechts een fort is in miniatuur, moet in de historie van Gascogne een groote plaats beslagen hebben. Eenmaal stond het bekend als onneembaar, en de legende verhaalt dat zelfs Karei de Groote onmagtig was er zich meester van te maken. Het mirakel, dat thans zooveel duizenden bedevaartgangers naar de vallei van den Lavedan trekt, dagteekent van niet vroeger dan 1858. Een jeugdig meisje, Bernadette Soubirous genaamd, dat zich den 11 Febr. van dat jaar op den oever van den Gave bevond, in de nabijheid der grot Massaniella, welke slechts weinige schreden van de stad verwijderd is, zag de Heilige Maagd, en had met haar een kort onderhoud. Deze verschijning herhaalde zich tien malen, steeds op dezelfde plek. De zaak maakte veel gerucht. De bisschop van Tarbes, de hoofdstad van Gascogne, benoemde eene commissie van onderzoek, en den 18den Januarij 1862 erkende de doorluchtige prelaat in een mandement het feit voor waar en tot mirakel. Sinds dien tijd is een zedig kapelletje aan den ingang der grot gebouwd, hetwelk den naam draagt van O. L. V. van Lourdes. De berigten, die door de clerieale dagbladen worden medegedeeld omtrent wonderdadige genezingen, welke in de jongstverloopeu dagen te weeg zouden zijn gebragt door het water uit de bron, worden door de anti-elericale organen aan eene scherpe kritiek onderworpen of wel met niet minder scherpe spotternij beantwoord. Zondag zijn te Lourdes ongeveer 20,000 bedevaartgangers ver- eenigd geweest. De groote processie 's middags naar de grot was ten 5 ure afgeloopen; de stoet, waarbij zich 8 bisschoppen en 15 gedeputeerden bevonden, had een lengte van meer dan twee uren. Men telde daarin 300 banieren en standaarden. De rede in het open veld is door den bisschip van Auch uitgesproken, die daartoe het Ave Maria tot tekst koos. Het feest is door voortreffelijk weder begunstigd. De hoogten, die de vlakten omringen, waren als met toeschouwers bezaaid. De luit. ter zee 1ste kl. J. C. Joekes, de luits. ter zee 2de kl. F. K. Engelbrecht, J. L. M. van Gorkum en J. Luytjes, de off. van gez. 2de kl. P. C. Buyze, de off. van adm. 1ste kl. J. C. Coops en de scheepsklerken H. J. Knottenbelt en W. Pronk, allen dienende aan boord van het schroefstoomschip Curaqao, de eerste als 1ste off., worden tengevolge der buiten-dienst-stelling van dien bodem den 15 dezer op non-activiteit gesteld. Tot student voor de geneeskundige dienst bij de zeemagt is benoemd de jongeling H. F. A. Peypers. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, den generaal-majoor N. Mac-Leod, inspecteur van het wapen der infanterie. Tot lid der commissie van deskundigen, vermeld in art. 34 der wet van 20 Julij, is o. a. benoemd de heer L. Swart, districts veearts te Alkmaar. Oost-Indië. Belast met de waarneming der betrekking 3den stuurman bij de Marine J. Behrends. - Tijdelijk gedetacheerl bij het Marine-etablissement te Onrust, ten einde de betrekkin» van directeur aldaar te vervullen, de luit. ter zee 1ste kl. J. M. Broers. De minister van Binnenlandsche Zaken, zich vereenigende ast de algemeene strekking van het ontwerp van zijnen voorganger ter voorziening tegen besmettelijke ziekte, heeft echter daarin eenige wijzigiugen gebragt, waarvan de voornaamste is, dat wegvalt 4 tot zekere hoogte verpligt gestelde vaccinatie, die vervangen wordt door moreele aanmoediging en bevordering, met verleening vat subsidiën voor inrigtingen, tot die bevordering strekkende. Hij met de minister van Marine in overleg getreden tot loettëlU regeling der quarantaine. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 9 October. Heden zijn de algemeem discussiën over het Oost-Indisch tarief aangevangen. De heers Nierstrasz, van Znylen, Heemskerk Az., 's Jacob en Hoffman hebbei er, ofschoon met eenige nuances, tegen gesprokende heeren Gevat en Mirandolle waren er bepaald voor. De heer Rutgers verklaard de amendementen af te wachtende heer Bredius was voor geheel porto francode heer van der Linden wilde vrij verket tusschen het moederland en de koloniën en een invoerregt 5 pCt. op vreemd fabrikaat. De heer Heijdenrijck zal zijne stat laten afhangen van de beantwoording eener speciale vraag. Heda (Donderdag) zal de minister van Koloniën 't. woord voeren. Il met Mili van van Ta4milli 'liet let De Rappel berigt, dat tweeërlei beschuldiging maarschalk Bazaine gerigt gecapituleerd heeft zonder hij verraad heeft gepleegd. lijk var dei oor liet na rijt' kro I hou llOOj aan echt| Het tege relde He ot di Gis l|k en do ft Koi isten eerste, dat hij te Mei ils n noodzaak, en ten anderen, Naar het schijnt is het eerst punt der aanklagt door de documenten en het getuigeni der personen, die bij de instructie gehoord zijn, volledi evat bewezen, en wordt thans nog slechts het onderzoek omtrei 'sarc het tweede punt van aanklagt voortgezet. De stad Parijs heeft besloten voorloopig vijftig groot 'g' kiosken met 10 kamertjes en twee toiletkamers op te rigtei jpl' De eene helft van de vertrekken is voor de vrouwen, d en andere voor de mannen bestemd. Die kiosken, waarva 'eze'^ het doel gemakkelijker te raden dan neêr te schrijven i l®en zullen daar groote dienst bewijzen. De cabinets a 15 c( times zijn niet a la -portie de tout le monde. Een morgenblad berigt, dat Eélix Pyat door 1 communards te Londen gedaagd is om voor een eere-jir 'e H te verschijnen, ten einde rekenschap te geven van zijn gedraj lrer^ Een ooggetuige geeft in den Echo du Parlement e:: verhaal van de schandelijke mishandeling van dieren, waarva: hij op een der booten van de Grand Central Beige, varen! tusschen Rotterdam en Moerdijk, getuige was. Hij gi zijn verwondering daarbij te kennen, dat in een beschaal land, als Holland beweert te zijn, zoo iets mogelijk en nog meer dat, terwijl in ons land eene maatschap tot bescherming van dieren bestaat, die zeer goed werkt, er hit Dlten te lande noch in de politie-verordeningen noch in de rijl wetten eenig artikel gevonden wordt, dat het kwellen va dieren belet. We laten hier den schrijver zelf verhalen wat hij zag wat zijne billijke verontwaardiging wekte. „Op het oogenbli !n e' dat ik mij aan boord begaf, was men bezig kalveren 'm 1 laden, die evenals collis en met gebonden pooten op 1 ioorc' dek werden geworpen. Ik heb ze niet geteld, maar er wai erP'e er mogelijk honderd. Men wierp ze op elkaar als wal ^'e' het goederen, zonder er aan te denken, ze van de an diPalt' bagage afgezonderd te houden, terwijl de bemanning zi "oete volstrekt niet ontzag er over heen te loopen. Als een der arme dieren bij ongeluk van den hoop afgle P 'lel en den passagiers in den weg kwam te liggen, wierp B Bn f het meêdoogenloos weer op den hoop; mannen liepen onl* 'oe' schroomd over den levenden heuvel, om het een of and an 1 kalf dat slecht gebonden was beter te binden. Natuurli 'een stierven er velen onderweg. Een groot aantal werden zvra aa gekwetst; hun bloed vloeide langs het dek, waarop ffl aei tengevolge daarvan uitgleed. Als de passagiers van1166111 eerste klasse naar beneden gingen, moesten zij de an dieren voorbij en verscheidene der reizigers waren dan''oes' verstoord over zooveel wreedheid, maar 't was te laat." etr.°k - Benedetti, in 1870 gezant van Keizer Napoleon e(lien Berlijn, had jl. Zaturdag bijna het leven verloren. I mor maakte met Prinses Mathilde en eenigen van hun vrie 01 a den een rijtoer; plotseling schrikte het paard van het l tuig waarin Benedetti met een vriend zat, en geraakte i Jo j' hol. De koetsier viel van den bok, en Benedetti en zjp d togtgenoot sprongen uit het rijtuig. De ex-gezant kre nmi<l| een hevige kneuzing aan de knie; zijn vriend werd t a6tl den schouder gewond, en beiden werden naar de villa d a6ziei prinses gebragt. 8™u: Onder de giften, die ten behoeve van een im Parijsche wijk Belleville op te rigten weeshuis voor meisji jn die door den jongsten oorlog ouderloos zijn geworden, s Lerj ingekomen, merkt men er een op van 25 fr. van i lc|,ter Duitschen krijgsman, als bewijs van erkentelijkheid naar de verpleging, die hem in eene Fransche ambulance ist oni 2a deel gevallen." |jj (ja, Dezer dagen is een trein, komende van Italië, bij lej8' 8500ste mijlpaal in den grooten Alpentunnel blijven stal (n De machinisten konden de machines niet verder bestur Lr bijna stikkende door gebrek aan lucht en door den r« stand Zij moesten van de machines afstijgen en kwamen sf jjn e( langzamerhand tot hunne bezinning; slechts een paar w« lieden werden gewond bij de aankomst van de hulpmacbi' )at Een reiziger in den onlangs nabij Carlisle veroi lukten sneltrein geeft de volgende korte doch leveni beschrijving van zijne gewaarwordingen tijdens 't accid® „We hadden gezellig zitten praten; juist wilde ikkeerde neerleggen om wat te rusten, toen ik op eens een vre®1 kij 0. ham 't hi VI touw ogei

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2