EENE FLINKE DIENSTBODE. Benoeming-en, enz. STATEiV-GEXËilAAl. Buitenland. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie. SCHAGER MARKT van HEDEN. Tot hulponderwijzer te Schagen is benoemd de heer Baareman. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 10 December. In deze zitting zijn inge komen een aantal stukken nopens de censusregeling, waaronder som migen alleen ter griffie voor de leden en onder geheimhouding zijn nedergelegd. Daarna is de discussie aangevangen over het budget van Oorlog. De heer de Bieberstein was tegen het hooge eindcijfer en de uitbreiding van de geniewerken. De heer Ileijdenrijck is voor deze begrooting, maar wenscht, dat de minister zich duidelijk ver- klare omtrent de volgorde zijner in te dienen plannen. De heeren Bredius en van Akerlaken waren niet geneigd dit hooge budget aan te nemen, tenzij de 3 millioen voor buitengewone uitgaven bij amen dement er uit geligt werden, en de Kamer met de Begering een definitief defentiestelsel aanneme. De heer van Sijpesteijn vindt de begrooting ook zeer hoog, zelfs in vergelijking met die in België, maar dan ook wil hij waarborgen voor goede besteding. De heer Dumbar bespreekt en verdedigt de opheffing der vesting Deventer, en zal den verderen loop der discussie afwachten. De heer Nier- strasz wil iederen minister van Oorlog steunen, van welke rigting ook, die een bepaald plan blootlegt om het land in behoorlijken staat van verdediging te brengen. De heer Bergsma somt uit het mobilisatie-rapport alle gebreken onzer defensie op en vindt zich bezwaard 17 millioen toe te staan zonder dat de minister een vast plan blootlegt. Ten slotte verklaart de heer Nierstrasz, dat hij zijne toestemming voor de begrooting afhankelijk maakt van de voor- dragt van een vast defensieplan, hetzij bij de wet of bij besluit, en overeenkomstig de finantiëele krachten van het land. Zitting van Woensdag 11 Dec. Voortzetting der beraadslaging over de begrooting van Oorlog. Een aantal leden voerden achtereen volgens het woord. Heden zouden die discussiën worden voort gezet, als wanneer de minister van Oorlog aan 't woord zou komen. Met 46 tegen 21 stemmen werd aangenomen het voorstel van den heer Heemskerk, om het westsontwerp tot census-verlaging nog vóór het winterreces in de afdeelingen te onderzoeken. België. Nadat de Maatschappij van den heerLangrand-Dumonceau zich in haar wezenlijk karakter had doen kennen, is te Brussel eene andere bank opgerigt, die op eerlijker grond slagen rustte. Ook deze banque de l' Union verkeert thans in moeijelijke omstandigheden. Zij heeft surséance van be taling gevraagd. Haar passief bedraagt 71 millioen francs. Volgens een telegram uit Brussel heeft de Belgische minister van Oorlog, generaal Guillaume, zijn aangevraagd eervol ontslag; zijne portefuille wordt ad interim aan den heer d'Aspremont-Lynden opgedragen. Overblijfselen uit den slag van Sédan werden door het lid der Belgische ambulance Dubois verzameld en in den nazomer te Brussel voor het publiek tentoongesteld tegen een entrée, waarvan de opbrengst moest strekken ten voordeele der slagtoffers van de ramp te Bazeilles. 't Plan is met die verzameling alle hoofdsteden van Europa te bezoeken. Thans bevind men zich te Londen, waar men talrijke bezoekers trekt. De gehavende wijzerplaat der kerk te Bazeilles treft het eerst 't oog. Voorts ziet men er tallooze gesmolten metalen, overblijfselen van huizen, een uithangbord dat geheel ongeschonden tusschen twee afgebrande huizen hing en tot opschrift draagt„Bour- geoy, marchand de fléaux." Het meerendeel der voorwerpen heeft echter op Sédan betrekking en biedt de grootst mogelijke verscheidenheid aan van alles wat op een slagveld kan gevonden worden. Door elkaar liggen hier Fransche en Duitsche uniformstukken en wapenen, gescheurd, gewrongen met bloed en slijkt bedekt. Ook is er het reisrijtuig van Napoleon en een groot gedeelte van zijn huishouden. Het meest belangrijk, roerend vaak, is de groote hoeveelheid brieven en papieren die bij de dooden gevonden en met veel zorg zijn bijeengebragt en gerangschikt, 't Geheel is zeer bezienswaard en laat een diepen indruk op elk die 't aanschouwt, achter. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft een nacht dienst georganiseerd voor het reinigen der straten. Dit is, zegt de Précurseur, een maatregel van groot nut voor de openbare gezondheid. Frankrijk. Gisteren avond woedde te Parijs een hevige storm. Vele boomen zijn ontworteld. Het manifest van de „Republikeinsche Unie" heeft het licht gezien, het draagt de dagteekening van 10 dezer en is van 86 onderteekeningen voorzien. In dit stuk wordt de noodzakelijkheid betoogd, om een einde te maken aan de tegenwoordige spanning, welke een gevolg is van de ver deeldheid en onmagt der Nationale Vergadering. Het wordt tijd dat het land zijne souvereine regten herneme, ten einde te geraken tot eene beslechting van de bestaande geschil punten, eene beslechting waartoe het land alleen in staat is. Voorts wordt aangetoond, dat de kiezers en een groote fractie der Nationale Vergadering op de volkomene ont binding aandringen en wel langs wettigen weg als het eenige middel om nieuwe gevaren te vermijden. De onder teekenaars van het manifest verklaren zich tegen elke gewelddadige pressie of handelingzij zijn vijanden van wanorde en dit blijkt reeds voldoende uit den steun, welke zij sedert twee jaren aan Thiers geven. Zij bezweren het land om deze taak voort te zetten en door nieuwe ver kiezingen zoowel de vreedzame overwinning van den volkswil als de bevestiging der republikeinsche instellingen te ver zekeren. Aan het slot van het manifest wordt in herinne ring gehragt de onschendbaarheid van het regt van petitie, door de wet gewaarborgd en onafscheidelijk verbonden aan het beginsel der nationale souvereiniteit. Daarop inbreuk te maken, zou gelijk staan met eene scheiding van het algemeene stemregt. De krijgsraad heeft jl. Maandag kolonel Gois, ex- president van den krijgsraad onder de Commune, ter dood veroordeeld. De man zit nogtans te Londen, waar hij een weelderig leven leidt van de schatten die hij te Parijs heeft gestolen. Dusautoy, de kleermaker van Napoleon III en Koning Willem III, had zijn kolonelspak gemaakt a 255 fr. Dit was betrekkelijk weinig, want dezelfde kleermaker 1 heeft ook de uniformen gemaakt voor generaal Eudes a 683 fr. voor generaal la Cecilia a 333 fr.voor generaal May a 455 fr. enz. De Koning van Siam, die zich in een brief aan den heer Thiers, zijn „toegenegen vriend en broeder" noemt, heeft deze zes kisten ten geschenke gezonden, die het volgende inhouden no. 1, een massiven beker van zilver goud; no, 2. een waterkan dito dito; no, 3, een gouden beteldoosno, 4. een gouden kwispeldoor; no, 5. twee statie-gewaden van gouddraadno. 6. twee koninklijke regen— of zonneschermen van witte zijde, een groot en een klein. Ook is er een palanquin bij en vier lansen zooals de lijfwachten ze dragen, wanneer zij hunnen Koning begeleiden. De rijtuigen van de stad Parijs, die onlangs verkocht zijn, dienen bij trouwpartijen. De wapens zijn er opgebleven. Een rid in die rijtuigen is eens zoo duur, als in gewone. De rijtuigen zijn echter voor een appel en een ei verkocht. - Urhain, de beruchte schoolmeester-communeman, heeft in Nieuw-Caledonië zijne maitresse, weduwe Leroy, die met hem teregtgestaan heeft, maar vrijgesproken is, en nog te Parijs woont, met den handschoen getrouwd. Engeland. De storm van jl. Maandag heeft in Engeland heel wat schade aangerigt. O. a. zijn twee torenspitsen, eene te Oxford en eene te Exeter, omvergewaaid echter zonder verdere ongelukken te veroorzaken. De regtbank te Londen heeft jl. Maandag vier werk lieden van de gasfabrieken veroordeeld tot zes weken gevan genisstraf, verzwaard met dwangarbeid. Het Engelsche blad Pall Mali Gazette zegt van de Franschen, onder den titel: de staatkundige onbekwaamheid der Franschen, het volgende„Een Franschman, is te gelijker tijd het meest conservatieve en het meest revolutionaire wezen dat bestaat. Het moge paradox schijnen, maar 't is waar. De Franschman is conservatief in zoover, dat hij het hard nekkigste, voor overtuiging onvatbaarste wezen is op de aarde en hoe grooter zijn intellectueel vermogen is, des te minder is hij vatbaar voor overtuigende feiten of de kracht der rede te bukken. Wat zij van hunne Bourbons zeggen, is van toepassing op allen. Zij leeren niets en vergeten niets. Ieder, die veelvuldig met hen in aanraking komt, merkt hunne volstrekte ongeschiktheid op om te luisteren. Van deze deugd kennen zij zelfs de eerste beginselen niet. In alle rangen der maatschappij, in de kroeg zoowel als in de Wetgevende Vergadering, is de voorliefde van iederen Franschman tot zijn buurman te spreken, niet om hem te hooren. Zoolang hij aan het woord is, geeft hij er niets om wat zijn tegenstander te antwoorden heeft. Zij wegen niet alleen de tegenwerpingen niet, noch luisteren er naar, ze hooren ze zelfs niet. Indien dit slechts zekere onge manierdheid was, zou het een zaak van zeer ondergeschikt belang zijn, maar het vloeit voort uit een groote intellectu- eele en moreele fout. Zoo hartelijk en vrolijk als de Franschman in het dagelijksch leven is, zoo stijf en onbuig zaam is hij in het intellectueele. Om zijn oordeel op te schorten, om kalm, zoowel met het verstand als met de ooren te luisteren, tegenwerpingen te wegen en gaarne te hooren, het gaat zijne kracht te boven. Ieder, die zijne theorie verwerpt en welke Franschman heeft geen stokpaardje wordt alligt voor onbeleefd en als hij volhoudt voor een vijand aangezien. Dit is het wat aan hunne staatkundige twisten zulk een vijandig karakter geeft. Zij komen elkander niet te gemoet, zij botsen als stalen massa's. Toe te stemmen dat de tegenstander niet willens en wetens blind is, staat bij hen gelijk met het opgeven van alle mogelijke beginselen. Vandaar hunne groote onverdraag zaamheid in hunne politiek. De Franschman kan groot, zelfs nobel zijn in zijn eigen zaken, een Fransch politicus kan dit niet; hij is een drijver als hij opregt is. Vandaar zijn onbeteugelde hartstogt voor magt en het gewetenloos gebruik dat hij er van maakt. Zoodra hij eene staatkundige overwinning heeft behaald, is niet zijn eerste werk den tegenstander te overtuigen, maar hem te verpletteren. Eene Fransche minderheid erkent nooit dat zij geslagen is. Zij mag van het bewind zijn verjaagd, of van de straten, zij trekt zich alleen terug om over middelen van wraak te peinzen. Welken naam zij zich zelf geven moge, zij is revolutionair zoolang zij het gezag niet in handen heeft en conservatief zoodra zij het veroverd heeft. Dat wil zeggen, zij houdt zich stijf en strak aan iedere syllabe n hare geloofsbelijdenis, zonder op omstandigheden of het belang van het land te letten. In dit opzigt bestaat geen onderscheid tusschen legitimisten en radicalen. Een vermakelijk voorbeeld is het vasthouden van den graaf van Chambord aan de witte vlag. Indien hij zijn vlag niet kan hebben wil hij niets. Aan de andere zijde de Rappel, die zich opschikt met het fraais van de eerste revolutie en met subliemen ernst uitkomt in de Nivose, Ventoze, enz." Uit Peking ontving de Daily News het volgende particuliere berigt, gedagteekend van den 16 Oct. jl.: „Den 13 dezer ('t was volle maan en dag en uur waren als gelukkig door de astrologen aangewezen) werd het huwelijk van den Keizer van China voltrokken. Ondanks een verbod aan Europeanen om zich op straat te begeven, slaagde ik er in om den bruidstoet te zien. De processie was klein doch schitterend. Vóórop reed een Prins van den bloede; daarna kwamen: 48 witte hidjes, in geel tuig, bij de teugels geleid door palfreniers in scharlaken; een troep muzikanten, die gelukkig zwegen, mede in schar laken; 32 banieren, 48 groote ronde waaijers, 2 zwarte zonneschermen, 2 witte dito, 6 gele dito, 6 roode dito, 2 blaauwe dito, 2 geborduurde dito, en 192 brandende lantaarns (ofschoon 't helder dag was) allen gedragen door mannen in scharlaken; de bruidegom te paard; de bruid, onzigtbaar in eene gesloten gouden en zijden palankijn, getorst door 32 koelies in scharlakenten slotte een lOOtal hovelingen te paard, en een 200tal te voet, in groot pontificaal. De Chineesche Regering is niet zoo beleefd geweest om aan de buitenlandsche gezanten officiéél kennis te geven van den dag waarop de plegtigheid zou plaats hebben." De lading van het Nederl. schip Curayao Packet, kapt. Sorgdrager, van Amsterdam naar Curatjao, te Plymouth gestrand, wordt gelost; men hoopt het schip af te brengen. Duitschland en Oostenrijk. Den 2 dezer heeft bij Gravelotte, digt bij de hoeve St. Hubert, de onthulling plaats gehad van het gedenk- teeken, dat het 42ste regiment dér garde heeft laten oprigten ter eere van de gevallen helden te Champigny en Gravelotte. Het monument bestaat uit een voetstuk van zandsteen, waarop zich een met het kruis versierde zuil verheft. De voorzijde van het voetstuk draagt op een marmeren plaat de volgende inscriptie„Het 5de Pommer- sche regiment infanterie no. 42, aan zijn officieren, onder officieren en manschappen, die in den veldtogt 187071 voor Koning en Vaderland stierven." Aan den voet van de zuil staat, tusschen militaire symbolen op een kleine marmeren plaat, gegrift: Trouw tot in den dood." Door een te New-York gevestigd comité van Fransche dames, hetwelk zich gevormd heeft om giften te ontvangen ter bevrijding van den Franschen grond, is een bedrag van ruim 200,000 fr. ingezameld. Bij de toezending dezer som (den 12 Nov. jl,) heeft het comité den heer Thiers in overweging gegeven om, nu door de groote leening de voor de volledige kwijting der oorlogschuld noodige gelden verkregen waren, de gift der Franschen van New-York voor de uitgeweken Elzassers en Lotharingers te bestemmen. De president heeft zich met dit denkbeeld volkomen veree- nigd en het belangrijke bedrag ter beschikking der door den graaf d'Haussonville gepresideerde Maatschappij tot bescherming der uitgewekenen gesteld. Van 4 tot 11 December 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Jan, zoon van Siewert Duinker en Antje Drijver. Willem, zoon van Kasse Zegel Tz. en Hendrikje Vlas. Hendrik Jan, zoon van Pieter Gielis en Immetje Slot. Matheus Martinus, zoon van Cornelis Bakker en Immetje Zijm. Willem, zoon van Cornelis Bakker Wz. en Jannetje Witte. OVERLEDEN: Geene. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). J-. <a -O a <u O Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. proeent. Toestand van de zee. O Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 nwtn. 9k. 741.40 -18.03 6.4 t 1-7 0.91 Golvend. 12 8 nw. 10„ 757.03 - 2.43 4.6 t 1.0 0.73 H 12 12 nw. 11„ 758.31 - 1.15 4.0 - 0.7 0.76 Weersgesteldheid: 11 Deo. 12 u. Bewolkt, wind, regenbuijen, 12 Dec. 8 u. Helder, bewolkt, winderig. 12 Deo. 12 u. Helder, bewolkt, winderig. Grootste winddruk op deu 9 Dec., namiddag 2 u. 10 m., 96 kilogr. u Dec. Zeilklaarliggen.de en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 4 Nov. de Ruijter. A. Falk. Batavia via Suez. 8 Nov. 11 Dec. Koning derNederl. M. C. Braat. BataviaviaSuez. Costante. L. Armellini. Rangoon. Maeassar. H. J. Bose. Macassar. Suriname. H. Houtkoper. Suriname. Solide. J.E.Hazewinkel. Venetië. Padang Paeket. J. Mondt. Soerabaija. Nederland. W. L. Mahne qq. Batavia. Bali. T. van Rossen. Bat.viaNewo. Catherine. G. S. Bakker. Suriname. Hendrik Daniël. A. J. Ouweband. Suriname. i, Italia. T. Cardello. Spezia. ii Prof.SimonThomas. P. Pot. Samarang. i, Max. J. C. Dinse. New-York. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Dec.. AnnaElizabeth. M. J. Klaseu. Amons Co. Tagal. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading inde Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lizzie.* J. Fisher. Middlesbro. IJzer. van Vliet Co. Curfew. D.Mc.Kechnie. Sunderland. Steeuk. ZurMühlen&Co. *Als bijlegger, naar Newport bestemd, zwaar lek en andere schade. LIJST VAS BKIEVEV, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 1 tot 15 Xoc, 1878. A. Haring, Leentje Staats, A. M. Schoes, K. Plierij, J. van Leeuwen, mej. J. Busset en B. Koger, alle 7 te Amsterdam; H. J. Kindert, te Bergen op Zoom; mej. J. P. Visser, geb. de Bruin, te DelfsbavenC. Burg, te Harderwijk; P. Kok, te Kralingen; Knuijs, te Middelburg; mej. A. de Witt, te Rotterdam; mej. J. Kolfers, te VlissingenW. H. Duk, plaats van bestemming niet vermeld. Van liet Hulpkantoor Anna Paulowna-Polder A. Kijzer, te AmsterdamP. Klerk, te Schagen. Van het Hulpkantoor Wieringen: Mej. A. van Doorn, te Amsterdam. De Directeur van het Postkantoor te Selder, H E R W E IJ E R. Een ingezonden stukje moest tot het volgend nummer blijven liggen. PER TELEGRAAF. 2 Paarden f 40a 80 Ossen - a 26 Stieren - a 8 Gelde-Koeijen - 160a265 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 7 Nucht.Kalveren - 14a 20 Vette Rammen - a Schapen - 22a 49 Lammeren f 20 a 33 Bokk. en Geiten - 2 a 5 12 MagereVarkens- 16 a 28 65 Biggen - 9 a 13 70 Eenden c. 60 a 80 60 Kippen - 60al75 Boter per kop - 87^a KaasperK.G. - 37^a 40 Kip-Eijeren per 100 -600 a650 Eend-Eijeren a Mejufvrouw BOON, in het Café De NACH TE G AAL, verlangt Loon 1.50 per week.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3