Zwitserland. Rusland. China en Japan. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 280ste STAAT S-LOTERIJ Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT YAN HEDEN. AD VERTENTIËIM. igu M. ld.' dan >ote :ven i ik, llen ben mk: ;ede zeer hevigen storm uit het noorden, die op vele plaatsen met sneeuwjagt gepaard ging. Bij een hevigen storm, die jl. Woensdag te Stralsund woedde, zijn in de haven aldaar 12 schepen vergaan. Een gedeelte dier stad is overstroomd en aan de havenwerken is groote schade toegebragt. Gelijktijdig is in de aan die haven gelegen pakhuizen een brand uitgebarsten, die, daar de wind in die rigting was, de stad bedreigde. Hij is echter tijdig gebluscht, en het water is reeds gevallen, maar bij de ramp zijn verscheidene menschen omgekomen. Bijzonderheden ontbreken nog, maar stellig is groote schade aangerigt. De vloed heeft zich over de geheele kust doen gevoelen. In Beijeren zijn sedert een paar jaren door een gewezen tooneelspeelster banken opgerigt, die zeer hoogen interest, soms 90 a 100 pCt., uitdeelden. Zeer vele personen hebben zich daardoor laten verlokken en Éun geld uit de spaarbanken en andere soliede geldbeleggingen genomen, om het in die zoogenaamde Dachauer-banken te beleggen. Te Munchen alleen zijn negen zulke banken. De regering, voorziende dat die zwendelarij tot groote schade der bur gerij moet uitloopen, heeft thans hare waarschuwende stem doen hooren en gedreigd met strafbepalingen, indien aan die stem geen gehoor wordt gegeven. (Ook bij ons mag wel gewaarschuwd worden tegen deelneming aan dergelijke speculatiën op de beurs van ligtgeloovigen). Nadat te Munchen mejv. Pauline Dosch, directrice van eene der aldaar bestaande woekerbanken, wegens frau duleuze handelingen in hechtenis was genomen, is in den nacht van 12 op 13 dezer ook Adèle Spitzeder gearresteerd en hare bank gesloten. Te Darmstadt is door het angstig gepiep der muizen een brand in zijn begin ontdekt en gemakkelijk gebluscht, die in het magazijn van een koopman door zelfontbranding van lucifers was ontstaan. Die koopman mag wel alle katten uit zijn huis verbannen. Men weet, dat aan de hoogeschool te Zurich een groot aantal vrouwelijke studenten gevonden worden. In den leginne zag men de zaak voor niet zeer bedenkelijk aan meende er een oplossing van het „sociale vraagstuk" te zien; men noodigde van heinde en ver de dames uit Zurich te komen studeren en die toen kwamen, stelden verwachting niet te leur, welke men van de vruchten vin het onderwijs der vrouw gekoesterd had. Thans echter lacht men sommigen van haar, die men geroepen heeft, weder kwijt te raken. Zij komen van alle zijden opdagen, het getal der vrouwelijke studenten bedraagt reeds meer lan 100, d. i. meer dan de helft van het aantal mannelijke tudenten. Vooral Rusland heeft een groot contingent ;eleverd, ongeveer tachtig. Jammer is het, dat zich daar onder enkele halfslachtige individus, met kort afgesneden en zeer gewaagde kleeding, bevinden, die misschien 'a"§ (lecbts ijver voor de studie voorwenden, en dat een nuttige, hoog noodige nieuwe instelling gevaar loopt door onge- oepenen in miscrediet gebragt te worden. Juist omdat het ioo wenschelijk is, dat vrouwelijke artsen aan het ziekbed ran vrouwen geroepen kunnen worden, is het hoog noodig, lat het kaf van het koren worde gescheiden. Professor lermann, te Zurich, een man die het nuttige en uitvoerbare an het studeren der vrouwen onlangs nog in een met irofessor Bisschof te Munchen gevoerden strijd zegevierend erdedigde, komt in het belang der zaak krachtig op tegen iet misbruik, dat er van gemaakt wordt. Zoolang het student 38jn porden aan allerlei vrouwen en meisjes vrijstaat, dienen er wel maatregelen genomen te worden in den geest, dien hij angeeft. Hij zegt onder anderen„Ik stel hier het belang Ier universiteit boven alles. Men kan het regt der vrouwen p elk, dus ook op hooger onderwijs erkennen, en toch laar van de bestaande hoogescholen uitsluiten en van den itaat verlangen, dat hij afzonderlijke hoogescholen en - wat van veel meer belang is gymnasiën voor haar prigte. Gemeenschappelijk onderwijs der beide geslachten loud ik op eiken trap maar vooral op den hoogsten - voor gevaarlijk, niet om eenig onderwerp van onderwijs, 1 lijkt het nog zoo erg, maar omdat het voortdurend 'erkeer van beide geslachten gevaren medebrengt, wier chijn zelfs een hoogeschool moet vermijden. Dat hier nog Weinig is voorgevallen, is geen argument, maar met het antal studenten rijst ook de meerdere kans, dat er iets zal 'oorvallen, en niet overal zijn de studenten zoo kalm als Zurich. Men voere hiertegen geen bal- of danslessen an; die weinige uren toch worden onder voortdurend opzigt onder een vast ceremonieel doorgebragt. Elke andere taatsinrigting kan misschien gevaar voor de zeden trotseren de school moet het zoo gestreng mogelijk vermeden 'orden. Daarom ook staat bij mij de overtuiging vast, dat iene gemengde hoogeschool even onmogelijk is als een jemengd gymnasium. Zoolang er nog weinig aspiranten ich aanmeldden, kon men met de toelating vrijgevig zijn. den kon toen nog zeggen, dat de behoefte nog niet zoo [toot was, dat de Staat bijzondere inrigtingen moest ver- «haffen; verder zou bij een gering aantal het gevaar zeer [ffling zijn, zoodat men daarom de weinigen toeliet om de evrediging van haren studie-ijver niet in den weg staan. echter dient er aan de oprigting van inrigtingen oor hooger onderwijs voor vrouwen gedacht te worden, let is echter de vraag, of in Zwitserland daaraan reeds 'ehoefte- bestaat. Onze „studentinnen" zijn meestal Russinnen in men zou de vreemde dames van het bezoeken der uni- 'ersiteit kunnen uitsluiten. Voor het oogenblik zijn wij «dwongen allerlei sóórt van vrouwelijke studenten aan te «men, omdat de wet op het onderwijs niet uitsluitend van Minelijke studenten spreekt." De senaat der hoogeschool eeft reeds verleden zomer aangedrongen om bij de wet de i-studenten te weren. Beter zoude het zeker zijn om misbruik, niet het goede beginsel te verwerpen. Voor het jongste admissie-examen bij de Genees- en Heel- tndige Academie te St. Petersburg hebben zich aangegeven min heb ïur; mk; nen >oze ren, aen. •den asse een md- lood raar Uit van zijn lan. ders hild icke Jiss ïoot zijn rins Her itraf uw. [ene der iger ten, de [iel, ;ens sdig ver den 130 vrouwelijke candidaten. Van dit aantal zijn 69 toege laten, onder welke er verscheidene waren, die buitengewone talenten aan den dag hebben gelegd. De cursus is den 1 Nov. aangevangen. Er is een regeringsbesluit afgekondigd, waarin aan de priesters vrijheid wordt verleend, te eten wat zij willen. De regering verklaart tot de overtuiging te zijn gekomen, dat het een onverstandige maatregel is, aan priesters het genot te onthouden van zekere onschadelijke spijzen, die door ieder ander gebruikt worden. De paardenpest te New-York neemt ernstig toe. Een restauratiehouder te Boston, een echte Yankee, beeft het zoo weten aan te leggen dat de bezoekers onwil lekeurig tot de overtuiging moeten komen, dat zij het in zijne inrigting kostelijk gehad hebben. Zijn huis heeft een ingang in de eene en een uitgang in de andere straat. Bij het binnenkomen ziet de bezoeker zich in een zamentrek- kenden spiegel als een uiterst mager en hongerig man, terwijl hij er in den spiegel aan den uitgang uitziet alsof hij minstens honderd pond meer woog dan straks. Op het einde der vorige maand had te Aurora, in den Amerikaanschen staat Illinois, een vreeselijk luchtballon ongeluk plaats. Een luchtballon was gereed om op te stijgen, doch voordat de luchtreiziger in het schuitje stapte, brak het touw en steeg de ballon op. Een afhangend touw slingerde zich om hét been van zekeren McMann, die een honderd voet hoog medegesleept werd, toen het hem gelukte in het schuitje te klimmen. Op een hoogte van 400 voet had de man de onvoorzigtigheid, en stoutmoedigheid tevens, uit het schuitje te springen en was natuurlijk verbrijzeld. WerkverschaffingTexel. Buitengewone Vergadering 14 Nov. 's avonds 7 ure. President P. Koning, door wien de vergadering werd geopend met een gepaste toespraak. Aan de orde werd gesteld 1. Bekening en verantwoording door het hoofdbestuur van het afgeloopen wintersaizoen, waaruit onder anderen bleek, dat het cijfer ontvangst en uitgaaf beliep ruim f 20,000; dat de be taalde arbeidsloonen bet beduidende cijfer had bereikt van f 5800; dat het nadeelig saldo bedroeg f296.69 dat de eigen dommen dier inrigting, bij vervolg der zaak eene waarde behielden van ruim f 800; dat af en aan 280 huisgezinnen voor deze inrigting hadden gewerkt; dat het finantiëel resultaat geen bezwaar gaf tot verder vervolg der zaak; dat rekening en verantwoording 8 dagen ter inzage zou liggen voor belang hebbenden. 2. Bespreking voortzetting. Het hoofdbestuur gaf bij monde van haren president te kennen, dat eene voortzetting der zaak allezints wenschelijk was, hij wees op de vele behoeften des winters onder den arbeidenden stand terwijl die door deze inrigting voor een groot deel wordt gelenigd en voorkomen, bedelarij geweerd, aan velen arbeid geleverd, diaconie- en armenkassen verligt, terwijl diefstallen welke vóór 't bestaan dier inrigting plaats hadden, thans niet worden ontdekt, in één woord dat door deze inrigting een betere geest bij den arbeidenden stand wordt opgewekt. Het hoofdbestuur en bestuurders, commissiën verklaarden zich bereid, de zaak verder te besturen, wanneer aan hen althans de stoffelijke middelen daartoe worden verstrekt. Zij riepen daartoe de hulp in van alle aanwezigen en meenden vooral te mogen rekenen op de hulp van diaconiën en armen-verzorgers der verschillende gezindheden. Eenige besprekingen hadden verder alsnog plaats, waarna de heer burgemeester van Texel het woord verzocht en namens de aanwezigen zijnen dank betuigde aan het hoofdbestuur voor zijne vele gedane bemoeijingen in deze, waarna de vergadering is gesloten. Van 8 tot 15 November 1872. ONDERTBOUWDC. Schaap, werkman, weduwnaar van A. de Euijter en C. Plens, weduwe van J. Slot. J. M. Hoeksel, zeeman, weduwnaar van M. B. Romberg en C. van Straten, weduwe van J. M. L. Marehand. GEHUWD: H. J. Hoogervorst en J. de Nagtegaal. H. Baris en J. W. Hellegers. W. P. Drager en G. R. de Roos. G. Temme en B. Westhof. W. H. Dusschoten en W. J. Kraan. H. Kaptein en A. van der Veld Tjebbes. BEVALLENM. M. Langenberg, geb. Buijs, (D.). M. C. Nijland, geb. Verburgt, (D.). A. Kuiper, geb. Drijver, (D.). A. Deutekom, geb. Daalder, (2 D.). T. Bakker, geb. Smit, (D.). M. Duinkerken, geb. Streutker, (D.). E. Leuring, geb. Kok, (Z.). M. J. Booijen, geb. van Dongen, (Z.). J. Kok, geb. Jansen, (Z.). A. van Leeuwen, geb. Stijger, (D.). P. Beuger, geb. Viering, (Z.). L. M. C. Gelijsteen, geb. Möller, (D.). A. Kruijff, geb. Streutker, (Z.). A. C. Kraak, geb. Stelleman, (Z.). G. Schorsij, geb. Klein, (D.). P. Boom, geb. Valk, (D.). D. van der Kuijl, geb. van der Hof, (Z.). OVERLEDENJ. W. P. Sundquest, 2 jaren en 9 maanden. P. C. Harrelaar, 43 jaren. G. Klorn, geb. Kuen, 72 jaren. L. R. Havinga, 12 maanden. L. A. Dorlijn, 4 maanden. L. J. Gaauw, 40 jaren. D. Abbo, 4 maanden. P. de Bruin, 53 jaren. M. Koorn, 27 jaren. II. P. Reuter, 50 jaren. J. Dilg, geb. van Straten, 43 jaren. C. P. Mallet, geb. Bizit, 71 jaren. G. Kok, geb. Tonneboeijéf, 66 jaren. A. Goeman, 31 jaren. L. de Groot, geb. Gal, 47 jaren. UTËRB BEKKiTEV. EERSTE KLA-SSE. Vierde lijst: No. 11467 1000; No. 15245 en 16220 ieder 400. Zeilklaar liggende en vertrokkenSohepen Groote Vaart, Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 9 Nov. Costante. L. Armellini. Rangoon. 14 15 Nov. Cura<;ao Packet. P. Sorgdrager. Curapao. 15 Geerdina. J. D. Plik. Messina. Vertrokken per Curaqao Packet: de heer J. M. Muller en een militair. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hermanos. P. Araldsen. Hernosand. Hout. ZurMühlen&Co. Barsingerhorn.S. v. d. Woude. Drammen. van Vliet Co. Tistedalen. O. Bagge. Sundswall. Angenieta. G. Visser. n u u Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Minste inschrijvers bij de aanbesteding van benoodigd- heden voor het Hospitaal alhier zijn geweestvoor groenten de heer P. de Graaf, voor bier de heer R. H. Raadsveld, voor de melk de heer D. Konijn, voor de wasch de heer E. Kindt. t- -a a V O Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 16 12 no. 12k. 754.86 - 3.93 6.6 - 1.3 1.00 Golvend. 16 8 zo. 5„ 756.95 - 1.86 2.4 - 3.7 0.91 weingolv 16 12 zo. 7„ 757.55 - 1.26 3.8 - 4.0 0.83 u Weerstgesteldheid: 15 Nov. 12 u. Digtbetrokken, regen, mistig. 16 Nov. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, koud. 16 Nov. 12 u. Helder, beneveld, winderig. Aangevoerd 481 stapels Kaas, wegende 105696 kilogram. PrijzenKleine f 37, Commissie f 41,50. Middelbare f 43,50. Laagste prijs f 20, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer ongeveer 3800 kilogram, waaronder 380 Tarwe, 300 Rogge, 770 Gerst en 1600 Haver. By vlugge handel is verkocht: Tarwe f 11.60, Rogge f 7.75, Gerst 60 kilogr. f 6.25, 64 kilogr. f 6.50, idem Chev. 70 kilogr. f7.25, Haver 40 kilogr. f 3.40, 45 kilogr. f 3.60, 50 kilogr. f 4.26, Paardenboonen f 7, Bruine dito f 14, Kanariezaad f 12, Karwei- zaad f 17.50, Erwten, Groene f 15.50, Graauwe f 16.24, Witte f 14. 8 Paarden bov.'tj aar f 40a 80 Veulens - a 3 Koeijen - 90a210 14 NuchtereKalveren - 15a 24 100 Schapen - 19a 42 Lammeren - a 82 Magere Varkens - 19a 30 326 Biggen ben. 10 w.- 9a 12 5 Bokken en Geiten - 4a 5 Kleine dito e a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 85al00 Getrouwd Dr. J. C. POOL, te Helder EN J. H. YAN RHIJN. Katwijk a/d Rijn, 14 November 1872. Bevallen van eene Dochter T. KLEIN, geb. VAN VLIET. Nieuwediep, 16 November 1872. Op heden overleed, na een kortstondig doch smartelijk lijden, in den ouderdom van 67| jaar, Vrouwe HENRIETTE SOPHIA LA FORS, geboren JEANNET, tot diepe droefheid van mij, mijne Kinderen en Behuwdkinderen. 's Gravenhage, den 14 November 1872. H. LA FORS, gepens. Kapitein- Oppervuurweker bij de Marine. Eenige kennisgeving. Op verlangen der overledene zullen geen uiterlijke teekenen van rouw worden aangenomen. Voor de vele blijken van belangstelling, ons betoond bij de viering onzer 55jarige Echtvereeniging op den 9den dezer maand, betuigen wij den hartelijksten dank. Helder, 16 November 1872. J. BORST Wz. en T. KLORN. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van onze 25jarige echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. Nieuwediep, 16 November 1872. J. METSELAAR. C. METSELAAR-SCHENKELS. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij onze 25jarige Echtvereeniging, betuigen wij aan allen harte lijken dank. Helder, 17 November 1872. A. METZELAAR. M. METZELAAR—DE JONG. De Heer en Mevrouw POOL—VAN RHIJN betuigen hun dank voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ontvangen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3