1872. N°. 123. Zondag 13 October. 30 Jaargang. U itgever A. A. BAKKER Cz. looft d, ji 18! o lev odei 6,1! 11 01 de In kil0| sl vlo HELDERSOHE m NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: i P'5 te& ta31 VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS! cbapi [aar Oost-lndië: via Triest 15 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 24 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. i, BrindisiYl Oct. 's avonds 6 u. 25 m. West-lndië: via. Soiitharnpton 15 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Nov., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. „nu u via Triest 22 Oct., 's m. 6u. 25 m. MOLENPLEIN, N°. 163. cent. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatBrnimte berekend pnj! is 54 a !i a 3,9! jordb lordl f 185 f 181 VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA UULOWNA, op Uingsdag den 15den October 1879, les namiddags ten 2 ure. Anna Paulowna, den 12 October 1872. De Burgemeester, C. E. PERK. Onderwerpen ter lehandelitig Vaststelling begrooting, dienst 1873. Voorstel gratificatiën voor verleende hulp bij brand éii idem adsistentie veldwachters. Mededeeling ingekomen stukken. 3 Rui pnjaj a —i kw. I c.,i Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 October. In Constantinopel heeft dezer dagen een ernstig gevecht usschen Turken en Perzen plaats gehad. Niet zonder groote moeite werden de strijdenden tot rust gebragt. Terwijl uit dit berigt blijkt, dat tusschen de verschillende natio- taliteiten weinig overeenstemming bestaat, kan het geza menlijk ontbijt vin den Sultan met Grootvorst Nicolaas ras Rusland als bewijs van het tegendeel gelden. Het staat te vreezen, dat de oude heer Thiers het op Jen duur niet uithoudt met zijne voorzigtigheids-politiek. Voorzeker is de reis van den heer Gambetta weinig bevor- lerlijk geweest aari het stelsel van schipperen, door den o resident tót nog toe gevolgd. Thans behelst éen der 'ransche bladen een artikel van de hand des heeren jh lératry, waarin de scheuring tusschen Thiers en de leden ia Ier linkerzijde in de Nationale Vergadering voorspeld wordt. Hen verlangt een nieuwe kieswet, de bepaalde proclamatie Ier republiek en een ministerie, dat werkelijk volgens de r- 11 beginselen, door de meerderheid omhelsd, regeert. a 1 De aandeelhouders in dén Grand-Luxembourg-spoorweg hebben goedgekeurd het besluit van 't bestuur om dien ffeg aan het Belgische gouvernement niét te verkoopen. De laatste berigtën uit de Vereenigde Staten laten bijna ;een twijfel meer over aan de herkiezing van generaal irant tot president der Unie. Het geldt als regel, dat de «rtij die in Oct. bij de verkiezingen in Pennsylvania over wint, zeker is in Nov. bij de presidents-verkiezing te zullen ;en. Omtrent de mededeelingen, door den heer Thiers g Qjj in de permanente commissie gedaan, verwijzen wij naar de 54} 64jj 87} «f logru N.s ,50 p couli ;enes n zul i stel niei staat i fr. narkt )e b teen. No. 26} 26" 18 40} 99Ü 89} 74} 98} 248} 244 229 221 97} 69,1 69} 64,} 64} 268 672 167 51} 83} 95} 9SA 99} 721 73 74it Ji dief' rubriek Buitenland onder Frankrijk, In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag 11. verkondigden klokgeklep en brandgeroep, dat er onheil dreigde. Aan de Binnenhaven stonden in de Broodsteeg de werkplaatsen van de wed. v. d. Ende en van den timmerman v. d. Plas in lichtelaaije vlam en bij den feilen wind, bestond er voor de belendende gebouwen ernstig gevaar. Spoedig waren er tal van brandbluschmiddelen aangevoerd en stonden honderden gereed om den brand te helpen stuiten. De «puit van de Ternate gaf 't eerst water, daarin gevolgd door de overige, behalve de gemeente-spuiten, die van de oorlogschepen, van 't spoorweg-station en van de mailboot Prins Hendrik. De beide werkplaatsen, tegen brandschade verzekerd, zijn geheel vernieldde belendende gebouwen ujn min of meer ernstig beschadigd. De goede orde die ff heerschte droeg veel bij tot spoedige afwending van het gevaar. Ter bevordering van het weldadig doel, door de vereeniging beoogd, zal het Israëlitisch Jongelings-Colle- gie: „Eendragt baart genoegen" op 21 dezer alhier eene openbare uitvoering geven. Wij verwijzen ter nadere kennisneming naar de achterstaande annonce, met de mede deeling dat de inteekenlijsten eerstdaags zullen rondgaan. Aanbeveling van dit plan is zeker overbodig. H. M. de Koningin wordt tegen het einde der vol- nde week te Londen verwacht en zal aldaar in Claridge's hötel haar intrek nemen. Aangenomen het beroep naar Purmerland door den «andidaat A. W. L. Planten. Bedankt voor het beroep naar Gorinchem door den heer Couvée, pred. te Barneveldnaar Hyppolitushoef door den candidaat W. Mekking. - Het is bekend, dat het getal vacaturen bij de Her vormde kerk p. m. 100 meer bedraagt dan het aantal beschikbare candidaten. Toch hebben 12 moderne predi kanten gesolliciteerd naar de predikants-vacature, welke bij de Remonstrantsche gemeente te Delft bestaat. De heer C. Klok, te Koog op Texel, en de heer G. Dros, te Hoedekenskerke, hebben met gunstig gevolg het examen afgelegd ter verkrijging van de acte van hoofdonderwijzer. -Men schrijft ons van Texel „Door het zware weêr en de onstuimige zee is heden nacht de Engelsche schoener Stephens, kapt. Gepkens, beladen met mosterdzaad, van Hoorn naar Ramsgate bestemd, nabij de haven van het Oude Schild op lager wal geraakt. Het schip verkeerde in groot gevaar. Gelukkig ontdekte de nachtwacht het seinvuur der in nood verkeerende equipage; hij deed onderscheidene bewoners van het dorp ontwaken, die zich naar de plaats des onheils begaven. P. M. de Waard, bootsman der reddingboot, C. Mets, Ph. Veen, T. Dogger en J. L. Schagen hadden den moed om zich in een groote vlet naar het schip te begeven. Door hunne maatregelen werden vaartuig en lading des morgens behouden in de haven gebragt, met verlies van ankers, gebroken roer en verdere schade." In de Debating-Club te Zaandam zijn de volgende stellingen verdedigd door den heer mr. F. W. Smit: 1. Banken van leening moeten niet op openbaar gezag bestaan en van overheidswege worden beheerd, maar haar oprig- ting en bestaan beliooren vrij te zijn, zonder wettelijke regeling. 2. Ten onregte worden banken van leening genoemd instellingen van liefdadigheid tot voorkoming van armoede. De behandeling der zaak van Cornelis de Porto, van Texel, die jl. Woensdag voor het Prov. geregtshof in Noordholland teregt stond, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in een gebouw waarbij te voorzien was dat eenig menschenleven kon worden in gevaar gebragt, heeft niet veel belangrijks opgeleverd. Zes getuigen werden gehoord. De beschuldigde, die in de instructie de meest volledige bekentenis heeft afgelegd, ontkende thans pertinent iets van den brand geweten te hebbenniettemin achtte de advocaat-generaal, jhr. mr. C. H. Backer, zijne schuld wettig en overtuigend bewezen en rekwireerde zijne ver oordeeling tot tuchthuisstraf van 7 jaren. De verdediger, mr. A. H. W. Crommelin, wees op eenige omstandigheden, waardoor z. i. het ontstaan van den brand niet genoegzaam bewezen was. De uitspraak deelen wij later mede. Te 's Hage is jl. Donderdag aanbesteed het maken van de beveiligingswerken voor den middenpijler der draai brug over het Noordzee-kanaal bij Zaandam. Minste inschrijvers de heeren van Deutekom en Goedkoop te Amsterdam, voor 23,547. In een onzer couranten bood dezer dagen een huis vader een lief aanvallig meisje van 5 jaren present aan. De man heeft zeker „Huibert en Klaartje" van ter Haar nooit gelezen, voegt het Vaderland bij de vermelding van dit berigt. Voor den schoonen hengst de Draver, toebehoorende aan den heer L. Buijs, te Abbenbroek, welke op de onlangs gehouden tentoonstelling te 's Hage den 2den prijs behaalde, is, ofschoon door een kenner de kapitale som van f 2500 is geboden, dit aanbod door den eigenaar niet aangenomen. Uit goede bron ontvangt de Landb. Crt. het berigt dat het hoofdbestuur van het genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht zich in Aug.jl. per adres gewend heeft tot den minister van Binnenl. Zaken met verzoek om ter meerdere aanmoediging tot het inenten van het vee tegen de longziekte dezen maatregel in te voeren: Ver goeding van het verlies van vee, hetwelk door een rijks- veearts behoorlijk is ingeënt. Het hoofdbestuur heeft hierdoor voldaan aan het door eenige veehouders te kennen gegeven verlangen, welke overtuigd zijn, dat die maatregel het beste middel is om het vooroordeel tegen genoemde kunstbewerking te doen verdwijnen. Voorts is medegedeeld, dat genoemd hoofdbestuur reeds sinds 2 jaren aan de bekende rijksveeartsen in de prov. eene belooning heeft toegewezen van 25 ets. voor elk stuk vee, dat door hen is ingeënt, en waarvan de bewijzen door een daartoe verzocht en bekend persoon worden gegeven, dat zulks met goede resultaten is geschied. In het zuide- delijke deel der prov. is door eenige voorname rijksveeartsen met goed gevolg van die uitloving gebruik gemaakt; daar werkt dat middel ter aanbeveling der inenting, volgens ons verstrekte berigten dan ook zeer goed. De Utrechtsche commissie voor het asyl en de Brielsche hoofdcommissie hebben, naar de N. R. Crt. meldt, jl. Woensdag een gemeenschappelijke vergadering te Brielle gehoude». De plaats voor de nymf is daarin vastgesteld en ook over het asyl is beraadslaagd. Een op verzoek der Utrechtsche commissie door den heer Outshoorn, te Amsterdam, vervaardigd plan werd ter tafel gebragt en na eenige wijzigingen goedgekeurd. Na te hebben bepaald, dat er in 't op te rigten gesticht alleen gehuwde personen zonder kinderen zullen worden toeger laten, juichten alle aanwezigen het denkbeeld toe, om een voor vergrooting vatbaar gebouw te stichten, met eene vrije woning voor ieder gehuwd paar en, daar er voor een gesticht van gehuwde lieden, die allen hun eigen huishouden hebben, geen directeur noodig is, zonder directeurswoning. Met leedwezen vernam men, dat er voor het asyl nog geen achtste bijeengebragt is van hetgeen korten tijd geleden in ons vaderland voor het Roode Kruis werd verzameld, doch men gaf de hoop op vermeerdering van 't ontvangen kapitaal niet op. Voor eenigen tijd is melding gemaakt van een conflict tusschen generaal von der Schrieck en de officieren der schutterij en weerbaarheid te 's Bosch, bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan die stad. Men vernam van die zaak niets meer. Thans echter deelt men mede, dat de bedoelde officieren, wien door den generaal de toegang tot het perron van het station ontzegd was, genoegen genomen hebben met diens betuiging, dat hem het gebeurde leed deed, althans in zooverre de wijze betreft, waarop hij in deze gehandeld had, ofschoon hij volhield, dat de officieren hem, als bevelhebber in de drie provinciën, vooraf met hun plan om H. M. te komen begroeten in kennis hadden moeten stellen. Bij vonnis van 8 dezer, is door de arrond.-regtbank te Arnhem veroordeeld, G. P. van D., te Eerbeek, ter zake van 1. verzuim, terwijl hij als verloskundige tegen woordig is geweest bij de bevalling eener vrouw, des bewust dat de vader van het kind door ziekte verhinderd werd, binnen den bepaalden termijn aangifte te doen aan den plaatselijken ambtenaar van den burgerlijken stand, 2. het niet bewaren van een geneesmiddel in een daartoe geschikt voorwerp, 3. het buiten de gesloten vergiftkas zonder duidelijk kenmerk bewaren van vergiften, tot twee geldboeten ieder van ƒ25 of vijf dagen subs. gevangenisstraf voor elke boete, en eene van 8 of twee dagen subs. gevangenisstraf. Er heeft zich in den Bommelerwaard eene ziekte geopenbaard onder de paarden, die men niet kent, maar zeer veel overeenkomst moet hebben met het mondzeer onder het rundvee, althans in zooverre, dat de aangetaste paarden, evenals zulks bij de aangetaste beesten het geval is, het vermogen missen om voedsel tot zich te kunnen nemen. Jl. Maandag avond werd door den kapt.-kommandant der dd. schutterij te Enschedé aan de schutterlijke leden een souper aangeboden, als een bewijs van hunne erkente lijkheid voor hunne flinke houding en onverschrokkenheid, getoond in den avond van den 28 Augustus jl., toen in de gemeente ongeregeldheden, door een deel der fabriekarbeiders te weeg gebragt, plaats hadden. Bij de tegenwoordige duurte van het vee klinkt het toch zonderling, dat voor ééne koe een half duizend gulden wordt geboden, en toch gebeurt dit. De slagter S. W. Jager te Leeuwarden kocht van den landbouwer G. Dijk stra, te Tjerkwerd, wel bekend om zijn uitstekend beslag vee, eene geweide vierde kalfskoe voor ruim 500, om die voor de consumptie zijner klanten te slagten. Nog mag hierbij gemeld worden, dat dezelfde slagter uit de weiderij van een onzer voornaamste vetweiders dertien stuks koeijen heeft aangekocht voor de kapitale som van 4100. In Friesland zijn in de vorige week ongeveer 2000 kalveren voor Fransche en Duitsche rekening opgekocht voor ongehoord hooge prijzen. Kalveren, die in gewone tijden 16 k 20 het stuk kosten, werden nu verkocht voor 60 k 70. In de Leeuw. Crt. worden sollicitanten gevraagd voor onderwijzer aan een nieuw gestichte school, te Fluitenberg bij Ruinen, jaarwedde 200 en 25 gulden voor gemis van woning. Om te doen zien, dat de onderwijzer nog een mooi duitje van de 200 kan oppotten, voegt de burge meester er bij, dat én kost ën inwoning kan verkregen worden voor slechts 110 's jaars. De landbouwers in de provincie Groningen klagen verschrikkelijk over de muizenzij blijven niet op het land, maar nemen ongevraagd nachtkwartier in de huizen. Te Schildwolde hebben zij bij een boer voor 160 aan munt- billetten opgegeten. Het Nieuw Bat. Handelsblad berigt, dat de heer Cd. Busken Huët met het einde van het jaar ophouden zal redacteur van de Java-Bode te zijn. Tevens wordt melding gemaakt van een gerucht, dat de heer Huët voor eigene rekening een dagblad zal uitgeven, dat dan de vierde dagelijks te Batavia verschijnende courant zou zijn. In Europa en Amerika weten opkoopers van levens middelen en staatseffecten niet zelden de markt te doen rijzen, door zooveel doenlijk van zeker artikel op te koopen. Ook in Afrika, onder de onbeschaafde Loeloe-Kaffers, verstaat men deze wijze van speculeren. Zekere speculant onder dat volk had de hanctigheid om al de huwbare jonge dochters op te koopen en verwekte daardoor geen geringe

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1