Binnenland. fing van het patentregt, zooals het vorige kabinet voorgesteld maar de Tweede Kamer verworpen heeft, zou hierin verbetering hebben kunnen brengen, en 't is geen wonder, dat velen van meening zijn, dat die verbetering alsnog zou moeten beproefd worden, aleer aan verandering van de kieswet te denken valt. Belastinghervorming vóór kieswet hervorming. De regeering heeft intusschen gemeend, belang rijke belastinghervorming in den census niet in zoo nauw verband tot elkander te mogen beschouwen, dat geen van beide onderwerpen tot oplossing geraakt, en zij stelt voor om het minimum van 20 op nog 575 gemeenten toetepassen en in de 43 overige grootere gemeenten den census te bepalen op ƒ24, 32 en ƒ50, hetgeen het kiezerspersoneel met p. m. 30,000 zal doen toenemen. De jongste troonrede liet zoo ingrijpende verandering niet verwachtenslechts eene uitbreiding van het kiesrecht werd toegezegd daar, waar het binnen te enge grenzen beperkt is. Set onderzoek, alreeds door den minister Thorbecke ingesteld, had, naar wij meenen, zich niet verder uitgestrekt dan tot de grootere gemeenten met verhoogden census, en geen ander doel dan om de ten koste dier gemeenten bestaande te groote ongelijkmatigheid te verbeteren. Het thans ingediende ontwerp wil in niet minder dan 618 gemeenten den census verlagen, en daarmede een stap doen van wijde strekking, welke noch door de openbare meening gevorderd, noch door het voorafgegane onderzoek van den minister Thorbecke gewettigd is. Of heeft de nieuwe minister, die zijne korte memorie van toelichting reeds den 28 Augustus teekende, de plaatselijke gesteldheid van al die 618 gemeenten onderzocht? 't Is niet aan te nemen. Hij heeft zich zijne taak gemakkelijker gemaakt en, de moeite eener vooral voor kleinere gemeenten lastige en schijn van willekeur hebbende cijferbepaling vermijdende, het laagst veroorloofde cijfer als normaal aangenomen, waarvan slechts in enkele gevallen afwijking noodig is. „In de gemeenten zegt hij waar sints 1850 het minimum-cijfer aange nomen is, worden sints dien tijd de leden der gemeenteraden gekozen door ingezetenen, die niet meer dan 10 in de directe belastingen betalen; nergens zijn tengevolge van dat feit rust en orde gestoord, klachten over gebrek aan ontwik deling en zelfstandigheid der burgerij zijn niet vernomen." Wij spreken 't niet tegen, 't bewijst dat indertijd voor die gemeenten een goede maatstaf gekozen is. Kan men nu zeggen, dat even goede maatstaf aangenomen is voor de 575 gemeenten, waarvoor insgelijks het minimum wordt voorgesteld, zal het daar, of in de 43 overige gemeenten, waar de census naar verhouding nog aanmerkelijker staat verlaagd te worden, geene ongeschikten tot het kiezen van gemeenteraadsleden roepen? Misschien niet, maar het dient in elk geval onderzocht te worden. Wij geven toe, dat de grens zoo ruim mogelijk moet gesteld worden, opdat het bezwaar van het toelaten van een aantal ongeschikte kiezers niet zoozeer wege, dat het tot uitsluiting van een mogelijk grooter aantal geschikte kiezers voert. Ook, dat de regeering de bevoegdheid tot aandeel in de publieke zaak zoo min mogelijk afhankelijk mag maken van de woonplaats, wier ligging, wat de plaatselijke gesteld heid betreft, toevallig min of meer scherp geteekend wordt tegenover andere gemeenten, en dat zich uit dien hoofde een normaal cijfer aanbeveelt, steeds behoudens de uitzon deringen op den regel. Toch komt ons het streven naar een normaal cijfer van 20 ontijdig, de voorgestelde verandering te ingrijpend, de sprong wat groot en gewaagd voor. Zoolang eene aan te Pesth kwam. Ij4Kent gij Remeny te Pesth?" vroeg zij op eeri wijze als of zij ei- weinig belang in stelde. „Ik heb de eer tot een van zijne meest bekenden te behooren, antwoordde ik haar. „Zoo", zeide zij en na een poos ging zij aldus met vragen voort. „Hij is een groot man, een genie. Hoe oud is hij wel?" „Zestig jaar", gaf ik haar ten antwoord. „En schoon, niet waar?" vroeg zij. „Voor zijn ouderdom, ja," hervatte ik. Als een stormwind sprong zij van haar stoel op, ging eenige oogenblikken de hut op en neer, kwam weder aan de tafel en zeide met een scherpen blik„Wat gij daar zoo even gezegd hebt, is niet volkomen juist. Een genie kent geen ouderdom; een groot man is altijd een schoon man, zelfs al ware hij hatelijk. Ik vind Remeny. een der schoonste mannen van de wereld." Ik was sprakeloos van verwondering geworden. „Wanneer een komeet een bloedrooden kern en een langen lichtenden staart heeft, waarmede zij de zilveren sterren overdekt, zoo is zij deswege niet schoon, maar zij is schoon, omdat zij een grootsche verschijning is, en een genie is een komeet," zeide zij en staarde met schitterende oogen den nacht in. Ha een poos vroeg zij mij„Remeny heeft vele vijanden, niet waar?" „Ja," antwoordde ik haar, „men vindt zijne richting te excentriek." Zij glimlachte en zeide, „Omdat men klein is en zeer algemeen. Hij daarentegen is geen wit duifje, dat liefelijk in de duiventil zit te kirren hij is geen wit lammetje, dat met een onschuldig stemmetje de droomen van zijne zwakke en ontstelde hersenen op de weide schuchter vertelt; hij is een leeuw, die eenzaam in de woestijn brult en zijne manen schudt, en daarom vreest men hem. Ik echter vrees hem niet." Ik waagde het te vragen: „Gij kent dus Remeny zeer goed?" Met een strengen blik zag zij mij aan en zeide: „Nimmer heb ik de eer gehad met Remeny te mogen spreken, en toch ken ik hem beter dan alle menschen; ik weet wat hij denkt." Deze vrouw joeg mij vrees aan en toch boeide zij mij. Een jaar van mijn leven had ik er gaarne voor willen geven haar te kunnen doorgronden, maar ik gevoelde dat zij een afgrond was. Er ont stond een gevoel in mij, dat mij zeide, niet verder met haar in een gesprek over Remeny uit te weiden, en daarom vroeg ik haar sedert hoe lang zij hierboven op de Karpathen woonde. „Sedert twee maanden," antwoordde zij mij. „Hoe bevalt u mijn paleis?" „Ik vind de levenswijze voor u, als .dame, wat zonderling, en de vrees vervult mij, dat gij hier een rheumatisme op uw hals zult halen," hernam ik. „O, die heb ik reeds," riep zij lachend uit, „reeds sedert vier weken, maar dat is niets. Wanneer ik beneden op mijne goederen mijn verblijf houd, dan leg ik mij op een beerenvel voor den haard neder en laat mij met een anderen beerenhuid toedekken, en zoo blijf ik liggen totdat ik geen pijn meer gevoel. Op onze goederen is het ellendig vervelend," ging zij voort en geeuwde tevens. „Als grondwetsherziening verbonden en van belastinghervorming nafhankelijke radicale verbetering onzer kieswet niet uitvoerlijk is, zagen wij liefst niet meer gedaan dan de opheffing der al te groote ongelijkmatigheid ten aanzien der grootere gemeenten. 't Is gewis een alleszins liberaal streven, zoo vele ingezetenen mogelijk deel te geven aan den volksinvloed op den gang der regeering, maar men moet verzekerd zijn, dat die ingezetenen daartoe de noodige ontwikkeling bezitten. Met vreugde begroeten wij het oogenblik, waarin wederom eene nieuwe klasse der bevolking dat noodzakelijk peil van beschaving zal bereikt hebben, maar wij twijfelen of dat oogenblik reeds aangebroken is. Eene wijziging der kieswet zal vooral moeten bedoelen op dit punt meer dan tot nu toe zekerheid te geven, en aan kunde evenveel recht tot deelneming aan het verkiezingswerk te gunnen dan aan tijdelijk vermogen. Eene algemeene verlaging, waarbij dit punt in twijfel gelaten wordt en kennis niet rechtstreeks maar middelijk in aanraking komt, lacht ons niet toe. „Wie zal er in bijten?" vraagt de Spectator, waar hij een appel „census-verlaging" boven de tafel der ministers doet zweven. Wij meenen vooral zij, die de liberale beginselen vijandig zijn en hunne hoop gevestigd houden op wat men „het volk achter de kiezers" noemt, het volk, dat zich gemakkelijk in beweging laat brengen, petitioneert op bevel, stemt zonder zelfstandigheid en oordeelt zonder kennis. Zou de deelneming van zulke kiezers aan onze Vertegenwoor- digingnieuw leven kunnen bijzetten, en het werk van wetgeving, dat in de laatste jaren zooveel teleurstelling heeft opgeleverd, beter doen vlotten Geloove wie het wil HELDER en NIEUWEDIEP, 19 November. dezer Courant kwam een gevangenis ontslagen vroe- Abusivelijk werd daarin gevangenschap twee jaren twee maanden. Mogt dit zijn, dan verzoeken In het voorlaatste nummer berigt voor omtrent den uit de geren weesvader te Alkmaar, vermeld, dat zijne preventieve had geduurd. Dit moest zijn berigt door andere bladen overgenomen we dit abuis mede te herstellen. Men deelt ons mede, dat met de mailboot Koning der Nederlanden, een transport van 200 marine-matrozen naar Batavia zal worden overgebragt. De adressen aan den Koning, over het bekende vac cine-amendement, voor zoover ze door bemiddeling, van de heeren Hoogh Co, bezorgd zijn, droegen 43,549 hand- teekeningen. Zoo men weet, zijn uit een groot aantal plaatsen de adressen direct verzonden. Het adres van den heer Kuijper c. s. is dezer dagen per estafette naar het paleis op het Loo gebragt en in handen van Z. M. den Koning gesteld. Het vormde twee zware folianten, elk van circa duizend bladzijden, in groen marokko gebonden, met het opschrift in goud: „Smeekschrift om hand having van gewetensvrijheid aan den Koning." (Standaard) Bij het najaars-examen voor het lager onderwijs, in de vorige maand gehouden, zijn in Noordholland geëxami neerd: voor hoofdonderwijzer 71, toegelaten. 34; voor hoofd onderwijzeres 4, toegel. 2; voor hulponderwijzer 53, toegel. 18; voor hulponderwijzers 42, toegel. 23; voor 't Eransch 64, toegel. 14; voor 't Engelsch 19, toegel. 4; voor'tHoog- duitschl7, toegel. 7; voor de wiskunde 16, toegel. 10; voor het teekenen 14, toegel. 3; voorlandbouwkunde 1,toegel. 1; voor gymnastiek 8, toegel. 3; voor vrouw, handwerken 70, toegel. 54. ik een andere dienstmaagd vinden kan, dan blijf ik nog tot het begin van September hier, maar dit domme schepsel wil hierboven niet langer blijven en geen van mijne andere dienstbaren wil her waarts komen. Vijf heb ik hierboven beurtelings gehad, maar geen enkele is langer dan twee weken hier gebleven. Zij verveelden zich of maakten zich bang, klaagden over kiespijn en pijn in de leden, en als ik ze niet wilde laten vertrekken, dan gaven zij mij koude thee, verbrand wildbraad en verder zulk slecht eten, dat ik wel genoodzaakt was hen wederom weg te zenden." „Zijt gij ver van het dorp P. verwijderd?" vroeg ik haar. „Zeven mijlen," gaf zij mij ten antwoord. „Mijn bediende gaat tweemaal in de week derwaarts en koopt aldaar brood, eieren en vleesch." „Hoe hebt gij de piano hier boven kunnen krijgen," vorschte ik verder na, daar zij thans spraakzamer begon te worden. „Ja, dat was me een geschiedenis," riep ze met een bekoorlijk glimlachende stem. „Van mijne bezittingen tot het dorp P., dat ver van mijne goederen verwijderd is, kon men haar zeer gemak kelijk op een wagen vervoeren. Maar van P. tot hierboven zijn de wegen voor een wagen onbruikbaar. Ik moest dus mannen op zoeken, die haar naar boven moesten dragen." „Zeven mijlen bergopwaarts over steenen en dooi kreupelhout." riep ik uit. „Ja," zeide zij, „ik wilde de piano hier hebben, ik moest haar hebben, ik kan buiten muziek niet leven. Ik heb in het dorp laten omroepen, dat ik vierhonderd galden wilde betalen voor acht man, die, bij vier afgewisseld, de piano naar boven wilden dragen. Hierop ontstond in het dorp een strijd; allen wilden dat geld verdienen. Zij kwamen bij gansche troepen voor de herberg en ik was genoodzaakt mij in mijne kamer op te sluiten, want zij vielen mij te voet en kusten mijn kleed. Ik liet loten trekken en op die wijze ontstond er wederom vrede; mijn piano kwam na een trans port van zeventien uren behouden op deze plaats aan." „Maar is zij in dit vochtig hol niet zeer spoedig ontstemd?" vroeg ik. „Natuurlijk," antwoordde zij lachend. „Maar ik heb een sleutel en stem haar zoo dikwijls het noodig is." „Gij zelf? met die kleine kinderhandjes?" vroeg ik. „Denkt gij, dat ik daartoe geen kracht genoeg heb?" zeide zij en haalde uit een schuiflade, die in de schrijftafel was twee stukken ijzer te voorschijn, die elk wel tien pond wogen en die zij met het grootste gemak in de hoogte hief. Haar klein tenger lichaam boog en het scheen als of het bij de heupen breken zou. „Waarom oefent gij u in zulke krachtsinspanningen?" vroeg ik verwonderd. „Omdat ik piano wil spelen, gelijk Remeny denkt. Toen ik de eerste maal de geschriften van Remeny las, kon ik nauwelijks een parapluie met mijn handen opheffen en speelde ik piano als een teringachtige. Dat was jammer," zeide zij en legde de beide stuk ken ijzer op de tafel. „Maar al dat gezucht en geklaag kan ik niet verdragen," ging zij voort, „ik bemin alles wat groot is, alles wat machtig is, alles d la Remeny." (Wordt vervolyd.J Ook bij dit examen is gebleken, dat het aantal hulp. onderwijzers op onrustbarende wijze verminderd. Volgens de bij de directie van Veritas ingekomen opgaven, zijn in October jl. vergaan 240 zeilschepen. Beroepen bij de Remonstrantsche gemeente te Delft ds. A. B. Cr. Jorissen, pred. bij de Hervormde gemeente te Nieuw Vennep in de Haarlemmermeer. Nog dagelijks drijven te Texel een massa nieuwe deelen aan, waaronder vele die in brand zijn geweestver moedelijk dus afkomstig van een lading uit een schip, bij de stranding in brand geraakt en daarna verbrijzeld Jl. Vrijdag avond had te Hoogwoud de eerste volks voorlezing plaats van wege de daar gevestigde vereeniging van het Schoolverbond. De voordragt had plaats in gemeenteschool, daartoe door het gemeentebestuur vrijwillig afgestaan en werd, na een woord van inleiding, gehouden door den voorzitter, den heer dr. Bruins, pred. te Aards- woud. Door den hoofdonderwijzer werd eene bijdrage geleverd, welke eveneens zeer in den smaak der vergadering viel. Voor zij uiteen ging nam de heer burgemeester, die deze bijeenkomst met zijne tegenwoordigheid vereerde, het woord, gaf in korte, maar duidelijke trekken den hoofd inhoud van het verhandelde weer en bedankte de beide sprekers voor hunne voordragten, zoowel als de bezoeken voor hunne trouwe opkomst. Omtrent de plannen tot uitbreiding van Amsterdam, in verband met den aanleg van handels-etablissementen, bij het gemeentebestuur aanhangig, deelt het Handelsblad de volgende nadere bijzonderheden mede Door den heer J. Gr. van Gendt, ingenieur aldaar, is concessie aangevraagd voor den spoorweg van Amsterdam naar de Noordzeehaven (het toekomstige IJmuiden) welks nagenoeg geheel de dijken van de droogmakerijen da Amsterdamsche Kanaalmaatschappij zal volgen en dus ds kortste verbinding tusschen de hoofdstad en haar Noordzee haven zal vormen. Voorts wil de heer v. G. zijn Noordzeelijn aan den staatsspoorweg bij Amsterdam verbinden, en haar tevens verlengen langs den Westerdokdijk tot nabij de Westerdok- sluis. Aan dezen dijk worden verder 10 kolossale steigers, elk van 150 meter lengte, gebouwd, waar 20 stoomschepen van de- grootste soort, die naar Amsterdam komen, geschikte aanlegplaatsen kunnen vinden. Op den Westerdokdijk, die daartoe voldoende verbreed moet worden, zullen dan de entrepot-pakhuizen worden aangelegd, die door rails zoowel met de steigers als met de spoorlijn in verband staan en van hydraulische hef werktuigen worden voorzien. Verder is een 30 tons kraan en een drijvend dok van groote afmetingen ontworpen, Aan de Noordzee wordt een kleiner etablissement ingerigt voor sneldiensten en voor mailbooten bij besloten water. Op den 1 Dec. e. k. zal het verkeer tusschen Plantage en het midden van Amsterdam wederom gemak kelijker worden gemaakt door - het in de vaart brengen vai stoombarges, dienst doende tusschen de Muiderpoort en Dam vice versa. Tot uitbreiding van de badplaats te Scheveningen is gisteren aan het gemeente-badhuis aldaar aanbesteed: het maken van twaalf villa's aan het zeestrand. Minste in schrijvers de heeren Doon en van den Ende, te 's Hagf voor 131,200. Jl. Zaturdag avond is te Utrecht in Tivoli de groote uitvoering gegeven van het Nederlandsch Gymnastiek- Verbond. Van de 400 leden van het verbond waren velei uit Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht bijeen gekomen, om het bewijs te geven, dat ook hier te lande de gymnastiek reeds vele uitstekende beoefenaren telt. De president van het Verbond hield eene toespraak, waarin het nut van de gymnastische oefeningen uiteenzette. Daarna hadden onderscheidene oefeningen plaats. In den omtrek van Ophemert bevindt zich in de bosschen een groote vogel, die veel schade aan de schapei doet, doordien hij een gat in den rug bijt ter diepte van en in omtrek 4 centimeter. Of het een arend is weet mei niet, maar de jagers dienen er jagt op te maken. Jl. Zaturdag is voor het Provinciaal Geregtshof ii Overijssel behandeld het appèl van dr. van Vloten tegel het vonnis van de Deventer regtbank, waarbij hij wegen! laster veroordeeld is tot 15 dagen eenzame opsluiting, Het O. M. eischte, bij monde van den advocaat-gi vernietiging van het Deventer vonnis en veroordeeling val den appellant in een geldboete van 25 tot 1000 gulden Het Hof zal a. s. Vrijdag uitspraak doen. De kool is dit jaar te Deventer zeer schaarsch. De prijzen zijn dientengevolge zeer hoog. De roode gel( 5 a 9 en de witte 9 a 13 de 100 stuks. Door den stationschef te Steenwijk, is, naar men zegt proces-verbaal opgemaakt tegen een reiziger, welke ziel veroorloofde „afluiden," te roepen, een sein dat alleen dooi den chef behoort te worden gegeven en tot aanduiding het vertrek van den trein dient. Dr. Matthes en dr. Wynne, te Groningen, trachtel gelden bijeen te verzamelen voor een gedenkteeken ter een van Jan van Marnix, heer van Toulouse, den grondleggel van het verbond der edelen, den eersten martelaar voor de goede zaak. De van brandstichting beschuldigde H. S., te Meppel, voorloopig op vrije voeten gesteld, in afwachting van ei nader onderzoek, is naar men verneemt, op de vlugt gegaat men wil naar Amerika. In het Bataviaasch Handelsblad komt een in zeel vleijende bewoordingen gesteld artikel voor, waarin gezagvoerder, officieren en verdere equipage van de mailboot lt Conrad, hulde wordt gebragt voor de hupsche bejegening l0l en voorkomendheid jegens den passagiers aan den gelegd gedurende de voorspoedige reis van 40 dagen. Met leedwezen wordt echter berigt, dat de geneesheer en adspirant-administrateur onderweg waren overleden. Ook vindt men in genoemd blad eene annonce van passagiers 1ste klasse, die den heer Graadt van Roggen officieren hunnen dank toebrengen voor de aangename reis Een zeer krachtig woord is, zegt de Huisvrouw, onlang! door een zekere miss Schwartenbach in Amerika op da: va Ja om Hi hoi uit' goc goc aar ze te veli klei Wlt1 H. in k ter heid ligcl den den den B Geei Gen zee D. zee en J. I D heb! Snri is m D vin J. G Greg zee Kor] J 'rans More de Droc t Di nam to Zit iel hero] h en i veria ïakei fflinis 'me ;ed iver De stuk werk itemi word leeft

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2