VERTENTIËN. Een LAM of 0VERH0UDER, Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Frankrijk. Engeland. Denemarken. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN VERMIST: Vaderland, van eene opligting, welke te 's Hage was fepleegd ten nadeele van de eigenares van het hotel Keizers- of. De bedrijver van deze daad, A. N., stond jl. Vrijdag voor het prov. geregtshof in Zuidholland teregtbedoelde persoon, 25 jaar oud, bleek met veel overleg te hebben gehandeld teneinde zijn doel te bereiken. Op den 1 Aug. jl. kwam hij in genoemd hotel aan, deed zich voor, als ware hij geneesheer te Amsterdam, wijders voorgevende, dat hij een maand zou blijven logeeren, daar hij zich dagelijks tot het bezoeken van patiënten naar Scheveningen moest begeven. Ten 5 ure zou zijne quasi-vrouw met kind en dienstbode met den Rijnspoor arriveeren; het diner moest tegen dien tijd gereed zijn. Dit verhaal en den naam dien hij opgaf deed in hem vertrouwen stellen. Rijtuigen werden besteld, waarvan een den gewaanden doctor naar Scheveningen moest brengen. Maar eerst moest hij geld hebben, omdat hij eenige betalingen had te doen. Hij verzocht iemand hem den weg te wijzen naar zeker bankiershuis, maar dit was gesloten. Toen wist hij het zoo in te rigten, dat hij op den wissel, groot 500, die later bleek valsch te zijn, 100 gulden van den logementhouder ter leen ontving en mijnheer vertrok. In plaats, dat hij nu naar Scheveningen ging, gaf hij den koetsier den last hem naar Voorburg te brengen en na een uur aldaar te zijn verbleven vertrok hij naar Delft. Het geld werd te Rotterdam en te Schoon hoven met zijne verloofde, die hij had ontmoet, door hem verteerd en den 13 Aug. werd hij met nog maar weinige centen bij zich te Rotterdam gearresteerd. Te Voorburg maakte hij nog gebruik van den naam van zijn oom, waarna hij een brief naar zijne neven te Boxtel schreef om linnengoed, maar dit ontving hij niet, want zijne arrestatie had inmiddels plaats gehad. Volledig werden de medegedeelde feiten door beschuldigde erkend en tevens dat hij den 12 Sept. jl. door de regtbank aldaar tot één jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld is wegens diefstal in een herberg, waarin hij was ontvanger. Adv. gen. mr. Terpstra requireerde tot schuldigverklariug aan het beschul digde ten laste gelegde en zijn veroordeeling tot tuchthuis straf van 515 jaren benevens vier geldboeten elk van 50. De verdediger mr. van Limburg Stirum verzocht het aannemen van verzachtende omstandigheden. Beschul digde zelf hoopte zijn straf in eenzaamheid door te brengen. Het hof nog jl. Vrijdag uitspraak doende, veroordeelde A. N. onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot drie jaren gevangenisstraf en vier geldboeten ieder van 50. Ook Rotterdam zal eerstdaags eene directe stoom- verbinding bekomen met Oost-Indië. Eene Engelsche Maat schappij heeft besloten, behalve de boot de Ruyter, nog drie booten in geregelde vaart te brengen, tusschen Java en genoemde stad. Het Openbaar Ministerie bij het Provinciaal-Geregts- hof in Gelderland heeft tegen van Druten, die zijne beide kinderen in de rivier wierp, zoodat een omgekomen is, levenslange tuchthuisstraf geëischt. Omtrent een berigt uit Oosterhuizen (bij Apeldoorn) aangaande een onderzoek, door de justitie ingesteld omtrent vermoedelijke mishandeling der verpleegden in het Huis van Barmhartigheid aldaar, deelt de Standaard thans met voldoening mede, dat er van de mishandeling schijn noch schaduw is. Op de jl. Donderdag te Zwolle gehouden paarden markt, de laatste in dit saizoen, waren ruim 200 paarden aan de lijn. De handel was levendig en de prijzen liepen vrij hoog. De beste soort kon tot ƒ430 gelden. Werkpaarden, die voor 160 k 200 van de hand gingen, waren er niet veel. Dr. van Vloten schijnt te berusten in het vonnis van het provinciaal geregtshof in Overijssel, dewijl door of namens hem geen cassatie is aangeteekend. Op de markten te Diepenveen en omstreken is de prijs der boter in de laatste dagen 2,00 per 8ste vat van 20 kilo's gestegen. Men betaalt thans voOr de beste soort van 26,50 tot 28,50. De aardappelen blijven aldaar zeer laag in prijs, 1,80 a 2,25 per hectoliter. De arrondissements-regtbank te Maastricht heeft jl. Woensdag den uitgeyer van 1'Ami du Limbourg veroordeeld tot een boete van 25 gulden wegens beleediging van den heer Janssen, ontvanger aan het station van Wijck. Een Afrikaansch soldaat te Batavia vroeg een dag verlof, ten einde zich te laten doopen. Van het verkregen verlof maakte hij een ander en al te ruim gebruik, met dit gevolg, dat hij op de pasar in beschonken toestand in arrest werd genomen. Ter zake gestraft, vond men op zijn strafregister in de strafreden o. a. het volgendeWegens in beschonken toestand ongedoopt op den pasar rond te loopen. De bliksem is jl. Donderdag geslagen in het arbeids- kabinet van het paleis van Capo di Monte, hetwelk de Koning van Italië te Napels bewoont. Z. M. had juist eenige oogenblikken te voren het kabinet verlaten en ge bruikte het ontbijt in een aangrenzende zaal. De Koning bleef onder het inslaan rustig aan tafel zitten en liet zich volstrekt niet storen, terwijl de hovelingen allesbehalve op hun gemak waren. De bliksem heeft in het kabinet alles in de grootste verwarring gebragt, maar niemand geraakt. Een Engelsch blad berigt, dat in eene 'stad in Ohio eene vrouw zes tappers heeft aangeklaagd van verleiding tot dronkenschap op haren man, en dat zij derhalve van ieder 1000 dollars vergoeding vraagt. Het blad, dat deze mede- deeling geeft, keurt de wet goed, die dergelijke eischen permitteert, en vindt den eisch zeiven heel billijk. Doch een ander blad, niet zoozeer geneigd om de partij der dames te kiezen, vraagt of men ook niet met evenveel regt een eisch wegens verleiding der vrouwen mag instellen bij modemaaksters, die niet zelden aanleiding geven, dat de mannen verarmen en, zich uit wanhoop aan den sterken drank overgeven. Men vroeg aan een dief, die een geeseling had ondergaan, of die strafoefening niet regt pijnlijk was? ,,'t Is wel mogelijk/ gaf hij ten antwoord, „maar wat mij betreft, ik heb er niet op gelet, want ik neem zelden notitie van hetgeen er achter mijn rug gebeurt." Benoemd tot ontvanger der reg. en dom. te Meppel de heer J. ltoldanus, thans ontvanger der reg. en dom. te Hoorn. De off. van adm. 1ste kl. K. J. Adams, behoorende tot de rol van het transportschip met stoomvermogen Java, wordt met den 10 Deo. op non-act. gesteld en met den 11 Dec. wordt aan boord van gemeld transportschip geplaatst de off. van adm. 1ste kl. A. J. M. Huart. De luit. ter zee 2de kl. H. van den Pauvert, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en den 23 dezer van daar in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-act. gesteld. Benoemd tot kolonel-kommandant van het 7de reg. infanterie de luitenant-kolonel N. van Willis, van het 1ste regiment. Tot lsten luit. bij het wapen der infanterie is benoemd de 2de luit. J. L. Beeringh, van het corps. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 28 November. Aan de orde is de behandeling der spoorwegbegrooting, waaraan reeds ten deele ook de beide vorige zittingen waren toegewijd. Bij de behandeling der artikelen werden de belangen van Vlissingen druk besproken. De minister verzekerde o. a. wel overtuigd te zijn van het nut van een droogdok aldaar, terwijl de havenwerken z. i. met spoed be- hooren tot stand gebragt te worden. De beslissing over den aanleg van een dok zal bij een later in te dienen afzonderlijk ontwerp worden genomen. De spoorwegbegrooting werd ten slotte met algemeene (78) stemmen aangenomen. Daarop werd de beraad slaging over de begrooting voor Binnenl. Zaken voortgezet. Zitting van Vrijdag 29 November. De beraadslaging over de begrooting Binnenl. Zaken wordt vervolgd. De conclusie van een rapport, ter zake van de admissie-examens voor het Hooger Onderwijs, wordt met 33 tegen 32 stemmen aangenomen. Buitenland. De heer Thiers heeft gisteren namiddag ten 2| ure het spreekgestoelte in de Nationale Vergadering beklommen en het woord gevraagd om alle dubbelzinnigheid te doen ver dwijnen, hetgeen hij, zeide hij, met alle vrijmoedigheid doen zou, ten einde zich van de verantwoordelijkheid voor de gevolgen der beraadslaging van heden te ontslaan. Na deze rede is met 370 tegen 334 stemmen besloten, overeenkomstig het voorstel der regering, om eene Commissie te benoemen tot het indienen van een ontwerp op de mi nisteriële verantwoordelijkheid. De gravin de Plancy, die uit 't hotel Du Louvre in haar rijtuig wilde gaan, werd door eenige stoeijende personen op zij geduwd; toen de stoeijers verdwenen waren, miste de gravin ook haar reiszak met 19,000 francs. -De afgezette politie-agenten te Londen zijn, na leed wezen over hun gedrag te kennen gegeven te hebben, weder geïnstalleerd, doch in een lageren rang dan zij vroeger bekleedde. De Daily Telegraph behelst het berigt, dat de generaal von Manteuffel, bevelhebber van de Duitsche troepen in Frankrijk, last zou hebben ontvangen om zijn leger te concentreren en marschvaardig te houden. De ijzerhandelaars van Manmouthshire en Zuid-Wales hebben op een meeting besloten, te beginnen met 1 Dec., de loonen met 10 en de prijs hunner waar met 20 pCt. te verminderen. Volgens de jongste opgave bedraagt het gezamenlijk bedrag der in Denemarken door de overstrooming geleden schade 4 millioen kroonen 6,000,000), en is tot nog toe het verlies van 100 menschenlevens geconstateerd; ongelukkig is men er zeker van, dat het getal der slagtoffers nog veel grooter is. Van 22 tot 29 November 1872. ONDERTROUWDH. H. E. Ostendorf, sigarenmaker, weduwnaar van R. C. Breve, wonende thans alhier, onlangs te Buiksloot en A. E. Koekkoek, wonende te Amsterdam. C. Govers, bootsmans leerling, wonende te Delfskaven en M. Wartenhorst. P. van der Roest, sergeant-schrijver bij de Marine en C. J. Valkhoff. H. Broers, stoker en M. G. Gauw. GEHUWDC. Schaap en C. Flens. J. M. Hoeksel en C. van Straten. BEVALLEN: C. Bruul, geb. Bijl, (Z.). W. D. Mooij, geb. Slooter, (Z.). S. K. Schol, geb. de Haan, (Z.). K. de Boer, geb. Molenaar, (D.). H. M. Smit, geb. Markus, (Z.). S. Kossen, geb. de Leeuw, (Z.). S. C. Bijl, geb. Leliveld, (Z.). A. Bruijn, geb. Hopman, (D.). J. G. Steijns, geb. Douwes, (Z.). J. Albers, geb. Ham, (Z.). A. Roodt, geb. Coster, (D.). OVERLEDENC. Ottervanger, geb. Zon, 79 jaren. A. A. Feijen, 23 dagen. A. Langkemper, geb. de Vreede, 61 jaren. W. Kramer, 19 jaren. N. Smak, 3 jaren en 6 maanden. M. M. van Praag, 56 jaren. B. P. Mulders, bijna 4 jaren. J. Meerens, 2 jaren en 7 maanden. H. Buijtendijk, 3 maanden. Ambtshalve ingeschreven 2. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). |November| Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.' procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 29 12 zto. Ik. 750.37 - 8.87 7.8 f 1.8 0.94 Vlak. 30 8 zzo. 1.2. 740.40 -18.86 8.0 t 3.1 1.00 Slechtw. 30 12 zzw. 5„ 741.00 -18.26 9.7 f 3.5 0.98 weingolv Weerstgesteldheid: 29 Nov. 12 u. Digtbewolkt, vochtig. 30 Nov. 8 u. Digtbetr., mistig, regen. 30 Nov, 12 u. Digtbewolkt, beneveld. LATËBE BEBICfTËW. Op morgen ochtend ten 9 u. 15 m. vertrekt een extra- trein van Amsterdam naar hier, om hier ten 11 u. 25 m. aan te komen, en zulks ter gelegenheid van de bezigtiging van de mailboot Koning der Nederlanden, Aangevoerd 315 stapels Kaas, wegende 70085 kilogram. Prijzen: Kleine f 37, Commissie f 41, Middelbare f 43, Laagste prijs f 18, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 3856 hectoliters, waarondti 950 Tarwe, 240 Rogge, 730 Gerst, 1600 Haver en 210 Boe Bij lustelooze markt is besteed: Tarwe f 11,50, Roggef7,75, Gersi 60 kilo f 6, 64 kilo f 6,50, Chev. 70 kilo f 7,75, Haver 40 kilt f 3,40, 45 kilo f 3,80, 55 kilo f 5, Erwten: Groene kleine fit groote f 16,50, Graauwe f 17,50, Witte f 14, Vale f 12,75, Boon® Bruine f 13, Paardenb. f 7, Kanariezaad f 12. 3 Paarden bov.'tjaar f 65al05 Veulens - a 13 Koeijen - 78al95 9 NuchtereKalvereu - 16a 24 228 Schapen - 17a 45 Lammeren - a 105 Magere Varkens - 20a 113 Biggen ben. 10 w.- 14a J( 5 Bokken en Geiten Kleine dito c a - Ezel f a - Boter,perO.630 K.G. c 85al0( Ondertrouwd H. H. E. OSTENDORF, Sigaren—Fabrikant aan den Helder, Weduwnaar van R. C. Brevl met A. E. KOEKKOEK, van Nieuwer-Amstel. Helder, 27 November 1872. Getrouwd GUSTAY BUHSE 'EN. -,<r onirfaam OTTILIE HAAPE. Die tevens bedanken voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid van slechts zes dagen, mijn geliefde Echtgenoote TRIJNTJI ZWAAN, in den ouderdom van 34 jaren. Zij alleen, die de overledene van nabij gekend hebber, kunnen beseffen wat ik en mijne vier nog jeugdige Kinderei in haar verliezen. Anna Faulowna, 23 November 1872. Jb. van der oord. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid vat slechts zes dagen, in den ouderdom van ruim 34 jaren, onze geliefde Zuster TRIJNTJE ZWAAN, Echtgenoot! van JACOB VAN DER OORD. Zwaar valt ook dit overlijden onzen aangehuwden Broeda met zijne vier nog jeugdige Kinderen, waarvan de oudstt slechts tien jaren en de jongste zes weken telt. Zoowel als de slag, die in de maand Maart dezes jaan onzen aangehuwden Broeder ALBERT TIEL met zijn éénij overgebleven 3jarig kindje trof, door het overlijden onzai geliefde Zuster JANNETJE ZWAAN, in den ouderdom van ruim 29 jaren, en twee harer jeugdige Kinderen. En niet minder zwaar valt het ons door het overlijdei onzer geliefde Moeder NEELTJE KUIJPER, Wed REIJER ZWAAN, en deze twee geliefde Zusters binnei den tijd van 23 maanden. Zij alleen, die ons van af het overlijden van onzen geliefden Vader (28 jaren geleden) als Familie, Vrienden en vai nabij gekend hebben, zullen het meest kunnen beseffen wat ik en mijne nog eenige geliefde Zuster in haar missen Wetende dat het God is die regeert en des Allerhoogste! wil, die alleen wijs en goed is, eerbiedigende, doet o» allen zwijgen en in stille droefheid berusten, hopende hun heengaan in Gods genade en in eeuwigen vrede moge zijn 23 November 1872. M. ZWAAN Rz., te Anna Paulowna. R. ZWAAN, aan 't Zand, in de Zijpt Heden overleed, na eene ongesteldheid van zeven weken mijn geliefde Echtgenoot J. VEENSTRA, in den ouderdom van 55 jaren en 10 maanden. Burg op Texel, 26 November 1872. M. VEENSTRA—KONING. Eenige kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen, langs dezen weg, hunnei hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hun 25jarig Huwelijksfeest ondervonden. Nieuwediep, 29 November 1872. KLAAS VOS. N. VOS, geb. LAP. De ondergeteekende waarschuwt een iedei jjlJBBfy 6EES CREDIET te geven aan zijne Vrous GRIETJE SIERSMA, zullende dit door hen niet gevalideerd worden. Nieuwediep, 25 November 1872. D. H. VAN APPERLOO. gemerkt: een gaatje in het regter oor en op den staart geschonden door de wormen. De eigenaar heeft, hoewel te vergeefs, reeds alle pogingen aangewend. De eerlijk' vinder zal op eene goede belooning kunnen rekenen. P. RAAP, te Wieringerwaard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2