Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. België. Frankrijk. Engeland. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Zijpe. Correspondentie. Marktberig-ten. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTER! ALKMAARSCHE MARKT VAN HED E s< m I) Moge deze wensch van eendragt bij het graf der slagtoffers van den jongsten buitenlandschen oorlog verhooring vindenMogen wij voor altijd een einde maken aan onze onophoudelijke omwen telingen en aan onze jammerlijke verdeeldheden om gezamenlijk slechts één doel, Erankrijks grootheid, na te jagen!" Tot ontvanger der reg. en dom. te Breda is benoemd de heer E. H. M. Leurs, thans te St. Oedenrode. Tot redacteur van de Nederl. Staatscourant is benoemd de heer mr. A. M. Maas Geesteranus. Tot adjunct-kommandant van de strafgevangenis te Hoorn is benoemd de heer L. G. Vernée, burgemeester te Zaandijk. De, koninklijke goedkeuring is verleend op de statuten der land- bouw-societeit „Ceres," gevestigd te Obdam, prov. Noordholland. Oost-Indië. Ontslageneervol de 3de stuurman H. van Dorp. Benoemdtot mach.-leerling 1ste kl. W. E. Stolktot 2de kl. G. Hagenzieker. Verleend: een tweejarig verlof wegens ziekte aan den 2den stuurman P. D. Selimoll. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 17 October. Voortzetting der beraadsla ging over de wet betreffende besmettelijke ziekten. Art. 1 wordt gewijzigd aangenomen. Bij de beraadslaging over art. 2 ontstond zoodanige verwarring in de discussie, ook tengevolge van de slechte redactie, dat, na langdurige discussie, de verdere behandeling ver daagd werd. Zitting van Vrijdag 18 October. De behandeling der wet op de besmettelijke ziekten is gevorderd tot art. 7. Alle amendementen zijn verworpen, behalve dat van den heer van Loon, om de ont smetting te doen voor rekening der gemeenten. Buitenland. Er is te Brussel een allerzonderlingst incident voorge vallen. Jl. Zondag vroeg een armzalig gekleed man naar den commissaris van politie en, voor hem gebragt, ver klaarde hij in zulk een ellendigen toestand te verkeeren, dat hij zich als landlooper in handen der justitie overgaf. Hij werd, volgens zijn zeggen, overstelpt door de akeligste wroegingen, die hem geen oogenblik rust lieten. De commissaris ondervroeg hem en vernam uit 's mans mond, dat hij een der medepligtigen van Troppmann was. Eerst dacht men met een krankzinnige te doen te hebben, maar de persoon overtuigde zijn ondervragers, dat zij met iemand te doen hadden, die volkomen gezond was, zoowel naar ziel als naar ligchaam. Hij gaf een naauwkeurig en omstandig verhaal van de vreeselijke misdaad van Pantin en verklaarde, nog vóór men hem een vraag gedaan had, dat Troppmann, hij en nog twee andere mannen de misdaad hadden voltrokken en dat Gustaaf, de oudste zoon van King, een dag later dan de overigen was gedood. Dit was de verklaring, voegde hij er bij, waarom men zijn lijk zoo ver van de overige slagtoffers had gevonden. Troppmann had den ouden King gedood, maar zonder dat hij er hem iets van had medegedeeld. De persoon trad nu nog in uitvoerige bijzonderheden, hoe Troppmann en hij zamen de gereedschappen hadden gekocht en hoe hij en de twee andere medepligtigen de kuilen groeven, terwijl de moordenaar zijn slagtoffers ter aarde velde. Over de lotgevallen ondervraagd, die hij sedert den moord gehad had, verklaarde de man, officier bij de Parijsche Commune geweest te zijn, het peloton te hebben gekom- mandeerd, dat de gijzelaars had doodgeschoten en sedert naar Brussel de wijk te hebben genomen, waar hij van den onderstand der Internationale leefde. Het parket, dat onmiddelijk van deze zonderlinge en geheim zinnige zaak in kennis werd gesteld, heeft daarvan kennis gegeven aan de Fransche politie. De heer Gambetta is sedert eenige dagen van zijnen togt in het zuidoosten des rijks te Parijs teruggekomen en ontvangt ten zijnent, in de Rue Montaigne, dagelijks druk bezoek. De aankondiging van een uitgebreiden houtverkoop in het bosch van Fontainebleau heeft op een gedeelte van het Fransche publiek, en inzonderhèid in de kunstenaars wereld, eene onaangename sensatie teweeggebragt en aan leiding gegeven tot het instellen eener commissie bestemd „om zich tegen deze daad van wandalisme" te verzetten. Van die commissie, waartoe verscheidene schilders behooren, is eene circulaire uitgegaan, in welke geconstateerd wordt, dat in dezen verkoop begrepen zullen zijn niet minder dan 13,300 eikenboomen van 140 k 300 jaar, 4830 beukenboomen van 90 a 200 jaar en 1700 hectaren kreupelhout. Door eene veiling op zulk eene reusachtige schaal moet, naar de commissie meent, het schilderachtige voorkomen van het bosch geheel verloren gaan, en dit zal ongetwijfeld een groot verlies berokkenen, zoowel aan de stad Fontainebleau als aan een twintigtal aan het bosch grenzende dorpen, waar zich, voornamelijk des zomers, nagenoeg enkel ter wille van het bosch, een aantal schilders en vreemdelingen ophouden. De opgraving van een deel der slagtoffers van de reeds berucht geworden giftmengster Mary Ann Cotton, heeft jl. Dingsdag morgen in Aukland plaats gehad. De lijken van twee kinderen werden gevonden, dat van haar echtgenoot niet. Het bleek, dat het vermoeden juist was: beide kinderen zijn door arsenic vergiftigd. Men leest in de Londensche Daily Telegraph: Een particulier berigt van onzen Parijschen correspondent meldt, dat Thiers jl. Vrijdag een kistje, bevattende twee Orsini- bommen, ontving, met een brief houdende mededeeling, dat ongeveer 200Ó stuks van dit vernielingswerktuig Parijs binnengesmokkeld zijn geworden en zich in handen bevinden van communisten, die uit den kerker zijn ontslagen. Duitschlaad en Oostenrijk. In den aTond van den 11 Oct. 11. zijn ia eene Synagoge te Ostrowo, in Posen, die wegens de viering van den Grooten Verzoendag zeer vol menschen was, al de gas lichten uitgegaan, en ten gevolge van het geroep van brand is in de duisternis op de vrouwen-galerij een gedrang ontstaan, waarin 17 vrouwen en 3 meisjes omgekomen, en verscheidene ernstig gekwetst zijn. Uit 's Paul meldt men o. a.De meetings, die hier aan de orde van den dag zijn naar aanleiding der verkie zingen, worden door kanongebulder aangekondigd en muziekkorpsen, met een vaandel (Grant of Greeley) aan het hoofd, geleiden de menigte naar de bestemde lokalen. Niemand in Amerika heeft het algemeene belang, doch alleen zijn eigen belang in het oog. Als een staaltje van Amerikaansche speculatiezucht dienedat een hoeden winkelier alhier, door tusschenkomst van een zijner vrienden in hoogdravende taal deed adverteren, dat het noodzakelijk is, dat de verschillende partijen zich deden kennen door het dragen van een grijzen of bruinen vilten hoed (grijs is Greeley); hij had gezorgd voor een ongelooflijken voor raad en verkocht in 14 dagen p. m. 7000 hoeden. Tot heden is het nog niet bekend tot welke partij hij zelf behoort. Tijdens de voorstellingen van een paardenspel werden voor slechts 5 cents te koop aangeboden medaillon-por tretten van de beide candidaten. Men leest in den Wilmington RepublicanZekere Dell Noblet, oud 96, jaar begaf zich jl. Donderdag naar Chester, in gezelschap van een frissche schoonheid van 32 jaar, met het doel om haar te huwen. De maire weigerde echter dat huwelijk te voltrekken. Eenige minuten later kwamen John O'Byrne en een agent van politie den maire waarschuwen, dat de heer Noblet door monomanie om te trouwen was aangetast en dat hij geen dame kon zien, zonder haar ten huwelijk te vragen. Dit was nu reeds de vijftigste maal, dat hij een dame voorstellen van dien aard gedaan had. Men bragt den ouden heer naar Wilmington terug, terwijl de verlaten Ariadne te Chester bleef, over de wisselvalligheden des levens treurende. Oudkarspel18 October 1872. Toen berigtgever dezes Dingsdag den 15den 11. des avonds om half zeven ure met zijn gezin bij den heerlijk brandenden kagchel, terwijl buiten de storm loeide en de regen kletterde, thee zat te drinken, ontstond er brandgerucht. Naar buiten vliegende en vragende waar het woedende element zijn kracht vertoonde, vernam hij, dat in de woning van Beijer Ootjers, landbouwer alhier, brand moest bestaan. Uitwendig was toen nog geen brand te ont dekken, maar merkbaar was het door den rook, die door het dak zich een uitweg baande, dat het binnen in huis niet in orde was. In den beginne, daar de brandspuit spoedig aanwezig was, hoopte men den brand nog meester te kunnen worden, maar deze hoop bleek spoedig ijdel te zijn. Ware Ootjers zelf te huis geweest, misschien ware de afloop gunstiger geweest, maar deze was niet te huis, hij zou dien nacht bij een zieke te Noordscharwoude waken. Zijne vrouw, op wie de zorg voor zes jeugdige kinderen rustte, was zeer verlegen. Spoedig vertoonden zich door het dak licht streepjes en eindelijk brak de brand in al zijn woede uit. IJselijk gezigt, dat nu den ingezetenen van Oudkarspel werd aangeboden Een hevige storm uit het westen blies de vlammen sterk aan en deed het brandende riet van het dak heinde en ver verstuiven. Twee spuiten, die van Oudkarspel en Noordscharwoude, beiden van de nieuwste constructie, deden een stroom van water in de vlammen stroomen, maar waren niet bij magte het brandende gebouw te redden; veel hebben zij echter bijgedragen om den brand te beperken. Door de goede bediening dier beide spuiten hebben de spuitgasten de voldoening dat zij, gesteund door het menigvuldige regenwater, het kantoor der 1ste Noordhollandsche Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij en der Hollandsche Brandwaarborg-Maatschappij, welk kantoor vlak in de windrigting staat en hoogst oud en bouwvallig is, hebben weten te sparen en de brand zich alleen tot de woning en schuur van den landbouwer R. Ootjers heeft bepaald. Liet de orde vroeger bij de spuitgasten nog al iets te wenschen over, aangenaam is het, de getuigenis te mogen afleggen, dat er volkomen orde heeft geheerscht, en dat elk getrouw op zijn post heeft gestaanterwijl bovendien de gemeente zich in het bezit van een brandspuit mag verheugen, waarvan het nu geopenbaard is, dat zij aau alle billijke eischen van een beste voldoet. Van 11 tot 18 October 1872. ONDERTROUWD: L. Sluimer, konstabel bij de Marine en A. Mouthaan. C. 't Hart, scheepstimmerman en T. Schraa. K. van Bebberen, matroos bij de Marine en J. van der Hoeven. GEHUWD: P. H. Dilg en E. Hoogerheide. L. Vossenaar en C. de Bruijn. BEVALLENM. Kossen, geb. Walkeuter, (D.). G. J. van Wilsum, geb. Jongsma, (D.). D. J. Birnbaum, geb. Baljé, (Z.). C. W, Ruiter, geb. Koster, (Z.). M. Kamp, geb. Hartog, (D.). P. J. Kroonstuiver, geb. Kraan, (Z.). D. Keijzer, geb. Griek, (Z.). J. B. Krijnen, geb. Nierop, (D.). W. de Kamps, geb. Klik, (D.). A. de Jong, geb. Duinker, (2 D.). C. Kaan, (D.). M. W. Kwant, geb. Eijke. (D.). H. Dekkers, geb. Konijn, (D.). J. K. de Winter, geb. Cornelisse, (Z.). T. Hofman, geb. Bierenbroodspot, (DT. Maarleveld, geb. Jansen, (D.). T. Bakker, geb. Wagemaker, (D.). A. P. Jonker, geb. Braacx, (D.). A. van Willigen, geb. Mens. (Z.). J. Barber, geb. van Praag, (Z.). H. Rijkers, geb. Swart, (Z.). J. Veenstra, geb. Huurman, (D.). R. Willems, geb. Visser, (D.). J. J. Rieuwers, geb. Smit, (D.). A. Huijsing, geb. Roomeijer, (Z.). OVERLEDENT. Stuivers, geh. Meijes, 38 jaren. M. Hen- ningsen, geb. Bruinink, 34 jaren. G. Blokker. 2 maanden. J. Kleijn, 2 maanden. M. J. Rudeman, 6 jaren. J. C. de Smit, geb. Straal, 35 jaren. G. van Vechgel, 1 jaar. Een aangespoelde drenkeling. Van 1 tot 15 October 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENSusanna, dochter van P. Volkers en A. Hollander. Engel, zoon van J. de Leeuw en E. Zuidscharwoude. Elisabeth, dochter van H. Evers en M. Lubbers. Sijtje, dochter van W. Wa tertor en A. Delver. Johanna Catharina, dochter van J. de Wit en A. Keet. Aatje, dochter van G. Beek en M. Bras. Maria, dochter van J. Mulder en E. Pruijm. Arie, zoon van P. Mosk Jacz. en G. Kuiper. Petrus, zoon van J. Kee en A. Kee. Trijntje, dochter van R. Bos en M. Hoogerwerf. Pieter, zoon van J. Kistemaker en T. Delver. Menno, zoon van M. Ploeger en N. Kleveringa. Eduard, zoon van C. G. J. Lokkers en H. M. Wichlaus. Jan Cornelis Adolf, zoon van H. J. Brom en E. M. Sieverts. OVERLEDEN: Pieter, 18 maanden, zoon van A. Meilis en M. Dekker. Levenloos kind van J. Breed en A. Dalenberg. Wegens plaatsgebrek moesten wij den staat der binnengekomen schepen, enz. tot het volgend nummer laten liggen. Red. AMSTERDAM, 17 October. Rogge. Op levering flaauwMei f 196, 195. Koolzaad. Nov. f 414; April f 433. 18 October. Rogge. Stil; nieuwe Galatz f 195; Petersb. f 184. Op leverit nagenoeg onveranderd; Oct. f 180, 179, 178; Maart f 194, 1) f 194, 195, 194; Mei f 196, 195. Aangezegd 50 last. Totaal deze maaand 7400 last. Koolzaad. Najaar onveranderd; Voorjaar traag; op 800 kiloj Olie in Oct. f 412; Nov. f 414; April f 432. HOORN, 17 October. Kaas. Aangevoerd 183 stapels, wegende 45572 kilogramme Hoogste prijs f 39, ENKHUIZEN, 16 October. Kaas. Aangevoerd 34 stapels. Hoogste prijs f 38.25. Karweizaad f 17,7 5 a per 50kilogr. Bruin Mosterdzaad f 21, per hectoliter. MEDEMBLIK, 16 October. Kaas. Aangevoerd 73 stapels. Hoogste prijs f 38, Boter. Per kilogram t 1.45. Eijeren. Kippen- f 5,en Eenden- f -,per 100 stuks, PURMERENDE, 14 October. Ter Najaars-Veemarkt alhier aangevoerd 1773 Koeijen. WORMERVEER, 17 October. Kaas. Aangevoerd 19 stapels. Hoogste prijs f 42, ZAANDAM, 17 October. Kaas. Aangevoerd 32 stapels. Hoogste prijs f 37,60. LEIDEN, 18 October. Vee. 628 Runderen, 41 Kalveren, 740 Schapen. DELFT, 17 October. Boter f 69 a 78 naar kwaliteit. DORDRECHT, 17 October. Tarwe. Puike jarige Zeeuws., Vlaams, en Overm. f 13,30 ordinaire dito f 12,70 a 13, puike nieuwe dito f 12 a 12,50, go: dito f 11 a 11,80, geringe en blaauwe dito f 9 a 10,30. Rogge. Nieuwe Zeeuws, en Vlaams, f 6,80 a 7,80, Overm. f6, a f 7,30. Galatz f 216, Odessa f 175. Boekweit. Zonder omgang. Gerst. Nieuwe Zeeuws, en Vlaams. Winter zakm. f 6 a 7, i gest. f 7 a 7,40, Overm. en Elakk. f 5,80 a 6,80, jarige Zeem en Vlaams. Zomer zakm. f5 a 5,50, dito gest. f5,80 a 6, Ovei en Elakk. f 5 a 5,30. Spelt, f 4,70 a 5 waardig. Haver. Inl. Voer f 3 a 4, dito Dikke f 3,80 a 4,80. Koolzaad. Extra puik Overm. zakg. 73^, mooi Zeeuwsch f minder dito 66 a70, per 2000 kilogr. Nov. f430, April ft! Zomerzaad f 13 a 14. SCHIEDAM, 18 October. Jenever f 20,75, Amst. Proef f22,Moutwijn f 15,60 per N. CAPELLE (LANGSTRAAT), 16 October. Hooi. De handel is weinig belangrijk. Aan het Oude M» besteedt men f 22 per 1000 kilogrammen. Uit de schuren won enkele partijtjes tot f 25 a 26 ingescheept. MIDDELBURG, 17 October. Koolzaad. Puik Zomer 13,25, Winter f 14,per hectoliter. BLANKENHAM, 16 October. Hooi. Uiterdijksch f 24 a en Binnend.f 18 a per 1000 kilo ALMELO, 16 October. Hooi. Per 1000 kilogrammen f 17,50 a 19. DOKKUM, 12 October. Vlas. De aanvoer was heden iets grooter dan vorige week werd tegen onveranderde prijzen vlug opgeruimd. GRONINGEN, 15 October. Koolzaad. Nieuw Ommelander f 13,50 a 14,Oldamsch f li, a f 13,75 per hectoliter. LONDEN, 17 October. Vee. 900 Runderen, 4000 Schapen en Lammeren, 200 veren en 100 Varkens. Prijs der Runderen 6/0, Schapet Kalveren 6/0 en Varkens 5/0 per steen. Prijs der vorige marktRunderen 6/0, Schapen 7/0, Kali 6/4 en Varkens 5/0 per steen. BELEAST, 14 October. Vlas. De aanvoer op de verschillende markten bedroeg deze 310 ton machinaal en 13 ton uit de hand gezwingeld. De soort bedong 6/9 a 12/1^ en de 2de soort 5/6 a 7/6 per ste gel rui 1 wa: TE VA 2 wal op Tev le d Dei waa plaa Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet <U -O _o Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe: n ze O Stand. Afw. Stand. Afw. 18 12 o. 1.4k. 758.07 - 1.65 9.8 - 3.0 0.95 Vlak 19 8 zzo. 0.2„ 758.54 - 1.10 10.2 - 0.5 0.98 it' 19 12 nno. 0.2 758.52 - 1.12 12.6 - 0.1 0.93 n Weerstgesteldheid18 Oct. 12 u. Bewolkt, beneveld, mooiwt 19 Oct. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, moi 19 Oct. 12 u. Ligtbewolkt, ben., schoom Aangevoerd 440 stapels Kaas, wegende 92100 kilogram. Prijzen: Kleine f 38, Commissie f 43, Middelbare f 44,50. Laagste prijs f 18, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 2135 hectoliters, waaroi 540 hectol. Tarwe, 180 hectol. Rogge, 350 hectol. Gerst en hectol. Haver. Uitgezonderd de Erwten, die nog steeds zo vraag blijven, werd alles vlug verkocht tot vorige prijzen. Tt f 12, Rogge f 8, Gerst 63 kilo f 7, Chev. 70 kilo f 80, B 40 kilo f 3,50, 45 kilo f 4, 50 kilo f 4,75, Mosterdzaad Karweizaad f 17,50, Paardenb. f 6,75. 3 Paardenbov.'tjaar f 40a 75 Veulens - a 21 Koeijen - 71a210 13 Nuchtere Kalveren - 14a 21 272 Schapen - 17a 50 Lammeren - a Z1 p al 58 Magere Varkens - 1' 440 Biggen ben. 10 w.- I 6 Bokken en Geiten Kleine dito c - Ezel f Boter,per0.630 K.G. c SI LIJST VAST BUI KVK.V, geadresseerd onbekenden, verstonden door het f kantoor alhier, van 16 tot 30 Scpt.1' G. II. Gelijksteen, Wed. Latour, mej. P. Bouman, J. Kit J. Vries, allen te Amsterdam; Margaretha Mei, te Arnhem; le Piqué, te Delft; A. de Smit, te Petten; vrouw E. W. W Rotterdam; mevr. van Delden en Zimmer, te Utrecht; P. te Wieringerwaard. Se Sirecteur van het Postkantoor te Et H E R W E IJ E R. 8,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2