Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Duitschland en Oostenrijk. leste Zwitserland. j. Amerika. i; waaraan hebben deelgenomen 18 paarden van zessen klaar. De prijs is behaald door Slimme Jan, toebehoorende aan den heer L. Dijkshoorn, bereden door den pikeur J. de Boer; de eerste premie door Snel, toebehoorende aan den heer G. Eecen, bereden door den pikeur C. Eecen; de tweede premie door Lietse, toebehoorende aan den heer C. M. Oppelaar, bereden door den pikeur P. van Santen. De landbouwers te Haarlemmermeer ondervinden dit najaar zeer veel last van het over groote aantal muizen, welke zich op het land en in het binnengehaalde koren bevinden. Het weiland wordt door dit ongedierte zoo zeer geplaagd, dat nu reeds op eenige boerderijen het vee op stal is gezet. Uit het graan tracht men de muizen te vangen door om de bergen met water gevulde potten in den grond te zetten. Op deze wijze worden er vele gevangen, bij één landbouwer reeds meer dan 5000. Ook te Schermerhorn is het land met dat ongedierte als overstroomd. Men leest in het D. v. 's Gr.: Uit Hellevoetsluis ontvangen wij het volgend schrijven, dat ons te curieus voorkomt, om onzen lezers de kennis neming er van te onthouden: /Omtrent de komst van H. M. de Koningin is niet veel te melden. Het regende uit den treure en de wind liep met buijen uit het N. N. W. tot W. N. W. in kracht af- en toenemende van bramzeils tot stijve marszeils koelte. H. M. stapte dadelijk van het stoomjagt op de Valk over. Niettegenstaande het slordige weêr waren marine en mariniers benevens een groote menigte burgers op de landingsplaats (Kanaal van Voorne) aanwezig. Men be groette H. M. met gezang en vaderlandsch „hoera!" en trotsch den regen, die letterlijk met emmers uit den hemel viel, moest de Koningin haar volk toch nog met de hand groeten en kreeg het op lange laatste zoo druk, dat zij met beide handen en zakdoek begon te wuiven. „De kommandant van de Valk moet toen EI. M. hebben aangeraden om de reis uit te stellen, want Z.EdelGestr. zag maar al te wel aan het vallen van het kwik in het glas, dat er braaf bries in de maak was. Doch de Koningin moet, als een waardige vorstin over ons land van water rotten, hebben gezegd„Och wij hebben nu de reis bepaald en zullen haar maar doorzetten."" Toen is men naar Brouwershaven gestoomd, denkelijk zal de kommandant daar wel het anker hebben laten vallen, want het weder is al meer en meer ongunstig geworden. Gaat eens nabij zulk een bries met de Koningin op zee, men danst en stampt en wordt van bakboord naar stuur boord geworpen. De kommandant zou waarlijk dan wel zijn haren moeten vasthouden, bij de gedachte dat H. M. of de hofdames groot gevaar loopen een arm of been te breken en o wee dan zou er wat zwaaijen. Hij had, al ware hij dood onschuldig het altijd gedaan, want hij had wijzer moeten zijn en niet in zee steken. „Vrouwvolk aan boord, en dan in storm, goede hemel, mijnheer de redacteur! grooter lastpost is er op ons lieven Heer's aardbol niet te bedenken. Men zal dus wel voor Brouwershaven liggen." (De Valk stoomde gisteren morgen ten 8 uur naar zee). Te Botterdam is de vrouw van een werkman gear resteerd, die een bij haar besteed zevenjarig kind, zoodanig heeft mishandeld, getrapt en geslagen, dat het eenige uren later aan de gevolgen is overleden. Jl. Dingsdag is van Botterdam naar zee vertrokken de eerste stoomboot van de lijn BotterdamNew—York, van de firma Plate, Beuchlin C°. Zij vertrok met een vol doende lading en 70 passagiers. Een brandersknecht te Schiedam had, uit wraak omdat hij uit zijn dienst als meesterknecht werd ontslagen, groene zeep geworpen in den spoelingbak, waardoor het daarin aanwezige beslag onbruikbaar werd. De regtbank te Botterdam heeft hem jl. Dingsdag schuldig verklaard aan het opzettelijk bederven van onbereide stoffen ter ver werking dienende, en hem veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand en een geldboete van 8 met de kosten. In de Lange Smeesteeg te Utrecht hebben jl. Zondag drie gas-ontploffingen plaats gehad, tengevolge eener opeen- hooping van gas bij het afbreken der oude pijpen. Te Amersfoort zal een Amersfoortsche Beijersch- bierbrouwerij worden opgerigt, met een kapitaal van ƒ500,000. Naar men verneemt, is de firma de Graaf Co., te Vlissingen, voornemens in het volgende jaar een steenen badhotel te doen bouwen op eenigen afstand van het nu bestaande houten gebouw. De concessie voor het stellen van badkoetsen op het strand is reeds verleend. (V.) Een treurig ongeval heeft te Katerveer, bij Zwolle, bij den koffijhuishouder B. plaats gehad. Tweejongentjes speelden zamen met pijl en boog en hadden er pret in op elkander te schieten, met dit noodlottig gevolg, dat de een den ander een oog uitschoot. Het kapitaal ten behoeve van den spoorweg Zwolle- Almelo, 1,600,000, is volteekend. De Friesche Crt. zegt, dat het door ons medegedeelde gerucht, alsof aan den ex-kapitein Janssen door den minis ter van Oorlog een betrekking zou zijn aangeboden, niet juist is. Op grond van nadere informatiën meenen wij thans zeker te kunnen mededeelen, dat van wege het Departement van Oorlog den heer Janssen een offerte is gedaan om te solliciteeren naar een zekere betrekking. Die offerte moge nu niet precies een aanbieding van een betrekking zijn, dat het vrij wel precies hetzelfde is, is toch zeker. Dat de heer Janssen thans, blijkens een advertentie in de Leeuw. Crt., als agent in wijnen is opge treden, geeft de Prov. Gron. Crt. geen regt het door ons medegedeelde voor e.en canard uit te makenhet eene sluit het andere volstrekt niet uit. (Vad.) De Oostenrijksche aartshertog Carl Ludwig, broeder des Keizers, bezoekt onder den naam van graaf van Arz- tetsen ons land. Hij is vergezeld van een zoon van den ex-Koning van Sicilië. Op een kermis in Californië werd eene prijsvraag uitgeschreven voor de jonge vrouw, die den lekkersten maaltijd voor het minste geld kon toebereiden. Als op onze kermissen gelijke prijsvraag wierd uitgeschreven, hoe- vele jonge dames uit den gezeten stand zouden mede kunnen dingen? Onze jonge dames komen niet in de keukendaar behooren zij nietmaar zij willen toch allen of liever zeer velen van haar willen toch, bij voorkomende gelegenheid, wel trouwen, en zou het zoo gansch overtollig zijn dat zij dan ook eenig verstand van de keuken hadden en er meer van wisten dan zij, die betaald worden om te koken? Of zouden zij voornemens zijn allen zulke rijke huwelijken te sluiten, dat zij zich compromitteren zouden wanneer zij zich met keukenzaken bemoeiden Wij wenschen het haar van harte toe; maar betwijfelen of die wensch wel vervuld zal worden. Tot heemraad van den Assendelver Zeedijk, prov. Noordholland, is benoemd de heer K. Jongejans Gz. Herbenoemd zijn tot plaatsvervangend kantonregters: te Schagen de heer C. Boonacker en te Hoorn de heer A. J. Eaber; tot kantonregter te Medemblik de heer inr. J. P. Huyser. Aan jhr. J. G. F. van Spengler, betaalmeester te Alkmaar, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapt.-comm. der dd. schutterij te Winschotenmet vergunning om de uuiform der schutterij en de onderscheidingsteekenen aan den door hem be- kleeden rang van kapitein verbonden, te blijven dragen. Tot. scheepsklerken bij de Nederl. zeemagt zijn benoemd de jongelingenJ. P. M. Kluppell, D. G. Krol van der Hoek, W. P. Haver Droeze, J. Langereis, J. J. van der Ley, C. C. Hammacher, S. Hummelink en J. van Heumen. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 15 October. Indische tariefwet wordt gesloten. Een amendement van den heer de Bruyn Kops, waarover in de vorige zitting de stemmen hadden gestaakt, werd verworpen, door dien nu andermaal de stemmen staakten. Een. amendement van den heer van Naamen werd met 43 tegen 31 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp, in zijn geheel in stemming gebragt, werd daarna aangenomen met 38 tegen 36 stemmen. Zitting van Woensdag 16 October. Het wetsontwerp, houdende bepalingen ter voorziening tegen besmettelijke ziekten, komt in behandeling. Aan de algemeene beraadslaging namen een achttal leden deel, die door den minister van Binnenl. Zaken beantwoord werden. Heden voortzetting. De minister van marine heeft aan de Kamer doen toekomen een nota van antwoord op het rapport der commissie, in wier handen was gesteld het verslag nopens de maatregelen hij de zeemagt ge nomen tot handhaving onzer neutraliteit in den zomer van 1870. De minister volgt de verschillende punten, door de commissie uit de Kamer behandeld, op den voet. In den loop zijner beschou wingen en mededeelingen zegt hij o. a. „Indien noch eenig voorteeken, noch eenige waarschuwing ons tot voorbereiding aanspoort, met andere woorden indien het mogelijk wordt geacht, dat wij door roovers worden aangevallen, dan is het zeer te betwijfelen, of zulks wel van de zeezijde zal geschieden, maar komen in een oorlog, die ons direct aangaat, de gewone onweerswolken vooraf en is men waakzaam aan onze zijde, dan kunnen zij niet zoo spoedig losbarsten of de voor de binnenlandsche verdediging bestemde vloot kan gereed zijn, vóórdat de vijand tot een aanval zal overgaan." Onder de bij de nota behoorende staten, komt er één voor, aan wijzende de zeemagt, die aanwezig, in aanbouw of ontworpen is voor de kustverdediging. Deze staat telt 52 schepen, (stoombatterij, ramtorenschepen, ram- schepen, monitors, ram-monitorsStaunch's ram-riviervaartuigen, gepantserde en stalen stoom-kanonneerbooten, gepantserde drijvende batterijen, gepantserd verdedigingsvaartuig, gepantserde kanonneer boot, wachtschepen), totaal bemand met 4998 officieren, minderen, mariniers, enz.; waarvan deels 73 over en deels 176 ontbreken. Het gerucht van het uitbreken eener algemeene werk staking tegen het midden dezer maand, is gebleken weder om door de agenten der Internationale te zijn uitgestrooid om agitatie te verwekken. De eenige grève, die op 't oogenblik bestaat, werd eenigen tijd geleden op touw gezet door de habitués der bierhuizen, die het glas faro op 14 centimes willen gesteld zien. Sommige houders van estaminets hebben reeds zoovele klanten verloren, dat zij gedwongen werden om van de verhooging van 2 centimes per glas af te zien. De prijs der steenkolen is op dit oogenblik te Brussel tot 44 fr. de 1000 kilogr. gestegen en alzoo tot het dubbele van den prijs die daarvoor gedurende de afgeloopen zomer in genoemde stad werd betaald. Uit het uitvoerige protest, door Prins Napoleon, onder dagteekening van 12 October, aan den heer Grévy, presi dent der Nationale Vergadering, gerigt, blijkt o. a., dat die Prins en zijne gemalin drie dagen in het lustverblijf van den heer Maurice Bichard hebben doorgebragt voordat de beambte van de prefectuur van politie met het arrest van uitzetting is komen opdagen. De Prins zegt, dat het den schijn heeft, alsof men, door hem den 15 October 1871 een reispas te verstrekken, waarin verklaard wordt, dat dit document „voor een jaar geldig" is, hem een strik heeft willen spannen; terwijl men hem thans het land uitzet, op grond dat die pas hem slechts voor eene bepaalde reis is toegestaan. Hij schrijft verder: „Mijn van de grootste gematigdheid getuigend staatkundig gedrag heeft aan het Gouvernement nooit het geringste voorwendsel tot beschuldiging opgeleverd, en ik tart het, eene enkele grief tegen mij in te brengen, die onder eenigerlei strafwet valt. De naam „Napoleon" dien ik draag, is dan ook in de oogen van het Gouvernement mijne eenige misdaad. Ware het mij te doen om argumenten ten gunste van de individuële vrijheid aan te voeren, ik zou daarnaar in de redevoeringen van den President der Bepubliek en van diens ministers niet lang behoeven te zoeken. Thans zeiven handhavers van het gezag geworden, verloochenen zij het beginsel van den eerbied voor het regt en huldigen zij de radicale staat kunde, door een Gedelegeerde te Tours en te Bordeait. vroeger toegepast en in eene pas uitgesproken rede met zooveel onbeschaamdheid ontwikkeld. Het staat alsnu aat de Kamer, te beslissen, of zij in de verantwoordelijkhei daarvan wil deelen. „Ik ontveins niet, dat ik het land met een hart vol bi terheid verlaat, en ik constateer, dat, terwijl mijne echt genoote door de oproermakers van den 4 September, hare vrijwillige verwijdering in haar vereerden, ontzie; werd, zij Frankrijk thans onder een escorte van gendarme der conservative Bepubliek verlaat. Weerloos tegenov# het geweld, doe ik, even als altijd, een beroep op onze tel aller eenigen Souverein, op het algemeene stemreg en den volkswil." De Siècle, van het protest sprekende, dat Prins Nap; leon tegen zijne uitzetting heeft openbaar gemaakt, herinnert met verscheidene andere bladen, aan de rede, die de Prin den 1 Maart 1861 in den Senaat heeft gehouden„Indie legitimisten of republieken den voet op Fransch grondgebie mogten zetten, moest men ze kort en goed fusilleeren." Men leest in het British Medical Journal, dat jonge vrouw, met name Bobertson, aan wie in 1866 doo sc^! dr. Begg te Dundee de beide handen en de beide voel zijn afgezet, te Londen, waarheen hare vrienden haar dat einde gezonden hebben, door den heer Heather B voorzien is van kunsthanden, die haar thans in s stellen om door handenarbeid, onder anderen door vervaardigen van shawls, in haar onderhoud ruim te vooi zien, eene goede hand te schrijven, en zelfs de allerkleinst voorwerpen op te nemen, en van kunstvoeten, waarmei zij, met hulp van krukken, gaan kan. Door een opperman, die van een omnibus was vallen, zonder dat de koetsier of conducteur verder nai jitel' hem hadden omgezien, is van de Londen General Omnili Company 100 p. st. schadevergoeding geëischtde regtbai heeft hem zijn eisch toegewezen. ft M I, ton mal 't land geno nu in e paf OOl'S ■mi tfiim mg mstu Vo laak Keizer Wilhelm begeeft zich dezer dagen weder IEannover om te jagen. De Jezuïten, die door den Duitschen Keizer bij schrijve van 5 dezer zijn gedecoreerd, zijn ruim 80 in getal decoratie bestaat in een gedenkpenning, die op de borst nu gedragen worden en het opschrift bevat: „Voor troui |0| pligtsvervulling in den oorlog," terwijl het randschrift luil [enig „God was met ons, Hem zij de eer!" Het is minstens kluchtig, zegt een Catholiek blad, vóór dezen tijd nooit vertoond, dat men misdadigers des "e reert, alvorens hun het land uit te jagen. Prins Albrecht, de jongste broeder des Keizers, tijdens de Keizers-zamenkomst te Berlijn door eene beroei getroffen werd, is aldaar jl. Maandag avond ten 11 i overleden. Hij werd geboren 4 Oct. 1809, huwde op Sept. 1830 met Prinses Marianne der Nederlanden, wel echt op 28 Maart 1849 door echtscheiding werd ontbond en is op 13 Junij 1853 morganatisch gehuwd met de gr; van Hohenau. Een Pruisisch escader, onder bevel van kapt. Werat zal een reis rondom de wereld doen. 't Moet half Fel a. s. in zee steken; men hoopt de reis in 1| jaar volbrengen De landverhuizing is in den laatsten tijd zooda: toegenomen, dat men ze met alle regt als een ramp ve den landbouw kan beschouwen. Thans is een voorstel de regering ingekomen, waarbij wordt aangedrongen bi tegen maatregelen te nemen, de agenten meer te beper en bovendien door bemiddeling van het Bijks Consul luizi aan diegenen, die het in den vreemde moede geworl 01 mogt zijn, vrije overtogt te verzekeren. Door zulke middel in echter, als de regering daarin treedt, zal de zaak al lil weinig verbeteren, en de landbouw zal hier zich zei moeten helpen, om aan de landverhuizing paal en perk stellen. De uitvinder van den erwtenworst, de Berlijnsc OU] kok Grunberg, is dezer dagen op 53jarigen leeftijd overledi Het Journal de Genéve behelst het uitvoerig verbi 01 eener beklimming van den Finsteraarhorn door de heen M Betrix van Bienne en Ch. Mentz van Frankfort aau Main en twee gidsen op den 14 Augustus. Aan den Gri hornjoch gekomen, waren ze getuigen van een wonderbi 'g-y natuurverschijnsel. De uitgestrekte sneeuwvelden om li m„.e heen werden plotseling door een helder, afwisselend lil bestraald en vlak boven zich zagen ze een vonken-schietendi vuurbol van grooten omvang, en van een niet mini schitterenden staart voorzien. Na verloop van tien minut spatte hij als een bom naar alle rigtingen in een menig I gc( prachtige blaauwe sterren uiteen. Na den ganschen nat Bi en den volgenden morgen met korte tusschenpoozen doorg )inne klommen te hebben, bereikte het gezelschap den volgen! 18 Oi dag tegen 2 uur den hoogsten top, waar hun door de gids l! de flesch werd voorgehouden, in welke de bestijgers v Mn: den berg hun namen plegen te werpen. In deze 11® vonden ze den naam van den heer Dechy-Mor van Pest jJ™ die den 28 Julij den top bereikt had. Inmiddels verl L zich een dof gerommel, een oogenblik later luid als vi jy donderslagen, 't Was allerheerlijkst weêr. Doch de gids Btom deden de reizigers plat ter aarde nederliggen, hunne kit Baltin deren zoo digt mogelijk zamenvatten en zich aan de uitsl WestI kende rotspunten vastklemmen. Naauwelijks was hier» KiugJ voldaan, of de lucht werd zwart van wolken en een orka: welks hevigheid alle beschrijving te boven gaat, stak t W alsof hij de omringende pyramiden van graniet van l» grondvesten scheuren wilde. De warmtemeter, straks 1 T0C bel ffi we] daa op den doo i irie ierbi graden (B.) boven nul, daalde in twintig minuten tijd vijftien graden daaronder. Het gevaar ging gelukkig voo» 0 en na een marsch van twee en twintig uur kwam het kloei viertal in de hut der Alpenclub te Faulberg aan. Onder de prachtige gebouwen in het weder opgeboin' li 5 t

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2