Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. C. V., de man, die door zijn uitroep van: houd je mond, leugenaar! op 1 Jan. de Ned. Hervormde gemeente te Scheveningen in opschudding bragt, is door de arrond. regtbank te 's Hage schuldig verklaard aan het vertragen en afbreken der openbare godsdienstoefening en aan belee- diging in woorden jegens den godsdienstleeraar, en deswege veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf benevens twee geldboeten ieder van 8. Twee mannen zijn dezer dagen door de regtbank te Rotterdam veroordeeld ieder tot een cellulaire gevangenisstraf van zes weken met last tot hun opzending naar een bedelaarsgesticht, wegens bedelarij met bedreiging. Zij hadden aan den eigenaar van het Café Suisse aldaar een brief doen toekomen, waarin zij hem f 10 vroegen met de mededeeling: ,om 10 uur komen wij om rapport, dus u moet het weten." Op het bepaalde uur werden zij door twee politieagenten in burgerkleeding opgewacht en gear resteerd. De beklaagden bekenden, dat die woorden moesten strekken om den geadresseerde schrik aan te jagen. -De Rotterdamsche suikerraffinaderij is dezer dagen verkocht voor 369,389. De schoone leeuwin van de Rotterdamsche diergaarde is overleden. -In de laatste dagen worden in de provincie Utrecht door Fransche handelaren weder groote aankoopen- van paarden gedaande ongehoordste prijzen worden besteed. Paarden, waarvoor men 700 a 800 per stuk betaald, zijn niet zeldzaam. De aangekochte dieren worden bij koppels langs de Staatsspoorwegen van Utrecht naar België vervoerd. Te Breda is de gepen, majoor ingenieur A. E. André de la Porte overleden. De zoo spoedig ingevallen vorst heeft, zooals trouwens wel te denken was, tengevolge gehad, dat in de provincie Friesland een tal van hardrijderijen op schaatsen zijn aange kondigd. In de Leeuw. Ct. van den 4 dezer komen niet minder dan 26 zulke aankondigingen voor; behalve de gouden en zilveren voorwerpen wordt daarbij voor de prijs- en premiewinners uitgeloofd eene som van 2410. Het weder doet zich echter niet gunstig voor en 't laat zich aanzien, dat al deze vermakelijkheden in het water zullen vallen. Door de arrondissements-regtbank te Sneek is, naar men verneemt, wegens de jongste ongeregeldheden aldaar, regtsingang verleenda. tegen 6 personen wegens deelneming aan rebellie door een gedeeltelijk gewapende vereeniging van meer dan 20 personen, met bevel van gevangenhouding tegen 2 en van dagvaarding in persoon tegen de vier andere b. tegen 2 personen wegens het door feitelijkheden belem meren van de vrijheid van bieden bij eene openbare verkooping; c. tegen 2 personen wegens het inslaan van glasruiten, terwijl eindelijk 4 personen, mede wegens laatstgenoemd wanbedrijf, zijn gedagvaard ter correctionele teregtzitting van 19 Februarij aanstaande. Een 75jarig hoofdonderwijzer in de gemeente Kollu- merland, die 55 dienstjaren telt, en wiens traktement tot nu toe 262 bedroeg, heeft, naar de Asser Crt. meldt, aan den raad verzocht, dat zijn jaarwedde even hoog gesteld mogt worden als die van de hulponderwijzers. De raad heeft daarop zijn traktement op 300 bepaald. Men meldt uit Balk, dd. 6 Febr. aan de N. Rott. Ct.: Gisteren avond had hier eene zamenscholing plaats van ongeveer een 200 mannen, die óf brood óf werk eischten. Velen van hen hebben sedert eenige weken geen werk gehad, anderen verdienen niet meer dan 30 cents daags. De armoede is hier zeergroot, steeds blijvend en toenemend. Door twee Poolsche studenten aan de Gentsche Hooge- school is op Nederlandscb grondgebied een tweegevecht geleverd. De zaak van eer betrof niet meer of minder dan een omgevallen glas bier. Een der vechters is - horrible dictu in de bil getroffen. Onze landgenoot Martinus van Gelder genoot den 30 Jan. jl. te Parijs de onderscheiding tot de uitgenoo- digden te behooren op de luisterrijke soiree littéraire et musicale van mad. Marie Ratazzi, geb. Prinses de Solms, echtgenoot van de gewezen minister van Italië. Behalve het succes van zijn vioolspel bij mevrouw Ratazzi deed zij hem de eer, de opdragt aan te nemen zijner onuitgegeven Grande valse pour piano: Le Carnaval. (Amst. Crt.) -De Leipziger Sprachwart herinnert aan de toenemende overdrijving in de Fransche gezegden. Voor 50 jaren zeide men: ,/je vous suis cent fois reconnaissant;" later heette hetje vous rends mille grdces;" thans eindigt een héros zijn brief aldus: „je vous envoie un milliakd d'amitiés." Onze schoonen bevroeden het zeker niet, dat het model-hoedje, dat thans zoozeer in zwang is, het model- Rabagas, zijn wording te danken heeft aan een caprice van de in den laatsten tijd zoo veel besproken Cora Pearl. Op een diner van eenige leden der Jockey-club beweerde Cora, dat zij geen hoed kon opzetten, al was die van een nog zoo dwaas model, zonder dat al de dames haar zouden navolgen. Men vergete daarbij niet, dat Cora artiste is en dat zij, wanneer ze een speld of eenig ander voorwerp van luxe wil cadeau geven, altijd zelf de teekening er van maakt. Cora's woorden hadden een weddingschap ten gevolge, en, de daad bij het woord voegende, nam zij den hoed van een der heeren, duwde dat hoofddeksel in'elkaar, zette den rand naar boven, drukte den bol in en versierde dit geïmproviseerde geheel met lint en een witte veer. Nu moest de nieuwgeborene een naam hebben men koos die van Rabagas. Vervolgens ging de uitvindster er meê naar het Bois de Boulogne en ze had de wedding schap gewonnen, want den volgenden dag prijkte een dergelijke hoed, van andere stof, voor de glazen van Cora's modiste, een week later werd het Rabagas-hoedje algemeen gedragen, en nu, zes maanden later, is het nog steeds naar den zin der dames en algemeen in zwang. Voor den uitvinder der naaimachine, Elias Ho we, zal in een der parken van New-York een standbeeld worden opgerigt. Alleen vrouwen hebben het regt, daartoe eenig geld' bli te dragen, dat echter niet meer dan één dollar per persoon mag beloopen. In de diamantvelden kosten de aardappelen tegen- woordig per zak 42. Liefhebbers van dit geregt mogen dus wel gelukkig zijn in 't verzamelen van diamanten. Een Amerikaansch blad bevatte dezer dagen de vol gende zinsnede over het verbranden van ijsloodsen„na een hevigen brand van 10 uren werden 1500 ton ijs totaal in de asch gelegd." (reduced to ashes.) Om puike zaaiboonen te verkrijgen, neme men die boonen weg, die in elke peul het naast aan den stam zitten, ja zelfs die der beide einden, terwijl de middelste de voor keur verdienen. Men zorge, dat de zaaiboonen niet diep in den grond komen, en wel met den zwarten kop of streep naar beneden. Dan kiemt de plant beter en regt opwaarts dan wordt zij sterker, vruchtbaarder en vroeger rijp dan andersom: want is de kop boven, dan kiemt de plant verkeerd en moet zich verwringen, zoodat zij minder vruchtbaar zal zijn. Het beste middel tegen krakende en piepende deuren iseen meid te nemen, die een vrijer heeft. De luit. ter zee 1ste kl. J. A. E. Dinaux wordt met den 16 dezer geplaatst in de rol van liet wachtschip te Willemsoord, ten einde tijdelijk het bevel te voeren over het instructievaartuig Ternate. De off. van adm. 3de kl. N. de Ronde Bresser, behoorende tot de rol van de monitor Heiligerlee, wordt met den 15 dezer op non-act. gesteld en met den 16 dezer vervangen door den off. van adm. 3de kl. P. K. S. Metman. De off. van gez. 3de kl. W. T. Clous en M. Steensma, worden met den 1 Maart a. s. geplaatst, respectivelijk bij het hospitaal der Marine en op het wachtschip te Willemsoord. Oost-Indïë. - Benoemd: tot lsten machin. bij de gouv.-marine, de 2de machin. bij die marine G. A. ter Linden. -'Ingetrokken: de detacheering bij het dep. der Marine in Ned.-Indië van den off. van adm. 2de kl. J. P. Eaubel. Gedet.bij het dep. der Marine in Ned.-Indië, de off. van adm. 2de kl. E. II. W. Wijnmalen, be hoorende tot de rol van het fregat Prins Alexander der Nederlanden. Te Parijs is dezer dagen een oud mannetje overleden, die in de koffij huizen wandelstokken verkocht. Hij be weerde de menschen te kennen en hun karakter te kunnen beoordeelen uit de enkele betasting van hun schedel, en beroemde er zich dan ook niet weinig op, een leerling van Gall en Lavater te zijn. Het overlijden van dien man brengt een zeer pikant avontuur in herinnering, dat in der tijd met dr. Gall voor viel. Een zijner vrienden wilde hem eens op de proef stellen en noodigde hem daarom met Geoffroy St. Hilaire bij zich ten eten. Laatstgenoemde was door zijn. gastheer te voren van de grap onderrigthij kleedde zich als een boer, zette een hoed met breeden rand op en at en dronk vreeselijk veel, zonder een woord te spreken. Na afloop van den maaltijd verzocht de gastheer aan Gall, om den schedel van zijn gast eens te onderzoeken. Gall liet zich niet lang bidden en zeide, na den schedel van den gewaanden boer in alle rigtingen betast te hebben: „Dat is een buitengewoon dom mensch." Opstaande en een ligte buiging makende, zeide de be roemde geleerde lagchende tot Gall: „Dat is niet het gevoelen van iedereen, doctor Ik heet Geoffroy Saint- Hilaire." Ziehier eenige staaltjes van den onbeschrijfelijk ver warden toestand van Frankrijk en zijne verdedigingsmid delen tijdens de oorlog tegen Pruissen woedde. Een uitvoerig debat over deze zaak in de Nationale Vergadering, dezer dagen gehouden, heeft o. a. de volgende feiten aan het licht gebragt: Voor zekeren Malicki, alias Geleski, die 6 jaren gevangen gezeten had, wegens diefstal te Kiew, werd door Gambetta een crediet geopend van 300,000 francs, waarmede hij een vrijcorps aanwerven zou, onder den naam van „les Vengeurs". (Wij herinneren ons indertijd in Figaro eene levendige beschrijving gelezen te hebben van dit geduchte corps van zwijgende mannen, gansch in het zwart en ongeloofelijke heldendaden verrigtende. Men zal zien, dat dit corps nooit heeft bestaan). De akte van oprigting van dit corps is gedagteekend op 14 November. Op 27 December had Malicki reeds voor 270,000 francs wissels afgegeven. Hij en zijne „Vengeurs" echter hadden zich nog niet aangemeld. Op dien datum seinde hij„Zend mij nog 10,000 fr. Morgen lever ik vermoedelijk slag. De groote operatiën beginnen op 30 December." Malicki kreeg per ommegaande bevel om onmiddelijk tegen de Pruissen op te rukken. Hij verdween dadelijk in de rigting van Zwitserland met 45,000 fr., die hij nog over had. Dergelijke geschiedenissen beleefde men telkens. Het aantal corpsen, te Lyon uitgerust, zonder dat men er verder veel van hoorde, is bijna onnoemelijk. Men bad de chas seurs du Havre, de franc-tireurs van de Ardêche, de Algiersche phalanx, het vierde legioen van Garibaldi, de tirailleurs van Garibaldi, de compagnies francosuisses, de genie van de Vogezen, de „Enfants perdus" van de Vogezen, het vijfde republikeinsche legioen, de buitenlandsche éclai- reurs, de gewestelijke franc-tireurs de la mort;" kortom eene ellenlange lijst van corpsen, die gewapend werden en gekleed en nooit meer van zich lieten hooren. Bovendien was Lyon de verzamelplaats van de „Ligue du Midi." Bijna alle werklieden uit Zuid-Frankrijk behoorden tot dit verbond en kwamen te Lyon, om werk te vinden, dat men hun geven moest, door verschansingen te laten aanleggen, die tot'niets nut waren. Werkten ze niet, dan kregen ze toch loon „attendu que c'est indépendamment de leur volonté qu'ils n'ont pu coopérer au travail." Tusschen 10 September 1870 en 25 Januarij 1871 werd op deze wijze te Lyon 3,242,000 frs. aan loon betaald. Verder werden kanonnen, patronen, geweren, paarden enz. gekocht, die meerendeels onbruikbaar bleken te zijn. Dan had men Mieroslawski met zijn „Camp roulant," een man, die ransels maakte, welke tevens als harnas konden dienen, een Pool, die Hussitenwagens leverde, waarmede kavallerie-aanvallen konden worden afgeslagen. Al deze zaken waren onbruikbaar en kostten een .menigte geld. En het treurigste van de zaak was, dat zij, die deze bestellingen deden, dit doorgaans wisten, maar er toe werden genoopt door de vrees, dat anders te Lyon iedereen, iedereen naar de keel zou vliegen. Men moest deze groote kinderen op die wijze rustig houden, zou men niet telkens een bloedigen burgerstrijd zien uitbarsten. Zoo was Frankrijk in het tweede tijdperk van den oorlog en geen der wijzen, die thans te Versailles deze zaken zit te behandelen, schijnt er aan te denken, dat het meer dan tijd is, te zorgen voor eene staatkundige opvoeding der natie, die een terugkeer van zulke tooneelen verhoedt. Alles gaat in Frankrijk den ouden gang en het eenige vraagstuk, dat der Nationale Vergadering belang schijnt in te boezemen, is: wie de nalatenschap aanvaarden zal van Thiers. Een dame te Ixelles, die een geneesheer voor moordenaar had uitgescholden en deswege werd aangeklaagd, verklaarde voor den regter, dat moordenaar had willen zeggen redder der lijdende menschheid. De zitting van het Parlement is met een troonrede geopend, die voor het meerendeel de buitenlandsche aan gelegenheden behandelt. We ontleenen daaraan o. a. „Engeland leeft met alle mogendheden op den besten voet, zelfs met den Sultan van Zanzibar, die onderhande lingen met sir Bartle Frère heeft geopend, betreffende de afschaffing van den slavenhandel op Afrika's Oostkust. „Mijn bondgenoot," de Duitsche Keizer, had het geschil tusschen Engeland en Noord-Amerika beslist, door de grenslijn der wederzijdsche bezittingen overeenkomstig den wensch van de regering te Washington, te trekken door het Haro-kanaal. Uit overwegingen van „internationale vriendschap" en „waardigheid van het land," was de militaire bezetting terstond uit San-Juan teruggeroepen. Aan den Keizer en aan het scheidsgefegt te Genève wordt dank en hulde gebragt, terwijl aan het Parlement magtiging zal worden gevraagd, om de schadevergoeding aan Noord- Amerika voor zijne Alabama-ckróres uit te betalen. Met België was een uitleveringtraktaat gesloten. Het einde der onderhandelingen met Frankrijk over het nieuwe handels-traktaat was nabij en met de Nederlandsche regering waren onderhandelingen geopend over een handels-traktaat met wederkeerige toelating tot de regten der meest begun stigde natiën en op den grondslag van bescherming der fabriekmerken." Onder de wetsontwerpen welke zullen worden aangeboden behoort één tot wijziging van het stelsel van hooger onder wijs in Ierland.' Omtrent de Murillo verneemt men niet veel troostrijks. De Spaansche autoriteiten schijnen met zeer veel strengheid tegen den kapitein en de verder bij de ramp betrokken equipage te werk te gaan, maar er zijn symptomen die aangeven, dat „dit alleen met het doel geschiedt om althans den schijn te redden. Het voornemen zou bestaan om officieel te doen uitmaken, dat de Murillo niet in aanvaring geweest is. Een commissie van onderzoek, door de Spaansche regters benoemd, heeft reeds een advies in dien zin uitge- bragt, niettegenstaande de verklaring van de aan boord aanwezige Engelschen, dat zij na de aanvaring de nood kreten der vrouwen en kinderen hebben gehoord en gevraagd hadden om booten uit te zetten. Hoewel zoodanige handelwijze van Spaansche zijde niet vreemd zou zijn, is het toch te hopen dat die veronder stelling ditmaal zal blijken ongegrond te zijn. Kóningin Victoria heeft aan de weduwe van den bij de Nortlifleet-ramp omgekomen kapitein Knowles uit haar civiele lijst .eenjaarlijksch pensioen van 600 gulden toegekend. De eigenaars van de Northfleet zullen voor de Engel- sche regters tegen de reeders van de Murillo pröcedeeren, en hebben de zaak voor het hof dér admiraliteit aanhangig gemaakt; er wordt 168,000 (zegge ƒ168,000) schadever goeding geëischt. In den nacht van Zaturdag op Zondag zijn in Enge land 10 menschen doodgevroren. Te Londen zijn 22 mannen en jongens tot meer of minder zware boeten veroordeeld wegens het gooijen met sneeuwballen. De Parijsche berigtgever der Londensclie Times meldt omtrent de plannen der Bonapartisten in zijn.jongste schrijven het volgende„Zonder Keizer is het duidelijk, dat eene restauratie onmogelijk is; een regentschap, hetzij van de Keizerin, hetzij van Prins Napoleon, die er niet naar staat, is niet mogelijk. Het eenige middel om de moeijelijkheid uit den weg te ruimen, zal, naar, zoo men zegt, in de familieraad is bepaald, in Maart a. s. worden te baat genomen. Op den 16den dier maand wordt de keizerlijke Prins 17 jaar oud, en op den 20sten daaraanvolgende zal men hem mondig verklarenhetgeen, naar ik meen volgens een oude wet, met de erfgenamen der kroon op hun 16de jaar geschieden kan. Hierdoor zal de Prins zich in staat gesteld zien om zich in persoon als Keizer aan de Fransche natie aan te bieden, zoodra hij na de maand Maart de gelegen heid gunstig achten zal, en de krachten, die in den lande werkzaam zijn en de elementen van verwarring, die het bevat, in aanmerking genomen, moet men al zeer goed van vertrouwen zijn, om zich verzekerd te houden, dat zulk een gelegenheid zich niet zal voordoen, voordat de republiek veel ouder is." Tusschen Bath en Bristol heeft de conducteur van een spoortrein 't hoofd buiten 't raampje gestoken, met 't ongelukkig gevolg dat hij in aanraking kwam met een telegraafpaal en 't hoofd in den letterlijken zin des woords van het ligchaam werd gescheiden. Dublin is dezer dagen het tooneel geweest van een sneeuwballen-oproer. Meer dan 500 studenten van Trinity- College vonden er hun vermaak in, de voorbijgangers op Lincoln's place, over de College Medical school, op sneeuw-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2