Zondag 17 November. 30 Jaargang. 1872. N' BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Binnenland. ilbll :ilog evit 12,! puil PM IIELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT ,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdaq-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost—lndiê: via Triest 26 Nov. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille21 Nov. 's avonds 6 u. 25 m. i, Brindisi 28 Nov. 's avonds 6u. 25 m. West-lndië: vi&Southampton 30 Nov. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Dec., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Nov., 's morg. 6 u. 25 m. u via Triest 22 Nov. 's m. 6u.25m. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter kennis van de daarbij belanghebbende ingezetenen, dat op Vrijdag den November 1872, des voormiddags tusscben elf en twaalf ure, aan het Raadhuis der gemeente eene vergadering van kiesgereg- tigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de drie leden der alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken, die met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. De lijst der kiezers is van heden af op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen gedurende de eerstvolgende acht dagen bij bet Gemeentebestuur worden ingeleverd. Van deze vergadering worden geene afzonderlijke kennisgevingen terzonden. Voorts wordt in herinnering gebragt dat men om kiezer te zijn: 1. Nederlander, meerderjarig ingezeten der gemeente en in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten moet zijn. 2. Ter zake van een bedrijf van handel of fabriekwezen in het patentregt moet zijn aangeslagen tot een bedrag van minstens zeven gulden. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 16 November 1872. L. VERHEY, Secretaris. Bui 61 prija s igrsi sr.vi '12,1 >edoi 8. I rs di woii dalii ïgai £r. wee ruik: fstaa jrdei 3Noi 54$ 64j 86} 29$ 25$ 26$ 17} 40! 98 85f 97} 76} 98} 45} 29} 20} 97 79 60$ 63- «4$ 64 66} 59 51$ 86} 98} 98} 65 66} 66} 74 iiep. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 November. Weldra zal 't blijken, dat de Pruissische regering hare maatregelen tot doordrijving der kreitswet met gunstig gevolg bekroond ziet. Immers is 't nu reeds duidelijk, dat de heeren van het Heerenhuis zich zoete kinderen toonen, zoodat er zelfs sprake schijnt te zijn van een adres aan den j Koning, waarin men Z. M. niet onduidelijk zou verzekeren, dat men erkent stout geweest te zijn, maar het niet weer doen zal. De regering gaat inmiddels voort met het nemen van voorzorgsmaatregelen ter verzekering van een goeden uitslag, en de liberale bladen houden steeds, vol met te schimpen op het verouderde Heerenhuis. De monarchale partij in Frankrijk toont zich weinig ingenomen met het betoog van Thiers in zijnen presidialen boodschap, dat de republiek voor goed gevestigd is en gehandhaafd moet worden. Zij meenen, dat er ten dezen aanzien nog niets bepaald is. In België is het bewind in niet geringe moeijelijkheid ten aanzien der door de tijdsomstandigheden gebodene invoering van schoolpligt en dienstpligt, beide maatregelen, die echter niet bijzonder in den smaak der geestelijkheid vallen. De minister van Oorlog erkent, dat de organisatie des legers allezins verbetering behoeft. Het eiland Helgoland, een soort kijk-in-den-pot voor Engeland op de Elbe, begint de annexeerlust der Duitschers op te wekken. Volgens natuurlijke ligging is Helgoland een Duitsch eiland; doch de Engelschen hebben zijn bezit steeds op prijs gesteld als afgelegen badplaats, als curiositeit, en de Britten houden nog al van curiositeiten! Wat Hel goland als wachtpost aan de invaart der Elbe betreft, heelt bet voor Engeland inderdaad geringe waarde; in oorlogstijd, wanneer zulk een wachtpost de gewigtigste diensten zou bewij zen, is het onhoudbaar, en mogt er (hetgeen natuurlijk God verhoede!) een oorlog tusschen Engeland en Duitschland uitbreken, dan zouden de Duitschers, vóór alles, Helgoland aanvallen en het krijgen ook. De Duitschers verlangen bet eiland, om er eene vlugthaven van te maken, en in derdaad, daarvoor zou het uitmuntende diensten bewijzen. De Noord-Dnitsche pers gaat voort met het bezit van Hel goland te eischen, en bij die pers is het de Weser-Zeitung die de eerste viool speelt; deze meent, dat Engeland ge makkelijk zal te vinden zijn om Helgoland onder fatsoenlijke voorwaarden af te staan. Doch zie, dat zal de vraag zijn! Toen vroeger het denkbeeld van een afstand van Helgoland werd besproken, was van de geheele Londensche pers slechts Daily News, en dan nog maar ten halve, gezind zoodanigen afstand goed te keuren. Geen wonder! Wanneer Herr Hans Michiel eene visite bij lord John Buil maakt en zegt «Wat hebt gij een mooijen stoep voor uw huis; wilt ge dien verkoopen? dan zou de lord zeggen„Al hebt gij in den laatsten tijd ook nog zooveel geld gekregen, zelfs voor geen milliard verkoop ik den stoep van mijn buis." Inderdaad door vriendschappelijk overleg zal Duitschland nooit Helgoland verwerven; kon Duitschland een eisch om schadeloosstelling wegens geschonden oorlogs- regt uitdenken, hetzij met, hetzij zonder indirecte eischen, dan zouden de Engelschen, door de vrees gedreven, toe geven want dit staat vastEngeland wil geen oorlog, omdat het dien niet kan afwachten't heeft het veel te druk met den handel en de industrie, en geen tijd om het tuighuis na te zien. Mogt dus Duitschland er wat op weten, kon het eene aanspraak op Helgoland uitdenken, versierd met dreigementen, een achtergrond van tropheën, pickelhauben en een tableau van den slag hij Dorking, de heer John Buil zou razen go to devil! maar hij zou toegeven, gelijk in den regel de Engelschman gewoon is te beginnen en te eindigen met betalen. De mailboot Koning der Nederlanden zal in het begin dei- volgende maand naar Java vertrekken. De mailboot Prins Hendrik is jl. Donderdag ochtend Gibraltar gepasseerd. Het was zeer schoon weder. De levering van henoodigdheden ten behoeve van het marine-hospitaal alhier gedurende 1873, is gisteren aan besteed hij de Directie der Marine. Laagste inschrijvers waren voor het vleesch de heer A. L. van Gelder, voor het brood de heer M. Witsenburg, voor de aardappelen de heer P. van Twisk, terwijl de minste inschrijvers voor groenten, wasch, bier en melk, nog niet bekend zijn. Men leest in de Bien Public: „Men verzekert, dat de Koningin der Nederlanden, die zich thans in Engeland bevindt, pogingen heeft aangewend om de hand van Prinses Beatrix, de jongste dochter van Koningin Victoria, voor den Prins van Oranje te verkrijgen." Men weet, dat bij de minste aanleiding huwelijksplannen voor den Prins van Oranje op het tapijt komen. Of er nu meer grond voor is, dan vroeger wel eens, is moeijelijk na te gaan; maar zeker is het, en het blijkt uit de belang stelling waarmede telkens voorkomende geruchten begroet •worden, dat een volkswensch vervuld zou worden, zoo de Prins zich een waardige gemalin wilde kiezen. Te Oostzaan is het volgende drietal geformeerd: dd. Vos, te Heenvliet; Bruins, te Aartswoud; Balsen, te O. en W. Blokker. Uit dit drietal is beroepen ds. Vos, te Heenvliet. Beroepen hij de Doopsgez. gemeente te Wormer en Jisp de heer A. Mulder, proponent. Aangenomen het beroep naar Nieuw-Vossemeer door ds. W. L. C.' Wolterbeek Muller, te Callantsoog; naar Polsbroek door ds. J. F. F. van den Hamme, te Ouddorp. Door het Prov. Gouvernement is jl. Donderdag aanbe steed het bouwen van een schoollokaal aan het bestaande en het doen van eenige vernieuwingen aan het oude school gebouw en de onderwijzerswoning in de Kerkbuurt te Assendelft. Daarvoor was de minste inschrijver de heer D. van der Laan te Zaandijk, voor 10,798. Jl. Dingsdag is te Bergen aanbesteed het hardmaken der wegen in die gemeente. Er waren 14 biljetten inge komen, en de laagste inschrijvers zijn: voor perceel no. 1, zijnde de straatweg van het Zandgat naar de Schoorlsche Schei, de grindweg over Zauegeest en die langs den Kogendijk, de aannemer J. Oldenburg te Bergen, voor 13,900; voor perceel no. 2, zijnde de straatweg van het dorp tot en langs het duin naar de Egmonder Schei, de aannemer J. M. Haagen, te Rotterdam, voor 24,450. De Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft haar gouden medaille van 150 uitgeloofd voor een afdoend middel, waardoor het nadeel, dat door de ritnaald of koper worm aan het koren wordt toegebragt, doelmatig wordt tegengegaan. Het stoomgemaal der vier Noorderkoggen te Medemblik, sedert eenige dagen hersteld zijnde, heeft het overvloedige water bijna geheel weggemalen en op het gewone peil gebragt. Men verneemt dat burgemeester en wethouders te Amsterdam hunne aandacht wijden aan een uitbreiding van de hoofdstad aan de westzijde, vooral met het oog op het maken van aanlegplaatsen aan den Westerdokdijk voor stoom-en zeilschepen, welke gelegenheden hoognoodig zullen zijn, zoodra het nieuwe kanaal is opengesteld voor het publiek verkeer. Plannen daartoe strekkende moeten reeds bij de Kamer van Koophandel in overweging zijn. De buitengewone algemeene vergadering van aandeel houders in de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij, aan staanden Maandag te Amsterdam te houden, zal moeten beslissen over de voorstellen tot het aangaan van eene geldleening, ten laste der Maatschappij, groot 5| millioen, op zoodanige voorwaarden als door de directie in overleg met commissarissen en met de regering zal worden vast gesteld; alsmede over eenige wijzigingen van de concessie. Dezer dagen is te Amsterdam door den kanton regter een vonnis gewezen, dat voor schouwburgbezoekers niet van belang ontbloot is. De heer K., aldaar, ging in het midden van Óct. op een avond met zijn familie naar den Salon des Variétés van Boas en Judels, vroeg of er nog plaats was, en nam, na een bevestigend antwoord bekomen te hebben, 7 plaatsen. Er was echter geen plaats, en daarom vroeg hij zijn geld terug. De heer Driesens, de directeur, weigerde. Daarop dagvaardde de heer K. den heer D. voor den kantonregter tot terugbetaling van de door hem betaalde gelden. De kantonregter heeft hem echter niet ontvankelijk verklaard in zijn eisch, omdat hij niet had moeten vragen terugbetaling van betaalde gelden, maar eén vordering had behooren in te stellen tot vergoeding van kosten, schaden en interesten wegens niet-nakoming van een aangegane verbindtenis. (Vad.) Voor de correctionele kamer der arrondissements- regtbank te Amsterdam werd jl. Woensdag behandeld de bekende zaak van den heer Th. Rank Lz., hoofdonderwijzer aan een der stads-tusschenscholen, beklaagd wegens het toedienen eener eenigszins te hardhandige kastijding aan een zijner leerlingen; men weet dat hij deswege door het Dagelijksch Bestuur bereids in zijne betrekking is geschorst. Zeven getuigen werden gehoord. Ter teregtzitting bleek o. a., dat de 12jarige de Moll, die de kastijding had onder gaan, zich, buiten weten zijner ouders, voortdurend aan schoolverzuim schuldig maakte, en dat zijn vader door een der kweekelingen aan den hoofdonderwijzer had verzocht zyn zoontje deswege eens goed onder handen te nomen en des noods den geheelen nacht school te laten blijven; dat op 20 Sept. jl. de beklaagde den jongen na 4 uur had laten blijven en hem, zonder het voornemen te hebben hem te slaan, ernstig onderhouden heeft over zijn gedrag, waarop de knaap een zamcnstel van leugens opdischte, en den be klaagde een paar lekkere sigaren aanbood als hij hem wilde laten gaan, hetgeen den hoofdonderwijzer, die van den vader had gehoord, dat deze nooit de toestemming had gegeven om van de school weg te blijven, zoo driftig maakte, dat hij den jongen beval de partis posteriores te ontblooten, hem voorts over de knie legde en hem met een touw dat hij bij de hand had om hem vast te binden en bereids hem te beletten, hetgeen meermalen gebeurd was als hij moest schoolblijven, uit het raam te ontkomen, de ten laste gelegde slagen toediende. Het beweren van den knaap, die het eerst gehoord werd, dat mijnheer hem had vastgebonden aan de leuning van een schoolbank en hem daarop had mishandeld, werd ten sterkste ontkend door den beklaagde, die op waardige wijze een verhaal deed van het voorgevallene en, erkennende het afkeurenswaardige zijner handeling, wees op de omstandig heden die er aanleiding toe hadden gegeven. Een der hulponderwijzers legde een zeer ongunstige verklaring af ten opzigte van den knaap, en deelde mede dat hij „zeer veel loog." De subst.-officier van justitie mr. P. Verloren vanThemaat, was van oordeel dat hier geen praemeditatie bestond, en wees op een drietal verzachtende omstandigheden, als: 1. het verzoek van den vader, 2. de leugen van den knaap en diens aanbod van sigaren, waardoor de drift van den beklaagde was opgewekt, en 3. de gunstige antecedenten van den beklaagde, blijkens getuigschriften van de plaat selijke schoolcommissie aldaar, van ouders van een aantal zijner leerlingen en van den schoolopziener in het 1ste district van Noordholland. Een en ander gaf ZEA. aan leiding geen gevangenisstraf te eischen, maar te requireren de veroordeeling van de beklaagde tot het betalen eener geldboete van 100. De beklaagde beval zich aan in de welwillendheid der regters, wees op de straf die hij reeds had ondergaan en op de onmogelijkheid om weder geplaatst te worden als hij tot gevangenisstraf werd veroordeeld. De regtbank deed nog denzelfden dag uitspraak en ver oordeelde den beklaagde tot 6 weken cellulaire gevangenis straf en tot betaling eener geldboete van 8. De KI. Crt. verneemt, dat in de vergadering der maatschappij van drijvende dokken het bouwen van een nieuw groot dok te Amsterdam zal worden voorgesteld, waardoor bij het openen van het Kanaal de groote mail booten aldaar zouden kunnen worden gedokt. Te 's Hage is jl. Donderdag aanbesteed het maken van een gedeelte der aardebaan van den Staatsspoorweg door het Y. Minste inschrijver de heer van de Velde, te Papendrecht, voor 382,900. In de Haagsche brieven van den Zierikzeescben Nieuwsbode leest men o. a.: „Nu ik toch bij den hoofdelijken omslag verdwaald ben, wil ik u een klucht mededeelen, die, daarmede in betrekking, onlangs hier plaats had. Gij moet weten, dat die belasting met 2 pCt. verminderd wordt voor ieder kind dat men heeft. Nu was, waarschijnlijk bij vergissing, onder die belasting schuldigen ook een Japanner opgenomen. Nadat deze zijn aanslagbillet had ontvangen, begaf hij zich daarmede naar den gemeente-ontvanger, om te onderzoeken waarom zijn aanslag niet verminderd was met het aantal zijner kinderen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1