Onderscheidene Erven Openbare Verkooping, TWEE JONGELINGEN, Engeland. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Lokaal voor Evangelisatie te "Helder. Ds. A. M. J. VAN MAASDIJK, ANNA PAUL0WNA op ALKMAAR, TE KOOP: De geborgen Lading en Inventaris opgelegde bloedbelasting op te brengen, dat men zich genood zaakt zag andere offers uit te kiezen. De toen verkozenen schijnen zich aan hun lot, indien niet gelaten, dan toch tamelijk gedwee onderworpen te hebben. Het eenige wat men hen jammerend hoorde uitroepen was: „Wat hebben wij misdaan? God! wat zal er van mijne arme vrouw worden!" Waarom men juist de drie genoemden uitkoos, blijkt niet. Alleen leest men in de acte van beschuldiging, dat de jongman Charles Lefèvre, toen zijn vader in de sacrisie verscheen' om te zien wat er voorviel, zich in diens arinen wierp en te verstaan gaf, dat men hem had uitgekozen omdat hij tot de mobile garde behoorde en dus elk oogenblik gevaar liep van het leven te verliezen, zoodat zijn laatste unr nu waarschijnlijk slechts eenige dagen eerder sloeg dan anders het geval zou zijn. Voordat men tot de aanwijzing overging, trachtte een der aanwezigen zijnen lotgenoot Malherbe over te halen, een algemeenen losprijs van 1000 fr. aan de Duitschers aan te bieden; maar deze was daartoe niet te bewegen geweest. Na de aanwijzing der martelaars beloofden een zestal gevangenen hun, dat zij voor de nablij vende vrouwen en verdere betrekkingen zorg zouden dragen. Hierin echter is men in gebreke gebleven, en van daar dat door eene vrouwen, Marie Eenaux, weduwe van Louis Georges, tegen de zes burgers van Vaux, die de vermelde belofte gedaan en aan de aanwijzing der slagtoffers het grootste aandeel gehad hebben, bij de civile-regtbank van Rocrov eene regtsvervolging heeft ingesteld, ten einde een levenslang jaargeld van 700 fr. te erlangen. Die zes gedaagden waren, behalve de twee reeds met name vermelden, drie grondeigenaars en een herbergier, allen te Vaux woonachtig. De regtbank heeft der weduwe haren eisch toegezegd en de bedoelde zes burgers van Vaux tot het nakomen hunner verpligting of belofte veroordeeld. Hiermede schijnt echter de zaak niet te zullen afloopen, want de vader vanCh. Lefèvre, den gefusilleerden jonggezel, heeft tegen Eug. Petit eene aanklagt van moord ingediend. Uit de acte van beschuldiging blijkt dat Petit niet alleen het denkbeeld der stemming opgeworpen heeft, ten einde zich persoonlijk tegen een ongunstig resultaat van de loting te vrijwaren, en dat hij bij de aanwijzing der offers het initiatief heeft genomen, maar ook, dat hij zich na den afloop dezer jammerlijke gebeurtenis op eene ergerlijke wijze op de leiding dezer zaak beroemd en zich tegen de onge lukkige weduwen op eene zeer stuitende wijze uitgelaten heeft. Voorts blijkt uit de acte, dat de bevelhebber der Pruissische kolonne getracht heeft den abt Marteaux, pastoor van Vaux, over te halen om de drie slagtoffers aan te wijzen, „daar die geestelijke zeker wel zou weten, wie de slechtste leden zijner gemeente waren." De pastoor heeft echter dit aanzoek niet alleen nadrukkelijk afgewezen en de onschuld van alle burgers van Vaux tot den einde toe volgehouden, maar toen dit niet baatte, heeft hij zijn eigen leven tot losprijs voor dat zijner leeken aangeboden. De officier die zelf met de zaak begaan was, maar gelijk hij verklaarde volgens een van hooger hand ontvangen last te werk ging, wees dit aanbod af en verzocht daarop den geestelijke, hem naar de gevangenis te vergezellen, ten einde dé ongelukkigen in hunne laatste oogenblikken bij te staan. Eerst na de executie is de abt te weten gekomen dat de slagtoffers niet door het lot, maar bij stemming door hunne lotge- nooten aangewezen waren geworden. De Engelsche regering zal de onkosten, die dr. Hessel heeft moeten maken, betalen en hem met zijne vrouw een vrijen overtogt per stoomboot naar Brazilië schenken. Mogen beiden nu veilig ter plaatse hunner bestemming aankomen! Om te beoordeelen in hoeverre dit eene ver goeding is voor de behandeling, welke dr. Hessel gedurende zijne gevangenschap moest ondergaan, dient men zijne mede- deeling, die in Daily News voorkomt, te lezen en daarbij in het oog te houden, dat sedert den dag zijner in hech tenisneming, zijn verblijf in Krolls Hötel tijdens den nacht waarin de misdaad gepleegd werd, volkomen bekend en gestaafd was. Dr. Hessel werd, naar het schijnt, dadelijk als een gevonnisde behandeld. Hij is thans genoegzaam hersteld van de koude en de ongemakken, in de cel zijner gevangenis geleden. Zijne vrouw lijdt echter nog aan de gevolgen van een geschokt zenuwgestel. De Spaansche consul-generaal te Londen, de heer Urbano Montejo, schrijft in een brief aan de Londensche Times, dat hij er borg voor staat, dat al hetgeen omtrent de aanvaring der Northfleet door de Murillo nog opheldering noodig heeft grondig en spoedig zal worden nagespoord, en dat daarna de wet in hare volle gestrengheid te Cadix zal worden toegepast, zoo goed als zulks in Westminster zou kunnen geschieden. „Indien het blijkt," zegt de consul, „dat kapitein Berruti en de Engelsche en Spaansche be manning, waarover hij bevel voerde, in den betreurens- waardigen avond van den 23 Jan. 11. de pligten hebben verzaakt, welke hun door hunne eer en de menschelijkheid worden voorgeschreven, dan zal ongetwijfeld het geregtshof, hetwelk reeds van de zaak kennis genomen heeft en welks leden verdienstelijke officieren der koninklijke Marine zijn, hen spoedig doen ondervinden, dat Melilla en Ceuta niet te vergeefs bestaan." Een ondernemer van openbare vermakelijkheden te Londen maakt tegenwoordig goede zaken door een achttal geredde matrozen van de Northfleet op zijn tooneel te kijk te stellen. Adeline Patti, markiezin de Caux, zal in de eerste helft van April in the Theatre Eoyal, Covent Garden te Londen weer optreden. Mr. Gye heeft met haar een con tract gesloten voor twee jaren, gedurende welke zij 200 p. st. ontvangt per avond, met vrijheid om zelf haar repertoire te kiezen. In brieven van Engelsche veldarbeiders welke na de groote werkstaking in April des vorigen jaars in War- wicks'hire, door de beloften van emigratie-agenten der Braziliaansche regering uitgelokt, naar Brazilië waren uit geweken, worden aanhoudende klagten aangeheven over het lot dat hun in dat land te beurt viel. De emigranten klagen dat het leven in Brazilië bijna driemaal duurder is dan in Engeland, en dat het Braziliaansche gouvernement geen enkele der beloften nakomt, waarmede men zoo gul was toen het er op aankwam om hen over te halen naar dat keizerrijk de wijk te nemen. Een Engelschman, Horne, heeft een „Ode aan den Mikado" vervaardigd.' Een ander Engelschman, sir Harry Parkes, is bezig het stuk in het Japansch te vertalen, om het den Mikado aan te bieden. Buitschlaad. Het Neue Fremdenbl. deelt een spoorweggeschiedenis mede, die haars gelijke niet heeft, zelfs niet in het rijk der verdichting, waaruit anders al veel wonderlijks is op- gedischt. Een reiziger, die zich Nieuwjaarsnacht per spoor van Braïla naar Bucharest begaf, verhaalt het volgende: „31 December ging een personentrein van Tecucin naar Berlad. Vóór het vertrek nam het dienstpersoneel, machinist en stoker, zoowel als de conducteurs, enz. een buiten gewone en alles behalve geringe hartsterking voor den laatsten togt in het jaar. Aan het eerste station werd de tijd van vertrek overschreden, om zich nogmaals „voor het laatst" met een stevige teug te verkwikken. De reizigers begrepen nu ook van het langer oponthoud maar eens gebruik te moeten maken en deden zich ook eens te goed. Deze manoeuvre werd aan ieder station, ook aan het laatste voor het eindstation, herhaald. Dit vertrek van den trein werd van daar, volgens ge woonte, na Bucharest geseind; maar de aankomst aldaar vergeefs gewacht. De stationschef werd ongerust en seinde naar het laatste station, maar kreeg geen antwoord; toen naar het daaraanvolgende, maar ook vergeefs. Nu, meende men te Bucharest, moest er een zware'ramp gebeurd zijn, en de chef besloot de reserve machine den verwachten trein langzaam tegemoet te zenden, en gaf den machinist last om gedurig de stoomfluit te laten hooren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Met de grootste behoedzaamheid ging de reserve-locomotief voorwaarts, zoodat de machinist haar ten volle in zijne magt had, en geen botsing mogelijk was. Eindelijk ziet hij van verre de roode lantaarns van den uitblijvenden trein. Onmiddelijk seint hij met de stoom fluit; hij wachtseint weêr.... geen antwoord. Hij gaat nu langzaam, langzaam vooruit, en bereikt eindelijk een anderen trein, die doodstil stond. De machinist en stoker lagen in den steenkolenwagen te snorken; de vuurhaard was uitgebrand, de stoomspanning bijna nul. De conduc teurs waren in coupés eerste klasse gekropen en verkeerden allen in zoete rust; de mannen van de goederendienst hadden zich in de bagagewagens zoo gemakkelijk mogelijk neêrgevleid, en ronktende passagiers, warm in hunne pelzen gehuld, sliepen, alles sliep!.... (Amst. Crt.) Mevrouw Lydia Sherman, bekend als de „Borgia van Connecticut," is den 11 Jan. tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Toen haar het vonnis werd voorgelezen, be dankte zij allerbeleefdst de leden van het geregtshof. Zij wordt afgeschilderd als eene dame van een innemend uiterlijk en als een zeer vroom lid der kerk. Volgens hare eigene bekentenis heeft zij twee echtgenooten, vier van haar eigen kinderen, een stiefzoon en ëene stiefdochter, kinderen van een derden echtgenoot, door vergift om 't leven gebragt. Zij sprak ook geheimzinnig over den dood van een anderen echtgenoot en van twee harer kinderen, zonder evenwel te zeggen dat zij ook hen gedood heeft. Waarom eigenlijk de vrome zondares in 't leven wordt gelaten is eene vraag, die moeijelijk te beantwoorden blijft, daar de doodstraf in den Staat nog niet afgeschaft is. Van 29 Jauuarij. tot 5 Februarij 1873. ONDERTROUWD: Cornelis Nieuwenhuizen en Trijntje Dijksen. GETROUWD: Marlen van der Vliet en Trijntje Brik. Willem Vermeulen en Antje Zoetelief. 'GEBOREN: Wilhelmina, dochter van Martinus de Graaf en Cornelia Logman. Gerritdina Reinoutje, dochter van Johannes Gerardus Kikkert en Frouwtje de Ruiter. Betje, dochter van Johannes Hopman en Aagje Huisman. Gerdina Necolina, dochter van Cornelis Keijser Albertsz. en Neeltje Bakker. Dirk, zoon van Cornelis Tanis en Haartje Pippeling. Maatje, dochter van Matthijs Kievit en Jantje Sluisman. Anna Marie, dochter van Leendert Roggeveen en Cornelia Bakker. Frederik, zoon van Jan Dekker en Martje Zeijlemaker. OVERLEDEN: Geene. Van 16 tot 31 Januarij 1873. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDC. Bakker en A. Jansen. GEBOREN: Arie, zoon van C. Spierdijk en T. Kater. Hen drik, zoon van J. Kuiper en M. Johannes. Jacob, zoon van P. Brommer en I. Stins. Nicolaas en Willem, zoons van J. L. Groot en C. Kruijer. Gerrit, zoon van J. de Groot en G. Roozing. OVERLEDENChristina, 8 jaren, dochter van G. Broekhuizen en T. Smak. Simon van der Beek, 57 jaren. Cornelis, 15 maanden, zoon van L. Schermer en M. Slikker. Neeltje Eiland, 74 jaren, weduwe van C. Kossen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). u ca Ui Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. 03 Stand. Afw. Stand. Afw. 5 12 ztw. 0.2k. 765.79 f 5.69 2.6 - 1.1 0.89 Vlak. 6 8 o. 0.3„ 764.04 f 3.95 1.2 - 0.9 0.96 6 12 o. 0.3„ 765.51 f 5.42 2.2 - 1.5 0,91 6 Febr. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 1^6 Febr. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. Gevroren dikte van 4 op 5 dezer 10 millimeters. 3 6 6 Zeilklaar Liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 9 Nov. Noordbrabant. G.H.Ruhaak.Montevideov.Card. 31 Dec. Conrad. J.F.Graadtv.Roggen. Batavia viaSuez. 5 Febr. 6 Febr. Gustav.Fredr.Focking. F.D.Lewien. New-York. Paarden Ossen - Stieren 3 Gelde-Koeijen - 1 Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 17 Nucht.Kalveren- 4 VetteRammen - 284 Schapen f a PER TELEGRAAF. Lammeren f 30 a33J 3 Bokk. en Geiten - 3 a 7 11 MagereVarkens- 16 a 22 14 Biggen - 9 a 13 200 Eenden c. 75 al35 40 Kippen -100 a200 Boter per kop - 90 a KaasperK.G. - 40 a 45 Kip-Eijeren per 100 -350 a Eend-Eijeren a a a 120al60 240a a 6a 22 29a 40 25a 36 Getrouwd M. M. B IJ NEVELT EN T. TEN BOEKHORST. Die tevens hunnen opregten dank betuigen aan allen die van hunne belangstelling hebben doen blijken. 3 Februarij 1873. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, mijn geliefde Echtgenoot MARIA RUARDI, in den ouder dom van zeven-en-zeventig jaren. Helder, 1 Februarij 1873. J. PAPINEAU. Heden overleed, Mejufvrouw de Weduwe JOHANNA MARIA VAN ALS, geb. ROELAND, in den ouderdom van ruim acht-en-zeventig jaren. Nieuwediep, 2 Februarij 1873. J. H. MISSET. J. M. D. MISSET—VAN ALS. Heden avond ten 8 uur overleed, na een korte doch ernstige ongesteldheid van bijna vier weken, mijn geliefde Echtgenoot J. BERG, in den ouderdom van 56 jaren en 11 maanden. Al degenen, die hem van nabij gekend hebben, zullen beseffen wat ik en mijne acht Kinderen in hem verliezen. De Heer van leven en dood schenke ons kracht om in Zijn wijzen wil te berusten. Helder, den 5 Februarij 1873. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwdkinderen, Wed. J. BERG, Abbenes. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijdeö, mijn geliefde Echtgenoote AALTJE MOLENAAR, in den ouderdom van 55 jaren en 11 maanden. Allen die de overledene gekend hebben, zullen beseffen wat wij in haar verliezen. Nieuwediep, 5 Februarij 1873. P. KIPPERSLUIJS. Mede uit naam mijner Kinderen. Op a. s. ZOÜDAG den 9 FEBR1JABIJ zal in genoemd lokaal des morgens ten half elf ure als spreker optreden Predikant bij de Hervormde Gemeente te Haarlem. Het Bestuur. De ondergeteekende, eigenaar geworden zijnde der VEERSCHUIT, voorheen toebehoorende aan J. SMIT, en varende van neemt de vrijheid bij deze, zich bescheidelijk bij het Publiek aan te bevelen, beloovende door eene naauwkeurige en prompte uitvoering der aan hem toevertrouwde orders, zich mede de gunst en het vertrouwen allezins waardig te maken. Rt. koelemeij, Schipper van de Anna Paulowna. Voor een Winkelzaak worden gevraagd: niet beneden de 14 jaar, vlug kunnende schrijven en goed bekend met de vier hoofdregels der rekenkunde. LOON 3 per week, met vooruitzigt op verliooging. Adres letter W., Bureau dezer Courant. alhier, vooraan op DEN DEL, Kad. Sectie A, Nos. 4471 tot en met 4476, 4493 en 4538 en in het verlengde van de Amonsstraat, Kad. Sectie A, Nos. 5307, 5302, 5287, 5285, 5466 en 5298. Koopsommen kunnen daarop gevestigd blijven. Informatiën ten kantore van Notaris SMIT te Helder, Dijkstraat, H 384. op HEDEIt (OOIVDEBOAG) AVOND 7 ure in 'T CENTRUM, ten overstaan van den Deurwaarder J. W. VAN DER WAL Cz., van: van het Hamburger Brikschip SVEA, waaronder nog behooren 3 SCHEEPSBOOTEST.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3