W. J. BLITZ, ADVERTENTIËN. Duitschland en Oostenrijk. Spanje. China en Japan. Amerika. Chirurgien-Dentiste van Amsterdam, Bewegingen van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 September 1872. Burg-er lij ke Stand. Gemeente Texel. 280ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. mai t 1( rt: resen bij iet Ij goeè an 1 delt r oti irvati loleei ag v welki aan :ij ui n de n va< aan dat wer zond :oepe svone m ot in o i bij culai olade slecl hum VOO! groot en vi beslo 171 0l ïitsd ntscli olgin jdenï rakei Jtscli et ;ionai levt stai ujnio k eft ikt ien bal eer hooi lijkst :ft hf maat ir he ksck ideri j. clan jettei celen geei 'eldr >p d ichil 'aarti urte eei h wa! rkers pCt t :wai iploi prijs- veel- werl i eet dei imei s >odn eden relke De mei Laald •den •s er aooj nu mijnen, die de prijzen met 130 a 320 pCt. verhoogd hebben, en de mijnwerkersloonen slechts 40 pCt. verhoogden. Men zegt, dat de afgevaardigden van dien bond de mijn werkers opstookten, om loonsverhooging te vragen en tegelijkertijd de kolenhoopen aan de mijnschachten op te ruimen. Het publiek meende daarop, dat de mijnwerkers weêr zouden gaan werkstaken. Er kwam een paniek; men kocht op, wat men koopen kon en hielp de markt stijgen. Thans hoort men veel van de groote winsten, die de mijn eigenaars behalen. Nu eens heeft een kleine koleneigenaar 100,000 pd. st. gewonnen, dan weder wijst eene maatschappij de jaarlijksche balans, die vroeger gemiddeld met 28,000 pd. st. krediet sloot, een voordeelig saldo van 220,000 pd. st. aan; eene andere maatschappij heeft haar geleend kapitaal geheel afgelost, enz. enz. Een Engelsch blad noemt dientengevolge den tegenwoordigen kolenhandel een groote zwendelarij, en werkelijk, als men nagaat hoe de duurte der steenkolen op den prijs van alles terugwerkt, en den arbeid en het werk, dat anders open zou komen, tegenhoudt, is kunstmatig verhoogen der markt geen beteren naam waardig. Zoo als reeds is vermeld, is jl. Zondag, te 7 ure in den ochtend, in de groote meelfabriek van de firma J. en J. Hadley, een gebouw van zeven verdiepingen en met omstreeks 400 vensters, staande aan de Thames, eenige ellen oostelijk van Blackfriars-bridge en aan den ingang van Upper-Thames-street te Londen, een brand uitge- barsen, waardoor de bovenste vijf verdiepingen geheel zijn uitgebrand, en eene moeijelijk te berekenen schade aan meel, graan, machineriën, enz. is toegebragt. Een spuitgast, die zich met eenige andere op de derde verdieping bevond, toen de vierde verdieping instortte, werd des avonds ver mist en was waarschijnlijk in de vlammen omgekomen en twee zijner makkers zijn ernstig gekwetst. Dertig brandspuiten, waaronder eenige stoomspuiten en de vier drijvende brand spuiten der Theems hebben water gegeven. Den geheelen nacht van Zondag op Maandag en den geheelen Maandag zijn vier stoombrandspuiten en de drijvende spuiten werkzaam gebleven, en ook Dingsdag ochtend liet het zich aanzien, dat het niet mogelijk wezen zou den brand binnen een paar dagen te blusschen. Alle gevaar voor uitbreiding was echter geweken. Het gebouw heette brandvrij te zijn. Te Londen is eene vrouw tot een geldboete veroor deeld, omdat zij weigerde stof te Jaten nemen van haar kind, dat ingeënt was. Toen men haar op de strafbepaling op merkzaam maakte, zeide zij, dat zij haar kind niet aan verzwakking mogt bloot stellen, en dit meende zij zou het gevolg zijn als zij 't toeliet. De pasgeboren hippopotamus te Londen is zeer wel varende; evenzoo zijn moeder. Te Londen stierf dezer dagen eene dame, die geen betrekkingen of testament naliet, maar een vermogen van drie millioen gulden, 't welk nu van regtswege aan de kroon vervalt. Den 1 Nov. had te Iiöniggratz het volgende feest plaats in eene familie: Een zekere Wosegein vierde nl.de gouden, zijn zoon de zilveren en diens dochter de groene bruiloft. Alle drie de paren werden des middags te gelijk in de slotkerk ingezegend. Uit Dresden wordt berigt, dat Koning Johan, bij gelegenheid van zijn gouden echtfeest, een eigenaardige stichting heeft gegrondvest. Aan ieder behoeftig gouden echtpaar zal namelijk uit haar een toelage worden versterkt. Als eerste bijdrage schonk de Koning een som van 10,000 thaler uit zijn bijzondere fondsen. De feeststoet voor de kerkelijke wijding van het Vorstelijk echtpaar schijnt zeer schitterend te zijn geweest. Een groot 1 Vorsten en Vorstinnen waren bij die plegtigheid tegenwoordig. De Koningin van Saksen droeg een gouden mirtenkrans, bezet met diamanten, terwijl de Koning en de Keizer in de generaals-uniform waren gehuld. Spanje zal een pendant leveren tot het huwelijk van de ex-pater Hyacinthe. Eene non, die de volledige gelofte heeft afgelegd, heeft haar klooster in het noorden verlaten, zich te Madrid gevestigd en wil daar in het huwelijk treden. De werklieden op den spoorweg van Tarragona naar Lerida hebben grève gemaakt, zoodat de dienst geheel gestaakt is. De krijgsraad te Ferrol heeft reeds over vele personen, die betrokken waren in het oproer te dier plaatse, uitspraak m. Tot dusver zijn veroordeeldéén tot de doodstraf, één tot levenslangen dwangarbeid, 29 tot tien jaren en één tot zes jaren opsluiting. Vier personen zijn vrijgesproken. Voorts zijn 300 gevangen oproerlingen naar een der kolo niën gezonden, om aldaar hunne straf te ondergaan. zij» Van het huwelijksfeest des Keizers van China is niets meer bekend geworden dan dat het gesloten is. Uit Londen waren eenige speciale correspondenten overgekomen om, zoo mogelijk, getuigen te zijn van de plegtigheden en den barbaren van het Westen in woord en beeld te doen zien boe het bij dergelijke gelegenheden in het Hemelsche Rijk toegaat. Of het dien heeren gelukt zal zijn hun doel te bereiken is hoogst twijfelachtig, dewijl, met uitzondering zan den stoet die de Keizerin afhaalde, buiten de muren van het keizerlijk paleis niets te zien viel en de toegang tot het paleis met groot bezwaar verbonden is. Intusschen is het niet ongevallig iets te vernemen over den vrouwe lijken hofstoet, die naar de Chinesche hofwet voor den persoon van den monarch op zijnen trouwdag wordt in- gerigt. Behalve de Keizerin, prima, is de beheerscher des Hemelschen Rijks gehouden zich aan te schaffen drie vrouwen van den eersten rang, negen van den tweeden en zeven en-twintig van den derden rang, met nog een-en-tachtig bijwijven. Men ziet, eerstens dat de symboliek van het drietal ook in China's hof-etiquette gehuldigd wordt en tweedens dat de arithmetica er bij te pas is gebragt. De eenheid, die aan het hoofd der reeks staat, is de Keizerin, vervolgens het drietal met zijn kwadraat en kubiek, en voor do bijwijven het kwadraat van het kwadraat. Uit drukkelijk dient hierbij te worden opgemerkt, om de ver houdingen helder voor te stellen, dat den Keizer zeiven de last der keuze niet drukt, maar dat al de moeite, aan de zamenstelling van den vrouwelijken hofstoet verbonden, door anderen wordt gedragen. In het verkeer met zijnen harem zijn al de bewegingen des Keizers vooraf geregeld, en de goede monarch moet zich daarbij wel eens danig kunnen ver velen. Voor de dames wordt gezorgd dat het haar niet aan bezigheid ontbreke, zeker om den duivel der begeerlijkheid te helpen verre houden. De talrijke offerceremoniën en verpligtingen binnen het paleis nemen genoegzaam den tijd in van de Keizerin en de drie vrouwen 1ste klasse. Die der 2de klasse nemen mede daaraan deel en staan der Keizerin ter zijde, wanneer deze bezoeken ontvangt. Elke van de 9 staat bovendien aan het hoofd van negen bijwijven, om deze in die kunsten en bekwaamheden te onderrigten, welke in China het leven eener dame uit den hoogen stand veraangenamen. De 27 vrouwen 3de klasse hebben gelijksoortige verpligtingen en bovendien het opzigt over het vrouwelijk dienstpersoneel van het paleis. De 81 bijwijven hebben jaarlijks een bepaalde taak van vrouwelijken arbeid te leveren, gladde goederen of borduurwerk. Of een lialf-kind, als de tegenwoordige Keizer, bij zulk een hofstoet, nog tijd en lust kan vinden om zich met de staatszaken te bemoeijen, kan betwijfeld worden. Naar men zegt is hij kinderlijk, houdt hij zich bij voorkeur met nietigheden, met knutselwerk bezig en is hij dus zeker niet bestemd om een der sterren van de vorstelijke dynastie te worden. De verdere berigten omtrent den brand te Boston luiden als volgt: De noodlijdenden zullen van regeringswege ondersteund worden. De voorgenomen reis van den President Grant naar het oosten en die van minister Boutwell naar het westen zijn, uithoofde van den brand, uitgesteld. Boston is verscheidene malen door brand geteisterd geworden, doch denkelijk nooit zoo sterk als thans. De eerste groote brand woedde in 1654, doch men weet dien aangaande geene bijzonderheden. In 1676 verbrandden er 46 huizen, eene kerk en andere gebouwenhet overige der stad bleef gespaard door den aanhoudenden regen. Toen eerst voerde men een brandspuitdienst in, die in 1679, dus reeds drie jaren later, gelegenheid had tot blusschen, doch er verbrandden nogtans 80 woon- en 70 pakhuizen; de schade werd op 200,000 p. st. berekend. In 1711 ver brandden 100 huizen, benevens de eerste kerk die weder opgebouwd was. Verscheidene personen werden gedood of gewond door het laten springen van huizen. Den 20 Maart 1760 ontstond de brand, bekend als „de groote brand." Daarbij verbrandden 349 gebouwen; de schade werd op 100,000 p. st. geschat. En nu eergisteren avond, 9 Nov. 1872 ten 71 ure, barstte deze brand uit; de schade wordt op 100 a 200 millioen dollars geschat, dus 20 a 40 millioen p. st., een groot verschil bij 1760. 930 magazijnen, kan toren, enz. en 60 particuliere huizen zijn door de vlammen vernield. Een telegram van de Times meldt, dat de brand in een groot steenen huis begon. De wind was eerst kalm, maar werd spoedig heviger. De brandspuiten waren niet snel bij de hand, tengevolge van de heerschende ziekte onder de paarden, en ofschoon de meeste huizen van graniet waren, hadden de vlammen ten 4 ure des ochtends twee-en-twintig blokken huizen, eene oppervlakte beslaande van 60 acres, vernield. Hulp werd gezonden uit Worcester, Providence, New-York, Fall River, Lowell, Lynn en andere dlaatsen. Daar de politie niet bij magte was om de orde te hand haven, werd de hulp van militairen en van de marine ingeroepen. Ongeveer 200 dieven, waaronder eenige vrouwen, zijn gevangen genomen. Hoevele menschen er omgekomen zijn, weet men nog niet. Verscheidene huizen liet men springen om den brand te stuiten. In een telegram van de Daily News wordt geklaagd over de slechte inrigting van de brandweer, een gevolg van het misbruik om bij benoemingen tot ambtenaren alleen op politieke rigting te letten. LATEBE I1HRICTEV. Zr. Ms. stoomschip de Valk zal, naar wij vernemen, den 18 dezer naar Woolwich vertrekken, om er H. M. onze Koningin aan boord te nemen en naar Hellevoetsluis over te brengen. Bij de Directie der Marine werd heden aanbesteed de levering van 1. versch rundvleesch en 2. soepgroenten, ten behoeve der equipagiën van Zr. Ms. schepen en vaar tuigen van oorlog, gedurende het jaar 1873 aanwezig ter reede alhier. Voor het Vleesch was minste inschrijver W. S. J. Beek, voor de Groenten J. Huijsing. WEESPERPLEIAT, W 644, is te spreken of te ontbieden wegens alle Operatiën betreffende den Mond, alsook wegens zijne nieuwe vinding in het plaatsen van Kunsttanden, met garantie, Vrijdag en Zondag, 15 en 17 dezer bij J. REIS, Molenplein, OESTERPUT, NieuwediepZaturdag 16 dezer bij G. W. SLIJBOOM, Logement DE LINDEBOOM, Burg op Texel en verder aan bovenstaand adres. PS. Abonneert Familiën. Prins Alexander der Nederlanden, kapt. H. P. Klerck, Prinses Amelia, kapt. J. P. Koopman, van Speijk, kapt. N. M. J. Kroef en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. F. J. Stokhuyzen, wacht schepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Samarang. Djambi, kapt. P. v. d. Velden Erdbrink, gest. ter W.kust van Sumatra. Vice-Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van Trojen, op reis naar Siam. Marnix, kapt.-luit. A. Rietveld, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Coehoorn, luit. 1ste kl. J. J. Engelvaart, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Aart van Nes, luit. lste kl. G. C. C. Thierens, gest. in de wateren van Celebes. den Briel, luit. lste kl. W. van Oorschot, gest. in de wateren van Riouw en Linga.Maas en Waal, luit. lste kl. J. Spanjaard, gest. ter W.kust van Sumatra. Ardjoeno, kapt.-luit. M. O. de Kanter, beschikbaar voor de dienst te Soerabaija, alleen voor kleine togten. Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. Halverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. lste kl. H. D. Guyot, ondergaat te Soerabaija de noodige voorzieningen. Borneo, luit. lste kl. jhr. E. P. E. de Stuers, gest. in de Moluksche wateren. Banka, luit. lste kl. J. D. J. van der Hegge Spies, ligt te Batavia, zal te Onrust eenige voorzieningen ondergaan. Timor, luit. lste kl. H. A. ridder van Rappard, ondergaat te Soerabaija de noodige voorzieningen. Suriname, lnit. lste kl. C. H. Bogaert, onder gaat te Soerabaija eenige voorzieningen. Madura, luit. lste kl. C. J. Marinkelle, gest. in de W.-afd. van Borneo. Onrust, luit. lste kl. A. G. M. van Emde, ondergaat te Soerabaija eenige voor zieningen. Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. K. O. van der Veen, gest. in de Z. en O.-afd. van Borneo.Stavoren, luit. lste kl. H. J. van Broekhuyzen, op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Soerabaija, kapt.-luit. C. A. E. Fauchey, beschik baar voor de dienst te Batavia. Bali, luit. lste kl. J. H. Ben- them Reddingius, ligt te Soerabaija om te dokken. Van 6 tot 13 November 1878. ONDERTROUWD: Albert Kuiter, weduwnaar van Engeltje Dijker en Antje Bischoff. GETROUWD: Maarten Kalis en Jantje Timmer. Reinoud Moojen en Cornelia de Groot. GEBOREN: Cornelia, dochter van Willem Bosland en Johanna de Graaf. Vrouwtje, dochter van Cornelis Eelman Pz. en Trijntje List. Frouwtje, dochter van Jan Kuijper Gz. en Antje Drijver. OVERLEDENJohan Sijbrand, 4 maanden, zoon van Jacob Dijksen en Pietertje Mautje. Biem, 20 maanden, zoon van Pieter Vlaming en Bregje Roozendaal. Pieter Hin, 55 jaren, weduwnaar van Pietertje Schramme (overleden te Leeuwarden). EERSTE KL L A_ S S E. Tweede lijst: No. 628 ƒ2000; No. 6143/1000; No. 25 en 2314 ieder ƒ400; No. 4275, 5104, 8334, 9770, 13825, 16148 en 18522 ieder 100. Derde lijst: No. 19186 ƒ5000; No. 181 en 12655 ieder 200; No. 2137, 2317, 12838, 14004, 17873 en 19137 ieder 100, Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 03 wO a Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent.1 Toestand van de zee. O Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 nno. 27k. 758.94 f 0.19 2.4 - 5.6 0.98 Hol. 14 8 ono. 18„ 754.66 - 4.11 2.5 - 3.7 0.86 ii 14 12 o. S„ 766.90 - 1.87 3.0 - 4.9 0.84 Golvend. Weerstgesteldheid: 13 Nov. 12 u. Dtbetr., wd,onst.,natte sneeuw. 14 Nov. 8 u. Digtbew.,wind,onst., sneeuwb. 14 Nov. 12 u. Bewolkt, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart, Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 9 Nov. Costante. L. Armellini. Rangoon. 11 n 14 Nov. Aria Betsy. R. Ran. Samarang. 14 n Curaijao Packet. P. Sorgdrager. Curaqao. Vertrokken per Aria Betsy: de hh. Poublon, echtg. en 3 kin deren; Roelofs, echtg. en 2 kinderen Koppens, echtg. en 2 kinderen van Dijck en echtg.; Hamel, echtg. en 1 kind; Valk en echtg.; Schreuder, van Hengel, Berger en Geldorp. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 13 Nov. VennersMinde.E.H.Stokkebye.Hoogl.&v.Herw. Villanova. Paarden f Ossen Stieren Gelde-Koeijen - 160 Kalf-Koeijen Vaarzen - Hokkelingen 5 Nucht.Kalveren- VetteRammen - 412 Schapen PER TELEGRAAF. a Lammeren f 20 a 30 a 3 Bokk. en Geiten- 8 a 7 130al75 2 MagereVarkens- 16 a 140a280 40 Biggen - 7 a 11 170a280 80 Eenden c. 60 a 80 120al60 40 Kippen - 60 al90 50a 80 Boter per kop -110 a 14a 21 Kaas perK.G. - 32^a 45 a Kip-Eijeren per 100 -500 a550 22a39| Eend-Eijeren a Vijf-en-veertigjarige Echtverceniging VAN J. BOOTS J. RIJKERS. Nieuwediep, 15 November 1872. Uit naam van Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3