ADVERTENTIËN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Correspondentie. 280ste STAATS-LOTERIJ. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgeerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. Onder aan de kist bevindt zich een groot kruis. Ten 10 u. 20 m. kwam voor het kasteel de rijk versierde lijkwagen aan, die door een groot aantal personen met bloemkransen en ruikers werd bedekt terwijl een viertal werklieden er elk een immortellenkrans aan hechtten, van een inscriptie'voorzien. Met klokslag elf uur kwam een priester naar buiten, dragende het Crucifix. Zoodra hij zich voor den lijkwagen bespannen met acht zwarte paarden had geplaatst, traden zes priesters, in groot ornaat en met de decoratiën, hun door Keizer Napoleon geschonken, versierd, het kasteel uit; achter hen volgde onmiddelijk de lijkkist, die dadelijk in den lijkwagen werd geplaatst. Toen verscheen de keizer lijke Prins, in een lange rouwmantel gehuld. Hij was bleek, maar kalm. Hij droeg het grootkruis van het Legioen van Eer. Blootshoofds, even als allen die den stoet vorm den, liep hij met vasten tred. Alle Fransche officieren, 't zij ze in werkelijke dienst waren of niet, waren in burgerkleeding. Op het oogenblik waarop de stoet zich in beweging stelde verschenen voor de ramen van het kasteel het personeel van het keizerlijk huis, allen diep aangedaan, een laatsten groet brengende aan hun verscheiden meester. Naar men zegt, was ook de Keizerin aan een der vensters. Zij die de slippen van het lijkkleed vasthielden, droegen evenals vele anderen, immortellen-kransen en ruikers van viooltjes. Zoodra de stoet buiten was, ging men zes aan zes, vooraan de priesters, die de lithanie der stervenden zongen. De stoet was meer dan een vierde mijl lang. De kleine kapel kon naauwelijks meer dan een vijfde gedeelte der leden van den stoet bevatten. De bisschop van Southwark bediende de mis, bijgestaan door een groot aantal priesters. De werklieden namen vooraan plaats, digt bij de baar; vlak daartegenover was de keizerlijke Prins gezeten; al de overigen stonden. Verscheiden dames uit den hoogen adel van Engeland en uit de aanzienlijke klasse woonden de plegtigheid bij. Menig bekend gezigt, voor wie getuigen waren van den glans van de Tuileriën en St. Clond, in de zonnige dagen van het keizerrijk. Een vergadering van notabiliteiten. Die grijze knevelbaard daar ginds, bij het orgel, was een ancien militaire, pensionné par l'Empereur; en die oude man, snikkend in den hoek, was 's Keizers valet, zijn trouwe dienaar gedurende 21 jaren. Dddr hief 't koor zijn zoeten zang aande wierookdamp steeg omhoog; 't wijwater werd gesprenkeld; 't zilveren schelletje klonk en allen knielden neder. Er was menige snik hoorbaar een traan in elk oog. Toen de lijkdienst ten einde was, werden 't laken en de kruizen van de kist genomen, en men droeg 't stoffelijk overschot van Napo leon III naar 't kleine gewelf, waar het voorloopig rusten zal. Weder regende 't nu bouquetten op de kist. Hierop, nadat de keizerlijke Prins en de overige Prinsen na elkander even neergeknield hadden voor 't graf, als om nogmaals afscheid te nemen van den overledene, gaf 't De Profundis 't teeken, dat de treurige plegtigheid was afgeloopen. Weinigen, voorwaar, die bij 't verlaten van de kerk niet een bewogen blik zullen geworpen hebben op die donkere ruimte, waarin 't lijk van den grooten Keizer, eenmaal zoo magtig en gevreesd, verborgen lag onder schooue bloemen. Nadat het lijk in de sacristie, tot lijkkapel hervormd, was bijgezet, verlieten allen de kerk. De keizerlijke Prins keerde met de Prinsen Jeröme en Lucien per rijtuig naar Camden-House terugal de anderen gingen te voet. De groote menigte toeschouwers heeft den jongen Prins levendig toegejuicht en nam een zeer eerbiedige houding in acht. Er waren 940 politieagenten aanwezig, maar hun taak werd zeer gemakkelijk gemaakt door het publiek, dat zich zich geen oogenblik onbetamelijk gedroeg. Zelfs was er geen gedrang te bespeuren en allen ontblootten het hoofd, als de lijkkoets passeerde. Toen de godsdienstige plegtigheid was afgeloopen, ontving de Keizerlijke Prins de vertegenwoordigers der Koningin, van den Prins van Wallis en van de overige Engelsche Prinsen, benevens de gedelegeerden van het leger van Italië, de buitenlandsche gezanten, den lord-mayor en de scheriff's van Londen, de deputatie van de school van Woolwich, de maarschalken, de oud-ministers, de officieren van het Fransche leger en de Marine en de overige tegenwoordig zijnde notabiliteiten. In een ander salon ontving de Prins vervolgens de Fransche dames, die voor de begrafenis waren overgekomen. Op Camden-House teruggekomen, heeft de keizerlijke Prins aldaar een levée gehouden, waarbij de benedenver trekken spoedig door aanzienlijke imperialisten waren inge nomen, en hij heeft daarna, vergezeld door de heeren van zijns vaders Hof, de lange rij van Franschen 2000 in getal die zich ter wederzijden van de oprijlaan geschaard hadden, langs gewandeld. Bij den ingang van Camden- House wachtte den keizerlijken Prins eene deputatie van 60 ouvriers, met de Fransche vlag. Een hunner sprak den Prins kortelijk toe en eindigde met den kreet: „Leve Napoleon IV!'' die onmiddelijk van alle kanten herhaald Werd. De menigte drong naar de groep van Prinsen, en Napoleon IV zou letterlijk door de geestdrift zijner nieuwe onderdanen van de been gedrongen zijn, indien zijn gevolg niet terstond een doortogt naar de voordeur had gebaand. Bij den eersten kreet had de Prins de hand opgestoken, maar te vergeefs, en nog vijf minuten lang, nadat hij Camden-House was binnengegaan, weergalmden opgewonden kreten, als: „Leve Napoleon IV!" „Leve de Keizer!" „Leve de Keizerin!" en eindigde met een hartelijk „Leve Engeland!" Zóó, zegt de Times, eindigde een droeve week, wier gebeurtenissen geen enkel Britsch hart koud lieten. Stond 't dan eenmaal geschreven, dat Napoleon III in ballingschap moest sterven, 't is gewis een aangename gedachte, dat hij stierf te midden eener natie, die, ondanks al zijn politieke dwaasheden en misslagen, hem persoonlijk steeds van harte genegen was. Zijn loopbaan behoeft, als die van zoo menig ander groot man, geen afgunst op te wekken. Integendeel zij kan tot troost strekken aan allen, die in nederiger kring zich bewegen. 't Weder was gunstig, verleden Woensdag. Napoleon had, naar men verhaalt, altijd een zonneschijntje bij de revues die hij over zijn troepen hield. Welnu, hij heeft ook een zonneschijntje mogen hebben bij de groote en laatste revue, die do wereld over hem gehouden heeft. Plaatsruimte betaald Reeds eenige malen vonden wij aanleiding om de uitmuntende Honduro in heriunering te brengen, omdat het inderdaad een huismiddel is zoo als er, wat zijn goede werking betreft, nog geen tweede bestaat. De door deze uitstekende Wijnlikeur verkregen resultaten tegen hoestverslijming, maagkwalen, lering, hiimorrhoiden, zijn bewonderenswaardig, en geen zieke moest verzuimen er een laatste proeve mede te maken. Zie s. v. p. de betreffende annonce in het nummer van heden. De groote moeijelijklieid voor het socialisnras. Onder dien titel lezen we in het 1 Cents Volksblad het volgende: Het hoofddenkbeeld van het socialismus is zoo gek niet. Het is dit, dat de Staat alle eigendommen in beslag neemt, dat al wat ieder verdient in de schatkist komt, en dat ieder daaruit zooveel krijgt, als hij noodig heeft om behoorlijk te leveD. Menig huisvader, die nu veel zorgen en moeite heeft met het grootbrengen en het voorthelpen zijner kinderen, zou heel graag willen, dat de wereld zóó werd ingerigt. Hij had dan eenvoudig zijn gewoon werk te doen, en zijne kinderen ook, als de Staat hier niet tevens voor zorgde, een werkkring aan te wijzen; maar hun onder houd en hun vooruitkomen in de wereld ging hem dan verder niet aan. Dat was gemakkelijk! Men zou dan wel wat onder de plak zittenwant nu schreeuwen ze al van de tyrannie van het kapitaal; maar als er maar één kapi talist in den Staat was, namelijk de Staat zelf, dan was die tyrannie al heel erg. Evenwel kwam dat er misschien zoo heel veel niet op aan, want als alle menschen evenzeer onder de plak zaten, dan had niemand een ander iets te verwijten; maar er is een gek bezwaar, dat eerst moet opgelost worden, voordat wij kunnen beginnen met de maatschappij zóó te maken. Waar zullen wij een Koning van daan krijgen, die wijs en sterk genoeg is, om zulk een Staat te besturen? Het ontvangen en verdeelen van al dat geld is zeker al moeijelijk genoeg, en er zou denkelijk geen eind zijn aan de klagten van menschen, die zeiden, dat de verdeeling niet billijk gedaan was; maar dit is het ergste niet. De schatkist is geen paardje-poepgeld, maar om voortdurend uit de schatkist te kunnen nemen, moet er voortdurend geld inkomen. En hoe zal dat er inkomen? Wel door het werk van al de menschen, die in het land wonen. Goedmaar wie' zal die menschen aan hot werk houden? Tegenwoordig werken zij om hun eigen belang, zooals reeds Salomo zeideal het werk der menschen is voor zijnen mond; maar als ieder zijn onderhoud uit de schatkist krijgt dan zal hij lui worden, en denken wat komt het er op aan? „Ja maar" zeggen de socialisten, „zóó gaat het niet. Die niet werkt, zal niet eten." Dit is uitmuntend; maar hoe zal men al die drie millioen menschen, die in Nederland wonen, aan het werk houden Zal ieder dan eerst zijn taak moeten afdoen, voordat hij eten krijgt? En als iemand eens ziek is, zal hij dan een bewijs van den doctor moeten hebben, voordat hij zijn portie krijgen kan? Ik weet er niets anders op, maar vindt dit voor volwassene menschen nog al onpleizierig. Doch al wilde men zich dit getroosten, dan is men er nog niet. De één kan beter en meer werken dan den ander. Wie zal nu beoordeelen, of iemand zijn uiterste best gedaan heeft? Als ik mijne taak moet afhebben om mijne portie eten te krijgen, dan doe ik die af en niet meer. Tegenwoordig werken de meeste zooveel als zij kunnen, om zooveel mogelijk te verdienenmaar dan zal ieder slechts zooveel werken als hij moet, meer niet. Of zal men aan iemand, die meer werkt, meer eten geven? Wat zal hij daaraan hebben Als er geen eigendom meer is, zijn andere belooningen moeijelijk denkbaar. Dit zijn geen kleinigheden. De heeren van de Interna tionale moeten hier eens ernstig ovër nadenken; want als zij den heelen boel omverhalen, voordat zij weten, hoe zij het zullen in orde brengendan maken zij het gelieele volk ongelukkig en niemand wint er iets bij. zoon van K. Bos en J. de Graaf. Trijntje, dochter van G. Bronner en A. Raven. Hannes Jacobus, zoon en Elisabeth, dochter van H. Kraan en G. Schuitenmaker. Cornelia, dochter van J. Groot en A. Jonker. Maartje, dochter van P. de Nijs en J. Sluis. Cor nelia Geertruida, dochter van C. J. Kruijer en G. Groot. Willem, zoon van P. Breed en T. Govers. Tames, zoon van T. Kooij en T. Kapitein. OVERLEDENTrijntje Fraij, 65 jaren, echtg. van T. Snip. Grietje, 8 dagen, dochter van A. Kapitein en B. Koopman. Anna I jaar, dochter van J. C. de Wit en K. Kampers. Cornelia, 11 maanden, zoon van S. de Leeuw en M. van Eeten. Dieuwertje, II dagen, dochter van A. Kapitein en B. Koopman. Neeltje, dagen, dochter van J. Oud en A. Hoofd. Jacob Meijerjng, 61 jaren, weduwnaar van M. Stoop. Arie, 2 jaren en 6 maanden, zoon van G. SmitenN.Bijpost Hendrik HermandeCarpentier, 30 jaren. Advertentiën, aangeboden na 's middags 12 ure, kunnen niet altijd geplaatst worden in het nummer dat dien dag verschijnt. Omtrent annonces, waarvan schriftelijke opgave wordt verlangd, worden aan het bureau geene mondelinge informatiën verstrekt. VIJFDE K.LA.SSE. Zevende lijst: No. 11894 2000; No. 9384 en 18896 ieder 100Ó; No. 2425 en 17223 ieder /'400; No. 16508 en 17322 ieder ƒ200; No. 2367, 2544, 9150, 11941; 14923, 16639, 17127, 17526 en 19103 ieder 100. Achtste lijst: No. 5762 ƒ1500; No. 4911, 5356, 12033, 15597 en 18961 ieder 1000; No. 1494 en 11418 ieder ƒ400; No. 998, 2460, 7690, 16127, 18689 en 18881 ieder 200; No. 5660, 8082, 10284, 11769, 12250, 15574 en 17120 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Heidei (Landskeet). weingolv Vlak. Golvend. Weersgesteldheid- 17 Jan. 12 u. Betrokken, regenbuijig. 18 Jan. 8'u. Digtbewolkt, regenbuijig. 18 Jan. 12 u. Helder, bewolkt, mooi, winderig. Van 10 tot 17 Januarij 1873. ONDERTROUWD: M. M. Bijnevelt-, societeithouder, wonende alhier, onlangs te Amsterdam en P. te Boekhorst, wonende te 's Gravenhage. H. Walles, horologiemaker en M. M. van Lintei, wonende te Groningen. L. C. Ran, zeeman, wonende te Amsterdam en V. A. Spigt. D. Dekker,werkman en E. Peeters, weduwe van P. Zon. GEHUWDP. Herman en J. G. Baljé. A. Breet en W. Gros. BEVALLEN: E. Heesters, geb. Weetniet, (D.). W. Remert, geb. Zewald, (D.). N. Schilder, geb. Wiering, (ZM. de Wilde, geb. Schaap, (D.). M. Oostendorp, geb. Veldt, (D.). M. Steeman, geb. de Groot, (Z.). J. C. Basie, geb. Querelle, (D.). A. Boll, geb. Eeltjes, (D.). M. Makelaar, geb. Kater, (Z.). H. Mallet, geb. de Ridder, (Z.). H. van der Laan, geb. van Wijngaarden, (D.). J. Biersteker, geb. Snoerwaug, (Z.). M. Kruk, geb. Roodt, (D.). A. C. Ham, geb. Evers, (Z.). M. J. Heemskerk, geb. Winter, (Z.). M. J. van Halen, geb. Langhorst, (Z.). J. Sluisman, geb.. Kunst, (Z.). C. Lut, geb. Spil, (D.). N. de Graaf, geb. Klein, (Z.). J. C. Marmelstein, geb. Kamper, (D.). OVERLEDEN: J. J. B. Senbauser, 2 jaren. T. Thieman, circa 21 maanden. G. M. Wensma, 9 maanden. J. Dijker, 76 jaren. Van 1 tot 15 Januarij 1873. ONDERTROUWD: C. Bakker, weduwnaar, 43 jaren en A. Jansen, weduwe, 40 jareD, wonende te Oude Niedorp. GETROUWD: C. Kalishoek en W. Gootjes. GEBOREN: Gijsberta, dochter van P. Klok en B. Timmerman. Wijbregt, dochter van S. Rol en M. Hoek. Antje, dochter van G. Sluis en M. Bregman. Neeltje, dochter van J. Oud en A. Hoofd. Albert, zoon van A. Haak en M. H. Siemer. Gerrit, zoon van B. v. Twuijver en G. v. d. Vlies. Antje, dochter van J. Visser en A. Veer. Jacob, zoon van L. Schotvanger en A. Tates. Karei, Zeilklaar Liggende en vertrokkenSckepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 17 Nov. Macassar. H. J. Bose. Macassar. 19 Suriname. H. Houtkoper. Suriname. 27 Solide. J.E.Hazewinkel. Venetië. 29 Padang Packet. J. Mondt. Soerabaija. 30 Nederland. W. L. Mahne qq. Batavia. 1 Dec. Catherine. G. S. Bakker. Suriname. 7 Italia. T. Cardello. Spezia. 11 Prof.SimonThomas. E. Pot. Samarang. 13 Ommelanden. J. G. Luneborg. Genua. 15 Bestevaêr. P. C. Rosier. Batavia. 18 Gesiena Maria. 1'. Ruardi Beek. Padang. 21 Kosmopoliet. P. H. Klein. Suriname. 24 Carolina. J.A.Ouwehand. Oporto: 27 Stad üockum. J.J.P.Jurrians. Soerabaija. 27 Vice-Adm.May. J.K.Annokkee. Samarang. 27 Lida. J.W.C.VinkeMuiler. Suriname. 27 Sophia Maria. P. T. Teensma. Curaijao. 30 Bato. H. Kramer. Batavia. 8 Jan. A. de Neuter. D. Malfaison. BuenosAyres. 10 St. Petersburg. J. 11. Drent. Messina* 15 Constance. M. Kimmerer. Soerabaija. 17 Anna. U. F. Minkes. Corfu. *Als bijlegger van Newcastle binnengekomen. Binnengekomen Koopvaardij Bob epen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst., 17 Jan. Graf Otto zu Solms. G. Tessin. Duinker&Goedkoop. Galatz. T Het Alkmaarsche marktberigt van heden hadden wij bij het afdrukken nog niet ontvangen. të y-. Vijf-en-dertigjarige 52chtvereeniging tan a SANDER SOK MARGRETHA "lULZENB O OM. 1 y Nieuwediep, 18 Januarij 1873. Kj §j Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. jjf Vijf-en-twintigjarige Eektvereeniging VAN ARNOLDUS KIKKERT EN PETRONELLA ANTONETTA OX. Nieuwediep, 20 Januarij 1873. Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. 5 3 esoocQooesiee-oo-ooQeeeQeegoooooopQgeesee ^.00300333 JOZOOOe^eB^aOQOQOQOOOQOÓGGOQOe q, Twaalf-en-cen-fealfjarïge fEeEitvereeniging VAN Ks. VAN DER BEN O TT en WILLEMINA WIGMAN. Nieuwediep, 19 Januarij 1S73.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3