B u ite n 1 a n d. ADVERTENTIE N. Benoeming-en, enz. Frankrijk. Marine-Haven Nieuwefliep. Tot kantonregter te Enkhuizen is herbenoemd de heer J. Bruyn Sz. De heer mr. F. Uyttenboogaart, voormaals 1ste luit. bij de dd. schutterij te Enkhuizen, is benoemd tot kapt.-kommandant derdd. schutterij te Zalt-Bommel. De luitenant-generaal W. E. Kroesen, komm. van het leger in Neêrl. Indië, is, op zijn verzoek, met ingang van en met den dag der maand April 1873, waarop hij zijne voormelde waardigheid zal nederleggen, op de meest eervolle wijze uit de militaire dienst ont slagen, onder dankbetuiging voor de vele, langdurige en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen. Hij is voorts bevor derd tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw. De generaal-majoor bij het leger in Neêrl. Indië, N. H. W. S. Whitton, chef der 2de afdeeling van het Depart. van Oorlog daar te lande, is benoemd tot luitenant-generaal en kommandant van dat leger, een en ander met ingang van den dag in de maand April 1873, waarop de luitenant-generaal W. E. Kroesen het bevel over meergemeld leger zal nederleggen. Oost-Indië. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den lsten baas smid bij het Marine-etablissement te Soerabaija, C. D. Bronsgeest. OntslagenEervol, uit 's lands dienst, met behoud van regt op pensioen, de ambtenaar op non-activiteit C. A. Oehler, laatstelijk lithogr. bij het departement der Marine in Nederl. Indië en de ambtenaar op wachtgeld J. Keulemans, laatstelijk machinist der lste kl. bij de Gouvernements-Marine. Belast: Met de waarneming der betrekking van lsten baas smid bij het Marine-etablissement te Soerabaija, Th. Kuijpers, laatstelijk machinist bij het Marine-etablissement op Onrust, onlangs met verlof uit Nederland teruggekeerd. Bij de receptie van de Japansche gezanten door den heer Thiers las het hoofd der ambassade eene kleine rede voor, of liever zong hij die, zooals in Japan gebruikelijk is, wanneer men iemand eer of groote beleefdheid bewijzen wil. Die gewoonte is zeker zoo kwaad niet en moet zijn aan gegeven door een of anderen Japanschen Machiavelli. Hoe gemakkelijk toch moet het een publiek man vallen, om zijne verlegenheid of aandoening te verbergen door een eentoonig gezang. Hoe onmogelijk moet het wezen personaliteiten te uiten of onbekookte redevoeringen te houden, wanneer men gedwongen is in het rhythmus te blijven. Sprekers, die elkaar in de rede vallen of gelijktijdig zich tot hunne hoorders wenden, zouden dit alleen mogen doen, wanneer hunne zangen zamenstemmenin dit opzigt althans zou er dan harmonie wezen. Eene onstuimige zitting zou dan van zelf zich oplossen in het ten gehoore brengen van eene com positie van zuiver Wagnersche muziek. De Parijsche bladen deelen vele bijzonderheden omtrent de officiële Nieuwjaars-receptiën mede. De president der republiek heeft jl. Woensdag, een uur na zijne aankomst te Versailles, vergezeld door zijne ministers en den gou- vernements-secretarïs, en die door een escadron ruiterij begeleid, even als ten vorigen jare, een bezoek aan den president der Nationale Vergadering gebragt, 't welk een uur later door den heer Grévy en het gelieele bureau der Kamer is beantwoord. Bij die bezoeken zijn, evenals bij de receptiën der verdere autoriteiten en ligchamèn, geene toespraken, alleen eenige woorden van gelukwensching gewisseld. Onder de personen, die den heer Thiers bij het ontvangen dezer bezoekers omringden, bevond zich de maarschalk Mac Mahon. Vele gedeputeerden, van allerlei staatkundige schakering, hebben de receptie bijgewoond. Men berigt uit Versailles, als een bewijs voor de thans heerschende goede stemming, dat de hertog de Broglie onder de eerste gedeputeerden heeft behoord, die verschenen zijn. Het corps diplomatiek heeft eenigzins langer in de receptie zaal vertoefd dan het naeerendeel der overige bezoekers. Men merkte daaronder de leden van het Japansche en die van het thans almede te Parijs vertoevende Birmansche gezantschap op. De Japanneezen droegen ditmaal een ge woon Europeesch gewaad (zwarten rok,) de Birmanen ver toonden zich daarentegen in hun rijk nationaal costuum. Bij de geheele receptie heerschte eene opmerkelijke een voudigheid. De heer Thiers droeg een zwarten toege- knoopten rok, onder welken het lint van het grootkruis van het Legioen van Eer en de keten van het Gulden Vlies zigtbaar waren, en waaronder verscheidene andere ridderorden prijkten. De ministers droegen geen ridder orden. De president der republiek verkeerde in eene zeer opgeruimde stemming. „Men verhaalt," zegt een berigtgever van het Agentschap-Havas, „dat, toen de woordvoerder der deputatie uit den Hervormden kerkeraad van Parijs hem den Goddelijken bijstand toewenschte, de heer Thiers hem ten antwoord gaf: Ja, de last is voor mijne oude schouders wel zwaar, maar met Gods hulpAandoening had hem belet deze zinsnede te voltooijen, maar zijne gebaren drukten duidelijk genoeg uit, dat hij een onbepaald vertrouwen in de toekomst van Frankrijk stelde." Le Siècle legt eene levendige voldoening aan den dag over „de echt republikeinsche eenvoudigheid," die de receptie van den Nieuwjaarsdag op het Elysée gekenmerkt heeft. Dat blad biedt den president bij gelegenheid van den overgang des jaars zijne opregte heilwenschen aan, en zegt te vertrouwen, dat het zich daarbij tot den tolk der gevoelens van het geheele land maakt. „Is, zegt le Siècle, de populariteit van den eersten magistraatspersoon der republiek gedurende het thans geëindigde jaar nog toege nomen, dan is dit omdat de heer Thiers, door zijne vader landsliefde, zich tot de hoogte zijner roemrijke taak heeft kunnen verheffen. Hij heeft niet slechts ingezien, dat' de monarchie zich, in welken vorm ook, in Frankrijk onmo gelijk heeft gemaakt, maar hij heeft ook de kordaatheid gehad om, zoowel in zijne Boodsshap als op het staatkundig spreekgestoelte, zonder omwegen voor die meening uit te komen. En door op die wijze de ware en innige overtuiging des lands uit te drukken en den wil aan den dag te leggen om aan de wenschen en behoeften der natie de volledigste bevrediging te schenken, heeft hij de grootste aanspraak verworven op de achting en het vertrouwen van allen, die het heil van Frankrijk boven het belang eener secte of van eene partij stellen." Prins Pierre Bonaparte is te Parijs aangekomen. Wederom is te Londen een jongman beboet wegens het kussen van een meisje tegen haren wil. Het vonnis luidde ditmaal strenger: 24 boete of twee maanden ge vangenisstraf; maar 't had ook plaats op de publieke straat. Een correspondent berigt aan de Londensche Times dat „de te New-York gevestigde raad der Internationale, de opvolger van den eenmaal roemruchten Londenschen raad, een schrijven aan de Europesche federatiën, afdeelingen en comité's der vereeniging gerigt heeft, waarin verzocht wordt om onverwijld de namen,, adressen, beroepen, leef tijden en andere merkwaardigheden mede te deelen, omtrent leden, die geschikt en geneigd zouden zijn, om als agitee- rende agenten der vereeniging werkzaam te zijn, opdat hun ten spoedigste de noodige volmagten zouden kunnen worden verstrekt. Teneinde tijdverlies te voorkomen, moeten de antwoorden langs den kortst mogelijken weg naar New-York verzonden worden; maar teneinde de ingeleverde inlichtingen te onderzoeken, is het dringend noodzakelijk dat gelijktijdig een juist afschrift aan Karl Marx te Londen toegezonden worde. De strekking hiervan is, dat niemand geloofsbrieven ontvangen zal dan zij, die door Karl Marx zullen zijn goedgekeurd. Het halfjaarlijksche congres van de Belgische federatie der Internationale is in de Kersweek gehouden. Het heeft de besluiten van het Haagsche congres verworpen, als wille keurig, aanmatigend en in strijd met den geest en de begin selen van het federalisme, en heeft ze nietig verklaard, als het werk eener partijdige meerderheid. De verschillende nationale federatien zullen uitgenoodigd worden om een federaal verdrag te sluiten, en zij, die tot hetzelve toetreden, zullen den nieuwen algemeenen raad te New-York volstrekt niet erkennen." De komeet van Biela is teruggevonden. Onder dag- teekening van den 2 dezer schrijft de Engelsche sterren kundige William F. Denning dienaangaande aan de Londen sche Times„Het is niet te verwonderen, dat men het er, nadat uiterst ervaren waarnemers met zoo sterke telescopen mogelijk (sedert 1852) herhaaldelijk te vergeefs naar deze komeet hadden gezocht, algemeen voor begon te houden dat zij had opgehouden in den vorm eener komeet te bestaan, en ontbonden was in de duizenden van kleine ligchamèn, die op den 27 November 11. op onze aardsche atmosfeer zijn nedergekomen. Ten laatste echter is zij terug gevonden, en de periodieke komeet van Biela moet nog steeds geacht worden tot ons zpnnestelsel te behooren. Het lijdt geen twijfel, of zij heeft eene menigte harer deeltjes op ons atmospherisch schild uitgestort, is feitelijk met de aarde in botsing gekomen, en heeft haar een tijj lang omhuld; maar in den vorm eener komeet is zij nog steeds waarneembaar, daar zij zich snel van de aarde in de verre ruimte verwijdert, om, waarschijnlijk, na verloop vanbenige weinige een zestal jaren terug te keeren, en op nieuw hare deeltjes op ons uit te storten. Maar het merk waardigste feit is, dat de komeet is teruggevonden in het gedeelte van den hemel juist tegenover het straalpunt van het bovenbedoelde groote meteorische schouwspel, waardoor èen nieuw bewijs is geleverd Van de identiteit der twee verschijnselen en van het feit der botsing met de aarde op den genoemden dag. Wij weten dat het uitgangspunt der meteoren van 27 November 11. met naauwkeurigheid is waargenomen te zijn geweest de ster Gamma Andromedae, en de komeet is vijf dagen later, den 2 December, door den heer Pogson, op het observatorium te Madras, nabij Theta Centauri gevonden. Zij is waarschijnlijk door sterren kundigen in het zuidelijk halfrond naauwkeurig waargenomen, en de uitslag daarvan zal van groot belang zijn ter bevordering van onze kennis van dit gedeelte der astronomie." Jl. Vrijdag avond werd te Londen in de wijk Wal- worth weder eene dier bijeenkomsten gehouden waarvan men alles goeds hopen moet, zonder er veel grond toe te bezitten. De welbekende Ned (verkorting voor Edward) Wright, onthaalde in een klein kerkgebouw in de wijk Walworth in een der morsigste straten, een honderdtal zijner vroegere medepligtigen aan diefstallen. Ned had zijn leven verbeterd en gaf blijken (voor zoover men oordeelen kan) van eene opregte bekeering. Begaafd met eenig slpreektalent hield hij verscheidene vergaderingen, waartoe alle dieven, welke als zoodanig bekend stonden (en Ned weet dit), uitgenoodigd werden om doof hem en zijne vrienden te worden toegesproken en zoo mogelijk tot, inkeer te komen. Dien avond waren honderd tegenwoordig, die dadelijk erwtensoep met brood ontvingen en de belofte van bij het heengaan eenige levensmiddelen te zullen krijgen, zijnde eene aanbeveling om te blijven tot dat de toespraken geëindigd waren. Deze schenen niet geheel zonder uit werking te zijn geweest, en sommigen dier deugnieten bleven om een korten bidstond bij te wonen. De overigen vertrokken na afloop der toespraken met eene gift van beschuit en haksel. Ned Wright heeft thans drie plaatsen voor vergaderingen of voor godsdienst-oefeningen ten be hoeve van zijne vroegere medgezellen, die volharden in hunne misdaden. Zijne taal is geschikt voor de omstan digheden en voor zijne hoorders; de liederen die gezongen worden insgelijks. Napoleon III onderging jl. Donderdag te 3 ure eene door den heelkundige sir Thompson verrigtte kunstbewerking, zijnde de eerste tot verligting van den steen. De aanwezigheid van die kwaal werd reeds eenigen tijd geleden door dr.Corvisart vermoed; dit werd bij onderzoek door sir H. Thompsen bevestigd, en sedert bleek dat zij reeds vele jaren bestaan. Het laatste berigt wegens de toestand des lijders luidde gunstig. Op het jaarlijksche feest der te Oxford gevestigde „Orde der Druiden" heeft de heer Harcourt o. a. ten slotte breedvoerig de afschaffing der inkomsten-belasting en te dien einde bezuiniging in de uitgaven van den staat bepleit. Hij heeft gewezen op Amerika, dat met een leger van slechts 24,000 man en eene naauwelijks noemenswaardige vloot geëerd en geëerbiedigd was, en waaraan Engeland met zijn veel sterker en oneindig kostbaarder strijdmagt ter wille van den vrede eene groote som geld betaalde. „Waarom (aldus vroeg de redenaar) moeten wij uit angst buitensporige uitgaven voor onze wapening doen, van welke de Vereenigde Staten zoo wijs zijn zich te onthoudeii? Wees er verzekerd van, een goed deel van die uitgaven zijn gelijk aan een groot deel der uitgaven van particulieren; zij geschieden voor den schijn, zonder dat men van plan is er gebruik van te maken. Wij spreken veel van tusschenbeide treden en wij rusten ons toe, teneinde anderen te doen gelooven, dat wij van plan zijn om tusschenbeiden te treden en wij weten intusschen volkomen goed, dat wij volstrekt niet van plan zijn om het te doen. Dit is een zeer kostbare schijn heiligheid en ik voor mij zou den raad géven, dat men, indien men niet denkt tusschenbeide te treden,,pphoude zich met de zaken van anderen te bemoeijen. En dan' zult gij den income-tax kunnen kwijt raken." Werkelijk hebben thans, zoo als zij gedreigd hadden,, 60,000 mijnwerkers in Zuid-Wallis het' werk gestaaktl De patroons volharden bij hun voornemen, de loonen met 10 pCt. te verlagen. Zij weigerden zich aan eene arbitrage te onderwerpen. "Zij hadden aangeboden de werklieden inzage in hunne boeken te geven, om hun te bewijzen dat zij geen hooger loon konden betalen. Italië. Volgens de Opinione, zou de heer de Corcelles aan den Paus en aan kardinaal Antonelli, bij hunne eerste zamen- komst, in zeer beleefde termen, maar daarom niet minder bepaald verklaard hebben, dat de houding der clerikalen tegen den heer Thiers een gevaar voor Frankrijk,oplevert. De heer de Corcelles zou er bijgevoegd hebbenj dat dp heer Thiers de voordeelen der goedé betrekkingen met Italië waardeert, en dat de volkomene onafhankelijkheid van den H. Stoel moet worden gewaarborgd, doch dat onmogelijk kan gedacht worden aan liet herstel der wereld lijke magt noch aan het doen van eenig voorbehoud tegen over voldongen feiten. Frankrijk heeft behoefteaan vrede en eensgezindheid, en deze zijn onbestaanbaar met de staat kunde der clerikalen, welke Frankrijk in conflict zou brengen met geheel Europa en het zijnen wettigen invloed zou doen verliezen. De Opinione voegt er bij dat na deze verklaring, het Vaticaan besloten heeft, den heer de Corcelles niet aan te moedigen tot aanneming van den post van ambassadeur bij den H. Stoel, terwijl tevens van den kant der clerikalen in Frankrijk raadgevingen zijn ontvangen, strekkende om den heer de Corcelles niet aan te nemen. De Opinione zegt ten slofte, dat de heer de Corcelles den post van ambassadeur bij den H. Stoel heeft geweigerd. Amerika. Op Nieuwjaarsdag is te New-York de groote schouw burg afgebrand. Een telegram uit New-York heeft het overlijden van Kamehameba V, Koning der Sandwichs-eilanden, gemeld. Hij was den 11 Dec. 1830 geboren en in 1863 op den troon gekomen. Zijn gebied, dat eene oppervlakte van 348 geografische mijlen heeft, is sedert 1840 onafhankelijk en werd in 1844 door Amerika en de Europesche staten als een zelfstandig rijk erkend; het is een constitutionele monarchie en heeft sedert 1864 een tamelijk vrijzinnige grondwet. Men vindt er op Europesche wijze gebouwde huizen, goede wegen en 300 scholen. In belangrijke ge vallen is de Koning verpligt een „geheimen raad" bijeen te roepen, bestaande uit de ministers, de gouverneurs van de voornaamste eilanden, de rijks-kanselier en 16 leden, die voor de eene helft uit inboorlingen en voor de andere helft uit genaturaliseerde inwoners moeten worden gekozen. De bevolking telt 63,000 zielen, het staande leger slechts 75 man. De Sandwichs-eilanders behooren tot de meest ontwikkelde volkstammen van de Zuidzee. In Georgië is een spoorwegongeluk voorgevallen, waarbij 7 personen omgekomen en 15 gekwetst'zijn. Charlotte Patti, die onder de reizigers behoorde, is ongedeerd gebleven. Zeilklaar Liggende en vertrokkenfechepen Groote Vaart. Zie ons vorig nummer. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Castor. P. A. de Boer. Lissabon. Stukgoederen. Zur Mühlen Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). nuarij. [Jren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. -ü (U O O O Toestand van de (3 f-a Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 5 12 zwtw. 8k. I 754.68- 5.35 7.7 5.0 6 12 zw. 23 761.43+ 1.38 8.6 6.0 7 8 zw. 8» 765.54+ 5.47 8.1 7.3 7 12 zwtz. 6» 7 66.6lJ+ 6.54 8.2 5.8 0.92|Golvend. 0.94|Ilol. 0.9ljG'olvend. 0.95 weingolv Weersgesteldheid- 5 Jan. 12 u. Bewolkt, helder, wind, onstuimig. 6 Jan. 12 u. Digtbewolkt, wind, onstuimig. 7 Jan. 8 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 7 Jan. 12 u. Digtbewolkt. betrokken. Heden overleed, na eene kortstondige doch hevige ziekte, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder en Behuwd^ moeder NEELTJE JACOBA KEIZER, Wed. S. SLOT, in den ouderdom van 71 jaren en 5 maanden. Allen die de overledene gekend hebben kunnen beseffen wat wij in haar verliezen. i nav Nieuwediep, 6 Januarij 1873. D. MAKELAAR. Mede uit naam van Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Op den 30 December 1872 qverléed. te Groningen, zepr onverwacht, in den ouderdom van 36 jaren, mijn geliefde Echtgenoot JAN DE VRIES. Den Helder, 7 Januarij 1873. Wed. J. DE VRIES—VAN KAMPEN. Wegens bijzondere omstandigheden eerst heden geplaatst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3