1873. N°. 6. Zondag 12 Januarij. 31 Jaargang. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. KIEZERSLIJSTEN. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: HOLENPLEIN, N°. 163. BELASTING OP DE HQNDËÏL Bi nnenland. HELDEItSCHE EV NIEUWEDIEPER COURANT ,W ij huldigen het goede." n rr— r-r~. Yerschijpt Dingsdag-, D,qnderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs por kwartaal ƒ1.30. n franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Yan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimteberekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Oost-lndiê: via Triest 2.1 Jan. 's avondg 6 u. 25 m. Marseille 16 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. r Brindisi 23 Jan. 's avonds 6u. 25 m. Curagao en Suriname, 16 Jan. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton13 Jan., 's morg. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER eq WETHOUDERS der gemeente, HELDER; Gezipn aft, 2,6 der Wet van den 1,9 Augustus 1861 (Staats blad Np. 72): Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het inschrijvings register en de daarbij behoprende alphabetische naamlijst, betrekkelijk de jongelingen die zich binnen deze gemeente in 1872 hebben doen inschrijven voor de ligting der Nationale Militie van 1873, op de Secretarie der- gemeente voor elk ter lezing is nedergelegd, van heden, tot den, 19 Japuarij aanstaande, van des morgenB negen tot des namiddags een ure, en dat tegen register en lijst binnen genoemden tjjfl bezwaren kunnen worden ingebragl bij den Commis saris des Koningsin deze provincie, door middel van een bij den Burgemeester in te leveren, door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier en onderteekend door hpm, die ze inbrengt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 10 Januarij 1873., L. VERHEY, Secretaris. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER; Gelet hebbende op het bepaalde bij art. 7 der Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 87), betrekkelijk het opmaken der LIJSTEN, aanwijzende de personen, die tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zjjn. Noodigt alle inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in.de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februarij aanstaande te doen blijken. Helder, De Voorzitter voornoemd, 10 Januarij 1878. - STAKMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat in, het begin der volgende maand Februarij de beschrijving zal Worden gedaan van de in de gemeente aan wezige HONDEN, voor de belasting van het loopende jaar, bij welke beschrijving ieder verpligt is aan de daarmede belaste Amb tenaren de noodige opgaven en inlichtingen te geven. Ieder belastingschuldige,, die overgeslagen mogt zijn, is gehouden vóór of op den laatsten dag der volgende maand ten kantore van den Gemeente^.Ontvanger schriftelijk aangifte te doen. De belasting bedraagt voor een losloopenden hond f 3.en voor een die vast ligt f 1.—. Losloopende honden moeten een halsband dragen, voorzien van den naam des eigenaars. Van ontduiking of overtreding dezer- belasting wordt proces verbaal opgemaakt en voor de Arrondissements-ltegtbank te Alkmaar vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, IQ Januarij 18.78, STAKMAN BOSSE. De VOORZfTTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 14 JANUARIJ 1873, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 11 Januarij 1873. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Benoeming leden Stembureau. 2. Aanbeveling leden Commissie Toezigt Middelbaar Onderwijs.; 3. ii ,iPlaatselijke Schoolcommissie. 4. Mededeeling ingekomen stukken. T HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Januarij. In de Nationale Vergadering in Frankrijk is thans dé vraag aan de orde.: Zal het onderwijs, door of van wege den staat te geven, godsdienstig of godsdienstloos zijn? Eenige leden dringen er met kracht op aan, dat de staat zich niet met de godsdienst inlate, wijzende op, de maatregelen in Duitschland genomen, en die welligt voor het vervolg de ongunstigste gevolgen zullen hebben, De Pruissische regering gaat voort op den ingeslagen weg om aan de Catholieke kerk reden tot ernstige onte vredenheid te geven.. Eenmaal door haaf vastgesteld, dat kerk' en staat aan elkaar verwant en niet gescheiden zijn, bevindt zij zich op een glibberig spoor, op een hellend vlak en wie weet waar het einde nog is. De dood van den ex-keizer Napoleon III is op 't oogen- blik het meest belangwekkend politiek nieuws, dat al het andere op den achtergrond plaatst. In eene afzonderlijke rubriek, hierachter voorkomende, vermelden wij eenige bijzonderheden omtrent den overledene, wiens veelbewogen leven, thans, geheel aan de geschiedenis behoort. Jl. Dingsdag is alhier tot stand gekomen de vereeniging: „Het kruis voor krijgsverrigtingen," onder de zinspreuk: „Helpt elkander!" Reeds zijn een 54tal leden ingeschreven. Het doel dezer vereeniging is bevordering van vriend schappelijke gezindheid onderling en de zorg voor de begrafenis van de leden en hunne echtgenooten, waarvan de kosten meerendeels door de kas zullen worden gedragen. Aan ridders der Militaire Willemsorde en aan geregtigden tot het dragen van het Zilveren- en het Metalen-Kruis wordt de gelegenheid aangeboden om als leden tot deze vereeniging toe te treden. Het reglement, door de voor- loopige commissie ter tafel gebragt, is vastgesteld. Gisteren avond werd in Tivoli de derde volksvoordragt van wege het departemént Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden. Als eersten spreker trad op de heer T. Mooij, die een verhaal leverde van het leven en de daden van den zeeheld Piet Hein, en hem als een dapper held, een nederig man en een goeden zoon ter navol ging voorstelde. Vervolgings werd door den heer J. P. van Varik voorgedragen een proza-stuk, getiteld: „Wat men voor geld niet koopen kan," van H. Zeeman. Daarna droeg de heer G. E. Kloosterhnis het gedicht voor van prof. B. ter Haar, onder 't opschrift: „Eliza's vlugt." Ten slotte bragten de leden der rederijkerskamer Olympia ten tooneele het kluchtspel: "De Pruissen komen! of de scherpschutters van St. Pietersdorp," door v. d. Stempel. De verschillende werkzaamheden van dezen avond bleken ook nu zeer in den smaak te vallen van het zeer talrijk publiek. Voortdurend vindt het streven om degelijke volksvoor- dragten, door muziek uitvoeringen opgeluisterd, te organiseren, in ruime mate bijval. Zeer velen, die gaarne wilden binnen gaan, moesten zelfs aan de deur van 't lokaal worden af gewezen. Bij de bevoegde autoriteit is dezer dagen aangifte gedaan van het vermissen van een brief met geldswaarde, den 3 December 11. door den afzender alhier zelve in de brievenbus gestoken. De brief was geadresseerd aan den heer D. Sneepers, te Delfshaven, en bevatte een bankbillet groot 40, gemerkt A 3953, en een muntbillet groot 10, gemerkt 488 H. A. De mailboot Prins van Oranje, den 18 Dec. ten 9 ure des voormiddags van Batavia vertrokken, is den 9 dezer ten 10 ure voormiddags te Suez aangekomen. Het stoomschip de Ruyter, van hier naar Batavia, is den 7 dezer het Siiez-Kanaal gepasseerd; alles wel aan boord. Tengevolge van het overlijden van Napoleon III, ex-Keizer van Frankrijk, zal de soiree-dansante ten hove Dingsdag a. s. niet plaats hebben. Het dagelijks zachte weder bevordert niet alleen den groei van de gewasschen, maar ook de -konijnenteelt. Men vond te Texel in de Provinciale duinen een nest waarin 6 jonge konijntjes. Voorwaar iets zeldzaams op 2 Januarij. In de vorige week brak te Winkel de longziekte uit op een stal met veel vee. De twee aangetaste beesten werden onmiddelijk afgemaakt en de overige alle ingeënt. Sedert zijn tien dagen verloopen en geen der ingeënte ziek is geworden. In het jaar 1872 zijn te Medemblik geboren 80 kinderen, overleden 64 personen, waaronder 4 levenloos .aangegeven, gehuwd 16 paar, in de gemeente gekomen 130 personen en de gemeente verlatén 139 personen. Door den gemeenteraad van Purmerend is besloten, dat er behalve de bestaande week- en jaarmarkten, in die gemeente op eiken Donderdag zal gehouden worden een weekmarkt voor vee. r-A- De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten den schouwburg weder te verpachten. Het voorstel tot eene maand verdaging van een besluit, met het oog op de Amster- damsche afdeeling van het tooneelverbond, die dan hare voorwaarden kon doen kennen, werd eerst verworpen met 21 tegen 12 stemmen. Het voorstel om de bespeling te gunnen aan hen, die de meeste waarborgen gaven tot vervul ling van de eischen welke men aan een goed schouwtooneel mogt stellen, werd verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Te Amsterdam is een politieagent wegens diefstal tot een jaar'cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Te 's Hage heeft men gisteren nacht weder pogingen gedaan om in te breken. Het Utrechtsch Dbl. meldt, dat Z. M. de Koning een levenslange gift van 50 toegekend heeft aan den kanon nier van den Akker, die bij het bekende ontploffen van een granaat zoo deerlijk gekwetst werd. Naar het L. D. verneemt, heeft zich als schrijver van het antwoord op de prijsvraag: „Over de ontwikke- van het leerstuk der Volkssouvereiniteit sedert Hugo de Groot, door de regtsgeleerde faculteit te Leiden met zilver bekroond, doeii kennen de heer P. W. J. Loder, candi- daat in de regten aan het Athenaeum te Amsterdam. De arrondissements-regtbank te Amersfoort heeft K, wethouder te Rijsenburg, wegens het toebrengen van slagen aan een magistraatspersoon in de uitoefening zijner functie (den burgemeester van R.) veroordeeld tot eene maand cellu laire gevangenisstraf. Te Breda had jl. Zondag het volgende tragisch-comisch voorval plaats. Een bierbrouwersknecht liep of viel, hier over is men het niet eens, in de rivier de Mark. Zijne teedere wederhelft, dit gewaarwordende, volgde hem zonder eenig beraad, met het voornemen haar man te helpen en te redden. Dit laatste mislukte geheel zoodat, indien niet welwillende buren waren te hulp gekomen, beiden op dien Zondag hoogst waarschijnlijk den dood zouden hebben ge vonden. Een welbekend, door velen zeer geliefd vocht, waar van, naar men verzekert, de echtelingen nog al beminnaars zijn, moet een voorname rol in deze zaak hebben gespeeld. Eenige jaren geleden ging van Bergen-op-Zoom iemand als reiziger op reis. Het schip waar hij zich op bevond met nog 400 personen, verging met man en muis. Zijne vrouw, die steeds in Bergen was blijven wonen, vernam het ongeval en begaf zich ter gelegener plaatse om inlich tingen te bekomen. De dood van den man werd geconstateerd door, zooals nu blijken zal, onvolledige bewijzen. De vrouw droeg daarna een jaar en zes weken ronw als gebruikelijk is. Dezer dagen evenwel kwam de man op het onverwachts thuis. Hij had op een plank bij gelegenheid der schipbreuk, met nog een aüder kameraad zijn leven gered en was op een eiland aangeland, vanwaar ze na lang zwerven in het vaderland terugkwamen. (N. Goesche Ct.) Eenige Noordbrabantsche heeren zullen een pelgrlms- togt maken naar Lourdes. De Arnh. Crt. vestigt er de aandacht op, dat men tegenwoordig geen dagblad in handen kan nemen, of men is zeker daarin minstens een half dozijn „akeligheden" te vinden. Zij betreurt het, dat het publiek nu eenmaal in de stemming is om akeligheden mooi te vinden en zij keurt het af, dat de periodieke pers zich schijnt te beijveren om die stemming voeden. Niet alleen omdat daardoor stof verschaft wordt voor allerlei commérages, die andere zaken verdringen, welke toch ook wel de moeite waard zijn om het onderwerp der gesprekken uit te maken, maar ook omdat daardoor zijdelings aanleiding gegeven wordt tot toepassing van het geleerde. Ook misdaden, zegt het blad, zijn epidemisch. Toen de papieren Werther zich voor de papieren Charlotte had doodgeschoten, hebben vele Werthers van vleesch en been zich voor Charlotte's der werkelijkheid van het leven beroofd, en hetzelfde verschijnsel heeft zich dezer dagen voorgedaan. Nadat de jonge Duval zich ter wille van de befaamde Cora Pearl een kogel door het hoofd had gejaagd, hebben verscheidene jongelieden te Parijs dat voorbeeld nagevolgd, en er bestaat geene reden, waarom misdaden jegens de maatschappij niet op gelijke wijze zouden worden aangewakkerd. De zucht tot nabootsing, die de grondslag is der mode, openbaart zich ook in vele andere opzigten. Wanneer dag aan dag de couranten mededeelen hoe hier is gestolen, daar ingebroken is, ginds nachtelijke aanrandingen, enz. hebben plaats gehad, dan mag dit, zooals zij er zeer gemoedelijk bijvoegen, strekken om de ingezetenen op hunne hoede te doen zijn, het strekt tevens om het gevaar te vermeerderen. Voor het publiek worden de „akeligheden" minder akelig, wanneer het die eiken dag onder de oogen krijgt; en juist omdat zij het afschrikwekkend karakter verliezen, worden zij ook te eerder nagevolgd; en bij intuïtie schijnt de man, die het slechte wil, te hegrijpen, dat het thans zijn tijd is om gebruik te maken van de ontruste gemoedsstemming van het publiek. Genoemd blad beschuldigt de Nederlandsche journalisten niet van medepligtigheid aan de misdrijven, waarvan men sedert jaren niet zooveel gehoord en gelezen heeft als in den laatsten tijd, niettegenstaande de winter minder streng is en nergens de invallende vorst de verdienste hefet doen ophouden. Zij gelooft ook niet dat het geneesmiddel tegen dit kwaad geheel van de journalisten afhangt; allerminst verwacht zij, als het gevolg van hare opmerking, dat van nu af plotseling de kroniek der „akeligheden" zal worden gestaakt. Alleen de eene of andere gewigtige gebeurtenis zal de aandacht van deze misdaden afleidenzij zal de vermel ding minder noodzakelijk doen worden als lokaas voor de publieke belangstelling, en zoo daardoor de misdaden niet worden voorkomen, zij zullen er althans niet door worden aangewakkerd. Deze zullen haar epidemisch karakter verliezen het kwaad zal uit eigene beweging gepleegd moeten worden, en dit is reeds iets gewonnen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1