Engeland. Zweden en Noorwegen. Italië. Spanje. China en Japan. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. bewusteloos; de vrouw is al dood, voor den man bestaa nog hoop. j't i; De Gazette des Etrangers berigt uit Konstantinopel „De Sultan verkeert bij voortduring in een lijdenden toestand." De hevige sneeuwstormen, die tegenwoordig in Enge land aan de orde van den dag zijn, geven der Pall Mali Grazette aanleiding, van een onvergelijke sneeuwpériode in den winter van 16141615 te verhalen. Het begon toen den 16 Jan. te sneeuwen, en wel in zoo hevige mate en bij herhaling, dat de sneeuw veel hooger dan een yard op de velden lag, en men over schuttingen en muren reed. Het bleef sneeuwen tot 12 Maart. Toen begon het te dooijen, doch eerst den 28 Mei was alle sneeuw verdwenen. Té Exeter is een jongmensch wegens verbreking van trouwbelofte veroordeeld aan de dame in kwestie 500 p. st. schadevergoeding uit te keeren. Uit Britsch-Indië komen berigten van buitengewone koude. -ioo Het te Stokholm verschijnende Afontbladet meldt, dat de Kroonprins een val van het paard gedaan en zich daarbij aan een been bezeerd heeft zoodat de hulp is ingeroepen van een geneesheer, welke te Amsterdam bij dr. Metzger is werkzaam geweest en thans diens methode bij de behan deling van lijders volgt. Het zal echter niet onbelangrijk zijn hierbij te voegen dat het been, waaraan de Prins nu het ongeluk kreeg, niet is dat, hetwelk door dr. Metzger volkomen is genezen. Jl. Zaturdag is te Florence, in de kerk van Santa Croce, een plegtige dienst gevierd ter eere van wijlen Keizer Napol eon. De Syndicus, de Prefect, de militaire komman- dant, leden van het Parlement en vertegenwoordigers van verschillende gemeenten, waren er bij tegenwoordig. Een militaire magt, uit het leger en uit de nationale garde, was voor de kerk opgesteld. In weerwil van het slechte weder was er een ontzaggelijke menigte op de been. Na afloop der plegtigheid werd een telegram van den volgenden inhoud aan Keizerin Eugénie gezonden. „Zooëven is een plegtige lijkdienst gevierd geworden in de kerk van Santa Croce, welke geheel gevuld was door Senatoren, afgevaar digden, burgerlijke en militaire autoriteiten, en de burgerij der stad, allen daar vereenigd om te bidden voor de ziel van wijlen Keizer Napoleon III. Het comité haast zich, u majesteit bekend te maken met dit nieuwe blijk van de dankbaarheid der Italianen." Dit telegram was onderteekend door de heeren Perruzzi, La Marmora, Cambray-Digny, Gori en Tinnocchieti. Den volgenden ochtend ontving de heer Perüzzi, even eens per telegraaf het volgend antwoord van Keizerin Eugénie. „Ik dank de stad Florence voor de godsdienstige plegtigheid, die zij in de kerk van Santa Croce heeft gevierd voor de zielrust des Keizers en voor het plegtig betoon van deelneming en van rouw dat heeft plaats gehad. Deze hulde, door dankbare vrienden aan de nagedachtenis des Keizers bewezen, is mij een troost in mijn lijden. Ik verzoek het comité voor de openbare inschrijving ten behoeve van een monument voor den Keizer mijn dank te aan vaarden. „Eugénie.." In de jl. Dingsdag gehouden zitting van het Congres is eene Boodschap van Koning Amadeus voorgelezen. In dit document verklaart de Koning „dat, ofschoon het land diep geschokt is, ën in een toestand van verwarring verkeert, Hij besloten had den door hein gezworen eed in acht te nemen 'en de constitutie te eerbiedigen, daar hij geloofde dat eerlijkheid zou te gemoet komen in hetgeen bij gemis aan ondervinding zou ontbreken. Spanje echter leeft in een onophoudelijke worsteling. Indien de vijanden [van Spanje] vreemdelingen waren, dan zou hij niet af treden; maar die vijanden zijn Spanjaarden. Partijkoning zal hij niet zijn, in strijd met de wet wil hij niet handelen en dus abdiceert hij voor zich en zijne nakomelingen." De voorzitter stelt voor dat de twee kamers een vereenigde zitting zullen houden en de uitoefening van het souverein gezag op zich nemen. De heer Salaverria verklaart, namens zijne partij, dat deze begeert dat wettiglijk ge handeld worde, en men de regering zal ondersteunen welke de maatschappelijke orde en 's lands ongeschondenheid zal handhaven. Ulloa legt gelijke verklaring af, en zegt: „het vaderland boven alles!" Deze woorden werden toe gejuicht. Castelar geeft te kennen, dat hij zich verheugt over de houding der conservatieven. De senaat verschijnt en vereenigt zich met de kamer der afgevaardigden tot één ligchaam. De voorzitter van den senaat neemt plaats naast den voorzitter der kamer, en laatstgenoemde verklaart dat: „de senaat en het congres vereenigd de souvereine Cortes zijn." De minister Martos deelt mede dat Zorilla verhinderd is te komen, dat de Koning niet is terug te brengen van zijn besluit en dat het kabinet zijn ontslag neemt. Met algemeene stemmen besluiten de souvereine Cortes in 's Konings troonsafstand te berusten. De Cortes hebben eene commissie benoemd, om den Koning tot aan de grenzen uitgeleide te doen. Vervolgens is in behandeling genomen een voorstel, inhoudende de verkla ring, dat de Nationale Vergadering het regeringsgezag aanvaardt door de benoeming van een verantwoordelijk Bewind, en dat eene andere Vergadering zal worden belast met het vaststellen van den vorm eener republiek. Dit voorstel is in twee deelen gesplitst, en het eerste gedeelte, bepalende dat de Vergadering het regeringsgezag aanvaardt, is in overweging genomen. De heer Salmero ondersteunde dit voorstel en raadde alle partijen aan, zich eendrgatig en verzoeningsgezind rondom de banier der republiek te scharen. De heer Zorilla verlangde dat, alsvorens tot een stemming over te gaan, een Bewind zou worden benoemd. De heer Eivero zeide hierop dat de voorzitter der Cortes voor de handhaving der orde instaat. De heer Zorilla bleef echter bij zijn verlangen volharden. De heer Eivero deed een beroep op de Kefde voor het vaderland, welke boven die voor eene partij moet gaan, en beval den heer Zorilla plaats te nemen op de bank der ministers. De heer Martos betreurde het, dat men aldus despotiek te werk ging op het oogenblik, dat het monar chale bewind eindigt. De heer Eivero deed van zijn voorzitterschap afstand en verliet de zaal. De heer Figue- rola verving hem. Het eerste deel van bovengemeld voorstel, waarbij de republiek werd afgekondigd, wordt aangenomen met 256 tegen 32 stemmen. De Koning en zijne familie hebben, naar men zegt. jl. Dingsdag-morgen, ten 6 ure Madrid verlaten. In de zitting der Cortes van gisteren is een gouvernement gekozen. Tot president van den raad is benoemd Figueras; tot minister van Binnenl. Zaken, PiyMargall; tot minister van Oorlog, Cordova; tot minister van Justitie, N. Salmeron; tot minister van Koloniën, F. Salmeron; tot minister van Marine, Beranger; tot minister van Buitenl. Zaken, Castelar; tot minister van Openbare Werken, Becerra; tot minister van Financiën, Echegaray. De nieuw benoemde ministers nemen plaats op de minis- terieele banken. De heer Figueras zeide, dat hij zijne benoeming te danken had aan de consequentie, waarmede hij altijd zijne staatkunde verdedigd had. Indien de heer Orense hier tegenwoordig ware geweest, zou deze zeker gekozen zijn. Hij voegde er bij, dat de verkiezingen vrij moeten zijn en las telegrammen voor, waarin gemeld werd dat het overal rustig was. Hij hoopte dat de republiek voor altijd in Spanje gevestigd zal zijn. Daardoor zal het land een regtmatigen invloed op Westelijk Europa uitoefenen. Hij geloofde dat de andere volken van het Latijnsche ras weldra Spanje zullen navolgen. Het gouvernement verzekert de integriteit van het nationale grondgebied. De zitting is daarna opgeheven. Heden zou een nieuwe president der Cortes worden benoemd. Het is te Madrid rustig en er worden toebereidselen gemaakt voor illu minaties. De Japansche regering gaat voort met hare hervor mingen; men berekent, dat ze er gemiddeld ééne invoert per week, en heeft o. a. dezer dagen besloten eene staats courant op te rigten, die verschijnen zal onder den titel: „Nischin-Schijischi." In het Japansch, met Fransche verta- ling, zal een handboek worden uitgegeven voor de kennis van het regt. Buiten den Staatsraad zal nog worden inge steld eene erfelijke vertegenwoordiging van den Daimio- adel, „naar het model van het-Britsche Huis der Lords." Japan is voorts thans zoover gevorderd op den weg der beschaving, dat het nu ook eene ridderorde heeft in twee klassen, een voor militairen, een voor burgers. Practischer en nuttiger is zeker het besluit, om een zeker aantal ka- meelen te doen invoeren, daar de veestapel door besmette lijke ziekten zeer heeft geleden. Aan alle ambtenaren is gelast, de Europeesche kleeder- dragt aan te nemen en hun verboden het voorste gedeelte van het hoofd kaal te scheren. Ongelooflijk bijna klinkt het berigt, dat uit Engeland door de regering niet minder dan 1800 onderwijzers zouden ontboden zijn. De sneeuwstorm, die in de eerste helft van Januari} in het noordwesten van Amerika gewoed heeft, blijft nog steeds het onderwerp der gesprekken. Ongeveer 300 menschen zijn daarvan het slagtoffer geworden, want zijn kracht maakte het bijna onmogelijk iich zeiven of anderen redding aan te brengen. Voerlieden'werden door de sneeuw ver blind de massa's sneeuw beletten het verder voortgaan der rijtuigen, terwijl honger en vorst het overige deden. Gansche huizen werden onder de sneeuw bedolvende schoorsteenen staken alleen als grafzerken boven de witte sneeuwvlakte uit; Van Nieuw-Ulm hadden zich den 10 Jan. een aantal menschen in sleden op reis begeven; 18 hunner verloren daarbij het leven. Uit Eedwood werd de dood van 37 menschen gemeld, terwijl te Mankato berigten zijn inge komen, dat 37 personen zijn doodgevroren op den weg van St. Paul naar Vieuxcity. Zoo ongelukkig was de toestand, dat de gouverneur van Minnesota gebood, allen, die van den storm geleden hadden, zooveel mogelijk op kosten van den staat hulp te verleenen. Ook in de oostelijke staten werd de liefdadigheid voor de ongelukkigen ingeroepen. Dat er ook veel vee is omgekomen, is gemakkelijk na te gaan. De ontzaggelijke sneeuwmassa's en de daarop volgende geweldige stortregens hebben de rivieren sterk doen rijzen, waardoor nog verdere schade is aangebragt. Den 18, 19 en 20 Januarij werd het spoorwegverkeer op vele plaatsen afgebroken door het instorten van bruggen, doch dit is thans hier en daar weder hersteld. Te Boston heerschen tegenwoordig de pokken en meer dan 3000 gevallen zijn reeds aangegeven. Te San-Francisco wordt eene maatschappij opgerigt, die zich ten doel stelt de fabrieken en werkplaatsen door ipiddel van onderaardsche buizen van stoom te voorzien. Te Indianapolis vermaakte zich een straatjongen met steenen op de rails van den spoorweg te leggen; hij werd door den machinist gevat en levend in den vuurhaard gesloten. Niemand heeft deze verschrikkelijke strafoefening vernomen, vóórdat de machinist haar op zijn sterfbed mede deelde. Te Muscatine in Illinois is een slede met dames en heeren van een brug gegleden en van een hoogte van 15 voet op het ijs gestort; een der dames bleef op de plaats dood, de overige leden van het gezelschap ontvingen allen min of meer ernstige verwondingen. In Jowa raadt een dagblad aan om nu maar met koren te gaan stoken, want onder de tegenwoordige om standigheden moet dit daar nog de goedkoopste brandstof zijn. Een Amerikaansch blad, welks redacteur vermoedelijk vroeger in plaats van de pen den schoenmakerspriem ge hanteerd heeft, roemt de gaven van den senaats-redenaar Colfax volgenderwijze„Altijd streng zakelijk, naait hij in zijne redevoeringen 't bovenleer der bewijsvoering aan de zolen der feiten met 't pekdraad der logica zamen, zoodat 't water der oppositie nooit binnendringen kan." Een Amerikaan, dr. Elmer Woodruf, heeft weder eens het vergaan der wereld voorspeld. Volgens dr. Woodruf zal den 26 Jan. 1889 de oude wereld plaats maken voor een nieuwe. Op dien dag zal de aarde van de zon worden verwijderd en na 21 dagen zal de nieuwe aarde te voor schijn komen, zoodanig gereinigd, dat het koningrijk der hemelen kan worden ontvangen. Van dit boekje heeft ook eene Hollandsche vertaling het licht gezien, Van 5 tot 12 Februarij 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Kasse, zoon van Meindert de Boer en Marijtje Koopman. Dieuwertje, dochter van Cornelis Mulder en Klaasje Buijs. Adam, zoon van Gerrit Dninker en Annaatje Kalf, Johan Cornelis, zoon van Jacob Keijser Albertz. en Meijs Eelman. OVERLEDENCornelis Nicolaas, 27 jaren, zoon van wijlen Jan Verberne en Trijntje Smit. Hendrika, 18 maanden, dochter van Marinus Ruizenaar en Maria Martha Meulman. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 'Én 3 -O <D ÉR tl 12 12 13 8 13 12 Windrigting en Kracht. Barometer Stand. I Afw. nto. 15k. nwtn. 2„ nw. 8„ 758.02 - 2.00 763.02f 3.02 762.04,} 2.04 Thermometer C. Stand. Afw. ÏT a ^3 g Toestand van de z ee. 3.4 3.2 4.4 - 0.4 f 0.8 0.4 0.87 0.89 0. Golvend weingolv Golvend Weersgesteldheid- 12 Eebr. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 13 Febr. 8 u. Bewolkt, regenachtig. 13 Febr. 12u. Bewolkt, winderig, buijig. Gevroren dikte van 12 op 13 dezer 1 millimeter. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 9 Nov. Noordbrabant. G.H.Ruhaak.Montevideov.Card. 11 Febr. 12 Febr. Cycloop. J. J. Muntendam. Lissabon. PER TELEGRAAF. Paarden f a Ossen - a Stieren - a 2 Gelde-Koeijen - 140a240 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 14 Nucht.Kalveren- 0a 20 VetteRammen - a - 205 Schapen - 36a 42 Lammeren f 28 a 39 Bokk. en Geitena 4 MagereVarkens- 18 a 37 21 Biggen - 12 a 14 200 Eenden o. 75 alOO 30 Kippen - 76 a200 Boter per kop - 971a KaasperK.G. - 37Ïa 45 Kip-Eijeren per 100-300 a350 Eend-Eijeren a De Wereldtelegraaf. Eindelijk is het doel bereikt, waarnaar men zoo lang gestreefd heeft: al de werelddeelen zijn door den electrischen draad met elkander verbonden. Geen van de vijf is meer van de gemeenschap uitgesloten, nu ook Australië in het net, dat de wereld overdekt, is opgenomen. Het was in het jaar 1833 dat Garess en Weber te Göttingen den eersten electro-magnetischen telegraaf in werking bragten, en heden, slechts 40 jaren later, bedraagt de lengte der telegraafdraden op de geheele wereld ongeveer 66,000 geographische mijlen, of, daar de aarde aan den equator 5400 mijlen omtrek heeft, meer dan het twaalfvoudige van dien omtrek. De groote wereldlijnen zijn voltooid en loopen naar de voor den handel gewigtigste streken, zooals Noord-Amerika en Indië; en niet slechts ééne lijn, maar verscheidene concur rerende lijnen. Drie kabels, van 1865 tot 1869 gelegd, verbinden Europa met Noord-Amerika en gaan vervolgens over de West-Indische eilanden, langs de kust van Brazilië naar Buenos-Ayres. De zijlijnen doorloopen Amerika in zijne breedte, en gaan over het rotsgebergte naar San Francisco en over de Auder naar Chili. In April 1872 is door Portugal een kabel besteld, over Madera en de Kaap- verdische eilanden naar Brazilië, zoodat na diens voltooijing Europa door vier onderzeesche kabels met Noord- en Zuid-Amerika zal verbonden zijn. Met Azië is de verbinding zoo volledig als men wenschen kan; bijna elke belangrijke koopstad in China, Japan en Indië is in staat regtstreeks met de groote handelsteden van Europa berigten te wisselen. Eene lijn, die op zich zelve een derde van den omvang der aarde beslaat, loopt door Europeesch Rusland en geheel Siberië naar de stad Nikolajevsk aan den mond der Amoer-rivier, en dus naar het uiterste oosten van het Russische rijk. Drie lijnea rigten zich naar Indië. De oudste is de zoogenoemde Indisehe overland-telegraaf van Konstantinopel door Klein- Azië naar den mond van den Euphraat en door de Per zische Golf. Ruim twee jaren geleden kreeg deze een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3