f EENE KNAPPE DIENSTBODE. Benoemingen, enz. Buitenland. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAK HEDEN. ADVERTENTfËN. R. SMIT, Schoenmaker, Lang-estraat TWEE JONGENS, het beest van deze plaag te bevrijden, kwam de man op den inval de koe met petroleum te besmeren. Ten einde zich van de goede werking van het aangewende middel te vergewissen, begaf de man zich des avonds met eene brandende lamp in den stal en begon de koe zeer naauwkeurig te bekijken. Naauwelijks was hij hiermede bezig of de zich uitwasemende dampen van de petroleum vatten vuur, met het gevolg dat de geheeele koe eensklaps in vlam stond. De veehouder had tegenwoordigheid van geest genoeg om spoedig eenige zakken over de koe heen te werpen, doch de vlam had zich reeds aan het stroo, dat boven die plaats op den zolder lag, medegedeeld. Met hulp van eenige buren geiukte het het brandende stroo meester te worden, de koe te redden en den voortgang van den brand te stuiten. Had de brand zich uitgebreid, de gevolgen waren onberekenbaar geweest, daar naast dien stal zich eene hooitas met 40,000 kilo hooi bevindt. I)r. J. Bosscha Jr. is, met ingang van 1 Febr. a. s., benoemd tot hoogleeraar aan de Polyt. School te Delft en hem is eervol ontslag verleend als inspect. van het middelb. onderwijs, met dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Tot inspect. van het middelb. onderwijs is benoemd de hoogleeraar dr. M. Salverda, met toekenning van eervol ontslag als inspect. van het lager onderwijs in de prov. Utrecht. Herbenoemd zjjntot burgemeester van Barsingerhorn de heer C. Smit Jz.tot burgemeester van Heerhugowaard de heer C. Groot, secretaris dier gemeente. Bevorderd zijn met 1 Jan. 1873: de adjunct-commiezen bij de directie der marine te Willemsoord J. H. J. Schmidt en G. G. van de Sande en de klerk bjj de directie der marine te Hellevoet- sluis B. F. van Eek tot commies, de eerste en laatstgenoemde te Hellevoetsluis, de andere te Amsterdam. De heer J. P. van Beyn is aangesteld tot klerk bij de directie der marine te Willemsoord. Met ingang van 21 Jan. a. s. worden geplaatst: aan boord van het schroefstoomschip Watergeus, de luit. ter zee 1ste kl. G. Door man, als 1ste off.de luits. ter zee 2de kl. P. C. Pabst, C. L. de Jong en W. G. van Nesde adelborsten 1ste kl. I. van den Bosch, A. B. de Jongh, J. T. Jarman en B. Brutel de la Bivière; de olf. van gez. 3de kl. G. Franken; de off. van adm. 2de kl. O. H. S. Pastor, en de scheepsklerk J. D. Ising; aan boord van het ram- schip Schorpioen, de luit. ter zee 2de kl. C. W. A. D. Steup, en aan boord van het fregat met stoomvermogen Admiraal van Was- senaer, de scheepsklerk M. J. Vitringa. De moord in de Coramstraat te Londen, in den Kers nacht gepleegd op een jong vrouwspersoon Clara Burton of Harriet Buswell (deze is haar ware naam), is voortdurend het onderwerp der gesprekken. Wat den dader betreft, zooveel is men te weten gekomen, dat het een buitenlander, vermoedelijk een Duitscher is en hij Engeland nog niet heelt verlaten. Een premie van 100 p. st. is voor zijne aanhou ding uitgeloofd en men gelooft, dat hij wel in den val zal loopen, want zijn signalement is in alle bladen openbaar gemaakt. Tot zijne overtuiging zijn getuigen, die hem met het meisje hebben gezien, en bewijsstukken, waaronder een aangebeten appel, in de kamer der vermoorde gevonden. Een fruitkooper nabij de Coramstraat erkent den appel als bij hem door den geleider van het meisje in den Kerstavond gekocht. De beet verraadt eene eigenaardige stelling der voortanden, is niet van de vermoorde, en moet dus van den eenige wezen, die met haar was. Die appel zou dus een overtuigend bewijs kunnen worden. De Times deelt mede dat de verschrikkelijke ziekte, onder den naam van hongerkoorts bekend, op nieuw te Londen is verschenen. Verscheidene gevallen hebben zich onlangs in meer dan een district van zuidelijk Londen vertoond onder gezinnen, die in de grootste armoede leef den. Tot nog toe zijn wel is waar slechts een drietal gezinnen door dien geesel bezocht, maar die drie familiën zijn dan ook geheel uitgestorven. De tegenwoordige verschijning van de hongerkoorts is waarschijnlijk slechts eene voortzetting van de epidemie van 1868. In dat jaar heeft die ziekte, na 13 jaar van Engeland te zijn verwijderd gebleven, zich op nieuw vertoond. In 1869 deden zich vele gevallen in de metropolis voor, even als in 1870. De ziekte hield aan tot in den zomer van 1871 en verdween toen uit Londen. In de provincie bleef ze zich echter vertoonen; nu gelooft men, dat ze weêr naar Londen is overgebragt door de hop- maaijers, die in den aanvang van October uit Kent terugkeerden. Eene afschuwelijke moord, welks bijzonderheden eene treffende overeenkomst hebben met die van het Haagsche drama, werd jl. Maandag te Holywood bij Belfast gepleegd. De slagtoffers zijn een bejaarde dame, Miss Kerr, en hare dienstbode. Beiden werden vermoord en 't huis leêg ge stolen. 't Schijnt, dat het gruwelstuk door vrouwen gepleegd is, althans men heeft in den morgen, die aan de ontdekking voorafging, twee personen in vrouwenkleederen en elk een bundel dragende het huis zien verlaten. Reeds is eene 28jarige dienstbode, op wie men vermoeden had, gearresteerd. Volgens een rapport van sir E. Thornton, den Engel- schen minister-resident te Washington, aan lord Granville, betreffende de paardenpest in Amerika, heeft die ziekte zich het eerst den 30 Nept. te Toronto vertoond. Weldra werd de epidemie ook in de Vereenigde Staten waargenomen en verspreidde zich zoo snel naar het zuiden, dat zij in minder dan twee maanden tot voorbij Galveston in Texas offers eischte. 10 dagen nadat zich het eerste geval van aantasting te New-York had voorgedaan, waren reeds 40,000 paarden met de kwaal behebt. Het schijnt een soort van catarrhale influenza te zijn, vergezeld van harde koortsen. Zoowel ongezonde als gezonde paarden werden aangetast, 't zij zij hard werk deden of niet. Die in gesloten stallen waren leden het meest. Sir E. Thornton had vijf paarden, die allen de ziekte kregen, doch ze door een zachte behandeling behouden heeft. Waar krachtiger middelen worden aangewend schijnen de paarden wel spoediger te genezen, maar houden dan uit de ziekten een of ander ongemak, meest rheumatisme, over. De ziekte had na het uitbreken in de een of andere plaats meest na acht a twaalf dagen hare grootste uitgebreid heid bereikt en verminderde dan weer in omgekeerde ver houding. Te Washington is geen enkel paard er van vrij gebleven. De luitenant-generaal Kamecke, tot dusver inspecteur- generaal der genie, is, bij het aanvaarden der portefeuille van Oorlog (graaf von Roon is tot minister-president benoemd), tot Pruissisch minister verheven. De Provinzial-Correspondenz meldt, dat de Kroonprins bij voortduring in beterschap toeneemt, en voorts, dat de Koning bii gelegenheid der Nieuwjaars-receptie tot Prins Bismarck gezegd heeft: „Ik heb ter uwer vervanging veran deringen moeten maken, die mij moeite gekost hebben; maar het moest geschieden teneinde u te behouden.'* Zich daarop tot graaf von Roon wendende, zeide de Koning': „Datzelfde geldt ten uwen aanzien." Daarop reikte Z. M. aan beiden de hand en verzocht hij hun om hem verder bij te staan. Het genoemde blad zegt, dat een ministerie-von Roon, waarin Prins Bismarck als lid zitting behoudt, niet anders kan en moet zijn dan eene voortzetting van het ministerie- Bismarck, in denzelfden geest en dezelfde rigting. Nog zegt de Provinzial-Correspondenz, na de houding der pauselijke curie gedurende het gansche afgeloopen jaar in herinnering gebragt te hebben, het volgende: De jongste handelwijze van den Paus wijst de regering duidelijk den weg aan ter regeling der kerkelijke aangelegenheden. Hoe minder bij de tegenwoordige verhouding aan overleg met den H. Stoel gedacht kan worden, des te noodzakelijker is het, om door onaantastbare wetsbepalingen de grenzen der regten en bevoegdheden van de geestelijkheid duidelijk vast te stellen." In Noord-Amerika heeft men een eigenaardig middel uitgedacht om slechte betalers tot afdoening hunner schuld te noodzaken. Te Philadelphia o. a. is een man, die een hoogen hoed op heeft, met het volgend opschrift in groote letters: „Inkasseering van kwade posten." Deze persoon gaat naar de woning van den slechten betaler, en meldt er zich met den meest mogelijken omslag aan. Volgt de betaling niet onmiddelijk, dan gaat hij voor het huis staan en trekt, door .gchreeuwen en potsen maken, zooveel mogelijk de aandacht der buren en voorbijgangers. In de meeste gevallen volgt dan de afdoening der schuld, om ran den onaangenamen schildwacht verlost te worden zeer spoedig. De „collector" behoudt de helft van de ontvangen som voor zich; zijne lastgevers staan daar echter nog goed bij, daar zij anders toch in de meeste gevallen van dergelijke rekeningen nooit een cent zouden zien. Maagkwalen. Wie kent deze niet? Het grootste getal der menschen is daarmede geplaagd, en heeft reeds tallooze middelen meest zonder gevolg daartegen aangewend. Wij houden het daarom voor onzen pligt, de lijdenden opmerkzaam te maken, dat de Honduro met den gelukkigsten uitslag tegen deze kwalen wordt aangewend. Men leze daaromtrent de betreffende annonce in het nommer van heden. Van 27 December 1872 tot 3 Januarij 1873. ONDERTROUWDP. Herman, hofmeester bij de Marine en J. C. Balje'. GEHUWDA. Been en H. Bakker. F. A. Poth en T. Troost. H. Gom es en T. Veenboer. BEVALLENA. W. Disco, (Z.). J. Kruger, geb. Breet, (Z.). E. T. Kolster, geb. Lachmuth, (D.). J. Stagter, geb. Steenbergen, (Z.). G. Willems, geb. Fleur, (D.). D. Ruhland, geb. Heijdenrijk, (D.). M. J. Berling, geb. Slot, (D J. C. Timmerman, geb. Kornelissen, (D.). A. Bruin, geb. Bood, (Z.). J. Holtz, geb. Nannings, (Z.). A. de Bruijn, geb. Snoerwang, (D.). N. J. Strop, geb. Disper, (D.). E. de Ring, geb. Bakker, (Z.). N. Rob, geb. van den Broek, (Z.). M. Dekker, geb. Dekkers, (Z.) R. de Cock, geb. Kramer, (D.). J. Broest, geb. Baak, (Z.). A. Klaassen, geb. Kok, (Z.). M. Ham, geb. Veen, (D.). OVERLEDENA. van Vegchel, 3 jaren en 8 maanden. E. J. Jansen, 37 jaren. A. Meunier, 62 jaren. A. G. van der Hoeven, 16 weken. J. den Duik, 3 jaren en 8 maanden. M. Doekes, 20 dagen. Van 16 tot 31 December 1872. ONDERTROUWDH. Barendsen, arbeider, wonende thans alhier, onlangs te Schagen en S. Megroet. J. Brands, timmerman en N. Pastoor. GETROUWD: Geene. GEBORENN. Kater, geb. Smit, (D.). K. Hartog, geb. Daan, (Z.). T. Langedijk, geb. Kater, (Z.). M. Slikker, geb. Braaf, (Z.). E. Marehand, geb. de Leeuw, (D.j. A. Cornelissen, geb. Kooij, (D.). N. Bakker, geb. Bestevaar, (Z.). M. Kranenburg, geb. Peetoom, (D.j. OVERLEDEN: H. Mone, 60 jaren. A. Alderlieste, 10 maanden. J. Seidenstiker, 64 jaren. G. Krijnen, geb. Lemstra, 52 jaren. Ambtshalve ingeschreven 1. Van 1 tot 31 December 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Aaltje, dochter van Gerrit ten Bockel en Trijntje Kooij. Johannes, zoon van Arie Lengers en Grietje Henneman. Trijntje, dochter van Jan van der Vlies en Trijntje Visser. OVERLEDEN: Ambtshalve ingeschreven 1. Zeilklaarliggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 17 Nov. Macassar. H. J. Bose. Macassar. 19 Suriname. H. Houtkoper. Suriname. 27 Solide. J.E.Hazewinkel. Venetië. 29 Padang Packet. J. Mondt. Soerabaija. 30 Nederland. W. L. Mahne qq. Batavia. 1 Dec. Catherine. G. S. Bakker. Suriname. 7 Italia. T. Cardello. Spezia. 11 Prof.SimonThomas. F. Pot. Samarang. 13 Ommelanden. J. G. Luneborg. Genua. 15 Bestevaêr. P. C. Rosier. Batavia. 18 Gesiena Maria. P. Ruardi Beek. Padang. 19 29 Dec. Kennemerland. F.H.Groote. BataviaviaSunderl. 21 Kosmopoliet. F. H. Klein. Suriname. 24 Carolina. J.A.Ouwehand. Oporto. 27 Stad Dockum. J.J.P.Jurrians. Soerabaija. 27 Vice-Adm.May. J.K.Annokkee. Samarang. 27 Lida. J.W.C.VinkeMuller. Suriname. 27 Sophia Maria. P. T. Teensma. Curaqno. 30 Bato. H. Kramer. Batavia. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.l procent. Toestand ▼an de z ee. CS ►-s Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12 ztw. 12k. 758.42 - 1.57 6.2 f 3.2 0.88 Golvend. 4 8 zwtz. 9 760.58 0.57 7.4 6.2 0.92 H 4 12 zwtz. 9„ 761.27 f 1.26 7.9 f 5.0 0.95 K Weersgesteldheid- v»«. s. 4 Jan. 8 u. Helder, beneveld, winderig. 4 Jan. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, winderig. 3 Paarden bov.'tjaar f 70al25 Veulens - a 1 Koeijen - 140a 17 NuchtereKalveren - 13a 26 234 Schapen - 13a 45 Lammeren - a 62 Magere Varkens - 18a 25 81 Biggen ben. 10 w.- 8a 13 3 Bokken en Geiten - 5a 8 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 70a77$ Getrouwd F. A. POTH EN T. TROOST. Helder, 2 Januarij 1873. - Getrouwd CORNELIS KALISHOEK, van den Helder, en WILHELMINA GOOTJES. Zijpe, 2 Januarij 1873. Bevallen van eene Dochter R. DE COCK, geb. KRAMER. Helder, 2 Januarij 1873. Bevallen van een Meisje M. C. SCHUIJT—SCHOOFF. Nieuwediep, 3 Januarij 1873. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze oudste Dochter JOHANNA. Nieuwediep, 2 Januarij 1873. M. DEN DULK en Echtgenoote. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde Zoon GERRITin den ouderdom van 19 jaren. Al degenen, die hem bij zijn leven gekend hebben, zullen kunnen beseffen wat wij in hem verliezen. Nieuwediep, 3 Januarij 1873. A. STAALMAN. C. P. STAALMAN—VOSSEVELD. Wij betuigen langs dezen weg onzen hartelijken dank aan den Wel-Ed. Heer VAN EWIJCK, officier van Gezondheid 1ste klasse bij de Marine, voor den onver- moeiden arbeid, nacht en dag bewezen bij de ziekte van onze Kinderen, vooral van onze oudste Dochter, die hij door de wonderen Gods van eene gevaarlijke ziekte, op den rand van het graf, in een nieuw leven weder terug- gebragt heeft; de Heere zegende zijn werk! C. HEMMES. J. H. HEMMES, geb. Kehl. Worden gevraagd bij eenigzins met het vak bekend. Er wordt gevraagd: Adres bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOIJ, Binnenhaven, No. 29.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3