Zondag 10 November. 30 Jaargang. 1872. N°. 135. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. *A 22! bare, logr. viti- Run- 76! rijzen 80 c. r. 85 2de c, 'ram vat, - p« HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per lfwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend 13,61 rktei >r ii aald n de 1 et VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triëst 12 Nov. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille2l Nov. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 14 Nov.'s avonds 6u. 25 m. West-lndië: viaSouthampton 15 Nov. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St.Nazaire 4 Dec., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Nov., 's morg. 6 u. 25 m. u via Triëst 22 Nov. 's m. 6u.25m. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER engt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 12 NOVEMBER 1872, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, den 9 November 1872. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. ddei. oom, ikob, jntje, rietje ijnt jkse PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Voordragt Directeur-Apotheker Ziekenhnis. 2. Aftreding Leden Commissie Gemeentewerken. 3. Strafverordeningen. 4. h Commissaris Ziekenhuis en Apotheek. 5. Vaststelling suppletoir kohier Hoofdeiijken Omslag. 6. Voorstellen tot het verleenen van gratificatiën. 7. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 November. In de staatkundige wereld zijn aller oogen gerigt naar Pruissen, waar a. s. Maandag de zitting van den Landdag weder heropend zal worden, 't Is nog geheel onbekend tot welk middel de regering haar toevlugt zal nemen om aan len crisis een einde te maken. De stand der partijen is urtjc, ioor de aanhangige kreitswet tamelijk gewijzigdgraaf Eulen- Zoi larg o. a., anders de meest behoudende minister van Binnenl. anm, Zaken, heet thans een bovenst beste liberaal. Men verlieze i vat echter bij de beoordeeling deze kwestie niet uit het oog, f Jat de jonkerpartij steeds zeer krachtig is en grooten invloed Idela ljeeft jn (]e kr;ngen van het hof. In Spanje heerscht alsnog eene zóó groote mate van verwarring, dat de belasting in Catalonië brutaal weg in naam van Koning don Carlos wordt geïnd. In Amerika is de strijd beslist. Ulysses Sydney Grant, gekozen met eene meerderheid van millioen stemmen, is dus weder de aangewezen man om het presidentschap gedurende een viertal jaren te vervullen. Van alle kanten ontvangt hij gelukwenschen, terwijl Greely, de zonderling, fijn witten hoed en witten rok weder naar de bureaux van de New-York Tribune heeft laten brengen. De laatste berigten uit Mexico luidenLerdo is met eeltj ilgemeene stemmen tot president verkozen. Overal hier te lande heerscht volkomen rust. :eut» ■nijei :n li, ;mai feu Het état-major van Zr. Ms. transportschip Java, gisteren dhier aangekomen, is zamengesteld als volgt: G. H. Bak- ter, kapt.-luit., komm.jhr. J. A. Roëll, luit. ter zee 1ste tl., 1ste off.J. C. de Borst Verdoorn, P. Heijning, G. J. Fisscher, O. Kreet de Virieu, jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn van Burg, W. J. M. J. Visser, E. Voetelink, 4, G. J. baron van Plettenberg, J. E. Sickens, C. J. H. van den Broek, L. Dupper, G. H. Th. a Th. van der loop, J. Schimmel, C. J. de Vriese, B. P. Korteweg, 4 L J. Bal, F. Böthlingk, W. L. baron van Verschuer, Ir. R. W. J. Pabst van Bingerden en J. C. Kikkert ichotborgh, luits. ter zee 2de kl.J. F. N. Oosterzee, J. A. P. van Dorth, J. Wentholt, P. F. H. Volcke, J. G. C. van Casteel, J. Lastdrager, J. C. van Wessem en C. F. A. Gregory, adelb. 1ste kl.; J. Meijers en B. Leon, off. gez. 2de kl.; K. J. Adam, off. v. adm. 1ste kl.; W. F. Öompé en T. W. Sprengers, off. v. adm. 3de kl.; F. J. Olivier en J. A. M. Korpershoek v. d. Kooij, scheepskl. Jl. Donderdag is door den Hoogen Raad (Burgerl. iaraer) uitspraak gedaan in de zaak van jonkvrouwe j. A. Vegelin van Claerbergen tegen mr. S. G. Wiersma. Ie eischeres in cassatie vroeg vernietiging van het arrest 'an het Hof van Noordholland, waarbij bepaald was, dat 'et kind der gescheiden ouders zou worden toevertrouwd •an den grootvader van vaderszijde. De Raad heeft de voor telling in cassatie verworpen, met veroordeeling der eischeres 1 de kosten. Van den telegraaf op Texel wordt reeds eén zoo druk lebruik gemaakt, dat het de verwachting overtreft. Bij «loten water, als zich de behoefte aan gemeenschap met en vasten wal gedurig doet gevoelen, zal het verkeer natuurlijk nog aanzienlijk toenemen. Zij, aan wier invloed n krachtige medewerking die telegrafische verbinding te nnken is, bewezen Texel een onwaardeerbare goede dienst de uitkomst zal hun gewis een groote zelfvoeding zijn. - De heeren G. J. van Leeuwen, H. J. Conijn en J. 'ermeer, leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken vfoL H 7A 51 51 n 51 n 8f 51 91 H 5 H H 8 15 91 91 tA iA LI H LI 51 3A H 6 li 51 'A L te Alkmaar, zijn jl. Donderdag op nieuw als zoodanig gekozen, eerstgenoemde met 51, de tweede met 47 en laatst genoemde met 44 van de 53 uitgebragte stemmen. Het aantal kiezers voor de Kamer bedraagt p. m. 300. In eene vergadering van dijkgraaf, heemraden en hoofdingelanden van het heemraadschap de Eilandspolder is jl. Donderdag met algemeene stemmen besloten, de uitmalingswerktuigen van dezen polder te versterken door het bouwen van een stoomgemaal. Door den notaris H. J. de Lange werden Dingsdag 5 Nov. te Eenigenburg publiek verkocht, 10 bunders 69 roeden 10 ellen weiland, waarvoor, met het bedrag der onkosten, 44,430 zal moeten worden betaald. Daaronder was een stukje groot 1 bunder 44 roeden 90 ellen, gekocht door den heer J. Elzas, dat 4504.50 per bunder, of 6527.02 kost. In den nacht van 4 of 5 dezer is eene vreemdsoor tige diefstal gepleegd op de stoomboot Stad "VVeesp, varende van Amsterdam op Weesp en Naarden. Terwijl de boot in den Binnen-Amstel te Amsterdam lag, is men er in geslaagd, hoewel er drie personen in de boot sliepen, in de machinekamer te komen, en heeft men twee pluggen uit de kranen van de voedingstoestellen gehaald, benevens andere kranen toegestopt en afgevijld. Gelukkig dat de machinist zulks bemerkte, anders had deze diefstal, welke meer aan boos opzet, dan aan diefstal zelve doet denken, schromelijke gevolgen kunnen na zich slepen. Het is te hopen, dat het de bevoegde autoriteiten, welke met de zaak bekend zijn gemaakt, zal gelukken den dader of de daders van zulk een misdrijf op te sporen. (Amst. Crt.) De Kl. Crt. meent dat de voorwerpen, in 1597 op Nova-Zemhla door de Nederlandsche zeevaarders achter gelaten en in 1871 door den Noorschen kapitein Carlsen teruggevonden, thans niet moeten worden weggestopt in een lokaal, waar slechts weinigen komen. De Kl. Crt. zou wenschen dat men die voorwerpen in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt plaatste, zóó, dat ze door honderden gelijktijdig duidelijk konden worden gezien, zonder eenig gevaar te loopen. Geen lokaal in ons land, dat juist voor zulk eene tentoonstelling zoo bij uitstek geschikt is. Aan Amsterdam verdient juist het eerst de gelegenheid gegund te worden om al die voorwerpen ten toon te stellen. Of zijn Barendsz en Heemskerk niet door Amsterdam uitge zonden zijn die voorwerpen en die teruggevonden koop mansgoederen niet in Amsterdam ingeladen in het jaar 1596? Onze verwachting dat de nieuwste voorspelling van den ouden schaapherder Thomas, zegt het 1 Cts. Volksblad, veel koopers zou vinden, is vervuld: de uitgever kondigt aan dat hij reeds aan zijn achtste duizend is. Wie weet hoeveel honderden of duizenden onzer natuurgenooten in diepe verslagenheid, angst en vrees thans zitten over al de akeligheden, die volgens den schaapherder Thomas de wereld boven 't hoofd hangen, en handenwringend biddeD, dat die rampen toch niet gebeuren. Maar 't helpt niets hoegenaamd. Er is thans uitgekomen, weder van Thomas, eene nadere voorspelling over de gevolgen van de bijeen komst der drie Keizers te Berlijn. Voor 15 cents slechts kan men volgens den uitgever daarin lezen: 1. dat er groote algemeene oorlogen zullen komen, 2. volgen verschrikkelijke teekenen aan den hemel, 3. watersnood, 4. hongersnood, 5. algemeene sterfte; maar die algemeene sterfte zal toch zoo algemeen niet zijn, dat er niet genoeg menschen over blijven om elkander te beoorlogen, want ten slotte zullen die liefelijkheden eindigen met 6. een verwoeden krijg van geheel West-Europa tegen Rusland. De uitgever zegt: „dat de titel uitlokkend genoeg is om de groote massa tot koopers dezer voorspelling te krijgen." 't Is een lief com pliment aan de groote massa, dat zij zoo oliedom is. Hoe heeft die uitgever, in het vooruitzigt van zulk niet te keeren verschrikkelijkheden, nog lust om boeken uit geven vraagt ge misschien, lezer. Antwoord: Hocus pocus inpar- natibus, die niet zien kan is blind. Jl. Donderdag heeft te 's Hage 's avonds ten 10 ure een zware gasontploffing plaats gehad in het gebouw der sociëteit de Vereenigipg, in de Kazernestraat aldaar. De slag werd op groote afstand gehoord; een begin van brand is ontstaan, en de groote zaal, benevens een nabij gelegen vertrek zijn vernield. Een der bedienden van de sociëteit is zwaar gekwetst. Door snel aangebragte hulp zijn verdere ongelukken voorkomen. Men heeft het aan het Vaderland meer dan eens tot verwijt gemaakt, dat het jegens de Internationale gunstig gestemd waszeker heeft het, naar ons inzien, bij kwestiën over het loon niet altijd de theoriën verkondigd, die wij van een Nederlandsch blad van goed gehalte wenschten; toch is het Vaderland niet zoo zwart, als men 't wel eens afschildert. Jl. Donderdag bevatte het o. a. een hoofdartikel ter bestrijding der Internationale. Het spreekt den werk man toe, en zegt dan: „Ik billijk uw streven om doorver- eeniging verbetering te brengen in uw toestandik zie met genoegen hier en daar coöperatieve vereenigingen, winkel- vereenigingencredietvereenigingen en productieve ver eenigingen verrijzen; ik zou niets liever willen, dan dat die goede voorbeelden meer algemeen werden gevolgd en het vereenigingsleven ook in Nederland meer veld won; ik keur zelfs die vereenigingen niet af, die fondsen bijeen vergaren, ten einde ter gelegener tijd te strekken tot onder steuning van die broeders, die gemeend hebben hun werk te staken, omdat hun billijke eischen niet werden inge willigd; ik zou gaarne zien, dat ook in ons land raden van verzoening werden opgerigt, om uitspraak te doen in de geschillen tusschen werkgevers en werknemers; ik zou wenschen, dat ook de staat zich meer uw lot aantrok; dat hij zijn onderwijs niet slechts voor ieder beschikbaar stelde, maar ook voor ieder verpligtend maaktedat hij door zijne wetten de exploitatie uwer vrouwen en kinderen beteugelde dat hij streng toezigt hield op de fabrieken en werkplaatsen, en verbood den werkman te laten werken in een voor zijn gezondheid schadelijke atmosfeerdat hij in iedere gemeente, in ieder dorp zijn burgers de gelegenheid aanbood hunne spaarpenningen voordeelig en solied te beleggendat hij op den arbeid zwaar drukkende belastingen afschafte maar vooral, dat hij naauwkeurige statistieke gegevens trachtte te bekomen, ten einde te komen tot een juiste kennis van uw werken, uw loon, uw leven, uwe behoeften." Een internationale bond zou, om de krachten te vereenigen, zeker wenschelijk zijn, maar voor de tegenwoordige Inter nationale, met van der Hout en Gerhard, waarschuwt het Vaderland. Wat leeraart bijv. van der Hout? „De tegen woordige maatschappij, zoo zegt hij, is totaal verrot; van oplappen kan geen sprake zijn; er moet een nieuwe maat schappij komen in de plaats van de oude; in die nieuwe maatschappij moet slechts één magt erkend worden, nl. de arbeid; wij, werklieden, zijn de eenige arbeiders en de eenige voortbrengers; alle kapitalen, die in den loop der tijden zijn bijeenvergaard, zijn het product van onzen arbeid; men heeft ze ons ontstolen; wij hebben regt ze terug te vorderen; het geld moet geheel uit de maatschappij ver dwijnen, dan eerst zal de aarde een paradijs worden." Het gevaarlijke van zulke theoriën begrijpt ieder. De tegen woordige maatschappij bestrijden met de bajonet in de hand I Want men begrijpt, dat zij, die bezitten, niet maar zonder strijd zich van het hunne zouden laten berooven. En op berooving zou het neerkomen. Men wil van den werkman een dief maken, want die een anders goed zich toeëigent is die geen dief, en hij, die tot diefstal aanzet, is die niet gevaarlijker nog dan hij, die in nood zich vergrijpt? Maar al wat de kapitalist bezit, is den werkman ontstolen, roept v. d. Hout. De patroon moet dus niets hebben evenmin als de journalist, de letterkundige? Maar als de ijverige werkman gespaard heeft en daardoor kapitalist wordt, ontsteelt hij dat dan ook aan zijne medgezellen? En als men 't denkbeeld van kapitaal verwerpt, zou er dan wel gespaard worden? En zou de maatschappij kunnen bestaan, zonder kapitaal, dat is bespaarde penningen? Vanwaar zouden dan de machines, de werktuigen, de grondstoffen komen, die de werkman behoeft om te werken? Kapitaal moet er zijn, en is dat er, dan moet hij die het kapitaal verschaft, vergoeding daarvoor erlangen, evenzeer als de werkman zijn loon. Is de verhouding tusschen die vergoeding en het loon niet de juiste, men trachte dat te verbeteren. De maatschappij omverwerpen, geweld gebruiken, en daar komt het op neêr, dat is de weg echter niet. Zulke begrippen moeten bestreden worden, en hebben de Internationale teregt in discrediet gebragt. De weg, dien men opnoemt, roept 't Vad. den werkman toe, is„gij moet u sterk maken door de kracht der vereeniging, maar niet om de regten van anderen aan te tasten, om uwe regten te handhavengij moet opbouwen, niet afbreken. Als gij dien weg opgaat, zult gij steun vinden bij alle weidenkenden in den lande." (U. D.) Volgens het Vaderland is de heer H. B. van Daalen, leeraar aan de hoogere burgerschool te 's Hage, benoemd tot hoofdredacteur van de Java-Bode. Te Gorinchem heeft een gepasporteerd onderofficier, die zich aldaar met vrouw en kind sedert enkele dagen metterwoon had gevestigd, dezer dagen zijn vrouw zoodanig met een scheermes aan den hals verwond, dat zij, de wo ning uitvlugtende, weinige minuten later ten huize van een harer buren is bezweken; inmiddels had de man zich met een pistool van het leven beroofd, zoodat de justitie, zeer kort daarna op de plaats der misdaad tegenwoordig, slechts het overlijden had te constateeren van de verslagene en van haar moordenaar. Men leest in de Prov. Noordbr. Crt. In No. 125 van Donderdag 24 Oct. kwam een aan ons gezonden berigt voor, omtrent een kind dat aan een vreemd heer was afgestaan; aangezien dat berigt nog al sensatie heeft gemaakt, en wij daaromtrent nadere inlichtingen ge vraagd hebben, zoo meldt men ons thans uit Scherpenisse het onderstaande:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1