1872. N°. 129. Zondag 27 October. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. el. Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. fit 8,195 i 185 f 191 longa a 2i; lootta O, 34 kllogi a 11 HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER „Wij huldigen het goede." 00 di ^Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuedag namiddag. (.Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Q v ei n.f 1 vet! n prj g- 1 hand VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS [aar Oost-lndië: via Triest 29 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Marseitte 7 Nov. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 31 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. met de Prins Hendrik 6 Nov. 'sav. 11 u. West-lndië: viaSouthampton 31 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Nov., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Nov., 's morg. 6 u. 25 m. n u u h via Triest 7 Nov.'s m. 6u.25m. Lelbati kiloj .ïenti N.TC zewa le Is teen, Boef Mel< Wilh HELDER en NIEUWEDIEP, 26 October. Gisteren avond werd alhier de eerste Nuts-vergadering in it saizoen gehouden. De spreekbeurt werd vervuld door heer P. A. van Aken, die in beschouwingen trad van iet nuttige en schoone der beoefening van de natuur- 9 retenschap en de oorzaken trachtte op te sporen, waardoor 4] oo vele menschen onverschillig omtrent haar zijn. Als prijs orzaken van die onverschilligheid noemde sprekerte a er gedreven egoïsme, onkunde, gebrek aan lust tot werk- kw. t umheid, eigenwaan, en verzuim bij de ouders, tot wier iak het behoort om hunne kinderen te wijzen op het 1 tlioone en hartverheffende eener beschouwing der natuur. °°rl1 bil 't einde herinnerde de spreker aan de waarheid, in eze spreuk vervat„Hoe nader aan de natuur, hoe nader ij de Godheid." De heer P. Uurbanus vervulde de eerste bijdrage. Hij chetste in eenige trekken den aard en de strekking van p enige van Gellert's fabelen, en droeg aan 't slot het stukje i6ods Voorzienigheid" van dien dichter voor. De heer A. van Voornveld leverde een tweede bijdrage i de voordragt van het dichtstuk„Bij een kind," van Beolaas Beets. De voorzitter, de heer Vos, rigtte aan 't einde der ver- idering een woord van dank tot de sprekers. Het schip Lucie, kapt. Leclercq, van Drontheim naar laTie, in de Eijerlandsche gronden gestrand, is af- en everii tier binnengebragt. Uit Parijs is berigt ontvangen, dat Z. M. de Koning er Nederlanden daar verwacht wordt in de eerste dagen an November a. s., en appartementen voor hem besteld ijn, in het Grand-Hötel. De Koning reist incognito. De Eerste Kamer der Sfaten-Generaal is tot hervat- ig harer werkzaamheden bijeengeroepen den 6 Nov. a. s., avonds ten 8 ure. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is Donderdag aanbesteedhet jagen der schepen, vlotten enz. Ojare »r het Noordhollandsch Kanaal, van 1 Jan. 1873 tot 1 Dec. 1877. De minste inschrijver voor elk paard per ar was de heer J. Kruijer Kz., te Zijpe, voor f 1.20. De gemeenteraad van Alkmaar heeft in zijne verga- ering van jl. Woensdag tot leeraar voor het bouwkundig 230cl Wonderwijs aan de burger-avondschool aldaar benoemd heer W. F. du Croix, architect dier gemeente. De gemeenteraad te Alkmaar heeft jl. Donderdag rond de hegrooting voor het volgende jaar behandeld en aar ten slotte in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een edrag van 139,652.71. In ontvang is o. a. gesteld 25 pcenten op de hoofdsom van het personeel (door B. en waren 50 opcenten voorgesteld.) De hoofdelijke omslag, ie tot nn toe tot een bedrag van 23,500 wordt geheven, is pgevoerd tot 30,000. Onder de uitgaven vindt men 2000, bestemd om het derde eeuwfeest van Alkmaar's afzet op te luisteren. Men schrijft ons uit Bovencarspel, dd. 23 Oct. «Ons zanggezelschap Oefening en Uitspanning vierde heden fond in het schoollokaal zijn tienjarig bestaan. Een talrijk gekomen publiek gaf van hartelijke belangstelling blijk, e feestrede, bij monde van den hoofdonderwijzer Franzen itgesproken, was hijzonder geschikt tot waardeering der '«ziek in het algemeen en der ijverige oefeningen onzer ereeniging in het hijzonder; waarbij de spreker liet uit- omen: hoe deze met regt de leus kan voeren: boven iwfsverdeeldheid, daar zoowel Catholieken als Hervormden, oor de liefde tot de toonkunst zamengebragt, nu reeds tiental jaren elkander ondersteunen en zamenwerken de beoefening van vocale muziek. Den reeds bejaarden directeur, den heer Schouten, was ene eervolle onderscheiding bereid, hem werd tot gedach- enis aan het afgeloopen tiental jaren en uit dankerkentenis W zijn ijver en beleid, een met zilver gemonteerden irigeerstok met hartelijke toespraak aangeboden, terwijl nog ndëre geschenken dit huldeblijk vergezelden. Innig geroerd 'rok de waardige man zijnen dank uit en wees er op, hoe goede geest der leden onzer vereeniging hem altijd d gesteund. Het smaakvol gekozen feestprogramma werd con brio speeld en gezongen; als ik u zeg dat het uit 17 nommers totond en er nog een extra nommer verrassend werd 87d 30 26) rii 40} 981 86} 971 74} 94 144 !29; J22 97} !74} 59} 59} 6 64}} >75 51# 85} 98} 99} 66} 68} 73} 84 liep. tusschen geschoven, dan verwondert het u niet dat midder nacht ons nog bij elkander vond De zang werd begeleid en afgewisseld met pianospel, van de vingervlugheid en het talent,, zoowel als van den goeden smaak der uitvoerders getuigende. 't Was een regt genoegelijke avond, zooals Bovencarspels ingezetenen door eenparige liefde tot het schoone en wel luidende gedreven, er nog menige mogen genieten, vooral door den toenemenden bloei der zangvereeniging Oefening en Uitspanning Evenals elders, is ook in de omstreken van Medem- blik in den laats ten1 tijd veel water gevallen en zijn een goed deel der landerijen ondergezet. Daar het stoomgemaal onklaar is geworden en de reparatie nog wel eenigen tijd zal duren, doet het water veel schade en zullen de koeijen waarschijnlijk spoedig gestald moeten worden. Op de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van inschrijvers in de leening ten behoeve van de Indische Droogdok-Maatschappij, hebben alle tegenwoordig zijnden verklaard hunne inschrijvingen tot het einde van dit jaar gestand te doen. Inmiddels zal het comité voortgaan pogingen aan te wenden tot volteekening. Staande de vergadering werden de inschrijvingen nog belangrijk vermeerderd. De heer Joh. Bastiaans organist aan het groote orgel te Haarlem, heeft verzonden eene circulaire, waarin hij beweert, dat het hem is gelukt de ware vorm voor eene muziekzaal of toonhal te vinden, „een vorm, die zoo nieuw als schoon is, op wetenschappelijke gronden rust en aan alle vereischten der klankwerking bij muziek en declamatie, als reinheid, duidelijkheid en kracht, beantwoordt, ook voor de "verst verwijderden, in de groote zaal." De heer J. P. Treub, burgemeester van Voorschoten, deelt in de N. R. Crt. de volgende sprekende feiten mede betreffende de inenting als voorbehoedmiddel tegen longziekte. Bij het rundvee van twee bouwlieden in die gemeente ontstond in den loop van het jaar de longziekte. Zij wilden het overige vee niet dadelijk laten inenten, en bij den een werden successievelijk 16 runderen aangetast, bij den ander 7. Onder het vee van vier bouwlieden, geboren van een der besmette hoeven, werd van ieder één rund door de long ziekte aangetast; zij hebben onmiddelijk hun geheelen koppel laten inenten. Tot heden is bij drie hunner geen enkel geval meer voorgekomen; bij één werd enkele dagen na het eerste geval een tweede rund aangetast: men mag dus aannemen, dat het dier besmet was op het oogenblik der inen ting, terwijl bij dezen een derde rund aan de gevolgen der inenting bezweek. Bij al de anderen is de kunstbewerking, tot op dit oogenblik, zonder eenig nadeelig gevolg afgeloopen. Naar het Vaderland uit goede bron verneemt zal morgen, Zondag, te 's Hage een buitengewoon Groot- Oosten worden gehouden, waarop Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden HD. betrekking van grootmeester-nationaal zal nederleggen en die van beschermheer aanvaarden. Waarschijnlijk zal dan ook over de keuze van een opvolger van Z. K. H. worden beslist. Dezer dagen werd te Oosterbeek eene vrouw, moeder van een buiten huwelijk verwekt kind, geregtelijk ter ver antwoording geroepen, wegens het te weinig voedsel ver schaffen en ergelijke mishandelingen aan haar zevenjarig dochtertje toegebragt; zij ligt onder verdenking, dat zij haar kind met een tang en een klomp zoodanig zoude geslagen hebben, dat haar kind bloedspuwing had gekregen; het kind moet op het ligchaam als een landkaart gekleurd zijn. Geregtelijk naar Arnhem vervoerd, heeft ze naar men ver zekert hare misdaad beleden. Te Vlissingen worden pogingen in het werk gesteld om aldaar een drijvend ijzeren dok daar te stellen. Ettelijke weken geleden gebeurde te Scherpenisse het volgende: Naar aanleiding eener advertentie, waarbij door een voor name familie gevraagd werd of iemand tegen rijke belooning ook genegen ware een kindje, beneden de twee jaren, hetzij echt of onecht, af te staan, schreef een ongehuwde moeder al daar, Kaatje Wessels genaamd, datze haar bijna tweejarig kindje, dat ze uithoofde harer geringe verdienstenslechts met moeite onderhouden kon, gaarne vrijwillig wilde afstaan. Hierop ontving ze een naamloozen brief, waarvan ze geen notitie nam, denkende dat het bedriegerij was. Veertien dagen later ontving ze een tweede schrijven, dat kort daarna gevolgd werd, door de overkomst van een groot heer, die, na de toestemming der moeder ontvangen te hebben, het kind in een net gewaad liet kleeden en per rijtuig met zich nam naar het naastbijzijnde spoorweg-station Bergen- op-Zoom, stellig verbiedende hem te achtervolgen of immer informatiën aangaande zijn heenreize in te winnen. Men verdiept zich daar in allerlei gissingen omtrent deze zonder linge geschiedenis, en men is hoogst verontwaardigd over de moeder, die zulke, gelukkig zeldzaam voorkomende, onverschillige hardvochtigheid voor haar kroost heeft aan den dag gelegd. Rossini heeft het volgende recept gegeven op de vraag van een jong kunstenaar hoe hij componeren moest leeren Begin niet vroeger dan 's avonds vóór de uitvoering. Geen krachtiger prikkel voor de bezieling dan de nood; de tegenwoordigheid van een kopiist die op u staat te wachten, en een directeur-gérant die zich de haren uit het hoofd trekt in 't verschiet. Ik heb de ouverture voor de Othello gecomponeerd in een klein kamertje, van het paleis Barbaja, waar de brutaalste van al de directeuren mij had opgesloten met niets dan een schotel maccaroni en onder de bedreiging dat ik er niet levend van daan zou komen voor ik de laatste noot geschreven had. De ouverture van de Gasza Ladra heb ik gemaakt op den eigen dag der uitvoering op de vliering van La Scalo, waar ik alweder door den directeur was opgesloten, onder het opzigt van vier tooneelboeven, die de order hadden den tekst bij stukken en brokken uit het venster te gooijen voor de copiïsten die beneden stonden om ze op te vangen. Als er geen copie kwam moesten ze mij zeiven maar naar beneden smijten. Bij de Barbiero behielp ik mij in plaats van een ouverture te schrijven, met een statige compositie, die ik voor de Elisabetta gemaakt had. Het publiek applandiseerde er niet minder om. De ouverture van de Comte Ory is onder 't visschen geboren, terwijl ik met mijn voeten in 't water zat, in gezelschap van Aguado die den heelen dag over de Spaansche finantiën babbelde. Guillaume Teil ontstond nagenoeg onder dezelfde omstandigheden. Mevrouw Sarah Payson Willis Parton, bekend als schrijfster onder den naam van Fanny Fern, is den 10 dezer in den ouderdom van 61 jaren gestorven. De heeren Dulau hebben een collectie, in zes deelen, verzameld van caricaturen, te Parijs uitgegeven in 1870 en 1871. De geheele collectie bedraagt 1800 tot 2000 cari- catures. Een exemplaar daarvan is aangekocht door von Bismarck, een tweede door het Britsche Museum en een derde exemplaar is in het bezit van genoemde verzamelaars. Het Suez-kanaal verkeert finantiëel in de treurigste omstandigheden en, hoe nuttig het ook is voor het stoom- booten-verkeer, het vervult geen tiende gedeelte van de verwachtingen, welke de groote en de grootsprekende de Lesseps daarvan verkondigde. Actionarissen noch obliga tiehouders krijgen rente. De Illustrirte Zeitang meldt, dat de Japansche rege ring voornemens is het Chinesche letterschrift in een alphabeth te veranderen en het Romeinsche letterschrift in te voeren. Het eereteeken, ingesteld tot belooning voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterij, is toegekend aan: S. C. Coster, lste luit. en J. Geels, serg., bij die te Alkmaar; I. A. Heule, kapt. en H. van 't Hoff, serg, bij die te HoornA. M. Middelhoff, kapt.-comm. bij die te Purmerende; A, Bruyn, tamb. bij die te Zaandam; J. C. Spangenberg, serg. bij die te Enkhuizen. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 24 October. Met de behandeling der Indische begrooting wordt voortgegaan. Terwijl door den minister van Koloniën onderscheidene inlichtingen werden verstrekt, werden de verschillende posten van uitgaaf tót no. 72 aangenomen. Zitting van Vrijdag 25 October. In de Kamer werd heden de discussie over de Indische begrooting voortgezet. Bij de behandeling der afdeeling Openbare Werken is de post voor havenverbetering te Batavia, op aandrang van den heer Stieltjes, door den minister in dien zin gewijzigd, dat in plaats van 1 millioen slechts f 50,000 wordt uitgetrokken, in afwachting van nader onderzoek en de indie ning van een afzonderlijk ontwerp. Aangenomen is de post van 6 ton tot verbetering der werken tot beveiliging tegen overstroomingen op Samarang. De post van f 100.000 voor 't zelfde doel te Batavia werd verworpen, omdat die zaak nog niet voldoende onderzocht is. De 3 ton voor het begin van den aanbouw van het krankziunigen-gesticht te Buitenzorg werden aangenomen met 49 tegen 19 stemmen. Figaro maakt melding van een gerucht, Hat maar schalk Leboeuf sedert eenige dagen in een toestand va? opgewondenheid verkeert, die voor zinsverbijstering doet vreezen. Volgens Figaro is het stelen tegenwoordig zóó geper fectioneerd, dat het inderdaad niet te voorzien is tot welke hoogte de heeren dieven het nog brengen zullen, en men de stoutste verwachtingen van hun talent mag koesteren. Jl. Donderdag avond slopen twee beoefenaars van het vak in de remise van het station Joinville-le-Pont, haalden al de kussens, die zij magtig konden worden, uit de rijtuigen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1