Engeland. Amerika. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. neei ;ante dan iren, 11 te 'tijen van 'gen, zijne hem ver richt lieni rntra ende nsen mers aan- :elen van tot van .f bn rt.) o vei van o. a, dj dt rlanj idels- 3uez- er de van dat zijn zueh larbij met 1 om ende heelt komt dag er de trent dei listei ?ani- earbjj f de dcnis ussie )ttei- dezer iden oor- igen eten, igen juist taire die, i zin- het nven iens, ara- veld slde, blik, oor- l bij u te ncie jeld. toog jaar izer, lult, »aris r de nen, dair poe tsen en eert mijn weldra verstreken zal zijn. De geleerden, welke tot deze instelling in betrekking staan, zien in gespannen verwachting dat oogenblik te gemoet. Deze gebeurtenis, schier zonder voorbeeld in de geschiedenis der tamme olifanten,wekt zelfs buitenslands groote belangstelling. Uit verscheidene oorden hebben geleerden gemeld, dat zij voornemens zijn de bevalling te komen bijwonen. Anderen zullen per telegraaf worden gewaarschuwd, wanneer het oogenblik nadert. De truffels uit Périgord zijn nog nooit in zulk een overvloed in den handel gebragt als dit jaar, vooral de zwarte truffels. De minder geurige grijze truffels, uit Bourgogne en Champagne, en de witte uit Dauphiné en Provence, zoowel als de gevlekte uit Touraine, zijn daarentegen zeldzamer. De overvloed wordt toegeschreven aan de betere methode om ze op te sporen, hetgeen tegen woordig niet meer door varkens, maar door daartoe afgerigte bonden geschiedt. Deze vinden, in goede streken, van zes tot vijftien pond per dag. De geheele oogst bedraagt meer dan 4 millioen pond, eene waarde van 16 a 18 millioen francs vertegenwoordigende. De helft wordt naar het bui tenland gezonden, of voor paté de foie gras gebruikt; de andere helft in de Fransche keukens bij de spijzen gevoegd. Algemeen kan men de veepest hier te lande als geweken beschouwen. De Mark Lane Express, dit nededeelende, zegt dat ten minste het geheele graafschap York van die ramp bevrijd is. Sedert twintig dagen heeft zich werkelijk geen geval voor gedaan, en daar al de beesten op de aangetaste stallen zijn afgemaakt, kan men met grond hopen, dat de kiem van de plaag verdwenen is. Jl. Zaturdag hebben de politie-agenten aan drie Londensche politie-bureaux geweigerd de wacht te betrekken. Op eene enkele uitzondering na zijn zij echter spoedig overgehaald om toe te geven. De reden schijnt deze te zijn. Onlangs hebben de politie-agenten gezamenlijk ver hooging van loon gevraagd en verkregen; zekere agent, Goodchild genaamd, die voor zijne mede-politie-agenten als secretaris geageerd had, is daarop naar eene andere afdeeling verplaatst, maar heeft geweigerd daarin te be rusten, zoodat hij ontslagen is. De agenten hebben het onrniddelijk voor hem opgenomen. De Londensche Times noemt het gedrag der agenten, lie op het moeijelijkst oogenblik der week met werk staking gedreigd hebben, alleronverantwoordelijkst. Van hen meer nog dan van iemand anders eischt het algemeen belang, dat zij zich aan de verpligtingen, welke zij op zich genomen hebben, houden. Maar aan den anderen kant keurt de Times de handelwijze van het bestuur der politie seer af. Toen aan de agenten eenmaal verhooging van loon was toegestaan, waardoor hun eisch als billijk erkend was, had men den secretaris Goodchild niet meer behooren te straffen. Stonehurst in Lancashire was oorspronkelijk het verblijf ier Jezuïten in Engeland, en van het collegie aldaar ging steeds alles uit wat de orde besloot. Daar vonden de Jezu- iten eene schuilplaats toen zij tijdens de eerste Fransche revolutie uit Frankrijk verdreven werden. Ook thans heeft mevrouw Stapleton Bretherton van Ditton-Hall, nabij Prescott in Lancashire haar landgoed tot verblijf der uit Duitschland verdreven Jezuïten aangeboden; vele leden dier orde, benevens verscheidene seminaristen worden tegen Kerstijd aldaar verwacht. Volgens het blad the Catholic Opinion heeft mevrouw Stapleton vele brieven ontvangen met bedreigingen, dat haar huis in brand zal worden gestoken, indien zij de Jezuïten ontvangt. Te Gravesend is door twee sleepbooten binnengebragt het Nederlandsche barkschip Australië, kapt. Beekman. Het schip, geladen met hout van Sundswall naar het Nieuwediep, werd jl. Woensdag door een zee beloopen, welke de groote boot, dekhuis, deklast, stutten, enz. over boord sloeg en waarbij een man het leven verloor. Den volgenden dag werd, daar het schip vol water geloopen was, een boot uitgezet, teneinde naar de schoener Johann, van Biga naar Brugge bestemd, te gaan, om adsistentie te vragen. Toen de boot de schoener Johanna bereikte, sloeg zij onderstboven, waarbij een man, die den kapitein vergezelde, omkwam. De kapitein van de Johann kon geen hulp verleenen door de hevigheid van den storm hij hield naar Harwich af en zette kapitein Beek man aan land, die mededeelde, dat nog aan boord waren 11 man en 2 zijner kinderen. Twee sleepbooten hebben later het schip op sleeptouw genomen. De Engelsche stoomboot Albert, varende van Grimsby op Antwerpen, heeft jl. Maandag op zee een Noorsche bark op de lading drijvende ontmoet. Drie mannen zaten in het want. Het weder was zeer stormachtig met hooge zeeën. Van de stoomboot trachtte men met sloepen het volk te redden; tot tweemalen toe sloeg de sloep om. Eindelijk mogt men er in slagen één man te redden, de twee anderen werden door de zee tegen het schip dood geslagen. De geredde verhaalde, dat de gansche bemanning was omgekomen. Een man zat nog, half naakt, dood in het tuig. Nadat het schip verlaten was, barstte het hout uiteen. De orkaan, die de vorige week in Denemarken woedde, heeft onberekenbare schade aangerigt. Sommige steden en dorpen zijn letterlijk niet meer te herkennen. Twee havens zijn vernield. De overstrooming, welke de door den storm opgezweepte golven veroorzaakten, heeft groote uitgestrekt heden vruchtbaren grond voor jaren bedorven, en uit Straal- sund wordt gemeld, dat een aanzienlijk getal bewoners dientengevolge besloten heeft het land te verlaten. Ook is er veel land weggeslagen en ontelbare stuks vee zijn in den vloed omgekomen. De visscherij leed bijna onherstel bare verliezen. In 't geheel berekent men dat 36 menschen bij deze ramp het leven verloren. Den 19 dezer, te middernacht, is te Boston een nieuwe brand uitgebarsten, die State-Street bedreigde. Het vuur is echter spoedig gebluscht; de schade wordt geschat op 200,000 dollars. Te Boston waren op den middag van den 6 dezer eenige werklieden aan de rivier bezig, toen een vat kwam aandrijven, dat bij opening 't hoofd en de beenen van een pas vermoord man bleek te bevatten; na eenige oogenblikken spoelde een tweede vat aan wal, waarin zich de romp, armen, kleederen en gouden horologe met dito ketting bevonden. Alles toonde aan, dat 't ongelukkig slagtoffer, dat naar gissing 50 jaar was, tot den zeer gegoeden stand behoorde. Een tweehonderd gezinnen uit Elzas en Lotharingen zijn in den Amerikaanschen Staat Virginia aangekomen, waar zij onderhandelen over het verkrijgen van land. Zij willen niet het oog op de landgenooten, die hen volgen zullen, minstens vier duizend morgen grond en zijn voor nemens een ware kolonie met eigen stad, enz. te vormen. Slechts zij, die zich voor vijf jaren willen verbinden, worden door hen toegelaten, gedurende welken tijd geen lid der kolonie beschikken mag over het gezamenlijk gekochte land. Men wil dat er zich in het geheel 2000 familiën zullen vestigen. De American Railroad Gazette deelt het volgende mede, waaruit men kan zien hoe aangenaam het reizen op Amerikaansche spoorwegen somtijds wezen kan. Het volk nit den omtrek van Ladore beklaagde zich, dat de treinen van den Missouri, Kansas en Texasspoorweg hun vee doodden, zonder dat de maatschappij geneigd was daarvoor schadevergoeding te geven. Uit wraak, om deze rekening te vereffenen, besmeerden zij de rails over een aanmerkelijken afstand met groene zeep, waarvan het gevolg was, dat de treinen een halven dag te laat aankwamen. De ongeregeldheden te 's Heerenberg, Jl. Dingsdag is voor de regtbank der gezworenen te Emmerik het proces aangevangen tegen 18 ingezetenen dier gemeente wegens „gequalificeerde vredebreuk/' Op de bank der aangeklaagden waren 18 personen ge zeten, waarvan vier guano-arbeiders, acht sigarenmakers en voorts eenige andere handwerkslieden. Als hunne ver dedigers traden op de justitierathe Carp en Amdts, de rechtsanwalt Baur en de referendarissen Carp en Wilson. In de acte van beschuldiging leest men eene korte uit eenzetting van den aard van het feest van 1 April, waar omtrent nog gezegd wordt dat in Emmerik was verspreid dat het feest werd gevierd wegens het vóór 300 jaren ophangen van 28 Catholieke priesters door Evangelischen. ,/Tot 2 ure des namiddags van 1 April ging in 's Heerenberg alles rustig toe. Langzamerhand verzamelde zich toen op straat eene steeds toenemende menigte, waaronder ook een groot aantal Emmerikers, waarvan sommigen alleen, anderen bij troepjes, in gesloten reijen, gedeeltelijk met knuppels gewapend, gedeeltelijk met pistolen, gekomen waren. Ook 10 a 12 leden van het Emmeriker zanggezelschap Concordia. Uit de troepen hoorde men de kreten: weg met Oranje! Oranje in de Goot!" en dergelijke. Personen die zich met oranjestrikken vertoonden, werden mishandeld, beleedigd en men poogde hun de strikken te ontnemen. Vooral de Emmerikers namen daaraan ijverig deel. Eene afspraak om zulke buitensporigheden te bedrijven is niet bewezen, ook niet of de aansporing daartoe van bepaalde personen uitging, ofschoon dit wel uit sommige bijzonderheden is af te leiden. Weken te voren hoorde men jonge lieden te Emmerik zeggen, dat op den tweeden Pinksterdag zij in groot aantal naar 's Heerenberg zouden gaan en daar eens den baas zouden spelen. De 's Heeren bergers zeiven vreesden iets kwaads, en daarvan getuigt het besluit van den gemeenteraad om van het stad huis geene vlag uit te steken. Leden van het Emme riker zanggezelschap Concordia bragten eene hulde aan den pastoor, terwijl de alarmklok wegens de ongeregeldheden werd geluid, nadat zij in triomf, met een op den rijksveld wachter Hendrik Straatman buit gemaakt geweer, gevolgd door eene talrijke menigte, 150 a 200 man, door de stad waren getrokken. Voorts werden de Emmerikers op den weg naar huis door het schenken van borrels en het geven van geld daarvoor aangezet om naar 's Heerenberg terug te keeren en bij het buit gemaakte geweer nog een oranje vlag te halen. Hierop volgde het inwerpen van meer dan 40 vensterruiten van de sociëteit en huizen van verscheidene Protestanten. Een student, de heer van der Loeff, die eene met oranje lint versierde dame over de markt geleidde, kwam den troep voorbij. Beiden werden aangegrepen en, toen zij zich verdedigden, door de aanvallers van achteren aangerand, zoodat die heer bijna op den grond viel. De burgemeester was niet in de stad. De secretaris Beijer en de gemeente-bode Tervoort snelden de aange vallenen ter hulp, maar werden nu zeiven aangegrepen, op den grond geworpen en met vuisten en knuppels geslagen; vooral Beijer ontving niet geringe wonden aan het hoofd en de handen. Met een ander, die te hulp schoot, ging het niet beter. Op de tijding der mishandeling van de beambten, ijlde de 60jarige, in een blaauwe kiel gekleede, met een karabijn met bajonet gewapende rijksveldwachter en opzigter der jagt, Hendrik Straatman, te hulp. Zoodra de zamenge- schoolden hem gewaar werden, ontrukten zij hem zijn karabijn en hieuwen hem met stokken neder: met gescheurde kiel en met bloed bedekt werd deze beambte door zijne vrouw en dochter uit de groep gesleurd. Acht dagen lang moest hij wegens deze wonden het bed houden. Een ander werd hetzelfde lot beschoren. De plaatsvervangende burgemeester, de wethouder Bosman en de veldwachter Kaak, die te hulp gesneld waren, werden eveneens aangegrepen en mishandeld; aan Kaak, die in vol uniform was, ontnam men zijn sabel, maar gaf hem die spoedig weder met de woorden: „Doe het niet weêr!" Bosman, die op den smeekenden kreet van Straatman, dat men hem toch niet zou doodslaan, was toegesneld, sloeg met een knuppel op de aanvallers, maar werd door dezen van achteren aange grepen, in de goot geworpen en met de vuisten op hoofd en schouders geslagen. Behalve deze personen werden aangevallen en mishandeld de bode Fehres, die den secre taris Beijer was te hulp gekomen, en de vorstelijk-Hohen- zollernsche hof-kammerrath Grimm, die op het vernemen van liet uitgebroken oproer van het slot naar de stad was gesneld en op zijn terugweg naar het slot was. Hij had namelijk te vergeefs de alarmklok doen luiden en getracht de oproerlingen uit 's Heerenberg te verdrijven. Na de ontwapening van Straatman trok een groote hoop, aan welks spits de buitgemaakte karabijn door de Emmerikers gedragen werd, en bestaande uit Hollanders en Duitschers, zingend en schreeuwend door de stad, eerst naar de herberg van Evers en daarna de poort uit, naar het logement van Gellekun op den straatweg naar Emmerik. Hier werd de troep door verscheidene Hollanders tot terugkeer naar 's Heerenberg, onder uitdeeling van geld en borrels, aan gespoord, ten einde bij de buitgemaakte karabijn nog een vaandel te veroveren. Het grootste gedeelte van den troep keerde terug en nu begon men de ramen der sociëteit in te werpen, voor welk gebouw zich de menigte had verzameld. 47 groote ruiten werden aan de voorzijde verbrijzeld. De daar bijeengekomen feestelingen zagen zich door de joelende menigte daarbuiten genoodzaakt door den tuin achter het gebouw en over den stadswal naar huis te vlugten. Door voorbijtrekkende troepen werden bovendien, nadat men vernomen had dat de eigenaars Protestanten waren, van verscheidene particuliere huizen de vensters ingeworpen, als van baron van Nispen, den metselaar van Onzenoord, den timmerman Berendsen, den onderwijzer Kronenberg. Eerst ten 10 ure des avonds, toen de Emmerikers de stad verlaten hadden, keerde de rust volkomen terug." Tengevolge van deze feiten staan 18 personen teregt wegens deelneming aan zamenrotting eener menigte, die, met vereenigde krachten tegen personen en zaken geweld dadigheden gepleegd en daaraan deelgenomen hebben en in het bijzonder op den persoon des rijksveldwachters Straatman, met voorbedachten rade mishandelingen hebben gepleegdbovendien zijn zij beschuldigd Peter en Heinrich Knist, den gemeentebode Ter voort en den secretarie Beijer Wilhelm Schillo en Theodor Tuck, den hof-kammerath Grimm opzettelijk mishandeld te hebben en eindelijk Theodor Reintjes en Wilhelm Schillo bij deze zamenrotting venster ruiten te hebben verbrijzeld, de twee eersten bij den baron van Nispen, de laatste bij den timmerman Berendsen, en van het verbreken van den landsvrede volgens 125 van het Duitsche strafwetboek. Al de beschuldigden verklaarden, elk in het bijzonder, dat zij niet schuldig waren aan de hun ten laste gelegde daden, wat den president aanleiding gaf tot de opmerking „Nu, dat was dan toch een zeer onschuldig partijtje." Daarop ging hij over tot het hooren van elk der be klaagden, meest allen jongelieden van 1926 jaar. Terwijl zij bij het voorloopig verhoor meest allen naauwkeurig hunne deelneming, zoowel hunne eigene daden als van hunne medgezellen, hadden verhaald, houden zij zich thans of zij van de geheele zaak niets meer weten, en beweren stille onschuldige toeschouwers te zijn geweest, terwijl zij de gansche zaak, waarvan zij beticht worden, op de schouders der Hollanders laden. Zij weten ook niets meer van de beteekenis van het feest integendeel zouden zij slagen van de Hollanders hebben gekregen en in hooge mate gepro voceerd zijn, vooral door het gedrag van vrouwen, die hen als Pruissen beleedigden, door de rokken op te tillen en die op zeker ligchaamsdeel wijzend, hadden gezegd, dat dit de Duitsche adelaar was, waarbij zij den Keizer van Duitsch land en Bismarck tevens beschimpten. Na het einde van dit verhoor werd de zitting gesloten. (Arnh. Crt.) Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer Stand. 12 12 zwtz. ztw. zzw. 5k. 2» 5» 749.64 756.81 767.85 Afw. - 3.12 - 1.08 Thermometer O. Stand. I Afw. 9.6 8.3 9.4 - 2.6 - 3.1 - 2.8 Toestand de 0.95[weingolv 0.97 Slechtw. 0.95 Weerstgesteldheid: 20 Nov. 12 n. Ligtbewolkt, beneveld, mooiw. 21 Nov. 8 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. 21 Nov. 12 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. Zeilklaarliggendo en vertrokkenSehepen Groote Vaart Aankomst. 9 Nov. 17 19 30 Oct. Vertrek Schip. Costante. Macassar. Suriname. Stella* Gezagvoerder. L. Armellini. H. J. Bose. H. Houtkoper. D. van Wijk. Bestemming Kangoon. Macassar. Suriname. Middell. Zee. 'sHeeft in het Bassin gelost en geladen. Binnengekomen Koopvaardij schepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 20 Nov. Waalstroom. H. B. Manje. Hoogl.&v.Herw. Padang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading inde Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading Sherbum. 11. Benson. Sunderland. Steenk. Nora Sophie. E. Zachariasen. Wasa. Hout. AlbertHoman. C. K. Scholten. Stettin.* *Als bijlegger, lek, gescheurde zeilen, enz., bestemd naar Bordeaux. Cargadoor. ZurMühlen&Co. PEE. TELEGRAAF. 2 Paarden f 70al00 Ossen - a Stieren - a 70 Gelde-Koeijen - 160a290 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - 90al30 Hokkelingen - 70a 80 7 Nuoht.Kalveren- 14a 22 Yetteliammen - a 936 Schapen - 24a 38 Lammeren f 22 a 32 5 Bokk. en Geiten- 4 a 9 6 Magere Varkens- 12 a 23 50 Biggen - 7^a 12 60 Eenden e. 60 a 75 40 Kippen - 50 a200 Boter per kop -H2|a Kaas per K.G. - 40 a 45 Kip-Eijeren per 100 -550 a600 Eend-Eijeren a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3