i B u ite n 1 a n d. ADVERTENTIËN. r Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. vergadering van vrouwen gesproken, ten doel hebbende om mode-dwaaslieid, door een eenvoudigeen smaakvolle kleeding, met vereende krachten tegen te werken. „Ik houd het voor een valsche redenering" zeide de spreekster o. a. wanneer de vrouwen meenen, dat zij zich door een in 't oog loopende en weelderige kleeding aantrekkelijker inaken voor de mannen dan door een eenvoudig, smaakvol kleedje. Men verwijt ons geslacht reeds dat we geen verstand meer bezitten en dat we voortdurend op bals en danspartijen zijn. Geen gekkenhuis ter wereld zal een tweede mede dingster van die vrouwelijke carricaturen kunnen aanwijzen, die zich bovenmate „interessant" ineenen te gevoelen, wanneer zij, ten spot van ieder, met kunstmatig ingetrokken lijf en bepakt met een struisvogelachtige bagage van achteren, met steltvormige hakken over 's heeren straten trippelen, als gevoelden zij de vreeselijkste buikpijn, terwijl ze daarbij de handen even als een kanguroe vooruitsteken, als vreesden ze telkens op hun neus te vallen." Vervolgens vergelijkt de spreekster de aan opschik verslaafde vrouwen van den tegenwoordigen tijd bij wandelende witte kolen, wegens de op hare kleeding over elkander gebladerde lappen. „Tegen over zulke den goeden smaak beleedigende dwaasheden,,, zij voort, „schaam ik mij voor mijn eigen geslacht; want het komt mij voor, als bestaat de geheele vrouwelijke bezigheid en hare bestemming slechts daarin, om zich zoo smakeloos mogelijk en met een groote lappenkraam bepakt, openlijk te laten kijken, tot spot en smaad van alle wei denkenden. Er moet iets geschieden, om aan die schande een einde te maken." Bij het laatste ongeluk op den Belgischen spoorweg hadden verscheidene personen hunne redding daaraan te danken, dat zij regtuit op den grond gingen liggen, op raad van een spoorwegambtenaar, die het gevaar zag naderen. In onderscheidene bladen las men het berigt, dat twee Japansche geestelijken zich tegenwoordig te Berlijn ophouden om de gronden van de christelijke godsdienst te leeren kennen. Hun onderwijzer, dr. Lisco, doet hun voornamelijk het hoofdonderscheid tusschen de verschillende godsdiensten hennen. Zouden de Japanners er over denken om, behalve al de uitvindingen en nieuwigheden van den laatsten tijd, ook de godsdiensten uit Europa te ontbieden, ten einde ook, wat godsdienst, twist en relegiehaat betreft, volkomen de Euro- pesche beschaving te genieten? (Arnli. Crt.) Een gewezen apotheker te Berlijn heeft de zonderlinge aardigheid gehad om musschen te koopen en te vangen, ze door een scheikundig mengsel te kleuren en dan weer te laten vliegen. De kleurstof houdt zoo goed, dat men vele dier graauwe vogels nu in roode, blaauwe en groene kleuren aantreft. Op de spoorwegen in Rusland, zullen vrouwelijke conducteurs worden aangesteld, voor die waggons, welke Bpeciaal voor dames zijn bestemd. In Siam is men onlangs zoo gelukkig geweest een witten olifant te vangen. Het beest volgt in rang op H. M. de Koningin, en eerst na hem komt de Kroonprins n IS| in aanmerking. het|'~ Met ingang van 16 dezer zijn de vice-adm. J. Andreae, de kapt. ter zee jhr. F. de Casembroot, 's Konings adj. in buitengew. dienst, luit. ter zee 1ste kl. P. J. D. Breukelman eu de luit. ter zee ek-kde kl. J. C. Sprenger, op hun verzoek, ter zake van ongesehikt- eleu beid voor de militaire dienst, wegens in en door de dienst ontstane ^aeujligchaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging aan audlden vice-adm. Andreae voor de vele goede en langdurige, en aan J)jden kapt. ter zee de Casembroot voor de vele goede diensten aan in ijlen lande bewezen. Bevorderd zijntot scliout-bij-nackt, de kapt. ter zee F. L. 1 Geerling; tot kapt. ter zee, de kapt.-luits. ter zee W. K. van ..Gennep en K. F. R. Andrau; tot kapt.-luits. ter zee, de luits. ter n "pee 1ste kl. W. H. F. van Oordt, W. F. de Bruyn Kops en J. a-petjD. J. van der Hegge Spiestot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zanaiee 2de kl. W. I. van Loenen, N. A. de Vries en G. J. Buyskes; menen tot off. van adm. 3de kl. de scheepsklerken F. J. Olivier en J. E. Jautze. 0f jj De kapt.-luit. ter zee D. A. Coomans de Ruiter, laatst bevel hebber van het sckroefstoomsckip Amstel, gestationeerd in de kolonie jSuriname en den 14 dezer van daar in Nederland teruggekomen, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De luits. ter zee 2de kl. P. Heyning, G. J. Fisscher, C. J. H. raa'|ïsn den Broek en L. Dupper; de adelb. 1ste kl. P. F. II. Volcke, T valjJ. G. C. van Casteel, J. Lastdrager, J. C. van Wessem, C. F. A. ldenlGregory, J. Wentholt, J. A. P. van Dorth en J. N. F. van Ooster se; de off. van gez. 2de kl. I. Meijers en de scheepskl. J. A. M. Delkorpershoek van der Kooy, allen dienende aan boord van het „eldlpnsportschip met stoomvermogen Java, worden met den 25 dezer pp non-act. gesteld. Met den 26 dezer worden aan boord van jemeld transportschip geplaatstde luit. ter zee 2de kl. O. C. A. J. Sloreau, J. D. A. Nederburgh, M. F. Tydeman en C. J. de Jong; |<le adelb. 1ste kl.' J. A. M. Janseu, D. A. Mensert, J. S. van llrooge, W. H. Souman, A. G. D. Nolthenius en de scheepsklerken A. Kleynhens en J. S. C. F. Blankenstein. De heer Schater, kapt. der infanterie bij het O. I. leger en kom- ïhtei mandant van het korps Koninklijke scherpschutters van de Veluwe, 1 een s tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd. »g8| di ,t l| ie L| sn 3- P 'g! ie etl 'd. .de| )rs m. au Ik: let del ee- len ens oh- srs, peil ktel eed dei 1116!' hef-| aan| rei, rigl] rak' vail dei egei zeg zictt dootf tvai ppel i ei raan zeel 'o0 ied< lb< min$, dl Mei ik in el reit Tweede Kamer. Zitting van Maandagl8 November.—Heden is de zitting der Kamer :et kropen d. Bij de algemeene discussie over de Staatsbegrooting heeft heer Wintgens de binnenlandsche politiek breedvoerig besproken in is tot de slotsom gekomen dat door het ontwerp der census- 'iriaging onmogelijk gemaakt wordt de afdoening van vele gewigtige uken waaraan behoefte is. Hij keurde die aanleiding zeer af. De "nister van Justitie heeft er op gewezen dat census-verlaging lert 1869 aan de orde is en noodzakelijk tot oplossing moet iomen. Dit belette niet dat er nog vele gewigtige zaken kunnen aan worden, hetgeen de heer Storm van 's Gravesande tegen over den heer Wintgens mede volhield. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen gesloten en Hoofd ruk I (Huis des Konings) met algemeene stemmen aangenomen, ioofdstuk II (Hooge Collegiën) is na korte discussie over de •erking van den Raad van State, aangenomen met algemeene temmen. Morgen zal het Hoofdstuk Buitenl. Zaken behandeld 'orden. In de zitting van heden is de heer Jolles beëedigd en leeft zitting genomen. Frankrijk. Er was onlangs te Parijs sprake van het door de „Maatschappij tot bescherming van dieren" opgevatte voor nomen, om pogingen aan te wenden, teneinde de jagt op duiven afgeschaft te zien. Nu verneemt men, dat de Maat schappij van dat plan heeft afgezien, naar aanleiding van een rapport, door een harer leden over de voortteling der duiven ingediend. Uit dat rapport blijkt, dat een koppel duiven na verloop van zes weken een zeker aantal jongen voort brengt. Binnen twee maanden smaken ook die kleinen op hun beurt de familie-vreugde, en zoo gaat het voort met het zeer vruchtbare gevolg, dat na verloop van twee jaar de eerste koppel meer dan een milliard nakomelingen zou heb ben, zoo de koks en keukenmeiden niet tusschenbeide kwamen. Volgens een mededeeling, in de Académie de médecine te Parijs gedaan, heeft de heer Doray, apotheker te Saint Lo, een nieuw middel tegen de koorts ontdekt, dat minstens even krachtig werkt als sulph. chin. en het voordeel heeft van veel goedkooper te zijn. Het wordt door hem getrokken uit den Laurus nobilis. De Rappel stelt aan Prins von Bismarck de volgende zeer bescheiden vraag: „Weet u hoeveel pendules in het kasteel van Saint-Cloud alleen aanwezig waren? Het cijfer zal ieder fabelachtig toeschijnen, maar het is officieel Iu het slot van Saint-Cloud bevonden zich 299 pendules. Thans zijn 36 daarvan overgebleven: twintig daarvan waren voor de belegering reeds naar Parijs gebragt en 16 door de administratie van het kasteel in zekerheid gebragt. Ware het onwelvoegelijk, aan zijne belicatesse, Prins von Bismarck, de vraag voor te leggen wat er uit de overige 233 ontbre kende pendules geworden is? Engeland. Onder toezigt van een groot aantal deskundigen is het modelschip van de heeren Reed en Bessemer, bestemd voor het vervoer van passagiers tusschen Engeland en het vasteland, onderzocht. Het schip heeft eene lengte van 350 voet, eene breedte van 45 voet en - geheel geladen een diepgang van 7 voet 6 duim. De salon is zoo inge- rigt, dat de passagiers geen last hebben van zeeziekte, daar hij steeds in balans blijft. Voor en achter den salon be vinden zich machines, elk van 750 paardenkracht, die ieder twee raderen in beweging brengen, waardoor het schip 20 mijlen per uur loopt. Het oordeel der deskundigen was zeer gunstig. De voornaamste handelshuizen te Londen hebben zich vereenigd tot het zenden van hulp aan Boston, onder medewerking van den Amerikaanschen consul-generaal, den heer Benjamin Moran. Er zouden te Boston, volgens berigt, voor 600,000 p. st. (bijna millioen gulden!) aan schoenen verbrand zijn, en voor 400,000 p. st. aan leder. Het getal wolbalen, dat verbrand is, wordt opgegeven als 25,000. Met een maaltijd werd te Londen in den avond van den 15den de opening van de telegrafische verbinding met Australië gevierd. Lord Kimberley presideerde de tafel. De telegraafdraden waren verlengd tot in de eetzaal, zoodat de feestvierenden, zonder van tafel op te staan, telegrammen verzonden naar de koloniën in Australië en de antwoorden ontvingen. Te Londen zijn dezer dagen twee mannen, die hunne vrouwen hebben geslagen, de een tot 3, de ander tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Jl. Vrijdag is te Chislehurst met groote praal het feest van de ex-Keizerin Eugénie gevierd. Een groot aantal personen zijn uit Parijs overgekomen, beladen met bouquetten en geschenken. Na afloop van de mis, vereenigde men zich aan een déjeuner van 200 couverts, waarna de aan bieding van de bouquetten en de adressen plaats had. Het feest eindigde met een uitdeeling op groote schaal van pho- tographiën, voorstellende Napoleon III en Keizerin Eugénie. Verschillende te Versailles en elders in garnizoen zijnde regimenten hadden bloemruikers gezonden, waartoe de manschappen meestal elk eenige viooltjes en de officieren de camelia's hadden bijeengebragt. De dames van Parijs hadden door eene deputatie eene menigte schoone bloemen doen overbrengen. Het was onmogelijk genoeg voertuigen te vinden om al de bloemruikers van het spoorwegstation naar Cambden-House te vervoeren. Te New-Castle is de prijs van steenkolen, die 25 sh. per ton was, tot 17/6 per ton gedaald. De vraag nam zeer af en het mijnwerk zal bekort worden. Duitschland es Oostenrijk. Dezer dagen heeft de heer Krüpp te Essen zijne polissen bij de brandassurantie-maatschappijen vernieuwd. Als een bewijs van den buitengewonen omvang zijner fabriek wordt gemeld, dat deze thans is verzekerd voor eene som van 6,561,330 thaler, waaronder echter niet alles is begrepen. Zoo zijn bijv. de telegraaflijnen tusschen de werkplaatsen en bureaux, de groote voorraden metaal, enz. van de assurantie uitgezonderd. De verzekering is gesloten met twaalf Duitsche maatschappijen. Te Flensburg stond dezer dagen het water, opgestuwd door den storm, 22 duim hooger dan in 1694. Vele burgers werden in de tweede verdieping hunner woningen gered. Heden, 14 Nov., hebben wij, zoo meldt men van daar, het schoonste weder. De hemel is blaauw, het water is weder rustig en effenmaar de zon beschijnt een vreeselijk tooneel van verwoesting, dat alle beschrijving tartIn Apenrade, Kiel en Eckernförde moet het er nog erger uitzien. Het geheele Duitsche volk zal moeten helpen, om deze ellende te lenigen. Amerika. Charlotta Patti en de geheele opera-troep van Strakosch waren den 31 October op een spoortrein, die bij Beville in den staat Ontario tengevolge van te groote snelheid derailleerde. De dames Patti en Cary werden gewond. Te Lima werd dezer dagen in een kerk aan eene Franijaise verzocht de kerk te verlaten, omdat zij een modern hoofdtooisel droeg. Als men dezen maatregel allerwege wilde toepassen, dan zouden de kerken weldra ledig zijn. Hoorn, 15 November 1872. Mijnheer de Redacteur! In uw geëerd blad van 15 dezer wordt, als een uit Alkmaar u toegezonden berigt, medegedeeld, dat de bewering, „als zou op de groote markten te Hoorn 2 a Smaal meer vee worden aangevoerd dan op die te Alkmaar," vrij apokrief is, enz. Met verbazing, om geene andere uitdrukking te bezigen, las de ondergeteekende dit berigt. Voor iemand tocb, die onderzoekt alvorens te schrijven, en dit mag met grond van iemand als den inzender verwacht worden, kan het niet onbekend zijn, dat Alkmaar in liet bezitvan een spoor is, hetwelk Hoorn mist, ergo, dat bijna al het vee, te Alkmaar ter markt gebragt, per spoor wordt verzonden, terwijl dat, te Hoorn ter markt gebragt, voor het grootste gedeelte met stoombooten en schepen wordt getransporteerd en het kleinste gedeelte in driften en naar Alkmaar èn naar Arasterdam (of naar Furmerend en van daar naar Amsterdam) wordt verzonden, ten einde van daar per spoor verder te worden gebragt. Wanneer men nu weet, dat ter gelegenheid der laatste markt alhier 6 stoombooten en 20 schepen met vee zijn vertrokken en daarbij voegt, het vee dat in driften naar Alkmaar, Amsterdam (of naar Purmerend en van daar naar Amsterdam) gezonden is, dan zal de bewering dat slechts 507 stuks vee over Alkmaar verzonden is, niet alleen weinig afdoen, maar het bewijs leveren, dat de inzender van dat berigt zeer slecht is ingelicht. Die inzender schijnt te denken, dat Alkmaar de eenige weg tot communicatie voor Hoorn is en dat deze gemeente er buiten dien geene bezit, vergetende dat Hoorn eene zeeplaats is. Dit alles in aanmerking nemende, zal men de opgaaf als zou te Hoorn 6000 stuks vee zijn aangevoerd, volstrekt niet overdreven vinden. Nog iets, de inzender schijnt zich de moete te hebben gegeven te onderzoeken, hoeveel vee per spoor over Alkmaar is verzonden, maar volstrekt niet te hebben onderzocht, hoeveel de opbrengst der verpachte marktgelden jaarlijks te Hoorn bedraagt, anders toch zou hij weten dat die opbrengst niet p. m. f 700 (zooals hij opgeeft) maar wel f 1100 bedraagt, en dat dit dan alleen nog maar is de opbrengst der verpachte marktgelden van runderen, terwijl de opbrengst der verpachte marktgelden van schapen, magere varkens, enz. voor dit jaar bovendien nog bedraagt f 975. Men onderzoeke eerst, alvorens te schrijven! Met de plaatsing dezer regelen zult u zeer verpligten, UEd. Dw. Dienaar, J. KRIES, Marktmeester. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 43 a 43 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 zo. 1.2k. 757.34 - 1.50 4.4 - 3.2 0.90 Vlak. 18 12 z. 6„ 750.52 - 8.34 4.0 - 3.3 0.93 weingolv 19 8 noto. 0.7 745.64 -13.24 3.6 - 1.9 0.93 Vlak. 19 12 n. 0.5„ 746.87 -12.01 4.4 - 2.7 0.93 Weerstgesteldheid: 17 Nov. 12 u. Digtbewolkt, mooiweer. 18 Nov. 12 u. Digtbetrokken, regen. 19 Nov. 8 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. 19 Nov. 12 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 9 Nov. Costante. 15 17 Nov. Geerdina. 17 Macassar. L. Armellini. J. D. Flik. H. J. Bose. Rangoon. Messina. Macassar. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 18 Nov. Surrey. J.N.Marshall. Duink.&Goedk. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Delft. W. J. v. d. Meer. Andreas. A. Bakker. Avance. II. Borgersen. Argo. H. A. Hoyer. ChristianeSophie. A. V. Walloe. Pollux. J. W. Wilkens. Kepier. C. Mohrke. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hudichswall. Hout. Duink.&Goedk. Hernosand. van Vliet Co. Sundswall. Hudichswall. Amons Co. Wyborg. Cadix. Stukg. ZurMühlen&Co. Sunderland. Steenk. lOOQOQOQOQO ZO'QO OOQaOOOGO'QOQOOOQOQOQOQO' C. VRIENDJES EN P. MUNTER. Nieuwediep, 19 November 1872. Getrouwd L. OOSTENDORP EN H. DE RUITER. Nieuwediep, 19 November 1872. Voorspoedig bevallen van eene Dochter K. KRIJGSMAN BREEMAN. Nieuwediep, 16 November 1872. Bevallen van een Jongen A. E. HERWEIJERVAN ELDEN. Helder, 17 November 1872. Eenige kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3