Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland, Frankrijk. Engeland. Doitschland en Oostenrijk. De gemeente-ambtenaar zeide dat zulks eene vergissing was en verzocht het aanslagbillet terug om de fout te herstellen. Mag ik dan het aantal uwer kinderen weten? vroeg de ambtenaar. Ja ziet u, mijnheer! zeide de Japanner, dat is een lastige vraag; ik heb bij mijn vrouw A. zes kinderen, bij mijn vrouw B. vijf kinderen, bij mijn vrouw C. zeven kinderen, enz, te zamen 56 kinderen, niet mede gerekend de kinderen bij mijn bijvrouwen, zoodat ik, voor ieder kind 2 pCt korting genietende, 112 pCt korting zal moeten hebben op den hoofdelijken omslag en dus- minstens 12 pCt. toe moet ontvangen. De gemeente-ontvanger begreep, dat men een dwaasheid had begaan met den Japannees in den hoofdelijken omslag aan te slaan, en zeide: dat hij hem later den uitslag wel zou mededeelen. Intusschen heeft onze gezegende Japannees niets meer van zijn hoofdelijken omslag gehoord." Sedert eenigen tijd is te Utrecht eene slagterij van paarden opgerigt, die vrij gunstig werkthet vleesch wordt verkocht voor 12| cents per half kilogram. (U. D.) Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld dat de regtbank te 's Bosch zich kan constitueren uitsluitend uit jonkheeren bestaande, zooals jlir. van Bijckevorsel van Kessel, voorzitter-regter, jhr. de Savornin Lohman, regter jhr. van Meeuwen, regter-plaatsvervanger, jhr. Serraris, subsituut-officier en jhr. de Kuijper, subsituut-griftier. Op de vraag van het raadslid, den heer L. A. F. H. baron van Heeckeren, te Zutphen, of er een bepaald besluit is genomen, aan burgemeester en wethouders op te dragen het voorstellen van eene stedelijke inkomstenbelasting, heeft de voorzitter van den raad, de heer jhr. H. A. D. Coenen, geantwoord, dat dit besluit werkelijk is genomen, maar dat van die bevoegdheid door het dagelijksch bestuur geen gebruik za-1 worden gemaakt, tenzij de omstandigheden het eischen. In de provinciën Overijssel en Friesland heeft het op vele plaatsen dezer dagen sterk gesneeuwd. Op de jl. Dingsdag te Deventer gehouden veemarkt werd veel vee vlug verhandeld en bedroeg de aanvoer ruim 300 stuks. Melk-koeijen golden van 125 tot 240, guste koeijen van 130 tot 175, dragtige koeijen van 140 tot 250, pinken van 60 tot 155, vette koeijen van 70 tot 78 cents per kilogram. De overvloed van herfstvoeder voor 't vee is oorzaak, dat het hooi in die streken in den laatsten tijd zeer laag in prijs was, 22 a 28 per 1000 kilogram. Zoo 't weder ongunstig wordt, wat zich wel laat aanzien, daar het aldaar jl. Woensdag aanhoudend sneeuwde, zal dit artikel onge twijfeld aanmerkelijk in prijs stijgen. De heer J. Wetselaar, te Workum, ontving den 8 Mei jl. uit Amerika een zaadkorrel, waarbij opgegeven werd, dat de vrucht er van Ponke heette, in Augustus rijp wordt en eetbaar was. Spoedig kwam het zaad op en besloeg de plant na korten tijd 5 voet gronds in breedte en 30 in lengte, en moest haar het verder verspreiden belet worden. Ze bloeide met oranjekleurige kelken, ter grootte van een theekopje, die aangenaam riekten en zich sloten zoodra de zon er op scheen. Onder de bloesem ontwikkelde zich zeer snel de vrucht. Den 21 Aug. werden er van geplukt, die 15| pond wogen en den vorm hadden van Oranje-appelen. De vrucht werd behandeld als knollen en smaakte nog lekkerder dan de fijnste bloemkool. (Dev.Ct.) De landbouwschool te Warffum telt thans 9 leerlingen. Uit het Noorden des lands schrijft men aan het U. D. De ganzenvlugt naar zachter streken is tegenwoordig verbazendkoppels van 500 a 600 stuks trekken in hooge vlugt door het luchtruim, inzonderheid tegen den avond. De pogingen der jagers om er profijt meê te doen, worden slecht beloond, daar slechts enkele onder het schot komen. Hoe sommige menschen genot hebben, om nog na hun dood aanleiding tot harrewarren te geven, blijkt uit eene erfstelling van een gepensioneerd ambtenaar in Groningen, die bij testament 200, het bedrag eener altoosdurende beklemming, heeft vermaakt aan een diaconie-bestuur, onder verpligting dat dit het hek om zijn graf in orde zal houden. De diakonie eener andere gemeente is belast met de con- tróle op de naleving dier verpligting, waarvoor het 40 's jaars uit dezelfde beklemming geniet. Yoor het geval dat deze diaconie niet goed controleert, gaat de 200 en de 40 op twee andere gemeenten over, en komen deze te kort, dan krijgen weder de twee eerste gemeenten, maar nu omgekeerd, de verpligtingen tot haar last. Welk een bron van verwikkeling in de toekomst! De man had beter gedaan zijn hoofd in rust neêr te leggen en zijne laatste dagen niet te bemoeijelijken met de zorg voor eene zaak, waarvan hij zelf geenerlei nut of voordeel heeft. (Arnh. Crt.) Berigten uit Oost-Indië dd. 9 Oct. luiden o. a.: Het overzigt van het N. B. Hbld. bevat o. a. het volgende „Uit Deli ontvangen wij gunstige berigten. De majoor van Stuwe schijnt terstond met kracht handelend te zijn opgetreden." De Jav. Crt. van den 8 dezer zegt: „Luidens eene van den kommandant der expeditionaire troepen in Deli ontvangen telegrafische dépêche is den 2 dezer de stelling bij Laoe-Pothe, na een kort gevecht door den vijand ontruimd, met achterlating van twee kanonnen. Aan onze zijde waren geen verliezen geleden; men telde zelfs geen. enkele gewonde. Het verlies des vijands was onbekend." Door eene Bijsselsche fabriek is dezer dagen eene reusachtige ijzeren brug afgeleverd, die bestemd is om Caïro met den tegenover liggenden oever van den Nijl te verbinden. De geheele lengte van dit werk bedraagt 406 meters. De Koning van Spanje is ongesteld en houdt het bed. Een stevig en gezond voeder voor paarden vormen, naar men zegt, aardappelen met brood of haver. Aard appelen met hooi is geheel onvoldoende. Aardappelziekte. Uit een Belgisch landbouw kundig tijdschrift wordt in het Tijdschrift van Nijverheid het volgende medegedeeld„In eene streek, waar de ziekte algemeen heersclite, kwam een landbouwer op het denk beeld, om tijdens het bloeijen van de aardappelplant, het tijdstip waarop zich de ziekte het meest ontwikkelt, de geheele plant met een breede schop op te heffen, zoodat er eenige lucht in den grond kwam. Hierdoor bleven zijne planten van ziekte vrij. Het was niet kwaad, dit middel een volgend jaar eens te beproeven, maar eerst op eene Icleine schaal en daarbij zorg te dragen, dat de schop zoo diep onder de plant in den grond gestoken wordt, dat de geheele wortel met de daaraan hangende aarde in eens opgeheven worde. Men heeft zeer breede, eenigzins holle schoppen, die bij het aarde-verscheppen gebruikt worden, waarmede bedoeld werk waarschijnlijk het spoedigst en gemakkelijkst gedaan kan worden." Tot hulponderwijzer aan de St. Maartensbrug, gemeente Zijpe, is benoemd de beer Jobs. van der Wijk, hulponderwijzerte Purmerend en zulks ter vervanging van den heer B. Soers, die benoemd is tot onderwijzer in Nederlandseb Oost-Indië. Tot zetters der directe belastingen in de gemeente Zijpe zijn benoemd de heeren D. Bakker en J. Eriks. De heerD.Costerus, te Monnickendam, is toegelaten totcand.-notaris. In het Staatsblad no. 108 is opgenomen bet koninklijk besluit van 31 Oct. 1872, tot vaststelling van een reglement voor de scheepvaart, ter beveiliging van de spoorwegbrug over bet Groot Noordhollandscli Kanaal, nabij Alkmaar en nabij het Koegras, in den Staatsspoorweg van Zaandam naar het Nieuwediep en zulks met intrekking van het reglement, vastgesteld bij koninklijk besluit van 21 Maart 1866 (Staatsblad no. 15.). Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 14 November. Aan de orde is het wetsontwerp tot wering en beteugeling van besmettelijke ziekten. De gemoedsbezwaren tegen dit ontwerp vonden in den heer Messchert van Vollenhoven een warm verdediger. Zelfs deed dat lid tot den minister de vraag, of hij met het oog op de talrijke bezwaarschriften tegen dit wetsontwerp den Koning niet zou advi seren om de wet niet te bekrachtigen. De minister verdedigde de wet; hij achtte haar noodig in 't belang der volksgezondheid. Hoewel toegevend gezind jegens gemoedsbezwaren, meende hij de verantwoordelijkheid niet op zich te moeten nemen, door den heer Messchert verlangd. Ten slotte werd het wetsontwerp aangenomen met 23 tegen 12 stemmen. Zitting van Vrijdag 15 November. Het wetsontwerp betreffende de Indische tarieven komt in behandeling en wordt ten slotte aan genomen met 21 tegen 14 stemmen. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tweede Kamer. Thans is verschenen het verslag der commissie van rapporteurs (de Roo van Aldqrwerelt, Gevers Deynoot, Luyben, Stieltjes en Kappeijne van de Coppello) over Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1873. Het is een zeer lijvig stuk, waarin ook de verschillende onder- deelen van de begrooting uitvoerig worden besproken. Het verslag begint met de opmerking dat de begrooting van Hoofdstuk VIII voor '73 van vroegere begrootingen hoofdzakelijk slechts verschilt door het veel hoogere cijfer, dat voor de zoogenaamde „buiten gewone uitgaven" wordt uitgetrokkeu. Verder blijkt uit het verslag, dat de commissie, naar aanleiding van de in de afdeelingen gehouden discussiën, op verschillend» punten het gevoelen voor den minister van Oorlog heeft ingewonnen. De minister heeft o. a. verklaard, dat een wetsontwerp tot regeling en voltooijing van het vestingstelsel in bewerking is en een ontwerp in gereedheid wordt gebragt strekkende uitsluitend tot afschaffing van plaatsvervanging en nummerverwisseling. Talrijke maatregelen tot verbetering onzer weerbaarheid worden niet uitgesloten, zegt de minister, en hij heeft hiermede op het oog eene aanvankelijke meerdere oefening van den eersten ban der schutterij. Ook heeft de minister in overeenstemming met zijne ambtgenooten te kennen gegeven dat hij, hangende het onderzoek van het ontwerp tot herziening van den census, niet zal verzuimen de toegezegde wetsvoordragten aan de Kamer in te dienen. De zaak van den gewezen kapitein Janssen gaf in drie afdeelingen tot tamelijk breedvoerige gedachtenwisseling aanleiding. De meening, dat alsnog aan de verklaring der Kamer van 27 Pebr. gevolg dient te worden gegeven, vond ondersteuning bij sommige leden, die zich niet met dat' votum der Kamer hadden kunnen vereenigen. Daar waven echter ook leden, die meenden dat de Kamer te ver gegaan was. De commissie van rapporteurs spreekt over deze zaak geen oordeel uit. Verder gaf het onderwijs van de militaire academie tot belangrijke beschouwingen aanleiding. De commissie van rapporteurs meent dat thans geen oordeel kan worden geveld over de tegenwoordige inrigting der militaire aca demie. Doch de omstandigheid dat voortaan in elk geval een zeer groot deel der officieren van de infanterie en kavalevie uit de korpsen zal moeten worden getrokken, geeft haar aanleiding den wensch uit te spreken dat de opleiding bij de korpsen reeds nu op breedere grondslagen moge gevestigd worden. Zij stelt daarom voor die post met f 99,620 te verhoogen. Het gouvernement heeft alle door de Duitschers mee genomen kleederen van Fransche soldaten teruggekocht voor 1,200,000 francs. Lullier, ex-opperbevelhebber van de troepeu der com mune, heeft zich in zijn gevangenis van het leven willen berooven door zich met zijn pantalon op te hangen. - L'Orde bevat het volgende„Den 9 Nov. is te Parijs een vrouwen-congres gehouden, 't welk door eene der toon gevende Parijsche modistes belegd was en waarin over de wintermodes beraadslaagd is, met name over het in zwang brengen der zoogenaamde chapeaux-a-cabrioletalzoo over een terugkeer tot het oude. Er zijn een aantal redevoe ringen gehouden, maar men is uiteengegaan zonder een bepaald besluit te nemen. Wij worden echter met eene vrouwen-vergadering van bedenkelijker gehalte bedreigd. Er zal zich namelijk eerstdaags, indien de overheid het niet verhindert, een uitsluitend uit vrouwen bestaand vredes congres aldaar vereenigen, onder het voorzitterschap van eene Amerikaansche, mevr. Kaggeth, eene der voornaamste kampvechtsters voor de emancipatie der vrouwen in het westelijk halfrond." De Liberté levert voor de liefhebbers van handschriften een extract van de lijst der eerste zitting van de gehouden veilingen. O. a. werd gegeven voor: J. Chopin, brief van eene zijde, 35 frs.generaal Desaix, 42 frs.Diderot, een briefje van 5 regels, 23 frs.: Fénélon, een bladzijde, 46 frs.; Florian, eene fabel, 30 frs.; Hendrik IV, brief van 10 regels, 30 frs.; brief van Hérold, 80 frs.; brief van Proudhon, 40 frs.; een authografie van Lodewijk XIII, 50 frs.; viet regels van Marie Antoinette, aan de keerzijde van religieus plaatje 100 frs.; een biljet van Pompadour, 80 frs.; eene fabel van Lafontaine, 152 frs.een brief in twee talen van Mozart, 275 frs. De Figaro is zeer verschrikt door de ontdekking van een professor te Parijs, dat de snelste en minst pijnlijkste wijze om dieven te dooden is, hen lucht in de oogen te persen. Hij stelt zich voor dat hiervan veel misgebruik kan gemaakt worden, te meer omdat deze manier van dooden geen kenteekenen nalaat. Zoo zou een neef, die een erfoom heeft, in de ontzettende verleiding kunnen komen. Hij dineert bij zijn oom, en werpt hem, quasi bij ongeluk, een paar korreltjes peper in het oog. De oom vliegt op van zijn stoel en gilt het uit van de pijn. De neef schiet toe, en roept uit„mijn|oom, mijn lieve oom, wat heb il gedaan? Laat mij in uw oog blazen." Volgens het voor schrift blaast hij hem in zijn oogwit en zes seconden later is hij in het bezit van spaarpenningen van den overledene. Dezer dagen werd de gemeenteraad te Marseille op. geluisterd door een vechtpartij tusschen den maire en een der leden. Uit verscheidene plaatsen in het midden en zuiden van Frankrijk wordt gemeld, dat aldaar jl. Maandag Dingsdag sneeuw is gevallen, in sommige streken zelts in groote hoeveelheid, en dat de weersgesteldheid aldaar eens klaps zeer guur en onaangenaam is geworden. Ook in België zijn jl. Woensdag aanzienlijke hoeveelheden sneeuw gevallen en waaijen scherpe noordoosten en noord westen winden, die de weêrsgesteldheid buitengemeen guur maken. In sommige streken van België zijn in den laatsten tijd zware en aanhoudende regens gevallen. Dit is met name in West-Vlaanderen het geval geweest, en wel in zulk eene mate, dat de bisschop van Brugge openbare gebeden heeft uitgeschreven voor het ophouden der regens, die het uitzaaijen der wintergewassen beletten. Te Balmoral ligt de sneeuw zóó hoog, dat de Koningin bevolen heeft haar narreslede in gereedheid te brengen. - Jl. Maandag stonden te Londen 151 personen wegens dronkenschap teregt. Te Londen is dezer dagen verschenen: „Hoe ik Livingstone gevonden heb; reizen, avonturen en ontdek kingen in Centraal-Afrika, daaronder begrepen een omgang van vier maanden met dr. Livingstone, door Henry M Stanley, reizend correspondent van den New-York Herald. Het werk bestaat uit een lijvig boekdeel van meer dan 700 bladzijden, waarin, in schilderachtigen stijl, eene groote verscheidenheid van ontmoetingen en tooneelen beschreven worden. „Thans (zegt de heer Stanley in dit werk), nu ik, ofschoon ik binnen den tijd van 13 maanden de aanvallen van 23 koortsen heb te wederstaan gehad, gezond ben teruggekomen, moet ik bekennen, dat ik mijn leven dank: in de eerste plaats aan de hoede van God; ten tweede aan de geestdrift voor mijne taak, die mij van het begin tot het einde vervulde; ten derde hieraan, dat ik mijn gestel nimmer door losbandigheid of onmatigheid heb ondermijndten vierde aan de veerkracht van mijne natuur; ten vijfde aan een goeden moed, die mij nooit ontzonk; ten zesde aan mijne ruime water- en dampdigte tent. Hot Londensche schoolbestuur heeft het besluit genomen jt, om kleine scholen op te rigten ten behoeve van havelooze kinderen. Zij zullen daar zóólang onderwijs ontvangen, totdat zij in de gewone scholen kunnen worden opgenomen. Op de Engelsche Great-Northern spoorweg worden sedert eenige dagen ook aan de passagiers der 3de klasse waterstoven verstrekt. Iemand te Limerick, die pas als hersteld uit een krankzinnigengesticht was ontslagen, bouwde zich een brand stapel, stak hem aan, ging er op staan en liet zich dood bedaard verbranden. In Schotland heeft het gedurende eenige dagen zwaar gesneeuwd, terwijl het tamelijk sterk heeft gevroren. Uit alle oorden van Engeland wordt voorts gewag gemaakt van vreeselijke sneeuwstormen, waardoor tal van onheilen zijn teweeggebragt. Op de kust zijn ettelijke schepen vergaan. Eene dochter van den Engelschen koning der financiers of den financier der Koningin, miss Annie von Bothschild zal trouwen met lord Eliot York, zoon van graaf Hard wicke en adjudant van Prins Alfred, hertog van Edinburg. Miss Annie blijft in de Israëlitische kerk en haar echtgenoot jj< in de Protestantsche. Vorst Bismarck is door rheumatiek aangetastzijn lijfarts is naar Varzin vertrokken. Het „Appellations-Gericht" te Arnsberg heeft prins Friedrich Wilhelm von Witgenstein-Hohenstein, broeder van den regerenden vorst, tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld, wegens mishandeling eener zwangere vrouw. -Men meldt uit Lubeck, dd. 13 dezer: „De Trave is buiten hare oevers getreden; verscheidene wijken dier stad zijn overstroomd; het hoofdkantoor der douane, de spoorweg, de drukkerij der Lubeckische Anzeiger en verscheidene magazijnen staan onder water. Schuiten, balken, houtvlotten en planken drijven stroomopwaarts; de schade is aanzienlijk. Ook uit Travemunde, Hamburg, Kiel, Eckernforde en Flensburg zijn berigten (die evenwel wegens de aan de telegraaflijnen toegebragte schade zeer onvolledig zijn) ontvangen, volgens welke aldaar belangrijke over stroomingen hebben plaats gevonden, tengevolge van den int hel spa om Te voo jer doe die wel spei van dub een die van katt sant ti Z van tracl wed< 1 i stndi jelet inde laar ilech s hi 'oepi po van lat leri 'an irofe 'erd iet ford vel >p i laar iaat wat Pk loud V |1 li erki chijl rein: anta oor1 Z an; !o o taats 'P f rord iene |eme ich len [root chaf [erin levre Ihan 'oor let lehoi m ersit edw eme nann eeft ame V< Audi

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2