Benoeming-en, enz. Provinciale Staten van Noordholland. STATEN-GENERAAL. Buitenland. België. Frankrijk. Engeland. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, is dezer dagen een belangrijk defect ontstaan aan eene der beide pompmachines te Schellingwoude, door de Kanaalmaatschappij gebouwd en bestemd om den waterstand in het IJ op een vastgesteld peil te houden. Door het loswerken van eenig deel dier machine, is de zuigerstang door den bodem der cilinder en het loopende werk geslagen, waardoor veel vernield en ontzet is geworden, waarvan de herstelling geruimen tijd zal aanhouden. Op de jl. Vrijdag en Zaturdag te Utrecht gehouden veemarkt waren ongeveer 1000 stuks vee aangebragt, waarvan door de Fransche handelaren ruim 100 en door de Duitsche 175 stuks werden opgekocht; voor het guste vee werden de ongekend hooge prijzen van 250, en voor het dragtige -300 per stuk besteed. Jl. Maandag is op klaarlichten dag een pendule gestolen uit het huis, bewoond door den heer v. Z. te Utrecht, terwijl eenige werklieden de deur hadden opengelaten, waarvan de dief gebruik heeft gemaakt om de kamer binnen te sluipen. De dader is tot nog toe onbekend. De directeur van de beide instituten der Moravische broedergemeente te Zeist, de heer H. T. Verbeek, jl. Don derdag naar Duitschland vertrokken zijnde om een nieuwen secondant te engageeren, is den volgenden morgen in zijn logement te Altena dood te bed gevonden. Op het kerkhof der broedergemeente te Neuwied zal zijn lijk ter aarde besteld worden. Men verneemt, dat de algemeen bekende uitspanning „de Prinsentuin" te Vlissingen, met daarbij behoorenden tuin, voor 67,000 is aangekocht, voor de stichting van een suikerfabriek. Nu de tijd nadert, dat de dok- en haven werken gereed en voor de vaart geopend kunnen worden, openbaart zich hoe langer hoe meer lust tot aankoop van terreinen, voor te stichten bergplaatsen of fabrieken. Men hoort van Duitsche en Engelsche handelshuizen, die zich daar voorloopig door een vertegenwoordiger komen vestigen, doch de Nederlandsche handel schijnt als beginsel te hebben aangenomen, voor Vlissingen's toekomst blind te blijven. (D.) In de vergadering der Geldersche Maatschappij van Landbouw is besloten maatregelen te nemen om de uit oefening der veeartsenijkunde door onbevoegden te doen ophouden. Men berigt uit 's Heerenberg, dat 19 personen uit Emmerik, betrokken bij de treurige gebeurtenissen die op 1 April te 's Heerenberg voorvielen, thans, na eenigen tijd in vrijheid geweest te zijn, wederom te Wezel in de gevangenis gebragt zijn. Heden zal in hunne zaak, waarbij 90 getuigen waren opgeroepen, uitspraak gedaan worden. Bij een dezer dagen plaats gehad hebbenden brand te Buren in eene boerenwoning bleef een der huisgenooten, een meisje van 20 jaren, van den schrik dood. Het Prov. Geregtshof in Overijssel zal a. s. Zaturdag, 's morgens 11 ure, behandelen het appèl van dr. J. van Vloten tegen het vonnis der regtbank te Deventer van 10 Sept. 1872, waarbij hij wegens laster is veroordeeld tot 15 dagen cellulaire opsluiting, 300 boete, enz. Een getuige, ds. B. C. J. Mosselmans, van Groningen, zaj worden gehoord, terwijl de heer W. S. M. S. Modderman, advocaat te Groningen, voor de beleedigde partij zal optrèden. De heer W. J. Knottenbelt, advocaat te Rotterdam, zal den beklaagde in zijne verdediging bijstaan. (Amst. Crt) De jh Maandag te Steenwijk gehouden St. Maartens- veemarkt was zeer druk, met grooten kooplust en stijgenden prijs. Vette koeijen golden per kilo 70 h 74 ct.; kalfde 160; melkgevende 100 h. 200; guste 150 a 180; vaarzen 130 k 160; pinken 100 a 120; kalveren 20 a 40; stieren 50 a 80; vette varkens per kilo 58 k 62 ct. magere 33; biggen 15 k 30; Friesche schapen 12 a 22; Drentsche dito 5 a 9; geiten 6 a 13. De uitgezaaide rogge te Dalfsen staat voortreffelijk en vertoont een helder groen uitzigt over den akker. Ook in Friesland heeft men last van hooge water standen. De vele regens der laatste dagen hebben het water volgens peilschaal opgevoerd tot een hoogte van nagenoeg 50 centimeter boven zomerpeil. De laag gelegen landerijen zijn alle weder ondergeloopen, zoodat in sommige oorden, waar men voor nog slechts weinige weken het vee in de weide zag grazen, nu groote watermassa's, meren gelijk, worden aangetroffen. Jl. Zaturdag is bij de Lemmer een arend geschoten. De vogel had 8 voet vlucht. Te Maastricht is bij de regtbank een proces aan hangig tusschen den heer Chassepot te Parijs en den heer de Beaumont te Maastricht. Eerstgenoemde beweert dat laatstgenoemde zijn geweren heeft nagemaakt en vraagt 490,000 schadevergoeding. Te Neufschatel is eene Fransche vertaling van Kappipo verschenen en wel onder den titel vanKappipo, Histoire racontée par un jeune enfant de 8 ans. Het eerste voorbeeld van Europeanen die eene studie van de taal der Boschjesmannen maken, wordt geleverd door Dr. W. H. Bleek en zijn neef, aan de Kaap de Goede Hoop. Zij beginnen reeds vrij wel in die taal tehuis te geraken. Vooral de mythologie der Boschjesmannen moet, volgens hen, zeer belangwekkend zijn. Iedereen, die lezen kan, zal nu endan wel eens zijn blijven stilstaan bij een muur of schutting, waarop, jaar aan jaar, dag aan dag, billetten van velerlei zaken, op, onder, boven en naast elkander worden aangeplakt. Wanneer men dan van boven af begint te lezen, regel voor regel, dan krijgt men vaak al heel zotte en aardige volzinnen en een mengelmoes van berigten. Zoo kon men onlangs het volgende te A. lezen Vrijwillige verkooping van een boekbindersknecht, die vele jaren in het vak werkzaam is geweest, en voorzien is van eene partij brandhout, liggende als bij notitie wordt aangewezen op een palfrenier van 40jarigen leeftijd, goed kunnende omgaan met Dameswaschlijsten per stuk a 1 ct., en een monsterachtigen zeevisch, alhier aangespoeld en te bezigtigen op vertoon van een rotting met zilveren knop. X. X. en N. N. zaakwaarnemers, presenteren als last- hebbende van eene partij mooije kreeften te springen door een hoepel en te eindigen met het innemen van twee droppels kinaolie benevens een exquise verzameling oude hoeden in allerlei afmetingen verkrijgbaar bij Burgemeesters en Wethouders maken bekend Heden is verloren geraakt eene kamer met alcove en verdere gemakken. Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan een varken met vijf pooten en een oog in de regterzijde gelieven hunne pretentiën in te zenden bij gedresseerde honden en apen, die op een wenk huns meesters zitting zullen nemen en eindigen met het loopen in zakken. Gelegenheid tot het inmaken en zouten van twee gepensioneerde majoors, die hunnen ledigen tijd wenschen te besteden met den opbod en afslag van eenen huis knecht met groen trijpen springveeren, te bezigtigen in een nieuwen pruikenmakers-winkel. Te Zutphen is gekozen tot lid der Provinciale Staten van Gelderland mr. H. J. Ardesch van Hamel. Tot subst.-griffier bij de arrond.-regtbank te Hoorn is benoemd mr. J. T. Boelens, thans griffier bij het kantongeregt te Doesburg. Bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs is benoemd tot luit.-kol., de majoor J. P. Holtzsohue, van genoemd corps, chef van het bureau „materieel der genie* bij het dep. van Oorlog. De luits. ter zee 2de kl. J. C. de Borst Verdoorn, O. Kreet de Virieu, N. M. J. Visser, E. Voetelink, jhr. J. C. E. Westpalm van Hoorn, A. G. J. baron van Plettenberg, J. E. Sickens, G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop, J. Schimmel, C. J. de Vriese, B. P. Korteweg, K. J. Bal, W. L. baron van Verschuer, P. Böht- lingk, jhr. It. W. J. van Pabst van Bingerden, J. C. Kikkert Schotborgh, de off. van gez. 2de kl. B. Léon en de off. van adm. 3de kl. W. E. Klompd en E. VV. Sprenger, allen dienende aan boord van het transportschip met sloomvermogen Java, worden met den 15 dezer op non-act. gesteld. De luit. ter zee 2de kl. P. C. Pabst, dienende aan boord van het ramschip Buffel, wordt met den 20 dezer op non-act. gesteld en met den 21sten daaraanvolgende vervangen door den luit. 2de kl. G. A. van der Mieden. Zitting van Dingsdag 12 November. Door de vergadering is besloten het verzoek van het bestuur van den Haarlemmermeer polder, om afschaffing van tollen op wegen in de provincie, te renvoijeren aan Gedeputeerde Staten, ten einde nadere opgaven te verstrekken. De brieven betreffende den NoordhollandschFriesehen Spoorweg zijn voor kennisgeving aangenomen. Verder is aan Gedeputeerde Staten gerenvoijeerd een adres van den Gemeenteraad van Alkmaar betreffende de verbetering van den weg door Schermerhorn, alsmede een adres van het bestuur der afdeeling Hoorn en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, betreffende het rijden met hondenkarren. Aangenomen is een voorstel van eenige leden der Staten om Gedeputeerde Staten uit te noodigen, zich namens de Staten tot de Regering te wenden met .verzoek in den hoogen- waterstand op het IJ te voorzien. Daarna is de najaarsvergadering der Staten gesloten. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 13 November. De algemeene beraad slagingen worden geopend over de begrooting voor Nederl. Indië, dienst 1873. Onderscheidene leden hebben daaraan deelgenomen. De minister van Koloniën beantwoordde hen, en ten slotte werden de verschillende onderdeelen der begrooting allen met algemeene stemmen aangenomen. Heden zou de wet op de besmettelijke ziekten aan de orde komen. Bij het onderzoek der afdeelingen in de Kamer over het wets ontwerp op de besmettelijke ziekten verklaarden zeer vele leden hun ingenomenheid met de aanbieding van een dergelijk wetsontwerp. Verscheidene leden meenden dat de wet in vele punten al te ver ging, maar de meerderheid wilde niet voorbijzien het vele goede, dat in de wet wordt gevonden. Schier algemeen werd het betreurd dat aan redactie, stijl en taal in dit ontwerp zoo weinig zorg is besteed. Een enkel lid had groot bezwaar tegen de bepaling, die ongevaccineerde kinderen van de school wil weren. De groote meerderheid evenwel juichte dit artikel zeer toe en voor velen zou het gemis van dat artikel een onoverkomelijk bezwaar zijn geweest tegen hunne goedkeuring van dit wetsvoorstel. Uit het voorloopig verslag over het ontwerp tot vaststelling der tarieven in Neêrl. Indië blijkt, dat afschaffing der differentieële regten aan de eene zijde werd bestreden, aan de andere zijde ver dedigd. Het invoerregt van 6 pCt. vond het meest bestrijding op gronden van financieëlen aard. Het verlies werd daardoor, matig berekend, op een millioen geschat. De heffing van uitvoerregten werd door zeer vele leden beschouwd als de schaduwzijde van het ontwerp. Te Brussel is onder den titel van „Wat de burgerwacht beteekent" een brochure in het licht gegeven, waarvan de kolonel Brialmont de schrijver is. Die militaire publicist laat zich zeer ongunstig uit over de burgerwacht; hij noemt die nutteloos voor de defensie, onbruikbaar tot ondersteuning van het leger, zoowel in het vlakke veld, als in de vestingen. Onder de oorzaken dier onbruikbaarheid rangschikt hij veel te weinig oefening, slechte aanvoering, tengevolge van het stelsel der benoeming van de officieren door de man schappen zeiven; onmogelijkheid der toepassing van goede disciplinaire straffen, enz. Op grond daarvan wil hij het effectief der burgerwacht aanmerkelijk verminderen, teneinde haar enkel tot eene reserve voor de plaatselijke politie te doen strekken. Deze gesteldheid van zaken, die de schrijver voor geene noemenswaardige verbetering vatbaar acht, ma# in zijn oog'eene doortastende reorganisatie van het leg te onvermijdelijke!. Tot die reorganisatie behoort: j opheffing der plaatsvervanging en het instellen eener resen bestaande uit manschappen, die minstens drie jaren bij 1 leger gediend hebben. De boodschap van den president constateert, dat het Ij rustig is, de handel voorspoedig, de financiën in g toestand, in weerwil van een accidenteel deficit van 1] millioen in de opbrengst der belastingen. Zij behandelt handels-tractaten en dringt aan op handhaving der ot vooral bij de republikeinen. De republiek moet conservati blijven, zal zij in stand blijven. Frankrijk is niet geïsoleei Zoo de orde gehandhaafd blijft, zal het de achting vi Europa verwerven. Allen wachten verlangend af welk vorm de Nationale Vergadering zal kiezen om aan republiek die behoudende kracht te geven, die zij ti missen kan. Als eene commissie gekozen is om in de kwestie te onderzoeken, dan zal de regering open en beraden hare meening zeggen. De minister van Binnenl. Zaken heeft in eene aan prefecten gerigte circulaire in herinnering gebragt, dat Nationale Vergadering bij haar uiteengaan heeft bepa: dat op den eersten Zondag na het hervatten harer wet! zaamheden openbare gebeden zullen worden opgezond: om den Goddelijken zegen op haren arbeid in te roept Hij noodigt hen uit, die plegtigheid in persoon bij te wone het hun overigens vrijlatende, of zij, dit raadzaam i deelende, hunne ondergeschikten zullen uitnoodigen eveneens daaraan deel te nemen, of wel het enkel bij geven van een voorbeeld willen laten. Deze circulaii valt niet zeer in den smaak der republikeinsche blade Zij zien in deze „uitnoodiging" een bevel, dat niet sleet de prefecten, maar ook de onderhoorigen van deze, in hun vrijheid van handelen moet belemmeren. De zoogenaamde neuvaine of de negendaagsche vooi bereidende gebeden, die door het episcopaat, tot groot voldoening der Catholieke wereld in het algemeen, envi de clericale dagbladpers in het bijzonder, aan het besh van de Nationale Vergadering zijn toegevoegd, hebben 8 dezer in geheel Frankrijk een aanvang genomen. „I is de eerste maal (zegt 1'Univers), dat het land na 171 zulk een groot voorbeeld van godsdienstzin geeft. Catholiek Frankrijk staat nu niet meer achter bij Duitscl land, noch bij Engeland, noch bij het Protestantse! Amerika. Eindelijk zullen wij nu toch, in navolgii; dier kettersche landen, tot een openlijke geloofsbelijder tot het openbare gebed, tot eene nationale Vasten gerakei Door deze eenvoudige, maar te gelijker tijd grootser: handeling verheft Frankrijk zich meer, dan indien het zij leger op eene dubbele sterkte gebragt en het nationa geldelijk vermogen verdubbeld had. Het keert tot het terug, en op het gebed steunende, zal het veel vaster sta» dan op een grondslag, die op een tal van bataillons bouwd is." Figaro verneemt dat de reeds voor haar verschijnii berucht geworden roman van Rochefort, in Frankrijk nii verschijnen zal. De minister van Binnenl. Zaken heeft uitgave verboden. De roman is echter reeds gedrukt zal eerstdaags bij een Belgischen uitgever het licht zien. De rooverij neemt op Corsika ontzaggelijk toe. de 3 eerste maanden van dit jaar hebben 26 nieuwe ban dieten-hoofden hunne operatien geopend; ieder heeft een bende van 5, 10 a 20 gewapende mannen. Dagelijks hooi men van de stoutste boevenstukken en de afschuwelijkst moorden. Tegenover dien onhoudbaren toestand, heeft hf Fransche gouvernement het noodig geoordeeld dezelfde maat regelen weêr van kracht te maken, die reeds onder keizerrijk in werking waren, en waardoor het jaarlijkse!: gemiddeld getal moorden van 147 tot 30 was verminder! Het ontwerp is door den Raad van State aangenomen. Eenige industriëlen hebben een nieuwe soort van reclam uitgevonden. Zij plakken nl. achter op de bankbiljettei geheele advertentiën, ja zelfs een prijscourant der artikelei die zij verkoopen, met adres, enz. Indien daartegen geel wet wordt uitgevaardigd, zullen de bankbiljetten welde zoo dik worden als boeken, daar de eene annonce op andere wordt geplakt en vele biljetten reeds nu ongeschil zijn om per brief te worden verzonden, omdat zij de zwaarti er van en dus het porto aanzienlijk zouden verhoogen. Bij den steenkolenhandel ziet men dezelfde gebeurt» nissen van vroeger voorkomen. Wij staan weer voor een toestand, die met dien van 1853 zeer overeenkomt. Januarij '53 begonnen de kolen in prijs te stijgen en deze op het einde van het jaar 62 pCt. verhoogd; de mijnwerken voeren hierbij niet het beste, daar hun loon maar 30 pCt. steeg; de mijneigenaars hadden er het meeste profijt bij. De aandeelen in de mijnen gaven hooge rente; er kwam meer kapitaal in de mijnen en men begon nieuwe exploi- tatiën. De werklieden meenden, dat de kolen slechts prijs- houdend zouden blijven, wanneer men maar kleine hoeveel heden te voorschijn bragt. Men deed dus zoo weinig werl mogelijk, niet uit luiheid, maar uit eigenbelang. Als eet man maar 4 shillings daags verdiend had, staakte hij arbeid, zelfs al was het nog niet eens middag. Toen namei de werkgevers meer volk in dienst, en het gevolg was een grooter productie en daling in den steenkolenprijs. Zoodra de markt lager werd, wilde men het loon der werklieden met 15 pCt. verminderen. Dat verwekte een strike, welke den mijnwerkers op 53,000 pd. st. kwam te staan, partijen werden het ten laatste eens: het loon werd mei 7| pCt. verlaagd, om later, toen de markt nog meer gec was, geheel op den ouden voet teruggebragt te worden, Sommigen in Engeland beweren, dat de mijneigenaars ei een bond op na houden, om de kolenprijzen zoo hoog mogelijk op te jagen, en het loon der werklieden laag houden, 't Geen er in 1853 gebeurde en wat nu weder plaats heeft geeft veel grond voor dat vermoeden. Er zijn goi bri gel stit ecb tha ecl aar teg mii Ke ex- hee ziel Lei ged één tot Vo, niëi I me, war zoo barl boe toeg ber, van van tot is 1 lijk, pen geri Hei van en~ bijVi

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2