Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. De Voorstelling, gegeven door de Rederijkerskamer „Kunst kweekt Kennis" te Zijpe, ten voordeele van de wed. J. de Visser en hare 7 kinderen, heeft netto opge- bragt 198.23. De raad van Enkhuizen heeft besloten tot de indijking van de buitengronden in de nabijheid der stad, waardoor eene uitgestrektheid van 151 hectaren ten voordeele dei- gemeente zal komen. Jl. Woensdag is in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Leiden, eene vergadering gehouden van een groot aantal ingezetenen dier gemeente, waarin met eenstemmigheid is besloten een standbeeld op te rigten voor Pieter Adriaansz. van der Werfï; daarna is eene commissie benoemd, om tot verwezenlijking van dat plan werkzaam te zijn. De heer H. A. J. Krüger, te Leiden, heeft een tafel vervaardigd, waarvan het blad uit postzegels is zamengesteld. Het moet een prachtstuk zijn en bestemd voor de ten toonstelling te Weenen. De arrondissements-regtbank te 's Hage nam gisteren van een zeldzaam voorkomend geval kennis. Zondag 5 Jan. ontstond in de Ned. Herv. kerk te Scheveningen niet weinig opschudding, daar een der toehoorders, de zeeman C. V., vóór dat door de gemeente het laatste gezang was aange heven, luide tot den predikant, ds. Dermout, had geroepen: houd je mond, leugenaar, terwijl hij vervolgens van zijne zitplaats opstond en de kerk verliet. Deze rustverstoorder werd te dier zake vervolgd en stond gisteren voor de regt- bank teregt. De beklaagde trachtte zich te verdedigen met te zeggen, dat de dominé verzocht had te worden tegen gesproken door hen die het met hem niet eens mogten zijn. Daar nu beklaagdes gemoed vol was, meende hij tot tegenspreken geregtigd te zijn. De substituut-officier van justitie jhr. mr. de Jonge eischte de veroordeeling van beklaagde tot 14 dagen gevangenisstraf en twee geldboeten, ieder van 8. De regtbank zal a. s. Donderdag uit spraak doen. Het tot stand komen van een gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage, is thans verzekerd. Jl. Woensdag is de acte van oprigting verleden. Het maat schappelijk kapitaal is tot 175,000 gestegen. In de volgende maand nemen de werkzaamheden een aanvang. Met zekerheid verneemt men, dat de uitlevering van Verlind, den derden verdachte van medepligtigheid aan den dubbelen moord te 's Hage, door de regering der Fransche republiek is toegestaan en de daarbij in acht te nemen formaliteiten zoo goed als vervuld zijn, zoodat aan de overbrenging van den verdachte niets meer in den weg staat. Nog kan gemeld worden, dat in de verdere instructie van deze zaak een nieuw gehoorde getuige, een officier van gezondheid, eene belangrijke verklaring heeft afgelegd. Den avond van den moord ten half elf ure de Bogt passerende, liep hij eenige oogenblikken achter twee mannen, die hem niet schenen te bemerken, en hoorde hij den een tot den ander zeggen„Als hij er uit is, dan moeten wij er op los," waarschijnlijk met dien hij bedoelende den vrijer van de vermoorde dienstbode, die gewoon was omstreeks dat uur zijn afscheid te nemen. Die bedoeling kon de officier toen natuurlijk daarin niet zoeken en zonder er bijzondere aandacht aan te wijden, dacht hij, dat die woorden sloegen op eene of andere vechtpartij. Een eindweegs verder kwamen twee andere personen, namelijk een man en vrouw, de twee mannen tegemoet en spraken deze aan, doch de officier, die intusschen was opgemerkt, liep door zonder zich verder met de zaak in te laten, weinig vermoe dende dat de personen bezig waren met uitvoering te geven aan hun misdadig voornemen. Uit dit getuigenis zou aldus blijken dat ook eene vrouw wetens of onwetens in de zaak betrokken is geweest; hetgeen door andere getuigenissen bevestigd wordt. Er valt dus bijna niet aan te twijfelen, of, met het oog op deze verklaring, zal, wanneer Yerlind te 's Hage aangekomen zal zijn en de verdachten met deze en andere getuigen geconfronteerd zullen worden, de waar heid spoedig aan het licht zal komen. Te Parijs ia 1867 was de gezamenlijke overdekte ruimte met inbegrip van de zalen voor machineriën groot108,144 vierk. meter. De geprojecteerde ruimte voor Weenen in 1878 109,593 dan is de ruimte te Weenen meer 1,449 vierk. meter. De rotunde, waarvan boven sprake was, is gebouwd vooral met het doel om het monotone in zulk een lange galerij als de groote is te verbreken. Aan de buitenzijde rust 't dak op ijzeren zuilen met 'een spanning van 370 Engelsche voeten. Men kan zich het grotesque er van voorstellen, als men weet, dat de koepel van de St. Pauluskerk te Londen een spanning heeft van 112 Engelsche vöeten, die van de St. Pieterskerk te Home een van 157 Engelsche voeten, terwijl de groote koepel van 't paleis te Sydenham 160 Engelsche voeten spanning heeft. De volgorde in dit gebouw van 't Oosten naar 't Westen zal zijn: Japan'en onderhoorigheden (Tin-Tschin enz.), China en idem (Formosa, Corea, enz.), Eilanden van den Maieischen Archipel (Java, Manilla, Sumatra, Borneo, Nieuw Guinea, enz.), Australië, Nieuw Zeeland, van Diemensland, Ceylon, Perzië, Egypte, Arabië, Madagascar, Griekenland, Turkije, Rusland, Oostenrijk-Hongarije, Duitschland, Denemarken, Zweden en Noorwegen, Nederland, België, Groot-Brittannie, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Spanje, Portugal, Tunis, Algerië, Marocco, de landen van de Afrikaansche Westelijke Kust, Kaap de Goede Hoop, Argentijnsche Republiek, Chili, Bolivia, Peru, Brazilië, Equador, Nieuw Grenada, Venezuela, Midden Amerika (Costa Rica, Nicaragua, Honduras, San Salvador, Guatemala), Westelijk Indië (Jamaica, Haïti, Cuba, enz.), in de Zuidzee: Sand- wichs-eilanden, Fidschi-eilanden, Tahiti, Nieuw-Caledonië.) In de rotunde komen dus alle landen voor. De belangstelling en nieuwsgierigheid is reeds zeer groot, zóó groot, dat men tot den maatregel zijne toevlugt heeft moeten nemen, om slechts tegen een zekeren entreeprijs toe te laten, wie den voortgang van 't werk weuscht te zieu. In Junij van 't vorig jaar hadden reeds meer dan 100,000 personen kaarten genomen. Er is dan ook op 't terrein een buitengewone bedrijvigheid, daar wekelijks meer dan 1000 spoorwegwaggons materialen aanvoeren. Ten slotte zij nog vermeld, dat de aartshertog Carl Ludwig, beschermheer van en de aartshertog Reiner voorzitter van de keizer lijke commissie voor de tentoonstelling. (D. v. Zh. en 's Gr.) Bij het exercueren op den 30 Jan. struikelde een der manschappen van het 6de reg. infanterie te Breda; daardoor viel ook zijn achterman, die hem door dien val met de bajonet van het geweer in het ligchaam stak. De gekwetste is onmiddelijk naar het hospitaal gebragt. Eergisteren morgen werd te Utrecht langs de straat vervoerd een paling van 36 kilogram, naar men zeide, aangebragt van de Lemmer. Dit buitengewone dier trok veler aandacht. Te 's Bosch is in den nacht van Zondag op Maandag jl. een man, die in beschonken toestand bij de esplanade in de Dieze was geraakt, gered door zijn hond. Het trouwe dier wist door zijn blaffen en huilen de opmerkzaamheid der buren te trekken, die hij naar de plek bragt, waar zijn meester vergeefsche pogingen had gedaan om aan wal te komen en reeds in bewusteloozen toestand verkeerde. In de laatste drie maanden zijn in de brievenbussen te Rotterdam 29' briefkaarten gevonden zonder adres. Waarschijnlijk zijn er door de 29 afzenders vreeselijke klagten aangeheven over de slechte postdienst. Jl. Dingsdag werd voor het provinciaal geregtshofte Utrecht de zaak behandeld van den Amersfoortschen slagter T., die zich van een vonnis van de regtbank te Amersfoort in appèl had voorzien; genoemde slagter T., aannemer van het benoodigde rundvleesch voor het garnizoen in laatst genoemde plaats, was beschuldigd van bedriegelijk wegen, ten nadeele zijner clientèle. Daar dit feit als bewezen werd geacht, veroordeelde de regtbank hem tot eene gevangenis straf van 15 dagen en 100 boete. De uitspraak van het hof is bepaald op Dingsdag a. s. Reeds heeft het ijs een slagtoffer gemaakt. De 14jarige eenige zoon van Giezen te Ter-Apel ging op het Ter-Apeler-kanaal schaatsen rijden, zakte door 't onsterke ijs en verdronk. De vrouw van een behoeftig man te Okkenbroek is dezer dagen bevallen van drielingen. Kraamvrouw en kin deren zijn welvarend. Volgens de laatste berigten is de rust te Sneek terug gekeerd; 't is er weêr even kalm als gewoonlijk. De mili taire magt is nog aanwezig, maar heeft thans eene gemakkelijke taak te vervullen, zoodat ze zeker binnenkort weer naar Leeuwarden zal kunnen afmarcheren. Jl. Woensdag heeft de Groningsche studenten-veree- niging Vindicat atque Polit reeds eene hardrijderij op schaatsen gehouden op de vlakte bij het Kleine Poortje. Een veertigtal leden der genoemde vereeniging namen daaraan deel, en de prijs is behaald door den heer de Boer, van Niebert. Een echtpaar in de provincie Groningen keerde per rijtuig van de 40jarige bruiloft der ouders terug. De vrouw had onder 't rijden haar zuigeling, om dezen voor kou te bewaren, zoo vast tegen de borst gedrukt, dat het ten gevolge daarvan gestikt is, ten minste 't werd bij de thuis komst levenloos gevonden. Januarij kan zich beroemen de maand te zijn, waarin de meeste componisten het levenslicht aanschouwden. Mozart werd den 27, Hérold den 28, Auber en Rossini op den 29 (de eerste in 1782, de laatste in 1792) en Schubert den 31 Januarij geboren. - - - Het is bekend, dat de ammoniakale dampen in stallen nadeelig werken op het Iéder der tuigen, waardoor het spoedig barsten en breuken verkrijgt, als het niet naaiiw- keurig met vet onderhouden wordt. Om dit te verhinderen, geeft dr. Artus aan, het vet of smeer, waarmede het leder Bestreken wordt, met een weinig glycerine te vermengen. Het baksten wordt hierdoor voorkomen en het leder blijft lenig en zacht. - Dr. Béclard heeft in de algemeene vergadering van de maatschappij tot bescherming der kinderen, welke dezer dagen te Parijs gehouden werd, het woord gevoerd. Zijne rede strekte voornamelijk om te betoogen hoe noodzakelijk het is, dat de moeders zeiven hare kinderen zogen. Met de statistiek in de hand bewees hij, dat van de 100 kinderen in Frankrijk, die het moederlijk voedsel genieten, 90 hun eersten verjaardag beleven en dat slechts aan 50 dit geluk te beurt valt indien zij bij minnen worden groot gebragt, terwijl de percentage nog veel ongunstiger is, als de kinderen met kunstmatig voedsel worden gevoed. Hij hield vooral eene strafpredicatie jegens die vrouwen, die uit ijdelheid weigeren hunne kinderen te zogenernstig waarschuwde hij er tegen, om de natuur geweld aan te doen, dat nimmer en door niemand straffeloos kan gedaan worden. Niet alleen aan eene kleur heeft von Bismarck thans zijn naam geleendook een nieuwe wollen stof, die tegen woordig in Duitschland veel gedragen wordt, is, als eene hulde aan den rijkskanselier, Mos van Varzin gedoopt. Tot hoofdonderwijzer te Haarlemmermeer is benoemd de heer W. van der Spek, thans hulponderwijzar te Abbenes. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd mr. P. F. Hubrecht, seer.-gen. van het dep. van Binnenl. Zaken. De luit. ter zee 2de kl. D. C. "Visser, dienende bij de zeemagt in Oost-Indië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen met den laatsten der maand, waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebragt. Bij den Staatsraad is eene zaak aanhangig, die de belangstelling in Frankrijk zeer tot zich trekt. Men her innert zich, dat, toen de Pruissen in aantogt waren naar Parijs, de gouverneur Trochu, president van het gouvernement der Nationale Defensie, eene circulaire heeft uitgevaardigd, waarin hij de plaatselijke overheden der rondom Parijs gelegen dorpen en vlekken gelastte, al het mogelijke te doen opdat de vijand zich voor de hoofdstad „als in eene woestenij zou bevindende bevolking moest met have, vee en voorraad naar Parijs trekken, en al wat zij niet kon medevoeren, zelfs de te veld staande- en nog in den akker verborgen vruchten, verwoesten, enz. Die instructiën werden zoo getrouw opgevolgd, dat op vele plaatsen niet slechts hooibergen en graan- en andere schuren, maar zelfs ge- heele hoeven of woningen aan de vlammen werden opge offerd. Het schijnt bijna ongelooflijk, dat de vijf en twintig gemeenten, die daardoor eene geduchte verwoesting onder gingen, niet gedeeld hebben in de voorloopige tegemoet koming van 100 millioen fr., die ten behoeve der door de invasie geteisterde gewesten is verleend. Nadat herhaalde stappen om hierin voorziening aan te brengen zonder gevolg gebleven waren, hebben die gemeenten, nu ongeveer anderhalf jaar geleden, zich tot de Raad van State gewend, en, naar men meent, zal dat ligchaam eerstdaags te dezer zake eene beslissing nemen. De Constitutionnel deelt aan zijne lezers de laatste woorden mede, die Keizer Napoleon op verstaanbare wijze moet gesproken hebben. Het was daags vóór den sterfdag dat doctor Conneau in het ziekenvertrek trad, toen de patiënt op gejaagden toon, en'het hoofd eenigzins opheffende plotseling vroeg: „Conneau, hebt ge den slag van Sedan bijgewoond?" De aangesprokene, die zoo mogelijk, de herinnering aan dit voor Frankrijk allernoodlottigst gevecht bij deze gevallen grootheid niet wilde opwekken, gaf ten antwoord, dat hij van Londen kwam, waarop de Keizer hem in de rede viel, en met nadruk zeide; „Ik vraag niet of ge van Londen komt, ik vraag u, Conneau, of ge te Sedan waart?" Na deze woorden geuit te hebben, zonk de lijder, uitgeput van vermoeijenis, in zijne kussens terug, en sprak niet meer. Het Parijsche straatvegerscorps telt onder zijne leden een vreemde Chinees, die al zeer zonderlinge lotgevallen heeft beleefd. Hij heet Tin-Sang en verliet op 22jarigen leeftijd zijn land om te San-Francisco in dienst te treden van een Fransch mijnwerker, die hem eenige jaren later naar Omaha in Noord-Amerika medenam. Daar verliet Tin-Sang, die een potje had gemaakt, zijn meester en werd grondeigenaar. Vijf jaren later stak hij zijn kapitaal in den petroleum- handel en won in zes maanden 150,000 dollars. Wat hij met de petroleum gewonnen had, verspeelde hij weêr in de journalistiek. Het Engelsch volkomen meester, stichtte onze Chinees nl. een dagblad, de Baltimorian Post, verloor in die speculatie bijna alles wat hij had en ging het overige te Londen verterenNu is hij straatveger te Parijs. Uit Parijs wordt gemeld: De dagelijksche rapporten, welke Thiers van den prefect van politie te Parijs ontvangt over den toestand en de gezindheid der arbeidersklasse, alles behalve geruststellend zijn. In den faubourg St. Antoine zijn eenige personen gevangen genomen, en deze maatregel moet een gevolg zijn van de inhechteeisneming dezer dagen te Lyon, Marseille, Bordeaux, St, Etienne, Narbonne, Béziers en Lisieux gedaan. Deelneming aan de Internati onale is het voorwendsel, maar de ware reden ft de nog niét verdwenen commune-geest. In de groote steden verwekken die aanhoudingen niet veel opzien, maar in kleine plaatsen gebeurt het tegendeel. Met de inhechtenisnemingen in het zuiden des lands moet wel met wat overijling zijn te werk gegaan, zoo althans is het gevoelen van verschei dene prefekten, die hierover brieven aan den minister van Justitie geschreven hebben. Waar is het dat menig burger als fatsoenlijk man bekend, en ter plaatse zijner inwoning geacht, naar den kerker werd overgebragt en eerst bij ?ijn ontslag, een paar dagen later, vernam, dat hij verdacht werd gehouden van lid der Internationale te zijn. Onder den werkenden stand veroorzaken zulke voorvallen groot misnoegen, en zij geven op nieuw aanleiding tot het dringend verzoek dat de staat van beleg worde opgeheven, waarin de hoofdstad en eenige departementen nog verkeeren, en krachtens welke het zoo gemakkelijk is iemand zonder veel formaliteiten van zijne vrijheid te berooven; inzonderheid Frankrijk, waar de persoonlijke vrijheid nooit zeer geëer biedigd is geworden, welke regering ook aan het roer was. Hoe ongelukkig het land, waar zooveel hartstogt bestaat! Een der aan de ramp van de Northfleet ontkomen passagiers, de heer Thomas Aragon, heeft een aantal bijzon derheden medegedeeld, waaronder de volgende. Onder de equipage bevond zich een neger van reusachtige gestalte; hij was bij kapitein Knowles als bediende in functie. Tot driemalen toe wilde hij zijn meester met geweld in de sloep dragen. Tot het uiterste gebragt door die toegenegenheid, welke, zoo hij er aan toegaf, hem, die met zijn schip wilde ondergaan, zou onteeren, rigtte kapitein Knowles zijn revolver op den trouwen neger. Maar deze, dit ziende, prevelde eenige onverstaanbare woorden en sprong in zee. Men heeft niets meer van hem gehoord. Terwijl dit voorviel, stond een ingenieur, Charles Killich, dood bedaard in zijn zakboekje becijferingen te maken. Wat doe je Charles? vroeg de heer Aragon hem. Leave me alone, antwoordde de ander ernstig; ik bereken mijn vermogen en maak mijn testamentDe ongelukkige kwam om bij de ramp. Het roerendst van alles was echter het afscheid van kapitein Knowles en zijn jonge vrouw. Ze waren eerst sedert een maand gehuwd. „Mary," zei de kapitein, „je moet met de sloep meê. God zij met je. Ik had je toch zoo lief." „Laat mij bij je blijven!" riep de jonge vrouw uit, waan zinnig van smart, terwijl zij zich in de armen van haar man wierp. De kapitein drukte haar aan zijn hart, en zeide met een door snikken gesmoorde stem: „Spoedig Mary, ga gaauw heen. Het schip gaat naar den grond en 't is mijn pligt hier te stervenvergeet mij niet, vergeet mij nooit!" En op een wenk droegen twee matrozen de jonge vrouw in de sloep. De kapitein wendde zich daarop tot een zijner

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2