1873. N°. 1. Woensdag 1 Januarij. 31 Jaargang. 1 8 7 2. Uitgever A. A. BAKKER Cz. r. HELDERSCHE EV MEI WEDIEPER COURANT ,Wjj huldigen het goede." - Verschijnt Dingsdag-, Dondkedag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65, Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 00 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimteberekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS I Naar Oost-lndië: via Triest 7 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 2 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 9 Jan. 's avonds 6u. 25 m. West-Tndië: via.Southampton 15 Jan.'smorg. 6u.25m. Suriname via St. Nazaire 4 Jan., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Jan., 's morg. 6 u. 25 m. tra t via Triëst 7 Jan.'sm. 6 u. 25ra. Nog weinige uren en het jaar 1872 zal tot de geschiedenis behooren. Peinzend hlijven wij een oogenblik staan om te overdenken wat het voor ons geweest is, om straks weder rusteloos onze levensreis voort te zetten. Weinigen, die niet aan den avond van het ten einde spoedend jaar een blik terug zullen slaan op hetgeen het hun gegeven of ontnomen heeft, het geluk dat zoo blijde genoten werd, de smart die vaak zoo diepe sporen achtergelaten heeft. Moge het eerste met dankbaarheid, het laatste met berusting herdacht worden, moge voor niemand een straal van hoop ontbreken, die den nieuwen tijdkring met nieuwen moed en versterkt vertrouwen doet binnentreden! Ook in -dit blad willen wij terugzien, niet op onze eigen ervaringen, maar op het leven dér volken en de belangrijke gebeurtenissen, die daarop van invloed zijn geweest, of de geschiedenis van 1872 belangwekkend hebben gemaakt. Wat ons vaderland betreft, het mocht zich verhengen in toenemende welvaart, welke aan alle klassen, bovenal aan de eigenaars van vaste goederen, ten beste kwam. Land bouw, handel en nijverheid wierpen rijke vruchten af, èn mocht de koopvaardijvaart, en inzonderheid de scheeps bouw, kwijnende blijven, het stoomvaartverkeer breidde zich meer en meer uit, ook door de opening eener lijn op Noord-Amerika. De spoorwegen bevorderden zeer het vertier en deden de blijken daarvan bespeuren in de aam hen gelegen steden, waar overal nieuwe gebouwen voor dé toenemende bevolking verrezen. Eenige voltooide gedeelten Brigadier Trickball. Toen de oorlog geëindigd en mijn bataillon ontbonden was, vertrok ik naar de Pyreneën, in de hoop daar eens van alle ver- moeijenissen te kunnen uitrusten. De Commune echter kwam mijne rust verstoren en ik was bëangst dat mijn regiment teruggeroepen zou worden. Ik meende echter, dat die ruzie gaauw gedaan zou zijn en spotte met den angst, dien men in de provinciën had. Ik bewoonde een klein huis in het gebergte. Als ge van eenzaamheid houdt, ga dan naar de Pyreneën en laat u naar Saint Jean de JLial brengen. Dit dorp links latende liggen, zult ge op duizend el afstand, in een wel beschut dal, een klein gehucht vinden daar woonde ik in bij brigadier Trickball. Trickball was gendarme. Na de ramp van Sédan had hij ver gunning gekregen in te treden bij het 2de regiment van de artillerie der marine. Ik was toen 2de luitenant der genie in het fort Montrouge en maakte daar met hem kennis. Gedurende het bombardement was Trickball kommandeur aan een zwaar stuk geschut, waarmede hij de Pruissen, die zioh op de hoogte van 1'Hay genesteld hadden, met de grootste naauwkeurigheid beschoot. Zyne kogels troffen altijd in de Duitsche redoute; hij maakte er zich een soort van eer van, altijd het eerste en het laatste schot te doen. Ietleren morgen wekte hij het eerst den vijand en wachtte 's avonds totdat deze zweeg, om dan zijn laatste schot te doen. Hij werd echter door eene granaatscherf getroffen en, ofschoon de wond niet gevaarlijk was, moest? hij toch rust houdeu. Niettemin wilde hij op zijn post blijven. „Ik kan de Pruissen toch niet alleen laten praten," zeide bij. Gelukkig kwam de kolonel tusschenbeide, en Trickball moest in het hospitaal blijven. Hij was een groot en mager man, met ingevallen wangen, kort en dik haar, dat zoo wit zag als sneeuw en een gitzwarten knevel; hij sprak weinig en scheen altijd afgetrokken. Gewoonlijk was zijn blik somber en mat, soms zelfs dom. Op zekeren avond echter, toen de kolonel hem eenige woorden influisterde, zag ik de oogen van Trickball flikkeren en een buitengewoon vuur er in schitteren. Welke geheime gedachte had dit somber gelaat dusdanig doen veranderen P De kolonel zeide mij op zekeren dag: „Ik sta voor Trickball ia: als voor mij zeiven. Als ik tot hem zeide: Neem twintig man, loop daarmede naar de Pruissische batterijen en dood de kanonniers bij hunne stukken, zou hij gaan en zijn leven duur verkoopen; maar zijn leven is kostbaar, ik zou het mijzelven dimmer vergéven,- zonder reden het te hebben blootgesteld." De kolonel wist meer van den brigadier. Op zekeren morgen trachtten wij hem aan tafel eens uit te hooren, doch hij weigerde iets te vertellen, en toen wij bij hem aanhielden, verhief hij ernstig zijne stëm, zoodat ieder zweeg. Een der officieren, die het vreemde geluid van Trickball's stem had opgemerkt, vroeg aan den doctor waaraan hij deze eigenaardigheid toeschreef. De kolonel verhaalde ons toen den volgenden trek, waaruit men den brigadier geheel kan leeren kennen. Trickball had eens een strooper gevangen genomen en bragt hem naar de stad. Onverhoeds wierp deze zich op hem, zoodat hij neerstortte, en ging met beide knieën pp zijne horst liggen. De der Staatspoorwegen werden in exploitatie gebracht en daarmede ook de brug over het Hollandsch Diep, een der reuzenwerken van onzen tijd, in gebruik gesteld. Rijk was het jaar aan feestvieringen ter gedachtenis der groote gebeurtenissen, voor 200 en 300 jaren voorgevallen. Op den eersten April werd overal de inneming van den Briel en de daaruit gevolgde afschudding van het Spaansche juk op luisterrijke en geestdriftvolle wijze (op enkele plaatsen, helaas, door droeve wanklanken verstoord), door Koning en volk gevierd. Vlissingen, Veere en Enkhuizen vierden bovendien zelfstandig hunne bevrijdingsfeesten, gelijk Gronin gen, Coevorden en Aardenburg in de heldenfeiten van het voor ons land zoo dreigende jaar 1672 stof vonden tot niet minder opgewekte en het vaderlandsch gevoel ver sterkende feestvieringen. Een snijdend contrast met dit alles scheen velen het besluit van regeering en Vertegenwoordiging om onze bezittingen ter Kuste van Guinea aan Engeland af te staan. Hoe pijnlijk het ook ware, onze vlag van eenig punt der aarde, waar zij twee eeuwen gewapperd had, te doen ver dwijnen, wilden wij met eere onze stelling aan de Kust behouden en vruchtbaar maken voor de inlandsche bevolking en voor het vaderland, dan zouden wij daaraan sommen hebben moeten te koste leggen, die onze krachten te boven gingen. Het tractaat omtrent den afstand hing bovendien samen met een ander, dat onze vrije beschikking over Sumatra ten volle erkende, en dus voor het rustig en voordeelig bezit onzer Oost-Indische koloniën van groote beteekenis was. Sumatra toch mag niet minder rijk genoemd worden dan Java, de dwangcultuur bestaat er niet, particu liere ondernemingen worden er meer en meer gevestigd, in- en uitvoeren zijn reeds zeer belangrijk. Ongeregeld heden in het Rijk van Deli op dat eiland maakten onze militaire tusschenkomst noodzakelijk, welke, dank zij den moed en de volharding van ons Indische leger, met ge- wenschten uitslag bekroond werd. Op wetgevend gebied werd minder verricht dan gehoopt was. Nadat in het voorjaar de zoogenaamde coalitiewet was tot stand gekomen, werd de door de regeering voor gedragen belasting op de inkomsten, ter vervanging van strpoper 'had voetboeijen aan, waarvan Trickball den sleutel had. Toen zijn bewaker oiider hem lag, raapte de bandiet een scherpe steen op, welke hij boven het hoofd van zijn slagtoffer hield, terwijl hij uitriep: „De sleutel! de sleutel van de boeijengeef den sleutel Trickball, die den sleutel krampachtig vastgekneld hield, ant woordde: „Neen!" en wierp dien in pen afgrond. Op hetzelfde oogenblik viel hij in onmagt. De strooper vlugtte, hem voor dood latende liggen; drie ribben waren hem in de longen gedrongen. Hij genas slechts zeer langzaam en had toen hij hersteld was alle klank in zijne stem verloren. Ik had niet verwacht Trickball in de Pyreneën terug te zullen vinden, en ik maakte gaarne van zijn aanbod gebruik om zijn dak te deelen. Ik zag hem slechts zelden. Gedurende den oorlog hadden door de afwezigheid der gendarmes de smokkelaars vrij spel gehad. Trickball had dan ook, sedert zijn terugkeer, druk werk, waardoor hij genoodzaakt was dikwijls afwezig te zijn. Als een oud soldaat, was de brigadier zeer naauwgezet. Juist ten twaalf ure kwam hij uit het gebergte. Als hij zijn paard gevoederd had kwam hij in huis, groette op militaire wijze op den drempel en ging aan tafel zitten. Ik sprak hem dan nooit aan, want hij opende den mond alleen om te eten. Een enkele maai gelukte het mij hem te vermaken met het vertellen van eenige grappen, maar nimmer mogt het mij gelukken hem te doen glimlagchen. Als hij gedaan had met eten en zijn pijp had aangestoken, steeg Trickball weder te paard en kwam niet voor laat in den nacht terug. Dit vreemde gelaat trok mij aan en maakte mijne nieuwsgierigheid gaande. Ik hoopte altijd, dat ik door een of andere omstandigheid het geheim van dit sombere leven zon ontdekken en de gedachten van dezen mensch, wiens voorhoofd kommer teekende, zou ontraadselen. Op zekeren avond bleef Trickball, die een rapport te schrijven had, te huis. Toen hij met zijn werk gedaan had, ging hij op een takkebos zitten, stak zijn pijp aan en, met de ellebogen op zijne knieën leunende, nam hij zijn hoofd tysschen beide handen en begon rookkringetjes te blazen. Van tijd tot tijd trok hij een handvol takken uit en wierp, die op den haard om de. vlam te onderhouden, tfq welk licht ik overluid het nieuwsblad eener nabu rige stad las. „Brigadier!" riep ik uit, „hier is iets voor u van belang, luister: Men meldt, dat in onze streken zich een van de ergste boosdoeners vertoond heeft. Het is, volgens loopend gerucht, niemand anders dan de beruchte Prancesco Sév Ik kon niet voleindigen, want eensklaps doofde de. vlam uit; op hetzelfde oogenblik hoorde ik een doffen slag en de pijp van Trick ball viel in drie stukken op de steenen. Ik keek verwonderd op en zag den brigadier met een woesten blik voor mij staan. Ik had op een spottenden toon het verhaal uit het nieuwsblad voorgelezen, want het had er veel van of het door een romanschrijver was uitgedacht. Zou hij denken, dat ik hem voor den gek hield? was mijne eerste gedachte. Ik wilde spreken; doch bleef bij het aanschouwen van dit ontstelde gelaat in de woorden steken. Trickball naderde mij; zijne oogen hadden eene sombere uitdrukking, zijn gelaat was purperkleurig, bjj het helle schijnsel van het haardvuur scheen het hloedrood. Trickball greep mij zoo hevig bij den arm, dat ik zijne vingers liet recht van patent en de rleesch- en zeep-accijnsen, door de Tweede Kamer verworpen, niet omdat de meerderheid geene inkomstenbelasting, maar omdat ieder de zijne en geene andere wilde. Het ministerie, dus geen voldoenden steun, maar slechts gehechtheid aan bijzondere inzichten onder de liberalen vindende, diende zijn ontslag in, en de conservatieven toonden zich zeer belust de ministeriëele erfenis te aanvaarden. Aleer de Koning in deze eene beslissing genomen had, trof het vaderland een slag, die den diepsten indruk ver oorzaakte. De nog fungeerende minister van binnenland- sche zaken Thorbecke, het uitstekend hoofd der liberale partij, de man die in 1848 door de volksstem werd aan gewezen om onze verouderde grondwet in overeenstemming te brengen met de eischen des tijds, en aan wien wij hare hervorming en de daaruit voortvloeiende organieke wetten meerendeels te danken hebben, bezweek na eene korte ongesteldheid, den roem van een schrander, vrijzinnig, onbaatzuchtig en vaderlandslievend staatsman achterlatende. De dankbaarheid der natie openbaarde zich op verschillende wijze, ook door het bijeenbrengen van gelden voor een standbeeld en het toekennen van een pensioen aan de dochters van den overledene. De liberalen sloten zich, onder den indruk van het geleden verlies, dichter aaneen en de Koning maakte aan de heerschende onrust een einde, door de samenstelling van een nieuw kabinet aan den heer de Vries op te dragen, die daarin, met behoud van enkele elementen van het vorige, eerlang slaagde. Vele reeds ingediende wetsontwerpen, o. a. die welke op !s lands ver dediging betrekking hadden, werden teruggenomen, de wet tot herziening van het Indisch tarief, met afschaffing der differentiëele rechten, en de epidemiewet aan het oordeel der Vertegenwoordiging onderworpen en aangenomen, laatst genoemde meteen amendement, dat de vaccine voor alle schoolkinderen verplichtend maakte; eene bepaling, welke een, van clerikale zijde aangevuurd, hevig verzet veroor zaakte en een uitgebreid petitionnement aan den Koning, dat evenwel de uitvaardiging dezer wet niet terughield. De vaststelling der Indische en Nederlandsche begrootingen hield overigens de Staten-Generaal tot voor weinige dagen in het vleesch voelde dringen. „Francesco Sevilla!" riep hij uit, hebt gij Francesco gezien? Maar waar dan toch? Antwoord mij!" Ik trachtte mij los te rukken, toen hij eensklaps op de beenen waggelde; hij liep snel naar den wand, waartegen hij zich met moeite staande hield „Vergeef mij," zeide hij, „ik was krankzinnig I Ach, als gij het eens wistGij hebt het gelezen, niet waar, in dat nieuwsblad Vergeef mij, luitenant! Vergeeft gij mij?" Ik stak hem de hand toe; bjj nam die niet aan en groette alleen op militaire wijze, wierp zijn geweer over den schouder en ging naar buiten. Ik hoorde hem zijn bulhond fluiten. Het dier kwam brommende naar hem toe, en weinige oogenblikken daarna hoorde ik dat hij zich verwijderde. Den volgenden morgen viel de regen bij stroomen neder. Trick ball kwam niet voor het vallen van den avond druipnat te huis. Hij hing zijn mantel bij het vuur, zette zijne voeten op de vuurplaat en zeide kortaf: „Ik ben hem op het spoor." „Zoo!" „Morgen gaat het er op los. Wilt gij meegaan?" „Ik zou bang zijn u te hinderen." „In het geheel niethoud u morgen ochtend ten drie uur slechts gereed." Al sprekende ontlaadde Trickball een karabijn met dubbelen loop. „Gij hebt daar een fraai geweer 1" riep ik uit, na de trekken der loopen en het slot bezien te hebben. „Verkiest gij dit boven uw gladloops-geweer?" „Of ik dat verkiesHet gladloops-geweer is goed voor kavallerie- vuur; veel geweld, maar weinig uitwerking. Kijk mij zulk speelgoed eens aan! Toen de kolonel mij dezen karabijn gaf, zeide hij: Trickball, gij hebt een zeker oog en eene vaste hand, gij moet een goed wapen hebben. Hier hebt gij het mijne." „Wie is die kolonel?" „Die van het fort Montrouge." „Heeft hij dan bij u ingewoond?" „Niet bij ipij; vóór den oorlog wel in het dorp..,. Maar ik verpraat mijn tijd; ga nu rusten, ik kom dadelijk terug. „Ik maakte mij een hoofdkussen van een hoop varen en was weldra in diepen slaap gedompeld. Toen ik wakker werd, was Trickball bezig patronen in zijn ta3ch te doen. Het sloeg drie uur op den kerktoren. „Vooruit I" zeide de veldwachter. De stortregen had opgehouden, maar de grond was zoo glibberig, dat ik ieder oogenblik in een regenplas uitgleed; de wind woei met hevige vlagen; de lucht was met onheilspellende donkere wolken bezwangerd. Soms kwam de maan even te voorschijn en wierp zijn bleek schijnsel op de boomen aan den weg. Wij liepen achter elkander, de hond van Trickball voorop. Het was een van die groote ras-honden, die men op eerbiedigen afstand bewondert; een groot dier, met breede borst, grooten muil, vooruitstekende slagttanden en bloeddorstige oogen. Zulke dieren gehoorzamen alléén hunnen meester. Weldra sloeg Trickball een zijpad in, dat ons naar den rand van een afgrond geleidde. Plotseling bleef de hond staan op het hooren van een flaauw gedruisch, dat uit het boseh kwam; hij stak de ooren op en vloog blaffende in het struikgewas. Eensklaps

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1