Versche Drabbelkoeken. EEN HUISJE MET ERF, ROODS EN WITTE BES Benoeming-en, enz. STATEX-GEXERAAL. Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie. ADVERTENTIËN. Mijne beste wenschen Hartelijke Nieuwjaarsgroet Hartelijke Nieuwjaarsgroet LEES HIER! Wordt TE HUUR gevraagd, OF EH KADER UT HET GEBRUIK VAN HET ERF. liefst met KOST. EN ALLE S00ETEN VAN LIKEUREN, schuiven en een zwaar nachtslot omdraaijen. Nu werd de deur geopend doch op een kier, want de koperen ketting bleef gespannen, en eerst toen de gastheer zijn bezoeker gemonsterd en herkend had, viel ook dit laatste beletsel en werd hij binnengelaten. De conservatieve voorstanders der doodstraf, zegt het Vaderland, die dezen dubbelen moord hebben geëxploiteerd tegen de liberalen, zullen daar nu zeker wel mede ophouden, nu ook deze de Jong weêr getoond heeft, dat de dood voor boosdoeners volstrekt niet het grootste schrikbeeld is. Juist om zich aan de verdere gevolgen te onttrekken, trachtte hij een einde aan zijn leven te maken. Men mag zich verheugen dat hij in zijn voornemen is verhinderd, want zijn dood zou welligt de opsporing van andere mede- pligtigen zeer bemoeijelijkt hebben. Het huis waarin de dubbele moord is gepleegd, Bogt van Guinea No. 25, eerst door twee personen bewaakt, is thans geheel ledig en ontruimd. De inboedel is naar het vendu huis vervoerd, om over eenigen tijd onder den hamer te worden gebragt. Het huis behoorde mevr. van der Kouwen toe en zal eerlang óók geveild worden. Te Oostburg is jl. Donderdag de persoon L. uit Aardenburg, op den Zuidzandschen straatweg, met een mes zoodanig verwond, dat hij spoedig overleed. De moordenaars zijn gearresteerd. De sterke drank heeft zich weder in een van hare meest afschuwwekkende gevolgen doen kennen. Te Franeker namelijk vervoegde zich jl. Vrijdag bij het hoofd der politie een klein meisje, hulp inroepende voor hare moeder, die door het hoofd des gezins werd bedreigd metmoord. Men ging met het meisje onmiddelijk mede en vond de vrouw huilende, en bloedende uit eene met een broodmes boven het oog toegebragte wonde. Den man, de dader, vond men voorover zittende op een stoel; deze trok het mes langs de keel en bragt zich daar eene nog al diepe wonde toe, zoodat eene zware bloedstroom volgde. Nadat door de politie geneeskundige hulp was ingeroepen, is de man vervolgens naar het ziekenhuis overgebragt, waar hij thans in bedenkelijken toestand verkeert. Vroeger moet hij reeds tweemalen getracht hebben door ophanging een einde aan zijn leven te maken. In Nieuw Scheemda is een vijfjarig kind tengevolge van schrik overleden. Het dienstmeisje, met het oppassen van eenige kinderen belast, had uit aardigheid een paardendek omgedaan en een haarnetje voor het gezigt 'getrokken en was zoo op de kinderen toegeloopen, met het reeds genoemd ongelukkig gevolg. Twee andere kinderen zijn onder geneeskundige behandeling, doch herstellende. Als merkwaardige proeven der buitengewone zachtheid van het weder wordt in de dagbladen medegedeeld: dat gedurende deze maand, onder het dorp Oostrum in Friesland, door een eend nog 20 eijeren zijn gelegd; dat te Venlo in de vorige week eenige asperges zijn gestoken, dat te Middelburg in een tuin binnen de stad een peerenboom, na in vollen bloei te hebben gestaan, thans vruchten draagt: 21 bloesems hebben zich tot vrucht gezet, die merkbaar groeijen, en dat te Veen bij Heusden zich eergisteren een viertal jongens met zwemmen in de Maas vermaakten. Aan den heer B. L. Vries is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als majoor-commandant der dd. art.-schulterij alhier. De kapt. ter zee J. E. Buys is, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, met ingang van 1 Jan. a. s. op pensioen gesteld, met vergunning om de activiteits-uniform, aan zijn rang verbonden, te blijven dragen. Met ingang van dien datum zijn bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee H. P. van Boneval Faure tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee 1ste kl. J. B. A. de Jos- selin de Jong en E. Hanel von Cronenthall; tot luit. ter zee 1ste kl., de luits. ter zee 2de kl. L. A. Walaardt Sacré en F. K. Engelbrecht. De off. van adm. 2de kl. F. A. Frederiks, laatst behoord heb bende tot het eskader in O.-Indië en vandaar wegens langdurig verblijf den 18 dezer in Nederland teruggekomen, is met dien datum op non-aetiviteit gesteld. De off. van adm. 3de kl. P. D. G. Soetbrood Piecardt en J. E. Jautze zijn, op hun verzoek, met uit. Febr. a. s. eervol uit de zeedienst ontslagen en met ingang van den 1 Maart benoemd tot 2den luit. kwartierm. bij het leger in Ned.-Indië, met bepaling, dat zij bij dat leger zullen rang nemen in dezelfde volgorde, waarin hunne namen hiervoren zijn genoemd. Eerste Kamer. Zitting van Zaturdag 28 December. De behandeling van eenige wetsontwerpen betreffende de Indische dienst wordt aan de orde gesteldze worden aangenomen, een daarvan met 26 tegen 5, de overige met algemeene stemmen. Vervolgens komt in discussie de wet op de Middelen voor 1873. Nadat de minister van Financiën de noodige inlichtingen gegeven heeft, wordt de wet met algemeene stemmen aangenomen, even als Hoofdstuk I der Staatsbegrooting (Huis des Konings). Avondzitting van Zaturdag 28 December. Onderscheidene wetsontwerpen van ondergeschikt belang worden met eenparige stemmen aangenomen. De Kamer besluit om eerst den 13 Januarij 1873 op nieuw bijeen te komen en alsdan te behandelen de overige hoofdstukken der begrooting, alsook het ontwerp van wet betreffende de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. Later zal bepaald worden bij welk hoofdstuk der begrooting de algemeene beschouwingen zullen worden voorgedragen. Buitenland. In een door 1'Indépendance Beige ontvangen brief uit Numea, de hoofdplaats van Nieuw-Caledonië, van het begin van October, wordt de reeds door Fransche berigtgevers, bij wijze van gerucht, medegedeelde bijzonderheid bevestigd, dat de bekende socialist Assy, die met een aantal andere tot deportatie veroordeelden aan boord der Danaé naar genoemde kolonie is overgebragt, ter hoogte van de Kaap de Goede Hoop in zee is gesprongen met het doel om zich te bevrijden, maar dat hij, nadat verscheidene geweerschoten van de Danaé op hem gerigt waren geworden, van welke echter geen enkel hem getroffen had, door eene in allerijl uitgezette sloep achterhaald en aan boord van genoemden bodem" teruggebragt is. Twee gemeenteraadsleden van Molenbeek St. Jean (België) zijn dezer dagen, gedurende eene zitting, handgemeen geraakt en hebben zich niet weinig toegetakeld. De overige i*i ora o leden scheidden de vechtenden. Het laat zich begrijpen, dat de verwarring groot was. Frankrijk. Een half-krankzinnig Parijsch winkelier, zekere Dela- haye, die boven zijn deur een opschrift had geplaatst van dezen inhoud„hier teekent men een petitie tot wegjaging van 490 kwajongens/ m. a. w. eene petitie tot ontbinding der Nationale Vergadering, is door een krijgsraad veroor deeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren en een boete van 200 francs. Engeland. Gladstone werd jl. Zondag 63 jaar, terwijl Disraëli heden 67 jaar is. Een vreeselijke moord is weder te Londen gepleegd op een meisje, Clara Boswell, 27 jaren oud, en die aan het tooneel verbonden was, doch tevens een ongebonden leven leidde. Den avond voor Kerstmis kwam zij te huis en begaf zij zich direct naar hare kamer op de tweede verdieping. Enkele oogenblikken later kwam zij beneden en stelde de vrouw des huizes een halven sovereign ter hand, om er de huur, zijnde 9 shilling, van af te houden; zij kreeg 1 shilling terug en begaf zich daarop naar hare kamer, na nog te hebben medegedeeld, dat zij vergezeld werd door een Duitsch heer. Den volgenden ochtend hoorde men den heer vertrekken. Hij sloeg de deur met geweld achter zich toe. De eigenaar van het huis vernam vervolgens van het meisje niets, zoodat men des middags van den eersten Kerstdag besloot de deur open te breken, waarop men het meisje vond met afgesneden hals. De moordenaar, die men onderstelt een German gentleman te zijn, had het meisje een messteek gegeven onder het linkeroor, terwijl de luchtpijp was doorge sneden. De moord is blijkbaar gepleegd, om zich meester te maken van een paar kleinodiën, die het meisje had gehuurd, en haar beurs, bevattende de bewuste shilling. Beide zaken werden gemist. De moordenaar waschte zijne handen, sloot de kamerdeur achter zich en stak den sleutel in zijn zak. In het zeemans-hospitaal te Londen hebben, op eersten Kersdag, aan het gemeenschappelijk feestmaal deel genomen Turksche, Zweedsche, Noorweegsche, Afrikaansche, Fransche, Duitsche, Deensche, Spaansche, Russische en Hollandsche matrozen, benevens verscheidene Hindoes en een echte, getatoueerde matroos van de Sandwichs-eilanden. Een particulier correspondent van de Londensche Daily News deelt in een tweeden brief mede wat hij omtrent het huwelijk van den Keizer van China, waarvan de plegtige voltrekking binnen het paleis slechts door zeer weinige personen bijgewoond is, vernomen heeft. Aan het keizerlijk paleis aangekomen, werd de jonge Keizerin aan de deur harer gele draagkoets door de Keizerinnen van het Oosten en van het Westen verwelkomd. Haar werden ongemunte stukken goud en zilver, en eene vaas, waarin tarwe, maïs, rijst, smaragden, saphiren, robijnen en andere zaken, die tot zinnebeelden van al de voortbrengselen der aarde moesten strekken, in handen gegeven. Zoo trad zij het paleis van haren toekomstigen echtgenoot binnen. Men zegt dat de Keizer sliep toen zijne bruid aankwam, en dat hij gewekt moest worden en eenige noodzakelijke gebeden in haast uitspreken moest. De Keizer van China staat 's ochtends zeer vroeg op, want hij heeft ten 5 ure eene audiëntie, en daarom is het eenigzins te verschoonen dat hij te één ure na middernacht was ingesluimerd. De bij deze gelegenheid gedragene kleederen zijn te Pekin vervaar digd; zij waren met paarlen en allerlei kostbare steenen overdekt, en kosten 180,000 p. st. het stuk. De berigtgever vermeldt eenige verhalen, volgens welke de ontwikkeling der Keizerin op letterkundig gebied de keuze van den Keizer op haar zoude hebben doen vallen. Zij is twee jaren ouder dan haar echtgenoot. De Keizer zou den 21 December in den tempel des Hemels officiëren en in Februarij zouden de twee Keizerinnen het regentschap nederleggen. TeManchester werd op den eersten Kersdag een theepartij gehouden van 200 personen, toen eensklaps de grond inzakte en het geheele gezelschap in een daaronder zijnd kolenma- gazijn teregt kwam; 16 personen werden gewond. Op het wachtschip te Devonport had bij het lossen van 17 saluutschoten, ter eere van een Russisch korvet, een ontploffing plaats, waardoor 5 man doodelijk werden gewond; de arm van een' hunner werd letterlijk weg geslingerd. In de laatste 3 maanden zijn 39 schepen met 6899 landverhuizers uit Engeland naar Nieuw-Zeeland vertrokken. Doitschland en Oostenrijk. Aan de Köln. Zeit. wordt uit Rome onder dagteeke- ning van gisteren getelegrafeerd: ,,De Duitsche secretaris van legatie bij den H. Stoel, de heer Stumm, heeft aan den kardinaal Antonnelli medegedeeld, dat hij het bevel ontvangen heeft om een onbepaald verlof te nemen en dat hij gisteren naar Berlijn zou vertrekken.* Italië. De gezanten van Brazilië, België, Oostenrijk en Beijeren hebben den Paus jl. Vrijdag ter gelegenheid van zijnen naamdag hunne gelukwenschen aangeboden. Later zijn de gewezen officieren van het pauselijk leger bij Z. H. ten gehoore toegelaten. Tot dezen heeft de Paus gezegd: „Dat gij zonder wapenen zijt, is het gevolg van de boosheid der tijden. Overigens is het er ver van daan, dat ik naar oorlog zou verlangen. Vrede is het schoonste geschenk dat dé wereld kan ontvangen. De revólutie zal ook zonder oorlog en wel door hare eigene wapenen worden gedood. Maar wanneer dat oogenblik zal aanbreken is Gode alleen bekend." Zeilklaarliggendeen vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 11 Dec. 29 Dec. Max. J. C. Dinse. New-York. 30 i, Bato. H. Kramer. Batavia. De overige schepen zie ons vorig nommer. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 29 Dec. Marie. L. Bodige. ZurMühlen&Co. BuenosAyres. 30 WillemJacob. H.W.deVries.Duink.&Goedk. Suriname. 30 Conrad. J.F.Graatv.Roggen.deVries&Co.BataviaviaSuez. De passagiers der mailboot Conrad hebben wij reeds in een vorig nommer vermeld. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Nora. W. F. J. Fels. Botterdam.* Stukg. ZurMühlen&Co. Houtvaart. M. Visser. Kotka. Hout. Amons Co. *Om bij te laden voor Bremen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). December Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voohtigh. proeent. Toestand ran de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 29 12 zto. 1.2k. 759.44 - 0.48 6.5 f 3.1 0.95 Vlak. 30 12 z. 2.6„ 762.62 2.69 6.6 t 3.3 1.00 31 8 zzw. 4„ 760.46 f 0.52 6.5 t 4.3 0.97 weingolv 31 12 .z. 6„ 758.96 - 0.98 6.4 f 3.2 0.94 u Weersgesteldheid: 29 Dec. 12 u.Digtbewolkt, beneveld, mooiweer. 30 Dee. 12 u. Digtbetrokken, mistig, vochtig. 31 Dec. 8 u. Bewolkt, helder, mooiweer. 31 Dec. 12 u. Bewolkt, helder, mooiweer. Het gezondene van H. in het volgend nommer. HIJST VAST UHIKVKV. geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 16 tot 30JVov. 1878. J. Linden, Elsje bij den Heer Kogen, Spregels, Mej. Koster, L. Thomas, Mej. A. Mulder, D. Houthuizen, W. Wursten,' J. A. van Dink en Jacobina Kramer, allen te Amsterdam; Mej. C. Heer- holtz, te Arnhem; van Bentem en A. Hovaves, beiden te Breda; J. W. Meijer, te Harderwijk; C. de Boer, te Hellevoetsluis; A. Koevens, te Vlissingen; A. Kachenband, te de Waard. Se Directeur van het Postkantoor te Helder, H E B W E IJ E B. De Heer en Mevrouw KLISVAN DER MEULEN betuigen hun dank voor de vele blijken van belangstelling, zoo van hier als elders ondervonden, bij gelegenheid van hunne vijf-en-twintigjarige Echtvereenigiug. Den Helder, 30 December 1872. aan mijne vele Vrienden en Bekenden, bij het intreden van 1873. W. JONKER Jr., te Zuidveen bij Steenwijk. aan de Familie, Vrienden en Bekenden en tevens dank voor de gunst en recommandatie, in het afgeloopen jaar van de Ingezetenen van den Helder en het Nieuwediep zoo ruimschoots genoten. Amsterdam, 1 Januarij 1873. F. J. HO GÉ, Echtgenoot en Moeder Wed. HOGÉ. aan Vrienden en Bekenden, van J. VOS, Conducteur op de Stoomboot Ada van Holland. Texel, 1 Januarij 1873. Ieder wordt verzocht, geen GEIiD of CREBIET te verleenen aan A. SCHUSZLER Junior, op naam van zijn Vader, zullende deze door hem niet worden voldaan, daar alle betrekking van genoemde tot zijn zaak heeft opgehouden. Nieuwediep, 30 December 1872. H. G. SCHUSZLER, Factor en Scheepsbevrachter. tusschen het Postkantoor en de Hoofdgracht: Adres onder letter L., met prijsopgave, aan het Bureau dezer Courant. ONTVANGEN: Wed. SEVENHUIJSENASMAN. bij de Wed. SEVENHUIJSEN—ASMAN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3