1 1872. N». 127. Woensdag 23 October. 30 Jaargang. M ER BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Indische Tarieven. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. NUMMERING VAN HUIZEN. BAH ure. Binnenland. lwst ONS iLï! sen» jreini oortt 'iets HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag nai Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65, MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend 01 ).99. VI. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Haar Oost-lndië: via Triest 29 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. u u Marseille 24 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. n ii Brindisi 31 Oct. 's avonds 6u. 25 in. West-Jndië: viaSouthampton 31 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Nov., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. u h n h via. Triest 7 Nov.'s m. 6u.25m. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER, gelet hebbende ,t op rele huizen het wijknummer en de letter is uitgewischt of mbruikbaar gemaakt, acht het noodig in herinnering te brengen, ■V i|et bepaalde bij het 2de lid van art. 1 der verordening op het ®- rnvren, luidende aldus „Het uitwisschen of onleesbaar maken van bet wijknummer of de wijkletter wordt gestraft met eene boete van f 3." Ter voorkoming van het toepassen dezer straf, worden de eigenaars tan huizen, waarop het nummer en de letter is uitgewischt of V.NS «leesbaar gemaakt, aangemaand om te zorgen, dat vóór den 15 iorember a. s. in dat gebrek is voorzien. Helder, De Burgemeester voornoemd, 19 October 1872. STAKMAN BOSSE. 'SCB PE, Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter kennis tin de daarbij belanghebbende ingezetenen, dat op Vrijdag den lï November 1872, des voormiddags tusschen elf en twaalf ure, tin het Raadhuis der gemeente eene vergadering van kiesgereg- zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vallen van de drie léden der alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Eabrieken, met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. De lijst der kiezers is van heden af op de gewone kantooruren h »9 ets,o oni er Secretarie der gemeente ter inzage nedefgelegd. luiste Bezwaren tegen die lijst kunnen gedurende de eerstvolgende acht igen bij het Gemeentebestuur worden ingeleverd. Van deze vérgadering worden geene afzonderlijke kennis gevingen verzonden. Voorts wordt in herinnering gebragt dat men om kiezer te zijn 1. Nederlander, meerderjarig ingezeten der gemeente en in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten moet zijn. 2. Ter zake van een bedrijf van handel of fabriekwezen in het patentregt moet zijn aangeslagen tot een bedrag van minstens zeven gulden. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 12 October 1872. L. VERHEY, Secretaris. spn r IRHi NG r vai uo. ijk all pen are. 204 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER lengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat bet tweede ippletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1872, en 18 dezer door hen voorloopig vastgesteld, en van heden af (durende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone mtooruren, voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 2 October 1872. L. VERHEY, Secretaris. ui. Bij art. 2 (invoerrechten) wilde de heer van der Linden uder de vrijstellingen begrijpen alle goederen van Neder- "id naar Neêrlandsch Indië uitgevoerd, mits voorzien van M bewijs van uitvoer, en voor zoover die goederen van teemden oorsprong zijn, voorzien van een bewijs, dat het i <>ij invoer in Nederland verschuldigd recht voldaan was. rGAJii ft voorsteller ontkende, dat hierin bescherming zou gelegen Hij toch huldigt het denkbeeld van eenheid van jg" ebied van Nederland en Indië en meende, dat de aan- leming van zijn amendement zou strekken tot verlaging prijzen. De heer de Bruyn Kops bleef het niettemin *ne bestendiging van het differentiëel recht noemen en de ®er Mirandolle oordeelde de verwezenlijking der schoone lachte van den heer v. d. L. eerst dan mogelijk, wanneer e' geheele samenstel der belasting in Indië in overeen- temming zal zijn gebracht met ons belastingstelsel. Nadat de minister de aanneming van het amendement ont- aden had, werd het met 65 tegen 6 stemmen verworpen 11 art. 2 vervolgens aangenomen. Op art. 3 (uitvoerrechten) stelde de heer Kappeyne voor bof f uit- en doorvoerrechten af te schaffen. Hij oordeelde 'tVoerrechten schadelijker dan invoerrechten. De iaatsten 'akten als een accijns en verhoogden de prijzen, maar de "raten konden door den producent op niemand verhaald aden. In 1865 was men al voornemens bij eene vol gende herziening deze rechten af te schaffen,Sfinanciëele bezwaren wilden het thans niet gedoogen. Toch moest men meer op den aard dan op de opbrengst eener belasting letten en geene handhaven, die door het recht, de wetenschap en het gezond verstand veroordeeld werd. En misbruik van gezag noemde hij het, als de regeering van contractanten, die haar eene uitkeering doen, nog eene bijzondere belasting hief. Er waren nog wel uitgaven na te laten, waardoor deze belasting ontbeerd kon worden. Spreker meende, dat de voorstanders van het cultuurstelsel hem zouden bijvallen, daar toch deze alles moesten tegengaan wat de voortbren ging van stapelproducten kon belemmeren. De heer Mirandolle ondersteunde het amendement; financiëele beden kingen mochten de afschaffing niet weerhouden; immers in Nederland was men er toe overgegaan, in weerwil der toenmalige tekorten op de begrooting, omdat de uitvoer rechten strijdig waren met de algemeene welwaart en hinderlijk aan de productie. In Indië was minder welvaart en productie-vermogen dan hier en het uitvoerrecht in Indië zou daar als bescherming van vreemde producten op onze markten werken. De regeering achtte de heffing van rijst onmogelijk, was zij dan verstandig van andere artikelen Verschillende sprekers verklaarden zich, uitsluitend om liet geldelijk bezwaar, tegen het amendement; de heer Nierstrasz meende bovendien, dat een uitvoerrecht, dat de voedingsmiddelen vrij liet, in Indië de minst drukkende en schadelijke en de het gemakkelijkst te innen belasting zou zijn. De minister ontried de aanneming van het amende ment hij verdedigde het behoud der uitvoerrechten op den duur niet; maar door de aanneming van dit artikel zou worden tegemoet gekomen aan het verlies, door de afschaf fing van het differentieel uitvoerrecht te lijden; hij hoopte eenmaal, wanneer het mocht blijken, dat met dit tarief de opbrengst het verlies zou overtreffen, de geheele afschaffing der bestreden rechten te kunnen verdedigen. Het amende ment viel met 46 tegen 24 stemmen. Desgelijks dat van den heer de Bruyn Kops, om de thee van het uitvoerrecht te ontheffen, waarover de stemmen tweemalen staakten, alsmede dat van den heer Bredius, om het uitvoerrecht op suiker van 30 op 50 cents te brengen, met 58 tegen 14 stemmen. Laatstgenoemde had vroeger 1 voorgesteld, maar dit stond in verband met zijn verworpen amendement op art. 1. Art. 3 en de overige artikelen van het ontwerp werden achtereenvolgens goedgekeurd en het geheele wetsontwerp werd daarna aangenomen met 38 tegen 36 stemmen. De groote meerderheid, waarmede de meer vrijgevige wijzigingen zijn afgewezen, en de geringe meerderheid, waarmede art 1 en de gansche wet zijn doorgegaan, getuigen hoe huiverig de Kamer was om in Indië het stelsel van vrijen handel ingang te doen vinden, om onze nijverheid op eigen beenen te laten gaan, om van de Indische inkomsten iets (wat op andere wijze wel vergoed zal worden) prijs te geven. Zij heeft er nochtans toe besloten en volgt de Eerste Kamer haar voorbeeld, dan zal weder een belangrijke stap gedaan zijn tot opruiming van slagboomen en het slaken van banden, die het vrije handelsverkeer der volkeren belemmeren. Dat vrije, alle kunstmatige bescherming missende, verkeer moge zoowel in Indië als in Nederland de algemeene welvaart bevorderen, tot ondernemingsgeest en krachtsinspanning prikkelen. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 October. Ten aanzien van 't mededeelen en 't betwijfelen van onlangs verspreide wondervolle berigten, is 't in gebruik gekomen om een zekere som uit te loven voor 't leveren van bewijs. Wij zouden die nieuwigheid haast kunnen navolgen en ter bevestiging van eene bewering, door ons geopperd, een som uitloven voor dengene die 't tegendeel kon aantoonen. Waar we ons gereed maken, een overzigt zamen te stellen van het staatkundig nieuws uit het buiten land, daar stuiten we er op, dat er op dit gebied eene schaarschte heerscht, die deze rubriek bijna doet ineenkrimpen tot de vermelding: Staatkundig nieuws valt er niet te berigten. Uit Spanje, anders nog al rijk aan bijzonder heden, zijn geene nadere berigten, zoo luidt het. Berlijn is in den rouw over Prins Albrecht, den vader. De Fransche regering is rustig als de hen, die op eijeren zit te broeden. Zij peinst op het eerlang te wachten ontwerp-handelstractaat met Engeland. Oostenrijk levert geen andere vermelding op, dan die van de oude en vervelende twisten tusschen de land dagen en de regering. Uit Italië valt mede niets anders te melden, dan de pogingen van Ratazzi en zijne vrienden om de verhouding tot den Pauselijken Stoel in het reine te brengen, een vraagstuk misschien even zoo onoplosbaar als dat van de kwadratuur des cirkels. Turkije alleen zou maken, dat we de verzekering, waarmede we aanvingen, moesten intrekken, want vandaar komt nog het meest gewigtig nieuws, dit namelijk, dat de Sultan zijn grootvizier Midhad-Paclia heeft afgezet. Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen berigt, heeft het transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kap.-luit, ter zee Gr. H. Bakker, na op den 5 Sept. jl. in de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) te zijn aangekomen, den 15 daaraanvolgende de reis naar Nederland voortgezet. De mailboot Prins van Oranje, kapt. Fabritius, is jl. Vrijdag avond te Port-Saïd aangekomen. Aan boord was alles wel. Het wrak van het Noorsche barkschip Prinds Oscar Fredrik is jl. Zaturdag in publieke veiling aan den heer M. Thomasz verkocht voor 2190. Zondag heeft men het van den Zuidwal in de haven gebragt. Onze plaatselijke vereenigingen vangen zoo, de een na de andere, hare wintervergaderingen op feestelijke wijze aan. Jl. Zondag deed dat de Zangvereeniging Cecilia en zij verschafte daardoor aan leden en gëinviteerden een ge- noegelijken avond. Gisteren avond gaf het Israëlitisch Jongelings-Collegie onder de zinspreuk: „Eendragt baart genoegen" eene voorstelling, die als goed geslaagd mag aan gemerkt worden, en waardoor men tegelijk het weldadig doel der vereeniging bevorderd heeft. In de vergadering van de Letterkundige afdeeling der Kon. Academie van Wetenschappen, gehouden 14 dezer, werd door den heer Leemans medegedeeld, dat, als een gevolg van vroegere bemoeijingen der voormalige Com missie voor de overblijfselen der oude vaderlandsche kunst, enz. bij hem ingekomen zijn, door welwillende tusschen- komst van den heer hoofdingenieur van 's Rijks Waterstaat in Noordholland, de bouwkundige teekeningen met toelich tende beschrijving van de gesloopte Koepoort te Hoorn, opgemeten en opgemaakt door den opzigter van den Water staat T. C. van der Sterr aldaar. De sinds jaren tusschen Rotterdam en Londen varende stoomboot Batavier is dezer dagen op de Theems door een Turksch stoomschip aangevaren en direct gezonken. De passagiers en de equipagie zijn gered. Het grootste schip der Ned. koopvaardijvloot, de Liberaal, heeft zijn eerste reis naar Oost-lndië in 76 dagen volbragt. Het Ned. koopvaardijschip Anna Digna, kapitein Zwanenveld, van Newcastle naar Hongkong, is den 4 dezer bij Dapo Posang (Spermundi Archipel, in straat Macassar) totaal verongelukt, doch het volk gered. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Beverwijk door ds. J. Sepp, pred. te Witmarsum. Heden zal voor het Prov. Geregtshof in Noordholland teregtstaan Martina van Duin, dienstbode, wonende te Haringcarspel, als beschuldigd: 1. Van opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarin te voorzien was, dat menschenlevens in gevaar konden worden gebragt en zulks door op den 31 Mei 11. te Tutjehorn, in de schuur van het zoogenaamde nieuwe huis, van J. Groot, hetwelk onmiddelijk grenst aan en verbonden is met het oude huis van dezen en waarin hij met zijn gezin woont, des avonds, omstreeks 8| uur, terwijl het gezin van Groot reeds te bed lag, eene kool vuur in het aldaar aan wezige stroo te leggen of te werken, met het opzet om daardoor brand te stichten en de woning van Groot te doen afbranden, tengevolge waarvan dan ook werkelijk brand is ontstaan en een groote hoeveelheid stroo, benevens een gedeelte van het daar ter plaatse aanwezige planken schuurschot is verbrand, doch welke brand in zijn verderen loop is gestuit door spoedig aangebragte hulpmiddelen. 2. Van twee diefstallen, door haar als loopbediende ten nadeele van haren meester gepleegd, door, terwijl zij bij genoemden Groot als dienstbode tegen loon met kost en inwoning diende, in diens woning en ten zijnen nadeele in het laatst van Maart 11. een bankbillet van 25 en 29 Mei daaraanvolgende een dito van 40 arglistig te ontvreemden. De beschuldigde heeft in het begin der gehouden constructie de haar ten laste gelegde misdaden volledig bekend en opgegeven den brand te hebben gesticht, omdat zij bang was dat de door haar gepleegde diefstallen anders zouden uitkomen; later heeft zij die bekentenis, voor zooveel de brandstichting betreft, ingetrokken en opgegeven dat die haar zou zijn afgedwongen, welk beweren evenwel wordt tegengesproken. Men meldt uit Oude Niedorp, dd. 19 dezer: Ongeveer eene maand geleden werd bij een bewoner van het gehucht Wester-Moerbeek, binnen deze gemeente, diefstal gepleegd. Toen hij met zijne bij hem inwonende dochter zich naar het naburige Haringhuizen ter kermis had begeven, vond hij, bij zijne terugkomst in den nacht, de deur van het huis geopend, en weldra bespeurde hij, dat hem eene som van ƒ170 was ontvreemd. De dief of diefegge maakte

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1