1872. N". 138. 30 Jaargang. Woensdag 13 November. te» i. Kibbelarij bij de Buren. Uitgever Bureau: 'E. Binnenland. eenej °dig ten IJN- I Vil 1IELDERSUHE KV VIEUWEDIEPER COURANT. ,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. A. A. BAKKER Cz. MOLEN PLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend PE, VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 26 Nov. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille21 Nov. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 14 Nov. 's avonds 6u. 25 m. West-ludië: vi&Southampton 15 Nov. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Dec., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Nov., 's morg. 6 u. 25 m. aan a via Triest 22 Nov. 's m. 6u.25m. uut noc elijk a< R, RLA01 3TOK. on, Eene gebeurtenis in Pruisen trekt de algemeene aan- ;cht. Het Heerenhuis, de Pruisische Eerste Kamer, heeft falrÜiene wet tot regebng van het bestuur der districten in de oostelijke provinciën, welke door het Huis der Afge- aardigden met 256 tegen 61 stemmen was aangenomen, net de overgroote meerderheid van 145 tegen 18 stemmen erworpen, niettegenstaande Keizer Wilhelm zijnen wensch it het goedkeuren der wet uitdrukkelijk te kennen gege- en had. Het verwerpen van eenig wetsvoorstel door eene Eerste fetgevende Kamer, nadat de Tweede het heeft aange- omen, is, al komt het ook niet dikwerf voor, toch niet leldzaam, qn wekt te minder belangstelling, naarmate het nderwerp meer op zichzelven en niet in verband staat iet de richting, waarin de regeering het noodig acht zich bewegen. Het in Pruisen afgestemde wetsvoorstel betrof èter eene zaak van hoog staatkundig belang, niets min- er namelijk dan de vraag, of het koningrijk, dat thans ui het hoofd van Duitschland staat, zal mogen gerekend lorden onder de Kijken waar, zooals in Engeland, Neder- ind en België, de liberale staatkundige beginselen in Hechtheid gehuldigd ei\ toegepast worden, of dat het, ihoon pronkende met grondwet en Vertegenwoordiging, billijke en verouderde voorrechten voor bijzondere standen il in wezen laten. Bovendien waren de omstandigheden, I, 201 aarin deze vraag, voor het oogenblik in ongunstigen zin, 'slist werd, van buitengewonen aard, waartoe zeker wel i persoonlijke, vruchteloos gebleven tussclienkomst des m z' onings mag geteld worden. Toen Bismarck, voorziende dat het tusschen Oostenrijk 1 Pruisen eenmaal tot eenen oorlog zou komen over den f 42 jorrang in Duitschland, zijne legerplannen doorzette, al erden zijne hooge krijgsbudgetten door het Huis der imei .fgevaardigden afgewezen, was het behoudende,Heerenhuis gewillige steun der regeering, uit ministers bestaande, ie van hetzelfde hout als dat Huis gesneden schenen en it met het, vele liberale elementen bezittende, Volkshuis aar volstrekt niet konden vinden. Bismarck wist nochtans goed, dat de leden van het Heerenhuis niet de mannen aren, die hij behoefde om hem bij te staan in zijne plannen t wedergeboorte van den Pruisischen Staat, zoodra deze it standpunt zou hebben ingenomen, dat hij er voor loogde; hij zag te helder om de eischen van zijnen tijd miskennen, en toen de oorlogen, eerst met Oostenrijk, larna met Frankrijk, zegevierend ten einde gebracht aren, en Pruisen eerst tot het hoofd van den Noord- litsehen Bond, vervolgens van het herstelde Duitsche H ijk gemaakt hadden, zag men de liberale leden van het q'j, uis der Afgevaardigden naderen tot hem, die het verlangen s Duitschen volks, zij het door bloed en staal, tot ver- 50a! '"'ng had weten te brengen, en den met succes gekroonden latsman meer en meer tot hen, die de lieden, niet van t verleden, maar van het heden en der toekomst waren, di) e onhandelbare ministers van het oude régime maakten eeun ogzamerhand plaats voor staatslieden, in staat om de Mieuwere eischen te verstaan en te bevredigen, en gelijk a6>'' i regeering vroeger met het Huis der Afgevaardigden jl ïworsteld had, zoo ving nu een andere strijd aan met het beger gevierde Heerenhuis, dat maar niet gezind was, a m| we zienswijze te deelen, geheel in tegenspraak met de 20010 lang gemeenschappelijk gehuldigde, veelmin om aan yaaij tnkbeelden toe te geven, die als modern en revolutionair Bchouwd moesten worden en de bevoorrechte positie zijner 7. «1 lelijke leden op den duur zonden schaden. Meermalen eest de tot Rijks-kanselier verheven minister, het laatst ter. ij ter gelegenheid van de behandeling der wet op het hooltoezicht, het weerspannige Huis tot reden brengen, 'P rtgeen hem door den invloed zijner vroeger zoo beminde 1 in aanzien zoo gestegen persoonlijkheid niet mislukte, j j;, Ditmaal deed de machtige Prins niets van zich hooren, 7/1 aar bleef hij rustig te Varzin. Begreep hij, dat zijn pogen tchteloof zou zijn en wilde hij zich voor zoodanige ver- lvew dering vrijwaren, of wenschte hij den minister van Menlandsche Zaken, graaf von Eulenburg, het hoofd te "M stooten en den weg te doen gaan zijner vroegere oservatieve ambtgenooten von der Heydt en von Muhler, wel, zag hij het spel met voldoening aan als een middel >p. om tot eene hervorming van het lastige en thans niet meer in zijne plannen passende Heerenhuis, waarmede telkens nieuwe botsingen te wachten waren, te geraken? Hoe het zij, de Koning hield zich, wat constitutioneele Vorsten niet plegen te doen, minder onzijdig, en toen de voorzitters en ondervoorzitters hem de deelneming der heide Huizen in het overlijden van Prins Albrecht kwamen betuigen, ver klaarde hij aan die van het Heerenhuis, dat de kreitswet zijne volkomen goedkeuring wegdroeg en dat hij wenschte, haar geene schipbreuk te zien lijden op den tegenstand van het Huis. Die verklaring strekte den grijzen Vorst tot eer en was niet overbodig. De kreitswet had eerst na eene langdurige en moeilijke reis de deur van het Hoogerhuis kunnen bereiken: reeds 3 jaren geleden ingediend en alstoen door de Afgevaardigden belangrijk in anti-ministe- riëelen zin gewijzigd, maar bij de sluiting der zitting onafgedaan gebleven, was zij op 21 December van het vorige jaar op nieuw ingediend en, door wederzijdsche inwilligingen van de regeering en de kamer, den 23 Maart door den eenen tak der Vertegenwoordiging aangenomen. Zij zou in de 5 oostelijke provinciën (Posen was om bijzondere redenen door de Afgevaardigden buitengesloten) eene zekere mate van zelfbestuur invoeren en een einde maken aan vele privilegiën van den adel en de groote grondbezitters, die, om iets te noemen, nog steeds hun eigen policie in hunne heerlijkheden uitoefenen; zij zou, meer dan dat, een middel worden tot de nog weinige vorderingen gemaakt hebbende staatkundige opvoeding des volks, tot het wekken van belangstelling in en het behartigen van meer dan locale belangen, door de oprichting van kreitsdagen (wat in Frankrijk de arrondissements-raden zijn,) gelijk in het vervolg de bezirksdagen, onze Provinciale Staten of de Fransche Algemeene Raden zouden worden. Het Heerenhuis, waarin de conservatieve elementen zóóveel gezag hebben, dat graaf von Stolberg zu Wernigerode maar even de meeste stemmen voor het voorzitterschap bekwamwaarin, nevens de Prinsen, de vertegenwoordigers der steden en der universiteiten en de om bijzondere ver diensten levenslang door den Koning benoemde leden, de adelijke grondbezitters eene breede plaats beslaan (graaf Eulenburg had in 1865 de dwaasheid gehad het besluit van 1861, waarbij het aantal vertegenwoordigers van het kleine adelijke grondbezit van 90 op 41 was teruggebracht, te doen intrekken), was sints 3 dagen, hoe de minister er ook tegen ijverde, bezig, de wet van hare vrijgevige bepalingen te ontdoen en in feudalen zin te wijzigen. De groote heeren, die in staats- of krijgsdienst hunne hooge namen in eere houden, waren niet de ergste, veeleer de kleine landjonkers uit Pommeren en de Uckermark, die hunne bezittingen op zijn Mecklenburgsch regeeren, en niets kunnen dulden wat nieuw is of hunne aangeboren voor treffelijkheid mocht in twijfel stellen. De bijzonderheid, dat de onlangs benoemde regeerings- president der provincie Saksen tot de heftigste tegenstanders behoorde en dat de ministers, die leden zijn van het huis, de eerste dagen afwezig bleven, kon aanleiding gegeven hebben tot het vermoeden, dat de regeering de verwerping of wijziging niet onaangenaam zou zijn van een wetsont werp, dat onder den invloed van het Huis der Afgevaar digden van het oorspronkelijk regeeringsvoorstel was afge weken. Na de verklaring des Konings kon echter geen twijfel meer bestaan of de aanneming werd door de regeering gewenscht. Toch bleken 's Vorsten woorden onvermogend te zijn om de middeleeuwsche jonkers van gedachten te doen veranderen, en de 3 volgende dagen waren gelijk de 3 vorige. De minister Eulenburg had, den tegenstand van het Huis ziende, den Koning zijn ontslag aangeboden en, naar het schijnt, volgden ook de andere ministers dat voorbeeld. Den 31 October kwam hij evenwel in de vergadering ver klaren, dat zijn aanbod geweigerd was, omdat volgende ministers weder dezelfde bezwaren ontmoeten zouden. Werd de wet verworpen, dan zou de regeering onmiddelijk (dewijl een afgestemd wetsontwerp niet op nieuw in dezelfde zitting mag ingediend worden) de zitting sluiten, eene nieuwe bijeenroepen, de kreitswet in de eerste plaats daarbij indienen, en alle wettige middelen te baat nemen om hare aanneming door te drijven. De laatste woorden bedoelden eene versterking van het liberale element in het Huis, door vermeerdering van het aantal levenslang benoemde leden. Niets mocht baten de wet werd met eene ver pletterende meerderheid verworpen. Die meerderheid bestond echter niet uitsluitend uit conservatieven: ook vele vrij zinnige leden stemden tegen, omdat zij niet van zich konden verkrijgen hunne stem te geven aan de verminking welke de wet in het Huis had ondergaan, en omdat zij het hopelooze inzagen van het middel om op die ver minking terug te komen, door terugzending der aangenomen wet naar het Huis der Afgevaardigden en eene daarop te volgen onderhandeling tot oplossing van het tusschen de beide Huizen bestaande verschil van meening. De regeering, haar voornemen getrouw, sloot den vol genden dag de zitting en bepaalde de opening der volgende op den 12. Het middel, dat de regeering denkt aan te wenden om de meerderheid in het Heerenhuis te wijzigen, is vroeger door Prins Bismarck gewraakt en niet onbedenkelijk; wilde eene regeering steeds op die wijze hare plannen doordrijven, dan ware het beter den absoluten regeerings- vorm in te voeren dan een parlementairen te handhaven, onder welke de onafhankelijkheid der Vertegenwoordiging niet geëerbiedigd wordt. En toch zal dat middel aangewend moeten worden om uit den tegenwoordigen toestand te geraken. De Koning heeft partij gekozen tegen de aan matiging der jonkers, het beste deel der natie juicht hem toe, en wat het Heerenhuis niet wilde toestaan zal het moeten toegeven. Pruisen doet, even als Engeland 't ook reeds meermalen ervaren heeft, de ondervinding op, hoe moeilijk het gaat om instellingen, die hun tijd gehad en thans geene reden van bestaan meer hebben, zooals de adel met zijne voor rechten, naast de nieuwere, aan onzen tijd beantwoordende in wezen te laten, en, wat erger is, zoodanige instellingen een bestanddeel te doen blijven van eenen regeeringsvorm, geheel afwijkende van die waarin zij hare roeping en beteekenis hadden. Het jonkerdom is een vloek voor Duitschland, dat niet beter kan doen dan het allen staat kundigen invloed te ontnemen. Pruisen is in de toepassing van het begrip van wettelijke gelijkheid zijner ingezetenen nog zeer veel bij Nederland ten achteren toch, wij kunnen het in onze dagen, in het land dat andere landen steeds vooruit heette te zijn op den weg der vrijheid, ons nauwelijks verbeelden, nog pas 25 jaren geleden maakte de ridderschap deel uit onzer provin ciale Vertegenwoordiging! HELDER en NIEUWEDIEP, 12 November. Het bijeenkomen der Nationale Vergadering in Frankrijk zal, naar men vertrouwt, weder nieuw leven verschaffen aan de politieke wereld, die gedurende de jongstverloopene dagen moest teren op Grant's herkiezing en de slxiting van het Pruissische Parlement. Nu heeft men versche beschou wingen te wachten over de boodschap van Thiers en over den strijd der partijen in de Nationale Vergadering. Omtrent het bijeenkomen van den Pruissischén Landdag verwacht men, dat de regering zich wel verzekerd heeft, dat de kreitswet in beide Huizen de meerderheid zal verwerven als zij op nieuw eerlang in behandeling zal komen. Het Franscli-Engelsch handelstractaat is thans bekend. Beide landen waarborgen elkander een behandeling op den voet der meest begunstigde natiën. De bepalingen op de inkomende regten blijven van kracht tot 1 Jan. 1877; die op de scheepvaart tot 13 Julij 1879. Ieder der heidelanden kan de een of andere bepaling doen vervallen, mits het daarvan een jaar te voren kennis geeft. Enkele punten betreffende het tarief zullen nog door wederzijdsche gevol- magtigden worden geregeld. In Griekenland heeft men alweer een ministeriële crisis. De mailboot Prins Hendrik is Zaturdag voormiddag ten half tien uur Dungeness gepasseerd. Spaarbank voor den Helder, 3de kwartaal 1872: Saldo op 1 Julij 1872 29923.68®. Ingebr. en renten gedurende het 3de kw. 1872 3271.10. 33194.78®. Uitbetaald gedurende het 3de kwartaal 1872 2988.36®. Saldo op 1 October 1872 30206.42. Aantal deelhebbers op 1 Julij 1872 293. a a a 1 Oct. 298. De Koningin der Nederlanden was, volgens de Times, bij haar bezoek aan Edinburgh vergezeld van the countess of Lunberg Staver, the baroness of Dadam, baron Geva- restes Sunachavin, enz. waarmede waarschijnlijk bedoeld worden de gravin van Limburg Stirum, barones Dedem en jhr. Gevaerts van Simonshaven. (V.) Onlangs rigtte iemand tot een lid van ons Konink lijk Huis de bede om weder een geldelijke ondersteuning te mogen ontvangen, en besloot haar bedelbrief aldus„U^ E. zuid zegge dan is U Aderes zus en dan zoo, ja zoo Gaat Het met weduwes." Beroepen te Heemse ds. E. F. H. Wolff, pred. te Utrecht. Aangenomen het beroep bij de Evang. Luth. gemeente te 's Hage door ds. J. A. Böhringer, pred. te Maastricht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1