STATEN-GENERAAL. Buitenland, Frankrijk. Engeland. Mschland. Amerika. Marine-Haven Nieuwediep. Omtrent annonces, waarvan schriftelijke opgave wordt verlangd, worden, aan het bureau geene mondelinge informatiën verstrekt. ADVERTENTIËN. Eerste Kamer. Avondzitting van Vrijdag 17 Januarij. De beraadslaging over de Staatsbegrooting voor 1873 wordt voortgezet, en wel over Hoofdstuk VIII (departement van Oorlog). Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen voereti de ministers van Binnenl. Zaken en van Oorlog het woord. Eerstgenoemde wenscht de discussie over de in te dienen militiewet thans niet te doen plaats hebben laatstgenoemde verzekert, dat de wet op het vestingstelsel gereed en iu behandeling in den ministerraad geweest is. Hij geeft de verzekering, dat hij in de verschillende uitgaven de noodige zui nigheid zal betrachten. Hoofdstuk VIII wordt daarop met 25 tegen 2 stemmen aangenomen. Daarna worden aangenomen met algemeene de definitieve koloniale huishoudelijke begrootingen van Suriname en Curaqao, voor 1873. Zitting van Zaturdag 18 Januarij. Aan de orde is de beraadslaging over Hoofdstuk IX Koloniën, welk Hoofdstuk, gelijk mede dat voor Onvoorziene Uitgaven, met algemeeue stemmen wordt aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde het wets ontwerp tot goedkeuring van artikelen der overeenkomst met Spanje, houdende regten van consul?, enz. De discussie hierover liep nog niet ten einde, maar zou in eene avondzittiug worden voortgezet. Avondzitting van Zaturdag 18 Januarij. Tot goedkeuring van het tractaat met Spanje wordt besloten met 23 tegen 5 stemmen. De vergadering ging daarop tot nadere bijeenroeping uiteen. Uit Konstantinopel worden aan hét Fransche regerings blad eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent den spoor wegtunnel, waaraan in die stad, onder de leiding van den Franschen ingenieur Gavand, sedert Jnnij 1871 gearbeid wordt en die in den loop van dit jaar gereed zal komen. Die tunnel moet strekken om de drukste kade van den Gouden Hoorn met den meest bevolkten heuvel der Turk- sche hoofdstad, de bedrijvige Galata-wijk en de voorstad Pera waarin, gelijk men weet, de voornaamste vreemde lingen, de ambassaden, enz. gevestigd zijn in gemeen schap te brengen. Die gemeenschap heeft thans voornamelijk plaats langs eenen weg, waarop men genoodzaakt is een trap van meer dan honderd treden te bestijgen of af te dalen, 'tgeen gemiddeld door ruim honderd duizend menschen daags geschiedt. Teneinde de 'circulatie in die woelige wijken niet te belemmeren, is men op het denkbeeld gekomen om de spoorweggemèenschap onder den grond aan te brengen, en wel door een tunnel, die 550 meters lang en 7 nieters breed zal zijn. Thans zijn reeds 420 meters uitgegraven en 110 meters verwulfd. Lullier, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, maar bij gunst, evenals Rochefort, te Clairvaux vertoevende, is thans naar Toulon getransporteerd, wegens zijn poging tot ontvlugten, en ter beschikking van den minister van Marine gesteld. Thans bevinden zich nog te Clairvaux, Blanqui, tot deportatie, en Fontaine tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Vólgens sommige Parijsche bladen heeft de Interna tionale in de zuidelijke departementen des rijks in den laatsten tijd naar men meent met het doel om zich aan de werking der wet van 1871 te onttrekken eene andere benaming aangenomen, die namelijk van „hervormde vrijmet selarij", of „charbonnerie"welke laatste naam ontleend is aan een geheim genootschap, dat vroeger zeer uitgestrekt en talrijk was, maar na den coup d'Etat geheel was verdwenen. De hoofdzetel van het nieuwe Arbeiders-Genootschap is Marseille en zijne leden hebben tot leus of horkennings- teeken aangenomen een aan het knoopsgat gedragen wordend zwart, rood en blaauw gestreept lint. Een der genoemde bladen deelt een van dit genootschap uitgegaan manifest mede, waarin verklaard wordt, dat alle middelen om zich van „de vijanden der vrijheid" te ontdoen, goed zijn, „het vuur, het zwaard, het gif enz." niet uitgezonderd. Het slotwoord is: „Leve de revolutie!" De eedgenooten geven in dit document te kennen, dat Parijs geene waarborgen als hoofdzetel meer oplevert, en dat men daarom het zuiden tot punt van uitgang neèint. Deze vermomde Internationale heeft de aandacht der overheid zeer tot zich getrokken, en gedurende dè laatstverloopen weken tot het doen van een aantal arrestatiën te Marseille, Narbonne, Montpellier, Beziers, Perpignan, Lisieux enz. geleid. Engeland, treurende aan de groeve van den grooten vreem deling, is doör een grooten slag getroffen in eigen boezem. Lord Lytton Bulwer is overleden. Na Th'ackeray, Mark Lemon, na deze Dickens, na Dickens, Bulwer. Hij bereikte don ouderdom van 68 jaren. Behalve als schrijver heeft hij zich ook jegens zijn land op het gebied der staatkunde verdienstelijk gemaakt. Lid van het Parlement, achtereenvol gens voor St. Ives en voor Hertford, had hij van Mei 1858 tot 1859 zitting in het kabinet-Derby als secretaris van Staat voor Koloniën.De overledene wordt in zijne titels en waar digheden opgevolgd door zijn eenigen zoon Edward Robert, geboren in 1831 en sedert 1848 attaché bij de diplomatie. Even als Dickens leefde hij gescheiden van zijne vrouw, die kort na deze gebeurtenis in een roman het publiek deelgenoot maakte van hare grieven tegen den grooten schrijver. ;..t In Engeland stierven in het laatste lOjarig tijdvak: 10 personen die meer dan 12 millioen gulden bezaten, 53 personen die meer dan 6 millioen gulden bezaten en 161 personen waarvan de bezitting meer dan 32millioen gulden bedroeg. In de vorige week werden te Londen drie zelfmoorden en twee kindermoorden bedreven: vijf kinderen stikten; een persoon stierf door vergif te nuttigen (onwetend) en vier aan brandwondenvier personen verdronkendrie menschen werden overreden en 51 gewond door paard of rijtuig. Uit Londen wordt gemeld: De Keizerin zal te Chisle- hurst blijven, ofschoon de Koningin van Engeland een harer paleizén te harer beschikking heeft gesteld. Gisteren avond werd hier door de communards een meeting gehouden, waarin Felix Pyat voorgesteld heeft den keizerlijken Prins door een „Italiaan" te doen vermoorden. Karl Marx heeft krachtig tegen die motie geprotesteerd. Geen straf kan vreeselijker zijn, zegt de Pall Mali Gazette, dan die de Zuidelijke Staten van Noord-Amerika thans ondergaan. In de eerste plaats werd de blanke bevolking, als een natuurlijk gevolg harer nederlaag, be roofd van bare slaven; waardoor het land nagenoeg alle waarde verloor. Zoo iets is meer gebeurd, maar slechts onder eene republiek als Amerika kan een systeem door de overwinnaars aangenomen worden, dat nog door geen despoot beproefd was. Democratische instellingen werden toepasselijk verklaard op Staten, wier burgers grootendeels pas vrijgemnakte slaven waren. In Louisiana wordt de burgeroorlog door de troepen van het congres tegen gehouden, maar twee regeringen bestrijden er elkander. Zuid-Carolina, eens een der bloeijendste staten, is een weerlooze prooi van schurken en wilden. De debatten in de wetgevende magt, in vroeger dagen bestuurd door eenigen der grootste staatslieden, die ooit in het Engelsch geschreven of gesproken hebben, worden thans in neger- Engelsch gevoerd, en bestaan in scheldwoorden en ver- wenschingen. De openbare schuld wordt jaarlijks met millioenen vermeerderd en het bijeengeschraapte geld wordt schaamteloos verspild en gestolen. Behalve door de rege ring der Unie aangestelde regters, wordt er geen regt meer gehandhaafd. Ieder ander regter is omkoopbaar en weet daarenboven niets van de wet. Die niet steelt lijdt gebrek. De treurige gevolgen van eene onberaden eman cipatie deden zich vroeger reeds op kleiner schaal in de Engelsche bezittingen in West-Indiën gevoelen. Ook daar schonk men den vrijverklaarden alle regten van Engelsche burgers. De onlusten op Jamaica waren er het gevolg van en het parlement was verstandig genoeg, niet voor eene inconsekwentie terug te deinzen, en voerde eene nieuwe wetgeving in, naar het voorbeeld der Indische ontwerpen. Sedert dien tijd is Jamaica onder een krachtig; energisch gouverneur weder in welvaart toegenomen. Keizerin Eugénie lieeft op Cambden-House en Prins Napoleon en Prinses Clothilde hebben in het Claridge- Hótel te Londen Donderdag 16 Jan. jl. receptiën gegeven. De receptie op Gambden-House moet door meer dan 1000 der voornaamste personendie aan de lijkstaatsie hebben deelgenomen, zijn bijgewoond, en Keizerin Eugénie zou, volgens de Morning Post, bij het doorwandelen der vertrekken, waarin de bezoekers bij hare nadering neder- knielden, door hare aandoening zoo zijn overmeesterd geworden, dat zij de receptie niet teneinde kon brengen. De Challenger het schip, dat eenigen tijd geleden eene door de Engelsche regering bekostigde wetenschappelijke reis rondom de aarde heeft ondernomen, zou, volgens dezer dagen ontvangen berigten, den 10 Jan. 11. te Lissabon, waar het, ter regeling zijner chronometers, zes dagen ver toefd had, naar Gibraltar stevenen, ten einde aldaar mag netische waarnemingen te doen. Tusschen Lissabon en Madeira zal eene reeks van peilingen worden bewerkstelligd. Den 8sten werd het schip in al zijne bijzonderheden geïn specteerd door Koning Dom Luis I van Portugal. Z. M. werd aan boord ontvangen door den Engelsclien gezant te Lissabon, sir Charles Augustus Murray, die den commandant, kapitein Nares en professor Wyville Thomson en later het état-major en den staf van geleerden aan Z. M. voorstelde. De Koning vertoefde meer dan een uur aan boord en 1 toonde eene groote belangstelling in hetgeen tusschen Engeland en Portugal uit diep water was opgehaald; het geen belangrijk genoeg was om hem het doel der expeditie volkomen te doen begrijpen. Naar aanleiding der tentoonstelling op jl. Zondag in de garnizoenskerk te Potsdam van Fransche vaandels heeft de Keizer jl. Maandag een dagorder aan het leger uitge vaardigd, waarin hij den op dien dag invallenden verjaardag van het roemrijke gevecht bij St. Quentin voor Parijs herinnert. De Keizer dankt God voor de groote dingen, welke Hij gedaan heeft, en spreekt den dank der ver tegenwoordigers der - Duitsche legers uit voor de alstoen door de manschappen betoonde dapperheid, volharding en toewijding. Z. M. gedenkt, zegt hij, met diepe aandoening, de door het leger gebragte offers, en besluit aldus„De herinnering van wat het leger heeft tot stand gebragt zal in mijn hart tot aan zijn laatsten slag blijven leven. Mogen de volgende geslachten den voorvaderlijken wapenroem en de eer van het leger even trouw handhaven als gij het gedaan hebt." Een der oudste couranten van Duitschland is de Magdeburger Ztg. Veel heeft zij beleefd in de lange reeks van jaren van haar bestaan; berigten over den trotschen Wallenstein en den vreeselijken Tilly heeft zij .geleverd. Iedere veldslag van den dertigjarigen oorlog, die Duitsch- i land zoo zwaar beproefde en ontvolkte, is in hare annalen vermeld en alle droeve gebeurtenissen staan in hare bladen afgeschilderd in den korten stijl van den toenmaligen tijd. Voor drie jaren publiceerde zij een getrouwe kopie van een blad, in haar archieven aanwezig, van 1626, hetwelk de dagelijksche gebeurtenisen van dien tijd beschreef. Ten tijde van den zevenjarigen oorlog werden haar berigten toegezonden door Frederik den Groote over den slag bij Roszbach, en vorst Bismarck voerde in het jaar 1848 in de kolommen van dit blad menigen strijd met zijn politieke tegenstanders. De pijlen, die hij in zijne berigten afschoot, waren scherp en plagten steeds te treffen. Met regt mag zij er zich op beroemen, steeds het welzijn der gemeente getrouw te hebben betracht en dit streven zal zij ook in de toekomst getrouw blijven. De president van Bolivia, generaal Morales, is door zijn neef, kolonel Fayé, doodgeschoten. Hij is de derde Zuid-Ameri- kaansche president, die binnen li jaar vermoord werd. Het schijnt dat de president reeds eenige maanden met de wetge vende magt overhoop lag, omdat zij hem een rijke mijn, die staatsdomein was, niet wilde overlaten. Den 24 Nov, jl. vierde hij den tweeden verjaardag der overwinning op zijn mededinger Melgares en raakte bij die feestelijke gele- genheid dronken. In dien toestand begaf hij zich naar de vergadering, waar hij vloekte en schold. Met groote moeite werd hij verwijderd. Naauwelijks was hij weg, of een officier der kavallerie kwam met een muziekkorps de vergaderzaal binnen. Er werd ten aanhoore van de verbaasde afge vaardigden een treurmarsch geblazen, waarna de bende weder aftrok. Den volgenden dag was de president weder dronken en hij ontving eenige vrienden, die zijn twist met de vergadering wilden bijleggen op eene wijze, die hun de vlugt deed nemen naar den Amerikaanschen consul-generaal. De president trok nu met een hoop soldaten naar het gebouw der Wetgevende Magt, dat hij bezette. Zijn ministers wilden met die daad niet te doen hebben en traden af. Do grootste verwarring heerschte in de stad. De president, altijd dronken, vatte eensklaps de verdenking op, dat een zijner adjudanten hem wilde verraden en begon zijne stafofficieren uit te schelden en te mishandelen. Een hunner, kolonel Fayé, schoot hem daarop met een revolver dood. Nu keerde de rust terug. De Raad van State nam het bestuur op zich, totdat er een nieuwe president zou gevonden zijn. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). [Januarij. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 zwtz. 13k. 729.92 -30.39 8.3 f 5.5 0.87 Hol. 20 12 zw. u„ 724.87 -35.46 5.2 t 2.2 0.73 Hol in z. 21 8 zto. 3» 728.75 -31.60 2.0 f 0.6 0.93 weingolv 21. 12 zto. 6„ 729.88 -30.47 3.0 - 0.1 0.97 Weersgesteldheid- 19Jan.'12u. Zwaar en losbewolkt, wind, buijig. 20 Jan. 12 u. Zwaarbew., hagel, onw.,reg.&sneeuw. 21 Jan. 8 u: Bewolkt, beneveld, winderig. 21 Jan. 12 u. Bewolkt, beneveld, winderig. In den nacht van Zondag op Maandag jl. ten 4 u. 24 in. teekende de barometer 721.10 Mm., nimmer liier lager waargenomen. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 17 Nov. Macassar. II. J. Bose. Macassar. 19 Suriname, H. Houtkoper. Suriname. 27 Solide. J.E.Hazewinkel. Venetië. 29 Padang Packet. J. Mondt. Soerabaija. 30 Nederland. W. L. Mahne qq. Batavia. 1 Dec. Catherine. G. S. Bakker. Suriname. 7 Italia. T. Cardello. Spezia. 11 i, Prof.SimonThomas. F. Pot. Samarang. 13 Ommelanden. J. G. Luneborg. Genua. 15 Bestevaêr. P. C. Itosier. Batavia. 18 Gesiena Maria. P. Ruardi Beek. Padang. 21 Kosmopoliet. F. H. Klein. Suriname. 24 Carolina. J.A.Ouweband. Oporto. 27 Stad Dockum. J.J.P.Jurrians. Soerabaija. 27 Vice-Adm.May. J.K.Annokkee. Samarang. 27 Lida. J.W.C.VinkeMuller. Suriname. 27 n Sophia Maria. P. T. Teensma. Curaqao. 30 Bato. H. Kramer. Batavia. 8 Jan. A. de Neuter. D. Malfaison. BuênosAyres. 10 St. Petersburg. J. 11. Drent. Messina* 16 Constance. M. Kimmerer. Soerabajja. 17 Anna. F. Minkes. Corfu. *Als bijlegger van Newcastie binnengekomen. Binnengekomen Koopvaardijschepen G-rooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 21 Jan. Rover. J. Ainess. Duink.&Goedk.BuenosAyres. LATERE BEBIGTEK. Door de Arbitrage-Commissie te Amsterdam is voor het in zinkenden staat binnenbrengen (op den 19 Dec. 1871) van het Nederl. schip Australië kapt. Lucas, geladen met stukgoederen, van Batavia naar Amsterdam bestemd, als bergloon toegewezen de som van 64,900, en aan de helpers voor hulploon 4210. Heden overleed te Schagen, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder TRIJNTJE STREEK, Weduwe JACOB LANGERVELD, in den ouderdom van ruim 78 jaren. Helder, 19 Januarij 1873. Uit naam der Broeders en Zusters, J. LANGERVELD. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Na mij op den Oudejaarsdag te hebben verheugd in de geboorte van een Zoon, heeft het Gode behaagd de Moeder van mijn Kind, mijn geliefde Echtgenoote ANTJE BOOD, in den nog jeugdigen ouderdom van een-en-twintig jaren en circa vier maanden, mij door den dood te ontnemen. Zwaar valt mij en de Familie deze slag, doch met gela tenheid hopen wij te berusten in den wil van Hem, wiens doen wijsheid en liefde is. Nieuwediep, 19 Janarij 1873. P. BRUIN. Mede uit naam der Familie. Heden overleed te Amsterdam, na een langdurig lijden, onze innig geliefde Zoon PIETER, in den ouderdom van 24 jaren. Nieuwediep, 20 Januarij 1873. G. J. VAN HOOLWERFF. E. B. VAN HOOLWERFF, Pastoor. Eenige en algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3