ADVERTENTIËN. Rusland, Italië. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Wiering'en. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAK GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. ^DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag- 9 FebruarijGEENE DIENST. Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. A00RL00PIG BERIGT AAN BELANGHEBBENDEN, ballen te onthalen. De politie bemoeide zich er meê en een hevig gevecht ontstond, waarbij een ruim gebruik werd gemaakt van stokken en steenen. De strijd verbreidde zich zelfs in de naburige straten, maar eindigde daarmede, dat de studenten naar de Medical school werden teruggedreven, echter niet zonder dat ze eenige gevangenen in handen der politie achterlieten. Een berigt uit Melbourne deelt mede, dat de Britsche oorlogsloep Basilisk drie schepen heeft opgebragt, die uit waren op het stelen van Zuidzee-eilanders. In het reeds door den telegraaf vermelde hoofdartikel van het Journal de St. Pétersboui'g van 4 Jan., betreifende de Centraal-Aziatische kwestie, wordt gezegd„De Engel- sche drukpers weet niet wat eigenlijk het onderwerp is der onderhandelingen tusschen twee mogendheden, die zich wederkeerig achting toedragen. Het Perzische vraagstuk is aan de tegenwoordige onderhandelingen geheel vreemd. De Britsche regering, indien zij Rusland's handelingen in Azië beletten wilde, is daartoe even weinig geregtigd, als Eusland geregtigd zou zijn om zich tegen Engelands han delingen in Indië te verzetten. Rusland protesteert niet tegen de verovering van Indië en Engeland protesteert niet tegen de verovering van Taschkend en Samarkand. In het belang van Perzië zijn Rusland en Engeland over eengekomen de onschendbaarheid van het Perzische gebied te handhaven en aan die overeenkomst houden zij vast. Khorasan en de steppen ten noorden van den Atrek worden niet door Rusland bedreigd. „De tegenwoordige onderhandelingen betreffen alleen Centraal-Azië. Beide staten wenschen elkander wederkeerig te ondersteunen in het verspreiden van beschaving in de landen van Centraal-Aziëen het eenige gevaar, hetwelk dreigt, ontstaat uit den naijver der kleine staten, welke uit de gevolgen van eene tusschen Rusland en Engeland uit brekende vijandschap voordeel wenschen te trekken. Nood zakelijk moet eene grenslijn vast bepaald worden, de land streken armwijzende in welke Engeland en Rusland, ieder op zich zelf, hunnen beschavenden invloed kunnen uitoefenen. Wat dit punt betreft hebben de volmaakt vriendschappelijke onderhandelingen, welke drie jaren geleden geopend werden, tot algeheele overeenstemming geleid. Rusland volgt, gelijk met zijne belangen overeenkomt, eene allezins gematigde politiek in Europa en Azië om den wille des vredes. Volgens het Journal de Saint-Pétersbourg, zal de Schach van Perzië op zijne Europesche reis door twee Prinsen van den bloede en door een gevolg van 50 personen vergezeld worden. Hij zal, met het grootste gedeelte van zijn gevolg, in het winterpaleis te Petersburg (de Hermitage) zijnen intrek nemen. Voor den overtogt over de Kaspische Zee zal de oorlogstoomboot Nasreddin-Shah voor den Perzischen Monarch beschikbaar worden gesteld, en zij zal voor die gelegenheid met eene ongemeene weelde worden ingerigt. Dit vaartuig zal door een ander Rijks-stoomschip, de Ural, worden begeleid. In een berigt uit de stad Orel wordt het volgende feit medegedeeld. Eene van daar naar een nabijgelegen dorp terugkeerende boerin werd onderweg aangehouden door een in een fraaije slede gezeten persoon, die haar al het geld afnam, dat zij bij zich had. De vrouw begreep, dat haar niets anders overbleef dan aan de vordering van den roover te voldoen; maar bij het overgeven van haren kleinen schat werd eene banknoot van tien roebels door eene windvlaag weggevoerd. De roover liep het papiertje na en liet de ver schrikte vrouw bij zijne slede staan. Deze, plotseling tot bezinning komende, legde den zweep over het paard en bereikte spoedig weder de stad. Door de politie, aan wie zij de zaak mede deelde, werd de slede onderzocht en daarin eene cassette met 6000 roebels gevonden, die zoomin als de fraaije slede met hare bespanning tot dusver is opgeëischt. In den Scala-schouwburg t« Milaan hadden jl. Zondag avond achtereenvolgens de volgende ongelukken plaats: een danseres van het ballet vloog in brand, een modiste viel van de trap der kleedkamer en brak een been, een figurant viel, door een beroerte getroffen, dood neer, en een der leden van het orkest werd stapelgek. Reeds is melding gemaakt van het plan, om voor Horace Gfreely. een standbeeld op te rigten. Men heeft nu een besluit vastgesteld, volgens hetwelk iedere drukkerij in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika minstens een half kilo ijzer zal leveren; vervolgens heeft ieder letterzetter op Maandag jl. gratis één duizend vierkanten gezet maatstaf ter berekening van de verdienste en de anders hiervoor bestemde gelden zullen aan den voorzitter der „Yereeniging van typografen te New-York worden ter hand gesteld, om de kosten voor het vervaardigen en oprigten van het monument te bestrijden. Iets uit de Nationale Vergadering van Zaturdag jl. De radicale afgevaardigde Ordinaire, die de verdediging van het Baribaldiaansche leger heeft op zich genomen, waarvan hij zelf deel heeft uitgemaakt, is meer dan eenig ander spreker bij deze discussie door de regterzijde in de rede gevallen. Naauwelijks had hij den naam van Garibaldi genoemd, of de legitimistische afgevaardigde de Franclieu riep: „Zwijg van dien man! Garibaldi heeft Frankrijk slechts tot schande verstrekt en heeft de gramschap des Hemels over ons gebragt! Wij mogen niet toelaten, dat gij den man ver heerlijkt, die er zich op beroemd heeft, dat hij tot de ellebogen in het Fransche bloed heeft geplast!" „Stel aan dat geweld," riep de Parijsche afgevaardigde Peyrat zijnen radicalen ambtgenoot toe, „de grootst mogelijke kalmte en gematigdheid over!" De heer Ordinaire trachtte te doen uitkomen, dat men met het leger der Vogesen, 'twelk onder de bevelen van Garibaldi had gestaan, vrij corpsen van allerlei aard en herkomst verwarde, die nooit tot dat leger behoord hadden. Wat op rekening dier corpsen kan worden gesteld, was in geenen deele op het Garibaldiaansche leger toe passelijk dit had zich steeds moedig en flink gedragenhet had nooit het hazenpad gekozen. Onder de „avonturiers," die tot dat leger -behoorden en waarop men zoo laag neerzag, had zich o. a. de kolonel de Bossak bevonden, die voor Frankrijk zijn leven ten beste had gegeven. „Gij zijt ondankbaar, omdat gij u door partij zucht laat beheerschen," riep hij der regterzijde toe. „Wij, die op deze banken zitten, zijn regtvaardigerwij hebben uwe Cathe- lineau's en Charette's nooit aangerand! De spreker verdedigde Garibaldi ook uit het. geldelijk oogpunt. Het rapport maakte melding van eene som van 8000 francs, welke die krijgsman uit de kas van het comité te Marseille had genomen. Dit was werkelijk door hem gedaan, maar eenige dagen te voren had hij er 10,000 francs in gedeponeerd en bij slot van rekening was hij alzoo nog 2000 francs tekortgekomen. „Van baatzucht en gelddorst," zeide de redenaar, „was tot dusver nooit de man beschuldigd, die, na den Koning van Italië negen millioen onderdanen toegevoerd te hebben, met niet meer dan 30 francs in zijnen zak op Caprera terugkeerde!" De redenaar nam Garibaldi voorts in bescherming tegen de klagten over het ter zijde stellen van de kolonels Baille- hache en Frapoli, die hem door de Delegatie als chefs van zijnen staf waren aangewezen, maar die hij onbruikbaar had geacht en boven welke hij aan dr. Bordone de voorkeur gegeven had. Van dezen laatste wilde de regterzijde niets hooren en de heer Ordinaire slaagde er blijkbaar niet in om den ongunstigen dunk weg te nemen, die ten aanzien van dien gunsteling van Garibaldi door haar gekoesterd wordt. De spreker weidde vervolgens in den lof van Ricciotti Garibaldi uit, en verklaarde ten slotte de in het verslag voorkomende beschuldiging voor ongegrond, dat het leger der Parijsche Commune voor een groot gedeelte uit Garibaldianen zou hebben bestaan. „Van de 8000, die naar Marseille ziju gerigt, zijn aldaar niet meer dan 640 aangekomen!" riep de heer Raoul Duval. „Er hebben bij het Vogesenleger niet meer dan 3000 vreemdelingen gediend," antwoordde de heer Ordinaire; „de overige troepen bestonden uit mobile garden van verschillende departementen." De heer Perrot heeft uit naam der commissie van enquête naar de handelingen van het September-Bewind tegen „de verheerlijking" van den generaal Garibaldi geprotesteerd. „Die commissie (zeide hij) heeft achttien maanden lang nasporingen gedaan naar het aandeel hetwelk die generaal werkelijk in de nationale defensie heeft gehad. Weldra zullen de uitkomsten van dat onderzoek wereldkundig worden gemaakt, en dan zal het blijken dat, indien de rampen van Sedan en Metz aan Frankrijk op twee legers zijn te staan gekomen, de bemoeijingen van den generaal Garibaldi den ondergang hebben na zich gesleept van een derde leger, dat van het Oosten, waarover de dappere Bourbaki het bevel voerde. De verantwoordelijkheid daarvoor komt echter niet op Garibaldi neder, maar ook op hen, die hem een post toevertrouwden, dien hij niet waardig was te vervullen. Nadat dit verslag het licht gezien heeft, hoop ik de lofredenaars van den generaal op dit spreekgestoelte weder te ontmoeten." De linkerzijde toonde zich over deze rede zeer geërgerd. De hertog.d'Audiffret-Pasquir heeft de rapporten nogmaals nadruk kelijk tegen de aanvallen der linkerzijde in bescherming genomen en vooral over de verkeerde handelingen van den gewezen prefect Challemel-Lacour uitgeweid. Hij heeft er zich over beklaagd, dat men Garibaldi, Cluseret, Delpech, Astruc, Maliek en zoovele andere vreemdelingen of revolutionairen ingehaald, gevierd en verheerlijkt had, en daarentegen edele ballingen, zooals de Prinsen van Orleans, die niets vuriger wenschten dan hunnen arm aan hun vaderland te wijden, had afgewezen. „Zich door hun incognito beveiligd achtende hadden zij de grenzen overschreden om hun bloed op .onze slag velden te storten„En (riep de afgevaardigde Ordinaire) om 40 millioen francs van ons te komen vragen! „Die hun wettig toekwamen, die hun ontroofd waren riep eene stem uit het regter centrum. „Een hunner (vervolgde de hertog) hebt ge tusschen twee agenten naar de grenzen teruggeleid (den Prins van Joinville), terwijl gij Garibaldi aan het hoofd der regimenten plaatstet, die hij (de Prins) zoo waardig zou zijn geweest aan te voerenEen ander (de hertog van Chartres) wist uwe valkenblikken te verschalken en het zal steeds eene der schoonste legenden van den veldtogt blijven, dat die „Robert le Fort" het kruis van eer in onze gele deren verdiend heeft?" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (Plaatsruimte hetaald.) Daadzaken bewijzen. Niet de aanprijzing door ellenlange adver- tentiën verschaft een artikel voortdurend gunstig onthaal bij het publiek, maar de innerlijke waarde van hetzelve beslist. Is het artikel een werkelijk reëel fabrikaat, dan verschaft het zich spoedig en blijvend dé gunst der verbruikers. De door ons reeds veelvuldig erkende besproken Wijnlikeur Honduro kunnen wij de geëerde lezers als een fabrikaat aanbevelen, dat zich door zijn uitstekende kwaliteit in verrassend korten tijd de onverdeelde gunst van het publiek heeft verworven. Allen, gezond of ziek, ja zelfs personen, die door langdurige ziekten geheel uitgeput waren en tot de Honduro als redder in den nood hunne laatste toevlugt namen, kunnen niet nalaten dezen Wijnlikeur aan te bevelen, en juist deze vele persoonlijke aanbevelingen zijn oorzaak, dat de Honduro zoo spoedig en algemeen in bijna elke huishouding wordt gebruikt. Zulke daadzaken zijn het beste bewijs voor de reëeliteit van dezen likeur, en nemen wij derhalve ook gaarne de gelegenheid waar, op dezelve bijzonder opmerkzaam te maken. Het Depot is in het nommer van heden opgegeven. Van 31 Januarij tot 7 Februarij 1873. ONDERTROUWD: J. Hoek, matroos bij de Marine en J. Jongejan. W. Beneker, visscherman en N. Bijl. P. Smak, werk man en M. Snip, winkelierster, weduwe van C. Smak. W. Tavenier van Cornewal, matroos bij de Marine en A. van Hooijdonck. J. Boon, schipper en N. Kramer. GEHUWD: M. M. Bijneveld en T. te Boekhorst. H. A. Jonischkeit en N. Holstijn. ECHTSCHEIDINGEN: 1. BEVALLENG. Söderland, geb. Douwes, (D.). C. H. Hoeksel. geb. Gersen, (Z.). C. Ummels, geb. Rippens, (Z.). G. Krijnen, geb. Haremaker, (D.). J. J. Brast, geb. Feucht, (Z.). F. Smits, geb. Miedema, (Z.). C. Goudswaard, geb. Eggert, (Z.). P. Kiese- wetter, geb. Klaassen, (D.). S. Heijblom, geb. Kreienbuoel, (Z.). F. M. de Beer, geb. Richter, (Z.). J. J. Stam, geb. Mangel, (D.). L. de Groot, geb. Brouwer, (D.). N. de Wit, geb. de Roos, (Z.), T. van Meteren, geb. Buijs, (D.). T. Govers, geb. Warnar, (Z.), C. Molleman, geb. Wessel, (Z.). OVERLEDENC. Prins, geb. Doeber, bijna 69 jaren. M. Papineau, geb. Ruardi, 77 jaren. W. J. Davids, 24 dagen. J. H. Blits, 5 dagen. A. Kramer, 2 jaren. J. M. van Als, geb. Roeland, 79 jaren. A. O. Boijssen, 45 jaren. J. Schneider, geb. de Leeuw, 29 jaren. A. Kippersluijs, geb. Molenaar, 55 jaren. J. Berg, 56 jaren. Van 1 tot 31 Januarij 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENPietertje, dochter van C. Visser en G. Flens. Geertje, dochter van J. Tijsen eu A. Metselaar. Marijtje, dochter van K. Boersen en M. J. Kazen. Geertje, dochter van Jh. Tijsen en M. de Vries. Gerritje, dochter van R. Keleveld en A. M. Luijt. Dirk, zoon van K. Boersen en J. W. Woone. OVERLEDEN: Geertje, 15 dagen, dochter van P. de Wit en R. Kooij. Neeltje Annes, 82 jaren, weduwe Jb. Vergat. Zeilklaar liggende en vertrokkonSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 9 Nov. Noordbrabant. G.H.Ruhaak.Montevideov.Card. 31 Dec. Conrad. J.F.Graadtv.Roggen. Batavia viaSuez. i Passagiers a/b Conradmevr. ten Brink, kind en Jav. bediende; de heer mr. F. A. Loudon; mejn. Bartells en A. C. F. van Os; twee dames Graswinekelde hh. H. G. J. van Hoogstraten, Ferd. Th. van Suchtelen, mr. J. J. Smits, M. van Asperen, Carl von Hochstetter, Meijer Timmerman Thijssen, L. H. Meijer, H. H. G. Resink, H. P. Mensinga, W. de Boer, J. Ros, W. Beerenkamp en echtgenoot; mevr. Horst, geb. Deenick; de heer G. P. J. Ockerse; mevr. de Graaff; W. K. E. A. Paré met familie en baboe; drie heeren Pieterse; de heer Tannenbaum met familie; de heer Brug- mans; mevr. de wed. Synja met familie; de hh. S. N. Walter, J. van der Lof, A. J. C. van Blokhuyzen, J. E. Gallas, H. T. T. Obertop, C. D. van Driessel; de heer F. van Haaften, detach.- komm., met echtgenootde hh. G. N. Levert, J. G. F. E. van den Bossche en W. M. van den Broek, off.-medegeleiders6 onder officieren en 119 militairen. Kaas. Aangevoerd 62 stapels, wegende 13327 kilogram. Kleine Hooi f 34,Commissie f 34,Middelbare f 38,Laagste prijs f 18,Kleine Gras f 32,50, Middelbare f 39, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 233 hectoliters, waaronder 9 Tarwe, 15 Gerst, 137 Haver en 64 Boonen. Voor gerijf is verkocht: Tarwe f 10,50, Gerst 60 kiio f 6, Haver 35 kilo f 3,50, 42 kilo f 3,75 a 3,80, 62 kilo f 4,75, Bruine Boonen f 12,50, Paardenboonen f 7,75. 5 Paardenbov.'tjaar f 40a 75 Veulens - a Koeijen - a 52 NuchtereKalveren - 4a 20 188 Schapen - 19a 41 Lammeren - a 41 Magere Varkens - 22a 35 82 Biggen ben. 10 w.- 10a 14 Bokken en Geiten - a Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 85a 95 Ondertrouwd: J. BOON Jz. en N. KRAMER. Nieuwediep, 6 Februarij 1873. Heden overleed, tot ons aller leedwezen, onze zeer geachte Kommandeur JAKOB BERG, die gedurende den tijd welke hij over ons gesteld was, met de meeste zorg ons in alle onze werkzaamheden onderrigtte en onze belangen zeer behartigde. Helder, den 5 Februarij 1873. Namens alle Scheepstimmermans—Leerlingen der Marinewerf. Dankbetuiging aan allen voor de belangstelling, betoond gedurende de ziekte en het overlijden van mijn Echtgenoot. Wed. J. VAN BRUGGEN, Langerveld en Familie. VOLKSVOORDRACHT, afgewisseld door MUZIEK, in TIVOLI, op Zondag 9 Februari ;18?3, des avonds ten 8 ure. Sprekers de Heeren J. RINNER, J. DE JONGH en Tot slotEen HLIJSPEL, voor te dragen door Heeren Leden der Vereeniging ERNST EN SCHERTS." Kaartjes a 5 Cents, alleen verkrijgbaar op den avond der voordracht aan 't lokaal, ten zeven ure, niet eerder. Ze worden niet afgegeven voor of aan jongelieden beneden 16 jaar. Er mag in de zaal niet gerookt worden. dat de ondergeteekenden, zoodra de door hen aangekochte TIEVDE1V op hun naam staan, bereid zijn met eiken eigenaar afzonderlijk te onderhandelen omtrent den afkoop van het tiendregt op zijn land. A. MEIJER Szn., te Schagen. Jn. BLAAÜBOER, te St. Maarten. JAN MEIJER, te Schagen. PIETER KOOMEN, te Wieringerwaccrd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3