Duitschland en Oostenrijk. China en Japan. ~~ÏNGEZONDEN" Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. alöïaarsche markt van gisteren. alkmaarsche markt van hedek uitwegen voor ons volk en voor onze nijverheid, dan eemg ander volk. Onze steden nemen toe, maar ons landvolk vermindert daarom niet; welke gevaren ons ook mogen bedreigen, welke ook de uitbreiding van onzen handel en van onze fabrieken zij, de landbouwer houdt nogtans ge lijken tred met dien grooten en snellen vooruitgang. De hevigste buitenlandsche mededinging schrikt hem niet af. De eenige uitslag is, dat al het vasteland hetwelk onder ons bereik valt en de ijzeren armen der spoorwegen reiken zeer ver in de voordeelen van den Britschen land bouw deelt. Het. mag betwijfeld worden of de geschiedenis der wereld eene weerga oplevert dezer vereeniging van alle bestanddeelen van nijverheid, orde en bekwaamheid, met waardigheid en genoegen, in één en hetzelfde maatschap pelijk ligchaam." Er heerscht toenemende misnoegdheid, niet alleen over de inkomsten-belasting, maar ook over den staat van't weder, zegt de Pall Mali Gazette. Ons zwerk schijnt 't vermogen verloren te hebben van iets anders te doen dan regenen. Week op week kruipt voorhij en onze parapluïen vinden geen rust. 't Is waar ook droog winterweer heeft zijn ongeriefelijkhedensnerpende winden, sneeuw en ver kleumde vingertoppen. Doch niets brengt ons z<5<5 uit ons humeur, als de plaag van voortdurenden regen. Dóórnat reeds vroeg in den morgen, vangt de huisvader zijn dage- lijksche bezigheden aan; dóórnat komt hij 's avonds thuis. Zijn vrouw, die, tot kamer-arrest veroordeeld, den ganschen dag tijd had om te mokken over hare „regten," is knorrig en gemelijk, waarvan 't gevolg is, dat de man, om troost en afleiding te vinden, zich begraaft in een roman, meer rookt en drinkt dan goed voor hem is, of, de elementen nogmaals tartend, op de sociëteit zijn toevlugt zoekt. Zoo verbittert de regen ons huiselijk leven. Maar zelfs de politiek lijdt onder de algemeene gedruktheid van geest. Zelfs de ;roote conservatieve reactie kwijntzelfs 't Hyde Park staat eêg, en weergalmt des Zondags niet van 't liefelijk kwin- keleeren van Odger en de Fenians. Wat weldaad zou dus een fiksche Oostenwind voor ons zijn! De vraag is echter hoe dien aan 't waaijen te krijgen. Een meeting in de Guildhall, onder presidium van den Lord Mayor, zou ver moedelijk weinig baten. Doch welligt ware niet 't kwaad eeue deputatie af te vaardigen riaar den minister Lowe. 't Zou in elk geval aan derilatie in deze droeve dagen afleiding verschaffen, te vernemen, welk'jantwoord Zijne Exellentie geven zou. In het noorden van Engeland heeft in den nacht van 16 op 17 dezer zulk een hevige sneeuwstorm gewoed, dat, volgens mededeeling van het centrale postkantoor te Londen, ten 10 ure in den ochtend van den 17den de telegrafische 'emeenschap met de ten noorden van Liverpool, Leeds en Huil gelegen plaatsen geheel was afgebroken. Door het Hof van Assises te Durham zijn jl. Woensdag vijf jongelieden van 16 23 jaren tot geeselstraf veroordeeld. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan roof met geweld. Sedert lang, dus schrijft 'men uit Weenen onder dag- teekening van 16 Dec., is de Weener bevolking het Kersfeest niet met eene zoo opgeruimde stemming te gemoet gegaan, als in dit jaar; en dat heeft de minister van Financiën met zijn jl. Woensdag in het Huis medege deelde overzigt van den financieëlen toestand bewerkt. Nadat de mare,/geen tekort, maar een batig slot zich verspreid had, ziet men overal vrolijke gezigten,j.en dat zal zeker in geheel Oostenrijk het geval zijn. Bijna al de dagbladen, ook die der oppositie, laten zich uit op eene wijze, welke duidelijk aantoont, dat de verbetering van den financieëlen toestand van Cisleithanie algemeen als eene weldaad en als iets van blijvenden aard beschouwd wordt. Ter beurze werden het budget en het financieël overzigt bijzonder gunstig ontvangen en dadelijk met eene rijzing begroet. Op de beurslieden, die zoo goed weten te rekenen, maakte het een gunstigen indruk, dat de minister geene opgesmukte rede gehouden en geene kunstig gegroepeerde cijfers opgegeven, maar bepaalde feiten heeft medegedeeld, waarvoor hij de bewijsstukken overlegt. Zal het intusschen zoo voorspoedig voortgaan, dan is het noodig dat wij van nu af verschoond blijven van zoodanige zware rampen als ons sedert 1848 herhaaldelijk getroffen hebben. Ons rijk bostaat grootendeels uit gezegende landen, en wordt door een nijver en ondernemend volk bewoond. Wanneer wij op den weg tot verbetering van onzen toestand niet andermaal opge houden worden, dan gaan wij een schoone toekomst te gemoet. Veel nadeel heeft ons ook de nationale strijd en een weifelende gang der regering veroorzaakt. Het tegenwoordig bewind beeft getoond eene vaste en krachtige hand te bezitten, de partijen beteugeld, en een kieswet voorbereid, welke zoo zij aangenomen en goed uitgevoerd wordt, aan de woelingen een duurzaam perk zal stellen." Uit nadere mededeelingen omtrent de Weener-tentoon- stelling blijkt, dat zich voor de rubriek landbouw alleen 919 mededingers voor landhuishoudkundige produkten, 1164 voor voedingsmiddelen en 169 voor landbouw machines hebben aangemeld uit Cisleithanie, aan wie een gezamen lijke oppervlakte van circa 8000 vierkante meters ter beschik king is gesteld, terwijl eene ruimte van 25000 vierkante meters is aangewezen voor voorwerpen van dien aard uit gansch Europa. Verder verneemt men, dat het comité van het internationale landhuishoudkundig gezelschap in Hamburg 10000 fl. als prijzen ter beschikking heeft gesteld van den aartshertog Beinier, den president der wereldten- toonstellings-commissie. Uit Parijs is een werktuigkundige naar Weenen vertrokken, om de noodige maatregelen voor de aankomst der Fransche machines te nemen. Te gelijker tijd is uit Londen voor gelijk doel een ingenieur naar Weenen vertrokken. Door geen bladen wordt de tentoonstelling van Weenen meer en uitvoeriger besproken dan door de Engel sche. De vossenjagten bij Pesth, die dit jaar reeds 140,000 fl. kosten, hebben tot nu toe slechts één vos opgeleverd, wiens staart aan den aartshertog Wilhelm is beloofd; een duur In de Japan Weekly Mail van 26 Oct. 11. leest men de volgende merkwaardige mededeeling omtrent het onderwijs in Japan„Het Mumbusho, of keizerlijk departement van onderwijs, heeft kortelings eene circulaire, welke men een reusachtig prospectus zou kunnen noemen, uitgevaardigd. Volgens die circulaire, is het geheele onderwijsstelsel in Japan op het papier hervormd. Japan zal verdeeld worden in acht groote afdeelingen, en elke van deze zal eene universiteit en 32 middelbare scholen, zooals de tegen woordige Nan-ko te Yeddo, bezitten. Vervolgens zullen er 210 inrigtingen van onderwijs zijn, in wier hoogere klassen de beginselen van vreemde talen zullen worden onderwezen. Daarna komen de openbare scholen voor jongens en meisjes van 6 jaren en daarboven; zoodanige zullen 53,760 zijn! Op de middelbare scholen betalen de leerlingen 5 dollars en aan de universiteiten 7| dollar per maand. Jaarlijks zullen 150 leerlingen der middelbare scholen met jaargelden van 1000 dollars, en 30 leerlingen der universiteiten, met jaargelden van 1800 dollars, naar het buitenland gezonden worden. Van de leerlingen der middel bare scholen zullen er 1500 op 's lands kosten onderwijs genieten. In de bedoelde openbare lagere scholen zullen geene vreemde talen worden onderwezen, maar het onderwijs zal op vreemde leest geschoeid zijn. Vele goede school boeken zijn reeds in het Japansch vertaald en er zal eerlang in het oude Mumbusho-gebouw eene normaalschool voor onderwijzers worden geopend. Men zegt, dat professor G. D. Northrop, de tegenwoordige inspecteur van het onderwijs in den Noord-Amerikaanschen staat Connecticut, den post van hoofd-inspecteur van het onderwijs in Japan op zich zal nemen." Ten opzigte van het in Amerika en Europa verspreide gerucht, dat het Christendom in Japan zou zijn toegelaten, zegt de Japan Weekly Mail: „Het is noodig deze dwaling weg te nemen. Er is geen edict van zoodanige strekking uitgevaardigd, en de Christelijke godsdienst ligt nog onder den ban, welke vóór 200 jaren over haar is uitgesproken. Maar het is volkomen waar, dat de houding der regering te haren aanzien aanmerkelijk is veranderd, en er bestaat reden om er aan te twijfelen, of de vervolgingen, welke drie jaren geleden zulk een opschudding in Europa verwekten, thans nog zouden worden bekrachtigd. Welligt is het wenschelijk, dat de Christelijke godsdienst niet bepaald door den Keizer erkend worde. Een stilzwijgend toelaten, volstrekt geene inmenging der regering, is welligt het verstandigstealsdan zal het Christendom wegens zijne eigene verdiensten staan of vallen." TEXEL of TESSEL? Vanwaar komt de naam Texel? Zeker weet ik het niet. Wel vind ik den sleutel voor de verklaring van de schrijfwijze Tessel. In de vroegste tijden stroomde de IJssel in eene noordelijke rig- ting, zóó dat zijne monding ten noorden van genoemd eiland aangetroffen werd. Het land ten zuiden dier monding ontving den naam Te IJssel, waarvan later Tijssel, door klankverwisseling Tessel. Vrij algemeen wordt op ons eiland Tessel, Tesselaar en Tesselsche kaas gezegd. Bij 't groote publiek verneemt men niets van de x in de uitspraak dezer woorden. Maria Tesselschade, Boemer Visseher's dochter, ontving hoogst Waarschijnlijk bij den doop haren naam, geschreven met dubbele.?; geen dichter of letterkundige is mij bekend, door wien de naam (jezer geletterde vrouw als Maria Teaelschade wordt geschreven. Zij werd in den jare 1584 geboren; dus werd nu drie eeuwen geleden Tessel en niet Texel geschreven. In den „lleistogt naar en door Oost-Indiën", door Wouter Schouten (uitgegeven in 1775), wordt ook gesproken van Tesselsdiepte Een en ander pleit, mijns inziens, voor de schrijfwijze van Tessel. Tessel, 19 December 1872. K. Van 13 tot 20 December 1872. ONDEBTBOUWDJ. Dieterink, soldaat bij het 7de regiment Infanterie en C. van Gamineren. C. Kalishoek, koffijhuishouder, weduwnaar van M. B. Böver en W. Gootjes, wonende te Zijpe. H. Gomes, loods, weduwnaar van D. Weel en T. Yeenboer. A. Been, werkman en H. Bakker. F. A. Poth, landman en T. Troost. GEHUWD: H. H. B. Ostendorf en A. E. Koekkoek. C. de Groot en G. Prins. M. de Wit en T. Boos. K. Klimraert en N. A. Klinkert. J. Buijs en A. Koops. II. Storm en A. Veenstra. M. Boos en A. Beltman. A. E. de Weij en N. Half. BEVALLEN: E. Doekes, geb. Boelsums, (D.). J. Valkenburg, gnb. de Wijn, (D.). J. A. van Hees, geb. Vennik, (Z.). G. Spoor, geb. Petrus, (Z.). M. Boomeijer, geb. Bijkers, (Z.). G. Kwast, geb. Bethlehem, (Z). C. Ban, geb. Spanjerdt, (Z.). A. S. Meur, geb. Muller, (Z.). M. ICrijnen, geb. Duinker, (D.). H. M. Bakker, geb. Smit, (Z.). A. W. G. Beugeling, geb. de Haas, (2 D.). E. Smit, geb. Schendelaar, (D.). A. Sluimer, geb. Mouthaan, (D.). OVEBLEDENH. Poulie, 2 maanden. J. Grijm, geb. van Broekhuizen, 71 jaren. T. Bakker, 1 maand. M. Teerink, geb. Kalff, 33 jaren. A. Boerfijnt, geb. Bakker, 75 jaren. J. Guswel, 41 jaren. A. J. Bijkers, geb. Groeneveld, 79 jaren. S. Snijders, geb. Stevens, "85 jaren. H. Bensmaag, 7 maanden. J. Meijer, 54 jaren. J. Abbenes, 39 jaren en 11 maanden. Levenloos aangegeven 4. Aangevoerd stapels Kaas, wegende kilogram. Prijzen: Kleine f 35,50. Commissie f 40, Middelbare f 40, Laagste prijs f 17, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 4540 hectol., waaronder 710 Tarwe, 350 Bogge, 1020 Gerst en 2025 Haver. Er is verkocht: Tarwe f 10,75, Bogge I 7,50, Gerst 60 kilo f 5,70, 65 kilo f6,25, Ghev. 70 kilo f 7,50, Haver 40 kilo f 3,50, 45 kilo f 4, 50 kilo f 4,25, Erwten: Graamve. f 14,25, Groene kleine f 9,50, groote f 14, Vale f 12, Witte f.9 a 12, Bruine Boenen f 12,50, Paardenb. f 7,50, Kahariezaad f'12. 6 Paarden bov.'tjaar f 40a 80 Veulens - a 6 Koeijën -l40al90 18 Nuchtere Kalveren - 14a 30 325 Schapen - 18a 45 Lammeren - a 90 Magere Varkens - 12a 18 180 Biggen ben. 10 w.- 8a 10 8 Bokten en Geiten - 6a 14 Cï Kleine dito c a Ezel, f a Boter,per 0.680 K.G. c72^a82£ Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 53. a V O Cl 03 Ni Windrigting en Kraoht. Barometer mm. Thermometer »C, Vochtigli. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 12 otz. 5k. 757.69 - 2.01 - Ó.7 - 4.8 100 weingolv 21 8 ozo. 6, 754.55 - 5.18 2.7 - 0.4 100 21 12 otz. 41, 754.22 - 5.51 3.2 - 0.9 100 Weersgesteldheid: 18 Deo. 12 u. Dikke natte mist, kouilweer. 19 Dec. 8 u. Digtbetvokken, mistig, vochtig. 19 Dec. 12 u. Digtbetrokken, mistig, regenachtig. JCaj CO ÜO zc aococoooc^ Twnftlf-en-een-halijarigc Echt vereeniging in VAN 9 E. A. BRUINZEEL EN L. H. H. SCHOONE MAN. Nieuwediep, 21 December 1872. Uit naam hunner Familie. S &OOGOC/D000000QOODOCQoocooocooc OÜ cosoeea^ Ondertrouwd F. A. POTH en T. TROOST. Helder19 December 1872. Algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter M. KRIJNENDUINKER. Nieuwediep19 December 1872. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van ruim 54 jaren JAN ME IJ ER, geliefde Echtgenoot van DIBKJE TONNEBOEIJER. 1 inv Nieuwediep, 19 December 1872. Wed. J. MEIJER, geb. D. Tonneboeijer. Mede namens hare Kinderen en Bchuwdkinderen. Op den 16 dezer overleed onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Wed. C. SMIT, in den ouderdom van 71 jaren, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden. Haar uiteinde was zacht en kalm. Burg op Texel, den 22 December 1872. Uit aller naam, SIMON C. SMIT. r~ ~~7 De ondergeteekenden betuigen, mede namens hunne Kinderen, hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hunne 25jarige Eclitvereeniging ondervonden. J. O. F. RILLING. A. C. RILLINGWITTE VEEN. Bij de ondergeteekenden is in dank ont vangen de som van 42.97, zijnde de opbrengst van eene onder de leiding van den Heer O. VAN LEEUWEN te Nieuwediep gecirculeerd hebbende lijst, ten behoeve der nagelaten betrekkingen, bestaande uit 9 weduwen, waaronder 4 in zwangeren toestand en 28 kinderen, van de bemanning van de in den nacht van 12 op 13 November 11. verongelukte vischsloep Middelharnis schipper Cornelis Smit. Wij bevelen die ongelukkige» verder aan in de welda digheid van edele Menschenvrienden, want de behoeften zijn groot. Middelharnis, den 20 December 1872. De Commissie tot ondersteuning der weduwen en kinderen, P. ROMIJN, Voorzitter. J. M. VEERMAN, Secretaris. Bij akte, den 20 December 1872 voor den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN Je Nieuwediep, gemeente Helder, verleden', is. tusschen de Heeren FRANCISCUS HENDRIKUS RIES- SELMANN en HENDRIKUS JOHANNES ANTONIUS RIESSELMANN, beiden wonende te Helder, aangegaan eene VEiïSOOTSCHAP, ten doel hebbende het voor gemeenschappelijke rekening uitoefenen van den HANDEL IN KOLONIALE WAREN. Zijnde bij die akte bepaald: 1. Dat de Vennootschap is aangegaan voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren, aanyangende 1 Januarij aanstaande en alzoo eindigende ultimo December 1877, met dien verstande echter, dat ingeval één der Vennooten de ontbinding op even- gemeld tijdstip mogt verlangen, hij gehouden zal zijn zulks vóór 1 Januarij 1877 aan dén anderen Vennoot kenbaar te maken, terwijl zonder zoodanige kennisgeving de Vennootschap geacht zal worden voor eenen onbepaalden tijd te zijn gecontinueerd. Dat de Vennootschap zal zijn gezeteld te Helder, en Dat dezelve zal worden gevoerd en de zaken gedreven onder de firma van „GEBROEDERS RIESSELMANN," tot de teekening waarvan de Vennooten beiden ge lijkelijk bevoegd en geregtigd zullen zijn, doch niet anders dan in- en tot zaken de Vennootschap be treffende, zullende evenwel voor het opnemen en ter leen verstrekken van gelden, het beleenen of bezwaren van roerende en onroerende goederen, het aangaan van borgtogten, het doen van inkoopen boven de 2000.of het doen van aannemingen boven de 1000.de toestemming en teekening der beide Vennooten gevorderd worden. Geschiedende hiervan aankondiging ter voldoening aan artikel 28 van het Wetboek van Koophandel. 2. 3.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3